Registrace spuštěna! Přihlaste svou střední do bitvy O pohár Ostravské univerzity

Autor: , 19. 3. 2019

Další ročník soutěže škol v Moravskoslezském kraji o ceny v hodnotě téměř 200 tisíc korun je tady! Přihlaste se a užijte si jedinečnou soutěžní show přímo na Masarykově náměstí v Ostravě.


Vědomosti, kreativita, pohybová zdatnost a týmový duch. To jsou čtyři základní atributy, které vám mohou přinést vítězství v bitvě O pohár Ostravské univerzity, ve které se soutěží o zájezd, sportovní vybavení, praktické workshopy pro studenty i další ceny v hodnotě téměř 200 000 korun. Jak se do bitvy přihlásit krok za krokem najdete na konci tohoto článku.

Podívejte se na fotoreportáž nebo video z minulých ročníků!

Jde o velkolepou soutěžní show, která se bude konat 27. června 2019 (tedy den před vysvědčením) přímo v centru Ostravy na Masarykově náměstí. Je součástí happeningu Jsme Ostravská! (www.jsmeostravska.cz), který po bitvě pokračuje kapelami a dalším programem. Každoročně se v ní utká pět středních škol, které se do bitvy probojují z prvního výběrového kola. Některé školy se v bitvě úspěšně drží již několikátým rokem, jiné se v ní střídají. Kromě loňského vítěze (tedy Matičního gymnázia Ostrava), který má účast v následujícím ročníku automaticky zajištěnou, jsou další čtyři soutěžní školy otazníkem. Může to být třeba i vaše střední.

V bitvě soutěží šestičlenné smíšené týmy (alespoň dvě děvčata) složené ze studentů 3. ročníků (tedy ročníků před maturitou). První část bitvy prověřuje jejich vědomosti, zejména znalost souvislostí a všeobecný přehled. Druhá část dává prostor studentům popustit uzdu fantazii a prokázat kreativní myšlení a přístup. A třetí část testuje fyzickou výkonnost a pohybové nadání. Během celé bitvy ale hraje roli ještě jeden zásadní faktor – a to jsou fanoušci. Každá škola vysílá na Masarykovo náměstí své fanoušky, jejich nadšení, hlučnost, vybavení transparenty, originálními hesly, sladění do barvy školy – to všechno hraje roli a zajišťuje týmu další plusové body, které mohou i rozhodnout o výsledku celé bitvy.

A proto pokud i vy máte na střední dobrou partu, která chce táhnout za jeden provaz, neváhejte ani minutu a přihlaste se! Zde najdete podrobný návod, jak na to:

  1. Potřebujete souhlas vedení: Budete reprezentovat svou školu, samozřejmě je nutné, aby o tom vedení školy vědělo. Ze všeho nejdříve tedy zjistěte, zda je vedení vaší školy této akci nakloněno (aby ne, vždyť můžete svou střední proslavit v celém Moravskoslezském kraji!), jestli uvolní 6 soutěžících a ideálně několik tříd (nebo rovnou celou školu, jako to dělají ty největší hvězdy) fanoušků. Pokud bude souhlasit, máte dveře otevřené!
  2. Sežeňte garanta z řad učitelů: Bitva probíhá z velké části v době vyučování, proto je nutné, aby s vámi na Masarykovo náměstí dorazil i doprovod, tedy někdo z učitelů. Obvykle jde o výchovné poradce nebo třídní učitele, ale může to být kterýkoli váš oblíbený učitel, který se s vámi do toho ponoří. Je důležité mu říct, že z této akce pro něj nevyplývají žádné povinnosti, jen vás (soutěžící studenty i fanoušky) na Masarykovo náměstí jako zástupce vaší školy dovede jako doprovod. Případně vám taky může pomoci s přípravami na bitvu, při komunikaci s vedením školy i dalšími učiteli.
  3. Bez přihlášky ani ránu: Potřebujeme o vás vědět, proto pokud o účast v bitvě stojíte, stáhněte si přihlášku (najdete ji na konci tohoto příspěvku), vyplňte všechny údaje, nechte podepsat vedením školy a pošlete elektronicky na adresu andrea.wantulova@osu.cz (Andrea Wantulová je organizátorka bitvy a hlavní kontaktní osoba pro všechny soutěžící i vedení školy). Přihlášku zašlete nejpozději do konce května 2019!
  4. Ukažte, že jste nejlepší: V bitvě je místo jen pro pět týmů, takže abyste se dostali do samotné arény (tedy přímo na podium na Masarykovo náměstí), musíte pro to ještě něco udělat: natočit motivační video, kterým prokážete týmového ducha na své škole – tedy že jste správným týmem pro bitvu. Zapojte co nejvíce lidí z vaší školy a natočte video, kterým ohromíte porotu. Letošní ročník bitvy bude provázet téma svobody, jejího hledání, nacházení i ztrácení, a právě svoboda (ať už z jakéhokoli úhlu pohledu) by měla být pojící linkou vašeho videa. Na vašem videu budeme hodnotit zejména nasazení a originalitu. Video nahrajte na YouTube a odkaz na něj pošlete ideálně rovnou s přihláškou do konce května na andrea.wantulova@osu.cz.
  5. Vyčkejte výsledků poroty: Následně zasedne porota, která bude videa anonymně hodnotit a přidělovat jim body za originalitu pojetí, celkovou myšlenku (ať už vsadíte na humor nebo hloubku), nasazení školy a náročnost zpracování. Do bitvy postoupí celkem 4 týmy s nejvyšším počtem bodů (jedno místo v bitvě patří každoročně vítězi předchozího ročníku). Jestli jste se probojovali až do samotné bitvy O pohár Ostravské univerzity se dozvíte v prvním červnovém týdnu.
  6. Příprava na bitvu: A jakmile patřičně oslavíte úspěch z prvního kola, je čas se připravit na druhé kolo, tedy na samotnou bitvu O pohár Ostravské univerzity. A tady začíná legrace. Zburcujte celou školu, přemluvte učitele výtvarky, abyste hodiny věnovali přípravě transparentů a maskotů (pro účely bitvy dostanete vlastní barvu vaší školy), vymyslete v češtině hesla a zkuste je v hudebce zhudebnit, přesvědčte učitele a vedení, aby na Masarykovo náměstí poslali co největší počet fanoušků, domluvte se na pravidelném vysílání ve vašem školním rozhlasu, vytapetujte školu plakáty, zapojte všechny, od prváků až po maturanty – zkrátka využijte všech dostupných prostředků k tomu, aby o bitvě celá škola věděla, aby se všichni těšili, až vás budou moci povzbuzovat přímo na podiu na Masarykově náměstí. Dostat se do bitvy je totiž velká čest a prestiž pro celou školu. Připravit se může také šestičlenný tým – třeba tím, že začne pracovat na své fyzičce, zopakuje si co nejvíce informací týkajících se tématu svobody v Česku i v celém světě a začne trénovat také svou pravou hemisféru, aby vám to pálilo i u kreativní části bitvy.
  7. Samotná bitva: Pak už zbývá jediné: přijít 27. června na Masarykovo náměstí s hromadou barevně sladěných a transparenty vybavených fanoušků, vydat ze sebe maximum na podiu i pod ním a sbírat co nejvíce bodů ve všech disciplínách. Ale nebojte se, vítěz nebere vše. Každý účastník bitvy se může těšit na hodnotné ceny za své výkony a odvahu.

Dosud se bitvy O pohár Ostravské univerzity zúčastnily tyto školy: Matiční gymnázium, Jazykové gymnázium Pavla Tigrida, Wichterlovo gymnázium, Gymnázium Hrabůvka, SŠ waldorfská, gymnázium EDUCAnet i GSOŠ Frýdek-Místek. Vrátí se letos do bitvy staří gladiátoři, nebo se můžeme těšit na svěží vítr? Je to hlavně na vás, studentech.

Přihláška do bitvy O pohár Ostravské univerzity 2019:

Stáhnout (DOCX, 2.67MB)