Strom republiky aneb Jak rektor házel lopatou

Autor: , 2. 11. 2018

Ostravská univerzita zasadila Strom republiky v Husově sadu. Podívejte se na video v duchu první republiky. Uvidíte v něm mimo jiné i rektora a děkany házet lopatou!


Nový památný strom (lípa srdčitá) nyní stojí v Husově sadu v centru Ostravy. Vysadila jej zde Ostravská univerzita 29. října 2018 při příležitosti 100. výročí založení Československé republiky. Lípa vystřídala starý a zchátralý dub. Na místě nechybí ani kámen s památní deskou a přáním Ostravské univerzity České republice do dalších 100 let:

„Do dalších 100 let republice přejeme informovanou, angažovanou a vzdělanou společnost, která bude budovat a rozvíjet svobodný, demokratický a stabilní stát v srdci Evropy.”

Při sázení stromu republiky se sešlo několik desítek lidí nejen z akademické obce Ostravské univerzity, kteří si přiťukli Univerzitním vínem Ostravské univerzity na zdraví a sílu České republiky. Svá přání republice vyslovil rektor i několik děkanů, kteří na závěr každý symbolicky přihodili hlínu lopatou a pomohli tak lípě pevně zakořenit.

Děkujeme všem zúčastněným a doufáme, že všechna přání republice (ať už nahlas vyslovená, nebo jen v duchu vyřčená) jí přinesou do další stovky jen to dobré. Pro lepší památku slavnostního dne jsme pro vás připravili video z tohoto setkání, které je stylizované do doby první republiky.

FOTO: Tereza Šišmišová