OU@live https://alive.osu.cz Živý online magazín Ostravské univerzity Fri, 15 Dec 2017 14:56:04 +0000 cs-CZ hourly 1 Beseda s Pavlem Fischerem / pondělí 18. prosince 18.00 Centrum PANT https://alive.osu.cz/beseda-pavlem-fischerem-pondeli-18-prosince-18-00-centrum-pant/ https://alive.osu.cz/beseda-pavlem-fischerem-pondeli-18-prosince-18-00-centrum-pant/#respond Fri, 15 Dec 2017 11:28:37 +0000 https://alive.osu.cz/?p=18443 Besedu s kandidátem na prezidenta moderuje doc. Jan Hradecký, geoekolog a děkan PřF Ostravské univerzity.

Příspěvek Beseda s Pavlem Fischerem / pondělí 18. prosince 18.00 Centrum PANT pochází z OU@live

]]>

Příspěvek Beseda s Pavlem Fischerem / pondělí 18. prosince 18.00 Centrum PANT pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/beseda-pavlem-fischerem-pondeli-18-prosince-18-00-centrum-pant/feed/ 0
Interkulturní projektový management na Fakultě sociálních studií https://alive.osu.cz/interkulturni-projektovy-management-fakulte-socialnich-studii-2/ https://alive.osu.cz/interkulturni-projektovy-management-fakulte-socialnich-studii-2/#respond Fri, 15 Dec 2017 10:48:56 +0000 https://alive.osu.cz/?p=18822 Ve dnech 6. 11. – 7. 12. 2017 se na Fakultě sociálních studií uskutečnil projekt bilaterální spolupráce s názvem Interkulturní projektový management. Fakulta sociálních studií Ostravské univerzity je partnerem FH Campus Wien a Hochschule München v rámci evropského magisterského studijního programu „Sociální práce a sociální ekonomika“.

Příspěvek Interkulturní projektový management na Fakultě sociálních studií pochází z OU@live

]]>
Ve dnech 6. 11. – 7. 12. 2017 se na Fakultě sociálních studií uskutečnil projekt bilaterální spolupráce s názvem Interkulturní projektový management. Fakulta sociálních studií Ostravské univerzity je partnerem FH Campus Wien a Hochschule München v rámci evropského magisterského studijního programu „Sociální práce a sociální ekonomika“. Spolupráce univerzit spočívá ve studijní specializaci Joint Degree, v mobilitě učitelů
a v realizaci odborných exkurzí studentů. V rámci tohoto projektu se uskutečnila exkurze osmi českých studentů ve Vídni, ale také dvanácti rakouských a pěti německých studentů v Ostravě, ke kterým se přidali tři studenti z programu Erasmus+. Odborný program na FSS zahrnoval přednášky zaměřené na sociální politiku, sociální práci, sociální ekonomiku
a projektový management. Zahraniční studenti absolvovali exkurze ve třech organizacích sociální práce v Ostravě. Organizace si mohli předem vybrat z vytvořeného studijního materiálu osmi organizací sociální práce, který umožnil efektivní rozdělení do týmu podle priorit každého studenta. Odborníci z praxe z organizací Renarkon, o. p. s, Spirály, o.p.s. a Diecézní charity ostravsko-opavské, nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Klubík poskytovali studentům průběžné konzultace. Studenti následně vypracovali pro tyto organizace návrhy projektů, které prezentovali studentům, vyučujícím a zástupcům organizací. Tento projekt byl realizován díky podpoře z projektu IRP s názvem Inovace stávajících předmětů studijních programů Zdravotně sociální péče a Sociální politika a sociální práce v kontextu internacionalizace a grantu To Be In.

Mgr. Šárka Dořičáková
koordinátorka SOWOSEC

Příspěvek Interkulturní projektový management na Fakultě sociálních studií pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/interkulturni-projektovy-management-fakulte-socialnich-studii-2/feed/ 0
Koordinační setkání CEEPUS – SOWOSEC https://alive.osu.cz/koordinacni-setkani-ceepus-sowosec-2/ https://alive.osu.cz/koordinacni-setkani-ceepus-sowosec-2/#respond Fri, 15 Dec 2017 10:21:21 +0000 https://alive.osu.cz/?p=18809 Ve dnech 30. 11. - 1. 12. 2017 se na Univerzitě FH Campus ve Vídni uskutečnila koordinační schůzka v rámci programu Social work and Social Economy (SOWOSEC), které se zúčastnili zástupci partnerských vysokých škol z Rakouska, Maďarska, Polska, Slovenska, Německa, Francie a České republiky.

Příspěvek Koordinační setkání CEEPUS – SOWOSEC pochází z OU@live

]]>
Ve dnech 30. 11. – 1. 12. 2017 se na Univerzitě FH Campus ve Vídni uskutečnila koordinační schůzka v rámci programu Social work and Social Economy (SOWOSEC), které se zúčastnili zástupci partnerských vysokých škol z Rakouska, Maďarska, Polska, Slovenska, Německa, Francie a České republiky.

Zástupci diskutovali o zkušenostech z Interkulturního projektového managementu, který na univerzitách proběhl v průběhu listopadu a prosince 2017. Zabývali se zejména možnostmi financování projektu v příštím období. Dalším bodem setkání byly výjezdy a příjezdy vyučujících i studentů. V závěru setkání se zástupci dohodli na příští schůzce koordinačního výboru SOWOSEC, která se uskuteční 10. – 12. května 2018 na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity.

Mgr. Šárka Dořičáková
koordinátorka SOWOSEC
Fakulta sociálních studií
Ostravská univerzita

Příspěvek Koordinační setkání CEEPUS – SOWOSEC pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/koordinacni-setkani-ceepus-sowosec-2/feed/ 0
Onomastický ŠRÁMEK 36. Bydlíte v Komoušově nebo na Kradlově? https://alive.osu.cz/onomasticky-sramek-36-bydlite-komousove-kradlove/ https://alive.osu.cz/onomasticky-sramek-36-bydlite-komousove-kradlove/#respond Fri, 15 Dec 2017 08:33:47 +0000 https://alive.osu.cz/?p=18802 Lidová tvořivost si někdy nebere servítky. Že to platí i v případě vlastních jmen, se můžete přesvědčit na příkladu nestandardizovaného pojmenování městských částí Karlovy Studánky.

Příspěvek Onomastický ŠRÁMEK 36. Bydlíte v Komoušově nebo na Kradlově? pochází z OU@live

]]>
Karlova Studánka je obec nacházející se v samém srdci Jeseníků na úpatí nejvyšší moravské hory Pradědu. První zmínka o ní pochází z počátku 16. století. Zlomový byl pak rok 1780, kdy byl objeven Maxmiliánský pramen a brzy došlo k výstavbě prvních dřevěných lázeňských budov. Historie obce je zcela spjata s rozvojem lázeňství. Dnes v Karlové Studánce žije asi 250 trvalých obyvatel, tento počet je však každoročně doplněn o stovky lázeňských hostů a rekreantů.

Karlova Studánka je tedy tvořena převážně komplexem lázeňských budov. Vedle nich se tu nacházejí v podstatě jen dvě obytné části – Hubertov na severu a Lešná na jihu obce. Vedle oficiálních pojmenování mají tyto dvě místní části i názvy nestandardizované, na nichž se nevybíravým způsobem projevil lidský vtip a kritičnost. Hubertovu se tak lidově říká Komoušov, neboť zde prý stále žije řada lidí politicky aktivních za bývalého režimu. Lešná je pak přezdívaná Kradlov. Důvodem je prý to, že většina domů je postavena z nakradeného materiálu.

Těžko si tedy vybrat, kde v Karlové Studánce bydlet. Lidové tvořivosti se nevyhnuly ani názvy lázeňských domů, ačkoliv v tomto případě byli pojmenovatelé přece jen poněkud taktnější. Například Hudební hale se lidově říká Konírna podle původního určení budovy, restauraci Pod Věží se říká Čičák nebo Obchoďák a Vilu Eugen většina obyvatel nazývá Šárka.

Příspěvek Onomastický ŠRÁMEK 36. Bydlíte v Komoušově nebo na Kradlově? pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/onomasticky-sramek-36-bydlite-komousove-kradlove/feed/ 0
Titanový Ája se po roce vrací na Pedagogickou fakultu https://alive.osu.cz/titanovy-aja-se-roce-vraci-pedagogickou-fakultu/ https://alive.osu.cz/titanovy-aja-se-roce-vraci-pedagogickou-fakultu/#respond Thu, 14 Dec 2017 14:14:10 +0000 https://alive.osu.cz/?p=18763 S těžkým srdcem odevzdával děkan Filozofické fakulty putovní pohár do rukou nového vítěze. Turnaj Ostravské univerzity v malé kopané letos vyhrála Pedagogická fakulta.

Příspěvek Titanový Ája se po roce vrací na Pedagogickou fakultu pochází z OU@live

]]>
Je už téměř tradicí, že se v předvánoční čas koná turnaj v malé kopané, do něhož se zapojují studenti i akademici Ostravské univerzity, aby prověřili svou kondici a pohybový aparát. 13. prosince se konal již IV. ročník turnaje o Titanového Áju. Filozofická fakulta přicházela na hřiště v roli favorita a hned v prvním utkání nastoupila proti silnému soupeři – Pedagogické fakultě. FF se podařilo záhy vstřelit gól, který bohužel nebyl vítězný. Konečné skóre 1:3 pro PdF naznačilo, že obhájit loňské prvenství bude pro FF těžký úkol. Pedagogická fakulta nakonec suverénně prošla turnajem se ziskem 6 bodů a zajistila si prvenství. Hráčům FF nebylo dopřáno si řádně oddychnout a vzápětí tým nastupoval proti sestavě ÚVAFM v zápase, který skončil remízou 1:1. Naši borci odehráli hned dva zápasy za sebou a ke konci druhého utkání byla únava znát. Přesto se nevzdávali a odhodlaně nastoupili k závěrečnému utkání s Přírodovědeckou fakultou, které nakonec FF podlehla. Našim hráčům se nepodařilo proměnit několik výrazných šancí a dostat míč za gólmanova záda. Filozofická fakulta, která se loni radovala z vítězství, si tak letos výrazně pohoršila a sestoupila na čtvrtou příčku. Třetí se umístil tým Ústavu pro výzkum a aplikaci fuzzy modelování, z druhého místa se pak radovala Přírodovědecká fakulta.

Děkujeme především fanouškům, kteří podpořili tým Filozofické fakulty, nepropadali beznaději ani v nejtěžších okamžicích a až do konce utkání povzbuzovali hráče na hřišti.

Příspěvek Titanový Ája se po roce vrací na Pedagogickou fakultu pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/titanovy-aja-se-roce-vraci-pedagogickou-fakultu/feed/ 0
Setkání zaměstnanců PdF u vánočního stromu https://alive.osu.cz/setkani-zamestnancu-pdf-u-vanocniho-stromu/ https://alive.osu.cz/setkani-zamestnancu-pdf-u-vanocniho-stromu/#respond Wed, 13 Dec 2017 14:07:28 +0000 https://alive.osu.cz/?p=18741 V rámci pokračování tradice předvánočních akcí Pedagogické fakulty proběhlo v pondělí 11. prosince odpoledne setkání zaměstnanců fakulty v atriu areálu na ul. Fráni Šrámka. Na rozdíl od loňského...

Příspěvek Setkání zaměstnanců PdF u vánočního stromu pochází z OU@live

]]>
V rámci pokračování tradice předvánočních akcí Pedagogické fakulty proběhlo v pondělí 11. prosince odpoledne setkání zaměstnanců fakulty v atriu areálu na ul. Fráni Šrámka. Na rozdíl od loňského roku nebylo počasí mrazivé, ale spíše větrné, nicméně na náladě přítomných to neubralo a setkání proběhlo ve velmi příjemné atmosféře. Součástí programu bylo opět vystoupení Vysokoškolského pěveckého sboru pod vedením doc. Jana Spisara, k adventní náladě přispěly české koledy a připravené občerstvení včetně vánočního punče.

Předvánoční setkání

Předvánoční setkání

Předvánoční setkání

Předvánoční setkání

Předvánoční setkání

Předvánoční setkání

Předvánoční setkání

Předvánoční setkání

Předvánoční setkání

Předvánoční setkání

Předvánoční setkání

Předvánoční setkání

Předvánoční setkání

Předvánoční setkání

Předvánoční setkání

Předvánoční setkání

Příspěvek Setkání zaměstnanců PdF u vánočního stromu pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/setkani-zamestnancu-pdf-u-vanocniho-stromu/feed/ 0
Pozvánka na Předvánoční konferenci SOVA https://alive.osu.cz/pozvanka-predvanocni-konferenci-sova/ https://alive.osu.cz/pozvanka-predvanocni-konferenci-sova/#respond Wed, 13 Dec 2017 13:16:55 +0000 https://alive.osu.cz/?p=18736 Projekt „Vysokoškolákem na zkoušku – Biologie“ Studentské organizace vědeckých aktivit (SOVA) zaměřený na talentované středoškoláky se blíží do finále. Slavnostním vyvrcholením celé akce bude Předvánoční konference, na kterou si Vás tímto dovolujeme pozvat.

Příspěvek Pozvánka na Předvánoční konferenci SOVA pochází z OU@live

]]>
Konference se bude konat v pátek 15. 12. 2017 od 14 hodin na budově M (Chittusiho, 10) Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Vybraní studenti ze středních škol celého Moravskoslezského kraje během ní představí výsledky svých výzkumů, jež realizovali v rámci výše zmíněného projektu podpořeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Projekt „Vysokoškolákem na zkoušku – Biologie“ však nepodpořil jen realizaci samotných výzkumných prací. Studenti se v průběhu celého roku 2017 postupně seznámili jednoduchou a zábavnou formou nejen s designem experimentu, s podobou terénního výzkumu a sběru dat, s moderními laboratorními technikami v biologii, se zpracováním statistických a bioinformatických dat a tvorbou mapových podkladů, ale i s tím, jak má správně vypadat vědecká publikace nebo přednáška na konferenci. Nakolik se jim jejich úsilí přiblížit se vědecké praxi povedlo, posoudí pětičlenná komise, která bude konferenci předsedat a která vybere na konci vítězné příspěvky, jejichž autoři si odnesou hodnotné ceny. Protože se ale blíží Vánoce, dostane malý dárek každý ze soutěžících studentů.

Zaujala Vás náplň programu? Pojďte se odreagovat od předvánočního shonu a přijměte naše srdečné pozvání do publika. Podpoříte tak své budoucí spolužáky či kolegy a možná načerpáte inspiraci pro vlastní práci.

Na co dalšího se můžete na konferenci ještě těšit? Přednášky studentů doplní speciální přednáška o realizaci projektu a přínosu podobných aktivit pro středoškoláky i doktorandy. Jako zlatý hřeb večera Vás čeká plenární přednáška docenta Pavla Drozda, a ukončení konference formou bohatého rautu. Během něj ale i během dvou coffee breaků, které přednášky přeruší, pak můžete využít možnosti seznámit se s dalšími lidmi se zájmem o spolupráci mezi středními a vysokými školami a pokračovat tak v myšlence projektu i po jeho skončení.

Příspěvek Pozvánka na Předvánoční konferenci SOVA pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/pozvanka-predvanocni-konferenci-sova/feed/ 0
Předvánoční Erasmus+ https://alive.osu.cz/predvanocni-erasmus/ https://alive.osu.cz/predvanocni-erasmus/#respond Wed, 13 Dec 2017 09:50:48 +0000 https://alive.osu.cz/?p=18720 Setkání studentů Erasmus+ na PdF v předvánočním čase

Příspěvek Předvánoční Erasmus+ pochází z OU@live

]]>
Dne 5. 12. 2017 se uskutečnilo předvánoční setkání se zahraničními studenty studujícími v ZS akademického roku 2017/2018 na Pedagogické fakultě. Setkání s programem vystupujících studentů moderovala Mgr. Michaela Trnová z Katedry anglického jazyka s didaktikou. Přítomní hosté zhlédli prezentace studentů z Polska, Litvy, Řecka a Španělska. Mohli si také vyzkoušet své vědomosti v připravených kvízech zahraničních studentů a za správné odpovědi vyhrát i malé ceny. Na setkání vystoupil sbor složený ze zahraničních studentů a studentů OU pod vedením doc. Mgr. Jana Spisara, Ph.D., a také studenti předvedli taneční vystoupení pod vedením Ing. Anety Suchomelové.

Erasmus+

Erasmus+

Erasmus+

Erasmus+

Erasmus+

Erasmus+

Erasmus+

Erasmus+

Erasmus+

Příspěvek Předvánoční Erasmus+ pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/predvanocni-erasmus/feed/ 0
Tablo studentů Erasmus+ https://alive.osu.cz/tablo-studentu-erasmus/ https://alive.osu.cz/tablo-studentu-erasmus/#respond Wed, 13 Dec 2017 09:37:44 +0000 https://alive.osu.cz/?p=18716 Kdo studuje na PdF v rámci programu Erasmus+

Příspěvek Tablo studentů Erasmus+ pochází z OU@live

]]>
V zimním semestru akademického roku 2017/2018 studují na Pedagogické fakultě OU zahraniční studenti z Polska, Litvy, Estonska, Turecka, Řecka, Španělska a ze Švýcarska. Ke studiu si vybírají předměty nabízené v cizích jazycích, které jsou dostupné na stránkách: http://study.osu.eu/files/faculty-of-education-courses-taught-in-foreign-languages.pdf a mohou si je zapsat jak zahraniční, tak i čeští studenti, kteří si tak mohou zlepšit své jazykové dovednosti a případně získat motivaci ke studijním výjezdům nejen v rámci programu Erasmus+.

Tablo

Příspěvek Tablo studentů Erasmus+ pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/tablo-studentu-erasmus/feed/ 0
Jak vzniká ticho https://alive.osu.cz/jak-vznika-ticho/ https://alive.osu.cz/jak-vznika-ticho/#respond Tue, 12 Dec 2017 13:22:07 +0000 https://alive.osu.cz/?p=18695 Výstava Milana Cieslara v Czenstochowie

Příspěvek Jak vzniká ticho pochází z OU@live

]]>
V rámci slibně se rozvíjející spolupráce mezi Pedagogickou fakultou Ostravské univerzity a Akademií Jana Długosza w Czenstochowie byla 6. prosince slavnostní vernisáží zahájena v reprezentativních prostorách Galerie 113 na Instytutu Sztuk Pienknych AJD výstava prací dr. Milana Cieslara z katedry výtvarné výchovy PdF OU. Obrazy, vytvořené kombinovanou technikou na plátně, vznikly na téma básnické sbírky dr. Tomáše Koudely, působícího na téže katedře, a budou spolu s básněmi vydány knižně pod názvem Jak vzniká ticho.

Vernisáže, na jejíž organizaci se významně podílela dr. Marzena Bogus, která s katedrou výtvarné výchovy dlouhodobě spolupracuje, se zúčastnili mimo jiné prorektorka Akademie dr hab. Grażyna Rygał, prof. AJD, děkan Wydziału Sztuki dr hab. Jerzy Piwowarski, prof. AJD, a ředitel Instytutu Sztuk Pięknych dr Bartosz Frączek.

Výstava bude v Galerii 113 na ul. Dambrowskiego 14 v Czenstochowie ke shlédnutí do 2. ledna 2018.

http://www.ws.ajd.czest.pl/n1188,Jak-powstaje-cisza—Milan-Cieslar-i-Tomas-Koudela-w-Galerii-113

Jak vzniká ticho

Jak vzniká ticho

Jak vzniká ticho

Jak vzniká ticho

Jak vzniká ticho

Jak vzniká ticho

Jak vzniká ticho

Jak vzniká ticho

Jak vzniká ticho

Jak vzniká ticho

Jak vzniká ticho

Jak vzniká ticho

Jak vzniká ticho

Jak vzniká ticho

Příspěvek Jak vzniká ticho pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/jak-vznika-ticho/feed/ 0
Schodiště FF OU zdobí výstava https://alive.osu.cz/schodiste-ff-ou-zdobi-vystava/ https://alive.osu.cz/schodiste-ff-ou-zdobi-vystava/#respond Tue, 12 Dec 2017 13:02:29 +0000 https://alive.osu.cz/?p=18687 Až do 9. února si mohou zájemci prohlédnout výstavu "50000 růží sametové revoluci. Přátelství Václava Havla a Mária Soarese".

Příspěvek Schodiště FF OU zdobí výstava pochází z OU@live

]]>
Výstava připomíná události listopadu 1989, zejména návštěvu mladých Portugalců, kteří v Praze vyjádřili podporu československé revoluci 50 000 růžemi. Současně zachycuje přátelství mezi Václavem Havlem a Máriem Soaresem, prvním zahraničním prezidentem, který navštívil Československo v průběhu sametové revoluce, stejně jako vztah V. Havla k Portugalsku. Výstava je umístěna v netradičních prostorách na schodišti budovy E Filozofické fakulty na ulici Čs. Legií.

Výukový modul Portugalština: jazyk, reálie, kultura

Výstavu uspořádala katedra romanistiky a Portugalské centrum v Praze, jehož ředitel dr. Joaquim Ramos uvedl v rámci vernisáže přednášku “Portugalsko, 1989- 2017”. Výstava je jednou z doprovodných aktivit pedagogů a studentů dvousemestrálního modulu “Portugalština: jazyk, reálie, kultura”, který umožňuje získat solidní znalosti portugalštiny a vhled do reálií, dějin a kultury Portugalska, Brazílie a dalších portugalsky mluvících zemí. Letos na podzim odstartoval první ročník modulu a těší se zájmu studentů i veřejnosti.

Na facebookových stránkách modulu Portugalština: jazyk, reálie, kultura můžete sledovat další aktivity a události, které v rámci modulu probíhají.

Příspěvek Schodiště FF OU zdobí výstava pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/schodiste-ff-ou-zdobi-vystava/feed/ 0
Středoškoláci uvítali projekt Athenaeum https://alive.osu.cz/stredoskolaci-uvitali-projekt-athenaeum/ https://alive.osu.cz/stredoskolaci-uvitali-projekt-athenaeum/#respond Mon, 11 Dec 2017 14:32:06 +0000 https://alive.osu.cz/?p=18681 Projekt Athenaeum spojil středoškoláky, vysokoškoláky i akademiky. Na začátku prosince naplnili chodby a studovny Přírodovědecké a Filozofické fakulty maturanti, aby si vyzkoušeli, jaké to vlastně je, studovat na vysoké škole.

Příspěvek Středoškoláci uvítali projekt Athenaeum pochází z OU@live

]]>
Projekt, který chce středoškolákům přiblížit vysokoškolské prostředí, vznikl přímo na jednom ostravském gymnáziu. Studenti čtvrtého ročníku gymnázia Olgy Havlové v rámci zadaného úkolu chtěli vymyslet něco, co by ocenili jejich spolužáci a bylo pro ně přínosné. Přišli s projektem Athenaeum a ve spolupráci se sdružením Proxima, organizací YoungLife a Filozofickou fakultou jej uvedli v život. Vyzkoušeli si tak zorganizovat poměrně náročnou akci pro více než 200 středoškoláků, kteří měli možnost vyslechnout si přednášky uznávaných odborníků z různých oborů, od medicíny, přes ekonomii, informatiku, žurnalistiku, biologii, až po úvod do humanitních věd. Kromě přednášek byla na programu také moderovaná panelová diskuze, kde maturanti mohli diskutovat s vysokoškolskými studenty. „Podle reakcí víme, že studenti byli z celého projektu nadšeni a jsou rádi, že něco podobného konečně v Ostravě je,“ uvedl jeden z organizátorů Matěj Prokop z gymnázia Olgy Havlové. Mezi studenty i středoškolskými pedagogy byl o projekt velký zájem. Vedle středních škol, Filozofické a Přírodovědecké fakulty se zapojila také Univerzitní knihovna OU a řada akademiků Ostravské univerzity i nezávislých odborníků mimo akademické prostředí jako je ekonom Lukáš Kovanda nebo žurnalista Jaroslav Spurný.

Maturanti si prohlédli prostory fakulty, vyslechli si přednášky a zažili tak dva dny v kůži vysokoškoláka. Díky tomu už mají představu o tom, jak na vysoké škole probíhají přednášky, co by je mohlo v budoucnu zajímat. Maturanti často totiž nevědí, který obor by chtěli studovat. I v tomto ohledu by jim projekt mohl pomoci. Letošním ročníkem projekt dozajista nekončí. Už nyní se plánuje příští ročník, na němž bude opět spolupracovat i Ostravská univerzita.

Příspěvek Středoškoláci uvítali projekt Athenaeum pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/stredoskolaci-uvitali-projekt-athenaeum/feed/ 0
Mikulášské kouzlení na katedře chemie https://alive.osu.cz/mikulasske-kouzleni-katedre-chemie/ https://alive.osu.cz/mikulasske-kouzleni-katedre-chemie/#respond Fri, 08 Dec 2017 06:00:13 +0000 https://alive.osu.cz/?p=18625 Studenti 2. ročníku navazujícího magisterského studia učitelství chemie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity připravili tradiční Mikulášskou besídku - letos na téma "Mikulášské noviny". Přinášíme mikulášskou fotoreportáž!

Příspěvek Mikulášské kouzlení na katedře chemie pochází z OU@live

]]>
Mikulášské besídky se konaly ve třech různých termínech a zúčastnili se jich žáci vybraných základních škol Moravskoslezského kraje. Během téměř hodinového vysílání děti shlédly v reportážích spoustu „kouzelných pokusů“, zasazených do děje dvou nešikovných kutilů Pata a Mata, čertice Hekaté a princezny Alfonzíny ze Slezskoostravského hradu, příjmové kanceláře čertů do nebe, experimentů ze školy čar a kouzel z Bradavic a taky Šmoulí předpověď počasí. Na závěr Mikulášských novin přišel i „borec na konec“ – zklamaný Č.ERT, který nebyl pro svou nečistou duši přijat do nebe. S dětmi se studenti rozloučili symbolickou nadílkou Mikuláše.

Věříme, že se s malými nadšenci pro chemii brzy setkáme a spousta z nich pro chemii „zahořela“. 🙂

Příspěvek Mikulášské kouzlení na katedře chemie pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/mikulasske-kouzleni-katedre-chemie/feed/ 0
Noc venku: Bez domova nejsou jen ti, které vidíte přespávat v parku https://alive.osu.cz/noc-bez-domova-nejsou-jen-ti-ktere-vidite-prespavat-parku/ https://alive.osu.cz/noc-bez-domova-nejsou-jen-ti-ktere-vidite-prespavat-parku/#respond Thu, 07 Dec 2017 13:32:05 +0000 https://alive.osu.cz/?p=18603 Stovky lidí po celé republice přišli přespat na jednu noc ven, aby vyjádřili solidaritu a upozornili na problematiku lidí bez domova. Akce Noc venku pochází z Ostravy a koná se již v 19 městech ČR.

Příspěvek Noc venku: Bez domova nejsou jen ti, které vidíte přespávat v parku pochází z OU@live

]]>
Noc venku. Akce, která propojuje lidi bez domova, veřejnost a neziskové organizace, a to s jednoduchým cílem: Přiblížit problematiku bezdomovectví veřejnosti z různých úhlů pohledu a přispět tak k eliminaci černobílého vidění tohoto problému. „Lidé bez domova nejsou jen ti, kteří přespávají v parku na lavičkách. Jsou to i rodiny s dětmi na ubytovnách, matky s dětmi v azylových domech nebo senioři ohrožení chudobou. Mít domov je základní lidské právo a potřeba, která není v naší společnosti z nejrůznějších důvodů naplňována a uspokojována,“ vysvětluje Dominika Najvert, organizátorka Noci venku v Ostravě.

„Noc venku nabízí prostor k osobnímu setkání v méně tradičních rolích, než jsme zvyklí. Lidé se zkušeností bezdomovectví jsou zde v roli organizátorů, veřejnost naopak přespává venku. Především se ale potkáváme jako lidé. Učíme se tak od sebe navzájem, budujeme vzájemnou citlivost a solidaritu,“ vysvětluje smysl akce spoluzakladatelka české Noci venku Eliška Černá z Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity.

Princip je jednoduchý: Přijmout výzvu a přespat jednu noc venku na ulici. Vyzkoušet si jen na jednu noc, jaké to je být bez domova. Líbivá atrakce se během noci mění v realitu života na ulici. Ráno pak přichází společná snídaně – na ulici. Zážitek přináší poznání a s ním také tolik potřebné a často chybějící pochopení.

Noc venku ale není jen o přespání. Jde také o odpolední událost, během které mají lidé možnost setkat se s těmi, kteří mají zkušenosti s životem bez domova. „Vstupenkou“ na akci jsou trvanlivé potraviny v hodnotě minimálně 50 korun. Návštěvníci si mohou zakoupit „noclenku“ – tedy poukaz na noc v noclehárně, kterou pak mohou člověku bez domova věnovat. Je zde řada praktických workshopů a lidé se mohou seznámit také s fakty, která vyplývají z výzkumu.

První česká Noc venku, která se inspirovala ve Velké Británii (kampaň Sleep Out), se konala v roce 2012 v Ostravě. „Tehdy jsem ještě jako studentka doktorského oboru Sociální práce kampaň realizovala ve spolupráci se Sdružením azylových domů v ČR. Bylo důležité propojit všechny místní neziskové organizace, které se tématu bezdomovectví věnují,“ vzpomíná Eliška Černá.

Za pět let existence si akce získala své příznivce, ale každý rok láká také nové tváře. „Noc venku pamatuje několik spáčů školního věku. Funguje jako sněhová koule, nabaluje na sebe lidi a realizuje tak svůj potenciál přispět ke spravedlivější a solidárnější společnosti. To je něco, co nejde naplánovat ani předvídat, tohle už vytvářejí samotní lidé, kteří se Noci venku účastní,“ uzavírá spoluautorka projektu.

Ostravská Noc venku se konala již po šesté, a to 23. listopadu od 18 hodin před bývalou Menzou Ostravské univerzity na ulici Reální. Dorazilo celkem 120 lidí a 31 se odhodlalo k přespání venku. Mezi nimi byly dokonce i tři sedmileté děti. Akce se ale zároveň konala na 18 dalších místech doslova napříč Českou republikou (od Mostu až po Hodonín). V každém městě má akce trochu jinou podobu, všechny však jdou za stejným cílem. Pomyslným koordinátorem akce v republice zůstává ostravský tým dobrovolníků.

„Ostatní města organizují Noc venku samostatně, my však máme samozřejmě přehled a poskytujeme jim podporu hlavně při organizaci prvního ročníku,“ uvádí Dominika Najvert, která rovněž stála u zrodu projektu a nyní je jeho hlavní koordinátorkou. „V roce 2015 jsme také uspořádali setkání organizátorů Noci venku napříč republikou, další výměnu zkušeností, postřehů a inovativních nápadů plánujeme na rok 2018,“ doplňuje.

V Ostravě také tradičně bývá největší návštěvnost akce a největší počet „spáčů“, letos poprvé město původu Noci venku překonal Dvůr Králové nad Labem, který přilákal 300 návštěvníků a 68 spáčů. Jedním z míst konání je i Olomouc, kde se organizace letos poprvé ujala Univerzita Palackého.

„Organizací a podporou akce chceme podpořit osvětu v oblasti problematiky bezdomovectví a vyvracet mýtus, že lidé bez domova si za svou situaci mohou sami a jsou to jen ti, co žebrají kolem nádraží a v centrech měst,“ uvádí hlavní koordinátor olomoucké Noci venku Ondřej Martínek z Univerzity Palackého a dodává: „Akce navíc spadá do našeho vnímání univerzity jako nositele morálních hodnot demokratické společnosti a podporovatele občanské společnosti.“

Podobně vnímá smysl této akce také rektor Ostravské univerzity, profesor Jan Lata. „Ostravská univerzita je hrdým partnerem Noci venku a já si velmi považuji toho, že tato aktivita vznikla na půdě naší univerzity. Její nosnou myšlenku vnímám hluboko ve smyslu této akce – solidarita a porozumění jsou základní principy fungování demokratické společnosti, které Ostravská univerzita coby veřejná vysoká škola plně podporuje,“ uvádí Jan Lata a dodává, že podle něj je Noc venku velmi povedená akce co do realizace i programu.

FOTO: Petra Petřeková

Příspěvek Noc venku: Bez domova nejsou jen ti, které vidíte přespávat v parku pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/noc-bez-domova-nejsou-jen-ti-ktere-vidite-prespavat-parku/feed/ 0
Sovětské Rusko očima českých cestovatelů https://alive.osu.cz/sovetske-rusko-ocima-ceskych-cestovatelu/ https://alive.osu.cz/sovetske-rusko-ocima-ceskych-cestovatelu/#respond Thu, 07 Dec 2017 10:24:05 +0000 https://alive.osu.cz/?p=18597 Nová kniha Jany Davidové Glogarové a Jaroslava Davida ukazuje Rusko v letech 1917 až 1968 prostřednictvím českých cestopisů.

Příspěvek Sovětské Rusko očima českých cestovatelů pochází z OU@live

]]>
Právě cestopisy, které vycházely v Československu, představují základní pramen, v němž autoři spatřují zajímavý, dosud neprozkoumaný zdroj. Zaměřují se zejména na jejich agitační a propagandistickou funkci, přesto cestopisy vnímají i jako literární žánr. Autoři prostřednictvím cestopisů čtenáře seznamují se společenskými a politickými proměnami, které každý, kdo do bývalého SSSR vycestoval, nějakým způsobem reflektoval. Dnes jsou tak cennou zprávou o vztahu československých spisovatelů k SSSR v meziválečné a poválečně době. V šesti rozsáhlých kapitolách se dovídáme, s jakým očekáváním cestovali čeští spisovatelé a cestovatelé do Ruska, jak vnímali život v Rusku ve městě a na venkově a jakým způsobem pak své zážitky interpretovali. O tom, jaké nadšení zažívali někteří autoři českých cestopisů při vstupu do Ruska, dokládá například ukázka z knihy M. Barvíka z roku 1956: „Naše hodinky ukazují 11,05 hod. Zde už je ovšem 13,05 hod. Těmito dvěma hodinami jsme přeskočili daleko – až do naší budoucnosti. Až na sám práh komunismu!“ V knize čtenáři naleznou řadu podobných reflexí ve vztahu k sovětským městům, obyvatelům, k práci, k přírodě a krajině, k dobovým proměnám, k dopravě a dalším. Některé z nich nekriticky oplývají nadšením a optimismem nad sovětským rájem, jiné vnímají SSSR střízlivěji a čtenář má možnost srovnání mezi více texty. Jednotlivé kapitoly jsou velmi čtivé díky přehledné struktuře i ukázkám z dobových textů, které dnes už mnohdy vyvolávají úsměv.

Autoři si vybrali celkem 72 textů, jenž zahrnují jak strohé cestovní relace a popisy, tak texty reportážního charakteru či stylizované literární výpovědi. Kritériem výběru nebyla žánrová čistota textu, ale fakt, že se jednalo o písemný, knižně vydaný záznam autorových zkušeností a zážitků z cesty do sovětského Ruska, později Sovětského svazu. Mezi nimi jsou například práce Olgy Hillové – V zemi míru a štěstí, Jarmily Glazarové – Dnes a zítra, Jana Kopeckého – Sovětské zápisky, Julia Fučíka – V zemi milované, K. H. Borovského – Obrazy z Rus, Hanzelky a Zikmunda, a řady dalších méně či více známých autorů.

Na konci naleznou čtenáři i obrazovou přílohu, seznam literatury a rejstřík. Knihu vydalo nakladatelství HOST.

Příspěvek Sovětské Rusko očima českých cestovatelů pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/sovetske-rusko-ocima-ceskych-cestovatelu/feed/ 0