Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

To si tak v Ostravě hledáte brigádu, ale buď firma nabízí málo peněz, nebo požaduje zkušenosti v oboru, pro vás nemožný plný úvazek a podobně. A najednou se objeví naprosto dokonalá nabídka – časově flexibilní, nejlépe z domova, nenáročná a skvěle placená.
V ten moment rozum povolí otěže a kontrolu přebírají emoce. Hurá, job snů! Jenže pak často přichází nemilé zklamání, když například až ve druhém kole pohovoru zjistíte, že se jedná o podomní prodej, ačkoli inzerát i celé první kolo výběrového řízení se neslo ve zcela jiném duchu.
„Ta firma se jmenovala BrightFuture a sídlila ve vile v Husově sadu – teď už jsem tam jejich logo neviděla. Ucházela jsem se o práci v oblasti přípravy marketingových strategií. Při pohovoru se člověk více nedozví, ve druhém kole jej zavezou někam (mě třeba do Šenova) spolu se školitelkou s tím, že se jede za zákazníkem. Nevěřila jsem vlastním očím, když moje školitelka zvonila na třetí dům a nabízela jakési služby. A tak jsem se otočila a vydala se v Šenově hledat autobusovou zastávku. Naštěstí jsem u sebe měla drobné na jízdenku…,“ vzpomíná bývalá studentka OU na jednu ze svých prvních zkušeností na trhu práce.
Abyste nenaletěli i vy, fajn-brigady.cz pro vás připravily několik tipů a rad, jak podvodné firmy rozeznat, kdy zbystřit a na co si dát pozor.

  1. Nadhodnocený plat – žádná společnost svým brigádníkům nebude platit například 400 kč/hod.
  2. Platba předem za materiály – za malý vstupní poplateček, který se vám samozřejmě vrátí s první výplatou, dostanete práci svých snů. Je k nevíře, že právě z těchto poplatků dokáží některé firmy vyžít.
  3. Žádné kontaktní údaje – dohledejte si, zda firma opravdu existuje. Pak totiž musí mít:
  • adresu (a tím nemyslíme P.O.Box, ale název a číslo ulice, město, PSČ)
    • pevný telefon
    • IČO, DIČ
    • jméno a příjmení zodpovědné osoby

Co teď mezi ostravskými podvodníky „frčí“?
Zakládání dokumentů do obálek – práce z domova, kterou si v přepočtu vyděláte až 79 000 kč měsíčně. Mnoho manažerů by dalo výpověď a šlo skládat obálky, kdyby tato nabídka byla skutečná.
SMSkový podvod – tato nabídka je momentálně speciálně na Ostravsku velmi oblíbená. Přes Facebook dostanete nabídku práce, stačí z mobilu přeposílat 4-5 sms denně a vyděláte si jednoduše 750 Kč/4 dny. Jenže tyto smsky, které posíláte, jsou vlastně kódy k platbě. Podvodný zaměstnavatel zadá do m-platby vaše číslo, operátor vám pošle kód a ten vy zašlete přímo podvodníkovi, kterému přijde určitý počet kreditů anebo objednaná služba – na váš účet.
Propagace určité firmy – Vy dostanete “know how” (1 list papíru s informacemi, které si snadno najdete na internetu), za což dopředu zaplatíte třeba 100 Kč. Vašim úkolem je dělat reklamu této společnosti tak, že daný papír nakopírujete a budete hledat další lidi, kteří se nachytají, a stokorunu pošlou zase vám.
Takže než se necháte unést, prohledejte internet, diskuzní fóra a podobně (mnoho těchto firem najdete například na http://podvodnefirmy.cz/), ať si ušetříte promarněný čas nebo dokonce peníze. Více podobných článků a tipů na hledání brigád, stejně jako rozhovorů, které vám mohou při hledání pomoci, najdete také na webu fajn-brigady.cz.
Nepodvodné firmy najdete například také v portálu OU v sekci „Nabídka pro zaměstnance a studenty“.