OU@live https://alive.osu.cz Živý online magazín Ostravské univerzity Mon, 22 Jul 2019 15:53:07 +0000 cs-CZ hourly 1 Ostravská univerzita rozvířila barvy na festivalu Colours of Ostrava https://alive.osu.cz/ostravska-univerzita-rozvirila-barvy-na-festivalu-colours-of-ostrava/ https://alive.osu.cz/ostravska-univerzita-rozvirila-barvy-na-festivalu-colours-of-ostrava/#respond Mon, 22 Jul 2019 14:54:32 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27178 Ostrava již dávno není „černou hvězdou nad hlavou“! Naše univerzita po celý rok spolu s dalšími místními organizacemi ba(r)ví a vzdělává ostravskou veřejnost, a jinak tomu nebylo ani na letošním legendárním festivalu Colours of Ostrava!

Příspěvek Ostravská univerzita rozvířila barvy na festivalu Colours of Ostrava pochází z OU@live

]]>
Letos jsme již po páté s naším programem zazářili na světově proslulém festivalu Colours of Ostrava, jehož 18. ročník v uplynulých dnech probudil nejen oblast Dolní Vítkovice, ale doslova celé město. Během prvních dvou dnů se na naší scéně Meltingpot UNIVERcity vystřídalo celkem osm expertů zastupujících všechny naše fakulty. Festivalová edice univerzitního pořadu „Na kafe s…“ vzbudila zájem a nadšené ohlasy nejen členek a členů akademické obce, ale i návštěvníků z řad široké veřejnosti. Celý program provázelo společné téma svobody, na něž hosté nahlíželi z různých úhlů pohledu v závislosti na jejich poli působnosti.

Hned prví den vystoupil renomovaný lékař profesor Pavel Ševčík, který publikum seznámil s etickým, právním i medicínským pohledem na eutanazii. Vzápětí následoval Tomáš Knoflíček, jenž se zamyslel nad pozicí a posláním umělce v současném světě a zdůraznil i nepostradatelnou roli umění v rozvoji nejen ostravského veřejného prostoru.

Profesor Pavel Ševčík Foto: Martin Kopáček

Tomáš Knoflíček Foto: Martin Kopáček

Druhý festivalový den byl ještě nabitější, co se programu i účasti týče. Kapacity z Fakulty sociálních studií, Kateřina Glumbíková a Marek Mikulec, představily citlivou problematiku sociálního bydlení v Česku i ve světě, a vyvrátily tak obecně rozšířené předsudky o ohrožených skupinách obyvatelstva a příčinách ztráty bydlení. Vývoj ostravské umělecké scény podrobně zmapovali a osvětlili Tomáš Koudela a Pavel Forman, již taktéž definovali vnímání tvůrčí svobody a svobody slova.

Moderátorka Andrea Svobodová a hosté Kateřina Glumbíková a Marek Mikulec Foto: Martin Kopáček

Moderátor Stanislav Janalík a hosté Pavel Forman a Tomáš Koudela Foto: Martin Kopáček

Doslova vášnivou debatu o historickém i současném vývoji a významu svobody ve společnosti rozvířil děkan Filozofické fakulty Robert Antonín, na nějž navázal pro změnu děkan Přírodovědecké fakulty Jan Hradecký s působivou přednáškou o tom, jakou stopu zanechalo 30 let svobody na české, a pak zejména ostravské krajině.

Robert Antonín Foto: Martin Kopáček

Jan Hradecký Foto: Martin Kopáček

Po celou dobu probíhaly na UIVERcity STAGE interaktivní workshopy s našimi talentovanými studenty z Fakulty umění, Přírodovědecké a Lékařské fakulty, kteří nápor malých i velkých zájemců zvládli na jedničku.

Workshop studentské organizace IFMSA Foto: Martin Kopáček

Tím jsme ale neskončili! I v následujících dnech se naši věhlasní odborníci z univerzity aktivně účastnili rozmanitých diskuzí, ať už jako hosté či moderátoři. Nadia Senhadji, odborná asistentka z katedry romanistiky, rozmlouvala s uznávanou haitskou zpěvačkou a voodoo kněžkou Moonlight Benjamin, jejíž fascinující životní příběh a mystériem obestřený hlas ohromil nejednoho návštěvníka. O svobodě slova, sociálních sítích a veřejnoprávních médií debatoval Robert Antonín spolu s Jakubem Železným, Markem Wollnerem a moderátorem Tomášem Etzlerem.

Náš rektor profesor Jan Lata zasedl v rámci debaty „Učení je nové fitness“ po boku ředitelky české, slovenské, maďarské a rumunské pobočky společnosti Google Taťány le Moigne, vývojářky Jany Moudré, ředitele Impact Hub Ostrava Filipa Goszlera, ředitelky konference SingularityU Czech Summit Evy Hanákové a moderátora Vojtěcha Kovala, s nimiž diskutoval o důležitosti mediální i digitální gramotnosti, progresivním vzdělávání a podpoře mladých aktivních lidí a jejich vizí.

Nepopsatelně si vážíme vaší účasti, podpory, nadšení i pochvalných ohlasů – těšíme se na další ročník, který se zajisté taktéž zapíše do pestrobarevné ostravské historie! Děkujeme!

Všechny záznamy debat z festivalové edice „Na kafe s…” naleznete zde:

Pavel Ševčík / Svoboda volby v závěru života

Tomáš Knoflíček / Od svobody k nepochopení aneb k pozici umělce v moderním světě

Kateřina Glumbíková a Marek Mikulec / Sociální bydlení jako svoboda bydlet

Pavel Forman a Tomáš Koudela /Svoboda slova a tvůrčí svoboda: moravská kulturní scéna devadesátých let

Robert Antonín / Hranice (ne)svobody: k proměnám vnímání svobody jedince v evropské kultuře

Jan Hradecký / Česká krajina po třiceti letech svobody

Příspěvek Ostravská univerzita rozvířila barvy na festivalu Colours of Ostrava pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/ostravska-univerzita-rozvirila-barvy-na-festivalu-colours-of-ostrava/feed/ 0
30 let od revoluce: Vyhlašujeme soutěž na pamětní desku https://alive.osu.cz/30-let-od-revoluce-vyhlasujeme-soutez-na-pametni-desku/ https://alive.osu.cz/30-let-od-revoluce-vyhlasujeme-soutez-na-pametni-desku/#respond Mon, 22 Jul 2019 09:21:14 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27175 Ostravská univerzita vyhlašuje veřejnou výtvarnou soutěž na pamětní desku u příležitosti oslav 30. výročí od sametové revoluce. Podívat se můžete na soutěžní podmínky i návrh Smlouvy o dílo.

Příspěvek 30 let od revoluce: Vyhlašujeme soutěž na pamětní desku pochází z OU@live

]]>
Z iniciativy studentů se Ostravská univerzita rozhodla vyhlásit veřejnou výtvarnou soutěž na návrh a zhotovení pamětní desky u příležitosti oslav 30. výročí od událostí 17. listopadu 1989. Návrhy je možno podávat do 16. srpna 2019. Všechny důležité informace jsou uvedeny v podmínkách vyhlášení soutěže.

Soutěžní podmínky i návrh smlouvy o dílo najdete na webu Ostravské univerzity.

Budeme se velmi těšit na všechny návrhy a věříme, že z veřejné soutěže vzejde hodnotné dílo, které bude důstojně připomínat památku jednoho z nejvýznamnějších milníků naší historie.

Příspěvek 30 let od revoluce: Vyhlašujeme soutěž na pamětní desku pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/30-let-od-revoluce-vyhlasujeme-soutez-na-pametni-desku/feed/ 0
Situation Silesia 2019 https://alive.osu.cz/situation-silesia-2019/ https://alive.osu.cz/situation-silesia-2019/#respond Mon, 22 Jul 2019 06:58:56 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27166 Výstavní projekt prezentující více než 100 výtvarných umělců z českého Slezska a Horního Slezska v Polsku. Vernisáž proběhne ve středu 24. 7. 2019 v galeriích Důl Michal, Jáma 10, GAFU – Galerie Fakulty umění a Saigon.

Příspěvek Situation Silesia 2019 pochází z OU@live

]]>
Kurátorský koncept výstavy Situation Silesia 2019 pracuje s premisou, že geografický prostor Horního Slezska na polské straně a Slezska na straně české je kulturně homogenním celkem, jehož historie byla zásadním způsobem ovlivňována expanzí těžkého průmyslu, těžby uhlí a s těmito fenomény související dynamikou sociokulturních transferů, jež však byly v rámci jednotlivých republik vnímány podobně temně: jako život „kdesi na konci světa“.

Projekt Situation Silesia 2019 je výstavou reprezentativně představující pozoruhodnou dynamiku Slezska v Česku a Horního Slezska v Polsku na poli soudobé výtvarné tvorby. Kulturní veřejnosti na české a polské straně projekt prezentuje díla více než stovky autorů. Výtvarná přehlídka podobného charakteru se dosud neuskutečnila. Do výstavního projektu jsou zahrnuti autoři, kteří významným způsobem ovlivnili dění na slezské výtvarné scéně na počátku devadesátých let, ale i autoři výrazným způsobem formující výtvarný projev v následujících dekádách, jakož i výrazné výtvarné talenty na výtvarnou scénu právě nastupující. Důležitým faktorem formujícím vysokou kvalitativní úroveň výtvarného života na obou stranách hranice Slezského regionu byl vznik fakult umění (Fakulta umění Ostravské univerzity a Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego v Cieszynie). Mnozí z vystavujících autorů, ale i teoretici a dramaturgové výstavy byli a jsou s těmito institucemi profesně spojeni. Je proto logické, že právě z těchto institucí vzešla iniciativa směřující k výstavě Situation Silesia 2019, navazující na bilanční přehlídku OVA 95–05 a na projekt Situace Ostrava 2017, na nichž byla představena současná výtvarná tvorba autorů, avšak působících pouze na české straně Slezska.

Projekt je realizován Fakultou umění Ostravské univerzity díky finanční podpoře z Visegrad Fund (www.visegradfund.org).

Partner projektu: Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego v Cieszynie, Polsko

Galerie:
Důl Michal, Jáma 10, GAFU – Galerie Fakulty umění, Kalerie s čupr uměním Saigon, Galeria Uniwersytecka w Cieszynie

Vystavující autoři:
Karel Adamus, Daniel Balabán, Krzysztof Bąk, Katarzyna Handzlik-Bąk, Petronela Bencová, Ireneusz Botor, Václav Buchtelík, Milan Cieslar, Martin Cihlář, Adam Czech, Martyna Czech, Adrian Czyż, ČILY, Krzysztof Dadak, Jerzy Fober, Terezie Foldynová, Pavel Forman, Martin Froulík, Matěj Frank, Jakub Gajdošík, Dariusz Gajewski, Aneta Głowacka, Marek Głowacki, Marcin Goldyszewicz, Katarzyna Gielecka Grzemska, Hanna Grzonka-Karwacka, Jakub Guziur, Markéta Hermanová, Aleš Hudeček, Witold Jacyków, Zbyněk Janáček, Artur Janasik, Agnieszka Jaworska, Ewa Jaworska, Tomasz Jędrzejko, Michal Kalhous, Tomasz Kipka, Martin Klimeš, Łukasz Kliś, Sabina Knetlová, Tomáš Knofíček, Józef Knopek, Jaroslav Koléšek, Lech Kolodziejczyk, Jarosław Korczak, Vojtěch Kovařík, Tomáš Koudela, František Kowolowski, Vlastimil Krčmář, Katarzyna Kroczek-Wasińska, Kristýna Krutilová, Sebastian Kubica, Jiří Kuděla, Wojciech Kukuczka, Krzysztof Kula, Elżbieta Kuraj, Andrea Kuříková, Dáša Lasotová, Stefan Lechwar, Małgorzata Łuszczak, Roman Maciuszkiewicz, Grzegorz Majchrowski, Šárka Mikesková, Bára Mikudová, Josef Mladějovský, Adam Molenda, Olga Moravcová, Michal Moučka, Libor Novotný, Aleksander Ostrowski, Wojciech Osuchowski, Eduard Ovčáček, Krystyna Pasterczyk, Krzsztof Pasztuła, Vendula Patkošová, Natalia Pawlus, Joanna Piech-Kalarus, Ryszard Pielesz, Gabriela Pienias, Paulina Poczęta, Marek Pražák, Hana Puchová, Katarzyna Pyka, Václav Rodek, Tadeusz Rus, Tereza Samková, Marek Sibinský, Małgorzata Skałuba-Krentowicz, Jarosław Skutnik, Ivo Sumec, Justyna Stefańczyk, Martina Strakošová, Jiří Surůvka, Paweł Synowiec, Katarina Szanyi, Andrzej Szarek, Iveta Šafránková, Jiří Šigut, Ivana Štenclová, Ladislav Szpyrc, Tomáš Teper, Dušan Urbaník, Marcin Urbańczyk, Jan Vrabček, Michal Zych

Harmonogram vernisáže, 24. 7. 2019, Ostrava

17.00 Kalerie s čupr uměním Saigon
Situation Silesia 2019: Pole
Kurátor: Michal Zych

18.00 GAFU – Galerie Fakulty umění
Situation Silesia: Metadata
Kurátor: Ivo Sumec

18.20 Jáma 10
Situation Silesia: Limitní skóre
Kurátor: Barbora Mikudová

19.00 Důl Michal
Situation Silesia: Okamžitá situace
Kurátorský tým: Tomáš Koudela, František Kowolowski, Jiří Kuděla, Gabriela Pienias

20.00 Důl Michal
Hudba: Tilikum, Nylon Jail

Přeprava mezi jednotlivými galeriemi bude zajištěna autobusem.

Vernisáž polských sekcí Situation Silesia 2019 proběhne v Galerii Uniwersyteckiej w Cieszynie (PL) dne 6. 11. 2019.

FB: https://www.facebook.com/events/474277140025172/?notif_t=plan_user_associated&notif_id=1563263769721518

Příspěvek Situation Silesia 2019 pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/situation-silesia-2019/feed/ 0
Moravskoslezský kraj hledá výjimečné studentky – a my je máme! https://alive.osu.cz/lady-business-2019-moravskoslezksy-kraj-hleda-vyjimecne-studentky/ https://alive.osu.cz/lady-business-2019-moravskoslezksy-kraj-hleda-vyjimecne-studentky/#respond Sat, 13 Jul 2019 01:08:27 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27152 Jsi studentkou školy v Moravskoslezském kraji? Zapojuješ se aktivně do společenského dění, zasazuješ se o rozvoj svého města či pomáháš lidem okolo sebe? Pak hledáme právě tebe - staň se letošní Lady Business Moravskoslezského kraje!

Příspěvek Moravskoslezský kraj hledá výjimečné studentky – a my je máme! pochází z OU@live

]]>
Moravskoslezský kraj i letos hledá schopné ženy a dívky, které se nebojí chopit se příležitosti, a Ostravská univerzita se připojuje! Moc dobře víme, že i naše akademická půda oplývá velkou spoustou talentovaných vědkyň, myslitelek, vizionářek i žen a dívek, které se aktivně angažují v neziskovém sektoru. Právě těm je určena soutěž Lady Business Moravskoslezského kraje, jejíž smyslem je vyzdvihnout jejich dosažené úspěchy, snahy a nasazení, a podpořit rozvoj jejich aktivit do budoucna. Vítězka získá celkem 100 000 Kč určených na další vzdělávání, formování osobní image a podporu obecně prospěšných aktivit. Přihlásit se můžete až do 22. září 2019, ale pouze do 9. září 2019 je možné nominovat kteroukoli ženu či dívku z vašeho okolí, která splňuje níže uvedené podmínky.

Soutěžit je možné buďto v kategorii Manažerka nebo Výjimečná studentka – tedy studentka, která vyniká ve svém oboru, reprezentuje danou organizaci na domácí či zahraniční půdě, zapojuje se do dění kolem sebe či vykonává činnost prospěšnou pro občanskou společnost. Dámy, jež by se rády ucházely o vítězství právě ve studentské kategorii, by měly splňovat následující podmínky:

  • zletilost
  • trestní bezúhonost
  • prezenční studium na SŠ/SOŠ/VOŠ/VŠ, popřípadě doktorské studium na škole se sídlem v Moravskoslezském kraji
  • vynikající výsledky v oboru

Registrovat se můžete na tomto odkaze, kde taktéž naleznete další relevantní informace. S přihláškami neotálejte – my víme, že na to máte!

Příspěvek Moravskoslezský kraj hledá výjimečné studentky – a my je máme! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/lady-business-2019-moravskoslezksy-kraj-hleda-vyjimecne-studentky/feed/ 0
Vyjádření Studentské komory Akademického senátu OU k situaci na Lékařské fakultě https://alive.osu.cz/vyjadreni-studentske-komory-akademickeho-senatu-ou-k-situaci-na-lekarske-fakulte/ https://alive.osu.cz/vyjadreni-studentske-komory-akademickeho-senatu-ou-k-situaci-na-lekarske-fakulte/#respond Wed, 10 Jul 2019 15:09:45 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27148 Sdílíme s vámi dokument, který dnes vydala Studentská komora Akademického senátu Ostravské univerzity, ve kterém se tito zástupci studentů vyjadřují k nestandardnímu přijímání studentů na Lékařské fakultě Ostravské univerzity.

Příspěvek Vyjádření Studentské komory Akademického senátu OU k situaci na Lékařské fakultě pochází z OU@live

]]>

Stáhnout (PDF, 519KB)

Příspěvek Vyjádření Studentské komory Akademického senátu OU k situaci na Lékařské fakultě pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/vyjadreni-studentske-komory-akademickeho-senatu-ou-k-situaci-na-lekarske-fakulte/feed/ 0
Promoce absolventek programu Joint Degree na Fakultě sociální studií OU https://alive.osu.cz/promoce-absolventek-programu-joint-degree-na-fakulte-socialni-studii-ou/ https://alive.osu.cz/promoce-absolventek-programu-joint-degree-na-fakulte-socialni-studii-ou/#respond Wed, 10 Jul 2019 11:31:52 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27140 V letošním roce má Fakulta sociálních studií rekordní počet absolventek programu Joint Degree, který je realizován ve spolupráci s Fachhochschule Campus Wien a Trnavskou univerzitou v Trnave.

Příspěvek Promoce absolventek programu Joint Degree na Fakultě sociální studií OU pochází z OU@live

]]>
V letošním roce má Fakulta sociálních studií rekordní počet absolventek programu Joint Degree, který je realizován ve spolupráci s Fachhochschule Campus Wien a Trnavskou univerzitou v Trnave. Slavnostní promoce navazujícího magisterského studijního oboru Management organizací služeb sociální práce se konaly dne 2. 7. 2019 v aule Ostravské univerzity. Prestižní program Joint Degree úspěšně ukončily Mgr. Vendula Červinková, Mgr. Diana Kleknerová, Mgr. Veronika Kristová, Mgr. Jana Kurečková, Mgr. Kateřina Matušková, Mgr. Žaneta Onderková, Mgr. Pavla Prudká, Mgr. Lucie Smolová, Mgr. Michaela Straková, Mgr. Terezie Sýkorová, Mgr. Aneta Szotkowská a Mgr. Veronika Valoušková. Díky zahraniční zkušenosti a úsilí, které při studiu vynaložily, si rozšířily znalostí a dovedností z oblasti managementu sociální práce, rozšířily si jazykové kompetence a současně získaly ,,přidanou hodnotu“ diplom Joint Degree, s kterým mají vyšší uplatnitelnost na trhu práce v rámci evropských zemí. Všem absolventkám přejeme hodně štěstí v osobním životě a úspěšné zúročení poznatků a dovedností získaných v průběhu náročného studia.

Mgr. Šárka Dořičáková, Ph.D.
Koordinátorka sítě SOWOSEC

Příspěvek Promoce absolventek programu Joint Degree na Fakultě sociální studií OU pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/promoce-absolventek-programu-joint-degree-na-fakulte-socialni-studii-ou/feed/ 0
Fotoreportáž: JSME OSTRAVSKÁ! 2019 https://alive.osu.cz/fotoreportaz-jsme-ostravska-2019/ https://alive.osu.cz/fotoreportaz-jsme-ostravska-2019/#respond Wed, 03 Jul 2019 14:06:09 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27106 Barevný festival Ostravské univerzity má za sebou 5. ročník, podívejte se, jak krásně barvil celé Masarykovo náměstí s Emou Smetanou, Milanem Peroutkou a také legendární Bitvou o pohár Ostravské univerzity!

Příspěvek Fotoreportáž: JSME OSTRAVSKÁ! 2019 pochází z OU@live

]]>
27. června 2019 zažila Ostrava 5. ročník festivalu Jsme Ostravská! a také 4. ročník Bitvy o pohár Ostravské univerzity. Den plný soutěžení, hudby, kultury i poznání na celý den zbarvil Masarykovo náměstí a stal se oficiálním předskokanem Festivalu v ulicích, který v pátek navázal na stejné stage.

Vše vypuklo v 11 hodin dopoledne soutěží středních škol, Bitvou o pohár Ostravské univerzity, ve které se letos utkaly čtyři stálice a jeden nováček: Matiční gymnázium Ostrava (červená barva), Jazykové gymnázium Pavla Tigrida (modrá barva), Wichterlovo gymnázium (zelená barva), gymnázium EDUCAnet (žlutá barva) a letos poprvé nastoupil ve fialové barvě tým Gymnázia Josefa Božka v Českém Těšíně.

A právě nováček z Českého Těšína letos vybojoval titul krále, získal hlavní ceny a také putovní pohár Ostravské univerzity.

Odpoledne pokračovalo s kapelou AIKEN, v Ostravské kavárně ve stanu na náměstí se konalo další LiStOVáNí, tedy scénické čtení, ve kterém herci oživili Nejlepší knihu o fake news, dezinformacích a manipulacích, následovala diskuze s jejím autorem Milošem Gregorem. Podium potom ovládl Milan Peroutka s kapelou Perutě a závěr večera patřil Emě Smetaně a její kapele.

Po celé odpoledne mohli návštěvníci také poznávat Ostravskou univerzitu z trochu jiného pohledu: prostřednictvím workshopů, ve kterém je lidé z Fakulty umění naučili sítotisk, informatici z Přírodovědecké fakulty ovládat roboty z lega a nebo si mohli pod vedením Lékařské fakulty vyzkoušet práci chirurga na umělé kůži.

Zářivý den plný barev tak zahájil festivalovou sezónu v centru Ostravy. Děkujeme všem návštěvníkům a těšíme se na vás za dva týdny na Colours of Ostrava, kde Ostravskou univerzitu najdete na UNIVERcity Stage v programu Diskuzního fóra Meltingpot. Pozor, letos na novém, zajímavějším místě: stan s programem Ostravské univerzitiy hledejte v prostoru mezi U6 a Gongem.

Zde najdete jen drobný výběr fotek fotografa Filipa Zvěřiny z festivalu Jsme Ostravská! 2019, celou fotoreportáž najdete na facebookovém profilu Ostravské univerzity nebo ve fotogalerii na webu osu.cz.

 

Příspěvek Fotoreportáž: JSME OSTRAVSKÁ! 2019 pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/fotoreportaz-jsme-ostravska-2019/feed/ 0
ÚSPĚCH STUDENTŮ KIK NA ČESKO-SLOVENSKÉ VĚDECKÉ KONFERENCI V DIDAKTICE INFORMATIKY https://alive.osu.cz/uspech-studentu-kik-na-cesko-slovenske-vedecke-konferenci-v-didaktice-informatiky/ https://alive.osu.cz/uspech-studentu-kik-na-cesko-slovenske-vedecke-konferenci-v-didaktice-informatiky/#respond Thu, 27 Jun 2019 09:34:28 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27085 Katedra informačních a komunikačních technologií ve středu 19. června 2019 uspořádala studentkou vědeckou konferenci zaměřenou na didaktiku informatiky.

Příspěvek ÚSPĚCH STUDENTŮ KIK NA ČESKO-SLOVENSKÉ VĚDECKÉ KONFERENCI V DIDAKTICE INFORMATIKY pochází z OU@live

]]>
Katedra informačních a komunikačních technologií ve středu 19. června 2019 uspořádala studentkou vědeckou konferenci zaměřenou na didaktiku informatiky.

Konference byla rozdělena do dvou sekcí:

  1. Metodické práce
  2. Výzkumné práce a pedagogický software

V obou sekcích byly odbornou komisí vybrány nejlepší příspěvky, které byly finančně oceněny. Studenti Katedry informačních a komunikačních technologií uspěli hned ve třech případech. V sekci Metodické práce se umístil na 2. místě student doktorského studia Ing. Lukáš Hapl. V sekci Výzkumné práce a pedagogický software uspěli Mgr. Zdeněk Barteček (2. místo) a Bc. Ester Walachová (3. místo).

Z konference přinášíme pár fotografií.

 

Konference byla financována z prostředků projektu: „Podpora rozvíjení informatického myšlení“ CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_036/0005322

Příspěvek ÚSPĚCH STUDENTŮ KIK NA ČESKO-SLOVENSKÉ VĚDECKÉ KONFERENCI V DIDAKTICE INFORMATIKY pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/uspech-studentu-kik-na-cesko-slovenske-vedecke-konferenci-v-didaktice-informatiky/feed/ 0
ART-BRUT-ALL: Surový diamant v pražském DOXu https://alive.osu.cz/art-brut-all-surovy-diamant-v-prazskem-doxu/ https://alive.osu.cz/art-brut-all-surovy-diamant-v-prazskem-doxu/#respond Fri, 21 Jun 2019 00:11:58 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27069 Metal může být pro mnohé symbolem buranství, může být také životním stylem, ironickým pohledem na svět nebo únikem z tohoto světa. Vyhnul se všem módním a intelektuálním vlnám a nespočtu trendů - i proto zůstává autentický.

Příspěvek ART-BRUT-ALL: Surový diamant v pražském DOXu pochází z OU@live

]]>
Již ve čtvrtek 27. června odhalí umělci z Ostravské univerzity svou tvorbu v rámci výstavy nazvané ART-BRUT-ALL, a to v prestižním Centru současného umění DOX v Praze. Výstava bude následně k vidění až do 16. září 2019. Samotný název výstavního projektu je slovní hříčkou. Vychází jednak z pojmenování metalového festivalu Brutal Assault, kde byl poprvé realizován, a jednak z výrazu Art Brut, jenž označuje neškolené umění, či umění v surovém stavu.

To, co může být za jistých okolností viděno a slyšeno jako brutální a surovém, může být uchopeno a prožito jako autentické a původní, a to jak na metalové scéně, tak i ve výtvarné kultuře. Název lze tedy chápat nejen jako ústřední výstavní slogan, ale i jako „massive support“ každodenního vidění světa z mnoha úhlů.

Svou tvorbu opět představí zvučná jména nejen ostravské umělecké scény: Daniel Balabán, Kateřina Barabášová, Erik Binder, Tereza Eisnerová, Pavel Forman, Martin Gerboc, Xénie Hoffmeisterová, Vendula Chalánková, Chen Qingqing Jun‘ichiro Ishii, Paweł Jarodzki, Martin Juef, MK Kaehne, Martin Kocourek, Tomáš Koudela, František Kowolowski, Jan Krtička, Jiří Kuděla, Zorka Lednárová, Petr Lysáček, Barbora Maštrlová, Stefan Milkov, Nicolai, Jiří Petrbok, Antti Pussinen, Rafani, Václav Rodek, Sadofsky a Trantina, Helena Sequens, Marek Schovánek, František Skála, Paulina Skavová, Adam Stanko, Ivo Sumec, Jiří Surůvka, Marek Škubal, Ivana Štenclová, František Štorm, Niko Tschekladze, Jan Vytiska, Krzystof Walaszek, Illiko Zautashvili.

Tomáš Koudela a Pavel Forman , akademičtí pracovníci Katedry výtvarné výchovy  Pedagogické fakulty Ostravské univerzity, jsou hlavními organizátory výstavy a zároveň kurátory celého výstavního projektu.

Všichni zájemci jsou srdečně zváni na vernisáž, jež se uskuteční 27. června v 19.00 v Centru současného umění DOX.

Příspěvek ART-BRUT-ALL: Surový diamant v pražském DOXu pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/art-brut-all-surovy-diamant-v-prazskem-doxu/feed/ 0
Koncert lektorů 8. ročníku mezinárodních hobojových kurzů https://alive.osu.cz/koncert-lektoru-8-rocniku-mezinarodnich-hobojovych-kurzu/ https://alive.osu.cz/koncert-lektoru-8-rocniku-mezinarodnich-hobojovych-kurzu/#respond Thu, 20 Jun 2019 09:41:43 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27066 čtvrtek 27. června v 18 hodin v aule Ostravské univerzity

Příspěvek Koncert lektorů 8. ročníku mezinárodních hobojových kurzů pochází z OU@live

]]>
Katedra dechových nástrojů Fakulty umění vás srdečně zve na koncert lektorů již 8. ročníku mezinárodních hobojových kurzů, který se uskuteční ve čtvrtek 27. června v 18 hodin v aule Ostravské univerzity.

Vystoupí:

Nancy Ambrose King – hoboj, University of Michigan (USA)

Sandro Caldini – anglický roh, Conservatorio „J. Tomadini“ di Udine (Itálie)

Marlén Vavříková – hoboj, Grand Valley State University Allendale (USA)

Stephen Caplan – hoboj, University of Nevada Las Vegas (USA)

Dušan Foltýn – hoboj, Fakulta umění Ostravské univerzity

Spoluúčinkuje:

Radana Foltýnová – klavír

 

Program:

Boismortier, Liszt, Dvořák, Husa, Morris, Ward-Steinmann, Burban

 

Vstup volný.

Těšíme se na vás.

Příspěvek Koncert lektorů 8. ročníku mezinárodních hobojových kurzů pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/koncert-lektoru-8-rocniku-mezinarodnich-hobojovych-kurzu/feed/ 0
Seznamte se: Sociolog Roman Vido – vedoucí katedry sociologie FF OU https://alive.osu.cz/seznamte-se-sociolog-roman-vido-vedouci-katedry-sociologie-ff-ou/ https://alive.osu.cz/seznamte-se-sociolog-roman-vido-vedouci-katedry-sociologie-ff-ou/#respond Thu, 20 Jun 2019 09:34:08 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27063 Od února letošního roku je PhDr. Roman Vido, Ph.D. novým vedoucím katedry sociologie Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Na pozici vedoucího katedry se nechal zlákat po více než deseti letech působení na brněnské katedře sociologie.

Příspěvek Seznamte se: Sociolog Roman Vido – vedoucí katedry sociologie FF OU pochází z OU@live

]]>
Právě Ostravskou univerzitu vnímá jako místo s velkým potenciálem, kde má možnost uplatnit svou energii a zkušenosti. Ostravská katedra sociologie je pro něj motivujícím pracovištěm, které může dále rozvíjet se všemi riziky i odpovědností, která s sebou práce ve vedoucí funkci přináší.

Kudy by se podle vás měla ostravská sociologie ubírat?

Předně jsem rád, že sociologie v Ostravě vůbec vznikla. Ostrava i Ostravská univerzita si sociologii zaslouží už jen proto, že se jedná o třetí největší město v republice s velmi zajímavou historií. Je to sociologicky nesmírně atraktivní region, což byl také jeden z  důvodů, proč mě to do Ostravy lákalo.

Určitě bych rád navázal na to, co se započalo před mým příchodem. Líbí se mi akcentace praktického prvku, což se projevuje v nabízeném studijním programu, ve kterém jsou i předměty zaměřené cíleně na praxi. A právě orientaci na praxi bych rád podporoval. Praxí přitom nemám na mysli jen působení například v marketingové agentuře. Pojem praxe má daleko širší význam a je na nás, abychom mu dali konkrétní obsah. Naši studenti by měli získat jak teoretické znalosti, tak praktické dovednosti jako třeba schopnost analýzy dat, zkušenosti z terénu. Zároveň by u nás měli vyučovat lidé z praxe, aby se zdejší sociologie stala organickou součástí společnosti, ve které funguje.

Ostravská sociologie má smysl, pokud bude řešit témata související se zdejším regionem. Mně osobně z toho vyplynula taková trojčlenka: práce, průmysl a město. Všechno to je na Ostravsku vzájemně provázáno. Takový trojúhelník – sociologie práce, sociologie průmyslu a sociologie města – mi dává smysl. Je pro tento region přirozený a zároveň se jedná o poměrně opomíjené pole, v němž vidím velký potenciál. Současně bych rád navazoval spolupráci s přirozenými partnery sociologie, jako jsou třeba obory z Fakulty sociálních studií, sociální geografie na Přírodovědecké fakultě, Centrum pro hospodářské a sociální dějiny, nebo některá pracoviště na Ekonomické fakultě VŠB-TU. Rád bych se inspiroval trendem mezioborové spolupráce a pracoval společně na tematicky vymezených projektech. Na druhou stranu není důvod zříkat se vlastní oborové identity. Smysl mezioborové spolupráce spočívá v tom, že máte vlastní odbornou identitu, kterou propojujete s jinými, protože každé téma má vždy spoustu dimenzí. Této myšlence nahrává i nabídka sdružených studijních programů na OU, což vnímám jako krok dobrým směrem, ačkoli zatím je ze strany studentů jednoznačně větší zájem o jednooborové studium.

Proč studovat právě sociologii?

V bakalářském stupni si student může osvojit dovednosti, které jsou velmi užitečné i mimo daný obor a které využije v různých typech zaměstnání či v občanském nebo politickém životě. Student se seznámí se svým sociálním prostředím z mnoha pohledů. Mít znalosti ze sociologie se vyplatí při jakémkoli rozhodování, která se týkají druhých lidí, či v oborech, které ovlivňují mínění okolí, například u marketérů, novinářů či politiků. Je výhodné znát prostředí, do něhož chcete nějakým způsobem zasahovat. Díky sociologii se dostanete k řadě zajímavých dat z nejrůznějších výzkumů, která vám poskytují řadu informací, čímž získáváte obraz reality, který není založený jen na domněnkách a spekulacích. A v další fázi je pak velmi důležité umět těm datům porozumět a dokázat je vyhodnotit v nejrůznějších souvislostech. Sociologie sice sama o sobě neumí společenské problémy vyřešit, ale poskytuje množství důležitých informací, na základě kterých je možné se při jejich řešení zodpovědně rozhodovat.

Jakým způsobem lze tedy aplikovat sociologii v praxi?

Přírodní vědy mají oproti těm společenským či humanitním tu výhodu, že nemalá část jejich výstupů je velmi dobře „fyzicky“ viditelná a snadno upotřebitelná. Sociologie naproti tomu nabízí primárně výstupy v podobě nasbíraných dat a jejich analýzy. Ten, kdo v datech umí číst, potom může popsat věci tak, jak jsou, nebo naopak nabídnout kritickou funkci, když na jejich základě vyvrátí to, co se obecně traduje. Například, že bohatší lidé jsou šťastnější, nebo že se mladší lidé méně zajímají o politiku. Zkrátka odhaluje nějaký vztah mezi sociálními jevy. Na základě dat můžete potvrzovat či vyvracet nějaké předpoklady či domněnky a podle toho se pak dále rozhodovat. Například na základě znalosti demografických trendů může developer odhadovat, jaká bude poptávka po bydlení v daném regionu za deset let. Sociolog, který se zabývá sociologií práce, zase může přinést řadu užitečných poznatků, na jejichž základě bude snazší se rozhodnout, zda v daném regionu podpořit technické studijní obory, či nikoli. Těch příkladů je mnohem více.

Neskončí sociologie někdy jen u těch doporučení?

V sociálních vědách existují proudy, které mají za to, že sociolog by měl do společenského dění intervenovat, že by se neměl zastavit jen u pouhého konstatování faktů. Sociologie se ze své podstaty dotýká řady sociálních témat, která jsou často silně politická, a ta hranice, za kterou už dochází k cílenému politickému ovlivňování, případně až manipulaci je velmi tenká. Typickou ukázkou je téma migrace. Otázka, zda přijímat či nepřijímat uprchlíky, je politická, tedy hodnotová. Pokud jste politik, který řeší migraci, měl byste pracovat s relevantními daty a informacemi. Z těch dat ovšem nevyskočí řešení, které jasně řekne, jak se máte rozhodnout. Vždy bude záležet na hodnotové orientaci daného člověka. Kvalitní data a znalost souvislostí vás však mohou dovést k tomu, že některé varianty jednoduše zcela vyloučíte jako nevhodné.

Jenomže od vědy se někdy očekává, že na základě poznatků vede ostatní ke správným rozhodnutím…

V lidské společnosti obecně je spousta věcí neurčitých a ambivalentních, tak to prostě je. Pro mnoho lidí je velmi těžké přijmout, pokud nějaká věda naznačuje, že věci jsou komplikovanější, než se to na první pohled zdá. Někdo to nemá rád, protože očekává jasné závěry a čísla. Ale to je nepochopení povahy lidského světa, který je velmi rozmanitý. Všechno má více aspektů a rovin, což si člověk ve svém osobním životě kolikrát uvědomuje, ale když se přenese na rovinu celé společnosti, často najednou volá po jasných a jednoznačných řešeních. A znovu se vracíme k uprchlické krizi, která nemá jednoduché řešení – už jen proto, že co je „řešením“ pro jednoho, může být pro druhého problémem. V okamžiku, kdy sociologové naznačí, že nějaká problematika je mnohem složitější, jsou často napadáni. Sociologie je velmi užitečná pro uvědomění si, že svět není mechanický stroj. Na druhou stranu svět není ani naprostý chaos. Je to něco mezi tím. Má své zákonitosti, vzorce a pravidla, díky kterým jsou určité jevy a procesy pravděpodobnější než jiné, ale nikdy to nejsou „železné zákony“, což může být pro někoho těžké přijmout. To je patrně i důvod, proč se humanitní a společenské vědy u veřejnosti obecně těší menší důvěře.

 

PhDr. Roman Vido, Ph.D. pochází z Ostravy. V roce 2002 získal magisterský titul v oborech sociologie – filozofie na Masarykově univerzitě v Brně. Doktorský titul v oboru sociologie získal na téže univerzitě v roce 2005. Od roku 2005 byl členem katedry sociologie na Fakultě sociálních studií MU v Brně.  Působil také jako externí lektor a později jako odborný asistent na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. V letech 2010–2011 působil jako výzkumný pracovník v Institut für Kulturwissenschaften, Universität Leipzig, v letech 2014−2016 byl výzkumným pracovníkem ve vědeckém projektu realizovaném na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Od roku 2017 výzkumně spolupracuje se Sociologickým ústavem Akademie věd ČR, v.v.i. Od února 2019 je vedoucím katedry sociologie Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Profesně se zaměřuje na problematiku vztahu náboženství a společnosti v podmínkách moderní doby. Klíčovými tématy jsou pro něj otázky sekularizace, náboženské změny a vlivu náboženských (resp. sekulárních) hodnot na lidské jednání.

Příspěvek Seznamte se: Sociolog Roman Vido – vedoucí katedry sociologie FF OU pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/seznamte-se-sociolog-roman-vido-vedouci-katedry-sociologie-ff-ou/feed/ 0
Jan Lata na Aktuálně.cz: Ostravská medicína, to opravdu nejsou plzeňská práva https://alive.osu.cz/blog-jana-laty-ostravska-medicina-to-opravdu-nejsou-plzenska-prava/ https://alive.osu.cz/blog-jana-laty-ostravska-medicina-to-opravdu-nejsou-plzenska-prava/#respond Wed, 19 Jun 2019 08:27:43 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27044 Sdílíme s vámi reakci rektora Jana Laty na kritický text profesorky Dvořákové na blogu na Aktuálně.cz.

Příspěvek Jan Lata na Aktuálně.cz: Ostravská medicína, to opravdu nejsou plzeňská práva pochází z OU@live

]]>
Text z blogového příspěvku rektora Jana Laty na Aktuálně.cz:

Na blogu Aktuálně.cz publikovala 15. 6. svůj text profesorka V. Dvořáková. Rád bych na něj krátce reagoval.

Nejdříve, o co jde.

Na podzim se objevily zprávy, že na Lékařské fakultě Ostravské univerzity (OU) byli přijímáni v řádu jednotek i uchazeči, kteří nesplnili podmínky přijímacího řízení. Na základě informací v tisku proběhla na počátku roku kontrola komise Národního akreditačního úřadu (NAÚ), jejíž závěry dostala OU 11. 6. Již o dva dny později se objevily komentáře k výsledkům kontroly v mediích, pochopitelně rychlé a spíše méně než více přesné, včetně reakce profesorky Dvořákové v České televizi.

Závěry kontroly lze rozdělit do tří oblastí. Zjednodušeně – komise naznala, že vedení Lékařské fakulty v přijímacím řízení pochybilo, za druhé doporučila univerzitě provést opatření, které chybám v přijímacím řízení zabrání a za třetí doporučilo NAÚ zvážit zahájení řízení o omezení akreditace všeobecného lékařství v podobě zákazu přijímat studenty do prvního ročníku.

Svůj blog profesorka Dvořáková nazvala „Podivné reakce Ostravské univerzity“. Nevím, jaké reakce má profesorka Dvořáková na mysli, protože vedení Ostravské univerzity, vedení zbývajících fakult i Rada pro vnitřní hodnocení jednoznačně a veřejně praktiky přijímání neúspěšných uchazečů odsoudilo, považuje je za naprosto nepřijatelné a byla přijata opatření (v žádném případě nikoli jen „kosmetická“, jak píše profesorka Dvořáková), které zabrání opakování praktik vedení Lékařské fakulty při přijímacím řízení již v tomto roce. Vedení Lékařské fakulty tuto praxi doposud hájilo, nicméně věřím, že i jejich přístup se po závěrech komise NAÚ změní a vyvodí jednoznačnou, i osobní, zodpovědnost. Druhý nález kontrolní komise, přijímání velkého počtu uchazečů na odvolání, je problematický s ohledem na efektivitu přijímacího řízení, nejedná se ale o porušení ani právních, ani vnitřních předpisů univerzity. Nicméně i toto je nově přijatými opatřeními ošetřeno.

-> Pokračovat na celý příspěvek rektora Jana Laty na Aktuálně.cz

Příspěvek Jan Lata na Aktuálně.cz: Ostravská medicína, to opravdu nejsou plzeňská práva pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/blog-jana-laty-ostravska-medicina-to-opravdu-nejsou-plzenska-prava/feed/ 0
Ostravská nabídne na Coloursech našlapaný program https://alive.osu.cz/ostravska-nabidne-na-coloursech-naslapany-program/ https://alive.osu.cz/ostravska-nabidne-na-coloursech-naslapany-program/#respond Tue, 18 Jun 2019 14:45:20 +0000 https://alive.osu.cz/?p=26923 Ostravská univerzita i letos představí svou diskuzní scénu na Meltingpotu v rámci Colours of Ostrava a to v termínu 17. a 18. července. Vystoupí kapacity všech šesti fakult.

Příspěvek Ostravská nabídne na Coloursech našlapaný program pochází z OU@live

]]>
Letošní diskuzní scéna Ostravské univerzity v rámci Meltingpotu bude protkaná tématem Svoboda. Jak se k němu vědci Ostravské univerzit postaví v oborech, které jsou jim nejbližší? Přijďte si i vy poslechnout odborníky všech fakult. Další coloursovské Na kafé s… je tady!

PROGRAM

STŘEDA 17. 7. 2019
15:30 – 16:30       Pavel Ševčík / Svoboda volby v závěru života
17:00 – 18:00       Tomáš Knoflíček / Od svobody k nepochopení aneb k pozici umělce v moderním světě

Po celou dobu programu běží i workshopy sítotisku, k vyzkoušení se nabízí sladká periodická soustava prvků nebo první pomoc s IFMSA.

ČTVRTEK 18. 7. 2019
14:00 – 15:00       Kateřina Glumbíková a Marek Mikulec / Sociální bydlení jako svoboda bydlet
15:30 – 16:30       Pavel Forman a Tomáš Koudela /Svoboda slova a tvůrčí svoboda: moravská kulturní scéna devadesátých let
17:00 – 18:00       Robert Antonín / Hranice (ne)svobody: k proměnám vnímání svobody jedince v evropské kultuře
18:30 – 19:30       Jan Hradecký / Česká krajina po třiceti letech svobody

Po celou dobu programu běží i workshopy sítotisku, k vyzkoušení se nabízí sladká periodická soustava prvků nebo svět pod mikroskopem.

Lékařskou fakultu ve středu zastoupí profesor Pavel Ševčík, který se ve své přednášce s názvem Svoboda v závěru života zaměří na téma eutanázie. Moderní technologie používané v medicíně přinášejí v některých případech dosud nevídané formy umírání nebo bolestivého přežívání neslučitelného se životem. To je zdrojem nových společenských i medicínských dilemat. A rovněž důvodem, proč se v posledních cca 20 letech v některých zemích znovu otevřela diskuse, zda legalizovat eutanazii.   „Domnívám se, že nazrál čas vést kultivovanou a informovanou diskusi na téma eutanazie jak v odborné, tak v laické veřejnosti,“ naznačuje kontroverzní a citlivé téma profesor Ševčík.

Ve stejný den se představí i zástupce Fakulty umění, Tomáš Knoflíček. Ve svém vystoupení se zamyslí nad svobodou ve vizuální umělecké branži a tomu, jak je (ne)chápaná. Jaká je pozice umělců v dnešním moderním světě? Jakou váhu má umělecké sdělení a jakým způsobem dokáže oponovat současnému rozložení sil, jež nadřazuje otázku praktického účelu nad tázání se po podstatě? Je umělecká svoboda výrazem společenské prestiže nebo spíše stvrzením postupující izolace této profese?

Ve čtvrtečním programu vystoupí hned 6 vědců v rámci 4 tematických bloků. Sérii Na kafé s… odstartují Kateřina Glumbíková a Marek Mikulec, kteří se ponoří do problematiky sociálního bydlení jakožto příležitosti svobodně bydlet. Umožňuje sociální bydlení svobodné bydlení? Jak jsou vnímány osoby bez domova a jaké se uplatňují přístupy k řešení jejich situace? Diskuze, která se podívá na zoubek bezdomovectví a tomu, jak se v lokálních praxích podporují osoby bez domova.

Po nich se na scénu dostanou ke slovu umělci z Pedagogické fakulty. Jaká byla svoboda slova a tvůrčí svoboda v devadesátých letech na moravské kulturní scéně? Tomáš Koudela v rozhovoru s Pavlem Formanem představí zrod svobodné umělecké praxe a produkční pozadí literární a výtvarné scény na Ostravsku a v Olomouci.

Téma svobody provází také historii. V této oblasti i s přesahem do současnosti přispěje děkan Filozofické fakulty, Robert Antonín. Jaký je historický vývoj pojetí svobody člověka v evropské kultuře od jejího vymezení v antickém myšlení, po dnešní převzetí tohoto fenoménu? Jaký je vztah chápání svobody a dobového politického systému? A jaká specifika má současný stav české společnosti? Nenechte si ujít ani toto Na kafé s…

Poslední čtvrteční diskuzní kávu si pak dejte s Janem Hradeckým, děkanem Přírodovědecké fakulty. Co se děje s krajinou po třiceti letech svobody? Právě tomu se podívá na zoubek. Krajinu totiž formují nejen síly přírodní, ale zásadně do jejího fungování už po mnoho staletí zasahuje člověk. Krajina poskytuje společnosti zdroje i prostor, které neváhá využívat. Jak se z dnešní perspektivy jeví její minulost, přítomnost a budoucnost? Jak jsme se v jednotlivých etapách vývoje lidské společnosti ke krajině chovali a jak se na její struktuře a fungování podepsalo posledních třicet let? I tohle se dozvíte v diskuzní scéně na Meltingpotu v rámci Colours of Ostrava v prvních dvou dnech festivalu.

Přijďte Na kafé s… našimi vědci a dostaňte se pod povrch aktuálních témat. Scénu Ostravské univerzity UniverCity, kterou sdílí s VŠB-TUO, najdete tentokrát hned vedle budovy U6 v Dolní oblasti Vítkovice. Pro všechny bude nachystaná káva a příjemné posezení. K tomu nebudou chybět ani workshopy sítotisku nebo například zkoumání věcí mikroskopem. Více informací už brzy!

Akce je financována z projektu HR Excellence in Research na Ostravské univerzitě, registrační číslo projektu: CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_028/0006225.

Příspěvek Ostravská nabídne na Coloursech našlapaný program pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/ostravska-nabidne-na-coloursech-naslapany-program/feed/ 0
Rektor děkuje zaměstnancům: OU získala HR Award https://alive.osu.cz/rektor-dekuje-zamestnancum-ou-ziskala-hr-award/ https://alive.osu.cz/rektor-dekuje-zamestnancum-ou-ziskala-hr-award/#respond Mon, 17 Jun 2019 10:39:07 +0000 https://alive.osu.cz/?p=26890 Ostravská univerzita získala jedno z nejvýznamnějších ocenění za práci s lidskými zdroji. Podařilo se jí splnit přísné podmínky Evropské komise, která jí udělila HR Excellence in Research Award.

Příspěvek Rektor děkuje zaměstnancům: OU získala HR Award pochází z OU@live

]]>
Vážené zaměstnankyně, vážení zaměstnanci,

dovolte se mi s Vámi podělit o další úspěch Ostravské univerzity. Dne 6. 5. 2019 získala Ostravská univerzita od Evropské komise ocenění HR Excellence for Researchers – HR Award, kterým jsme prokázali, že v oblasti vytváření vhodných pracovních podmínek pro vědecké a výzkumné pracovníky nastavujeme správnou strategii.

Začátkem nového akademického roku proběhne informační kampaň s cílem podrobně informovat všechny zaměstnance o této strategii a dalším postupu v jejím naplňování.

Chtěl bych všem, kteří se podílejí a budou podílet na její realizaci včetně zaměstnanců, kteří se zúčastnili dotazníkového šetření v loňském roce, poděkovat.

Věřím, že realizace další části projektu HR Award bude stejně úspěšná a povede ke zkvalitňování pracovních podmínek na naší univerzitě.

Srdečně

prof. MUDr. Jan Lata, CSc.

_______________________________________________________________________

Ostravská univerzita se zařadila mezi nejprestižnější vědecké instituce v Evropě

Ostrava / 13. 05. 2019

Ostravská univerzita získala jedno z nejvýznamnějších ocenění za práci s lidskými zdroji. Podařilo se jí splnit přísné podmínky Evropské komise, která jí udělila HR Excellence in Research Award. Zařadila se tak po bok institucí jako švýcarský CERN nebo Oxfordská univerzita.

Už od roku 2005 se přední vědecké instituce hlásí k Chartě pro výzkumné pracovníky a Kodexu chování pro přijímání výzkumných pracovníků, které vytvořila Evropská komise. Před dvěma lety se připojila také Ostravská univerzita, která v souladu s nimi začala pracovat na nové strategii pro práci s lidskými zdroji ve vědě a výzkumu. Strategické dokumenty vzniklé v rámci projektu HR Excellence in Research na Ostravské univerzitě (reg. č.: CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_028/0006225) teď zkontrolovali zástupci Evropské komise, kteří Ostravské univerzitě udělili prestižní HR Award. Ta se tak zařadila po bok 481 vědeckých a výzkumných institucí v Evropské unii, které pracují s principy charty a kodexu.

Ostravská univerzita chce být nejen dobrou vzdělávací institucí, a k tomu jistě do budoucna přispějí dva úspěchy minulého roku, získání institucionální akreditace a prostředků na stavbu nových budov, ale i skvělou institucí vědeckou. Věda velmi záleží na kvalitě lidí, a získání ocenění HR Award, které Ostravská univerzita získala jako třetí vysoká škola v České republice, nám velmi pomůže při vytváření dobrých podmínek pro vědce i získávání zahraničních spolupracovníků,“ okomentoval úspěch rektor Ostravské univerzity prof. MUDr. Jan Lata, CSc.

Díky prestižnímu ocenění může Ostravská univerzita v budoucnu lákat odborníky ze zahraničí na kvalitní pracovní prostředí, získat lepší propojení s celoevropskou sítí výzkumných organizací i náskok při žádostech o některé granty nebo dostat více peněz do rozpočtu. Nově vzniklá HR strategie, na které se podíleli lidé napříč Ostravskou univerzitou, pak umožní zdokonalit systém školení zaměstnanců nebo nastavit hodnocení všech pracovníků. Do konce roku 2020 tak Ostravská univerzita bude pracovat se speciálním akčním plánem, jehož dopady do dvou let vyhodnotí a pošle Evropské komisi.

Teď hlavně musíme splnit naše předsevzetí z akčního plánu. To znamená, že nás čeká ještě tvrdá práce v řadě oblastí, které se týkají práce s lidmi. I kvůli neustálým proměnám akademického prostředí, budeme muset dále flexibilně nastavovat strategii, tak abychom naplňovali principy Charty a Kodexu. Pevně věřím, že to dokážeme, obhájíme ocenění a vytvoříme pro vědecké pracovníky takové klima, které nám umožní přilákat řadu nových talentů,“ říká prorektor Ostravské univerzity a garant projektu doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D.

Ostravská univerzita se ziskem loga HR Excellence in Research v Česku zařadila například po bok Mendelovy univerzity v Brně, Univerzity Karlovy nebo CEITECU. V Česku má toto ocenění kvality zatím pouze 13 vědecko-výzkumných institucí (či jen jejich dílčích částí), v celé Evropské unii pak celkově 481.

Příspěvek Rektor děkuje zaměstnancům: OU získala HR Award pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/rektor-dekuje-zamestnancum-ou-ziskala-hr-award/feed/ 0
Nextbike: Získejte kredit v hodnotě 200 Kč zdarma https://alive.osu.cz/nextbike-ziskejte-kredit-v-hodnote-200-kc-zdarma/ https://alive.osu.cz/nextbike-ziskejte-kredit-v-hodnote-200-kc-zdarma/#respond Mon, 17 Jun 2019 10:10:24 +0000 https://alive.osu.cz/?p=27015 Bikesharing hýbe Ostravou a proto Ostravská univerzita navázala spolupráci s nextbike. Studenti i zaměstnanci tak mají příležitost využít extra jízdní kredit zdarma.

Příspěvek Nextbike: Získejte kredit v hodnotě 200 Kč zdarma pochází z OU@live

]]>
Neradi jezdíte MHD 3 zastávky? Je vám vzácná každá minuta a přesouváte se prostřednictvím sdílených kol? Přemýšleli jste o téhle možnosti vůbec? Nebo jste o ní ještě neslyšeli? Pohodlně se posaďte, jízda právě začíná!

Ostravská univerzita zahájila spolupráci se společností nextbike, což je společnost, která zajišťuje provoz sdílených kol. Na trhu je už 15 let a působí ve 27 zemích a více než 200 městech na světě. Právě teď je i u nás v Ostravě a díky tomu, že jste studenty nebo zaměstnanci, máte automaticky 200 Kč jízdního kreditu zdarma. Stačí se pouze registrovat mailem s doménou @student.osu.cz nebo @osu.cz a následně Vám přijde verifikační email, po jehož potvrzení se vám automaticky přičte 200 Kč jízdního kreditu nextbike. Prvních 15 minut jízdy je vždy zdarma, dalších 45 minut je za 20 Kč a pak dalších 30 minut za 20 Kč. Více informací se dozvíte zde.

Aplikaci využívejte po celém světě, v ČR je tato služba zatím v Prostějově a naší Ostravě, každopádně nextbike chystá na léto 2019 i další projekty. Za zmínku stojí jejich už probíhající spolupráce s Nadací Kapka naděje, díky které se z každé jízdy nad 15 minut zdarma vybírá 10 % na podporu Dětské kliniky Fakultní nemocnice v Ostravě. Za první měsíc a půl spolupráce tak Ostravané vyjezdili krásných 18 000 Kč. Přispějte svou „kapkou“ díky nextbike také.

Příspěvek Nextbike: Získejte kredit v hodnotě 200 Kč zdarma pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/nextbike-ziskejte-kredit-v-hodnote-200-kc-zdarma/feed/ 0