OU@live https://alive.osu.cz Živý online magazín Ostravské univerzity Fri, 16 Nov 2018 14:24:47 +0000 cs-CZ hourly 1 Německý velvyslanec na Filozofické fakultě hovořil o evropských výzvách https://alive.osu.cz/nemecky-velvyslanec-na-filozoficke-fakulte-hovoril-o-evropskych-vyzvach/ https://alive.osu.cz/nemecky-velvyslanec-na-filozoficke-fakulte-hovoril-o-evropskych-vyzvach/#respond Fri, 16 Nov 2018 14:24:47 +0000 https://alive.osu.cz/?p=22690 Jeho Excelence velvyslanec Spolkové republiky Německo Dr. Christoph Israng navštívil začátkem listopadu Ostravskou univerzitu.

Příspěvek Německý velvyslanec na Filozofické fakultě hovořil o evropských výzvách pochází z OU@live

]]>
Během své návštěvy Filozofické fakulty uvedl přednášku na téma Německo jako partner České republiky: úspěchy a výzvy (Deutschland als Partner der Tschechischen Republik: Erfolge und Herausforderungen) v níž se zabýval zejména vztahem obou zemí a současným postavením Německa v Evropě.

Tak jako Jeho Excelence velvyslanec státu Izrael Daniel Meron při své říjnové návštěvě Ostravské univerzity, také německý velvyslanec připomněl nedávnou minulost. Otevřeně hovořil o událostech i zločinech druhé světové války, jeho pozornost se však upínala především k současnosti. Ve své přednášce vyzdvihl vynikající spolupráci obou zemí v oblasti hospodářské, politické a bezpečnostní. Právě o bezpečnosti a mezinárodní spolupráci hovořil nejdéle. Kladl důraz na jednotu všech států Evropské unie při prosazování společné evropské politiky, v řešení migrační krize či terorismu.

Katedra germanistiky Filozofické fakulty Ostravské univerzity rovněž připravila krátké setkání pana velvyslance se členy katedry a s učiteli německého jazyka na středních školách. Všichni zúčastnění se shodli na větším prosazování a významu německého jazyka, neboť Německo je stále naším nejvýznamnějším hospodářským partnerem, s nímž máme propojenou minulost a jak Jeho Excelence doufá, také budoucnost.

Příspěvek Německý velvyslanec na Filozofické fakultě hovořil o evropských výzvách pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/nemecky-velvyslanec-na-filozoficke-fakulte-hovoril-o-evropskych-vyzvach/feed/ 0
Vyhrajte cenu Wernera von Siemense a finanční odměnu https://alive.osu.cz/vyhrajte-cenu-wernera-von-siemense-a-financni-odmenu/ https://alive.osu.cz/vyhrajte-cenu-wernera-von-siemense-a-financni-odmenu/#respond Tue, 13 Nov 2018 13:52:27 +0000 https://alive.osu.cz/?p=22676 Věříte ve svou diplomovou nebo disertační práci? Přihlaste ji do soutěže o finanční odměny a prestižní cenu Wernera von Siemense.

Příspěvek Vyhrajte cenu Wernera von Siemense a finanční odměnu pochází z OU@live

]]>
Je vaše diplomová nebo disertační práce obhájena v období od 1. 1. 2017 do 25. 11 2018? Zaměřujete se v ní na IT, techniku, medicínu nebo přírodovědná témata? V tom případě vám nic nebrání přihlásit se do soutěže o cenu Wernera von Siemense. Kromě tohoto ocenění se hraje také o finanční odměnu ve výši až 50 000 korun. Pro přihlášení mrkněte sem. Termín zasílání přihlášek je do 25. 11. 2018.

Soutěžit se dá ale i v dalších kategoriích, například Nejlepší pedagogický pracovník, Ocenění za překonání překážek při studiu nebo v kategorii Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu. Víte o někom, kdo by si cenu zasloužil a sám by se nepřihlásil? Není to vůbec problém, můžete takovou osobu doporučit a pořadatelé navrženého osloví.

Ceny Wernera von Siemense fungují už 20 let a jsou určené nadaným studentům, akademickým osobnostem a nadšeným vědcům. Vítěze vybírají nezávislé komise složené z rektorů a prorektorů předních českých univerzit, předsedkyně Akademie věd a ředitelů ústavů AV.

Příspěvek Vyhrajte cenu Wernera von Siemense a finanční odměnu pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/vyhrajte-cenu-wernera-von-siemense-a-financni-odmenu/feed/ 0
Členové a členky akademické obce, připojte se k Oslavě svobody! https://alive.osu.cz/clenove-a-clenky-akademicke-obce-pripojte-se-k-oslave-svobody/ https://alive.osu.cz/clenove-a-clenky-akademicke-obce-pripojte-se-k-oslave-svobody/#respond Tue, 13 Nov 2018 12:48:56 +0000 https://alive.osu.cz/?p=22670 Mezinárodní den studentstva a Den boje za svobodu a demokracii se blíží mílovými kroky. Ostravské kulturně-vzdělávací instituce se spojily a u této příležitosti připravily bohatý program. Pojďte s námi uctít památku 17. listopadu!

Příspěvek Členové a členky akademické obce, připojte se k Oslavě svobody! pochází z OU@live

]]>
„Svoboda znamená odpovědnost. To je důvod, proč se jí většina lidí bojí,“ nechal se slyšet proslulý dramatik G. B. Shaw. Spisovatel, novinář a kritik sociální nespravedlnosti Georgie Orwell zase tvrdil, že „jestliže svoboda vůbec něco znamená, pak je to právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet.“  Jaký význam má svoboda pro tebe? Připoj se 17. listopadu k Oslavě svobody a řekni to po svém!

OSLAVA SVOBODY

Ostravské kulturně-vzdělávací instituce Centrum PANT, Younie a Cooltour spojily síly a za podpory Ostravské univerzity, VŠB – Technické univerzity v Ostravě a přidružených studentských organizací připravily celodenní velkolepou akci nazvanou Oslava svobody, jejímž cílem je uctít odkaz Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva, tedy 17. listopadu. Program, který je připraven na sobotu 17. listopadu, tvoří celkem tři části – Hyde Park, pietní průvod a večerní debata s význačnými osobnostmi. Ještě před oficiálním začátkem nás však čeká úvodní výstup v režii Studentské komory Akademického senátu Ostravské univerzity, v jehož rámci se představí ti nejpovolanější členové akademické obce a seznámí nás s historickým i současným kontextem tohoto významného dne. Zájemci z řad studentů, akademiků i široké veřejnosti jsou srdečně zváni! Program akce Historie, přítomnost a budoucnost studentů i studia bude slavnostně zahájen v Centru PANT v 13.30 hod.

SLOVO SVOBODY

v 15.00 na náměstí Edvarda Beneše v Ostravě dostane prostor Slovo svobody, čili moderovaný Hyde Park. Zváni jsou všichni, kteří se nebojí přímočaře vyjádřit svůj názor, ale i ti, kteří dokáží otevřeně naslouchat ostatním, byť s odlišným úhlem pohledu. Jak vnímáte svobodu? Setkali jste se někdy s nesvobodou? Jaký je váš vztah k 17. listopadu?  Přijďte to říct po svém, ať už slovem, tancem, písní či básní!

Pro ty nejmenší je v Centru PANT připraven souběžný program.

PRŮVOD SVOBODY

Vydejte se s námi od Beneše ke Cooltouru! V 17.00 zahájíme Průvod svobody, jež povede z náměstí Edvarda Beneše centrem města a jeho součástí bude i pietní akt za oběti minulých režimů. Kromě toho si připomeneme místa, která hrála významnou roli během komunistické éry i druhé světové války, a uctíme památku studentů.

OZVĚNY SVOBODY

Oslavu 17. listopadu završí netradiční debata s názvem Ozvěny svobody, která započne v 18.30 v Cooltouru. Večerem vás provede moderátor Daniel Konczyna, jenž zapřede diskuzi s významnými, nejen českými, osobnostmi z nejrůznějších odvětví. Můžete se těšit na slovenskou novinářku Ivu Mrvovou, která na vlastní kůži zakusila válečný konflikt v Iráku a podílela se na vzniku knihy Umlčaní: Pribeh Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Svobodně o svobodě přijde debatovat i veleúspěšný podnikatel Jan Laštůvka, hudebník Daniel Skála, významná herečka a moderátorka Jitka Smutná či tvůrce vzdělávacích projektů Athenaeum a YoungUp Matěj Prokop. Nebudou chybět ani zakladatelé tolik oblíbeného podniku Faency Fries, René Muller a Jan Haščák. O hudební doprovod se postará vynikající básník, písničkář a režisér Jakub Čermák. To ale není vše, držte s námi krok a sledujte novinky na naši facebookové události. Neváhejte a přijměte naše srdečné pozvání do vskutku výjimečné Cooltourní debaty!

Proč bychom měli 17. listopad slavit?

V České republice je 17. listopad v kalendářích oficiálně označen jako Den boje za svobodu a demokracii, ale po celém světě tento památný den vešel v povědomí jako Mezinárodní den studentstva. Je to také jediný mezinárodně uznaný den, jehož kořeny sahají do české nedávné historie. Váží se k tomu události z roku 1939, kdy byl při pokojných demonstracích proti nacistické okupaci smrtelně raněn student lékařství Jan Opletal. Po jeho pohřbu následovaly další střety, které vyústily v uzavření vysokých škol na území tehdejšího Protektorátu Čech a Moravy a popravě devíti českých studentů, stovky dalších byly násilně převezeny do koncentračních táborů. V reakci na tuto tragickou událost byl v Londýně roku 1941 vyhlášen 17. listopad Mezinárodním dnem studentstva.

O celých 50 let později, tedy v roce 1989, tuto temnou část historie připomnělo Nezávislé studentské sdružení STUHA, které uspořádalo pietní průvod k uctění památky všech obětí. Občané využili této příležitosti k vyjádření nesouhlasu a nespokojenosti s tehdejším komunistickým režimem, což záhy vedlo k jeho svržení.

Ani dnes není svoboda samozřejmostí. Přijďte si s námi připomenout její cenu, důležitost a nenahraditelnost! Budeme se na vás těšit v sobotu 17. listopadu od 13.30 v Centru PANT.

Příspěvek Členové a členky akademické obce, připojte se k Oslavě svobody! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/clenove-a-clenky-akademicke-obce-pripojte-se-k-oslave-svobody/feed/ 0
Kontrasty Ukrajiny https://alive.osu.cz/kontrasty-ukrajiny/ https://alive.osu.cz/kontrasty-ukrajiny/#respond Fri, 09 Nov 2018 14:08:19 +0000 https://alive.osu.cz/?p=22644 Už jste navštívili Ukrajinu? Nebo se tam teprve chystáte? Přijďte se seznámit s Ukrajinou alespoň prostřednictvím fotografií v úterý 13. 11. od 15 hodin na Filozofické fakultě.

Příspěvek Kontrasty Ukrajiny pochází z OU@live

]]>
Srdečně zveme na výstavu fotografií “Kontrasty Ukrajiny”, vernisáž se bude konat 13. 11. od 15 hodin na děkanátu Filozofická fakulty Ostravské univerzity na ulici Reální 5. K vidění budou úchvatné fotografie Miroslava Hodečka – koordinátora rozvojových projektů Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Diecézní charity ostravsko-opavské. Kromě fotografií vás také čeká malá ochutnávka ukrajinské kuchyně.

Příspěvek Kontrasty Ukrajiny pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/kontrasty-ukrajiny/feed/ 0
Jiří Šigut: Práce / Works 1985‒2018 https://alive.osu.cz/jiri-sigut-prace-works-1985%e2%80%922018/ https://alive.osu.cz/jiri-sigut-prace-works-1985%e2%80%922018/#respond Fri, 09 Nov 2018 10:05:19 +0000 https://alive.osu.cz/?p=22639 Na pultech knihkupectví se právě objevila výpravná monografie ostravského výtvarníka Jiřího Šiguta, která poprvé přináší komplexní pohled na třicet let jeho tvůrčí činnosti.

Příspěvek Jiří Šigut: Práce / Works 1985‒2018 pochází z OU@live

]]>
Po celou svou tvůrčí dráhu se Jiří Šigut věnuje průzkumu média fotografie, překračuje její hranice, redefinuje ji a originálním způsobem uvádí do širších souvislostí vizuálního umění. Patří tak k nemnoha českým tvůrcům (J. Sudek, F. Drtikol, J. Funke, J. Štyrský, E. Medková, J. Svoboda, J. Koudelka aj.), kteří prosadili posuny vnímání uměleckých možností fotografie.

 

Na počátku své tvorby Šigut programově nevstupoval do procesu dlouhotrvající expozice a zaznamenával tak obvyklé činnosti (cesty autobusem, vlakem, výtahem, procházky, nákupy…). V devadesátých letech již zcela rezignoval na tradiční vztah negativ-pozitiv a záznam pořizoval přímo na citlivou vrstvu fotografického papíru, kdy zdrojem světla a energií je příroda (denní světlo, hvězdy, měsíc, oheň, světlušky…), či přímo na oblečení s fotocitlivou vrstvou, kdy se sám stal kamerou. Necouvl ani před výzvou, kterou přinesl nástup digitální fotografie, a v současnosti se pokouší nalézt pevnou základnu při rozkladu obrazu na elementární jednotky.

 

Vedle autorských textů Jiřího Šiguta, tvořících jakýsi pandán k jeho dílům, knihu doprovázejí texty teoretiků umění Petra Vaňouse, Martina Klimeše, Jiřího Valocha a Jakuba Guziura, který působí na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty.

Příspěvek Jiří Šigut: Práce / Works 1985‒2018 pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/jiri-sigut-prace-works-1985%e2%80%922018/feed/ 0
Didaktické intervence II. Ohlédnutí a výhled https://alive.osu.cz/didakticke-intervence-ii-ohlednuti-a-vyhled/ https://alive.osu.cz/didakticke-intervence-ii-ohlednuti-a-vyhled/#respond Wed, 07 Nov 2018 21:54:06 +0000 https://alive.osu.cz/?p=22628 Přijďte se v úterý 13. listopadu inspirovat dalšími dvěma modelovými hodinami, tentokrát v podání studentů angličtiny a češtiny. Centrum PANT 15.50 až 17.30.

Příspěvek Didaktické intervence II. Ohlédnutí a výhled pochází z OU@live

]]>
Dvakrát rok 1918 – očima budoucích učitelů historie (Anety Szturcové, Markéty Šindelové, Evy Rýparové a Radka Hušky) a ZSV (Michaela Stefana)

Stáhnout (DOCX, 3.43MB)

 

Stáhnout (PDF, 476KB)

Příspěvek Didaktické intervence II. Ohlédnutí a výhled pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/didakticke-intervence-ii-ohlednuti-a-vyhled/feed/ 0
Mezinárodní konference European Dimension in Social Work Education and Practice https://alive.osu.cz/mezinarodni-konference-european-dimension-in-social-work-education-and-practice/ https://alive.osu.cz/mezinarodni-konference-european-dimension-in-social-work-education-and-practice/#respond Wed, 07 Nov 2018 14:17:43 +0000 https://alive.osu.cz/?p=22615 Ve dnech 24.–25. září 2018 se konala na Ostravské univerzitě mezinárodní konference European Dimension in Social Work Education and Practice.

Příspěvek Mezinárodní konference European Dimension in Social Work Education and Practice pochází z OU@live

]]>
Ve dnech 24.–25. září 2018 se konala na Ostravské univerzitě mezinárodní konference European Dimension in Social Work Education and Practice, organizovaná českou delegací Skupiny Progresivní Aliance Socialistů &Demokratů v Evropském Parlamentu ve spolupráci s Fakultou sociálních studií Ostravské univerzity a Evropským výzkumným ústavem sociální práce Ostravské univerzity. Konference byla uspořádána jako jediná konference v České republice při příležitosti 100 letého výročí vzdělávání v sociální práci v České republice. Konference zároveň připomněla 10. výročí založení Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity a Evropského výzkumného institutu sociální práce Ostravské univerzity.
Cílem konference bylo diskutovat souvislosti vztahu mezi sociální strukturou, sociální politikou a sociální prací v Evropské unii. To bylo zároveň tématem zahajovací přednášky profesora Jana Kellera, poslance Evropského parlamentu. Poté následovaly přednášky pozvaných klíčových odborníků z vybraných evropských univerzit, jejichž obsahem byl zejména vliv proměn společnosti na vzdělávání a praxi sociální práce. Po přednášce Oldřicha Chytila z Ostravské univerzity následovaly přednášky profesora Petera Eratha z Německa, Briana Littlechilda z Velké Británie, Waltera Lorenze z Itálie, Hanse van Ewijka z Nizozemí, Emmanuela Jovelina z Francie, Riiny Kiik z Norska, Eleny Iarskaie-Smirnove z Ruské federace, Mariusze Granosika z Polska, Belly Szabó z Rumunska a Berty Granji z Portugalska.
Po každé přednášce následovala diskuze, která pokračovala i o přestávkách a na společné večeři účastníků konference. Vedle přednášejících se účastnili konference zástupci univerzit z dvaceti evropských zemí – Německa, Velké Británie, Irska, Belgie, Maďarska, Portugalska, Ruska, Finska, Francie, Švédska, Rakouska, Řecka, Rumunska, Nizozemí, Dánska, Norska, Švýcarska, Slovenska, Polska, Itálie a USA.
Konference se samozřejmě účastnili i pozvaní zástupci škol z České republiky. Konference měla celkem 100 účastníků a důležité je, že se konference mohli zúčastnit studenti doktorského studia Sociální práce ze spolupořádající fakulty. Konference byla na závěr všemi účastníky vysoce hodnocena zejména z hlediska obsahu, poněvadž ve dvou dnech přinesla účastníkům přehled o vývoji vzdělávání a praxe v sociální práci napříč Evropou. Velmi pozitivně byla hodnocena také organizace celé konference. Konference se tak stala důstojnou oslavou zmiňovaných výročí. Z konference byl pořízen videozáznam, který bude k dispozici zejména pro výuku studentů.

Prof. PaedDr. Oldřich Chytil, PhD.
předseda vědeckého a organizačního výboru konference

Příspěvek Mezinárodní konference European Dimension in Social Work Education and Practice pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/mezinarodni-konference-european-dimension-in-social-work-education-and-practice/feed/ 0
PEDAGOGICKÁ DIAGNOSTIKA A EVALUACE 2018 https://alive.osu.cz/pedagogicka-diagnostika-a-evaluace-2018/ https://alive.osu.cz/pedagogicka-diagnostika-a-evaluace-2018/#respond Wed, 07 Nov 2018 13:38:40 +0000 https://alive.osu.cz/?p=22607 Katedra pedagogiky a andragogiky Pedagogické fakulty OU ve spolupráci s Wydzialem Etnologii i Nauk o Edukacji Universytetu Ślaskiego, Cieszyn, uspořádala XIII. ročník mezinárodní konference s názvem PEDAGOGICKÁ DIAGNOSTIKA A EVALUACE 2018

Příspěvek PEDAGOGICKÁ DIAGNOSTIKA A EVALUACE 2018 pochází z OU@live

]]>
Už samotné tematické zaměření konference 2018 je nezbytné hodnotit pozitivněČlenové vědeckého výboru pod vedením doc. PhDr. Josefa Malacha, CSc., kteří připravovali odbornou i formální koncepci mezinárodní konference, se zaměřili na velmi zajímavé a inovativní trendy v oblasti pedagogické diagnostiky a evaluace.

Dvoudenní program konference se zahraniční účastí – kolegů z Polska, ze Slovenska a z Austrálie – byl z hlediska odborného velmi fundovaně koncipován.

Na celkovém průběhu konference se odrazila i přátelská  atmosféra, vytvořená týmem pracovníků oddělení andragogiky pod vedením doc. PhDr. J. Malacha, CSc.  Velký dík patří i paní sekretářce Gabriele Matýskové za organizaci konference i profesionální přístup k účastníkům.

Velmi pozitivně je potřeba hodnotit i to, že již při registraci každý účastník obdržel dvě monografie, které obsahovaly konferenční příspěvky v celém komplexu. Tak se účastníci konference mohli s příspěvky již v průběhu jednání detailně obeznámit.

Účastníci konference odjížděli obohaceni nejen o řadu námětů a inspirací pro jejich další odbornou činnost, ale také o možnosti spolupráce v oblasti vědecké a publikační. Kéž by bylo takových úspěšných mezinárodních  konferencí více….

Pedagogická diagnostika a evaluace

Pedagogická diagnostika a evaluace

Pedagogická diagnostika a evaluace

Příspěvek PEDAGOGICKÁ DIAGNOSTIKA A EVALUACE 2018 pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/pedagogicka-diagnostika-a-evaluace-2018/feed/ 0
FOTOGALERIE: Mládí ladí Janáčka https://alive.osu.cz/fotogalerie-mladi-ladi-janacka/ https://alive.osu.cz/fotogalerie-mladi-ladi-janacka/#respond Wed, 07 Nov 2018 10:01:45 +0000 https://alive.osu.cz/?p=22570 Připomenutí koncertu, na kterém vystoupili studenti a pedagogové Fakulty umění.

Příspěvek FOTOGALERIE: Mládí ladí Janáčka pochází z OU@live

]]>
Jedním z koncertů Hudebního maratonu Leoše Janáčka byl koncert s příznačným názvem Mládí ladí Janáčka, kde vystoupil Ostrava Youth Orchestra, tedy spojený orchestr studentů Fakulty umění Ostravské univerzity a Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, dne 26. 10. 2018 v Domě kultury města Ostravy. Těleso doplnili členové Janáčkovy filharmonie, vesměs bývalí absolventi Fakulty umění Ostravské univerzity. Taktovku a uměleckou přípravu měl na starosti dirigent a hornista Ondřej Vrabec.

Milan Bátor pro Ostravan.cz napsal:Už v úvodní skladbě Žárlivost Ostrava Youth Orchestra rozehrála Janáčka žahavého a vzrušeného, přitom nechyběly krásné výkony v lesních rozích i dalších nástrojích.“

Skladba Concertino pro klavír, dvoje housle, violu, klarinet, lesní roh a fagot, byla zahrána v podání vesměs zkušených a renomovaných instrumentalistů: Alena Mazgajová-Čechová (housle), Petr Maceček (housle), Marek Šumník (viola), Vojtěch Pospíšil (klarinet), Jakub Baran (fagot) a Jindřich Molinger (lesní roh) a samozřejmě skvělý Lukáš Vondráček.

Závěr koncertu patřil Ostrava Youth Orchestra a Lašským tancům. A opět citujeme Milana Bátora z Ostravan.cz: „I zde si přišli posluchači na své a některá místa Starodávného I, Požehnaného i Pilek si příliš nezadaly s koncerty profesionální filharmonie, která by se za takový výkon nemusela vůbec stydět. Současně se však ukázaly drobné nedostatky v souhře, zejména v částech, kde jsou předepsána ritardanda nebo acceleranda. Za své několikrát vzala intonace houslí ve vysokých polohách. Ale jak pravil Jaromír Hanzlík v Slavnostech sněženek, chybami se člověk učí. Proto to nevnímejme jako výtku, spíše jako povzbuzení, že příště to může být absolutně perfektní!“

Celou recenzi koncertu si můžete přečíst zde: http://www.ostravan.cz/52668/janackuv-maraton-podruhe-ukvalske-pisne-v-kostele-sv-vaclava-naturalni-vondracek-v-dome-kultury-a-divotvorny-slavik-v-cooltouru/

Foto: Martin Kusyn

Příspěvek FOTOGALERIE: Mládí ladí Janáčka pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/fotogalerie-mladi-ladi-janacka/feed/ 0
VII. ročník mezinárodních interpretačních kurzů v oboru klavír https://alive.osu.cz/vii-rocnik-mezinarodnich-interpretacnich-kurzu-v-oboru-klavir/ https://alive.osu.cz/vii-rocnik-mezinarodnich-interpretacnich-kurzu-v-oboru-klavir/#respond Tue, 06 Nov 2018 10:36:33 +0000 https://alive.osu.cz/?p=22524 Letošní ročník s rekordní návštěvností zhodnotila z pohledu účastníka studentka Katedry klávesových nástrojů.

Příspěvek VII. ročník mezinárodních interpretačních kurzů v oboru klavír pochází z OU@live

]]>
Poslední říjnový víkend jsem měla příležitost zúčastnit se již VII. ročníku mezinárodních interpretačních kurzů v oboru klavír na Fakultě umění Ostravské univerzity. Do letošního ročníku, který byl zaměřen na klavírní tvorbu Bedřicha Smetany, se přihlásilo rekordních 32 pianistů z konzervatoří a vysokých uměleckých škol v České republice. Lektory kurzů byli prof. Ivan Klánský, MgA. Matin Kasík, Ph.D. a nesmíme zapomenout na naše skvělé interní pedagogy: Mgr. Lukáše Michela, ArtD., doc. Elišku Novotnou a MgA. Janu Vondráčkovou, Ph.D.

Osobně jsem se zúčastnila posledních třech ročníků interpretačních kurzů Ostravské univerzity a s radostí musím konstatovat, že letošní ročník byl skutečně vydařený a plný novinek.

Vedle již tradičního zahajovacího koncertu (na kterém jsme slyšeli sólové i čtyřruční klavírní skladby Bedřicha Smetany v provedení prof. Ivana Klánského, pedagogů Katedry klávesových nástrojů FU OU a MgA. Alexandra Starého), měli všichni účastníci kurzů možnost navštívit i několik dalších koncertů. V pátek to byl koncert nazvaný „Mladí ladí Janáčka“, kde zaznělo Concertino pro klavír v podání pianisty Lukáše Vondráčka. V neděli jsme vyslechli několik komorních skladeb Leoše Janáčka v provedení Dvořákova tria v čele s Ivem Kahánkem. Dále v rámci koncertního maratonu věnovanému Janáčkovi vystoupil také jeden z pedagogů kurzů – Martin Kasík. Poslední koncert, na kterém zahráli sami účastníci kurzů, proběhl v pondělí.

Ráda bych ocenila příležitost setkat se s prof. Ivanem Klánským během uspořádané besedy v sobotu večer. Všichni účastnici měli možnost zeptat se pana profesora na okolnosti interpretace skladeb Bedřicha Smetany. Dozvěděli jsme se například, co je zdrojem inspirace při jeho interpretaci, jaké bylo natáčení kompletního klavírního díla B. Smetany, proč nejsou Smetanovy skladby uváděny tak často na zahraničních pódiích a na co se porota dívá při hodnocení na Mezinárodní Smetanovské klavírní soutěži.

Každý rok pedagogové kurzů připraví pro účastníky nějaký tematický výlet. Letos to byla audiovizuální instalace „Má vlast – zblízka a nahlas“, která byla vytvořena k oslavám stoletého výročí vzniku československého státu.

Již tradičně byla zařazena také barokní cembalová dílna MgA. Izabely Manderly Kožané.

Ráda bych vyzdvihla několik novinek ohledně celkové organizace kurzů. Vzhledem k předchozím ročníkům, kdy si mnoho studentů stěžovalo na nízký počet cvičných tříd, jsme měli možnost cvičit i ve vedlejší budově ZUŠ. Cvičné hodiny se navíc letos poprvé zapisovaly, což umožnilo účastníkům rozehrát se před hodinou s lektorem.

Inspirující, a pro kurzy zatím netradiční tečkou, byl Jazzový klavír aneb seminář Vlastimila Šmídy a jeho hostů. Měli jsme možnost nahlédnout do odlišného stylu hraní a pozorovat úlohu klavíru jako sólového nástroje ale i partnera různých nástrojových seskupení v jazzu.

Nezbývá mi než říct, že se těším na další ročník klavírních kurzů Ostravské univerzity. Jsem velmi zvědavá, co si na nás organizátoři přichystají příště a kdo doplní lektorské řady vedle našich interních pedagogů. Oproti ostatním ročníkům kurzů, je totiž tato informace zatím skryta.

 

Příspěvek VII. ročník mezinárodních interpretačních kurzů v oboru klavír pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/vii-rocnik-mezinarodnich-interpretacnich-kurzu-v-oboru-klavir/feed/ 0
ESN: Přidej se ke studentské organizaci, která ti zpestří život! https://alive.osu.cz/esn-pridej-se-ke-studentske-organizaci-ktera-ti-zpestri-zivot/ https://alive.osu.cz/esn-pridej-se-ke-studentske-organizaci-ktera-ti-zpestri-zivot/#respond Mon, 05 Nov 2018 19:54:04 +0000 https://alive.osu.cz/?p=22513 Chcete si rozšířit obzory? Rádi byste si procvičili jazykové dovednosti a získali nové přátele ze všech koutů světa? Cestujete rádi? Nebojíte se komunikovat a prezentovat své nápady? Pak ESN Ostravská hledá právě vás!

Příspěvek ESN: Přidej se ke studentské organizaci, která ti zpestří život! pochází z OU@live

]]>
Kdo jsme?

ESN Ostravská je studentská organizace s dlouholetou tradicí, mezi jejíž členy patří nadšenci z řad studentů Ostravské univerzity, v jejichž režii vznikají nápadité a neotřelé projekty a společenské události určené nejen zahraničním studentům z programu Erasmus. Společně plníme důležitou roli prostředníka mezi Ostravskou univerzitou a přijíždějícími studenty ze zahraničí, kterým pomáháme se začleněním do studentského kolektivu, formalitami spojenými s jejich pobytem, ale také pro ně připravujeme i volnočasové aktivity a snažíme se jim ukázat život v Ostravě z těch nejzajímavějších úhlů pohledu. Spolu tvoříme skvělý tým, který boří zdánlivě nezdolatelné kulturní bariéry i stereotypy a vytváří ideální prostředí pro navazování nových přátelství a poznávání různých stránek odlišných kultur.

Co ti můžeme nabídnout?

Staň se členem ESN a získej neocenitelné zkušenosti v oblasti Human Resources, Public Relations, Fundraising, Event Management či Information Technologies! Jazyk není překážkou, hledáme především zapálené komunikativní nadšence, kteří se nebojí posouvat hranice fantazie a kreativity. ESN ti na oplátku poskytne podporu a zázemí pro další rozvoj tvých schopností, pomůžeme ti s rozšiřování obzorů i získáváním zahraničních kontaktů.  Aktivní členství v naší organizaci je pro tebe výhodou jednak ve výběrovém řízení k zahraničním pobytům a stážím v rámci programu Erasmus+, a jednak ti pak pomůže nastartovat tvou budoucí kariéru. Neváhej a přidej se k nám! Registruj se zde.

Zapoj se do Buddy programu a získej kredity!

Pozor, letos pro tebe máme skvělou zprávu! Přihlas se do našeho Buddy programu a využij jedinečné možnosti získat celé 4 kredity! Nabídka platí pro studenty všech fakult Ostravské univerzity, stačí si zapsat předmět Interkulturní komunikace v praxi: Buddy programme OU (KAA/BUDDY) a vyplnit online formulář. A co tě v roli Buddy průvodce čeká? Tvým úkolem bude zodpovědně pomoci novým zahraničním studentům s vyřízením potřebných formalit, které se týkají například ubytování, založení bankovního účtu či vyřízení ODIS karty. Všechny potřebné informace ti sdělíme na nadcházejících schůzkách určených novým Buddy průvodcům, které se uskuteční v druhé polovině listopadu.

Přijď se podívat do našeho podzemního zázemí v budově G na Mlýnské 5. Jsme tady pro tebe každé pondělí (14.00-17.00) a čtvrtek (13.00-16.00), tak se zastav na kus řeči!

Omrkni také naší stránku na Facebooku.

Příspěvek ESN: Přidej se ke studentské organizaci, která ti zpestří život! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/esn-pridej-se-ke-studentske-organizaci-ktera-ti-zpestri-zivot/feed/ 0
Pozor! Výzva pro všechny milovníky románských jazyků! https://alive.osu.cz/pozor-vyzva-pro-vsechny-milovniky-romanskych-jazyku/ https://alive.osu.cz/pozor-vyzva-pro-vsechny-milovniky-romanskych-jazyku/#respond Mon, 05 Nov 2018 13:18:30 +0000 https://alive.osu.cz/?p=22507 Přitahuje vás kouzlo blízkých i vzdálených koutů světa? Máte rádi cestování? Už jste navštívili Portugalsko? Teď máte neopakovatelnou příležitost proniknout do tajů portugalské kultury a na vlastní kůži okusit atmosféru této jedinečné země!

Příspěvek Pozor! Výzva pro všechny milovníky románských jazyků! pochází z OU@live

]]>
Katedra romanistiky Filozofické fakulty OU nabízí jedno volné místo v rámci celoročního modulu Portugalština: jazyk, reálie a kultura 1, nabídka je určena všem zájemcům z řad studentů i široké veřejnosti. Můžete se těšit na intenzivní výuku portugalského jazyka s rodilou mluvčí a poutavé povídání o životě v portugalsky hovořících zemích, dějinách i jedinečné kultuře. Tečku za modulem učiní několikadenní exkurze na ta nejkrásnější místa v Portugalsku, která je naplánovaná na konec letního semestru. Neváhejte a využijte možnosti rozšířit si obzory – dobrá společnost zaručena!

V případě zájmu kontaktujte dr. Marianu Kunešovou prostřednictvím mailu mariana.kunesova@osu.cz.

Seznamte se s průběhem výuky v rozhovoru s Adélou Odrihockou, absolventkou loňského modulu portugalštiny, nebo si přečtěte poutavé interview s produkční diskusního fóra Meltingpot a lektorkou modulu Petrou Hnikovou Charmite, která žila deset let v Brazílii.

Příspěvek Pozor! Výzva pro všechny milovníky románských jazyků! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/pozor-vyzva-pro-vsechny-milovniky-romanskych-jazyku/feed/ 0
Antika v knihovně, knihovna v antice https://alive.osu.cz/antika-v-knihovne-knihovna-v-antice/ https://alive.osu.cz/antika-v-knihovne-knihovna-v-antice/#respond Fri, 02 Nov 2018 18:17:23 +0000 https://alive.osu.cz/?p=22502 Pozvánka na další přednášku z cyklu Antika se nás stále dotýká

Příspěvek Antika v knihovně, knihovna v antice pochází z OU@live

]]>
Srdečně zveme všechny zájemce z řad studentů, pedagogů a ostatních univerzitních pracovníků na další setkání tohoto cyklu, jehož hlavním cílem je hledání kořenů naší evropské civilizace.

Setkání se opět uskuteční v příjemném prostředí hudebního sálu KMO v úterý 6. listopadu 2018 v 16 hodin. Podrobnější informace naleznete v přiloženém letáku.

Děkujeme za vaši přízeň.

Stáhnout (PDF, 662KB)

Příspěvek Antika v knihovně, knihovna v antice pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/antika-v-knihovne-knihovna-v-antice/feed/ 0
Cantus choralis Slovaca 2018 https://alive.osu.cz/cantus-choralis-slovaca-2018/ https://alive.osu.cz/cantus-choralis-slovaca-2018/#respond Fri, 02 Nov 2018 09:00:06 +0000 https://alive.osu.cz/?p=22491 Vysokoškolský pěvecký sbor OU skvěle reprezentoval na mezinárodním symposiu o sborovém zpěvu

Příspěvek Cantus choralis Slovaca 2018 pochází z OU@live

]]>
Vysokoškolský pěvecký sbor Ostravské univerzity koncertoval dne 25. 10. 2018 na 13. mezinárodním symposiu o sborovém zpěvu Cantus choralis Slovaca 2018. Vystoupení se uskutečnilo ve slavnostní aule Ekonomické fakulty Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici ve spolupráci se slovenským pěveckým sborem UMB Mladosť. Posluchači, převážně účastníci symposia, si měli možnost poslechnout písně nejen z klasického sborového repertoáru (A. Dvořák, G. F. Händel, D. S. Bortňamskij), ale také úpravy lidových písní (Z. Lukáš, J. Laburda), písně hebrejské v aranžmá T. Novotného a černošské spirituály. Koncert dirigoval sbormistr a umělecký vedoucí VPS OU doc. Mgr. Jan Spisar, Ph.D., a studenti oboru sbormistrovství Iveta Monsportová, Kateřina Tyčová, Lukáš Marek a Petra Havlová. Publikum dalo najevo svůj obdiv bouřlivým potleskem a opakovaným vyvoláváním sbormistra na scénu.

VŠPS

VŠPS

Příspěvek Cantus choralis Slovaca 2018 pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/cantus-choralis-slovaca-2018/feed/ 0
Strom republiky aneb Jak rektor házel lopatou https://alive.osu.cz/strom-republiky-aneb-jak-rektor-hazel-lopatou/ https://alive.osu.cz/strom-republiky-aneb-jak-rektor-hazel-lopatou/#respond Fri, 02 Nov 2018 06:25:35 +0000 https://alive.osu.cz/?p=22402 Ostravská univerzita zasadila Strom republiky v Husově sadu. Podívejte se na video v duchu první republiky. Uvidíte v něm mimo jiné i rektora a děkany házet lopatou!

Příspěvek Strom republiky aneb Jak rektor házel lopatou pochází z OU@live

]]>
Nový památný strom (lípa srdčitá) nyní stojí v Husově sadu v centru Ostravy. Vysadila jej zde Ostravská univerzita 29. října 2018 při příležitosti 100. výročí založení Československé republiky. Lípa vystřídala starý a zchátralý dub. Na místě nechybí ani kámen s památní deskou a přáním Ostravské univerzity České republice do dalších 100 let:

„Do dalších 100 let republice přejeme informovanou, angažovanou a vzdělanou společnost, která bude budovat a rozvíjet svobodný, demokratický a stabilní stát v srdci Evropy.”

Při sázení stromu republiky se sešlo několik desítek lidí nejen z akademické obce Ostravské univerzity, kteří si přiťukli Univerzitním vínem Ostravské univerzity na zdraví a sílu České republiky. Svá přání republice vyslovil rektor i několik děkanů, kteří na závěr každý symbolicky přihodili hlínu lopatou a pomohli tak lípě pevně zakořenit.

Děkujeme všem zúčastněným a doufáme, že všechna přání republice (ať už nahlas vyslovená, nebo jen v duchu vyřčená) jí přinesou do další stovky jen to dobré. Pro lepší památku slavnostního dne jsme pro vás připravili video z tohoto setkání, které je stylizované do doby první republiky.

FOTO: Tereza Šišmišová

 

Příspěvek Strom republiky aneb Jak rektor házel lopatou pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/strom-republiky-aneb-jak-rektor-hazel-lopatou/feed/ 0