Ivan Gabal: akademik v (geo)politice

Autor: , 22. 5. 2018

Debatu se sociologem a politikem Ivanem Gabalem moderuje Petr Kopecký (Ostravská univerzita). Zveme Vás do Centra PANT 24. května od 18 hodin.


IVAN GABAL se narodil v Praze v roce 1951, je ženatý a má dvě dcery. Manželka Jana Hybášková je evropský diplomat s intermezzem europoslankyně v letech 2004-9. Vystudoval sociologii na Univerzitě Karlově. Pracoval v Ústavu pro filosofii a sociologii ČSAV a věnoval se analýze vzdělání a životního stylu, včetně mezinárodních srovnání koncem 80. let.

V roce 1989 stál u zrodu Kruhu nezávislé inteligence, kde se sešlo několik set s poměry nespokojených lidí z akademické obce. V okruhu externích spolupracovníků Václava Havla zůstal po celé jeho prezidentské působení. Od roku 1993 pracuje v privátním sektoru, nejdříve jako partner ve společnosti AISA, od roku 1994 ve své vlastní firmě. V roce 2012 se rozhodl pro návrat do politiky, kdy neúspěšně kandidoval do Senátu. O rok později byl jako nezávislý kandidát za KDU-ČSL zvolen poslancem za Středočeský kraj. Ve volbách v roce 2017 neuspěl.