Mířím na Ostravskou. Kam jít bydlet?

Autor: , 16. 8. 2016

Pokud vás čeká první rok v Ostravě a stále ještě nemáte ubytování, nevěšte hlavu. Zjistili jsme pro vás, co všechno se v Ostravě nabízí – univerzitní i soukromé koleje, nabídka je široká, ceny nízké.

Protože jednotlivé fakulty Ostravské univerzity jsou rozmístěny po celé Ostravě, každému z vás se může hodit naprosto jiné místo pro ubytování. Navíc každý má svou představu – někdo si zakládá na komfortu, jiný na vzdálenosti od fakulty, jeden chce klid a další být v centru dění.

Proto jsme pro vás připravili tento článek, který shrnuje možnosti ubytování v Ostravě pro studenty prvních ročníků Ostravské univerzity.

Vysokoškolské koleje Jana Opletala

Též „hladnovské koleje“: jsou přímo součástí Ostravské univerzity a nacházejí v jedné z nejlukrativnějších částí Ostravy: ve Slezské Ostravě. Do centra města je to jen 10 minut pěšky (navíc z kopce!) a ještě rychleji trolejbusem. Často se říká, že právě ze Slezské je ten nejkrásnější pohled na celou Ostravu, a to potvrzuje i výhled ze střechy Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, jejíž budova se nachází hned vedle kolejí.

Co se týče vzdálenosti od ostatních fakult, s jedním přestupem se dostanete rychle kamkoli: trolejbusy z kolejí jsou za pár minut v hlavních dopravních uzlech, kde můžete přestupovat na tramvaje, autobusy i trolejbusy.

Koleje nabízí standardní služby: prádelna, posilovna, nové venkovní hřiště a podobně (více najdete na webu kolejí). Navíc si můžete zdarma zapůjčit stolní hry nebo zahrát na klavír (ty jsou zde zejména pro studenty z Fakulty umění). Nechybí ani počítačová učebna a televizní místnost. V areálu kolejí je navíc pověstný studentský klub Áčko, který se stará o zábavu a stmelování kolektivu po večerech.

Jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje jsou již plné, ale koleje mají dostatek kapacit ve třílůžkových pokojích. Cena je 2 000 Kč / osoba / měsíc.

Kampus Palace

Další možností je Kampus Palace – zbrusu nové koleje v prostorách historické budovy hotelu, které ještě před pár lety hrozila demolice. Nyní se hrdě tyčí přímo naproti Divadlu Antonína Dvořáka (tedy přímo v centru města, asi minutu pěšky od Masarykova náměstí) a studentům nabízí svěží, čerstvě zrekonstruované prostory.

Kampus si zakládá na komfortu a taky osobním rozvoji studentů – je zde možnost zapojit se jak do dobrovolnických aktivit při organizaci akcí a projektů, ale také získat placenou brigádu přímo v budově Kampusu u komerčních partnerů. Kromě tradičního zázemí (prádelna, fittness, kolárna, apod.) nabízí také vnitřní dvoranu s horolezeckou stěnou a minikinem.

Kampus Palace je v současnosti plně obsazen, nicméně je zde možnost napsat se do pořadníku – jakmile se kapacity uvolní, budete kontaktováni. Více informací, včetně zcela konkrétního rozmístění pokojů i postelí v nich na jednotlivých patrech, najdete na webu Kampusu.

Studentská rezidence Vista

Koleje Vista jsou svým umístěním tou nejlepší volbou pro studenty Lékařské fakulty Ostravské univerzity – do kampusu mediků je to pár minut tramvají. Do centra se tramvají dostanete za 20 minut.

Vista se nachází v poklidně čtvrti Ostrava-Jih u Bělského lesa – velkého ostravského lesoparku. Toto místo je doslova protkané cyklostezkami a je nedaleko jednoho z největších nákupních center v Ostravě: Avion Shopping Park.

Samotné koleje kromě základních služeb nabízejí také možnost stravování přímo v budově kolejí i slevy pro studenty na klubové koncerty nebo představení v sousedním Domě kultury Akord.

Koleje mají dostatek volných kapacit ve třídě Economy a Standard (cena okolo 2 000 Kč na měsíc), které sestávají ze dvou dvoulůžkových pokojů se společnou koupelnou a toaletou. Pokoje v kategorii Lux (3100 Kč na měsíc) se uvolní začátkem října, nyní jsou kapacity plné.

Koleje VŠB – Technické univerzity Ostrava

Koleje VŠB-TU Ostrava se nacházejí v Ostravě-Porubě, jedné z nejzelenějších částí Ostravy. Jsou součástí kampusu, ve kterém je několik studentských barů, pizzerie i pošta. Hned vedle kolejí je také rozsáhlý lesopark – ideální místo pro ranní běh nebo vyjížďku na kole. Ke kolejím přiléhá také Minigolf – sportovní areál, který spravují studenti a v němž si můžete dopřát trochu pohybu (antukové hřiště) i grilovačku s přáteli.

Daní za blízkost k přírodě je delší cesta do školy. Přímo u kolejí stojí autobus, kterým se do centra města dostanete za 20 minut. O něco déle to trvá tramvají – na zastávku musíte pár set metrů dojít.

Volné jsou dvoulůžkové i třílůžkové pokoje, které vycházejí na něco málo přes 2 000 korun na měsíc.

Hodně štěstí!

OU@LIVE vám přeje šťastnou ruku při výběru vašeho bydlení a taky úspěšný start do studia!