„Sjede se sem asi čtyřicet lidí z celého světa, pro které jsou jeskyně objektem zájmu – ať už jako pro sportovce nebo vědce,“ říká dr. Jan Lenart z katedry fyzické geografie a geoekologie, organizátor akce za Ostravskou univerzitu.
Čekají je jak odborné přednášky, tak i práce v terénu. „Jedním z témat bude původ jeskyní v oblasti Beskyd, protože v poslední době se zde hodně bádalo. Zajímavá bude i přednáška o lávových jeskyních,“ uvádí. Na exkurze krajinou ze své základny v Kunčicích pod Ondřejníkem zamíří pod Lysou horu a na hřeben mezi Pustevnami a Kněhyní.
Kromě Ostravské univerzity se na organizaci podílí také Česká speleologická společnost a Správa CHKO Beskydy. „Všechny tři organizace jsou v podstatě propojené, já jsem zde za Ostravskou univerzitu, ale zároveň působím i v České speleologické společnosti,“ vysvětluje Jan Lenart a dodává, že podobně je to i s účastníky sympózia: pro mnoho z nich jsou jeskyně předmětem bádání i horolezeckou výzvou.
Jedná se o vědeckou konferenci, ale podle Lenarta jde i o to setkat se a předat si zkušenosti. Tyto nadšence můžete v Beskydech potkat mezi 16. a 19. zářím nebo si můžete prolistovat elektronický sborník, který bude z konference sepsán.
FOTO: Ze soukromého archivu Jana Lenarta