Ostravská univerzita na Olympijském festivalu

Autor: Marie Valová , 29. 1. 2018

Ostrava bude hostit Olympijský festival a Ostravská univerzita bude při tom!


V únoru (9. – 25. 2. 2018) budou v Jižní Koreji probíhat XXIII zimní olympijské hry.

Měl by to být celosvětový svátek, kdy se na jednom místě přátelsky potkají lidé z různých světadílů, kultur, s různým náboženským vyznáním a barvou pleti.  Kdy se mezi sebou utkají pouze ve sportovních kláních, aby porovnali své síly a zúročili tak mnohdy nekonečné hodiny tvrdé přípravy.  Olympijské hry jsou pro každého sportovce vyvrcholením jeho sportovní přípravy, a někdy také sportovní kariéry.

V Ostravě, stejně jako v Brně, se uskuteční po celou dobu konání ZOH v Jižní Koreji Olympijský festival a bude se snažit lidem přiblížit v České republice olympijskou atmosféru. Návštěvníci se budou moci seznámit nejen s různými sporty zařazenými do zimních olympijských her, ale také si je budou moci na vlastní kůži vyzkoušet.

Návštěvníci OF si boudou moci vyzkoušet například biatlon a běžecké lyžování, které si pod záštitu a celkovou organizaci vzala na starost Katedra studií lidského pohybu, Pedagogické fakulty OU.

V dopoledních hodinách je program zaměřen pro žáky základních škol.  V odpoledních hodinách a o víkendech se uskuteční program pro širokou veřejnost. Pro diváky je připravena biatlonová střelnice, kde si návštěvníci vyzkouší, pod vedením profesionálních instruktorů, náročnost střelby z laserových zbraní. K vidění bude samozřejmě také závodní malorážka, z které biatlonisté střílí při závodech.

Nedílnou součástí biatlonu je také běh na lyžích. Pro návštěvníky bude připraven běžecký oval, který mohou využít pro své vlastní běžkování a nebo využijí výukové hodiny s instruktory běžeckého lyžování.

Pro návštěvníky jsou připraveny biatlonové závody ve čtyřech kategoriích. Dále jsou připraveny závody v běhu na lyžích volnou technikou. A nelyžaře jistě zaujmou závody ve střelbě na rychlost.

Po celou dobu bude pro návštěvníky k dispozici informační stan, kde se návštěvníci dozvědí o historii biatlonu, disciplínách, v kterých se bude v rámci biatlonu závodit, a kdo bude v tomto sportu reprezentovat Českou republiku. Připraveny jsou také kvízy a soutěže pro děti.

V rámci Olympijského festivalu v Ostravě jsou připraveny dvě exhibiční biatlonové štafety dvojic významných sportovních osobností MS kraje. Ostrava si tak připomene úspěšné sportovce z různých sportovních odvětví, kteří dosáhli těch nejlepších výkonu ve svém sportu.  Účast přislíbili bývalí reprezentanti a účastníci letních i zimních Olympijských her.

Přijďte fandit s námi!!!

Mgr. Marie Valová, Ph.D. (koordinátorka biatlonu a běžeckého lyžování na Olympijském festivalu Ostrava 2018)