Možná jste slyšeli o veletrhu Gaudeamus Brno – největším veletrhu pomaturitního vzdělávání v Česku i na Slovensku. Každým rokem láká desetitisíce středoškoláků, kteří zde zjišťují možnosti studia, porovnávají vysoké školy a rozhodují se, na kterou univerzitu si podají přihlášku. Letošní ročník se bude konat 23. – 26. října 2018 na brněnském výstavišti a Ostravská univerzita letos plánuje originální a velkolepou prezentaci.
„Na veletrhu studentům nevnucujeme žádný obor, naopak se ptáme, co je baví a snažíme se pro ně najít oblasti, které by je mohly zajímat. Často ani netuší, jak různorodé jsou možnosti,“ říká Adam Soustružník, vedoucí Centra marketingu a komunikace.
Expozice OU naváže na „barevnou“ kampaň Vyber si svou barvu. Studuj, co tě baví!, která apeluje na uchazeče, aby se při výběru oboru zabývali tím, co je doopravdy baví a naplňuje a co chtějí v životě dělat. Spousta uchazečů totiž volí obor spíše podle preferencí rodičů nebo doporučení pedagogů. Proto pokud máte ve svém okolí maturanty, nebo třeba i nespokojené vysokoškoláky, kteří zvažují změnu oboru, řekněte jim o veletrhu i expozici Ostravské univerzity (najdou ji snadno v plánku pod číslem 14).
„V posledních letech do veletrhu investujeme hodně energie a je vidět, že se naše úsilí vyplácí. Předloni jsme se stali 9. nejlépe hodnoceným stánkem celého veletrhu, loni už jsme byli na 6. místě a s letošní expozicí, která je druhou největší na celém veletrhu, očekáváme ještě lepší umístění,“ vysvětluje Adam Soustružník, vedoucí Centra marketingu a komunikace.
Tak rozsáhlá prezentace univerzity je možná díky finanční podpoře města Ostravy a Moravskoslezského kraje. „Kraj i město podpořilo expozici obou ostravských univerzit a umožnilo tak výrazně zviditelnit silné stránky Ostravy mezi ostatními městy – všechny univerzity jsou totiž neodmyslitelně spjaté se svým městem a i to hraje svou roli v rozhodování studenta,“ doplňuje.
Více než na velikost expozice ale Centrum marketingu a komunikace sází na přátelskou a neformální atmosféru, která bude na stánku panovat. Se středoškoláky budou totiž mluvit sami studenti všech fakult, kteří mají veškeré studijní informace a navíc vlastní zkušenosti s jednotlivými předměty i systémem na univerzitě. Dokáží tak podat relevantní informace a zároveň si se svými mladšími kolegy popovídat bez bariéry v podobě věkové propasti.
„Staráme se také o komfort uchazečů, celý den chodí po veletrhu, postávají u pultíků a vstřebávají nepředstavitelná kvanta informací. U nás se můžou posadit do lehátek a nechat odpočinout hlavu i nohy,“ popisuje Adam Soustružník a dodává: „S nastolením přátelské atmosféry jsme šli letos ještě dále a navázali jsme spolupráci se společností IKEA Ostrava. Ta nám pomohla vybavit Ostravskou kavárnu při naší expozici, která tak dostává nový rozměr a hlavně šmrnc!“
Navíc si návštěvníci kromě informací a propagačních materiálů budou moci odnést taky zajímavé zážitky či vlastnoruční výrobky. Součástí expozice totiž bude workshopová zóna, ve které si mohou studenti vyrobit plátěnou tašku nebo blok s vlastním motivem (Fakulta umění), namíchat si parfém podle svého gusta (Přírodovědecká fakulta), vyzkoušet si chirurgické šití (Lékařská fakulta) nebo prověřit stav vlastního těla díky přístroji In-body (Katedra studií lidského pohybu).
Ostravská univerzita by se ráda se svou expozicí dostala do první trojice nejlépe hodnocených stánků. To ale podle organizátorů z Centra marketingu a komunikace není snadné. „Mnohé univerzity do svých expozic vkládají doslova miliony a těmto můžeme stěží konkurovat. Věříme ale, že kvalitní informace, individuální přístup a přátelská atmosféra se na hodnocení podepíší,“ uzavírá Adam Soustružník.
Veletrh Gaudeamus se bude konat od 23. do 26. října 2018 na brněnském výstavišti a zúčastní se jej přes 300 vystavovatelů nejen z Česka, ale z celkem 17 zemí světa. Navštěvuje jej téměř 30 000 studentů každý rok a je tak největším veletrhem svého druhu. Pokud ve svém okolí máte maturanty nebo i jiné studenty, kteří se chtějí na vysokou školu hlásit, řekněte jim nejen o veletrhu, ale také o expozici Ostravské univerzity, která je vždy s úsměvem a ochotou přivítá! Najdete nás pod číslem 14!