Většina z vás už pravděpodobně zaznamenala, že původní prodejna skript se změnila v příjemné univerzitní knihkupectví, kde jsou hlavně knihy z produkce Ostravské univerzity, ale lze zde zakoupit i tituly běžně prodávané v ostatních knihkupectvích. Výraznou výhodou univerzitního knihkupectví je však 15% sleva pro zaměstnance OU a držitele ISIC karty. Je velký omyl myslet si, že univerzitní knihkupectví nabízí jen univerzitní skripta a odbornou literaturu. Kromě ní, zde totiž naleznete i populárně vědeckou literaturu, literaturu faktu nebo třeba i knížky pro děti a speciální pedagogiku. Pravda, beletrii zde nenajdete, ale výběr slovníků nebo jazykových učebnic je zde větší než kdekoli jinde.
O tom, co nabízí, se můžete přesvědčit přímo na Mlýnské ulici, kde prodejna sídlí, jen pár metrů od klubu a antikvariátu Fiducia. Nejbližší příležitostí prolistovat si knihami nebo se dokonce pobavit i s jejich autory bude Sraz absolventů 27. 10. v multifunkční aule Gong, kde představíme výběr knižní nabídky. Tímto vás zveme na Sraz absolventů, kde můžete besedovat s autory vybraných publikací, mezi nejnovější přírůstky patří Speculum mortis – obraz smrti v českém malířství pozdního středověku Daniely Rywikové. Autorka nám čtivě dává nahlédnout do mentality člověka pozdního středověku a stejně poutavě pohovoří o knize a samotném tématu smrti. Svou knihu Krajiny tvořené slovy představí také Martin Tomášek a zajímavá bude i ukázka z knihy Igora Jelínka Současná ruská a polská zpívaná poezie. Jak název napovídá, nezůstane jen u povídání a čtení, ale zazní písně současných písničkářů, básníků, bardů…
A když už jsme u těch novinek, za zmínku jistě stojí také monografie Kreativní město – Kapitoly o proměnách středoevropských měst v průběhu staletí, která představuje města jako neustále se měnící živoucí organismus. 21 autorů nahlíží na evropská města v širším kontextu a dohromady tak tvoří barvitý a ucelený obraz městského vývoje. Každý, koho zajímá historie, urbanismus, vznik průmyslových lokalit apod., si jistě přijde na své.
Kniha Krvavé léto 1945 zase podává svědectví o poválečných násilnostech při divokém odsunu českých a moravských Němců. Téma léta tabuizované otevírá Jiří Padevět. Pro milovníky autorské dvojice Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak je tu pak kniha Filmové komedie I., kde najdete pět divácky nejúspěšnějších komedií, včetně takových pasáží, které se do filmů nedostaly. Zkrátka, s knihOU je svět lepší.
www.knihkupectvi.osu.cz