OU@live https://alive.osu.cz Živý online magazín Ostravské univerzity Thu, 20 Sep 2018 11:55:09 +0000 cs-CZ hourly 1 Infoschůzka? Žádné nudné setkání. https://alive.osu.cz/infoschuzka-zadne-nudne-setkani/ https://alive.osu.cz/infoschuzka-zadne-nudne-setkani/#respond Thu, 20 Sep 2018 07:45:19 +0000 https://alive.osu.cz/?p=21731 Žádné sáhodlouhé proslovy. Prostě IQač zdarma, hromada užitečných informací a setkání s dalšími spolužáky. To je Infoschůzka, kterou pro vás chystá studentská organizace younie ve spolupráci s Ostravskou univerzitou na 3. října ve dvou časech, a to od 13:00 a 15:00 v budově B aula na ulici Českobratrská 16.

Příspěvek Infoschůzka? Žádné nudné setkání. pochází z OU@live

]]>
Nečekejte žádné dlouhé proslovy a nepodstatné informace. Bude to přátelské a neformální setkání všech prváků, které bude okořeněné o pivenku zdarma. Studenti budou mít možnost dotázat se na vše, a to buď starších kolegů, nebo oficiálních zástupců univerzity. Na infoschůzce zazní důležité informace o kreditech, zkouškách, stipendiích a výjezdech do zahraničí. Akce je pořádaná studentskou organizací younie, a proto se nebude hovořit pouze o studijních záležitostech. Organizátoři vám postupně představí i noční, studentský život a akce, které pořádají. Infoschůzkou to ale nekončí. Večer se totiž koná první velká akce younie – Vítání prváků!

Neváhejte a přijďte. Celá Younie už se na vás těší ve středu 3. října od 13.00 a od 15.00 v budově B aula na ulici Českobratrská 16.

Příspěvek Infoschůzka? Žádné nudné setkání. pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/infoschuzka-zadne-nudne-setkani/feed/ 0
Pozvánka na seminář: Samostatné bydlení https://alive.osu.cz/pozvanka-na-seminar-samostatne-bydleni/ https://alive.osu.cz/pozvanka-na-seminar-samostatne-bydleni/#respond Thu, 20 Sep 2018 07:38:30 +0000 https://alive.osu.cz/?p=21727 Dne 11.10.2018 ve 14hod. se bude konat v aule Ostravské univerzity, FSS OU (Českobratská 16, Ostrava 1, 702 00) seminář k tématu: Samostatné bydlení. Seminář se bude konat...

Příspěvek Pozvánka na seminář: Samostatné bydlení pochází z OU@live

]]>
Dne 11.10.2018 ve 14hod. se bude konat v aule Ostravské univerzity, FSS OU (Českobratská 16, Ostrava 1, 702 00) seminář k tématu: Samostatné bydlení. Seminář se bude konat v rámci 13. ročníku kampaně „Dny proti chudobě Ostrava 2018“, která je organizována ve spolupráci s organizacemi Armáda Spásy a Charita Ostrava.

Příspěvek Pozvánka na seminář: Samostatné bydlení pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/pozvanka-na-seminar-samostatne-bydleni/feed/ 0
Všechno, co se mladý člověk může dozvědět o Senátu, když se nebojí zeptat https://alive.osu.cz/neformalni-studentske-setkani-se-senatorem-vaclavem-laskou-centrum-pant-26-zari-16-00-17-30/ https://alive.osu.cz/neformalni-studentske-setkani-se-senatorem-vaclavem-laskou-centrum-pant-26-zari-16-00-17-30/#respond Wed, 19 Sep 2018 15:08:02 +0000 https://alive.osu.cz/?p=21719 Neformální studentské setkání se senátorem Václavem Láskou 26. září od 16.00 do 17.30 v Centru PANT.

Příspěvek Všechno, co se mladý člověk může dozvědět o Senátu, když se nebojí zeptat pochází z OU@live

]]>
Dokáže politik mluvit bez prázdných floskulí a frází? Co zajímá nejmladší občany a voliče? K čemu Senát máme, jakou má tradici a jaká ho čeká budoucnost?

Srdečně zveme studenty Ostravské!

Příspěvek Všechno, co se mladý člověk může dozvědět o Senátu, když se nebojí zeptat pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/neformalni-studentske-setkani-se-senatorem-vaclavem-laskou-centrum-pant-26-zari-16-00-17-30/feed/ 0
VII. ročník mezinárodních klavírních kurzů na Fakultě umění OU https://alive.osu.cz/vii-rocnik-mezinarodnich-klavirnich-kurzu-na-fakulte-umeni-ou/ https://alive.osu.cz/vii-rocnik-mezinarodnich-klavirnich-kurzu-na-fakulte-umeni-ou/#respond Wed, 19 Sep 2018 10:29:20 +0000 https://alive.osu.cz/?p=21682 Uskuteční se ve dnech 26.-30. října 2018 na Fakultě umění, Sokolská tř. 17, Ostrava 1. Nejen individuální lekce s lektory, ale také bohatý doprovodný program čeká na účastníky, kteří se mohou hlásit do 12. října 2018.

Příspěvek VII. ročník mezinárodních klavírních kurzů na Fakultě umění OU pochází z OU@live

]]>
V pořadí již VII. ročník mezinárodních interpretačních kurzů v oboru klavír pořádá Fakulta umění Ostravské univerzity ve dnech 26. – 30. října 2018.

Lektory kurzů budou prof. Ivan Klánský a dr. Martin Kasík z Hudební akademie múzických umění v Praze a interní pedagogové pořádající Fakulty umění doc. Eliška Novotná, dr. Lukáš Michel a dr. Jana Vondráčková.

Z pestrého doprovodného programu uvádíme například Zahajovací koncert u příležitosti 100. výročí založení Československa, který je připraven již na pátek 26.10. v 17hod v Českém rozhlase Ostrava. Tento koncert je spolupořádán uměleckou agenturou Presto. Účinkovat budou Ivan Klánský, Eliška Novotná, Lukáš Michel, Jana Vondráčková a Alexandr Starý. Zazní skladby Bedřicha Smetany.

V sobotu čeká účastníky malý výlet „Má vlast – zblízka a nahlas“ a v neděli pak v 18.00 hodin Beseda s Ivanem Klánským o interpretaci skladeb Bedřicha Smetany a mnoho dalšího.

Pro více informací o kurzech, programu a přihlášce navštivte stránky Fakulty umění: https://fu.osu.cz/kkn/22725/7-mezinarodni-interpretacni-kurzy-klavir/www.fu.osu.cz

Těšíme se na Vás!

Příspěvek VII. ročník mezinárodních klavírních kurzů na Fakultě umění OU pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/vii-rocnik-mezinarodnich-klavirnich-kurzu-na-fakulte-umeni-ou/feed/ 0
Koncert u příležitosti 100. výročí republiky https://alive.osu.cz/koncert-u-prilezitosti-100-vyroci-republiky/ https://alive.osu.cz/koncert-u-prilezitosti-100-vyroci-republiky/#respond Wed, 19 Sep 2018 10:02:47 +0000 https://alive.osu.cz/?p=21711 V pátek 26. října 2018 od 17:00 hodin v prostorách Českého rozhlasu Ostrava se můžete těšit např. na našeho klavírního fenoména Prof. Ivana Klánského. Pro studenty a pracovníky OU je koncert za symbolickou cenu 50 Kč.

Příspěvek Koncert u příležitosti 100. výročí republiky pochází z OU@live

]]>
Koncert otevře také VII. ročník Mezinárodních interpretačních kurzů v oboru klavír na Fakultě umění Ostravské univerzity a zároveň zahájí XVIII. Cyklus komorních koncertů pořádaných agenturou Presto. Je věnován 100. výročí vzniku republiky a účinkovat na něm budou pedagogové klavírní katedry Fakulty umění Lukáš Michel, Eliška Novotná, Alexandr Starý a Jana Vondráčková, ale také náš klavírní fenomén Prof. Ivan Klánský. V jejich podání zazní klavírní drahokamy zakladatele naší národní hudby Bedřicha Smetany – Vltava a Šárka pro čtyřruční klavír, výběr z Českých tanců, Etuda C dur, Bagately a Impromptus,Tři salonní polky či Koncertní Etuda gis mol Na břehu mořském.

Profesor Ivan Klánský je patrně nejuznávanějším českým klavíristou současnosti. Nejen díky své jedinečné hře, ale i díky pedagogické činnosti, jež dala světu nastupující klavírní hvězdy Ivo Kahánka či Martina Kasíka, studovala u něj i Eliška Novotná, která učí právě na Fakultě umění. V květnu pan Klánský oslavil sedmdesátiny, mimo jiné recitálem v Rudolfinu, a byl oceněn Granátovou hvězdou Bohemian Heritage fund. Oslava nyní pokračuje unikátním koncertem s jeho kolegy z Ostravské univerzity. Mezi českými hudebníky je tento děkan HAMU znám i díky své fenomenální paměti na jízdní řády a schopnosti nacházet nejvýhodnější spojení po celém světě. “Mám takovou cestovní kancelář pro hudebníky,” usmívá se. “Hudba je spíše emotivní a fantazijní, racionalitu a řád mi nahrazují jízdní řády,” říká.

Věřím, že tento příjemný podvečer by potěšil také Vás.

Pro studenty a pracovníky OU je tento koncert, který snímá Český rozhlas, za symbolickou cenu 50 Kč. Vstupenku je možno zakoupit v Informačním centru nebo před koncertem na místě.

Blíže na http://www.agenturapresto.cz

Příspěvek Koncert u příležitosti 100. výročí republiky pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/koncert-u-prilezitosti-100-vyroci-republiky/feed/ 0
Přednáška: Vztahy mezi Evropou a USA před Trumpem a nyní https://alive.osu.cz/prednaska-vztahy-mezi-evropou-a-usa-pred-trumpem-a-nyni/ https://alive.osu.cz/prednaska-vztahy-mezi-evropou-a-usa-pred-trumpem-a-nyni/#respond Wed, 19 Sep 2018 06:28:29 +0000 https://alive.osu.cz/?p=21699 Přijměte pozvání na přednášku Stanleyho R. Sloana, předního experta na problematiku transatlantické bezpečnosti.

Příspěvek Přednáška: Vztahy mezi Evropou a USA před Trumpem a nyní pochází z OU@live

]]>
Ve středu 26. září vystoupí Stanley R. Sloan na Ostravské univerzitě s přenáškou na téma “US-Europe ties in the pre-Trump era and today”, která se bude konat v učebně B308 na Českobratrské ulici od 9:10 hodin. 

Stanley R. Sloan se problematice transatlantické bezpečnosti věnuje přes 50 let. Ve spolupráci s americkým Senátem se podílel například na procesu přípravy vstupu ČR do NATO. V současnosti se zabývá otázkami spojenými s budoucností NATO a liberální demokracie. Je autorem několika knih, které se právě těmto tématům věnují, např. Transatlantic Traumas: Has Illiberalism Brought the West to the Brink of Collapse? (Manchester University Press, 2018) a Defense of the West:  NATO, the European Union and the Transatlantic Bargain (Manchester University Press, 2016). Je také hostujícím učitelem politické vědy na vysoké škole ve Vermontu a spolupracovníkem rakouského Institutu pro evropskou a bezpečnostní politiku. V uplynulém desetiletí přednášel o transatlantických vztazích na Middlebury College a na Vojenské škole NATO v Římě. Mimo jiné pracoval také pro Ústřední zpravodajskou agenturu (CIA) a pro Výzkumnou službu Kongresu USA (CRS).

Stanley R. Sloan vystoupí také v centru Pant v předvečer přednášky na FF OU, tedy 25. září. Do češtiny tlumočenou debatu bude moderovat Petr Kopecký z Filozofické fakulty Ostravské univerzity a bude na téma Transatlantické vztahy: Perspektivy NATO a EU. Více informací naleznete v programu centra PANT.

Přijměte pozvání na obě přednášky, které jsou organizovány ve spolupráci s Velvyslanectvím USA v ČR.

 

Příspěvek Přednáška: Vztahy mezi Evropou a USA před Trumpem a nyní pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/prednaska-vztahy-mezi-evropou-a-usa-pred-trumpem-a-nyni/feed/ 0
Psychotalks – Život v hospici https://alive.osu.cz/psychotalks-zivot-v-hospici/ https://alive.osu.cz/psychotalks-zivot-v-hospici/#respond Wed, 19 Sep 2018 06:26:20 +0000 https://alive.osu.cz/?p=21675 Přijďte se přesvědčit, že i hospic může být pozitivním místem, ve čtvrtek 4. října od 17:30 v Kampus Palace

Příspěvek Psychotalks – Život v hospici pochází z OU@live

]]>
Po prázdninové přestávce Vás srdečně zveme na další přednášku projektu Psychotalks. Tentokrát nahlédneme společně se Zdeňkou Kaňákovou do prostředí hospiců a hospicové péče, která nám ukáže, jak i toto místo může být pozitivní. Pokusíme se také zbořit mýty s ním spojené. Proto neváhejte a přijďte si to poslechnout “na vlastní uši”.

Přednáška se uskuteční v příjemném prostředí Kampus Palace ve čtvrtek 4. října 2018 od 17:30 do 19:00. Facebooková událost akce: https://www.facebook.com/events/468153980352412/. Těšíme se na Vaši účast, vstupné je dobrovolné.

Psychotalks je projekt studentů psychologie, pod záštitou ČASP (České Asociace Studentů Psychologie), kteří se rozhodli dát prostor všem, kteří mají k psychologii co říci, s cílem dostat psychologická témata do povědomí širší veřejnosti. Tento projet probíhá formou pravidelných přednášek (každý první čtvrtek v měsíci) odborníků z praxe, ale i lidí s osobními zkušenostmi.

Příspěvek Psychotalks – Život v hospici pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/psychotalks-zivot-v-hospici/feed/ 0
FSS připomene sté výročí vzdělávání v sociální práci v ČR https://alive.osu.cz/fss-pripomene-100-let-socialni-prace/ https://alive.osu.cz/fss-pripomene-100-let-socialni-prace/#respond Tue, 18 Sep 2018 13:05:51 +0000 https://alive.osu.cz/?p=21683 Fakulta sociálních studií bude hostit mezinárodní konferenci zaměřenou na sociální práci. European Dimension in Social Work Education and Practice přivítá řečníky z celkem deseti zemí světa. Konat se bude 24.–25. září v aule Ostravské univerzity.

Příspěvek FSS připomene sté výročí vzdělávání v sociální práci v ČR pochází z OU@live

]]>
V letošním roce slaví Fakulta sociálních studií Ostravské univerzity kulaté desáté narozeniny, v České republice si zároveň připomínáme význačné sté výročí vzdělávání v oblasti sociální práce. Při této příležitosti se ve dnech 24. – 25. září uskuteční mezinárodní konference nazvaná European Dimension in Social Work Education and Practice, na jejíž organizaci se podílí Fakulta sociálních studií OU, Evropský výzkumný institut sociální práce OU a Skupina Progresivní Aliance Socialistů a Demokratů v Evropském Parlamentu.

Hlavním cílem konference je přiblížit a prodiskutovat otázku složitého a mnohdy konfliktního vztahu mezi sociální prací, sociální strukturou a sociální politikou v rámci Evropské unie. Diskutující se zaměří na problematiku odlišného vývoje jednotlivých sfér, který je v každé zemi odlišný, což brání harmonizaci podmínek mezi členskými státy. Konferenci zahájí přednáška významného sociologa a poslance Evropského parlamentu Jana Kellera. O své zkušenosti a poznatky se následně ve svých výstupech podělí zástupci univerzit z Německa, Velké Británie, Itálie, Nizozemí, Francie, Norska, Ruska, Polska, Rumunska a v neposlední řadě Portugalska.

Dvoudenní konference proběhne v aule Ostravské univerzity, jež se nachází v nově zrekonstruované budově na Českobratrské ulici. Zájemci mohou dění sledovat živě z připravené učebny v téže budově, přímý přenos pak bude také vysílán prostřednictvím platformy YouTube.

Více informací a podrobný program naleznete v tomto dokumentu nebo na webu FSS OU.

Stáhnout (PDF, 790KB)

 

Příspěvek FSS připomene sté výročí vzdělávání v sociální práci v ČR pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/fss-pripomene-100-let-socialni-prace/feed/ 0
Věda dostane celou Ostravu https://alive.osu.cz/veda-dostane-celou-ostravu/ https://alive.osu.cz/veda-dostane-celou-ostravu/#respond Tue, 18 Sep 2018 11:24:43 +0000 https://alive.osu.cz/?p=21667 V pátek 5. října ožije Ostravská univerzita zábavnou vědou. Koná se totiž Ostravská noc vědců! Letošním pojícím tématem není nic jiného než 100 let české vědy.

Příspěvek Věda dostane celou Ostravu pochází z OU@live

]]>
Dveře Ostravské univerzity se v rámci Noci vědců otevřou hned na čtyřech místech a to v pátek 5. října od 17:00 do 22:00 a paleta programu je opravdu široká. Vstup na akci je zdarma. Přírodovědecká fakulta využije svých krásných prostor v ulici Chittussiho. Dozvíte se něco o 100 letech radiofonie v Čechách nebo o tom, co všechno se dá zdědit. Naši vědci si pro vás připravili zajímavé workshopy: vyzkoušejte si absorpční vlastnosti sorbentů nebo si prověřte dřevní buňky pod mikroskopem. K nahlédnutí budou také bizarní historické přístroje a preparáty z biologie. Zjistěte, co vše skrývají kabinety Katedry biologie a ekologie.

Další program navštívíte v ulici Českobratrské, kde se o prostor dělí hned dvě fakulty, Filozofická fakulta a Fakulta sociálních studií. Proč jsou mrtvé jazyky dobré pro život? A jakou mají historii? Nenechejte si ujít zajímavé povídání a rovnou zústaňte na přednášku, ve které se ohlíží matematický lingvista na přezidentské volby 2018. Zjistěte více i o ostravské sociální práci nebo si ztvárněte hrdiny bojující za lidská práva. Najdete si i vy svého hrdinu?

Se svým bohatým programem návštěvníky potěší také Pedagogická fakulta, kterou naleznete hned na dvou stanovištích: v ulici Fráni Šrámka a Varenská. Projděte se historií českého jazyka a literatury za poslední století, zjistěte více o 110 letech vědeckého výzkumu dětí s postižením nebo si vyzkoušejte rozdíly, jak se psalo husími brky na workshopu „Od kalamáře k tabletu“. V neposlední řadě se pak dozvíte i něco o složení svého těla, kde vám z katedry lidského pohybu udělají kompletní analýzu.

Programový kruh uzavírá Lékařská fakulta, kterou naleznete v Ostravě-Zábřehu. Hned při příchodu nahlédněte do sanitky a jejího vybavení, zaměřte se na účinky canisterapie a toho, když léčí pes. Seznamte se s významnými vědci v oboru lékařství nebo vyzkoušejte jeden z workshopů a nechte si například přeměřit zrak.

I letos pořádají Ostravskou noc vědců společně Ostravská univerzita s VŠB-TUO, Dolní oblastí Vítkovice a Moravskoslezskou vědeckou knihovnou. Podrobný program všech stanovišť naleznete na stránkách Ostravské noci vědců. A chystáme pro vás i aplikaci ve které si svůj program pohodlně pripravíte. Už brzy!

Nezapomeňte na transport mezi jednotlivými stanovištěmi využít náš vědecký autobus, který je zdarma. Tentokráte jsme vozový park rozšířili i o 2 historické kusy, abyste 100 let české vědy pořádně nasáli. Takže nezapoměňte, věda dostane celou Ostravu a dostane i vás. 5. října od 17 hod.

Ostrava si svou každoroční dávku vědeckého poznávání dopřává už od roku 2013. Z původně relativně drobné akce při Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity se vyklubala událost, která vědou proplétá doslova celou Ostravu. Díky spolupráci Ostravské univerzity, VŠB – Technické univerzity Ostrava, Světa techniky a Moravskoslezské vědecké knihovny návštěvníkům nabízíme pestrý program od zázraků přírody, přes společenská témata až po kouzla techniky.

Noc vědců obecně je akce pro veřejnost, která vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je popularizace vědy a osobností vědců. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod.

Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří vykonávají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit. Vědci přednášejí široké veřejnosti, předvádějí zábavné pokusy, organizují soutěže, a to vše při aktivním zapojení návštěvníků. V rámci Noci vědců se otevírají vědecká pracoviště a představují novinky ze světa výzkumu. Více o národní koncepci Noci vědců a naší národní koordinaci si přečtete na nově vytvořených stránkách.

Příspěvek Věda dostane celou Ostravu pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/veda-dostane-celou-ostravu/feed/ 0
PLATO vám pomůže se rozjet https://alive.osu.cz/plato-vam-pomuze-se-rozjet/ https://alive.osu.cz/plato-vam-pomuze-se-rozjet/#respond Mon, 17 Sep 2018 10:08:32 +0000 https://alive.osu.cz/?p=21659 Galerie PLATO rozvíjí potenciál, posouvá vpřed vaše plány a podává pomocnou ruku nejen umělcům. Z říjnového programu vybíráme body, které mohou pomoci mladým umělcům a pořadatelům akcí.

Příspěvek PLATO vám pomůže se rozjet pochází z OU@live

]]>
Kromě stále se rozvíjejícího výstavního programu, který PLATO prezentuje ve svém cyklu Dočasné struktury, nabízí městská galerie také širokou nabídku programů, které si kladou za cíl jak vzdělávat a kultivovat, tak také bavit a nabízet odpočinek.

Jak získat peníze na vlastní neziskový projekt a jak s nimi následně nakládat se dozví účastník workshopu Ilony Rozehnalové, dlouholeté aktivní organizátorky kulturního dění v Ostravě a zakladatelky klubu Fiducia, se kterým PLATO spolupracuje na programových blocích pro veřejnost. Workshop nazvaný Jak napsat žádost o grant na město? je součástí série akcí na podporu ostravské nezávislé kulturní scény a cílí především na začínající jednotlivce a organizace. Proběhne 5. října v prostorách bývalé prodejny Bauhaus a registrovat se na něj můžete na emailu info@plato-ostrava.cz.

Prezentace prací a následná konzultace s Danielou a Lindou Dostálkovými proběhne 10. a 11. října a zaměří se zejména na sestavování uměleckých portfolií a vlastní prezentace umělců. Studentům i absolventům by měla sloužit ke zdokonalení a ujištění vlastní pozice v kontaktu s klienty i galeriemi. Daniela a Linda Dostálkovy působí v současnosti mimo jiné jako kurátorky PLATO a návštěvníci městské galerie se s nimi mohli v této roli setkat například u výstavních projektů Přípravný portrét mladé dívky, Heroic vs. Holistic nebo Garden of the future.

Kromě výše zmíněných aktivit v říjnu nabídne Galerie PLATO také přednášky sociologa Jiřího Přibáně a žurnalistky Agnieszky Wiśniewské, workshopy s umělci Jiřím Surůvkou a Hanou Puchovou nebo rodinnou dílnu inspirovanou architekturou socialistického realismu.

Příspěvek PLATO vám pomůže se rozjet pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/plato-vam-pomuze-se-rozjet/feed/ 0
V rumunských Karpatech za výzkumem environmentálního problému https://alive.osu.cz/v-rumunskych-karpatech-za-vyzkumem-environmentalniho-problemu/ https://alive.osu.cz/v-rumunskych-karpatech-za-vyzkumem-environmentalniho-problemu/#respond Mon, 17 Sep 2018 08:51:32 +0000 https://alive.osu.cz/?p=21644 Geomorfologové z katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty ve spolupráci s kolegou z Babes-Bolyai University (Cluj-Napoca) se na začátku září vydali zkoumat dopady těžby síry v horských tocích pohoří Calimani na SV Rumunska.

Příspěvek V rumunských Karpatech za výzkumem environmentálního problému pochází z OU@live

]]>
Jak to začalo…

Všechno to začalo v prosinci roku 2017. Na workshopu ve Švýcarsku jsem se potkal s rumunským dendrogeomorfologem dr. Olimpiem Popem a jak už to tak bývá, domluvili jsme se na potenciální budoucí spolupráci a návštěvě Rumunska. Uběhlo tři čtvrtě roku a plány se staly skutečností. Na čtyřdenní výzkumnou expedici jsme vyrazili společně s kolegy Karlem Šilhánem a Tomášem Pánkem. Cílem bylo nejvyšší rumunské vulkanické pohoří Calimani, které je součástí karpatského horského oblouku. Gigantický výbuch sopky miliony let zpět způsobil uvolnění značného množství sirnatého materiálu, který se po dlouhá staletí a tisíciletí ukládal v okolí zkolabovaného kráteru. Až do 60. let 20. století si zdejší panenská příroda žila svým poklidným, karpatským životem. Pak ale přišel bod zvratu, který ovlivnil nejen životy místních lidí, ale i místní horskou krajinu…

Co způsobili jeden muž a jedna žena

V roce 1965 se v Rumunsku ujala vlády komunistická strana. Jejím hlavním představitelem byl Nicolae Ceausescu, který se společně se svou chotí Elenou (vědeckou pracovnicí v oblasti chemie) významně angažoval při otevření prvního rumunského dolu na síru právě v pohoří Calimani. Ačkoliv zdejší zásoby síry neměly potenciál dlouhodobé efektivity, i díky nátlaku těchto dvou osob bylo rozhodnuto o schválení těžby a počátku devastace zdejší horské krajiny. V části horského masivu byl zbudován lom a vytěžený materiál byl na místě zpracováván a ukládán. Z důvodu nízké efektivity byla těžba ukončena v polovině 90. let.  Výsledkem třicetiletého zásahu je postindustriální krajina plná síry, která kontaminuje zdejší půdu a vodu odtékající do obydlených oblastí v podhůří. Vytěžená hlušina v podobě obrovských hald a lomové stěny obklopené horskými lesy a alpinskými holemi karpatských vrcholů působí bizarně. Pikantní na tom všem je, že manželé Ceausescovi si těsně vedle lomu nechali zbudovat letní sídlo, do kterého občas zavítali. Tak se díky rozhodnutí dvou lidí zrodil environmentální problém, který zatížil zdejší krajinu na další desetiletí až staletí.

Výzkum podél kontaminovaného toku

Haldy hlušiny nejsou zcela stabilizované, a tak pravidelně dochází k transportu kontaminovaného materiálu do vodních toků, jejichž pH se pohybuje mezi 2 až 3. Cílem našeho terénního výzkumu bylo zjistit aktivitu antropogenně podmíněných hydrogeomorfologických procesů (povodní, blokovobahenních proudů) pomocí datování letokruhů z poškozených stromů podél vodního toku. Zároveň se pokusíme objasnit, jak se projevuje kontaminace stromů na anatomické (buněčné) úrovni letokruhů a porovnáme naše výsledky s dendrochemickým rozborem dřeva analyzující zastoupení síry a jiných kontaminantů v letokruhových sériích. Dílčí předchozí výzkum rumunských kolegů poukázal na devastující účinek kontaminace, která progresivně ničí lesní porosty podél vodního toku a s přibývajícím materiálem zaplňující údolní dno se kontaminace posouvá i k lesům původně rostoucím na svazích vysoko nad tokem. Objasnění environmentálního dopadu na lesní ekosystémy včetně podrobné rekonstrukce aktivity geomorfologických procesů by měl varovat před podobnými nesmyslnými a neefektivními zásahy do krajiny v budoucnu. Ačkoliv se může zdát, že éra prohřešků vůči přírodě je již dávno za námi, současné industriální tlaky především v rozvojových zemích jsou důkazem opaku.

Příslib do budoucna a poděkování

Internacionalizace je nedílnou součástí vědeckých poznání. Pevně věříme, že nově navázaný kontakt s rumunskými kolegy z Univerzity Babes-Bolyai ve městě Cluj-Napoca povede k intenzivnější spolupráci a tvorbě hodnotných vědeckých výsledků v oblasti (dendro)geomorfologie a environmentálních problémů. Tímto děkujeme dr. Olimpiu Popovi za jeho ochotu a technické zajištění našeho pobytu včetně terénních výjezdů.

Bizarní kontrast – divoká horská příroda Karpat versus lom na síru

Pohled z rozplavované haldy do údolí. Nacházíme se 1600 metrů nad mořem!

Pro zachycování kontaminovaného materiálu bylo na toku zbudováno několik retenčních nádrží

Údolní dno vodního toku zaplněné sedimenty z haldy. Les podél postupně odumírá.

Kontaminované údolní dno s haldou v pozadí v lůnu karpatských hor.

Kmeny stromů jsou pohřbené kontaminovaným materiálem – tmavá plocha desítky cm hluboko je původní lesní půda

Kolega Šilhán při odběru vzorků speciálním nebozezem pro dendrochemickou analýzu

Společné foto účastníků terénního výzkumu v Rumunsku

Příspěvek V rumunských Karpatech za výzkumem environmentálního problému pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/v-rumunskych-karpatech-za-vyzkumem-environmentalniho-problemu/feed/ 0
Dokázal jsem si, že studium v zahraničí zvládnu https://alive.osu.cz/dokazal-jsem-si-ze-studium-v-zahranici-zvladnu/ https://alive.osu.cz/dokazal-jsem-si-ze-studium-v-zahranici-zvladnu/#respond Thu, 13 Sep 2018 13:30:14 +0000 https://alive.osu.cz/?p=21621 Tomáš Franc z katedry psychologie vycestoval ve druhém ročníku bakalářského studia v rámci programu Erasmus+ na National university of Ireland. Po třech a půl měsících se vrátil sebevědomější, s novými zážitky a zkušenostmi.

Příspěvek Dokázal jsem si, že studium v zahraničí zvládnu pochází z OU@live

]]>
Pro středoškolské studenty je představa studia v zahraničí velmi lákavá. Jakmile však nastoupí na vysokou školu zájem vycestovat do zahraničí, opadá. Čím to podle vás je?
Na gymnáziu si asi těžko student dokáže představit, co všechno studium na vysoké škole obnáší. Jakmile nastoupí na výšku, zjistí, co všechno se od něj v rámci studia požaduje a co všechno si bude muset nahradit, když přeruší studium a odjede do zahraničí. Odradit může třeba i představa o finanční náročnosti spojené s odjezdem, ale studenti získávají v rámci programu Erasmus+ stipendium, které velmi pomůže a umožňuje, aby do zahraničí mohlo vyjíždět více studentů.

Skutečně si musí student něco nahrazovat?
Záleží na tom, na jak dlouho vyjíždí. Zda na jeden semestr nebo na celý školní rok. Pokud vyjíždí na dva semestry, pak je skutečně nutné o ten rok studium prodloužit. Já jsem vycestoval na jeden semestr, kde byla ta výhoda, že Erasmus končil týden před zkouškovým obdobím zimního semestru. Díky tomu jsem měl možnost si všechny áčkové zkoušky dodělat ještě v tomtéž semestru, aniž bych si musel cokoli nahrazovat nebo přerušovat. Zkouškové bylo sice o něco náročnější, ale určitě to jde zvládnout. V průběhu semestru jsem komunikoval s vyučujícími ohledně doplnění studijních povinností v podobě seminárních prací a také jsem se informoval, jakou formou bude předmět uzavřen. Měl jsem proto představu, jaké mě budou po příjezdu čekat studijní povinnosti. Na druhou stranu jsem se neúčastnil výuky, což ve mně vzbuzovalo určitou nejistotu, nevěděl jsem přesně, co bude po mně požadováno u zkoušky. Na katedře jsem se však setkal se vstřícným přístupem vyučujících, s nimiž jsem se dohodl na individuálních termínech, a to i po zkouškovém období. Navíc studentům, kteří vyjíždí do zahraničí, se automaticky prodlužuje zkouškové období.

Co vás hned po příjezdu do Irska čekalo?
Univerzita se hned ze začátku snaží o začlenění přijíždějících studentů do tamního univerzitního života. Ještě před začátkem výuky škola organizuje takzvaný Orientační týden. Během tohoto týdne se koná prohlídka kampusu, kterým nás po menších skupinkách provázeli místní studenti. Ukázali nám, jak funguje univerzitní knihovna, jaké jsou na kampusu možnosti, představili nám tamní studentské organizace a mnoho dalšího. „Erasmáci“ jsou také v průběhu týdne zváni na různá setkání, kde se mohou seznámit s jinými studenty. Společně jsme podnikli třeba výlet do Dublinu s komentovanou prohlídkou.

Vy jste v Irsku navázal ve studiu psychologie, vnímal jste ve způsobu výuky nějaké zásadní rozdíly?
Z počátku jsem měl problém vybrat si předměty, které by se shodovaly s těmi, co lze studovat zde. Nakonec mi byly uznány dva předměty. Co se týče výuky, přednášky probíhaly standardně. Určitý rozdíl spatřuji v přístupu vyučujících. Celkově se nás snažili více zapojit do výuky, ptali se na náš názor a oslovovali nás vždy křestním jménem. Za náš příspěvek vyučující vždy poděkoval. To všechno podle mého názoru přispívalo ke stírání pomyslné bariéry mezi vyučujícím a studentem. Ve srovnání s Českem se nás v Irsku snažili vést k větší samostatnosti, především ve zpracovávání seminárních prací (esejí) a kladli větší důraz na pečlivou práci se zdroji.

Studenti se často obávají jazykové bariéry, někdo se podceňuje, někdo se naopak přecení…
Před výjezdem uchazeč absolvuje jazykový test, kdy není dopředu daná úroveň, kterou musí splnit. Myslím, že se studenti testu nemusejí obávat. Před odjezdem jsem dosahoval úrovně B2, ale setkal jsem i se studenty, kteří dosáhli nižšího výsledku, a přesto byli schopni studium absolvovat. Domnívám se, že hodně záleží i na studovaném oboru. Navíc o svém výjezdu víte i čtyři měsíce dopředu, což je dostatečně dlouhá doba na nějakou přípravu. Během studia v zahraničí je možné zapsat se do semináře angličtiny, což jsem využil. Na konci semestru studenti absolvují závěrečný test, v případě že jej úspěšně absolvují, obdrží certifikát. Během pobytu se však úroveň angličtiny sama rychle zlepšuje. U mě bylo patrné největší zlepšení u čtené i psané angličtiny a porozumění textu, což vyplývalo z povahy mého studia, respektive z požadavků, které na nás byly kladeny. V každém předmětu jsme totiž museli napsat esej.

Jak je to s volným časem a možnostmi seznamování s ostatními zahraničními studenty?
V rámci univerzity funguje studentská unie, která pořádá řadu aktivit, při nichž se studenti mohou seznámit. Na začátku semestru unie organizuje prezentaci „clubs“ a „societies“, ve kterých studenti mají možnost trávit společně čas, blíže se poznat a navázat přátelské vztahy. Clubs představují něco jako zájmové skupiny, kde nabízejí například kurzy bojového umění, šermu, fotbal, volejbal nebo basketbal, já jsem chodil na badminton. Societies byly spíše tematicky zaměřené spolky, některé nesly přímo název studijních oborů, jako biologie, psychologie nebo chemie, ale bylo možné se přihlásit i do filmového klubu pro fanoušky Harryho Pottera nebo seriálu Hry o trůny. Pro dobrodružné povahy by mohla být lákavá society IESN, která pořádala výlety na nejrůznější zajímavá místa v Irsku. Na své si tedy mohl přijít opravdu každý. Kromě zmíněných clubs a socities studentská unie v průběhu semestru pravidelně pořádala parties a jiné společenské události, tudíž příležitostí pro seznámení se s ostatními studenty bylo skutečně mnoho. V areálu kampusu byly pro všechny studenty dostupné také poradenské služby, k dispozici byl i školní lékař a kaplan. V mém případě byl volný čas a prostor pro výlety spíše v první polovině pobytu, kdy byl volnější režim. Ve druhé polovině jsem už musel věnovat mnohem více času studiu. Já jsem vycestoval jen na jeden semestr, ale pokud někdo vyrazí na celý rok, má pochopitelně daleko větší možnost s někým navázat přátelství. Ze zprostředkované zkušenosti mohu říct, že na Erasmu vznikly vztahy, které přetrvaly a studenti se vzájemně stále navštěvují a třeba i společně cestují.

Jaký je tedy váš celkový dojem? Naplnil Erasmus+ vaše očekávání nebo naopak je něco, co jste očekával, a nestalo se?
Na Erasmus jsem odjížděl s čistou hlavou a bez nějakých očekávání. Oceňuji hlavně zkušenost, kdy jsem si dokázal, že studium v zahraničí zvládnu, což mělo určitě pozitivní vliv na moje sebevědomí. Dále musím zmínit zlepšení svých jazykových schopností. Celkově mám velmi pozitivní dojmy z přístupu lidí na univerzitě. Chtěl jsem vědět, jak může probíhat studium psychologie v zahraničí a jednoznačně to hodnotím jako pozitivní zkušenost.

Příspěvek Dokázal jsem si, že studium v zahraničí zvládnu pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/dokazal-jsem-si-ze-studium-v-zahranici-zvladnu/feed/ 0
Petra Hniková Charmite: Brazílie je mým druhým domovem https://alive.osu.cz/petra-hnikova-charmite-brazilie-je-mym-druhym-domovem/ https://alive.osu.cz/petra-hnikova-charmite-brazilie-je-mym-druhym-domovem/#respond Thu, 13 Sep 2018 12:23:26 +0000 https://alive.osu.cz/?p=21639 Nový akademický rok s sebou opět přinesl širokou nabídku výuky jazyků ze všech koutů světa. S lektorkou portugalštiny Petrou Hnikovou Charmite jsme se přenesli do prosluněné a roztančené Brazílie.

Příspěvek Petra Hniková Charmite: Brazílie je mým druhým domovem pochází z OU@live

]]>
Brazílie – neuvěřitelně rozmanitá země plná protikladů, jejíž pestré kulturní bohatství je pro mnohé z nás záhadou. O brazilské historii, kultuře i slastech a strastech života v Brazílii jsme si povídali s etnomuzikoložkou a dramaturgyní fóra MELTINGPOT Petrou Hnikovou Charmite, která v současné době vyučuje na katedře romanistiky Filozofické fakulty OU.

 Na Filozofické fakultě OU vyučujete kulturu a reálie Brazílie – máte s životem v Brazílii přímou zkušenost?

V Brazílii jsem žila téměř devět let, mám tam rodinu z manželovy strany, se kterou stále udržuji velmi blízký vztah. Brazílie je mým druhým domovem a portugalština je mým druhým nejsilnějším jazykem, ve kterém se cítím jako ryba ve vodě. Brazilská kultura mi byla velmi blízká hned od začátku – žila jsem v afrobrazilské oblasti, kde většinu populace tvoří potomci afrických otroků. Ten africký vliv je velmi zřetelný, dalo by se říct, že se jedná o takovou malou Afriku v Jižní Americe. Ještě zajímavější a krásnější je ale ta kulturní fúze – původní africké vlivy se totiž smísily s domorodou kulturou brazilských indiánů, a pak také  s evropskou kulturou, takže ta atmosféra je opravdu jedinečná a nezaměnitelná.

Co vás do Brazílie přivedlo?

V roce 2003 jsem vycestovala na roční výměnný pobyt do Německa, kde jsem se poprvé setkala s Capoeirou, která mě zaujala tím, že kombinuje sport i hudbu. Po návratu do Česka jsem dokončila své studium v oblasti muzikologie a přesunula jsem se do Prahy, kde jsem pracovala jako kurátorka, později vedoucí oddělení pro České muzeum hudby. V té době jsem zjistila, že v Praze působí tehdejší vicemistr Capoeiry Sazuki, u kterého jsem pak dlouho trénovala. Mimoto mě Capoeira zajímala i po vědecké stránce z pohledu muzikoložky, chtěla jsem jí přijít na kloub. Mistr Sazuki ale nepocházel z oblasti, kde Capoeira vznikla, byl spíše představitelem její současné podoby. A protože jsem pátrala hlavně po historii a kořenech Capoeiry, usoudila jsem, že potřebuji odjet přímo do Brazílie, do oblasti Bahia, a poznat Capoeiru v jiném světle. Přihlásila jsem se na doktorské studium kulturní antropologie a do Brazílie jsem odjela v podstatě na stáž. Díky tomu jsem se dostala do brazilského univerzitního prostředí, a poznala tak celou řadu zajímavých lidí. Vedoucím naší katedry byl svatý otec náboženství Kandomble (port. Candomblé), a setkat se s takovou významnou kapacitou pro mě bylo velkým štěstím. Vysvětlil mi mnoho věcí, ke kterým se člověk běžně nedostane – celá afrobrazilská kultura je totiž postavena na fenoménu tajemství. To znamená, že se k určitým věcem musíte dopracovat postupně, musíte je sdílet a na vlastní kůži zažít, což může klidně trvat celé roky.

Mohla byste přiblížit tradici Capoeiry? Je to tanec, nebo spíše bojové umění?

Capoeira je vnímána jako sport, ale představuje velmi komplexní fenomén. V podstatě je to bojové umění, které se mísí s hrou, hudbou a s určitými symbolickými jevy. V praxi uvidíte lidi tvořící kruh, kteří zpívají a hrají na hudební nástroje, uvnitř pak dva lidé bojují. Připomíná to sice tanec, ale opravdu se jedná o boj.

Pojí se ke vzniku Capoeiry nějaký příběh či hlubší význam?

Capoeira je kulturním bohatstvím afrických otroků, kteří byli přivedeni do Brazílie. Jedna z hypotéz říká, že Capoeira představuje způsob revolty proti bílým otrokářům, kterým se otroci chtěli vymanit a věděli, že toho dosáhnou jedině prostřednictvím boje. Potřebovali ale zamaskovat to, že se zdokonalují v boji, proto Capoeira připomíná tanec – mělo to ošálit otrokáře. Některým otroků se pak opravdu podařilo uprchnout a založit si své vlastní komunity zvané quilombo. Ještě ve 30. letech minulého století byli Capoeristi běžně zavíráni do vězení a Capoeira jako taková byla zakázaná, než na sebe později vzala podobu sportu, aby byla po chuti i bílým lidem u moci. V současnosti je Capoeira zapsána do dědictví UNESCO. Je pravda, že navenek se k ní Brazílie hlásí jako ke svému národnímu bohatství, ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že ne každý se na to divá v takto pozitivním světle, zejména pak bílá část obyvatelstva. Brazílie je velmi multikulturní země, ale bohužel tam ještě stále vládne rasismus.

Co vás po příjezdu do Brazílie nejvíce překvapilo? Jak se Brazílie od Česka liší, ať už v kladném či záporném slova smyslu?

Velmi pozitivně mě překvapila solidarita, kterou si lidé dávají vzájemně najevo, když mají problémy. Věřím, že to souvisí zřejmě i s tím, že tam je v mnoha ohledech daleko těžší život. Lidé se tam dokáží vcítit do druhých a vzájemně si pomáhají. Je to ale znát i v běžných, každodenních situacích, kolikrát se třeba stalo, že mi kolemjdoucí v Praze odmítli pomoct s kočárkem do tramvaje, zato v Brazílii na mě sami už z dálky volali, ať počkám, že mi pomůžou. Brazílie má ale i své negativní stránky. Přijde mi, že dnešní Brazilci se nechávají semlít materialismem a často zapomínají na své vlastní tradice a hodnoty. Je tomu tak snad i proto, že se hodně upínají na západ, hlavně pak na Spojené státy, ke kterým vyloženě vzhlíží. Zapomínají, že jejich kultura, kterou jim svět může závidět, přesahuje všechna ta drahá auta, peníze a McDonaldˈs.

V čem je každodenní život v Brazílii jiný?

Rozhodně záleží na tom, ve které oblasti člověk žije. Brazílie je velmi rozlehlá a jsou místa, kde převládají imigranti z evropských zemí, třeba Itálie či Německa. Myslím si, že tam je ten život hodně podobný tomu našemu, což se zase zásadně liší od oblastí ovlivněných africkou kulturou. Vždycky ale říkám, že v Česku se máme skvěle a měli bychom si vážit toho, co máme – můžeme si vybírat z pracovních příležitostí, nemusíme strádat nedostatkem vody. V Brazílii není samozřejmostí, že má každý byt, vzdělání nebo dostačující lékařskou péči, to si může dovolit pouze vyšší třída. Je pravda, že situace se v posledních letech zlepšuje. Dříve tam byla obrovská propast mezi nižší a vyšší třídou, teď se ale ty nůžky mezi jednotlivými sociálními vrstvami pomalu zavírají a formuje se i střední třída sestavená z obyčejných lidí, kteří mají mnohdy i vyšší průměrné příjmy než my v Česku. Samozřejmě je tam i jinak nastavená ekonomika, která částečně stojí na půjčkách. Nejsem si jistá, jestli je to trvale udržitelný systém, ale určitě je to jeden z důvodů, proč se ti lidé mají lépe a mohou si zvýšit životní úroveň.

Zmínila jste, že nejdříve jste studovala na brazilské univerzitě. Jak vypadá akademický život v Brazílii?      

Studovala jsem na tamější malé univerzitě, která měla velmi silnou pozici v oblasti biologie a biochemie. Podle mě má ale každá univerzita své slabší a silnější fakulty. Co se týče mého oboru, osobně jsem byla velmi ráda, že jsem měla možnost studovat v České republice, jelikož je zde opravdu velký rozdíl ve vědecké fundovanosti akademických pracovníků. Důležitou roli tu hraje i jazyková bariéra, protože většina literatury z oblasti lingvistiky a antropologie je napsána v angličtině, kterou brazilští akademici mnohdy neovládají. Spoléhají se proto jen na to, co už bylo přeloženo, takže jim pak spousta věcí zůstává skryta. Na druhou stranu jsme my, jako Evropané, povětšinou obeznámeni pouze s paradigmaty západní vědy, Brazilci ovšem i ve vědních disciplínách pracují také s jinými fenomény. Z jejich pohledu se věda nezakládá pouze na čisté racionalitě, ale připouští i imaginaci či spiritualitu. Právě na to jsem často narážela, ale v tomto ohledu jsem se naučila být mnohem otevřenější a více naslouchat, abych vše správně uchopila.

Existuje nějaká specifická kulturní tradice, která je vám osobně sympatická?   

Jak jsem již zmínila, v oblasti, kde jsem žila, má velké slovo náboženství Kandomble, což je fúze náboženství afrických kultur a katolické víry. Zajímavé je, že jeho vyznavači zachovávají původní křesťanské svátky, ale v ty dny probíhají slavnosti, které přísluší právě Kandomble. Třeba v únoru se lidé sejdou u moře a vypouští lodě s květinami a dary, aby uctili mořskou bohyni Iemanjá. Takových svátků je tam během roku více, ale vždycky je to krásný zážitek.

Které místo v Brazílii by měl podle vás každý navštívit?

Těch míst je mnoho. Musím zmínit alespoň Amazonii, jež v podstatě mizí. Kvůli obrovským hydroelektrárnám, které se tam staví, se kácí celé lesy a ubývají i původní brazilští indiáni. Mým snem je poznat tento kus planety dříve, než zmizí úplně. Za zmínku určitě stojí i Rio de Janeiro, o němž se mluví jako o jednom z nejkrásnějších měst na světě. Kombinuje jak přírodu, tak i městský život, navíc je to i centrum brazilské kultury. Po zrušení otrokářství se skupiny původně afrického obyvatelstva přesouvaly právě do Ria, kde se jejich tradiční kultura setkala s dalšími vlivy, a vznikly tak různorodé kulturní fenomény, které jinde v Brazílii nenajdeme. Sao Paulo je zase obchodním centrem Brazílie a hlavní město Brasília rozhodně zaujme svou architektonickou stránkou.

Je brazilská kuchyně také rozmanitá? Oblíbila jste si ji?

V Brazílii se jí obecně každý den fazole s rýží a masem. To byl pro mě ze začátku šok a nechápala jsem, proč jídlo každý den neobměňují, jak to děláme v Česku. Pak jsem zjistila, že je to vlastně velmi chytré jídlo, které, když se správně připraví, je zdravé, vyvážené a bohaté na proteiny. Popravdě jsem si v Brazílii vůbec nemusela hlídat váhu, kdežto tady s tím bojuji neustále (smích). Pak jsou zde další specifická jídla, která se liší podle oblasti, ať už jde o africkou kuchyni zastoupenou třeba acarajé a abará, či dokonce arabskou kuchyni. Jako antropoložka jsem se také pídila po tom, odkud se v Brazílii vzaly arabské pokrmy a zjistila jsem, že tam žije překvapivě velký počet imigrantů z arabských zemí. Takovým typickým arabským jídlem je třeba kibe, což jsou smažené bulky plněné mletým masem – v Bahii je najdete prakticky na každém rohu ve stánku s rychlým občerstvením.

V posledních letech se podílíte na organizaci mezinárodního diskusního fóra MELTINGPOT v rámci festivalu Colours of Ostrava. Jak jste se ke své práci dostala?  Snažíte se třeba i návštěvníky festivalu prostřednictvím programu a vybraných hostů seznámit s brazilskou kulturou?

K fóru MELTINGPOT jsem se dostala po svém návratu z Brazílie, když jsem se rozhodovala, co bych chtěla dále dělat. Považuji se za praktického a kreativního člověka, ráda věci vytvářím, ale je pravda, že prosadit se v takovém oboru je v Ostravě mnohem těžší než třeba v Praze. Tehdy jsem oslovila Zlatu Holušovou, která zrovna plánovala první ročník debatní scény a hledali do týmu jednoho člověka na produkci, takže jsem měla velké štěstí. Teď tam již působím třetím rokem a přes produkční práci jsem se dostala až do té části programové, což mě nesmírně baví a jsem za to velmi vděčná. Samozřejmě se snažíme návštěvníkům zprostředkovat také setkání s brazilskou kulturou, tento rok se nám podařilo přivést do Ostravy mistra světa v breakdance BBoy Neguina, který pochází z Brazílie. Bylo to krásné setkání a věřím, že se jeho návštěva v budoucnu zopakuje. Během festivalu jsme pak potřebovali vyplnit jeden programový slot a já věděla, že je v areálu mistr, se kterým jsem v minulosti trénovala Capoeiru, takže jsme spolu velmi spontánně a narychlo uspořádali pro návštěvníky fóra MELTINGPOT vydařenou přednášku, ze které jsem měla velkou radost.

Myslíte si, že má portugalština nejen v našem kraji, ale i v celém Česku uplatnění a budoucnost? Proč se učit portugalsky?

Portugalský jazyk je rozhodně výhodou v obchodní sféře, jelikož Jižní Amerika obecně nevládne angličtinou, jako je tomu ve zbytku světa – a i Česká republika ve velkém obchoduje s Brazílií. Pokud chce pak člověk v Brazílii nejen obchodovat, ale i běžně fungovat, znalost portugalštiny mu v tom určitě pomůže, jejím prostřednictvím se totiž daleko více a snáze přiblíží tamějším obyvatelům.

Portugalština je krásný jazyk s glancem francouzštiny, líbí se mi na ní, že není tak těžká jako čeština a člověk se ji naučí velmi rychle. Zároveň je to nádherný zpěvný jazyk, což určitě souvisí i s hluboce zakořeněnou hudební kulturou. Rozhodně se hodí i při objevování nádherné Brazílie, a pak taky máme v naší Evropské unii krásné Portugalsko či africké lusofonní země, které rozhodně stojí alespoň za návštěvu.

Všichni studenti Ostravské univerzity si v letošním akademickém roce mohou v rámci „B“ a „C“ předmětů zapsat hodiny portugalštiny pod zkratkou KRO/POR1X. Pro zájemce o historii a kulturu portugalsky hovořících zemí je pro zimní semestr připraven kurz Reálie, kultura a dějiny Portugalska (KRO/REALP), v následujícím semestru se pak mohou těšit na předmět Reálie, kultura a dějiny  Brazílie (KRO/REALB).

Zápis pro první ročníky trvá do 14.9.2018, všichni studenti pak ještě mají možnost zapsat si vybraný předmět v týdnu od 24.9. do 30.9.2018.

Příspěvek Petra Hniková Charmite: Brazílie je mým druhým domovem pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/petra-hnikova-charmite-brazilie-je-mym-druhym-domovem/feed/ 0
Ostravský Janáčkův rok završí čtyřdenní hudební maraton https://alive.osu.cz/ostravsky-janackuv-rok-zavrsi-ctyrdenni-hudebni-maraton/ https://alive.osu.cz/ostravsky-janackuv-rok-zavrsi-ctyrdenni-hudebni-maraton/#respond Thu, 13 Sep 2018 06:56:53 +0000 https://alive.osu.cz/?p=21614 Oblíbená i méně známá díla Leoše Janáčka rozezní 25. - 28. října celý Moravskoslezský kraj. Vrcholem Janáčkova roku bude čtyřdenní hudební maraton, formát, který zatím v Česku nemá obdoby.

Příspěvek Ostravský Janáčkův rok završí čtyřdenní hudební maraton pochází z OU@live

]]>
Po celý rok 2018 si u příležitosti 90. výročí úmrtí významného skladatele Leoše Janáčka připomínáme jeho rozsáhlou tvorbu. Velkolepé oslavy vyvrcholí unikátním čtyřdenním Hudebním maratonem Leoše Janáčka, který všem milovníkům hudby nabídne pestrý program a neopakovatelnou atmosféru. Jste srdečně zváni!

Projekt Janáček Ostrava 2018, v jehož režii se během roku konalo v celém Moravskoslezském kraji množství koncertů, představení a dalších kulturních akcí oslavujících tvorbu Leoše Janáčka, se pomalu blíží ke konci. Tečku na závěr představuje čtyřdenní festival Hudební maraton Leoše Janáčka, který proběhne ve dnech od 25.10. do 28.10.2018 a návštěvníkům nabídne celkem 17 hudebních zážitků v podání více než 350 českých špičkových interpretů. Na své si přijdou i ti nejmenší, pro něž jsou připraveny víkendové doprovodné akce.

Hudební maraton Leoše Janáčka je inspirován francouzským festivalem klasické hudby La Folle Journée („Bláznivý den“), jež se už od roku 1995 pravidelně pořádá ve městě Nantes, trvá celkem pět dní a každý rok návštěvníkům zprostředkovává dílo určitého skladatele či hudebníka. Z Francie se tato podoba postupně rozšířila do všech koutů světa, v České republice však ostravský čtyřdenní maraton Janáčkovy hudby zůstává unikátem.

Hudební maraton Leoše Janáčka návštěvníkům přinese intenzivní hudební zážitek, kdy během čtyř dnů rozezní celý Moravskoslezský kraj rovných 40 Janáčkových skladeb. Slavnostní zahájení připadá na čtvrtek 25.10., kdy kromě skladeb Leoše Janáčka v podání sopranistky Kateřiny Kněžíkové zazní také ukázky z rozsáhlé tvorby Antonína Dvořáka a Luboše Fišera. Už 26.10. se pak můžeme těšit na koncert s poetickým názvem Mladí ladí Janáčka, kde vystoupí Ostrava Youth Orchestra, tedy spojený orchestr studentů Fakulty umění OU a Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Nebude chybět ani mezinárodně proslulý klavírista Lukáš Vondráček, bývalý student Ostravské univerzity, jenž v roce 2016 zvítězil v prestižní klavírní soutěži královny Alžběty v Bruselu. Hudební maraton Leoše Janáčka dne 28.10. slavnostně zakončí rapsodie Taras Bulba v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava, která zároveň připomene 100 let od založení samostatného Československého státu.

 „Povedlo se nám připravit něco nezvyklého, co v rámci celé České republiky nemá obdoby. Pevně věřím, že i návštěvníci festivalu budou projekt vnímat takto pozitivně. Také věřím, že to přiláká i řadu lidí, kteří uvidí, že náš kraj není závislý pouze na tom, kolik máme historických památek, ale co jsme tady na tom našem kulturním plácku schopni společně vytvořit,“ uvedl na tiskové konferenci Igor Františák, ředitel Svatováclavského hudebního festivalu a proděkan pro vnější vztahy FU OU.

 „Je důležité říct, že se do projektu zapojilo celkem 18 institucí různého druhu, a právě semknutí kulturních institucí v Ostravě bylo jedním z cílů. Šlo o to, aby navázaly spolupráci s městem a krajem a společně zareagovaly na významné výročí svého rodáka, což se podle mě podařilo,“ dodal Jan Žemla, ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Projekt Janáček 2018 vznikl ve vzájemné spolupráci Janáčkovy filharmonie Ostrava, Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka, Ostravské univerzity, Národního divadla moravskoslezského, Svatováclavského hudebního festivalu a v neposlední řadě Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Finanční podporu poskytl Moravskoslezský kraj a statutární město Ostrava, které projekt podpořilo celkovou částkou ve výší 2,404,000 Kč.

Podrobnější informace k bohatému programu a vstupenkám jsou k dispozici na www.janacek2018.cz.

 

Příspěvek Ostravský Janáčkův rok završí čtyřdenní hudební maraton pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/ostravsky-janackuv-rok-zavrsi-ctyrdenni-hudebni-maraton/feed/ 0
Pozvánka na výstavu Pořád spolu, Ostrava vs. Košice https://alive.osu.cz/pozvanka-na-vystavu-porad-spolu-ostrava-vs-kosice/ https://alive.osu.cz/pozvanka-na-vystavu-porad-spolu-ostrava-vs-kosice/#respond Wed, 12 Sep 2018 13:19:35 +0000 https://alive.osu.cz/?p=21609 Pokračování úspěšné výstavy

Příspěvek Pozvánka na výstavu Pořád spolu, Ostrava vs. Košice pochází z OU@live

]]>
Úspěšná výstava „Pořád spolu“, která se uskutečnila  na Dole Michal,  pokračuje v Domě umění v Opavě. Zveme vás na výstavu “Pořád spolu, Ostrava vs. Košice”: 6.9.2018 –  21.10.2018.  Výstava je součástí festivalu 61. Bezručova Opava – Československé kulturní inspirace.

Kurátorský tým:

Vlado Beskid, Tomáš Koudela (PdF OU), Pavel Forman (PdF OU), František Kowolowski (FU OU), Ivo Sumec (FU OU)

Košice zastupují umělci:

Juraj BARTUSZ, Peter LIPKOVIČ, Denisa SPODNIAKOVÁ, Svetlana FIALOVÁ, Marián STRAKA, Ján VASILKO, Tatiana TAKÁČOVÁ, Simona ŠTULEROVÁ, Boris SIRKA, Katarína BALÚNOVÁ, Marko BLAŽO, Adam SZENTPÉTERY

Ostravu zastupují umělci:

František KOWOLOWSKI, Jiří KUDĚLA, Daniel BALABÁN, Václav RODEK, Ivo SUMEC, Petr LYSÁČEK, Jiří SURŮVKA, Pavel FORMAN, Tomáš KOUDELA, Aleš HUDEČEK, Katarina SZÁNYIOVÁ, Martin KLIMEŠ, Jiří ŠIGUT, Dáša LASOTOVÁ, Ivana ŠTENCLOVÁ

Stáhnout (PDF, 1.65MB)

Příspěvek Pozvánka na výstavu Pořád spolu, Ostrava vs. Košice pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/pozvanka-na-vystavu-porad-spolu-ostrava-vs-kosice/feed/ 0