Jak psal Leoš Janáček opery?

Autor: , 26. 5. 2015

Britský odborník na Leoše Janáčka narozený v Zimbabwe – to je John Tyrrell, který už 5. června bude přednášet na Ostravské univerzitě o tom, jak Leoš Janáček psal své opery.

Světový odborník na život a dílo Leoše Janáčka po roce opět navštíví Ostravu. Foto: repro/DENÍK

John Tyrrell, ač má kořeny v Zimbabwe a je považován za britského muzikologa, má velmi blízko k Česku. Studoval na Masarykově univerzitě v Brně, kde obdržel čestný doktorát, naučil se česky a stal se světově uznávaným odborníkem na českou operu, zejména na život a dílo Leoše Janáčka. Je autorem mnoha monografií, tou největší je 2000 stránkové dílo Janáček – Years of Life. Přeložil do angličtiny také Janáčkovy dopisy Kamile Stösslové.

Nyní se profesor Tyrrell po roce vrátí do Ostravy při příležitosti mezinárodního festivalu Janáčkův Máj a bude na půdě Ostravské univerzity přednášet zejména pro její studenty, ale také pro další zájemce z řad veřejnosti. Tématem přednášky bude „Jak psal Leoš Janáček opery?”

Přednáška v angličtině s občasným výkladem v češtině, kterou Tyrrell výborně ovládá, se bude konat 5. června 2015 v 11 hodin dopoledne v aule Ostravské univerzity (ul. Českobratrská 1182/16).