OU@live https://alive.osu.cz Živý online magazín Ostravské univerzity Fri, 24 Feb 2017 12:38:56 +0000 cs-CZ hourly 1 Březen-měsíc Infolekcí https://alive.osu.cz/brezen-mesic-infolekci/ https://alive.osu.cz/brezen-mesic-infolekci/#respond Fri, 24 Feb 2017 12:38:56 +0000 http://alive.osu.cz/?p=15261 Neváhejte a přijďte na Infolekce do Univerzitní knihovny. Vhodné pro studenty a doktorandy OU všech ročníků. Účast na lekcích zdarma, v příjemném prostředí Univerzitní knihovny.

Příspěvek Březen-měsíc Infolekcí pochází z OU@live

]]>

V březnu již pravidelně pořádá Univerzitní knihovna Infolekce. Podívejte se, co můžete očekávat:

Citace a jak na ně
Píšete práci a chcete efektivně pracovat s literaturou a citovat? Pak je pro Vás určený tento kurz. Pochopíte, co je plagiátorství a jak se ho vyvarovat, naučíte se citovat základní druhy dokumentů a poznáte Citace PRO – nástroj, který za Vás citace jednoduše vytvoří na jedno kliknutí.
#citační styly #pravidla citování #Citace PRO #praktické procvičování
Rešerše a jak na ně
Potřebujete na konkrétní téma najít užitečné zdroje? Pak přijďte na tento kurz. Zjistíte, co je to rešerše a jak má správně vypadat. Naučíte se vyhledávací fígly, jak vyhledávat, vytvořit rešeršní dotaz. Projdeme si zdroje pro vyhledávání – katalogy knihoven, odborné databáze, digitální knihovny.
#tvorba rešerší #e-zdroje #vyhledávání #praktické procvičování
Infolekce jsou praktické a zdarma. K dispozici je pro každého účastníka notebook, informační materiály a drobné občerstvení. Zjednodušte si práci a studium. Najdete nás zde.

Termíny lekcí sdělí přiložený plakát. Přihlášky posílejte prosím na email: daniela.kolarova@osu.cz s uvedením vybrané lekce a termínu.

Těšíme se na Vás.

Příspěvek Březen-měsíc Infolekcí pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/brezen-mesic-infolekci/feed/ 0
Speciální pedagogika v kontextu aktuálních trendů https://alive.osu.cz/specialni-pedagogika-kontextu-aktualnich-trendu/ https://alive.osu.cz/specialni-pedagogika-kontextu-aktualnich-trendu/#respond Fri, 24 Feb 2017 09:45:12 +0000 http://alive.osu.cz/?p=15303 Katedra speciální pedagogiky uspořádala 15. 2. 2017 úspěšnou VII. odbornou vědeckou konferenci s mezinárodní účastí s názvem Speciálněpedagogické intervence v současnosti, která byla reakcí na aktuální problémy edukace osob se speciálními potřebami.

Příspěvek Speciální pedagogika v kontextu aktuálních trendů pochází z OU@live

]]>
V prostorách Pedagogické fakulty na ulici Mlýnská se setkala odborná veřejnost České a Polské republiky, aby pod záštitou děkana PdF OU doc. Mgr. Tomáše Jarmary, Ph.D., reflektovala vybrané aktuální otázky vyplývající z principů deklarovaných v současných upravených kurikulárních a dalších dokumentech podporujících zvyšování kvality života osob se zdravotním postižením a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami.

V zrcadle změn, které se odehrávají na pozadí speciálněpedagogické praxe ve školách a školských zařízeních a souvisejí s inkluzivním vzděláváním, byla nejvíce diskutována témata, která úzce korespondují s kvalitním přístupem ke vzdělávání, s inovativními možnostmi a technikami, jež můžeme v praxi využít, ale také úskalím současné inkluze, která se týká mimo jiné i kontinuálního poradenství.

Příspěvky, které na konferenci zazněly, měly úzký vztah k řešené problematice, a jak jasně vyplynulo, i atmosféra ve speciálněpedagogické praxi si momentálně žádá diskuzi a podporu ze strany kateder speciální pedagogiky a pedagogických fakult, což bylo zjevné i ze zcela zaplněné přednáškové místnosti.

Nemalou část odborníků tvořil polský tým z Katowic (Uniwersytet Śląski – prof. Gajdzica, dr. Prysak, dr. Belza) a Krakowa (Uniwersytet Krakow – D. Beltkiewicz, W. Król-Gierat), který již dlouhodobě s naší katedrou speciální pedagogiky spolupracuje a setkává se každoročně u příležitosti konferencí na území České i Polské republiky.

Celkovou úroveň konference podpořil rovněž přehledný předem vydaný elektronický sborník, který je vítanou a samozřejmou součástí všech konferencí na katedře speciální pedagogiky. Věříme, že úspěšně rozvinutou spolupráci mezi akademickými pracovníky a speciálněpedagogickou odbornou veřejností můžeme dále již konkrétněji rozvíjet a podílet se tak společně na šíření možností edukace a inkluze pro všechny věkové skupiny lidí s limity ve společnosti.

V závěru bychom chtěli všechny pozvat na další akci pod záštitou OU a konkrétně katedry speciální pedagogiky, a to na dvoudenní konferenci Snoezelen – MSE a jeho současné trendy, která se bude konat 20.–21. 4. 2017 v aule LF OU.

Katedra speciální pedagogiky

Speciálněpedagogické intervence

Speciálněpedagogické intervence

Speciálněpedagogické intervence

Příspěvek Speciální pedagogika v kontextu aktuálních trendů pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/specialni-pedagogika-kontextu-aktualnich-trendu/feed/ 0
Řekněte si své „ano“ s džobem snů https://alive.osu.cz/reknete-si-sve-ano-dzobem-snu/ https://alive.osu.cz/reknete-si-sve-ano-dzobem-snu/#respond Wed, 22 Feb 2017 10:26:04 +0000 http://alive.osu.cz/?p=15284 Přijďte si říct své „ano“ s džobem snů. 10. ročník projektu Kariéra PLUS, ostravského veletrhu pracovních nabídek a stáží, pro vás opět má stovky neodolatelných možností.

Příspěvek Řekněte si své „ano“ s džobem snů pochází z OU@live

]]>
14. března 2017 od 9 do 15 hodin se promění aula Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava v jednu velkou pracovní „seznamku“. Už podesáté se zde bude konat veletrh Kariéra PLUS, který každoročně nabízí možnost setkat se se zástupci předních zaměstnavatelů nejen v Moravskolsezském kraji, ale také v celé republice i zahraničí.

„Kariéra PLUS se sice koná na půdě Technické univerzity Ostrava, vůbec to ale neznamená, že je pouze pro technicky zaměřené studenty. Naopak, firmy velmi často hledají i absolventy pro oblast komunikace, administrativy nebo se znalostí cizích jazyků,“ uvádí Alice Šustková z VŠB – Technické univerzity Ostrava..

Na veletrhu vystavuje více než stovka firem a neziskových organizací, které nabízejí stáže, brigády, trainee programy, spolupráci na diplomových pracích a další příležitosti v Česku i v zahraničí.

Součástí veletrhu je i odborný program, který nabízí možnosti k nezaplacení – můžete si vyzkoušet simulovaný pohovor přímo s HR odborníky firem, a to nejen v češtině, ale také v angličtině nebo němčině. Můžete si zde nechat zkontrolovat svůj strukturovaný životopis v češtině i angličtině i svůj profil na LinkedIn, profesionálně se vyfotit (včetně vizážistky) a také ověřit svou úroveň cizích jazyků, která se v životopise uvádí.

„Kariéra PLUS není jenom veletrh. Kromě toho, že studenti a absolventi mohou načerpat inspiraci, zjistí možnosti, vyzkouší si mnohé na vlastní kůži a setkají se osobně s personalisty, kterým mohou zároveň nechat svůj životopis, se celá akce nese ve festivalovém duchu. Stánky firem jsou plné zážitkových atrakcí i další program je laděný do zábavy,“ vysvětluje Alice Šustková.

V rámci venkovního programu si tak můžete vyzkoušet například i jízdu na segveji, skákací boty nebo si dát něco z výborného občerstvení v podání Faency Fries, La Petite Conversation, bistra Hogo Fogo nebo Maledy. Na Kariéře PLUS se soutěží také o vstupenky na Colours of Ostrava a soutěž Minutový řečník.

Pokud i stojíte o toho pravého, chcete najít „Džob snů“, začněte už teď. Vyrazte na Kariéru PLUS, podrobný program najdete na webu www.karieraplus.cz.

Příspěvek Řekněte si své „ano“ s džobem snů pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/reknete-si-sve-ano-dzobem-snu/feed/ 0
Nová menza? Spíše nový koncept stravování. https://alive.osu.cz/nova-menza-spise-novy-koncept-stravovani/ https://alive.osu.cz/nova-menza-spise-novy-koncept-stravovani/#respond Wed, 22 Feb 2017 07:55:44 +0000 http://alive.osu.cz/?p=15281 Ostravská univerzita se rozhodla přistoupit na nový koncept studentského stravování. Menza v centru města čeká na rekonstrukci, jíst se bude na jiných místech.

Příspěvek Nová menza? Spíše nový koncept stravování. pochází z OU@live

]]>
Menza v centru města na ulici Reální byla dlouhé roky místem, kde se studenti chodili stravovat. V posledních letech však neprosperovala a ubýval počet strávníků, proto se Ostravská univerzita rozhodla přistoupit na nový systém stravování pro studenty: namísto provozování menzy budou dotované obědy pro studenty nabízet externí firmy.

„Pro studenty z toho vyplývá hned několik výhod. Systém rezervací i placení zůstává úplně stejný, jak jsou studenti zvyklí, zato nabídka je bohatší a prostory modernější. Nově bude v nabídce například veganská nebo raw strava,“ říká vedoucí oddělení PR a marketingu Adam Soustružník.

Tento týden (do pátku 24. 2. 2017) je tedy poslední, kdy si můžete dát v menze vzpomínkový oběd. Příští týden (od 27. 2. do 3. 3. 2017) bude technická pauza, během které se připraví výdej dotovaných obědů na novém místě: v prostorách studentské rezidence Kampus Palace v centru města, kde se od 6. 3. 2017 otevírají dvě nové studentské restaurace.

Tou první je Black Kale SUPERFOOD BAR, který se profiluje jako raw & vegan restaurace s fresh barem. „Jedná se o zcela nový koncept nejen v Ostravě, ale i v ČR, který bude založen na vlastní produkci a spojen s univerzitní menzou. Budeme nabízet ovesné kaše, smoothie, cold pressed juice, raw a vegan dorty, bezmasá jídla, lokální a bio potraviny… Budeme v podstatě první raw&vegan menza v České republice,“ uvádí Daniel Škubal, který bude restauraci provozovat a dodává, že zde budou pořádat také semináře a workshopy týkající se zdravého životního stylu. V nabídce bude i exkluzivní káva Black Palace, která je pražená přímo pro tuto restauraci. Podívejte se i na facebookvý profil Black Kale nebo sledujte rekonstrukci baru na youtube.

Lidé z Black Kale si pro vás připravili i dotazník, ve kterém můžete vyjádřit svá očekávání a ovlivnit tak nabídku. Najdete jej zde.

Druhou možností bude restaurace, jejíž název vybírají sami studenti (hlasování na Facebooku již brzy bude mít svého vítěze!). „Za 65 korun se mohou studenti těšit na poctivé porce okolo 400 gramů, chystáme vegetariánské i bezlepkové varianty bez umělých glutamátů,“ uvádí Vladimír Lazový, provozní restaurace. „Chceme, aby naše restaurace byla více než menzou, bude to i místo k setkávání a trávení volného času, studenti se sem mohou přijít učit nebo si dát drink. Zkrátka chceme, aby se u nás cítili jako doma,“ dodává Lazový. I zde budou studenti moci nabídku restaurace ovlivnit prostřednictvím dotazníků a anket – ať už přímo na místě nebo na facebooku. Své připomínky mohou studenti posílat také na email casaplaya@seznam.cz.

Obědy na obou místech se budou vydávat od 6. března 2017 a je možné si je objednat den předem, a to nejpozději do 13 hodin. Doufáme, že studentům bude na nových místech chutnat!

Příspěvek Nová menza? Spíše nový koncept stravování. pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/nova-menza-spise-novy-koncept-stravovani/feed/ 0
VIDEA: A proč je Ostrava barevná pro tebe? https://alive.osu.cz/proc-ostrava-barevna-tebe/ https://alive.osu.cz/proc-ostrava-barevna-tebe/#respond Tue, 21 Feb 2017 16:57:47 +0000 http://alive.osu.cz/?p=15274 Jak Ostravu vidí ti, co v ní žijí? Podívejte se na krátká videa, která natočila Ostravská univerzita v rámci své kampaně Black is full of colours. Videa zde budou postupně přibývat, tak nás sledujte.

Příspěvek VIDEA: A proč je Ostrava barevná pro tebe? pochází z OU@live

]]>
Šimon Krupa – herec z divadla Komorní scéna Aréna

David Girten – La Petite Conversation

Příspěvek VIDEA: A proč je Ostrava barevná pro tebe? pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/proc-ostrava-barevna-tebe/feed/ 0
Studuj, co tě baví. Studuj Ostravskou! https://alive.osu.cz/proc-jit-studovat-ostravskou/ https://alive.osu.cz/proc-jit-studovat-ostravskou/#respond Mon, 20 Feb 2017 20:59:34 +0000 http://alive.osu.cz/?p=14298 Inspirativní osobnosti, individuální přístup ke studentům, bohatý studentský život, moderní zázemí a také – světe div se – samotná Ostrava. To jsou jen některé z důvodů, proč jít studovat na Ostravskou…

Příspěvek Studuj, co tě baví. Studuj Ostravskou! pochází z OU@live

]]>
Ostravská univerzita je mladá, dynamická a rozmanitá vysoká škola, která nabízí téměř 350 studijních oborů na 6 fakultách (Lékařská, Filozofická, Pedagogická, Přírodovědecká, Fakulta umění a Fakulta sociálních studií).

Na každé z fakult najdete osobnosti – ať už jde o lékaře, historiky, matematiky nebo umělce – kteří nejen že jsou špičkou ve svém oboru, ale jsou zároveň inspirativní a otevření lidé se smyslem pro kreativitu. Právě tito lidé jsou hnacím motorem univerzity a tvoří její jedinečnou přátelskou atmosféru.

Díky nim se můžeme pyšnit skutečně individuálním přístupem ke studentům a širokou podporou těch, kteří mají své vize – ať už v oblasti vědy a výzkumu nebo ve společenské a kulturní oblasti. Pro studenty také aktivně vyhledáváme i další příležitosti (stáže, moduly, praktické kurzy apod.), které umožňují rozšířit si obzory, zvýšit svou kvalifikaci a s ní i svůj potenciál na trhu práce.

Navíc Ostrava se za posledních pár let změnila k nepoznání – namísto industriální aglomerace je z ní studentské město (vždyť 10 % všech obyvatel Ostravy jsou studenti!), které žije kulturou. Denně se nabízí divadelní představení, koncerty a výstavy umělců regionálního i světového rozměru a nespočet specifických akcí, které pořádají místní skupiny kulturních nadšenců.

Ostravská univerzita toto portfolio významně doplňuje a podporuje. Stojí za několika akcemi v regionu, například Ostravská Noc vědců nebo happening Jsme Ostravská!, naši studenti pak pořádají vyhlášený několikatisícový Majáles, jeho podzimní variantu Kolejáles, plesy, sváteční trhy, cestopisná setkání a mnoho dalšího. Navíc pro naše studenty zajišťujeme slevy na kulturní a společenské akce (kina, divadla, koncerty apod.), sport (program TEP, v rámci kterého jsou některé sporty nabízeny i zdarma) i vzdělávání.

Věříme, že i prostředí formuje člověka, proto je drtivá většina budov Ostravské univerzity po rekonstrukci a v plánu jsou i další projekty rekonstrukce nemovitostí i vybavení. Nabízíme nejen příjemné prostředí, ale také špičkové vybavení vědecko-výzkumných laboratoří. S tím souvisí i naše snaha co nejvíce procesů řešit prostřednictvím internetu namísto fyzicky, proto i přihlášky se u nás podávají výhradně elektronicky

Důvodů, proč studovat na Ostravské univerzitě, je mnohem více. Genius loci tohoto místa však nejde dobře popsat slovy – jak říká rektor univerzity, profesor Jan Lata: „Milovat Prahu je snadné – je krásná. Ale Ostravu musíte poznat.“

 

e-prihlaska

Příspěvek Studuj, co tě baví. Studuj Ostravskou! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/proc-jit-studovat-ostravskou/feed/ 0
Debata s hejtmanem MSK https://alive.osu.cz/debata-hejtmanem-msk/ https://alive.osu.cz/debata-hejtmanem-msk/#respond Mon, 20 Feb 2017 13:41:18 +0000 http://alive.osu.cz/?p=15168 V úterý 21. února ve 12.30 se uskuteční debata s hejtmanem Moravskoslezského kraje a bývalým rektorem prof. Ivo Vondrákem, kterou pořádá studentská organizace AIESEC v prostorách Ekonomické fakulty VŠB-TUO.

Příspěvek Debata s hejtmanem MSK pochází z OU@live

]]>
Ivo Vondrák nejprve povypráví o své šestileté kariéře rektora a jaké jsou jeho první radosti a strasti ve funkci hejtmana. Následovat bude debata o plánech kraje v následujících měsících a letech. Znečištění ovzuší, problémové doly OKD či odchod mladých lidí jsou jistě témata, na která dojde v rámci diskuse o aktuální kondici našeho kraje.

Pokud chcete podiskutovat o nejpalčivějších tématech dotýkajících se naší domoviny, načerpat inspiraci pro své další kroky či se jen osobně potkat s panem hejtmanem, neváhejte a dorazte 21. února 2017 ve 12.30 na Ekonomickou fakultu. Setkání se bude konat v místnosti A325.

Příspěvek Debata s hejtmanem MSK pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/debata-hejtmanem-msk/feed/ 0
Odkaz obětí lágru Hanke https://alive.osu.cz/odkaz-obeti-lagru-hanke/ https://alive.osu.cz/odkaz-obeti-lagru-hanke/#respond Sun, 19 Feb 2017 19:43:14 +0000 http://alive.osu.cz/?p=15234 Pozvánka na debatu, která se uskuteční v úterý 21. 2. v 17 hod. v Centru Pant.

Příspěvek Odkaz obětí lágru Hanke pochází z OU@live

]]>
Hosté debaty: prof. Nina Pavelčíková z Katedry historie FF OU, herec NDMS a člen městského zastupitelstva Vladimír Polák, režisér Radovan Lipus a publicista Ivan Motýl.

Nenávist vůči nacistům přerostla s koncem 2. světové války v masové zlo, jehož oběťmi se staly desítky tisíc Němců. Zavraždili je Češi. Bez soudů, podle principu kolektivní viny. V lágru Hanke v Ostravě nepřežilo podle zjištění historiků 231 lidí. Dosud se těmto událostem věnovali historikové a publicisté. Teď se k temnému odkazu českých dějin přihlásili ostravští politici a rozhodli o vytvoření pamětní desky. Co na ní bude napsáno a kde by byla umístěna? Půjde o samostatný krok, anebo by se měla řešit v rámci celkového budoucího pojetí sadu Milady Horákové?

“Nejhrůznějším se stal případ internačního  tábora na Nádražní třídě v Moravské Ostravě, jenž vznikl v prostoru bývalého zasilatelství firmy Hanke v květnu 1945 a sloužil jako prozatímní věznice Národní bezpečnosti.” /Zdroj: Krásná Ostrava roč III (2015), č. 6, s. 9-10./

Akce se koná ve spolupráci Centra PANT, Antikvariátu a klubu Fiducia a Ostravské univerzity.

 

Příspěvek Odkaz obětí lágru Hanke pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/odkaz-obeti-lagru-hanke/feed/ 0
Černá Ostrava? Možná pro ty, co se nedívají… https://alive.osu.cz/cerna-ostrava-mozna-se-nedivaji/ https://alive.osu.cz/cerna-ostrava-mozna-se-nedivaji/#respond Sat, 18 Feb 2017 20:46:17 +0000 http://alive.osu.cz/?p=14302 Průmyslová historie Ostravy se stala jen jejím architektonickým kořením a původní industriální areály se mění na kina, kavárny, galerie a sportoviště. Poznejte Ostravu, jaká je. Poznejte barevnou Ostravu.

Příspěvek Černá Ostrava? Možná pro ty, co se nedívají… pochází z OU@live

]]>
Kde se dříve koupali horníci nebo stlačoval plyn, jsou dnes kulturní sály a namísto černého kouře se z fabrik valí tóny světově proslulých hudebníků. Industriální ráz Ostravy už není černým stigmatem na jejím jméně, ale zůstává architektonickým kořením jinak mladého a barevného města. Vždyť 10 % jejího obyvatelstva jsou studenti a podle toho to taky v Ostravě žije.

Nabízí bohaté kulturní vyžití – kromě známého hudebního festivalu Colours of Ostrava, který již hostil jména, jako je Björk, Bobby McFerrin nebo Iggy Pop, se v Ostravě koná například filmový festival Ostrava Kamera oko, nejstarší mezinárodní festival akčního umění v ČR Malamut, festival umění ve veřejném prostoru KUKAČKA, mezinárodní festival vážné hudby v kostelech Svatováclavský hudební festival, Beats for love jsou festivalem elektronické taneční hudby, špičkoví designéři se účastní prodejní přehlídky designových produktů Meatdesign, módní show Ostrava Fashion Weekend, světoznámá sportovní událost Zlatá tretra, kterou pravidelně navštěvuje i Usain Bolt (patron takzvané Bolt Tower – nejvyšší věže Ostravy) nebo třeba Dny francouzské kultury.

Nechybí velká i malá alternativní kina, svérázná divadla (vedle Národního divadla Moravskoslezského i Divadlo Petra Bezruče a Komorní scéna Aréna) a nespočet galerií (PLATOGalerie výtvarného umění v OstravěIndustrial Gallery, apod.). Najdete zde i mnohé platformy pro setkávání umělců, kulturních nadšenců a mladých aktivních lidí všeobecně (sdružení Provoz Hlubina nebo Impact HUB Ostrava).

To je jen zlomek všeho, co se v Ostravě děje. Ostravu je zkrátka třeba poznat zevnitř – tedy v ní žít a prohlédnout její genius loci, který ohromuje čím dál širší spektrum lidí.

Příspěvek Černá Ostrava? Možná pro ty, co se nedívají… pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/cerna-ostrava-mozna-se-nedivaji/feed/ 0
Onomastický ŠRÁMEK 21. Balkán, Port Artur – politický vliv na pojmenování našich krajů II. https://alive.osu.cz/onomasticky-sramek-21-balkan-port-artur-politicky-vliv-pojmenovani-nasich-kraju-ii/ https://alive.osu.cz/onomasticky-sramek-21-balkan-port-artur-politicky-vliv-pojmenovani-nasich-kraju-ii/#respond Fri, 17 Feb 2017 09:32:18 +0000 http://alive.osu.cz/?p=15227 Proč se exotická jména jako Balkán a Port Artur objevují na mapách moravsko-slezského území z 20. století?

Příspěvek Onomastický ŠRÁMEK 21. Balkán, Port Artur – politický vliv na pojmenování našich krajů II. pochází z OU@live

]]>
Jak již bylo v předchozím příspěvku řečeno, odraz politických a válečných situací je patrný také při pohledu na místní pojmenování. Dalšími pojmenováními, která reflektují tuto skutečnost, jsou Balkán a Port Artur.

První jméno obecně souvisí s balkánskými válkami z let 1912–1913. Pojmenováním Balkán proto bývají označovány objekty postavené právě v těchto letech. Jako příklad jmenujme původní obchod se smíšeným zbožím a hostinec s kuželnou fungující od roku 1912 v dnešní Ostravě-Nové Vsi. Dodnes stojí tato budova s popisným číslem 61/42 v Paličkově ulici.

Pojmenování Port Artur odkazuje na lokalitu v Orlové-Porubě. Port Artur, jinak také Stankušova kolonie byla budována v letech 1904 a 1905, přičemž zde bylo postaveno celkem deset domů. Jde o čísla popisná 189 až 194 a 211 až 214. V roce 1924 přibyly k těmto stavbám ještě další dvě, čísla popisná 219 a 220.  Dodnes můžeme všechny tyto domy kromě čísla popisného 192 v nynější ulici Pod Tratí vidět. A proč právě Port Artur? Roku 1904 započala rusko-japonská válka přepadením ruského válečného přístavu Port Artur Japonci. Zprávy o bojích rovněž zapůsobily na obyvatele českých zemí, přičemž se tehdy o této válce zpívalo: ,,Jede fůra z Port Artura, sedí na ní Kanimůra“, čímž se název uchytil pro právě dokončenou kolonii.

Port Artur, Orlová-Poruba. Výseč katastrální mapy z roku 1949. (Hornické kolonie karvinského okresu)

Orlová-Poruba dnes. (mapy.cz)

Příště: Amerika blízká i vzdálená

 

Příspěvek Onomastický ŠRÁMEK 21. Balkán, Port Artur – politický vliv na pojmenování našich krajů II. pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/onomasticky-sramek-21-balkan-port-artur-politicky-vliv-pojmenovani-nasich-kraju-ii/feed/ 0
Black is full of colours. Nevěříte? https://alive.osu.cz/studuj-te-bavi-studuj-ostravskou/ https://alive.osu.cz/studuj-te-bavi-studuj-ostravskou/#respond Thu, 16 Feb 2017 08:12:13 +0000 http://alive.osu.cz/?p=14391 Kdysi černá Ostrava dnes doslova hraje barvami. Její barevné spektrum doplňuje i Ostravská univerzita, která nabízí na 350 studijních oborů ze všemožných oblastí. Prozkoumejte mladou a rozmanitou univerzitu ve městě, které prožívá raketový rozmach.

Příspěvek Black is full of colours. Nevěříte? pochází z OU@live

]]>
Pověst Ostravy není zrovna lichotivá. Její tvář ušpiněná průmyslem a těžbou je stále vryta hluboko v povědomí. V posledních letech ale začaly prosakovat na povrch její skutečné barvy a stala se kulturní metropoli, ve které se daří umění, sportu i vzdělání.

Její škálu barev doplňuje svými šesti fakultami i Ostravská univerzita, která nabízí vzdělání v extrémně širokém spektru: od lékařství přes společenské, humanitní a přírodní vědy až po umění. O tom všem se dočtete právě na tomto webu.

Web studujostravskou.osu.cz je rozcestníkem pro všechny uchazeče o studium. Najdete zde odkazy na e-přihlášky, nabídku oborů, informace o možnostech studentského bydlení v Ostravě i o samotném městě Ostrava.

Tak zahoďte předsudky a podívejte se, jaká doopravdy je.

 

Příspěvek Black is full of colours. Nevěříte? pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/studuj-te-bavi-studuj-ostravskou/feed/ 0
Španělštináři v Ostravě otevřou své třídy https://alive.osu.cz/spanelstinari-ostrave-otevrou-sve-tridy/ https://alive.osu.cz/spanelstinari-ostrave-otevrou-sve-tridy/#respond Thu, 16 Feb 2017 07:34:50 +0000 http://alive.osu.cz/?p=15049 V dnech 20. – 24. února 2017 mají zájemci z řad středoškolských studentů a veřejnosti možnost navštívit vybrané přednášky a semináře vyučované na katedře romanistiky FF OU.

Příspěvek Španělštináři v Ostravě otevřou své třídy pochází z OU@live

]]>
Po celý týden mají zájemci o studium španělštiny a veřejnost možnost navštívit kurzy, které obsahově pokrývají všechny obory vyučované na katedře romanistiky. „Nabídka předmětů je relativně široká,“ říká dr Jan Mlčoch, „cílíme zejména na středoškolské studenty, kteří váhají, zda se na hispanistiku přihlásit, případně, zda si vybrat Ostravskou univerzitu. Je to velmi jednoduché, stačí si vybrat a přijít. Není třeba se hlásit předem.“

Podrobnosti najdete v níže přiloženém letáku.

Příspěvek Španělštináři v Ostravě otevřou své třídy pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/spanelstinari-ostrave-otevrou-sve-tridy/feed/ 0
Učitelé, využijte šanci absolvovat specializační studium Koordinace v oblasti ICT! https://alive.osu.cz/ucitele-vyuzijte-sanci-absolvovat-specializacni-studium-koordinace-oblasti-ict/ https://alive.osu.cz/ucitele-vyuzijte-sanci-absolvovat-specializacni-studium-koordinace-oblasti-ict/#respond Wed, 15 Feb 2017 12:51:47 +0000 http://alive.osu.cz/?p=15212 Pokud si chcete rozšířit své vědomosti, dovednosti i kvalifikaci v oblasti informačních a komunikačních technologií, katedra informatiky a počítačů PřF OU vám pomůže.

Příspěvek Učitelé, využijte šanci absolvovat specializační studium Koordinace v oblasti ICT! pochází z OU@live

]]>
Centrum celoživotního vzdělávání Přírodovědecké fakulty OU otevírá na katedře informatiky a počítačů od března 2017 roční akreditované specializační studium Koordinace v oblasti ICT – v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků – studium podle § 9 písmeno a) vyhlášky č. 317/2005 Sb. Studium je akreditováno na MŠMT v rámci DVPP.
Hlavním smyslem tohoto studia je vybavit absolventa potřebnými znalostmi, organizačními a řídícími dovednostmi a didaktickými metodami k tomu, aby byl učitel – metodik ICT – schopen ve své škole, případně v okolních „malých“ školách, kvalifikovaně a metodicky pomáhat při zavádění ICT do výchovně vzdělávacího procesu, doporučovat a koordinovat další ICT vzdělávání pedagogických pracovníků, koordinovat užití ICT ve vzdělávání, koordinovat nákupy a aktualizaci software, zpracovávat a realizovat v souladu se školním vzdělávacím programem ICT plán školy a koordinovat provoz informačního systému školy.

Studium je určeno absolventům vysokoškolského studia učitelství pro ZŠ a SŠ nebo absolventům jiných vysokých škol s doplňkovým pedagogickým studiem.
Výuka probíhá distanční formou v LMS Moodle. Prezenční tutoriály se konají ve vybrané pátky odpoledne (1. skupina) nebo ve vybrané soboty dopoledne (2. skupina), celkem v semestru 6 tutoriálů.

Podrobné informace.

Příspěvek Učitelé, využijte šanci absolvovat specializační studium Koordinace v oblasti ICT! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/ucitele-vyuzijte-sanci-absolvovat-specializacni-studium-koordinace-oblasti-ict/feed/ 0
Voliéra je znovu otevřena! https://alive.osu.cz/voliera-je-znovu-otevrena/ https://alive.osu.cz/voliera-je-znovu-otevrena/#respond Wed, 15 Feb 2017 09:21:28 +0000 http://alive.osu.cz/?p=15207 Zveme srdečně všechny studenty i širokou veřejnost do znovuotevřeného baru Voliéra, jenž se nachází ve dvoře Filozofické fakulty Ostravské univerzity.

Příspěvek Voliéra je znovu otevřena! pochází z OU@live

]]>
Zveme vás k návštěvě baru Voliéra, jenž se nachází ve dvoře Filozofické fakulty. Celý sortiment je nabízen za velmi příznivé ceny, uzpůsobené finančním možnostem studentů. K dispozici jsou pochutiny k jídlu – polévky, bagety, ale také například nakládané tofu. Na čepu je pivo Radegast a dle nabídky různé druhy piv z regionálního Albrechtického pivovaru. Prostory jsou zcela nekuřácké. Brzo budou otevřeny prostory Student off, jež je možné využít k odpočinku i studiu.

Otvírací doba:

pondělí-pátek
7:00–18:00

 

Příspěvek Voliéra je znovu otevřena! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/voliera-je-znovu-otevrena/feed/ 0
52 kreditů za jeden semestr v Norsku https://alive.osu.cz/52-kreditu-za-jeden-semestr-norsku/ https://alive.osu.cz/52-kreditu-za-jeden-semestr-norsku/#respond Tue, 14 Feb 2017 17:39:03 +0000 http://alive.osu.cz/?p=15205 Pokračování povídání se studentem Mirkem Sedláčkem, který studoval jeden zimní semestr v roce 2016 v Norském městě TRONDHEIM na škole NTNU. Co všechno tam dále zažil se můžete dočíst dále.

Příspěvek 52 kreditů za jeden semestr v Norsku pochází z OU@live

]]>
Kde jsi tedy cestoval v Norsku?

Díky ušetřeným penězům jsem byl Tromsu, město vzdálené 2 hodiny letecky na sever od Trondheimu, kde jsem bydlel, viděl jsem tam polární záři.

Pak jsem byl v Bergenu, 2. největší město Norska, kde jsme se plavili kolem fjordu, nejvíc se mi líbil právě Bergen.

Na celý víkend jsem byl v Lillehameru, pak v Rorosu – jsou zde nejproslulejší norské vánoční trhy, kde jsem byl na začátku prosince, a poprvé v životě jsem viděl živého soba. Na úplný závěr jsem prožil Nový rok v Oslu, tedy v hlavním městě, ze kterého jsem letěl domů. Všude bylo krásně, a bylo to vždy velké dobrodružství, jak sehnat co nejlevněji ubytování, či jak se dopravit na ubytování, když nejede žádný autobus.

Dokážeš si představit, že bys tam jednou bydlel?

Já nevím. Asi bych nejvíce bojoval s tím, že je tam jiný pohled na výchovu dětí, je kladen větší důraz na diskusi s dítětem a vysvětlování, proč to nejde, než u nás, což obnáší více trpělivosti, kterou asi nemám.

Nevím, jestli bych si zvyknul na tu věčnou tmu, kdy v zimě se v 10:00 rozednívá a ve 3 odpoledne stmívá, v létě je to zase naopak.

A zjistil jsem, že o nás ví strašně málo (myšleno o ČR), znají maximálně Prahu, pivo a to je tak vše. Hodně lidí si myslí, že jsme střed Evropy, a z Norů jsem měl mnohdy pocit, že cokoli za Německem už je východ. Otázka je, co ví obecně Češi o Norech. Snad jen, že sociálka v Norsku ráda odebírá děti, a to je taky dost nefér zkratka.

Ale je to země s vysokým standardem života, ať už ekologie, životního prostředí a všeho. Takže při získání dobře ohodnocené práce, bych s tím asi problém neměl. Navíc přes organizaci YMCA, ve které pracuji v Česku, a působí po celém světe, tedy i v Norsku, potažmo v Trondheimu, tam mám i kontakty.

Co ti nejvíce přineslo vyjet do zahraničí?

Asi poznat jinou zemi, jinou kulturu, jazyk, zvyky, historii země, tu jsem i studoval. Všechny 3 státy Norsko, Švédsko, Dánsko mají společnou historii. Norsko kdysi patřilo pod Dánsko, takže když to propojím s naší historií, tak jeden s argumentů, proč Norsko není členem EU je, že byly součástí vyššího uskupení, jsou sice členem EHP, který předcházel EU, ale nemají „touhu“ být součástí vyššího celku.

Co se týče školství, poznal jsem jedny z nejlepších podmínek, jaké člověk může pro vzdělání mít, co se týká vybavení školy, tak součástí školy bývají kavárny, knihkupectví, obchody s potravinami, knihovna otevřená do deseti do večera. Celkově mě to nadchlo, že můžu vejít kdykoliv bez omezení do školy, i o víkendu. Teď se trošku smiřuji s tím, že u nás to takhle nefunguje. Konkrétně Ostravská univerzita je velmi roztříštěná po celém městě, kdežto tam byly 2 kampusy. Rád bych zmínil fakt, že testování na škole je postaveno na tvorbě esejí, píšou se většinou úvahy, kdežto u nás se musíme naučit mnoho věcí, většinu z nich stejně člověk zapomene dřív než sejde schody. To mě asi nejvíce mrzí na návratu zpátky, to neuvěřitelné biflování, které nikam nevede. Je to ale vše bohužel o penězích, opravit dlouhý text stojí více času (a tedy peněz), než naklikat online test.

Budeš své nabyté zkušenosti z pobytu aplikovat i dále ve svém studiu?

Určitě. Chtěl bych to své poznatky aplikovat v bakalářce, kde chci porovnat transformaci sociálních služeb pro zdravotně postižené u nás a v Norsku. Určitě jsem si vyzkoušel i pro svůj osobní život, jaké to je žít na koleji, pro představu byla to spíš vesnice pro studenty. Naučil jsem se také číst anglické texty, docela se mi podařilo se zlepšit v angličtině celkově.

Doporučil by jsi výjezd i dalším studentům? Nějaká doporučení pro ně?

Určitě všem doporučuji vycestovat. Je to úžasná, i když mnohdy náročná a dobrodružná zkušenost. Rád poznávám nové lidi, zkouším nové věci a cestuji vůbec. Člověk získá nové obzory, a zjistí co je jinde možné a u nás ne, a naopak. Měli jsme různé exkurze ve škole, školce, u Laponců, potkal jsem mnoho zajímavých lidí. Myslím si, a říkal to už kdysi Masaryk, pokud se nepletu, že člověk má cestovat a objevovat nové kraje a zvyky. Zvláště v dnešní době plné nesnášenlivostí a nechutě se chápat a respektovat navzájem, bych to zavedl skoro i povinně, aby každý mladý někde vycestoval. Přijde mi škoda, že u nás na fakultě sociálních studií o výjezdy je minimální zájem, přitom ochota a snaha o výjezd je z vedení fakulty myslím si velký. Je však pravda, že finance, které jsou k dispozici na grantu jsou opravdu základní na přežití.

 

Děkuji za rozhovor.

Kristýna Veliká, studentka FSS OU

Příspěvek 52 kreditů za jeden semestr v Norsku pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/52-kreditu-za-jeden-semestr-norsku/feed/ 0