V úvodních proslovech hostů, proděkanky pro vědu, výzkum, umění a zahraniční vztahy Pedagogické fakulty docentky Diany Svobodové a prorektora pro zahraniční vztahy docenta Daniela Jandačky, byla zmíněna důležitost, podpora a přínos programu Erasmus+ pro Ostravskou univerzitu a její internacionalizaci.

Studenti navštěvující předmět „KHV/E-MAS – Musical activities, Singing in a group“ pod vedením studentek oboru Sbormistrovství se zaměřením na vzdělávání Pavly Grochalové, Ivany Funiokové a Lucie Maršálkové zazpívali za klavírního doprovodu Michaela Grygara 3 písně.

Studentky Linda Švrčková, Martina Schimíková a Gabriela Štětinová, studující předmět „CJP/CREAT – Creative English“, předvedly své prezentace o pobytu v zahraničí, o výuce anglického jazyka pro děti, stejně jako zahraniční studenti, navštěvující tento předmět, kteří předvedli svou kreativitu prezentacemi např. o svých zájmech (María Del Mar Haro Ramón,  Univerzita Almería, Španělsko), připravenou tortillou k ochutnání včetně návodu k její přípravě (Diego Lanza Garcia, Univerzita Cantabria, Španělsko a Inés Barragán De León, Univerzita Cordoba, Španělsko) a písněmi (Kyrylo Tykhomyrov, Wysza Szkola Administracji Bielsko – Biala, Polsko). Od studentek Maite Lorenzo Rodríguez, Cecília Vázquez Feito a Olaya Cueva Álvarez z Univerzity Oviedo ze Španělska jsme se díky předvedené prezentaci dozvěděli, co jim pobyt Erasmus+ na Pedagogické fakultě dal.

Na závěr studenti obdrželi drobné dárkové předměty, které jim mohou připomínat město a instituci, kde strávili část svého „erasmáckého“ života.

Setkání proběhlo v milé atmosféře nejen díky technikům OU Zdeňkovi Novobilskému a Milanu Jurčekovi, ale také díky všem přítomným.

Zahraniční studenti s námi, tedy s referentkami Oddělení pro zahraniční vztahy, s katedrovými koordinátory, s koordinátorkou praxí, s učiteli, s ISC OU a ubytovateli na kolejích, strávili celý rok. Snad si mohu dovolit na závěr zmínit, že nová navázaná přátelství mezi studenty z různých zemí a regionů podpoří jejich znalosti a zájem o nové destinace a že nabízené cizojazyčné předměty mohou motivovat studenty Pedagogické fakulty ke studiu v cizím jazyce a tím podpořit jejich zájem o studijní/pracovní pobyt v zahraničí. Jestli Oddělení pro zahraniční vztahy jde správnou cestou, nám nejlépe dají vědět samotní realizátoři, tj. studenti a zaměstnanci Pedagogické fakulty a zahraničních vysokých škol. Já sama za sebe mohu říci: fandím programu ERASMUS+ na PdF OU!!!

Ivana Schmejkalová