Pro program Noci vědců se otevřou hned tři budovy Ostravské univerzity, kde vědci představí téma čas. Čas není jenom fyzikální veličina, naopak vybízí k velké představivosti. Můžeme se bavit o čase ve spojitosti s životní změnou, s vývojem technologií nebo s lékařstvím. O poločase rozpadu ve smyslu úvahy nad společností nebo likvidací odpadů.
Online část programu bude dostupná do samotného konce roku.
A protože nikdo nevěděl, jaká situace se naskytne v záři, připravila Ostravská univerzita kromě fyzické Noci vědců také online program, který bude spuštěný v pátek 24. září v 17:00 na facebooku Ostravské univerzity a také na YouTube kanálu. „Letos jsme si pro diváky opět připravili online pořad s diskuzemi, s názornými ukázkami i s hereckým vystoupením. Obsahově jsme volili aktivity, které bychom návštěvníkům v rámci našich budov neuměli ukázat. Proto jsme se vydali do terénu zkoumat stromy, objevili krásy toho, co dělají rostliny, když se zrovna nedíváme nebo herecky ztvárnili historické postavy a jejich vnímání času,“ uvádí vedoucí Centra marketingu a komunikace, Lucie Fremrová. Jednotlivá videa pak budou dostupná na webu Noci vědců, a to do samotného konce roku. Celý program, online i offline, naleznete na webu Noci vědců.
Fakulta sociálních studií | Filozofická fakulta | Pedagogická fakulta
V budově na Českobratrské 16 se svými aktivitami prezentují hned tři fakulty: Fakulta sociálních studií, Filozofická a Pedagogická fakulta. V Aule OU bude pásmo přednášek a diskuzí, které startují 17:30 přednáškou na téma Osobnost a relativita času, kterou povede doktor Jan Svoboda. Na tuto aktivitu je potřeba se registrovat zde. Následuje zamyšlení filosofky a sociologa nad tématem času a jeho proměn. Je čas nekonečně plynoucí tok, který budoucnost mění v přítomnost, aby ji záhy proměnil v minulost, nebo je to neustálý sled událostí, kdy jedna překrývá druhou? A proč se někdy čas vleče a jindy doslova pádí? Najděte společně s vědci z Filozofické fakulty odpovědi na tyto otázky. Posledním programem, který bude v aule probíhat je zamyšlení zástupců Fakulty sociálních studií nad tématem plánování volného času dětí, třeba aby v budoucnu nepodléhaly kriminální činnosti. Program ale startuje už v 17:00, připravené jsou mnohé aktivity pro děti, jako například elektronické stavebnice, mobilní planetárium nebo si na vlastní kůži vyzkoušíte, jaké je to být slepcem. Součástí prostoru bude také interaktivní hra, při které bude potřeba zodpovědět několik otázek a když budete úspěšní, obdržíte dárek. Celý program v budově na Českobratrské naleznete zde.
Lékařská fakulta
V budově Lékařské fakulty, která se nachází v ulici Syllabova 19, se vědci podívají na čas například z pohledu patologa nebo se zaměří na téma časových pásem a jak transport mezi nimi co nejlépe zvládat. Chybět nebude ani průlet historií chirurgie nebo i mnohými chirurgickými nástroji a uniforem zdravotních sester. Tabu nebude ani zdravá strava a její vliv na celý náš život. Samozřejmě budou součástí programu i aktivity pro ty nejmenší, například medvídková nemocnice, kde můžou děti zachránit život plyšovému zvířeti. Celý program Lékařské fakulty naleznete tady.
Přírodovědecká fakulta
Program budovy v ulici Chittussiho 10 nabídne pohled na čas zase z jiného úhlu. Návštěvníci zjistí, jak je to s časem v životě zvířat, jak dlouho se rozkládají látky v přírodě nebo jaká je budoucnost městského centra Ostravy. Otevře se také biologická laboratoř se svými robotickými pomocníky, ve které je omezená kapacita, proto si své místo rezervujte předem ( 18:30 | 19:30 | 20:30 ). Navíc je pro děti připravený speciální program, který je vždy označený na webu ikonkou raketky. Pokud se dětem podaří posbírat všech 7 razítek, obdrží od Ostravské univerzity drobnou pozornost. Celý program PřF sledujte zde.
Mobilní aplikace, doprava a COVID-19
A abyste měli program stále v kapse, nezapomeňte si stáhnout mobilní aplikaci, kde si předem můžete vybrané programové položky přidat do oblíbených. Aplikace vás pak nocvědcovským večerem hezky provede. Stahujte pro Android i iOS. Aktuální informace sledujte i v události na Facebooku.
Centrum Ostravy s Porubou, kde se na VŠB-TUO Noc vědců také koná, propojí i v letošním roce kyvadlová doprava, tzv. „vědecký bus“. Pohodlně návštěvníky Noci vědců dopraví zdarma z Hladnova přes centrum města až do Poruby (a zpět). „Tentokrát zájemce navíc poveze historický autobus Bobík, bez klimatizace, televizorů a wi-fi. Namísto vymožeností vám nabídneme řidiče s úsměvem, průvodčího s jízdenkami a nezapomenutelný zážitek,“ slibuje Jitřenka Navrátilová, koordinátorka Noci vědců v Ostravě.
Ze zastávky hned vedle budovy Přírodovědecké fakulty pojede autobus v 17:00 a v 19:00, zastavovat bude na Prokešově náměstí v 17:10 a v 19:10 a pojede směr Poruba. V opačném směru můžou návštěvníci do autobusu nasednout na zastávce dr. Slabihoudka a to v časech 18:00 a 20:00 se zastávkou na Prokešově náměstí v 18:30 a 20:30, který vás doveze až nahoru na Hladnov k Přírodovědecké fakultě. Zastávky budou řádně označeny.
V rámci programu na všech ostravských stanovištích budou organizátoři hlídat nařízená vládní opatření a ověřovat bezinfekčnost návštěvníků. Stačí, když se na jednom z míst prokážou negativním testem (PCR starý maximálně 7 dní, antigenní maximálně 72 hodin), certifikátem o očkování nebo potvrzením o prodělání nemoci. Organizátoři si je označí páskem, aby svou bezinfekčnost při návštěvě jiných budov nebo institucí v rámci Ostravy už nemuseli prokazovat. Ostravská univerzita dokonce umožňuje ve svých třech budovách samotestování. Od návštěvníků se také po celou dobu pohybu na budovách institucí očekává nošení respirátorů.
Noc vědců proběhne také díky finanční podpoře Statutárního města Ostrava.