Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Terénní exkurze

Pro ty z Vás, kteří rádi spojí poznávání s příjemným výletem, chystáme na podzim hned tři záležitosti, ke kterým se jen tak nedostanete. První z nich bude „Netopýří noc“ (předběžně 20. 10.), která se bude konat v Prstné u Karviné. Seznámíte se během ní s nočním životem netopýrů, jejich výzkumem a technickými pomůckami, které se při studiu používají. Večerem Vás provedou přední odborníci na tuto skupinu, chybět nebude ani krátká beseda na téma ohrožení a ochrany těchto vzácných živočichů. Ještě méně všední zážitek pak očekávejte od akce „Podzim v Mionší“ – jak možná víte, Mionší je největší zachovalý kus pralesa v ČR, který je natolik unikátní, že je do něj vstup veřejnosti zakázán. Stejně jako vloni i letos však budeme mít jedinečnou příležitost strávit 3 dny a dvě noci (3. – 5. 11.) na chatě přímo v srdci rezervace, a tak si užít jedinečné pohledy na prales v pestrobarevném podzimním hávu. Za pomoc s organizací obou akcí již dopředu patří dík ČSOP Cieszynianka. Těsně před Vánoci se pak můžete těšit také na velmi oblíbenou Noční prohlídku ZOO Ostrava.

Praktické ukázky ochrany přírody v nitru NPR Mionší

Cestování a věda

Pokud na podzim dáváte přednost vysedávání v teple a necháte si o cestách ven raději jen vyprávět, pak by Vás mohla zaujmout nabídka našich podzimních cestovatelských přednášek, které se budou konat víceméně pravidelně co tři týdny ve středu odpoledne (15.50 – 17.25) v nově zrekonstruovaném studentském klubu Áčko, na Hladnovských kolejích. Celkem se můžete těšit na čtyři přednášky, v nichž se podíváte do Jižní Ameriky, Asie i Evropy, a to postupně v datech 11. října, 25. října, 15. listopadu a 6. prosince. Na přednáškách se dozvíte nejen o dobrodružných zážitcích kolegů přírodovědců, ale také něco málo o výzkumech, kvůli nimž se do světa vydávají, a příležitostně budete moci ochutnat i místní speciality.

Bioinformatické čtvrtky

Co se pak dá s daty získanými z výzkumů dělat, můžete probrat s kolegy na naší odborné diskuzní platformě „Bioinformatické čtvrtky“, která se bude konat pravidelně každý čtvrtek od 17.00 do 18.00 hod. v místnosti M-426. Zde budete mít příležitost seznámit se s nejnovějšími bioinformatickými programy, pobavit se o problémech se zpracováním dat nebo se třeba jen procvičit v angličtině.

Workshop OstraPy týkající se programovacího jazyka Python a jeho uplatnitelnosti v biologii. I tak můžou vypadat Bioinformatické čtvrtky 🙂

Biokalby

Pro chvíle odreagování od školních povinností skvěle poslouží dvě, již legendární, „Biokalby“, které pro Vás chystáme rovněž v klubu Áčko. Letos jsme se rozhodli vyjít vstříc Vašim požadavkům a Biokalby čeká drobná změna: jedna se bude konat ve středu (11. 10.) a druhá v pátek (1. 12.), tak aby je měli příležitost zažít i ti z Vás, kteří odjíždějí hned po výuce na víkend domů, i ti, kteří berou své studium či brigády vážně a mívají čas na pořádnou pařbu jen koncem týdne. Biokalbu můžete brát také jako jedinečnou příležitost navázat sociální kontakty napříč ročníky od prváků až po vysloužilé doktorandy (a občas i profesory). Jak je totiž známo, kontakty a „soft skills“ jsou často mnohem více než tvrdě naučené vědomosti.

z Jeden z příjemných biologických večerů v rámci naší Biokalby v klubu Áčko na Hladnovských kolejích

a další…

Kdo myslí svou kariéru přírodovědce vážně a přesto by váhal, zda všechny ty nabyté vědomosti i kontakty během studia uplatní v budoucnu, pro toho máme na 22. listopadu nachystaný inspirativní seminář s výmluvným názvem „Pracovní možnosti budoucích biologů“. Na něm vystoupí 3 mladí odchovanci naší Alma mater, kteří se úspěšně etablovali v oboru. Jejich příběhy vás možná nejen definitivně přesvědčí o tom, že biologii má smysl studovat i když nechcete zůstat na akademické půdě, ale třeba vás inspirují i k tomu, jak své studium pojmout.
Myšlenku, že má smysl studovat v dnešní době biologii, se však snažíme předat už středoškolským studentům. Díky projektu „Vysokoškolákem na zkoušku – Biologie“ podpořeného MŠMT, jsme letos umožnili dvanácti talentovaným a nadějným mladým přírodovědcům z Moravskoslezského kraje zapojit se do reálného výzkumu. Na podzim jsme si pak pro ně připravili sérii workshopů, v nichž se naučí pracovat s vědeckým textem (29. 9.), zpracovávat jednoduše bioinformatická (13. 10.) a statistická data (27. 10.), či vytvářet mapové výstupy (10. 11.). Nově získané zkušenosti pak zúročí na „Mikulášské konferenci“ (8. 12.), která bude zlatým hřebem projektu, a na kterou jste už dopředu srdečně všichni zváni.

Úvodní přednáška pro nadané studenty MSK v rámci projektu “Vysokoškolákem na zkoušku – biologie”


Kromě toho budete moci na SOVA narazit i na dalších eventech, jmenujme alespoň Noc vědců” (6. 10.) či “Týden vědy a techniky AV ČR” ve Světě vědy a techniky (6. 11. – 12. 11.). Přesný výčet událostí se ještě může v průběhu semestru měnit. Stejně tak se mohou mírně měnit obsahy a termíny zmíněných terénních exkurzí (s ohledem na počasí) či cestovatelských přednášek (s ohledem na možnosti přednášejících), proto sledujte bedlivě naše facebookové stránky “SOVA – Studentská organizace vědeckých aktivit” (fb.com/SOVA.OU) kde se vždy dozvíte aktuální události a termíny. SOVA už se těší na podzim s Vámi! 🙂