Protestní happening vzbudil zájem médií

Autor: , 11. 5. 2017

Filozofická fakulta Ostravské univerzity se postavila za studentku konzervatoře Pavlu Limmlovou a její pedagožku; na úterý 9. května svolal na jejich podporu doc. Jaroslav David protestní happening.

Dr. Martin Tomášek z katedry České literatury a literární vědy předčítá na dvoře Filozofické fakulty.

Zákaz ředitele brněnské konzervatoře vystoupit studentce Pavle Limmlové na prestižní soutěži s básní Egona Bondyho rozvířila v českých médiích vlnu diskuzí o legitimitě jeho rozhodnutí a omezování uměleckého projevu. Ředitel konzervatoře Pavel Maňásek argumentoval, že básně Egona Bondyho jsou příliš vulgární a mohly by pohoršovat rodiče studentů. Doc. David proto vyzval studenty bohemistiky, aby si připravili básně klasiků, které obsahují vulgarismy a společně je přečetli na dvoře Filozofické fakulty.

V důsledku medializace a díky aktivitě nejen katedry českého jazyka FF OU se nakonec ředitel konzervatoře rozhodl stáhnout finanční postih i výtku pedagožky Věry Zástěrové, která se svou studentkou básně vybírala a připravovala. Ve svém prohlášení také popírá, že by kdy Bondyho označil za člena STB nebo že by výběr textů podléhal cenzuře. Znění celého jeho prohlášení si můžete přečíst zde. Kauza je dobrou zprávou pro celou společnost, že občanská angažovanost má své opodstatnění a smysl.

Více o celé kauze i happeningu na dvoře FF OU naleznete v Událostech z regionů odvysílaných 10. května.