OU@live https://alive.osu.cz Živý online magazín Ostravské univerzity Thu, 06 Aug 2020 16:01:41 +0000 cs-CZ hourly 1 Rainbow Run letos opět v Ostravě! https://alive.osu.cz/rainbow-run-letos-opet-v-ostrave/ https://alive.osu.cz/rainbow-run-letos-opet-v-ostrave/#respond Thu, 06 Aug 2020 16:01:41 +0000 https://alive.osu.cz/?p=30273 Máš rád běh, zábavný program a pohlcující atmosféru? Rád pomáháš druhým? Pokud sis alespoň jednou odpověděl ANO, Rainbow Run je přesně to, co hledáš. Kup si startovní lístky a jdi do toho s námi. Již 12.9. 2020 v Dolních Vítkovicích.

Příspěvek Rainbow Run letos opět v Ostravě! pochází z OU@live

]]>
Běh. Někdo ho přímo miluje, někdo o něm nechce ani slyšet. Rainbow Run má ale tak ohromný dosah, že vtáhne do děje i ty největší neběžce. Tento unikátní projekt totiž každoročně chystá spoustu překvapení.

Co to vůbec Rainbow Run je? Jedná se o zábavnou akci, na které hrají hlavní roli běh, všudypřítomné barvy, ale také, a možná hlavně, pomoc druhým. Trať má délku pouhých 5 km a je rozdělena do několika barevných zón. V každé vás čeká tzv. „smršť“ barev – fialová, modrá, žlutá a mnoho dalších. Při koupi standardního startovacího balíčku obdržíš startovní číslo, tričko, 1 balení barevného prášku, medaili, sluneční brýle a krásný pocit z dobrého skutku navrch.

„Pokud nejste fanoušky běhu, ale zábavy, můžete si vychutnat pestrého programu v zónách našich partnerů – ať už jsou odpočinkové nebo zábavní. Těšit se budou děti i dospělí,“ říká Vindy Krejčí, markeťačka festivalu. Pro rodiny s dětmi je připravena trasa Rainbow Run Family na 2 km. „Jedná se zejména o zábavu! Závod je rozdělen na tři starty. První vybíhají profíci, kteří si chtějí trasu opravdu zaběhnout. Další vybíhají týmy a pak všichni, co si chtějí trasu vychutnat svým tempem,“ sděluje Krejčí. Doprovodný program, který proběhne od 12. hodiny do půlnoci, vytvoří zejména interpreti jako Mirai, Michal Kavalčík alias. Ruda z Ostravy, legenda našich dětských let Jaroslav Uhlíř, Sima a mnoho dalších slavných osobností. Také se můžete těšit na duhové nebe, kdy v jeden okamžik společně přes 6 000 lidí vyhodí barvy do vzduchu. „Je to parádní podívaná,“ popisuje tuto část programu Krejčí.

Rainbow run

V rámci festivalu probíhá mimo jiné charitativní projekt Daruj Duhu. Letos bude Rainbow Run plnit sen rovnou dvěma dívenkám, Valince a Aničce. Ty v životě nemají tolik štěstí jako my. Jaký je jejich sen se brzy dozvíte na sociálních sítích Rainbow Runu. Účastí na festivalu pomáhá každý z vás. „Jedna z rodin bude podpořena ze vstupného, pro druhou rodinu se na Rainbow Runu bude dražit plátno. To bude před dražbou umístěno v areálu, aby na něj mohl každý zanechat svou stopu,“ upřesňuje Krejčí.

Neváhej a přijď podpořit dobrou věc! Už v sobotu 12.9. 2020 od 12 do 24 hodin. Pomoz Valince a Aničce, které trpí svalovým onemocněním, a společně s ostatními jim usnadni cestu za jejich snem. A pokud u toho všeho chceš být, ale koupě lístku se teď zdá být nedosažitelná, můžeš zkusit štěstí v naší instagramové soutěži na profilu @ostravska_uni o 2 vstupenky, kterou vyhlásíme na konci srpna. Tak nás sleduj i tam a nenech si soutěž ujít!

Příspěvek Rainbow Run letos opět v Ostravě! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/rainbow-run-letos-opet-v-ostrave/feed/ 0
Dvojice výzkumníků z fuzzy ústavu zaznamenala výjimečný úspěch ve světové soutěži https://alive.osu.cz/dvojice-vyzkumniku-z-fuzzy-ustavu-zaznamenala-vyjimecny-uspech-ve-svetove-soutezi/ https://alive.osu.cz/dvojice-vyzkumniku-z-fuzzy-ustavu-zaznamenala-vyjimecny-uspech-ve-svetove-soutezi/#respond Tue, 28 Jul 2020 16:41:30 +0000 https://alive.osu.cz/?p=30211 Dvojice výzkumníků z fuzzy ústavu zabývající se umělou inteligencí zaznamenala výjimečný úspěch v mezinárodní soutěži vyhlášené japonským ministerstvem. Gratulujeme Petru Hurtíkovi a Marku Vajglovi!

Příspěvek Dvojice výzkumníků z fuzzy ústavu zaznamenala výjimečný úspěch ve světové soutěži pochází z OU@live

]]>
Existuje řada ocenění pro akademické pracovníky: čestné doktoráty, ceny za nejlepší článek, cena za celoživotní přínos nebo i samotná publikace v prestižním periodiku. Vše má svou hodnotu a vše značí, že výzkumník dělal svou práci buď nadmíru svědomitě nebo demonstroval svou výjimečnou schopnost.

Ale pokud o vašem úspěchu nerozhodují názory hodnotitelů, pokud nemusíte jen překročit jakkoliv vysoko umístěnou laťku recenzentů, pokud prostě musíte porazit světovou konkurenci v objektivním kritériu, má vaše práce výjimečnou hodnotu. V umělé inteligenci je takové srovnání v rámci nezávisle hodnocených mezinárodních soutěží běžné. A srovnání je to často hodně ostré. Jedná se o oblast, kde jsou invenční metody zpravidla překonány již krátce po svém publikování. Jedná se o oblast, kde se na natrénovaní obrovských neuronových sítí používají speciální počítače za miliony korun. A jedná se o oblast, kam se přesunuly celé týmy lovící finanční odměny organizátorů soutěží. A přesto se Petr Hurtík a Marek Vajgl z ÚVAFM (Ústav pro výzkum a aplikace fuzzy modelování) dokázali se svou vlastní metodou a s použitím běžného stolního počítače v takovéto konkurenci umístit na druhé příčce!

Krátká sumarizace:

  • Cíl: detekce a sledování osobních vozidel a chodců na videích natáčených z vozidel.
  • Vyhlašovatel soutěže: Signate a Japonské ministerstvo hospodářství, průmyslu a obchodu.
  • Sponzoři: Google Cloud, Panasonic, Sony, NEC a další.
  • Počet registrovaných soutěžících: 305.
  • Počet řešení zaslaných soutěžícími: 697.
  • Cena pro tři nejlepší týmy: 1.1 miliónu japonských jenů.

Jinými slovy, jedna z nejžhavějších úloh v oblasti autonomních vozidel, tvrdá světová konkurence, objektivně počítané skóre, obrovská hardwarová výhoda na straně konkurence, inovativní myšlení a dva měsíce přesčasové dřiny na straně Ostravské univerzity. Petr Hurtík k tomu doplňuje: „Obrovskou motivací pro mě jsou dávná slova prof. Močkoře, který mi jednou řekl, že pokud nemůžeme řešit světové problémy vlastními metodami, nemůžeme říkat, že patříme ke špičce. Jsem rád, že na Ústavu máme velké množství takto použitelných metod, které zde byly vyvinuty.”

Základem soutěžního řešení byla čerstvá novinka (článek je v recenzním řízení) – neuronová síť POLY-YOLO, jejíž autory jsou kromě Petra Hurtíka a Marka Vajgla i Vojtěch Molek, Jan Hůla a Pavel Vlašánek. Motivací nebylo vítězství v soutěži, ale chuť propagovat navrženou metodu v odborné komunitě a dostat se k nezávislému posouzení jejího potenciálu. Ani po zisku cenného umístění nejde v první řadě o cenu samotnou. „Z umístění máme velkou radost,” komentují výsledek Petr s Markem. „Nejde primárně o finanční ohodnocení, ale o to, koho se nám podařilo porazit. Na třetím místě skončil tým Machine Learning Tokio, což je sdružení čítající kolem pěti tisíc členů zabývajících se umělou inteligencí. Jejich přístup k know-how, technice a jakýmkoliv zdrojům je výjimečný. Na čtvrtém místě skončil tým, jehož členem byl i absolutní výherce jedné z předchozích soutěží a třetí nejlepší řešitel z celého soutěžního webu. Na pátém místě skončil účastník, jenž využil aktuálně teoreticky nejlepší metodu pro daný problém, což naznačuje potenciál námi navrženého řešení.”

Bohužel dopady letošní pandemie COVID-19 zřejmě znemožní Petrovi a Markovi zúčastnit se slavnostního vyhlášení výsledků a veřejné prezentace jejich řešení v Tokiu. „I tak má účast pozitivní dopady, navázali jsme cenné kontakty a máme nabídku na spolupráci od firmy, která používá umělou inteligenci v medicíně. Popis naší metody se začíná sdílet a diskutovat na sociálních sítích i odborných serverech, a to ještě žádná publikace nevyšla, reálný impact factor někdy prostě výrazně předbíhá ten publikační, který je zde sekundární,” komentuje situaci Petr Hurtík. A doplňuje: „Nemožnost cestovat do Japonska nás sice mrzí, ale máme ověřenu kvalitu naší metody, ví se o nás a o Ostravské univerzitě, otevírá nám to možnosti pro další spolupráci s novými subjekty. Navíc to novému předmětu Úvod do deep learningu, který budeme od příštího semestru vyučovat na Katedře informatiky a počítačů společně s Honzou Hůlou, dodává další rozměr, neboť se studenti také budou moci zúčastnit dalších soutěží jako součást semestrálního projektu.”

Poznámka – nákup špičkové techniky je v procesu, brzdily jej formální změny v projektu a pravidla výběrových řízení, proto tým vstupoval do soutěže s nesrovnatelně horším vybavením, nicméně cílem pracoviště je poskytnout perspektivním týmům
špičkové technické zázemí.

Demonstrační video můžete shlédnout zde.

Příspěvek Dvojice výzkumníků z fuzzy ústavu zaznamenala výjimečný úspěch ve světové soutěži pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/dvojice-vyzkumniku-z-fuzzy-ustavu-zaznamenala-vyjimecny-uspech-ve-svetove-soutezi/feed/ 0
Majáles se přesouvá na rok 2021 https://alive.osu.cz/majales-se-presouva-na-rok-2021/ https://alive.osu.cz/majales-se-presouva-na-rok-2021/#respond Mon, 27 Jul 2020 17:19:44 +0000 https://alive.osu.cz/?p=30259 Z důvodu neustálého rizika vyplývajícího z onemocnění COVID-19 se 26. ročník ostravského Majálesu přesouvá na květen 2021.

Příspěvek Majáles se přesouvá na rok 2021 pochází z OU@live

]]>
Ostravský Majáles se letos bohužel konat nebude. Ani po letošní změně termínu z května na září se aktuální koronavirová situace v Moravskoslezském kraji stále nevyvíjí příznivě a není tak možné zaručit úspěšné uspořádání tohoto festivalu.

„Jako studentská nezisková organizace bychom čelili riziku, které je pro nás příliš vysoké. Nemůžeme si dovolit riskovat takto velkou ztrátu, která by pro nás mohla být likvidační,“ říkají organizátoři ze studentské organizace Younie.

26. ročník Majálesu Ostrava se tedy uskuteční 7. května 2021 na Slezskoostravském hradě. I po přesunu ročníku na další rok organizátoři slibují hudební program téměř beze změny. „Většina headlinerů, kteří potvrdili letošní účast, se zúčastní i v novém květnovém termínu,“ sdělují organizátoři. Veškeré zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

Další informace můžete sledovat na Facebookové události, popřípadě na webových stránkách Majálesu Ostrava.

Příspěvek Majáles se přesouvá na rok 2021 pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/majales-se-presouva-na-rok-2021/feed/ 0
Geografové Přírodovědecké fakulty si posvítili na rozvoj srdce Ostravy ve stínu Nové Karoliny https://alive.osu.cz/geografove-prirodovedecke-fakulty-si-posvitili-na-rozvoj-srdce-ostravy-ve-stinu-nove-karoliny/ https://alive.osu.cz/geografove-prirodovedecke-fakulty-si-posvitili-na-rozvoj-srdce-ostravy-ve-stinu-nove-karoliny/#respond Sun, 26 Jul 2020 09:07:57 +0000 https://alive.osu.cz/?p=30236 Výzkumný tým Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) si posvítil na osmiletý vývoj srdce Ostravy ve stínu známého nákupního centra. Jejich unikátní analýza se dostala do prestižního časopisu Cities.

Příspěvek Geografové Přírodovědecké fakulty si posvítili na rozvoj srdce Ostravy ve stínu Nové Karoliny pochází z OU@live

]]>
Centrum města je u velkých metropolí zpravidla jejich tepajícím srdcem. U Ostravy to ale zatím až tak neplatí. Na první pohled se sice ostravské centrum proměňuje a přibývají v něm nové kavárny i bistra. Realita je ale nejen podle geografů PřF OU mnohem složitější. Když před lety někdejší představitelé Ostravy dali zelenou obchodně-zábavnímu centru Forum Nová Karolina, viděli v něm symbol obrody města i impuls k rozvoji jeho centrální části. Na lukrativních pozemcích po někdejší koksovně tak v roce 2008 začal růst obchodně-zábavní kolos soukromého developera.

Místo symbolu obrody Fukušima

Už před slavnostním otevřením v březnu 2012 se ale ukázalo, že nové obchodně-zábavní centrum pro Ostravany nebude tolik očekávaným symbolem a architektonickým skvostem. Forum Nová Karolina si kvůli jisté podobě s nechvalně známou japonskou jadernou elektrárnou velmi záhy vysloužilo přezdívku Fukušima. Jak si všímají vědci z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF OU, obchodně-zábavní kolos předpokládanou hlavní roli v rozvoji centra Ostravy ani po letech neplní. I když Forum Nová Karolina přineslo jisté impulsy, dnes je jednou z příčin strádání centra města.

Právě realita prázdných výloh a proměna centra města v čase vyprovokovala geografy PřF OU k vytvoření unikátní analýzy. „Zmapovali jsme proměnu nabídky služeb a obchodů, které se nacházejí v centru Ostravy. Sbírání dat probíhalo hned v několika vlnách. Mohli jsme se opřít o starší data z let 2006 a 2011 a následně po otevření Fora Nová Karolina o analýzy z let 2016 a 2017,“ říká za výzkumný tým katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF OU Ondřej Slach.

Proměna obchodních ploch v centru Ostravy

Klíčovými ukazateli pro dopadovou studii ostravských geografů byl podíl prázdných ploch v centru města v přepočtu na jeho celkovou plochu, životaschopnost obchodních jednotek a kvalitativní proměna nabídky. „Ten nárůst prázdných ploch po otevření Nové Karoliny v roce 2012 je tam v řádech desítek procent. Ještě v roce 2011 byly prázdné obchody čtyři, o rok později jich bylo už přes čtyřicet. Dynamika, s jakou se následně proměňovala obchodní nabídka v ostravském centru potvrdila pokles životaschopnosti jednotek. Ruku v ruce s tím došlo také ke změně kvality sortimentu, který mohli zákazníci v ostravském centru sehnat. Do Nové Karoliny se odstěhovaly některé známé obchodní značky i služby,“ přibližuje Slach.

I přes to ale podle výzkumníků PřF OU není nic černobílé. Kromě zmíněných negativních dopadů je podle nich třeba vnímat také ty pozitivní. Sousedství Forum Nová Karolina přineslo jisté odlehčení ostravskému centru v podobě uvolněných prostor, snížení nájmů u obchodních ploch a větší prostor pro aktivity, které by se jinak v daném území nerozvíjely. Ostravské širší centrum dnes plní významnou roli z hlediska nabídky pracovních míst, kde je jen v sektoru služeb koncentrováno odhadem zhruba 20 tisíc pozic.

Gastronomizace centra versus doba koronavirová

V návaznosti na tento stav v centru Ostravy došlo k rozvoji gastronomie a jakési „gastronomizaci“ vázané především na pracovní dny. „Na projekt revitalizace celé Nové Karolíny šlo z veřejných peněz víc než 100 milionů euro. Je na zvážení, zda to je pro podobný vývoj a nastalou foodizaci centra adekvátní cena. Nechceme ale řešit, co bylo. Jednou tu Forum Nová Karolina stojí, tak je třeba se s její existencí vyrovnat. Před lety se zkrátka tehdejší představitelé města takto rozhodli a byť s tím třeba nemusíme souhlasit, v danou dobu to bylo relativně pochopitelné. Naší studií chceme jednak připojit své poznatky a zároveň vstoupit i do mezinárodní diskuze o velkých projektech v kontextu smršťujících se měst,“ dodává za výzkumný tým Ondřej Slach.

Téma skomírajícího centra Ostravy je i díky jeho „gastronomizaci“ v poslední době sice na první pohled u veřejnosti i politiků upozaděno, dopady koronavirové pandemie ale můžou situaci podle geografů PřF OU brzy změnit. Právě pro gastronomické provozy nebo služby totiž byla omezení v rámci nouzového stavu hodně tvrdá. I proto se výzkumníci obávají možného návratu v čase a opětovného zhoršení situace.

Nedořešené propojení centra s Novou Karolinou

Nadále je tak podle nich třeba uceleně řešit koexistenci centra Ostravy a Fora Nová Karolina. Ideálně minimalizováním negativních efektů a posílením těch pozitivních. „Dominujícím prvkem pro Forum Nová Karolina je auto – lidé tam přijedou a odjíždějí. I proto došlo k jeho fyzickému vyčlenění Karoliny z centra města. Je nutné vytvořit funkční propojení srdce města s Karolinou a vyřešit pomyslný „špunt“ v podobě náměstí Dr. E. Beneše s Ostravicí. Město musí iniciovat vytvoření takové nabídky v centru, aby bylo pro návštěvníky lákavé k trávení času – a to nejen v pracovní dny. Musí jít o pestrý mix se specifičtější nabídkou nikoliv o konkurenci pro Novou Karolinu. Ruku v ruce s tím, je potřeba zlepšit průchodnost mezi Karolinou a centrem pro pěší i cyklisty,“ vysvětluje za výzkumný tým PřF OU Alexandr Nováček.

Příkladů, kde se podobné propojení velkých nákupních středisek se srdcem města podařilo, najdeme v zahraničí hned několik. „Krásný příklad najdeme například v anglickém Liverpoolu, kde se ta koncepce propojení povedla. Podobně úspěšný projekt pak najdeme ale i v Southamptonu nebo v Mnichově. Ve všech jde o jeden prvek velké mozaiky, a to začlenění se tam i s využitím různých prvků podařilo,“ jmenuje Nováček.

S analýzou může pracovat ostravská radnice

Své závěry nabídne výzkumný tým PřF OU dál. „Představitelům města dáváme k dispozici evidenci i s návrhy jak s daným územím a propojením pracovat dál. Zároveň jim chceme dát také určitý návod, jak v budoucnu postupovat u podobně velkých projektů jako Forum Nová Karolina. To znamená neřešit jen samotnou parcelu, ale zároveň i dopady a funkčnost v rámci města jako celku. V praxi. Developer vždy udělá jen to, co mu dovolí veřejný sektor a snaží se logicky maximalizovat zisk, zatímco veřejný sektor se zaměřuje na maximalizaci užitku. Obojí se vzájemně nevylučuje, ale vždy je potřebné hledat prostřednictvím vyjednávání vzájemný kompromis. I proto by v budoucnu mělo být pro komunální politiky prioritou nastavit mantinely tak, aby město mělo větší vliv na plánování a realizaci velkých projektů. Monofunkční prostory rozhodně nejsou cestou ke smysluplnému rozvoji měst,“ uzavírá za výzkumný tým Ondřej Slach.

Příspěvek Geografové Přírodovědecké fakulty si posvítili na rozvoj srdce Ostravy ve stínu Nové Karoliny pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/geografove-prirodovedecke-fakulty-si-posvitili-na-rozvoj-srdce-ostravy-ve-stinu-nove-karoliny/feed/ 0
Výzkum biologů Přírodovědecké fakulty má pomoci hnízdění ptáků v Ostravě https://alive.osu.cz/vyzkum-mladych-biologu-prirodovedecke-fakulty-pomuze-ostrave/ https://alive.osu.cz/vyzkum-mladych-biologu-prirodovedecke-fakulty-pomuze-ostrave/#respond Fri, 24 Jul 2020 09:19:39 +0000 https://alive.osu.cz/?p=30246 Biologové Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) prokázali vliv urbanizace na hnízdění ptáků v Ostravě. Analýza dat potvrdila, že ptáci se příliš nehrnou do zastavěnějších městských částí. Výzkum využije ostravský magistrát.

Příspěvek Výzkum biologů Přírodovědecké fakulty má pomoci hnízdění ptáků v Ostravě pochází z OU@live

]]>
Zástupci studentské organizace SOVA z PřF OU se pro svůj biologický výzkum spojili s městem Ostrava. Společně pak ve vybraných městských částech vytipovali hned 48 míst s různými stupni urbanizace, kde rozmístili dva typy ptačích budek. Pravidelné kontroly, monitoring z kamer a finální analýza dat jim potvrdily podstatný vliv městské zástavby v Ostravě na populaci pěvců.

„Ptáci nakonec obsadili víc než 54 % našich budek. Největší zájem byl mezi nimi o ty v nízkém stupni urbanizace  a s vyšším podílem zeleně. V těchto místech jsme zaznamenali výraznější úspěšnost zahnízdění, větší množství vajec i mláďat, a pěvci nám ve vybraných budkách zahnízdili dokonce víckrát v jedné sezoně. Naopak o budky v hustě urbanizovaných částech Ostravy až tak velký zájem nebyl,“ vysvětluje za výzkumný tým SOVA Stanislav Ožana.

Ptáci si vybíraly bezpečnější typ budek

Kromě toho ostravské biology zajímaly také další preference ptactva. Pěvci si ve větší míře vybírali typ budek s přehrazeným vstupním otvorem, který je možné považovat za bezpečnější. Právě ten by podle mladých biologů měl být v budoucnu pro podporu jejich hnízdění v Ostravě upřednostňován. Naproti tomu barva budky při výběru hnízdiště u ostravských ptáků roli nehrála.

„To zjištění pro nás bylo překvapivé, protože je možné v literatuře najít příklady, kdy si vybírali ptáci budky v kontrastnějších barvách – pravděpodobně pro snadnější zpozorování v přírodě,“ okomentovala výsledek za výzkumný tým Kristýna Beníčková, která s daty pracovala ve své bakalářské práci.

Mladí biologové budou ve výzkumu hnízdění ptáků ve městě Ostrava pokračovat i v následujících letech. Chtějí mít k dispozici data za delší časové období a zároveň počítají i s ekotoxikologickou analýzou jednotlivých míst osázených budkami. S výsledky pilotního ročníku monitoringu už mladí biologové ze studentské organizace SOVA seznámili zástupce města.

„V posledních letech ve městech obecně ubývá míst pro hnízdění ptactva a jeho populace klesá. Město Ostrava se proto zapojilo do projektu s cílem podpořit možnosti hnízdění ptáků v městském prostoru a zlepšit tak situaci ptactva na území našeho města. Výsledky projektu nám napomohou s výběrem vhodného typu budek, optimálního způsobu jejich instalace a s výběrem konkrétních lokalit pro umístění nových ptačích budek i v dalších částech města. Výsledky můžeme taktéž zúročit při plánování výsadby stromů či údržby zeleně ve městě,“ vysvětluje náměstkyně ostravského primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Příspěvek Výzkum biologů Přírodovědecké fakulty má pomoci hnízdění ptáků v Ostravě pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/vyzkum-mladych-biologu-prirodovedecke-fakulty-pomuze-ostrave/feed/ 0
Léto podle Ostravské? Voda, hory i centrum Ostravy a pořádná nálož prázdninových workshopů k tomu https://alive.osu.cz/leto-podle-ostravske-voda-hory-i-centrum-ostravy-a-poradna-naloz-prazdninovych-workshopu-k-tomu/ https://alive.osu.cz/leto-podle-ostravske-voda-hory-i-centrum-ostravy-a-poradna-naloz-prazdninovych-workshopu-k-tomu/#respond Thu, 23 Jul 2020 13:06:22 +0000 https://alive.osu.cz/?p=30160 Jak vypadá zvířecí chlup nebo lidská tkáň pod mikroskopem? Co dělat, když se někdo topí? A jaké to bude, až vám bude o pár desítek let více? Odpoví vám Ostravská! A to v ZOO Ostrava, na Pustevnách, v Komenského sadech nebo sportovním areálu Hlučín.

Příspěvek Léto podle Ostravské? Voda, hory i centrum Ostravy a pořádná nálož prázdninových workshopů k tomu pochází z OU@live

]]>
Pokud zrovna plánujete, kam v létě vyrazíte a nechce se vám cestovat příliš daleko, možná vám právě ulehčíme rozhodování. Fakulty Ostravské univerzity se totiž spojily, aby vytvořily zážitkový i naučný program pro širokou veřejnost: rodiče, děti, uchazeče o studium i studenty vysokých škol a na oblíbených místech v regionu se postupně objeví na jednodenní akci s názvem Léto s Ostravskou. “Akce vznikla za účelem sblížení široké veřejnosti se studenty jednotlivých fakult Ostravské univerzity. Nejširší veřejnost často neví, co se dá na jednotlivých fakultách studovat a právě tematické workshopy, které si jednotlivé fakulty připravily, mají zábavnou formou přiblížit zajímavé studijní obory, a tím také oživit veřejný prostor”, říká o akci Viktor Fišera, event manažer OU.

Poprvé se na vás těší Lékařská fakulta společně s Pedagogickou fakultou 25. července ve sportovním areálu v Hlučíně, kde vás čeká ukázka vodního záchranářství, první pomoci a ze strany katedry studií lidského pohybu (PdF) půjčování člunů a vest. Co víc si v létě přát, než vyrazit si s kamarádem na člun a přitom vědět, co dělat, když se náhodou převrátíte. A pokud se za námi zastavíte ke stánku, můžete si koupit i naše nové nick-nacky na pivo nebo limču a omezit tak plýtvání jednorázovými plasty.

28. července se studentské organizace SOVA a EPKA z Přírodovědecké fakulty objeví v ZOO Ostrava, kde vám kromě aplikací na poznávání obojživelníků a plazů ukáží, co všechno se dá dělat s mikroskopem: Jak vypadají zvířecí chlupy zblízka? A jak vypadá mnohonásobně přiblížená lidská tkáň? Jak rychle se pohybují kvasinky? To a mnoho dalšího vás naučí zkoumat mladí vědci z Ostravské!

S mikroskopy ale ještě nekončíme. 15. srpna se s nimi přesuneme do areálu Pusteven, kde workshop mikroskopování předvede EPKA. Znovu vás vtáhne do mikrosvěta plného neprozkoumaných jevů a věcí a podpoří celoprázdninovou akci Pískoles  ̶  za les bez kůrovce. A právě v rámci Pískolesa na vás čeká další bohatý program: sochy lesních zvířat, pískohřiště pro děti, relax zóna pro dospělé, pískový fotopoint, víkendové doprovodné programy a naučný chodník „Po stopách kůrovce“. V průběhu léta se na Pustevny se svým programem vydá i SOVA, která se měla zúčastnit slavnostního zahájení v sobotu 11. července, to se však kvůli počasí nakonec nekonalo, a tak vám datum jejich cesty na Pustevny ještě upřesníme.

Celou akci Léto s Ostravskou završíme 21. srpna v Komenského sadech. Filozofická fakulta si pro všechny příznivce restaurací a hospůdek připravila parkový kvíz, během kterého můžete s přáteli poměřit své všeobecné znalosti (jak je zvykem u pub kvízů) a zpříjemnit si to oficiálním studentským pivem IQač. Společně se zástupci Pedagogické fakulty a Fakulty sociálních studií si zároveň můžete vyzkoušet pohyb na invalidním vozíčku, psaní ústy, psaní nohou, vedení nevidomého, simulace zrakových vad, sluchové pexeso nebo člověče nezlob se s klapkami na očích. Tento i další program cílený na seznámení se s životem tělesně znevýhodněných lidí vznikl díky vzájemné spolupráci katedry speciální pedagogiky z PedF, studentského kolektivu Zebra z FSS a Centra Pyramida. Poslední z jmenovaných, Centrum Pyramida, si připravilo program s názvem “Pomoz mi, abych to dokázal sám”, díky kterému můžeme nahlédnout do světa autismu. Fakulta umění se představí svou buskingovou stage (jmenovitě vystoupí Alexandra Nikiforová, Jan Garláthy, Tomáš Buček, Ihor Maryshkin a Trio violoncello) a zapojí se i výtvarná část, která vás naučí techniku monotypu, frontáže, a dokonce si vyrobíte deníček pomocí japonské vazby. Kromě zmíněného programu se zapojí i Poradenské centrum OU, které si připravilo logické hry a hlavolamy a také OUshop, ve kterém si můžete ulovit náš nejnovější merch.

Ať už jste humanitně zaměřeni, sportujete nebo se raději vidíte v bílém plášti, věříme, že každý z vás si v našem programu najde to své a svůj obyčejný letní den s námi proměníte v barevné prázdninové dobrodružství plné vědy, zábavy i lidskosti.

 

Veškeré aktivity v rámci jednodenních akcí Léto s Ostravskou jsou zdarma a jsou přístupné nejširší veřejnosti. Budou se konat za dodržování stanovených hygienických pravidel.

 

Příspěvek Léto podle Ostravské? Voda, hory i centrum Ostravy a pořádná nálož prázdninových workshopů k tomu pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/leto-podle-ostravske-voda-hory-i-centrum-ostravy-a-poradna-naloz-prazdninovych-workshopu-k-tomu/feed/ 0
Nová koncepce ostravské kultury ponese rukopis Přírodovědecké fakulty https://alive.osu.cz/nova-koncepce-ostravske-kultury-bude-mit-rukopis-prirodovedecke-fakulty/ https://alive.osu.cz/nova-koncepce-ostravske-kultury-bude-mit-rukopis-prirodovedecke-fakulty/#respond Tue, 14 Jul 2020 13:38:36 +0000 https://alive.osu.cz/?p=30194 Geografové Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) finišují s přípravou nové kulturní koncepce města Ostravy. Strategický dokument má v budoucnu víc odrážet představy nastupující generace a pracovat lépe s potenciálem města.

Příspěvek Nová koncepce ostravské kultury ponese rukopis Přírodovědecké fakulty pochází z OU@live

]]>
Vědci z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF OU mají s přípravou podobných strategických dokumentů výrazné zkušenosti a často figurují v expertních skupinách statutárního města Ostravy i Moravskoslezského kraje. Tým kolem Mgr. Ondřeje Slacha, Ph.D. se při přípravě nové Koncepce kultury města Ostravy opírá o konkrétní představy a potřeby mladých lidí i představitelů ostravské kulturní scény. Ostravská kultura tak má jít v budoucnu ruku v ruce s rozvojem města.

Tým PřF OU už zpracoval analýzu kulturní nabídky a poptávky, vnější prostředí i zdejší kulturní a kreativní odvětví. Navíc inicioval také vznik strategického týmu tvořeného zástupci ostravské kulturní scény, který v rámci pracovních skupin řeší hlavní priority koncepce. Podobně jako předchozí strategický dokument v oblasti ostravské kultury z roku 2014 je i nová koncepce zpracována participativním způsobem. Pro geografy PřF OU je tak klíčová otevřenost různým skupinám. Základním rámcem pro vznik nové koncepce pak je Strategický plán rozvoje města Ostrava 2017–2023.

„Aby koncepce byla funkční, musíme ji promyslet z vícero úhlů. V rámci pracovních skupin se na ostravském magistrátu potkáváme s politiky i provozovateli kulturních zařízení. Ty diskuze jsou hodně intenzivní a otevřené a věřím, že nám pomůžou definovat jejich skutečné potřeby, na nichž se ve velké míře shodují. Je tu například poptávka po posílení koordinace a komunikace napříč kulturní scénou, po zjednodušení a digitalizaci grantových schémat nebo větší podpoře mladých umělců,“ říká garant připravované koncepce Ondřej Slach z PřF OU.

Průzkum nezastavil ani koronavirus

Kromě podnětů z pracovních skupin navíc spustil řešitelský tým z PřF OU také průzkum mezi studenty středních a vysokých škol. I kvůli koronavirové pandemii a platným omezením se uskutečnil převážně online. Do dotazníkového šetření se nakonec zapojilo 831 respondentů. I díky jejich odpovědím se tak po několika měsících můžou geografové opřít o řadu podnětů.

„Už z podobných průzkumů pro předešlé kulturní koncepce jsou právě potřeby lidí mladších 30 let velkou výzvou. Víme, že právě oni budou zásadně promlouvat do budoucího rozvoje města. I proto by jejich hlas měl být slyšet a je pro nás nenahraditelný,“ vysvětluje Alex Nováček z PřF OU. Právě představy nastupující generace doplňují také hloubkové individuální rozhovory s lidmi z ostravské kulturní scény.

Klíčový je hlas mladých

Na finální výsledek už teď netrpělivě čekají představitelé města, pro které je důležité právě spojení se zástupci Ostravské univerzity.

„Pro mě je důležitá nejen samotná práce na strategii rozvoje kultury v příštích deseti letech, ale i skutečnost, že ji zpracovává Ostravská univerzita, které má pro takový počin ideální zázemí. Na její tvorbě se tak můžou spolupodílet mladí lidé vyzbrojení nejen dostatečnými teoretickými znalostmi, ale také vlastní zkušeností. Doufám, že přijdou s podnětnými nápady,” řekl náměstek primátora pro kulturu a sociální věci Zbyněk Pražák.

Novou koncepci kultury města Ostravy chce tým katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF OU dokončit na podzim letošního roku.

 

 

Příspěvek Nová koncepce ostravské kultury ponese rukopis Přírodovědecké fakulty pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/nova-koncepce-ostravske-kultury-bude-mit-rukopis-prirodovedecke-fakulty/feed/ 0
Po stopách ostravského gestapa s Radomírem Seďou https://alive.osu.cz/po-stopach-ostravskeho-gestapa-s-radomirem-sedou/ https://alive.osu.cz/po-stopach-ostravskeho-gestapa-s-radomirem-sedou/#respond Fri, 10 Jul 2020 17:33:01 +0000 https://alive.osu.cz/?p=30180 Existují místa v centru Ostravy, kolem kterých denně chodíme, aniž bychom věděli, že je za války využívala německá tajná policie. Kde přesně ta místa jsou a co se na nich odehrálo, nám na terénní přednášce prozradí historik Radomír Seďa.

Příspěvek Po stopách ostravského gestapa s Radomírem Seďou pochází z OU@live

]]>
Poštovní ulice, Kuří rynek, Sadová – to jsou místa, která patří mezi ty, jimiž vás 14. července od 18.00 provede historik Radomír Seďa na terénní přednášce s názvem Po stopách ostravského gestapa. Celou výpravu za válečnou minulostí společně zahájíme u Nové radnice. Víte například, kde docházelo k přestřelkám, kde se zatýkalo, nebo které konkrétní domy obývali významní členové gestapa? Kromě těchto a spousty jiných zajímavostí se dozvíte, jaké lokality v ostravském centru jsou spojeny s působením německé tajné statní policie.

Akci pořádá Antikvariát a klub Fiducia a zve na přednášku širokou veřejnost i všechny studenty a zaměstnance Ostravské univerzity, která je partnerem této akce. Vstup je dobrovolný a v případě zájmu o účast si stačí rezervovat místo buďto telefonicky na čísle 596 117 312 nebo osobně v antikvariátu, který najdete na adrese Nádražní 30, poblíž Welcome centra Ostravské univerzity.

Příspěvek Po stopách ostravského gestapa s Radomírem Seďou pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/po-stopach-ostravskeho-gestapa-s-radomirem-sedou/feed/ 0
Úspěch ostravského gymnazisty nese stopu Přírodovědecké fakulty https://alive.osu.cz/uspech-ostravskeho-gymnazisty-nese-stopu-prirodovedecke-fakulty/ https://alive.osu.cz/uspech-ostravskeho-gymnazisty-nese-stopu-prirodovedecke-fakulty/#respond Fri, 03 Jul 2020 12:53:30 +0000 https://alive.osu.cz/?p=30147 Studentská organizace SOVA Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) pokračuje v práci s nadanými středoškoláky. Teď se může pochlubit úspěchem nadaného gymnazisty Jana Lukovského v letošním ročníku Středoškolské odborné činnosti (SOČ).

Příspěvek Úspěch ostravského gymnazisty nese stopu Přírodovědecké fakulty pochází z OU@live

]]>
Talentovaní středoškoláci, kteří už v útlém věku propadli biologii, se na PřF OU můžou opřít o podporu studentské organizace SOVA. Kromě zajišťování workshopů a přednášek pro různé typy škol se členové organizace díky podpoře Moravskoslezského kraje pustili také do užší spolupráce s nejtalentovanějšími středoškoláky. Velmi záhy se mezi středoškoláky začínají objevovat zajímavé osobnosti, které zájmem o obor vybočují ze středoškolských lavic. Jednou z nich je Jan Lukavský z ostravského Wichterlova Gymnázia. „Práce se studenty, kteří se zajímají o biologii, je pro nás vždy výzva. Určitě jsme rádi, že se mezi nimi objevují i tací, kteří dokáží už v tak útlém věku zaujmout třeba i zkušené odborníky,“ říká za studentskou organizaci SOVA Stanislav Ožana.

Spojení mezi Janem Lukavským a organizací SOVA se zrodilo v rámci projektu “Vysokoškolákem na zkoušku”. Po jeho skončení se pak vzniklé vazby nepřetrhaly a budoucí maturant začal za pomoci organizace SOVA dělat první vědecké krůčky a připravovat práci do letošního ročníku Středoškolské odborné činnosti (SOČ).

Úspěch v tradiční soutěži

Se svou prací Poodhalení vzájemné příbuznosti krevet komplexu Periclimenes s. l.”, ve které zkoumal genetickou příbuznost vybraných druhů mořských krevet, ovládl nakonec krajské kolo SOČ. V celostátním kole tradiční soutěže se pak ve velké konkurenci umístil na devátém místě (jeho prezentace je k vidění zde).

„Bylo super si vyzkoušet práci na vysoké škole a zavítat do místních laboratoří. Osahal jsem si tak základní molekulárně genetické techniky. Práce na půdě Ostravské univerzity mi navíc pomohla v rozhodování o tom, kterým směrem se chci v budoucnosti dát. Jsem rád, že jsem dostal takovou možnost, protože si myslím, že ne všichni mí vrstevníci mohou trávit svůj volný čas v laboratoři,“ říká spokojeně Jan Lukovský.

Jeho práce, která nevynechává ani morfologii tohoto druhu mořských krevet, je navíc zajímavým příspěvkem do jednoho z hlavních směrů výzkumu PřF OU „Biodiverzita“, jenž se zaměřuje především na evoluci živočichů a rostlin a na rekonstrukci jejich fylogenetického vývoje.

Odměna pro členy SOVY

Úspěch gymnazisty ve velkém oceňují členové organizace SOVA, kteří mu s prvními krůčky ve vědecké laboratoři pomáhali. „Byla jsem velmi ráda, že se stále najdou pro vědu zapálení studenti jako je Honza. Snad ho entuziasmus neopustí a bude dále pokračovat ve svých vědeckých úspěších,” doufá Pavlína Frolová, která práci ostravského gymnazisty pod hlavičkou organizace SOVA vedla.

Úspěchem Jana Lukovského organizace SOVA s podporou nastupující generace rozhodně nekončí. V současnosti například pod vedením mladých biologů připravují své impaktované vědecké publikace další nadaní středoškoláci. Pro další školní rok pak organizace PřF OU chystá novinky, se kterými už brzy seznámí nejen partnerské školy ale i samotné školáky základních a středních škol.

 

 

 

Příspěvek Úspěch ostravského gymnazisty nese stopu Přírodovědecké fakulty pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/uspech-ostravskeho-gymnazisty-nese-stopu-prirodovedecke-fakulty/feed/ 0
Portugalština pro veřejnost https://alive.osu.cz/portugalstina-pro-verejnost/ https://alive.osu.cz/portugalstina-pro-verejnost/#respond Fri, 03 Jul 2020 11:28:16 +0000 https://alive.osu.cz/?p=30149 Katedra romanistiky FF OU otevírá další běh úspěšného modulu Portugalština: jazyk, reálie, kultura I. a II.

Příspěvek Portugalština pro veřejnost pochází z OU@live

]]>
Tento modul není jen o výuce jazyka, je také o poznání kultury a života v portugalsky mluvících zemích. Letos se otevírá už třetí běh, a tak jako v předchozích letech, zveme do modulu všechny zájemce z řad veřejnosti, kteří mají chuť naučit se základy portugalštiny, zjistit něco o portugalské gastronomii, kultuře, historii a tradicích Portugalska či Brazílie. V kurzu si posluchači rozšíří své znalosti také o portugalskou a brazilskou hudbu, film či architekturu, seznámí se s fenomény jako je brazilská capoeira nebo portugalské fado.  Po ukončení modulu absolventi dosahují jazykové úrovně A2, přičemž kvalitní základy jazyka získají i díky lekcím s rodilým mluvčím.

Portugalština: jazyk, reálie, kultura I. je určena těm, kteří dosud nemají žádné základy portugalštiny. Navazující modul Portugalština: jazyk, reálie, kultura II. je určen posluchačům, kteří si již osvojili základy jazyka. V rámci obou modulů se konají různé kulturní akce, přednášky, výstavy, setkání s velvyslancem Portugalska, degustace vín, společné večeře s portugalským lektorem… Modul je vyučován pod katedrou romanistiky, mezi lektory jsou proto zkušení vyučující, kteří každoročně i se svými studenty navštěvují portugalsky mluvící země. Cíl je jasný: ať portugalština na OU co nejvíc žije. Přidejte se k rozšiřující se komunitě @portugalstinaOU

Do modulu se mohou zapsat zájemci z řad veřejnosti, stačí si podat přihlášku do 20. srpna. Cena modulu pro začátečníky je 8000,-, výuka trvá dva semestry (jeden rok) a lekce se konají jednou týdně, vždy v odpoledních hodinách. Do modulu Portugalština: jazyk, reálie, kultura II. se podávají přihlášky do 19. srpna a cena je 6000,-.

Modul je realizován ve spolupráci s Portugalským centrem v Praze – Instituto Camões.

Příspěvek Portugalština pro veřejnost pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/portugalstina-pro-verejnost/feed/ 0
Jsme tu, abychom propojili přání studentů a vize univerzity, říká ambasador Filip https://alive.osu.cz/ambasador-filip-kotala-studium-je-zivotni-styl-u-me-okoreneny-praci/ https://alive.osu.cz/ambasador-filip-kotala-studium-je-zivotni-styl-u-me-okoreneny-praci/#respond Wed, 01 Jul 2020 12:40:42 +0000 https://alive.osu.cz/?p=30129 Když děláte, co vás baví, dají se při studiu zvládat i tři práce. Představujeme Filipa Kotalu, jednoho z ambasadorů Ostravské univerzity, jehož životním pohonem je optimismus a jehož tvář možná znáte ze sociálních sítí univerzity.

Příspěvek Jsme tu, abychom propojili přání studentů a vize univerzity, říká ambasador Filip pochází z OU@live

]]>
Filipa i Bailey možná znáte z Facebooku nebo Instagramu Ostravské univezrity. Dvě známé tváře, jedna lidská a jedna psí, jsou nedílnou součástí akcí Ostravské univerzity. Filip totiž pro univerzitu pracuje jako takzvaný studentský ambasador. Je členem týmu, který stojí za oficiálními eventy Ostravské univerzity, jako je UniverCity stage na Colours of Ostrava, Reprezentační ples, Akademický den a podobně. Seznamte se se studentem, který vedle studia s přehledem zvládá práci pro univerzitu, cestovku a ještě píská fotbalové zápasy. Jak to? Vybral si totiž správně a dělá to, co ho doopravdy baví.

Ahoj Filipe, na začátku otázka na tělo: kdo je větší ambasador – ty nebo tvůj pes Bailey?

Já bych řekl, že jsme na tom stejně, s tím rozdílem, že já pracuji a ona (Bailey je fenka) se „jen“ fotí a ukazuje na některých akcích univerzity. Každopádně jsem rád, že jsme společně s dalšími ambasadory a lidmi z univerzity začali Bailey spontánně přezdívat OUpes. Je to zase něco jiného a nového a ne každá univerzita může říct, že svého psa má, no ne?

Jak jsi se vůbec k ambasadorství na Ostravské univerzitě dostal? Naplňuje tě to?

K ambasadorství jsem se dostal přes mého dobrého kamaráda, spolužáka a kolegu Ondru Perneckého. Pracoval pro univerzitu na jejich akcích a i u mě to začalo to jako možnost přivýdělku ke studiu. Lidi z Centra marketingu a komunikace (CMK) si všimli, že je na nás s Ondrou spolehnutí a přešlo to v nabídku práce ambasadora. Ambasadorství je na OU poměrně mladé, vzniklo přibližně rok zpátky a za vznikem stojí CMK a Poradenské centrum. Pořád mě tato práce naplňuje a překvapuje. Každá akce je jiná, což mě osobně motivuje.

Máš pocit, že tě ambasadorství připravuje na život po škole? Nebo jinak: Jaká jsou pro tebe pozitiva toho, co děláš, kdybys je měl vysvětlit studentům, kteří do tvé práce nemají vhled?

Myslím si, že ambasadorství je super zkušenost do života. Jelikož máme v popisu práce aktivity zaměřené na uchazeče ale i studenty, tak se pohybujeme na různých akcích, kde získáváme cenné zkušenosti a hodně se toho dozvíme. Musíme dokonale znát svou fakultu (katedry, obory, zdroje informací). Také často radíme uchazečům a studentům, předáváme jim své pocity a dojmy ze studia, třeba na sociálních sítích anebo na veletrzích. Často fotíme promo fotky, točíme videa a podobně. Řekl bych, že jsme tu, abychom propojili přání studentů a vize univerzity, představy jejich zaměstnanců. Jsme jejich mezičlánek a snažíme se vnést do akcí a kampaní pohled studentů – co je pro ně důležité a zaujme je.

Kromě toho, že studuješ tělocvik a ICT se zaměřením na vzdělávání na Pedagogické fakultě, jsi univerzitní ambasador, zvládáš souběžně s tím i pracovat. Vím o tobě, že jsi fotbalový rozhodčí a zástupce cestovní kanceláře, což na jeden život není zrovna málo. Jak se to dá všechno skloubit?

Je pravda, že na jeden život toho není málo a někdy bych se potřeboval naklonovat. Ale když si člověk dobře rozvrhne svůj čas a energii, tak se to dá zvládnout vše a myslím, že na vynikající úrovni. Zároveň mě všechny mé práce, ale i studium neskutečně baví a díky tomu se mi všechno zvládá lépe a jednodušeji. Co se týče studia na univerzitě, tak to jsem nedávno úspěšně ukončil, ale rozhodně chci pokračovat na navazující magisterské. Fotbalového rozhodčího dělám už od 15 let, stalo se to součástí mého života a naučil jsem se podle toho plánovat svůj čas. Po gymnáziu do toho přibyla univerzita a musel jsem mnohem více času a úsilí věnovat studiu. A aby toho nebylo málo, tak zhruba 2 roky zpět jsem se čirou náhodou dostal k cestovní kanceláři, kde jsem ze začátku pracoval jako řadový instruktor. Jezdit jako instruktor na akce s dětmi jsou zkušenosti k nezaplacení a všem studentům z oborů, které k tomu mají blízko, to velmi doporučuji. Po první půl sezóně instruktora jsem dostal nabídku od vedení, zda nechci být zástupce cestovní kanceláře a mít kompletně na starost jednotlivé akce. To byl další postup v mé kariéře a v současně době organizuji a zabezpečuji všechny akce převážně na Moravě. Sháním instruktory, zajišťuji ubytování, dopravu, komunikaci a program pro děti na celou akci. Samozřejmě pod dohledem zkušeného majitele, který nám věří a zároveň hodně pomáhá. To mě přivádí na myšlenku, že v létě pořádáme pro děti dva perfektní tábory a pořád máme volná místa. Takže pokud nevíte, co s dětmi, koukněte na náš web a pošlete je s námi. Určitě si to s námi užijí!

Máš vlastně práci, která tě baví a vydělává ti peníze. Spousta lidí by mohla říct, že už vlastně nemusíš studovat. Co pro tebe možnost studovat znamená?

To je vlastně pravda, ale má práce je provázána se studiem a jsem za to moc rád. Ta provázanost mi dodává velkou motivaci do studia i práce zároveň. V cestovní kanceláři pořádám akce pro děti a abych mohl tyto akce pořádat perfektně, musím se vzdělávat v tom, jak s dětmi pracovat, tak aby to mělo smysl a bylo to prospěšné. Zároveň mě baví studentský život. Mám sice spoustu práce, ale pořád jsem student a účastním se většiny studentských akcí. Studium je pro mě momentální životní styl, který je okořeněný prací a moc mě to baví. Klidně bych se znovu přihlásil a taky jsem to právě udělal – podal jsem si přihlášku na navazující magisterské studium a doufám, že mi to vyjde.

Je nějaká srdcová záležitost spojená s Ostravskou, na kterou nikdy nezapomeneš? 

Těch akcí, které jsme organizovali je bezpočet a každá ta akce byla parádní. Mezi nejlepší patří plesy OU nebo veletrhy Gaudeamus. Nejvíce mi v srdci ale zůstává organizace Kotle OSU na Ostravském derby. Spolu s Ondrou Perneckým a dalšími lidmi do toho dáváme spoustu energie a když pak vidíme, jak si to lidé v aréně a hokejisti na ledě užívají, tak je to neskutečná odměna. S organizátory Derby, kteří to mají celé na povel, jsme už několik měsíců před zápasem v kontaktu a za naši univerzitu plánujeme soutěže o merch, lístky, vymýšlíme chorea, pochod před utkáním, prostě všechno, aby se Ostravské derby líbilo a lidé z Ostravské fandili. A musím říci, že v posledních letech se to opravdu daří a naši fanoušci jsou nejlepší.

Na závěr, bych se tě, Filipe, ráda zeptala, jaké životní motto tě definuje?

Vzhledem k tomu, že ho mám dokonce vytetované i na těle, je to určitě NADĚJE JE SILNĚJŠÍ NEŽ ZOUFALSTVÍ, což zkrátka vypovídá o tom, že jsem optimista, který věří, že všechno vždycky dobře dopadne.

 

Příspěvek Jsme tu, abychom propojili přání studentů a vize univerzity, říká ambasador Filip pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/ambasador-filip-kotala-studium-je-zivotni-styl-u-me-okoreneny-praci/feed/ 0
Pedagogická fakulta si zvolila nového děkana: kinantropologa Daniela Jandačku https://alive.osu.cz/pedagogicka-fakulta-si-zvolila-noveho-dekana-kinantropologa-daniela-jandacku/ https://alive.osu.cz/pedagogicka-fakulta-si-zvolila-noveho-dekana-kinantropologa-daniela-jandacku/#respond Fri, 26 Jun 2020 06:11:21 +0000 https://alive.osu.cz/?p=30118 Moderní a žádáná. Taková má být Pedagogická fakulta Ostravské univerzity po nástupu docenta Daniela Jandačky do funkce děkana fakulty. Akademický senát fakulty jej v pondělí 22. června zvolil téměř jednohlasně.

Příspěvek Pedagogická fakulta si zvolila nového děkana: kinantropologa Daniela Jandačku pochází z OU@live

]]>
Ve volbách, kterých se zúčastnili všichni členové Akademického senátu Pedagogické fakulty Ostravské univerzity, stál proti vítěznému kandidátovi speciální pedagog docent Petr Franiok. Kromě dvou členů senátu, kteří se zdrželi hlasování, zvolilo kladným hlasem všech dalších 16 členů docenta Daniela Jandačku. Nyní je tedy senátem navržen na funkci děkana, zbývá jeho jmenování rektorem univerzity Janem Latou.

Vědec se zaměřením na biomechaniku lidského pohybu a metodologii kinantropologického výzkumu stojí od roku 2016 ve vedení katedry studií lidského pohybu – aktuálně největšího a personálně nejsilnějšího pracoviště této fakulty. „Chtěl bych, aby Pedagogická fakulta Ostravské univerzity byla vnímána jako fakulta první, nikoliv druhé volby,“ byla slova, se kterými předstoupil před akademickou obec a díky nimž a své snaze jít cestou moderní pedagogiky 21. století, přesvědčil senát o svém přínosu pro fakultu v roli jejího děkana.

Nově navržený děkan působí na fakultě od roku 2005, tehdy jako odborný asistent, který o dva roky později založil výzkumné Centrum diagnostiky lidského pohybu. To má dodnes významný mezioborový přesah a poskytuje zázemí pro zisk výzkumných grantů, mezinárodní spolupráci i kvalifikační růst akademiků v rámci katedry.

V roce 2015 stál Jandačka, už jako docent, za přeměnou bývalé katedry tělesné výchovy na katedru studií lidského pohybu a následně zastával funkci prorektora pro mezinárodní vztahy na Ostravské univerzitě. V této funkci mimo jiné inicioval vznik Centra mezinárodních vztahů OU a vnitřní univerzitní grantový systém VIA, který umožňuje mobility studentů na nejprestižnější univerzity ve světě. Dále se podílel na významných národních i mezinárodních projektech a díky jeho bohaté publikační činnosti v mezinárodních renomovaných časopisech vedených v databázi Web of Science (WoS) bývá citován po celém světě. Jedním ze zásadních mezinárodních projektů, jehož je součástí a který z části dokonce vede (konkrétně program 4), je projekt HAIE (Healthy Aging in Industrial Environment) zaměřený na dopad úrovně pohybové aktivity ve znečištěném ovzduší na zdraví, psychickou pohodu a kvalitu života.

Kromě toho, že se budoucí děkan PdF věnuje rozvoji svého oboru u nás i v zahraničí, modernizaci fakulty a vzdělávání na OU, jeho práce přesahuje i do dalších institucí, jejichž je členem: předsednictvo České společnosti pro biomechaniku, Česká kinantropologická společnost a International Society of Biomechanics in Sports, vědecké rady Ostravské univerzity, Univerzity Palackého v Olomouci (Fakulty tělesné kultury), Masarykovy univerzity (Fakulty sportovních studií) a Univerzity Karlovy (Fakulty tělesné výchovy a sportu), zastává funkci místopředsedy Rady pro vnitřní hodnocení Ostravské univerzity a stál také za zrodem projektu Univerzitního zázemí sportu a behaviorálního zdraví, jehož výstavba nyní probíhá na Černé louce v centru Ostravy.

Daniel Jandačka vystřídá ve funkci Tomáše Jarmaru, který 31. října 2020 v roli děkana skončí po dvou po sobě jdoucích čtyřletých obdobích.

Příspěvek Pedagogická fakulta si zvolila nového děkana: kinantropologa Daniela Jandačku pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/pedagogicka-fakulta-si-zvolila-noveho-dekana-kinantropologa-daniela-jandacku/feed/ 0
Je to krásný pocit slyšet v jejich hlase radost ze života https://alive.osu.cz/je-to-krasny-pocit-slyset-v-jejich-hlase-radost-ze-zivota/ https://alive.osu.cz/je-to-krasny-pocit-slyset-v-jejich-hlase-radost-ze-zivota/#respond Tue, 09 Jun 2020 16:34:57 +0000 https://alive.osu.cz/?p=30099 Koronavirus zasáhl hodně lidí nepříjemným způsobem. Dobrovolníci si ale odnáší i řadu pozitivních zkušeností.

Příspěvek Je to krásný pocit slyšet v jejich hlase radost ze života pochází z OU@live

]]>
Dobrý den, jsem studentka Ostravské univerzity z projektu Dobrovolník na telefonu. Máte čas a chuť si teď povídat?” Takto vždy zněla první věta studentů psychologie na Ostravské univerzitě, kteří od poloviny dubna do konce května nahrazovali práci volnočasových dobrovolníků. Za normálních okolností rodinní příslušníci nebo dobrovolníci navštěvují seniory a klienty sociálních zařízení osobně, povídají si s nimi o příjemných věcech a jednoduše s nimi tráví čas. V době pandemie byl ale vstup do těchto zařízení zakázán. Rodiny přestaly navštěvovat své starší příbuzné, nechávaly nákupy za dveřmi a veškerá komunikace se točila kolem vět “Nepotřebuješ nakoupit? Máš co jíst? Hlavně nikam nechoď a buď doma!” Každý jsme toto období prožívali jinak, ale jedno jsme měli společné. Byla to potřeba nějakého kontaktu: “Mnozí z klientů sú ľudia, ktorí sú sami, nemajú nikoho, kto by sa s nimi porozprával, okrem personálu, ktorí sa o nich stará a ten častokrát nemá čas. Sú radi už len za to, že im vôbec niekto zavolá a opýta sa ich, ako sa majú, čo robili,” popisuje student psychologie na Ostravské univerzitě svou dobrovolnickou zkušenost. 

“Klienti nám vykládali o svém životě, osudu, vzpomínkách na to pěkné i těžké, co je na jejich cestě životem potkalo. A vždyť víte, je to překrásný pocit, slyšet v jejich hlase opět radost ze života, smích a nějakou nostalgii,” vysvětluje jeho kolegyně Tomiris, která byla jedním z pěti dobrovolníků, kteří v průběhu dubna a května volali seniorům, a pokračuje: “Samozřejmě, nemůžeme jim pomoci tak, jako lékaři nebo lidé, kteří se o ně každodenně starají i po fyzické stránce. Přesto jim naše rozhovory darují teplo, lidské vnímání, pochopení a jednoduše možnost vlídného rozhovoru, kterého je momentálně nejen v těchto časech pandemie tak žalostně málo. A na oplátku se my obohacujeme zajímavými životními zkušenostmi, životními příběhy, dobrou náladou a vlastně také motivací.”

V průběhu dvou měsíců dobrovolníci Ostravské univerzity oslovili s nabídkou přes 80 organizací v Moravskoslezském kraji . S šesti organizacemi jsme navázali intenzivní spolupráci a volali opakovaně více než 20-ti klientům. “Našim cílem nebyla kvantita telefonních hovorů, ale osobní přístup a opakovaný kontakt. Máme krásnou zpětnou vazbu jak od samotných klientů, kteří si přejí, ať v této službě pokračujeme, tak od spolupracujících organizací,” komentuje projekt koordinátorka Kateřina Žvaková, která se na Ostravské univerzitě v běžném režimu stará o studenty se specifickými potřebami. “Mně, jako koordinátorovi, dal tento projekt opravdu hodně. Nejvíce mi ale otevřel oči příběh pána, který byť měl rodinu velmi blízko svého bydliště, cítil se osamělý a myslel na to nejhorší. Díky našemu projektu jsme ho nasměrovali na odbornou pomoc a věříme, že už mu je lépe,” poukazuje na případ, který ilustruje, jak důležité je ptát se svých blízkých, jak se mají a jednoduše se o ně zajímat. 

Jak to vidí další dobrovolníci? 

David

“Jsem velice rád za možnost se projektu zúčastnit, po osobní zkušenosti můžu s jistotou říci, že je projekt pro seniory velice prospěšný a je jen škoda, že povědomí o projektu, i přes naši snahu, není tak velké, jak by si zasloužilo.”

Kamila

“Jak se dneska cítíte?” činí tu nejdůležitější větu celého rozhovoru – nejen proto, že se je na to někdo se zájmem ptá, ale také proto, že oni nám to chtějí opravdu říct. A odpovědi jsou různorodé – někdy veselé, někdy smutné. Za dobu našeho fungování máme pozitivní odezvy. Nyní nás již klienti vítají familiárním hlasem ve sluchátku. A my je zase rádi slyšíme znova.”

Anna-Marie

“Za sebe musím říci, že bylo velmi přínosné v tak hojném počtu interagovat s lidmi, se kterými se jinak bohužel nemám šanci pobavit na jiné, než zdvořilé úrovni. Jakmile měli senioři pocit, že se baví s někým, komu se mohou vypovídat, začali se mnou sdílet své životy, vzpomínky a zážitky z minulosti, často velmi komplikované a tvrdé. Mnohým i přesto nechyběl životní optimismus a byli pro mne velkou inspirací. Častokrát jsme se půl rozhovoru smáli a se smíchem se i loučili. Ze strany seniorů byl cítit vděk a radost z toho, že si mohou s někým popovídat.”

 

Příspěvek Je to krásný pocit slyšet v jejich hlase radost ze života pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/je-to-krasny-pocit-slyset-v-jejich-hlase-radost-ze-zivota/feed/ 0
Pandemie nastavila školám zrcadlo https://alive.osu.cz/pandemie-nastavila-skolam-zrcadlo/ https://alive.osu.cz/pandemie-nastavila-skolam-zrcadlo/#respond Tue, 09 Jun 2020 11:49:55 +0000 https://alive.osu.cz/?p=30095 Rozhovor s didaktikem, literárním historikem a filozofem Martinem Tomáškem o nemocech a možném uzdravení českého školství…

Příspěvek Pandemie nastavila školám zrcadlo pochází z OU@live

]]>
„Naučme koblihy létat!“ je mottem Martina Tomáška z Katedry české literatury a literární vědy Filozofické fakulty OU. „K tomu, aby se člověk stal dobrým učitelem, musí být tak trochu jako Jirotkův Saturnin, učitelství kromě nezbytné empatie vyžaduje pedagogickou představivost, odvahu i smysl pro humor.“ Před časem v tomto duchu hledal cestu jak propojit studenty učitelství, praktikující učitele a teoretizující didaktiky, aby společně ověřili, zda má Ostrava v oblasti moderní pedagogiky co nabídnout.

 Co je hlavním smyslem každoročních Didaktických intervencí?

Obecně vzato umožnit vzájemnou a smysluplnou spolupráci všech tří skupin, které k sobě přirozeně patří. Přinášet inspiraci v podobě nových metod, reagovat jimi na měnící se potřeby společnosti, podněcovat diskusi, kritickou, ale respektující. Naším nejvlastnějším cílem je ukazovat našim studentům příklady dobré školní praxe a podporovat jejich rozhodnutí jít učit.

 To by se ale přece mělo dít i v běžné výuce na vysoké škole?

Učit se učit je něco jiného než pronikat do určitého oboru za účelem vědeckého bádání nebo uplatnění v mimoškolní praxi. Přestože se během dětství a dospívání každý setkal s dlouhou řadou učitelů, neznamená to, že automaticky bude schopen být jako ti nejlepší z nich. Někdy je ani nedokáže rozeznat. Být učitel znamená vědět proč, jak a co (v tomto pořadí). Vím, že chci probouzet a povzbuzovat aktivní zájem o svět, kritické myšlení, smysl pro hodnoty demokratické společnosti, ohleduplnost k druhým i k přírodě. Můj obor je polem, na kterém se to společně se studenty vzájemně učíme.

 Na intervence ale chodí také řada zavedených učitelů…

Časem se vytvořilo gravitační pole, které přitahuje další. Jsme otevření, i doslova – do Centra PANT, kde se setkáváme, může přijít každý. Ty, kteří zde najdou spřízněné duše, oslovujeme s nabídkou další spolupráce, chodíme k nim na náslechy a vtahujeme do dalších projektů. Jiné neosloví diskusní forma nebo neslyší na reformní pedagogiku, přijdou jednou dvakrát, promluví, cítí odlišné nastavení a zase „odpadnou“.

 A nejsou to právě tito učitelé, které bychom měli nejvíce oslovovat?

Dnešní škola neví, zda má trvat na tradičním obsahu a formách, nebo být inovační dílnou. To se promítá mimo jiné také do probíhajících sporů o podobě rámcových vzdělávacích programů, jednotných přijímaček nebo státních maturit. Na jedné straně stojí tradicionalisté, kteří takřka romanticky věří, že to, co bylo, bylo dobré, a nyní proto přichází soumrak vzdělanosti, neboť encyklopedické znalosti pozbývají na hodnotě a s nimi také ti, kteří je věrně strážili. Na druhé straně jsou učitelé jako průvodci vzděláváním, pro které není uplatnitelnost poznatků sprostým slovem, kteří studenty nechávají samostatně hledat a třeba se i plést, zároveň je ale vedou ke spolupráci a vůbec se soustřeďují hlavně na rozvoj široké škály měkkých dovedností. Tradicionalisté jim vyčítají, že výsledkem je to, že studenti nic neumí, jsou nezdravě sebevědomí a neuznávají autority. Ale to není pravda. Pokud jsou vůči něčemu ostražití, tak vůči hrubé síle. Když někdo nedokáže vysvětlit, proč mě zkouší z toho, z čeho mě zkouší, a já mám tušení, že to sám neví, nemůže mít mou úctu.

 Jakou oporu má tento pohled v transformačních procesech podporovaných MŠMT?

Existující rámcové vzdělávací programy nestaví primárně na znalostech, ale na rozvoji tzv. kompetencí, což je dostatečná opora pro potřebné změny. Jinými slovy: ti, co setrvávají u obsahového, paměťového učení, ignorují pravidla, která byla pro výuku nastavena.

 Když se na to podívám z pohledu tradičních učitelů, do jisté míry chápu obavy, že kompetence vytlačí reálné znalosti. Že do praxe budou nastupovat učitelé, kteří možná budou umět učit, ale nebudou mít co.

Uvědomuji si, že sám jsem ještě produktem tradičního pojetí. Základka mě naučila číst a psát, gymnázium k tomu přidalo záplavu jazykových pravidel a literární faktografie, na vysoké jsem navíc pochopil principy, na nichž jazyk stojí, a co je potřeba k tomu, aby fungoval, jak má. Když jsem pak na gymnáziu začal učit stejným reproduktivním způsobem, na jaký jsem byl zvyklý, cítil jsem, že nudím nejen své studenty (to bylo koneckonců považováno za normální), ale i sám sebe. Co mi chybělo, nebyly teoretické znalosti, ale oborová didaktika. Navíc se ukázalo, že řadě věcí v podstatě vůbec nerozumím a že je sice dokážu nadiktovat i vyzkoušet, ale nikoliv vysvětlit. Hodnota toho, co jsem se do té doby naučil, byla vzhledem k mé učitelské pozici značně devalvována. Láska k jazyku a literatuře, stejně jako odpovědnost vůči mým studentům mi nedovolily vědomě jim škodit.

Celý rozhovor si můžete přečíst v novém vydání magazínu OFFline Filozofické fakulty Ostravské univerzity.

Příspěvek Pandemie nastavila školám zrcadlo pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/pandemie-nastavila-skolam-zrcadlo/feed/ 0
Ostravští vědci pomáhají lidem s poznáváním živočišné říše https://alive.osu.cz/ostravsti-vedci-pomahaji-lidem-s-poznavanim-zivocisne-rise/ https://alive.osu.cz/ostravsti-vedci-pomahaji-lidem-s-poznavanim-zivocisne-rise/#respond Fri, 05 Jun 2020 17:15:58 +0000 https://alive.osu.cz/?p=30064 Vědci Ostravské univerzity představili nové aplikace pro chytré telefony a tablety. Milovníci přírody si díky nim po vážkách posvítí na kobylky, cvrčky a další zástupce rovnokřídlého hmyzu nebo na různé druhy obojživelníků a plazů.

Příspěvek Ostravští vědci pomáhají lidem s poznáváním živočišné říše pochází z OU@live

]]>
Brouzdáte se rádi krajinou a občas se sami sebe ptáte, na jaký druh rostliny nebo živočicha jste natrefili? V digitální éře s sebou milovníci přírody do lesa dávno nemusejí tahat kapesní atlasy nebo encyklopedie. Aplikace v chytrém telefonu je mnohdy dokáží víc než slušně zastoupit. Hned několik z nich nese značku Ostravské univerzity.

Historie aplikací

Když před časem studoval na ostravské Přírodovědecké fakultě známý zpěvák Dan Bárta, zrodila se myšlenka na vznik speciální aplikace pro chytré telefony a tablety, která by i naprostým laikům ukázala krásu vážek. Původní myšlenky se chytili mladí studenti a vědci Ostravské univerzity a světu pod hlavičkou vývojářského týmu Biorecords představili v roce 2017 svého Lovce vážek CZ. Ten během několika málo vteřin proměnil chytrý telefon v bezplatnou a jednoduše dostupnou digitální encyklopedii. Média mluvila o novince z Ostravy v superlativech a Dan Bárta, zpěvák a nadšený odonatolog se stal tváří aplikace, která měla potenciál zaujmout masy, zpopularizovat vážky a alespoň trochu přispět k jejich ochraně. Milovníci přírody tak začali ze zvědavosti ve vzduchu máchat mobilními telefony na letící vážky a zkoušeli si o nich zjistit víc.

Vážky a občanská věda

Bezplatná pomůcka od biologů, ochránců přírody, informatiků a matematiků Ostravské univerzity ale měla ještě jeden na první pohled nenápadný rozměr. Univerzitní vědci počítali s tím, že díky aplikaci získají pomocníky, kteří jim dobrovolně pošlou cenné údaje pro jejich výzkum vážek v Česku. Naplno tak chtěli využít principy tzv. občanské vědy (tj. Citizen Science), která pomáhá výzkumníkům napříč světem získávat data pro výzkum v různých oblastech. Nadšenci, kteří začali mapovat vážky v Česku se tak zařadili po bok dalších „občanských vědců“, kteří ve světě pomáhají například objevovat exaplanety, mapovat dialekty nebo rostliny. Ostravským výzkumníkům se záhy potvrdilo, že se můžou opřít o nadšené amatérské kolegy, kteří jim ochotně posílají fotky i souřadnice vážek. Ověřili si tak, že občanská věda může při správném zapojení veřejnosti výborně fungovat.

Webová verze aplikace

Vývojářský tým Ostravské univerzity si ale uvědomoval i rezervy. Na roli amatérských výzkumníků se vyptávali také milovníci přírody, kteří by za nic na světě nevyměnili své tlačítkové telefony za modernější přístroje. Členové Biorecords tak přišli s přístupem do aplikace přes internetový prohlížeč.  „Při přístupu z běžného počítače můžou na stránce Biorecords využít stejné funkce jako v mobilní aplikaci. K dispozici tak mají druhový rozpoznávací systém, katalog vážek ČR nebo si můžou zobrazovat a kontrolovat své vlastní záznamy,“ potvrzoval před rokem za vývojářský tým Biorecords Martin Prášek.

Rozšíření portfolia aplikací

Píše se rok 2020 a aplikaci Ostravské univerzity Lovec vážek CZ si do chytrého telefonu stáhlo přes 1500 lidí. Původní myšlenka se tak dočkala naplnění a ostravští vědci získávají pravidelně cenná data pro výzkum od svých amatérských kolegů. Stejný princip teď chtějí mladí výzkumníci využít také pro další výzkum. Vývojářský tým Biorecords připravil dvě novinky, které mají pomoci dalším živočišným druhům a zároveň rozšířit počet občanských vědců v Česku. Do konce června chtějí do ostrého provozu spustit Lovce rovnokřídlých CZ i Lovce obojživelníků a plazů CZ.

Propojení všech aplikací

Po vážkách si tak milovníci přírody budou moci zblízka posvítit na kobylky, cvrčky a další zástupce rovnokřídlého hmyzu nebo právě na různé druhy obojživelníků a plazů. Podklady pro obě aplikace vycházejí z dostupné literatury ale třeba také z Nálezové databáze ochrany přírody Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. „Princip fungování obou aplikací jsme příliš neměnili. Vše tak znovu stojí na pečlivě připravených databázích a identifikačním algoritmu, který dokáže určit příslušný druh. Doufáme, že lidem zjednodušíme orientaci v živočišné říši a oni nám na oplátku zase pomůžou se sběrem dat pro náš výzkum. Všechny naše aplikace navíc po nainstalování najdou v jediném rozhraní. Budou tak mezi nimi moci jednoduše přepínat,“ říká vedoucí vývojářského týmu Biorecords Stanislav Ožana.

Zapojte se do výzkumu!

Aplikace můžou mít také výrazný edukativní dopad. Už teď biologové ostravské Přírodovědecké fakulty plánují, že díky nim vytvoří přímo v přírodě interaktivní workshopy pro žáky základních a středních škol. Z lavic se tak s telefonem vypraví přímo na vybraná místa a zkusí si roli malých vědců. Pokud chcete ostravským vědcům pomoci s výzkumem máte šanci. Na lovení některých živočišných druhů nepotřebujete síťku, ale mobilní telefon, tablet nebo počítač. Lovce vážek CZ si můžete během chvíle stáhnout do chytrých zařízení s operačním systémem Android i iOS. Stejně tomu bude i u nově připravovaných aplikací, které jsou těsně před slavnostním spuštěním. V současnosti už poslední dvě aplikace můžou lidé používat v testovacím režimu na zařízeních, která běží na systému Android.

Příspěvek Ostravští vědci pomáhají lidem s poznáváním živočišné říše pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/ostravsti-vedci-pomahaji-lidem-s-poznavanim-zivocisne-rise/feed/ 0