OU@live https://alive.osu.cz Živý online magazín Ostravské univerzity Fri, 20 Sep 2019 13:02:07 +0000 cs-CZ hourly 1 Infoschůzka a Vítání prváků https://alive.osu.cz/infoschuzka-a-vitani-prvaku/ https://alive.osu.cz/infoschuzka-a-vitani-prvaku/#respond Fri, 20 Sep 2019 13:02:07 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27518 Infoschůzka pro prváky (2. 10.) a Vítání prváků (9. 10.) by měly být tvé první a nejdůležitější záznamy v diáři na tento akademický rok. Můžou totiž zajistit hladký start - nejen ve studiu, ale taky ve společenském životě!

Příspěvek Infoschůzka a Vítání prváků pochází z OU@live

]]>
Studentská organizace Younie připravila pro prváky (a nejen pro ně) dvě akce, které vám usnadní start na vysoké. První z nich je Infoschůzka, na které se dozvíte, jak úspěšně proplout semestrem a celým akademickým rokem, stejně jako kam v Ostravě na dobré pivo či jídlo. Bude se konat 2. října od 16 hodin v Aule Ostravské univerzity na ulici Českobratrská 16 (třetí patro budovy B).

A týden poté, 9. října, dojde na společenskou část přivítání. Studentský život totiž zdaleka není jenom o učení se na zkoušky. Výborným zpestřením je nezapomenutelná noc s názvem Vítání prváků. Ve zkratce: Younie vás seznámí s podniky v Ostravě tak, že si v každém dáte panáka. Zkouška ohněm!

Příspěvek Infoschůzka a Vítání prváků pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/infoschuzka-a-vitani-prvaku/feed/ 0
Špičkoví zahraniční lektoři v Ostravě https://alive.osu.cz/spickovi-zahranicni-lektori-v-ostrave/ https://alive.osu.cz/spickovi-zahranicni-lektori-v-ostrave/#respond Thu, 19 Sep 2019 07:49:45 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27507 Díky projektu HR Excellence in Research přijíždí na Ostravskou univerzitu hostovat ti nejlepší vědci z celé Evropy. Zveme na přednášku portugalské historičky umění Carly Sofie Ferreiry Queirós.

Příspěvek Špičkoví zahraniční lektoři v Ostravě pochází z OU@live

]]>
Po úspěšné přednášce britského psychologa prof. Andrewa Steptoa z University College London uvítáme na Filozofické fakultě kunsthistoričku dr. Carlu Sofii Ferreiru Queirós z Polytechnického Institutu v Portu (Instituto Politécnico do Porto). Carla Sofia Ferreira Queirós se zabývá portugalským, zejména barokním uměním, kulturou a architekturou 17. a 18. století. Ve čtvrtek 3. října vystoupí se svým přednáškovým blokem také na Filozofické fakultě OU, kde posluchačům představí historické památky Portugalska.

Sofia Ferreira Queirós posluchače provede památkami Porta, údolím Coa, z pohledu historičky umění představí ostrov Madeira či Azorské ostrovy. Publikum seznámí s koloniální architekturou, tradičními a barvami zářícími „azulejos“ i se současným portugalským designem. Nabízený kurz Dějiny umění a kultury v Portugalsku bude cestováním časem i prostorem po jedné z nejkrásnějších zemí Evropy, kdy posluchači postupně poodhalí nejzajímavější portugalské památky. Portugalsko je držitelem prestižních ocenění za nejlepší turistickou destinaci, jedním z témat přednášky proto bude i dnešní podoba turismu, jaké má Portugalsko zkušenosti s turistickým ruchem ve vztahu k památkám a památkové péči. V přednášce se také zaměří na jejich ochranu, obnovu a zachování, zejména těch památek, které jsou vystaveny velkému zájmu turistů.

Kurz je otevřen všem zájemcům o umění, památky, památkovou péči i turismus. Proběhne ve dvou samostatných mutacích, první díl kurzu – “Od počátků portugalského umění po klasicismus” se koná –

ve čtvrtek 3. 10. od 10:50 hodin v angličtině, učebna E323, vchod z ul. Reální 5

a v pátek 4. 10. od 14:00 hodin v portugalštině, učebna G402, ul. Mlýnská 5.

Druhý díl portugalského cyklu, “Od romantismu po 21. století” se bude konat v letním semestru a uvede jej Sérgio Veludo Coelho rovněž z Polytechnického Institutu v Portu.

Účast na kurzu je pro studenty i veřejnost zdarma.

 

Akce je spolufinancována z prostředků Evropské unie.

Projekt: HR Excellence in Research na Ostravské univerzitě Reg. č.: CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_028/0006225

 

Příspěvek Špičkoví zahraniční lektoři v Ostravě pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/spickovi-zahranicni-lektori-v-ostrave/feed/ 0
Zuzana Sikorová zvolena viceprezidentkou mezinárodní expertní skupiny https://alive.osu.cz/zuzana-sikorova-zvolena-viceprezidentkou-mezinarodni-expertni-skupiny/ https://alive.osu.cz/zuzana-sikorova-zvolena-viceprezidentkou-mezinarodni-expertni-skupiny/#respond Thu, 19 Sep 2019 06:33:18 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27501 Velkého mezinárodního úspěchu dosáhla dr. Sikorová z Pedagogické fakulty. Byla zvolena viceprezidentkou prestižní odborné společnosti IARTEM, vědecké platformy pro výzkum učebnic a edukačních médií.

Příspěvek Zuzana Sikorová zvolena viceprezidentkou mezinárodní expertní skupiny pochází z OU@live

]]>
Ve dnech 11. – 13. září proběhl v dánském Odense 15. ročník celosvětové konference zaměřené na výzkum textových a digitálních edukačních médií.  Konference byla pořádána ve spolupráci s University College Lillebaelt v Odense a zúčastnilo se jí více než 150 vědců z 26 zemí světa.

Pedagogická fakulta se prezentovala dvěma příspěvky: „Using textbooks and learning resources to scaffold students’ learning (Sikorová, Z., Červenková, I., Václavík, M.,  Bagoly_Simo, P. & Knight, B.), příspěvkem „University students’ use of study resources in relation to approaches to learning“ (Sikorová, Z., Červenková, I., Václavík, M. &  Fialová, I.) a vedením tematického odborného workshopu.

Jedním z bodů programu letošní konference byly rovněž volby nového prezidenta a viceprezidenta IARTEM (International Association for Research on Textbooks and Educational Media). Prezidentem na další výkonné období se stal prof. Eric Bruillard z Paris Descartes University a viceprezidentkou byla zvolena dr. Zuzana Sikorová z Katedry pedagogiky a andragogiky Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. „Toto jmenování pro mě hodně znamená, chápu to jako jeden z vrcholů mé dosavadní kariéry a tvrdé vědecké práce,“ přiznává dr. Sikorová. „Zároveň jsem potěšena, že díky úsilí mého týmu začínají zahraniční odborníci respektovat úroveň a kvalitu našich výzkumů.“ Zuzana Sikorová se tak stala prvním Středoevropanem, který zaujal tak vysoký post v čele organizace IARTEM. Dosud totiž bývalo pravidlem, že klíčové vedoucí pozice zaujímají experti ze zemí s dlouholetou výzkumnou tradicí v oboru – západní Evropy a Austrálie.

Funkce viceprezidenta s sebou přináší velkou zodpovědnost a další pracovní povinnosti, ale současně je mimořádným oceněním přínosu naší kolegyně k rozvoji výzkumu učebnic a edukačních medií v mezinárodním měřítku. Bez nadsázky můžeme říct, že český pedagogický výzkum si postupně vydobyl své místo v oblasti výzkumu učebnic na evropské úrovni a zařadil se mezi lídry na úrovni celosvětové.

Příspěvek Zuzana Sikorová zvolena viceprezidentkou mezinárodní expertní skupiny pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/zuzana-sikorova-zvolena-viceprezidentkou-mezinarodni-expertni-skupiny/feed/ 0
Zveme vás na slavnostní zasedání Vědecké rady https://alive.osu.cz/zveme-vas-na-slavnostni-zasedani-vedecke-rady/ https://alive.osu.cz/zveme-vas-na-slavnostni-zasedani-vedecke-rady/#respond Wed, 18 Sep 2019 07:58:49 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27487 Rektor Ostravské univerzity profesor Jan Lata zve akademickou obec na slavnostní zasedání Vědecké rady Ostravské univerzity, které se bude konat v pondělí 7. října 2019 v Divadle Antonína Dvořáka.

Příspěvek Zveme vás na slavnostní zasedání Vědecké rady pochází z OU@live

]]>
7. října od 11.00 hodin proběhne v hlavním sále Divadla Antonína Dvořáka slavnostní zasedání vědecké rady Ostravské univerzity při příležitosti udělení čestné vědecké hodnosti doctor honoris causa panu Miloši Šťedroňovi, profesoru Masarykovy univerzity v Brně.

Tato událost se již tradičně pojí i se slavnostními promocemi absolventů doktorského studia všech fakult Ostravské univerzity. Představeni budou také noví docenti Ostravské univerzity. Z rukou rektora Jana Laty převezmou jmenovací dekrety docenti Pavla Slavíčková, Petr Dvořák, Slavomír Horák, Jan Daniel Bláha, Lucie Sikorová a József Bukor. Slavnostní atmosféru doplní hudební vystoupení Fakulty umění Ostravské univerzity (Balada pro banditu).

Jménem rektora Jana Laty srdečně zveme akademickou obec a také hrdé příbuzné absolventů doktorského studia i nových docentů. Pro návštěvníky bude otevřen hlavní vchod do divadla (Smetanovo náměstí 3104/8a, Ostrava).

Příspěvek Zveme vás na slavnostní zasedání Vědecké rady pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/zveme-vas-na-slavnostni-zasedani-vedecke-rady/feed/ 0
Nenech si uletět letadlo – proměň svou vizi ve skutečnost! https://alive.osu.cz/nenech-si-uletet-letadlo-promen-svou-vizi-ve-skutecnost/ https://alive.osu.cz/nenech-si-uletet-letadlo-promen-svou-vizi-ve-skutecnost/#respond Tue, 17 Sep 2019 20:24:45 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27492 Milé studentky a studenti, vítejte na palubě. Ještě než se připoutáte, bedlivě čtěte! Organizace MYFLYRIGHT vyhlašuje mezinárodní soutěž, která spojuje práva cestujících, inovační myšlení a chytré podnikání. Neváhejte a zapojte se!

Příspěvek Nenech si uletět letadlo – proměň svou vizi ve skutečnost! pochází z OU@live

]]>
MYFLYRIGHT je organizace, která funguje mezinárodně a brání práva cestujících pasažérů využívajících letecké přepravy. Měl váš let zpoždění či byl zrušen? Ztratila se vám zavazadla nebo máte problém s letenkami? Nejen v těchto případech vám MYFLYRIGHT poskytne potřebnou právní pomoc.

V letošním roce MYFLYRIGHT vyhlašuje mezinárodní soutěž pro studenty, kteří mají jedinečnou příležitost realizovat svůj nápad a přispět ke zlepšení celosvětové ochrany práv cestujících. Všichni zájemci z Ostravské univerzity, která je partnerem projektu, se se svými výstupy mohou přihlásit až do 31. prosince 2019. Na výherce čeká lákavá cena v podobě 1 000 €, spolupráce s experty v oboru a publikace vítězného díla. Pro zařazení do soutěže stačí splnit následující podmínky.

  • Na webové stránce MYFLYRIGHT si zvolte jedno ze tří témat na bázi práva, technologie a podnikání a vypracujte esej v rozsahu 600-800 slov, a to v anglickém jazyce. Jádrem by měl být váš originální nápad, jenž má potenciál změnit k lepšímu právní podmínky na poli letecké přepravy ve vztahu k cestujícím.
  • Očekává se, že esej bude vystavěna srozumitelně, s jasnou strukturou, a bude podložena důvěryhodnými a řádně odcitovanými zdroji. Posuzuje se především dopad a efektivita prezentované myšlenky.
  • Nezapomeňte nastavit požadovaný formát a vše odevzdat do 31. prosince 2019. Výsledky budou známy v polovině března 2020.

Všechny podrobné informace naleznete na webu soutěže. Hodně štěstí!

Stáhnout (PDF, 842KB)

Příspěvek Nenech si uletět letadlo – proměň svou vizi ve skutečnost! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/nenech-si-uletet-letadlo-promen-svou-vizi-ve-skutecnost/feed/ 0
Všude dobře, na kolejích nejlíp! https://alive.osu.cz/vsude-dobre-na-kolejich-nejlip/ https://alive.osu.cz/vsude-dobre-na-kolejich-nejlip/#respond Mon, 16 Sep 2019 10:24:40 +0000 https://alive.osu.cz/?p=26324 Studenti, zbystřete! Využijte nabídku výhodného ubytování v některé z atraktivních lokalit v Ostravě, a okuste to nejlepší ze studentského života!

Příspěvek Všude dobře, na kolejích nejlíp! pochází z OU@live

]]>
Bydlení za hubičku, nadstandardní servis, dopravní dostupnost, nová přátelství a nezapomenutelné zážitky – to a mnohem více s sebou přináší ubytování na ostravských studentských kolejích. Připravili jsme pro vás přehled vyhlášených a těch nejžádanějších rezidencí, kde můžete složit hlavu, načerpat energii, poznat nový kolektiv či se třeba zapojit do volnočasových aktivit, o které rozhodně není nouze. S přihláškami neotálejte, kapacity jsou omezeny a rychle se plní!

1) Vysokoškolské koleje Jana Opletala
Studujete na Přírodovědecké fakultě? Dáváte přednost poklidnému prostředí? Pak vám jsou naše „hladnovské“ koleje šité přímo na míru! Slezská Ostrava patří mezi lukrativní části města Vysokoškolské koleje Jana Opletala se nacházejí v tiché čtvrti, kde ovšem neschází veškerá občanská vybavenost. Budova Přírodovědecké fakulty je vzdálená, co byste kamenem dohodili, a stejně tak i trolejbusová zastávka, odkud se pohodlně dostanete úplně kamkoli. Pokud raději spoléháte na vlastní nohy, pak vám určitě udělá radost patnáctiminutová svižná „kondiční“ vycházka do samotného srdce města, kde najdete Filozofickou fakultu, Fakultu sociálních studií, Univerzitní knihovnu či třeba Poradenské centrum Ostravské univerzity. Nenapravitelní romantici se mohou po náročném dni stráveném na akademické půdě kochat západem slunce nad Ostravou – výhled je to k nezaplacení.

Koleje Jana Opletala nabízí standardní služby na vysoké úrovni – prádelnu, studovnu, posilovnu, venkovní hřiště a na své si přijdou i umělci a milovníci hudby, kteří mohou rozvíjet svou budoucí kariéru klavírních virtuózů. Samozřejmostí je i stabilní připojení k internetu, které je všem ubytovaným k dispozici. Kdo si hraje, nezlobí – proto si s přáteli můžete zapůjčit celou řadu stolních her, nebo se přesunout do proslulého studentského klubu Áčko, kde o zábavu není nouze.

Další informace o ubytování, cenách a kompetentních osobách naleznete zde

2) Kampus Palace

Patříte spíše mezi ty, kteří potřebují být neustále ve víru dění? Vítejte v Kampusu Palace – studentské rezidenci, která sídlí v samém srdci města a jejím zámožným sousedem je pompézní budova Divadla Antonína Dvořáka. Přímo pod okny Kampusu se prohání tramvajky a autobusy, které vás během chvilky zavezou do všech světových stran, o pár kroků dál se pak dokonce nachází Ústřední autobusové nádraží. Hned za rohem se rozprostírá areál Nové Karoliny, kde naleznete vše, na co si vzpomenete – od supermarketu přes banku až po kino.

K dispozici jsou jednolůžkové až třílůžkové pokoje, v jejichž ceně jsou již započítány veškeré poplatky za služby. S vlastním routrem můžete dokonce brouzdat světěm internetu bez omezení. Rychlá snídaně „take away“ na cestu do školy? Zvýhodněné obědové menu nebo pizza? Žádný problém, stačí jen, a klidně v papučích, sejít do suterénu a vybrat si to pravé v kavárně nebo bistru přímo v budově. A protože nejen jídlem živ je člověk, vybírat lze ze širokého spektra služeb – od těch základních, jako je veřejná prádelna či moderní společenská místnost, až po luxusnější, mezi něž se počítá úklidová služba nebo fitness centrum přímo v budově.

S rezervacemi pro nadcházející akademický rok 2019/20 si pospěšte už začátkem května, z celkové kapacity 208 míst se uvolní pouze polovina, proto není času nazbyt! Další informace o ubytování a jeho cenách naleznete zde.    

3) Studentská rezidence Vista

Přibližně za dvacet minut se dostanete tramvají z centra města do Zábřehu, kde se nachází Studentská rezidence Vista, jejíž polohu dozajista ocení především studenti Lékařské fakulty. Příjemnou poklidnou atmosféru dotváří přilehlý lesopark Bělský les, jenž je protkán nespočtem cyklostezek, což je dobou zprávou pro všechny nadšené sportovce. I zde je ovšem po ruce veškerá občanská vybavenost – největší nákupní centrum Avion Shopping Parkvlastně skoro za rohem. O kulturní vyžití je také postaráno! V blízkosti rezidence Vista sídlí Dům kultury Akord, z jehož bohatého programu přechází zrak.

Studenti si mohou zvolit jeden ze tří typů ubytování: Standard, Standard Plus a Lux, které se liší cenou. Všechny pokoje jsou vybaveny novým nábytkem, lednicí a nechybí ani připojení k internetu. Vybrané pokoje dokonce disponují prostornými balkóny orientovanými na jih, což přímo vybízí k chytání bronzu s knížkou v ruce. Je důležité zdůraznit, že část pokojů je plně přizpůsobena bezbariérovému pohybu. Na recepci je kdykoli k zapůjčení žehlička, vysavač a další spotřebiče.

Ubytovaní studenti mají možnost stravovat se za více než příjemné ceny přímo v areálu rezidence Vista, na výběr je vždy ze dvou variant. Nesmíme opominout ani posilovnu, společenskou místnost, parkování v areálu či zapůjčení kol. I zde je ale kapacita omezená – proto dlouho neváhejte! Více informací naleznete zde.

Příspěvek Všude dobře, na kolejích nejlíp! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/vsude-dobre-na-kolejich-nejlip/feed/ 0
Ost-Raw https://alive.osu.cz/ost-raw/ https://alive.osu.cz/ost-raw/#respond Fri, 13 Sep 2019 06:45:21 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27470 Nejmladší generace ostravských výtvarných umělců vystavuje v Berlíně.

Příspěvek Ost-Raw pochází z OU@live

]]>
Dne 6. 9. 2019 proběhla v Galerii Spreeviera v Berlíně vernisáž výstavy Ost-Raw. Kurátoři Ivo Sumec a Tomáš Koudela ve spolupráci s Pavlem Formanem a Markem Schovánkem představili berlínskému výtvarnému publiku práce nejmladší generace ostravských výtvarných umělců. Jedná se o výběr z řad absolventů a studentů Fakulty umění Ostravské univerzity (Václav Buchtelík, Petronela Bencová, Jakub Ružinský, Karolína Kolbová, Iveta Šafránková, Terezie Vaňková). Výstava je součástí projektu Black Milk, v jehož rámci se uskutečnila v Českém centru v Berlíně přehlídka výtvarných umělců Fakulty umění a Pedagogické fakulty Ostravské univerzity (14. 6. – 5. 9. 2019). Projekt, který finančně podpořil Moravskoslezský kraj a Ostravská univerzita je vyvrcholením dlouhodobé mezifakultní spolupráce, jakož i společných uměleckých projektů vznikajících v průběhu programu Erasmus+. Výstavní cyklus Black Milk a Ost-Raw by nebyl uskutečnitelný bez opravdu mimořádného teoretického a organizačního úsilí doc. Františka Kowolowského, dr. Pavla Formana a Mgr. Terezy Čapandové. Výstavu Ost-raw v centru YAAM v Galerii Spreeviera si můžete prohlédnout do konce září.

Příspěvek Ost-Raw pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/ost-raw/feed/ 0
Výstava kresebných obrazů Jaroslava Chobota a Evy Šenkyříkové Písmo AYA https://alive.osu.cz/vystava-kresebnych-obrazu-jaroslava-chobota-a-evy-senkyrikove-pismo-aya/ https://alive.osu.cz/vystava-kresebnych-obrazu-jaroslava-chobota-a-evy-senkyrikove-pismo-aya/#respond Fri, 13 Sep 2019 06:40:00 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27437 Katedra výtvarné výchovy Vás srdečně zve ke shlédnutí výstavy kresebných obrazů Jaroslava Chobota a Evy Šenkyříkové Písmo AYA, která se bude od 25.9. do 25.10. konat ve výstavních prostorách Dolu Michal. Vernisáž se uskuteční 25.9. v 18:00.

Příspěvek Výstava kresebných obrazů Jaroslava Chobota a Evy Šenkyříkové Písmo AYA pochází z OU@live

]]>
PÍSMO AYA

je název expozice převážně kresebných obrazů (formátu A2, A3) Jaroslava Chobota a Evy Šenkyříkové na téma „pralesní rostlinné bytosti života a smrti“ – ayahuasca. Oba autoři těchto vizuálních modelů imaginace strávili v Peru celkem více než jeden rok, onu tekutinu demiurgie přijali více než padesátkrát a procestovali po řekách, silnicích, stezkách a „ne steskách“ ‒ džunglí, horami, pobřežím Pacifiku, pouští, pampou a po moři ‒ stovky kilometrů… Všem vnímatelům Písma AYA přejí obohacující prožitky evropsky reflektované imaginace svých abstraktních vizí.

     

Jaroslav Chobot (nar. 1941)

Výtvarník, básník, performer a cestovatel

Absolvoval studium humanitního a technického charakteru, s letitou praxí stavby mikronových strojů. Teorii výtvarného umění a literatury (poezie) si osvojoval soukromým, až disidentským způsobem, zejména prostřednictvím prof. Graiga Wattersona, v době normalizace. Výtvarné techniky a inovativní postupy získával přímo v ateliérech a soukromí svých tehdejších přátel výtvarníků (dost často píšících také literaturu). Po pádu totalitního režimu v Česko-Slovensku (1989), počal svá díla volně vystavovat v galeriích a výstavních prostorách ČR. Uskutečnil zatím na 25 samostatných výstav a zúčastnil se obdobného počtu výstav skupinových. V městě Táboře založil v r. 1990 pětičlennou výtvarnou skupinu MEN s nekonformním programem. Mimo výstavy skupiny MEN (obrazy, objekty, sochy) realizoval sympózia – bienále (1992–2010) Objekt 2,5 s mezinárodní účastí autorů reliéfních objektů vyznávajících inovaci a experiment. Se skupinou pražských básníků-výtvarníků Luzní spolu-uskutečňoval (2007–2009) výstavy luzného výtvarna (kresby, koláže, objekty) v Česku. Od r. 1989 vydal 5 knih inovativní poezie, za nejzdařilejší jsou považovány Měkké stroje a Modelové porno-lesy. Soubor obrazů-kreseb (A2) na téma AYA představuje výtvarné práce z let 2012–2016.             

 

Eva Šenkyříková (nar. 1958)

Sólistka baletu SND Bratislava (1978–2001), kreslířka, malířka, cestovatelka.

Po dokončení studia na Konzervatoři (taneční oddělení) v Praze (1977) ještě absolvovala (v době svého angažmá v SND) bratislavskou VŠMU, posléze počala působit jako baletní mistr klasického tance v souboru Bralen (Bratislava), dále jako pedagožka na Taneční Konzervatoři v Bratislavě, také jako pedagožka koncertní praxe na Soukromé konzervatoři D. Nebylu v Trnavě. Nyní se věnuje výtvarné činnosti a cestování po Jižní Americe (Peru). Akceptuje i projevy animismu (šamanismu) spojené s proměnou vědomí – obohacující nadstavbové mechanismy psychiky. Tvoří tak – výtvarně – individuální záznamy imaginace ayahuaskové podstaty… Kresebné práce této až brut-artově koncentrované kreslířky-malířky dosahují ozvláštňující kvality; takže utváření znakově strukturálních podstat vnímatelna je jejím nejvlastnějším písmem AYA.

 

„Eva a Jaroslav usilují na svých společných cestách za exotikou Peru o prožitky spojené s vnímáním podivuhodné přírody a anomálií daných indiánskou kulturou šamanismu. Zejména jim jde o komunikaci s onou posvátnou bytostí liány smrti, o komunikaci Evropanů opojených metaforou nadskutečna, o fantastično posunu vnímání vyjádřené artefakty indexní (i ikonické) exprese, o entuziasmus blíženců avantgard, -ismů i výtvarné současnosti – naplňované tématem AYA.

Yschi Yoschi

Písmo AYA E.Šenkyříková

Písmo AYA J.Chobot

Příspěvek Výstava kresebných obrazů Jaroslava Chobota a Evy Šenkyříkové Písmo AYA pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/vystava-kresebnych-obrazu-jaroslava-chobota-a-evy-senkyrikove-pismo-aya/feed/ 0
Ve stínu dějin: genocida Romů https://alive.osu.cz/ve-stinu-dejin-genocida-romu/ https://alive.osu.cz/ve-stinu-dejin-genocida-romu/#respond Wed, 11 Sep 2019 18:22:50 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27462 Debata připomínající tragickou historickou událost dlouhodobě vytěsňovanou z naší paměti proběhne ve čtvrtek 19. září od 18:00 do 20:00 v Centru PANT.

Příspěvek Ve stínu dějin: genocida Romů pochází z OU@live

]]>
Hosty debaty budou Čeněk Růžička (předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu), Michal Schuster (historik Institutu Terezínské iniciativy) a Jana Horváthová (ředitelka Muzea romské kultury).
Moderuje Marcel Mahdal.

Dobrovolné vstupné

Za fotografii děkujeme archivu Muzea romské kultury.

Příspěvek Ve stínu dějin: genocida Romů pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/ve-stinu-dejin-genocida-romu/feed/ 0
Festival ostravských knihoven https://alive.osu.cz/festival-ostravskych-knihoven/ https://alive.osu.cz/festival-ostravskych-knihoven/#respond Tue, 10 Sep 2019 12:32:14 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27443 Poznejte knihovny v centru Ostravy a jeho okolí. Díky akci FOK zjistíte nejen, kde je hledat, ale taky v čem jsou jednotlivé knihovny výjimečné a co vám mohou během celého roku nabídnout. Připraven pro vás bude zajímavý program.

Příspěvek Festival ostravských knihoven pochází z OU@live

]]>
V úterý 1. 10. 2019 se uskuteční již třetí ročník Festivalu ostravských knihoven. Do této akce je zapojeno osm knihoven sídlících v centru Ostravy a okolí. Hlavní myšlenkou festivalu je ukázat veřejnosti rozmanitost místních knihoven, které už nejsou pouze půjčovnami knih, ale v průběhu celého roku připravují pro své návštěvníky pozoruhodný kulturní a vzdělávací program, který v rámci festivalu rovněž představí.

Navštívit budete moci Moravskoslezskou vědeckou knihovnu v Ostravě, Knihovnu města Ostravy, Univerzitní knihovnu Ostravské univerzity, knihovnu Galerie výtvarného umění v Ostravě, knihovnu a studovnu Ekonomické fakulty VŠB-TU, knihovnu Ostravského muzea, Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Ostravě a Archivu města Ostravy.

Každá ze zúčastněných knihoven si pro návštěvníky nachystala rozmanitý program se spoustou lákadel, včetně exkurzí do běžně nepřístupných prostor. Podrobnější informace o programu najdete na stránkách festivalu: www.festivalostravskychknihoven.cz.

Univerzitní knihovna Ostravské univerzity nabídne workshop „Vyrob si svou placku“,  krátkou exkurzi „Pod pokličkou knihovny“ a oblíbenou knihovnickou šifru. Na tři nejlepší soutěžící čekají cool ceny (knihy, lístky do Divadla Petra Bezruče, naše knihotašky a NickNacky „Žeru knihy“ aj.).  Jedním z partnerů festivalu je Univerzitní knihkupectví Ostravské univerzity.

Hlavním pořadatelem akce je Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě. Festival ostravských knihoven se koná za podpory Ministerstva kultury ČR.

Těšíme se společně s ostatními zapojenými knihovnami na vaši návštěvu.

Vaše Univerzitní knihovna

 

Příspěvek Festival ostravských knihoven pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/festival-ostravskych-knihoven/feed/ 0
Poznejte menzy hodné michelinských hvězd: Za polovinu! https://alive.osu.cz/poznejte-menzy-hodne-michelinskych-hvezd-za-polovinu/ https://alive.osu.cz/poznejte-menzy-hodne-michelinskych-hvezd-za-polovinu/#respond Mon, 09 Sep 2019 10:33:22 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27424 Jedna je veganská, druhá čekatelem na michelinskou hvězdu. Poznejte Menzy Ostravské univerzity v Kampus Palace - 9. října dokonce s 50 % slevou!

Příspěvek Poznejte menzy hodné michelinských hvězd: Za polovinu! pochází z OU@live

]]>
Hola, hola, škola volá! S ní i menzy Ostravské univerzity, které již čtvrtým rokem sídlí ve studentské rezidenci Kampus Palace na Smetanově náměstí. Největší novinkou letošního roku je zcela nový koncept Simona Guesta. Ani starý dobrý Black Kale neusnul na vavřínech a v jejich meníčku najdete spoustu novinek. Přijďte je poznat 9. 10. 2019 – čekají vás slevy 50 %. 

Black Kale Bar je bezmasá fresh restaurace s vlastní raw cukrárnou. A vůbec první bezmasá menza nejen v Ostravě, ale v celé ČR, kterou si otevřeli milovníci zdravého jídla Andrea a Daniel. Poté, kdy procestovali Kanadu a Indonésii, se vrátili zpátky na Ostravsko a plni inspirace a elánu otevřeli Black Kale Bar. Spolu s celým týmem se snaží moderním způsobem ukázat Ostravákům, že jídlo a sladké dezerty bez živočišných přísad může být nejen zdraví prospěšné, ale i krásné a velice chutné. V Black Kale Bar se drží nejmodernějších trendů, chtějí, aby si studenti dopřáli také oblíbené burgery, asia food nebo bezlepkové dezerty, po kterých se budou cítit skvěle a pomohou jim překonat i strasti spojené se zkouškovým obdobím. „Doporučuji vyzkoušet také naše smoethie nebo zázvorový šok či zázvorový grog v případě, že někoho z vás přepadne rýmečka.“ dopňuje pozvání a své tipy majitel Dan Škubal. Pro chvíle pohody a relaxu si sem klidně skočte na kafe nebo s přáteli na pivko Ogar z malého lokálního pivovárku.

Od října bude novou hrdou menzou Ostravské univerzity také stylová restaurace Guest, která bude studentské stravování provozovat namísto Bistro Bocca. Obědová meníčka budou inspirovaná především mezinárodní kuchyní.  Nová menza nabídne vetší komfort, kvalitnější suroviny i jídlo, dostupné studentské ceny však zůstanou. Jelikož se u nás do většiny omáček nepřidává žádná mouka, na své si příjdou i celiaci a lidé s bezlepkovou dietou. Stačí vaši alergii nebo životní styl zmínit a já vám připravím jídlo na míru.“ dodává Simon, šéfkuchař restaurace. Guest bude studentům nabízet finančně dotované snídaně a obědy během pracovního týdne. Večeři si mohou vybrat Á la card se slevou 15%. V průběhu září v Guest řádí designéři, ať si od října připadáte jako na francouzské boulevard.

Kdo ze studentů univerzit může hrdě pozvat svoji holku na rande do menzy a přitom si netrhnout ostudu? Podle nás se přesně tak může pyšnit jen Ostravská univerzita. A až večeře při svíčkách nebude na rande stačit, můžete si zajít jak do Black Kale Baru tak do Guestu na kurz vaření. Příjemný večer strávený s dobrým jídlem může být perfektním gastronomickým zážitkem.

Poznačte si do diáře středu 9.10.2019, kdy již počtvrté organizujeme akci Jsme Menzy Ostravské univerzity. Více informací o této akci najdete již brzy na Facebooku nebo zde na OU@live právě pod heslem Jsme menzy Ostravské univerzity. V tento den vás čeká mimo jiné jídlo za polovinu. Po celý týden vám také k obědu, které objednáte přes systém, naservírujeme dezert zdarma.

Systém objednávání zůstane stejný: A to buď přes portál menzak.osu.cz nebo přímo na recepci Kampus Palace, tedy pár kroků od Black Kale i Guest Restaurant.

 

Příspěvek Poznejte menzy hodné michelinských hvězd: Za polovinu! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/poznejte-menzy-hodne-michelinskych-hvezd-za-polovinu/feed/ 0
VIII. ročník mezinárodních interpretačních kurzů v oboru klavír https://alive.osu.cz/viii-rocnik-mezinarodnich-interpretacnich-kurzu-v-oboru-klavir/ https://alive.osu.cz/viii-rocnik-mezinarodnich-interpretacnich-kurzu-v-oboru-klavir/#respond Mon, 09 Sep 2019 09:56:07 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27417 Kurzy budou probíhat na Fakultě umění od 25. do 30. října 2019. Součástí bude koncert lektorů, malý výlet a již tradiční závěrečný koncert účastníků kurzů.

Příspěvek VIII. ročník mezinárodních interpretačních kurzů v oboru klavír pochází z OU@live

]]>
Katedra klávesových nástrojů Fakulty umění pořádá již VIII. ročník mezinárodních interpretačních kurzů v oboru klavír na Fakultě umění Ostravské univerzity, který se letos uskuteční ve dnech 25. – 30. října 2019.

Lektory kurzů budou prof. František Malý z Hudební akademie múzických umění v Praze a interní pedagogové pořádající Fakulty umění – doc. Eliška Novotná, dr. Lukáš Michel, dr. Jana Vondráčková a MgA. Izabela Kožaná Manderla.

V rámci kurzů proběhne koncert lektorů z děl Vítězslava Nováka, individuální lekce, malý výlet a samozřejmostí je již tradiční závěrečný koncert účastníků kurzů.

 

Cena kurzů:

Aktivní účast:      2.000,- Kč

Pasivní účast:        800,- Kč

Více informací o přihlášení, programu a náplni naleznete na stránce: https://fu.osu.cz/23943/8-rocnik-mezinarodnich-interpretacnich-kurzu-v-oboru-klavir/ 

Těšíme se na Vás.

 

 

Příspěvek VIII. ročník mezinárodních interpretačních kurzů v oboru klavír pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/viii-rocnik-mezinarodnich-interpretacnich-kurzu-v-oboru-klavir/feed/ 0
Celé Česko pod vlajkou ostravských univerzit opět ovládne věda https://alive.osu.cz/cele-cesko-pod-vlajkou-ostravskych-univerzit-opet-ovladne-veda/ https://alive.osu.cz/cele-cesko-pod-vlajkou-ostravskych-univerzit-opet-ovladne-veda/#respond Thu, 05 Sep 2019 14:14:24 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27410 Téměř 30 měst v celém Česku ožije už 27. září vědou. Univerzity, hvězdárny a vědecká centra letos v rámci Noci vědců nabídnou dětem i dospělým program na téma Šetrně k planetě. A Ostravská univerzita se svým programem nebude chybět.

Příspěvek Celé Česko pod vlajkou ostravských univerzit opět ovládne věda pochází z OU@live

]]>
Noc vědců letos doslova pohltí celou Českou republiku. Univerzity, hvězdárny a vědecká pracoviště, od Děčína přes Humpolec až po Ostravu, otevřou své brány všem příchozím. Na návštěvníky od 17. do 22. hodiny čekají exkurze do laboratoří, setkání s vědci, workshopy, vědecké show nebo pokusy. Zájemci se seznámí s fungováním výzkumných týmů i nejnovějšími poznatky vědy. Národním koordinátorem akce je znovu společný tým Ostravské univerzity a Vysoké školy báňské – Technické univerzity. Jako každoročně je i letos veškerý program pro návštěvníky zdarma. Seznam všech míst, kde se Noc vědců 2019 koná, najdou lidé na novém společném webu akce a v nové aplikaci pro chytré telefony.

„Ucelený program v rámci celého Česka najdou návštěvníci vůbec poprvé na jednom webu. Můžou si tak na jednom místě vybírat z tisíců zážitků. I díky nové telefonní aplikaci pro platformy Android a iOS si navíc můžou sestavit vlastní program. I díky dohodě s dopravními podniky, můžou lidé využít bezplatné vědecké autobusy, které jim umožní během pěti hodin navštívit více míst. Speciální autobusy máme zatím potvrzené v Praze, Brně a Ostravě,“ říká Adam Soustružník z Ostravské univerzity.

Program na vlnách ekologie

Tématem letošního ročníku Noci vědců je Šetrně k planetě. Program na všech místech se tak ponese v ekologickém duchu.
„Planetu nevnímáme jako geologický objekt, ale jako místo k životu. Je důležité si uvědomit, že zatímco my ji ke svému životu potřebujeme, ona nás vůbec ne,“ říká k letošnímu tématu Jarmila Černá z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

Ostravský program je na světě!

Na půdě Ostravské univerzity je už program připravený. Tentokrát se uskuteční ve 3 budovách, které budou napěchované vědou. Otevře se Lékařská fakulta v Syllabově ulici. Vědci zde přiblíží, jak správně zacházet s potravinami a jak je správně skladovat, abychom zbytečně neplývali. Naučíte se dělat zdravé tyčinky na výlety do hor bez zbytečných cukrů a éček.  Nebo se dozvíte, jak třeba právě vy pomůžete k čistějšímu životnímu prostředí. V případě pěkného počasí bude v areálu Lékařské fakulty nachystáno promítání ekologických filmů.

Během Noci vědců ožije také Přírodovědecká fakulta, která předvede ve svém foyer nejeden workshop, ukázku vědy a otevře témata hýbající dnešní společností. Zajímá vás, jak si udělat vlastní čistící domácí prostředek? Případně chcete vědět, jak se nevzdat komfortu, ale nezabít přitom planetu? Nenechejte si ujít ani debatu, která rozvíří vášně nad tématem české krajiny.

Poslední budovou, ve které zazáří naši vědci, je Fakulta sociálních studií, kde se kromě ní samotné postará o program také Pedagogická a Filozofická fakulta. Přijďte na debatu s hercem a ekologickým aktivistou Vladimírem Škultétym (známý také jako Čočkin ze seriálu Most) spolu s vědkyní Eliškou Černou a se zástupcem hnutí Duha na téma Cesta k chudobě i blahobytu dlážeděná uhlím aneb co spojuje Ostravu a Most. Rezonovat budou také témata společensko-sociální, třeba se právě i vám podaří probudit v sobě divocha nebo s našimi historiky objevíte příčiny kolapsů vyspělých civilizací. Přichystaná je i hra pro děti, které budou mít příležitost zjístit, kým byli v minulém životě.

Program se stále doplňuje, aktuálně ho sledujte zde:

> > > > > > > > > PROGRAM NOCI VĚDCŮ NA OSTRAVSKÉ UNIVERZITĚ < < < < < < < < < < <

A nezpomeňte sledovat také ostravskou facebookovou událost:

> > > > > > > > FACEBOOKOVÁ UDÁLOST< < < < < < < < < < <

Historie akce

Noc vědců vloni přilákala přes 60 000 návštěvníků, kterým nabídla téměř milion zážitků. I vzhledem k rozšíření akce do dalších měst i na další univerzity, se může počet návštěvníků letos ještě zvýšit. Akce původně v roce 2005 vznikla z podnětu Evropské komise. Jejím posláním je nejen popularizace vědy, ale také představení vědců a jejich práce, která je pro většinu lidí často neviditelná, přitom nás provází na každém kroku – u lékaře, ve škole i na cestách. V České republice se Noc vědců každým rokem rozrůstá, největší rozmach zažívá od roku 2018, kdy se koordinace na úrovni republiky ujal tým Ostrava – volné sdružení Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity Ostrava.

Příspěvek Celé Česko pod vlajkou ostravských univerzit opět ovládne věda pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/cele-cesko-pod-vlajkou-ostravskych-univerzit-opet-ovladne-veda/feed/ 0
Každý region má svoje „bohyně“ https://alive.osu.cz/kazdy-region-ma-svoje-bohyne/ https://alive.osu.cz/kazdy-region-ma-svoje-bohyne/#respond Thu, 05 Sep 2019 13:11:21 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27404 Román Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně proslavil obec Žítkovou v oblasti Bílých Karpat natolik, že se celý kraj během několika let ocitl v obležení turistů. Valašsko je region, který na objevení toho svého „silného příběhu“ teprve čeká.

Příspěvek Každý region má svoje „bohyně“ pochází z OU@live

]]>
Valašsko v tuto chvíli více než romanopisce právem fascinuje historiky, etnografy a lingvisty. Filozofická fakulta Ostravské univerzity ve spolupráci s Národním muzeem v přírodě odkrývá pozapomenutou každodennost tohoto regionu. Knižní novinka Valašsko – historie a kultura II. navazuje na předchozí první díl, který vydala Ostravská univerzita v roce 2014, a u čtenářů se setkal s velikým zájmem. Navazující díl je tematicky více vymezen. Ústředním motivem je téma obživy, které bylo pro člověka žijícího v tvrdých podmínkách horského úpatí zcela klíčové, a pro jeho zabezpečení vynaložil veškeré úsilí zahrnující mimo jiné také magické praktiky. Čtenář postupně zjišťuje, že i v horských částech regionu se způsob obživy v době od počátku 19. století do druhé poloviny 20. století postupně proměňoval a vliv modernizace měl dopad na mnohá odvětví, od odívání přes složení jídelníčku až po pojetí práce. Publikace není jen popisem zemědělských prací, pastevectví, procesů zpracování a hospodaření, ale téma pojímá mnohem šířeji. Zachycuje, jakým způsobem si místní lidé obživu zajišťovali ve vztahu k vnějším podmínkám, jaký význam měly zvyklosti, jak zacházeli s krajinou, jak se měnilo složení stravy, jak se vyvíjel jazyk i zalidnění regionu… Kniha reflektuje také období modernizace a kolektivizace, která významně zasáhla do tradičního způsobu hospodaření a nakládaní s krajinou na Valašsku.

„Většina kapitol zaujme i neodborné publikum, protože se dotýkají atraktivních témat, jako je oděv, čím se živili pasekáři a pastevci, jak se vyráběla velikonoční vejce. Pro mě byla zajímavá kapitola o tuřínu, který dnes už téměř nejíme, ale dříve byl vedle brambor a zelí významnou plodinou pěstovanou v Evropě po celá staletí a nezřídka tvořil základ jídelníčku,“ doplňuje Jakub Ivánek, editor publikace a ředitel Centra regionálních studií při Filozofické fakultě Ostravské univerzity.

Mizející tradice na fotografiích

Čtenáři ocení i rozsáhlou obrazovou přílohu, která dokumentuje běžný život, lidové motivy, oděvy i umělecké řemeslo. Na mnoha fotografiích si čtenáři mohou prohlédnout zaniklá stavení, vybavení jizby, rozložení polí, důležité i všední okamžiky, které stálo za to zachytit. Díky tomu se nám dodnes zachoval zlomek zaniklé historie.

Autoři se tak mnohdy opírají více o dobové prameny a starší zápisy či fotografie než o pamětníky. Nově analyzují a interpretují dokumenty zaznamenané od počátku 19. století. Významným zdrojem informací jsou právě dobové fotografie, ale i části oděvů, nářadí a další hmotný materiál, který je uchován v muzejních sbírkách. Terénní výzkum má dnes už jen velmi omezené možnosti. Tradiční způsoby hospodaření a obživy postupně zanikaly už během 20. století a není mnoho pamětníků, kteří by to zažili. Výjimkou je například pan Ludvík Stoklasa z Velkých Karlovic, kterého při tradiční svážce dřeva na speciálních saních zachytili etnografové Vít a Aleš Smrčkovi. Součástí knihy je proto i DVD s krátkým dokumentem, kde je tato práce zdokumentována.

Valašsko bylo i místem, kde vedle tradičního pastevectví a salašnictví postupně vznikaly i první pivovary či továrny na výrobu skla a koberců. Významnou část tvoří kapitoly dokládající rozvoj průmyslu, který měl následně dopad na složení obyvatel i jejich způsob získávání obživy.

Etnografie, historie, jazyky, literatura a umění

Kniha je rozdělena do pěti částí, přičemž neodbornému publiku budou patrně nejbližší ty, které se zabývají etnografickými tématy. V těchto kapitolách se dočtou o přípravě pokrmů, o možnostech přivýdělku obyvatel Valašska, jaké nosili oděvy, jaké měli zvyklosti a obyčeje, v co věřili. Druhá část věnovaná historii si ponejvíce všímá modernizačních procesů, demografických proměn i samotných podniků, které nabízely jiný než zemědělský způsob obživy. Další část se zabývá jazykem, především nářečím. Následující kapitoly zachycují obživu na Valašsku prostřednictvím literatury a umění. Tedy jak se Valašsko projevovalo v poezii, v tisku i v beletrii. Část zabývající se uměním čtenáře seznamuje s výrobou koberců v gobelínové manufaktuře, s výrobou skla i s tradiční dřevěnou architekturou. Kapitoly věnované etnografii, literatuře a umění tak čtenáři nabízí zajímavé srovnání, jak bylo na Valašsko nahlíženo očima autorů literárních a výtvarných děl, a jaký byl reálný obraz.

„Kniha sestává z jednotlivých příspěvků, čtenář si proto může vybírat jen určité kapitoly, které ho zajímají. Podle mého názoru je vynikajícím zdrojem poznání obrazu života v části našeho regionu. Už na konferenci zaujaly příspěvky týkající se například magie hojnosti, nejrůznějšího zaříkávání, které mělo zajistit úrodnost, což je zajímavé pro chápání, jak lidé žili v souladu s přírodou, ale ta jim někdy házela klacky pod nohy,“ uzavírá dr. Ivánek.

Publikace Valašsko – historie a kultura II. lze zakoupit v Univerzitním knihkupectví Ostravské univerzity.

Příspěvek Každý region má svoje „bohyně“ pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/kazdy-region-ma-svoje-bohyne/feed/ 0
Vysokoškolákem na zkoušku? Když biologii, tak se Sovou! https://alive.osu.cz/vysokoskolakem-na-zkousku-kdyz-biologii-tak-se-sovou/ https://alive.osu.cz/vysokoskolakem-na-zkousku-kdyz-biologii-tak-se-sovou/#respond Mon, 02 Sep 2019 18:10:03 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27388 Deset nadaných středoškoláků se stalo vysokoškoláky na zkoušku. Studenti biologie ze Studentské organizace vědeckých aktivit (SOVA) je provedou každodenní prací vědců-biologů.

Příspěvek Vysokoškolákem na zkoušku? Když biologii, tak se Sovou! pochází z OU@live

]]>
SOVA letos již podruhé zaštiťuje část projektu Vysokoškolákem na zkoušku věnovanou Biologii. V rámci tohoto modulu má deset vybraných nadaných středoškoláků možnost zapojit se do celé škály vědeckých aktivit. Cílem je osvojit si základy práce biologa od sběru dat, přes laboratorní práce až po prezentaci výsledků. A právě v letních měsících, během prázdnin, kdy ostatní středoškoláci užívají zasloužený odpočinek, tato skupina deseti nadšenců odvádí největší kus práce na svých projektech. Co tedy zažívají a na čem všem se podílejí?

 „Vysokoškolákem na zkoušku“ je víceletý projekt Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, pravidelně podporovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Jednou z jeho stěžejních částí je modul Biologie II, reprezentovaný Studentskou organizací vědeckých aktivit (SOVA). Vzhledem k úspěchu a ohlasu předchozího běhu programu, kdy se vybraní středoškoláci zapojili do reálného vědeckého výzkumu a získané výsledky i vědomosti zúročili při sepisování svých středoškolských odborných prací (několik umístění v krajských kolech a celostátním kole SOČ), bylo zřejmé, že je nezbytné projekt zopakovat. Letošní ročník se tak mohl těšit ještě většímu zájmu ze strany studentů SŠ. Vybraných deset účastníků se i tentokráte zapojuje do reálného výzkumu prostřednictvím témat navržených svými „konzultanty“ a vedoucími projektu Vysokoškolákem na zkoušku v přírodovědných oborech – Biologie II.

Nabídka témat je uzpůsobena tomu, co se dá za jeden rok výzkumu zvládnout, a přitom odráží potřeby jednotlivých směrů výzkumu a vědeckých týmů Katedry biologie a ekologie PřF OU. Tím je zajištěna zainteresovanost „vedoucích“ jednotlivých studentských projektů na nabízených tématech. Na každého „vedoucího“ přitom připadají jen dva středoškolští studenti, čímž je zajištěno individuální vedení každého z nich. V neposlední řadě to pak také znamená značnou pestrost nabízených témat – od čistě terénního, přes laboratorní až po teoretický výzkum. Většina témat je ale volena tak, aby kombinovala širší škálu postupů a středoškolští studenti tak měli možnost ohmatat si výzkum z více stran. 

A nad čím konkrétně tedy studenti mohou bádat? V projektech, které si měli možnost zvolit podle svých individuálních preferencí, se pustí do zjišťování mikrobiálních symbiontů trávicího traktu listožravého a mechožravého hmyzu, variability rosniček v ČR nebo příbuznosti vybraných druhů krevet, budou porovnávat stravitelnost mechů či genetickou diverzitu různých populací vážek, mapovat napadení jmelí nebo zkoumat struktury DNA a vazbu nádory potlačujících proteinů na DNA.

S nabídkou témat jakožto i se svými budoucími lektory a vedoucími a také se sebou navzájem se měli možnost seznámit středoškoláci během adaptačního víkendu, který se konal 22.–23. června 2019 v Jilešovicích, v krásném prostředí mezi Hlučínskou štěrkovnou a Kozmickými loukami. Vedle seznamování studenti zažili také exkurzi právě na Kozmické louky spolu s odborným výkladem o významu mokřadů v krajině. Také si vyslechli přednášku o designu výzkumu, která jim měla dát ve zjednodušené formě představu o tom, že i jejich výzkum by měl být naplánovaný a promyšlený.

Možnost vyzkoušet si nanečisto terénní část výzkumu pak studenti dostali o měsíc později, 20.–22. července 2019 ve Vítkově – Podhradí. Během třídenní exkurze se seznámili nejen s nejrůznějšími metodami odlovu živočichů, ať již pasivními (stromové, nárazové, zemní či refugiální pasti) či aktivními (sklepávadlo, smýkadlo, síťky na hmyz) a s jejich využitím pro základní kvantitativní ekologii (odhady velikostí populací, zjišťování distribuce organismů v prostoru), ale také se zábavnými predačními experimenty na umělých housenkách. Velký důraz byl kladen na to, aby si studenti většinu metod vyzkoušeli sami. Kromě práce je čekala i odměna v podobě večerního výletu na zříceninu hradu Vikštejn, spojená s nočním lovem hmyzu na světlo. Vzhledem k časovým možnostem studentů se tato terénní exkurze opakovala 03.–05. srpna 2019 pro zbývající studenty, kteří nemohli jet v prvním termínu.

Mezitím se však všichni studenti seznámili 29.–31. července 2019 se základními metodami laboratorní práce s DNA. Měli přitom možnost poodhalit, co vše je potřeba udělat mezi okamžikem, kdy mají v ruce konkrétního živočicha a tím, kdy zjistí jeho genovou sekvenci. Jejich práce zahrnovala izolaci DNA, PCR reakci, elektroforézu a čištění výsledného produktu před odesláním na sekvenaci. Především tím získali prvotní zkušenost s pohybem v laboratoři a používáním základních pomůcek a přístrojů (pipety, vortexy, centrifugy aj.). Jejich práce ale poslouží i na úrovni reálného výzkumu – získané sekvence genů pomůžou odpovědět na otázku genetické variability jednotlivých populací brouka druhu Cytilus sericeus.

 

Příspěvek Vysokoškolákem na zkoušku? Když biologii, tak se Sovou! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/vysokoskolakem-na-zkousku-kdyz-biologii-tak-se-sovou/feed/ 0