Ostrava: O krok blíže studentskému městu

Autor: , 29. 7. 2016

Ostrava jako studentské město místo průmyslové aglomerace? Této image je město zase o krok blíže: přímo v centru města, naproti Divadlu Antonína Dvořáka, byly včera slavnostně otevřeny nové studentské koleje: Kampus Palace.

Kampus Palace pomalu otevírá své dveře studentům. V září zde již bude plno.

V roce 2008 Ostravu a její patrioty zasáhla děsivá zpráva. Secesní budova bývalého hotelu Palace půjde k zemi. Ministerstvo kultury odmítlo budovu prohlásit za historickou památku a jejímu bývalému majiteli už tak zbývalo jen počkat na povolení od úřadů.

O dva roky později se objekt dočkal nového majitele a taky mnohem přívětivější vize: z chátrajícího hotelu se měl stát studentský kampus. Stále však pro realizaci projektu chyběly peníze. A včera, 27. července 2016, se to konečně podařilo: Petr Skrla (spolumajitel firmy, která hotel koupila) a Tomáš Macura (primátor města Ostravy) slavnostně přestřihli pásku a otevřeli nové studentské koleje veřejnosti.

„Věřím, že i tyto koleje v centru města přispějí k jeho oživení, o které se tady všichni snažíme. Jsou to právě studenti, mladí lidé, kteří mohou město posouvat dopředu,“ uvedl primátor.

Většina z celkem 208 míst v jedno až třílůžkových pokojích je již obsazená, ale rezervovat si pokoj můžete i „do budoucna“. „Máme tady i zahraniční studenty, kteří přijíždějí například jen na jeden semestr, takže je možné si toto místo rezervovat dopředu,“ uvádí Marie Škrlová, koordinátorka projektu Kampus Palace.

Zdaleka ale nepůjde jen o místo k přespávání. Koleje nabízí také vnitřní prostory staré budovy, které umělci využívají pro výstavy, nebo venkovní dvorek, ve kterém vznikne minikino. „Jsme otevřeni spolupráci s univerzitami nebo neziskovými organizacemi a budeme rádi, když tyto prostory budou studenti při různých příležitostech sdílet s veřejností,“ říká Škrlová.

To, že se budovu podařilo nejen zachránit, ale vrátit do života, se může stát důležitým impulzem i pro další chátrající architektonické skvosty, kterými Ostrava oplývá – nebo spíše oplývala. S novým majitelem se totiž pozvolna probouzí k životu i módní dům Ostravica-Textilia a na lepší časy se blýská také budově bývalých městských jatek z roku 1881 vedle bývalého Bauhausu. Areál odkoupilo město Ostrava a hodlá sem přesunout Galerii města Ostravy Plato.

Držíme v těchto aktivitách palce a těšíme se, až i Ostravská bude moci uspořádat některou ze svých akcí v těchto budovách – třeba Reprezentační ples Ostravské univerzity v domě Ostravica-Textilia!