Rok 2018 s sebou přinesl řadu pamětihodných „osmičkových“ výročí. Sotva jsme si na Reprezentačním plese Ostravské univerzity v barvách trikolóry slavnostně připomněli 100 let od vzniku republiky, o slovo se hlásí JANÁČEK OSTRAVA 2018 – projekt, který uctí památku a odkaz hudebního velikána Leoše Janáčka. Je to právě 100 let, co byla jeho opera poprvé představena vídeňskému publiku, a zároveň 90 let od doby, kdy Leoš Janáček vydechl naposledy.
Leoš Janáček je neodmyslitelně spjatý s naším krajem, který ve skladatelově díle i srdci zanechal hlubokou stopu. U příležitosti dvou významných výročí se spojily kulturní a vzdělávací instituce města Ostravy a Moravskoslezského kraje a společně podpořily unikátní projekt JANÁČEK OSTRAVA 2018, který potrvá po celý rok. Iniciátorem projektu je Janáčkova filharmonie Ostrava a kromě Ostravské univerzity se dále připojilo Národní divadlo moravskoslezské, Janáčkova konzervatoř v Ostravě, Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka a Svatováclavský hudební festival.
Jednotlivé koncerty i akce, které zahrnují nejen vystoupení hudebníků z celého světa, ale i vzdělávací pořady, budou probíhat po celý rok v Ostravě i v rámci Moravskoslezského kraje. Nebude chybět ani tradiční Mezinárodní muzikologická konference JANÁČKIANA, na které se každoročně podílí Pedagogická fakulta Ostravské univerzity. „Jsme nesmírně rádi, že se můžeme účastnit takovýchto projektů – Ostravská univerzita musí už jen ze své podstaty plnit funkci nejen vzdělávací, ale měla by také pozitivně ovlivňovat své okolí a veřejnost,“ uvedl prorektor pro vědu a tvůrčí činnost Pavel Drozd.
Posledním a hlavním vyvrcholením projektu bude čtyřdenní Hudební maraton Leoše Janáčka, mimořádný festival k oslavě československé státnosti, realizovaný ve dnech 25. – 28. října 2018. Během něj na 15 koncertech uslyšíte zhruba 40 Janáčkových skladeb v podání mnoha špičkových interpretů.
Za zmínku rozhodně stojí i navazující projekt Hudební akademie Ostrava, který vzniká ve spolupráci Fakulty umění Ostravské univerzity a Národního divadla moravskoslezského. První představení bude uvedeno v nově vybudovaném divadle Dvanáctka, které by se mělo otevřít se začátkem nové sezóny. Bude se jednat o scénické ztvárnění písní Leoše Janáčka, což podle ředitele NDM Jiřího Nekvasila „přinese jiný způsob vnímání hudebních zážitků“.
Tímto vás srdečně zveme k oslavám života a díla jedinečného skladatele Leoše Janáčka a doufáme, že si odnesete výjimečný kulturní zážitek. Program a aktuální informace najdete na www.janacek2018.cz.