Onomastický ŠRÁMEK 15. U Mototechny, Na Třídě, nebo Na Stalingrad?

Autor: , 15. 11. 2016

Mohou mít místa několik jmen zároveň?


Obecně platí, že jedno zeměpisné jméno označuje jeden jedinečný objekt, ale může nastat i situace, kdy je objekt pojmenován hned několika zeměpisnými jmény. Důvody mohou být různé.

V případě neoficiálních zeměpisných jmen U Mototechny, Na Třídě a Na Stalingradě, se jedná o důvod generační. V městské části Karviná 6 – Nové Město, které se říká Šestka, ale starší generace jí neřekne jinak než Stalingrad („Jedu Na Stalingrad!“), je autobusová zastávka, u které se obyvatelé Karviné scházejí. Nejmladší generace se schází Na Třídě, podle současného oficiálního pojmenování přilehlé ulice (třída Osvobození). Střední generace se scházela U Mototechny – obchodu s motoristickým zbožím, který se nacházel hned vedle zmiňované zastávky (v současné době se obchod jmenuje Autotechna). A nejstarší generace, která prožila většinu života v období socialismu, chodila Na Stalingrad nebo Na Leninku (třída V. I. Lenina – dřívější pojmenování třídy Osvobození).

A že si různost generačního pohledu na neoficiální zeměpisná jména uvědomují i obyvatelé Karviné, dokazuje výrok jednoho z dotazovaných respondentů. „A tak chodily naše babičky Na Stalingrad, já jsem měl kamarády U Mototechny a moje děti se budou scházet Na Třídě.

 

Současná podoba obchodu s motoristickým zbožím v Karviné.

Současná podoba obchodu s motoristickým zbožím v Karviné.

Mapa Karviné v měřítku 1 : 25 000 z roku 1952 (zdroj: http://archivnimapy.cuzk.cz/).

 

 

 

 

 

 

 

 

Příště: Černá a Bílá Ostravice

Související články: