Kdo včera procházel centrem města, nemohl si nevšimnout všudypřítomných vojáků, tanků, samopalů a válečných veteránů. Ostrava si připomínala 70. výročí svého osvobození – 30. dubna. Komenského sady, pobřeží Ostravice, Masarykovo náměstí i okolí Mostu Miloše Sýkory se vrátilo o sedmdesát let zpět, probíhaly zde rekonstrukce bojů, přehlídky vojenské techniky a setkání s pamětníky i válečnými veterány.
Redaktoři České televize pozvali k rozhovoru na toto téma také profesorku Pavelčíkovou z Ostravské univerzity, která se na historii Ostravska zaměřuje. Kromě konkrétních vzpomínek pamětníků se dozvíte také jak osvobozenecká armáda postupovala, jakým rizikům čelila, jakou roli sehráli civilisté a jak celou událost prožívali například obyvatelé Hlučínska, kteří nevěděli, jestli se mají radovat, nebo utíkat.
Rozhovor si můžete poslechnout zde.