Nebuďme zase v podzemí

Autor: , 3. 5. 2017

Protestní happening katedry českého jazyka Filozofické fakulty Ostravské univerzity


Básně Egona Bondyho jsou údajně příliš vulgární. A co teprve Martin Jirous alias Magor. Nebo Záviš?

„Nechci vstupovat do politických diskuzí, jen jsem si vzpomněl na to, kdy jsem pochopil podstatu undergroundu – dělat svobodně svoje věci, a v podzemí proto, že nahoře to prostě nejde,“ napsal na facebookový profil katedry českého jazyka vedoucí katedry doc. Jaroslav David. Zároveň vyzývá všechny studenty a kolegy, kteří by chtěli podpořit studentku konzervatoře i její učitelku, aby se potkali na dvoře Filozofické fakulty (FF OU, Reální ulice 5, Moravská Ostrava), a to v úterý 9. 5. v 17 hodin.

Vracejí se argumenty z let sedmdesátých?

Happeningem chce podpořit studentku Brněnské konzervatoře, které vedení školy zakázalo účast na prestižní soutěži, protože si k recitaci vybrala jednu z básní undergroundového básníka Egona Bondyho. Řediteli vadí „velké množství nejhrubších vulgarit“, které báseň podle něj obsahuje. Přitom není to tak dávno, kdy Václav Havel, Jaroslav Seifert a další osobnosti protestovali proti pronásledování nepohodlných umělců komunistickým režimem oficiálně proto, že zpívali příliš vulgární texty.

Studenti i vyučující katedry českého jazyka zvou na hapenning, kde mimo jiné zazní i několik oblíbených textů klasiků literatury obsahující vulgarismy.

„Takovou formu protestu proti omezování svobody a vyjádření podpory brněnské studentce i její učitelce považuji za vhodné,“ uzavírá doc. David.