OU@live https://alive.osu.cz Živý online magazín Ostravské univerzity Mon, 21 May 2018 11:20:18 +0000 cs-CZ hourly 1 10. ročník Spring party se nezastavitelně blíží https://alive.osu.cz/10-rocnik-spring-party-se-nezastavitelne-blizi/ https://alive.osu.cz/10-rocnik-spring-party-se-nezastavitelne-blizi/#respond Mon, 21 May 2018 11:20:18 +0000 https://alive.osu.cz/?p=20677 Rádi bychom vás v rámci Katedry studií lidského pohybu pozvali na 10. ročník tradičního beach volejbalového turnaje, který proběhne 31.5.2018.

Příspěvek 10. ročník Spring party se nezastavitelně blíží pochází z OU@live

]]>
Srdečně zveme všechny, kteří si chtějí zahrát beach volejbal na tradiční akci Katedry studií lidského pohybu: Spring Party, která se bude konat 31. května 2018 ve sportovním areálu na ulici Varenské (TJ Mittal Ostrava).

Není důležité vyhrát, ale užít si zábavu s přáteli, nebo přijít fandit kamarádům a postarat se tak o nezapomenutelnout atmosféru akce. Turnaj je pro všechny, kteří volejbal umí i neumí hrát. Jde přece o to, ať si zasportujeme a užijeme si sluníčko a zábavu. Turnaj je pro 32 týmů po 4 hráčích. Neváhejte a zaregistrujte svůj tým včas: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScSaA_LujQTtB-pCdxLlNFyO-YC-JKYlx6Z1c2SK_RJBgc5qQ/viewform?usp=sf_link.

Začátek registrace v den turnaje je od 14 hodin. Oficiální začátek celého turnaje je od 15 hodin. Složení týmu je 2 muži a 2 ženy. Startovné pro tým je 400kč. Můžete se těšit na profesionálního fotografa Adama Popelku, který vám udělá krásnou památku a samozřejmě také na skvělou letní zábavu, spoustu cen pro vítěze od firmy KILPI, Ostravské univerzity a Točí Pralinky, malé občerstvení pro týmy zdarma, děvčata z redbullu, a hlavně after party v beach baru, kde můžeme oslavit 10. ročník této tradiční letní akce a také vítězství týmů. Samozřejmě celý den bude provázet DJ Shirak, který se bude starat o hudbu.

Akci pořádá Katedra studií lidského pohybu Pedagogické fakulty Ostravské univerzity ve spolupráci s KILPI, Fitparkem a Točí pralinky. Aktuální informace najdete na faceookové události akce: https://www.facebook.com/events/232983780783831/. 

Příspěvek 10. ročník Spring party se nezastavitelně blíží pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/10-rocnik-spring-party-se-nezastavitelne-blizi/feed/ 0
Koncertní vystoupení Vysokoškolského pěveckého sboru OU v Gorzowě https://alive.osu.cz/koncertni-vystoupeni-vysokoskolskeho-peveckeho-sboru-ou-v-gorzowe/ https://alive.osu.cz/koncertni-vystoupeni-vysokoskolskeho-peveckeho-sboru-ou-v-gorzowe/#respond Mon, 21 May 2018 10:26:53 +0000 https://alive.osu.cz/?p=20663 Vysokoškolský pěvecký sbor Ostravské univerzity se svým sbormistrem doc. Mgr. Janem Spisarem, Ph.D., byl (stejně jako v loňském roce) vybrán, aby i letos koncertoval na již...

Příspěvek Koncertní vystoupení Vysokoškolského pěveckého sboru OU v Gorzowě pochází z OU@live

]]>
Vysokoškolský pěvecký sbor Ostravské univerzity se svým sbormistrem doc. Mgr. Janem Spisarem, Ph.D., byl (stejně jako v loňském roce) vybrán, aby i letos koncertoval na již sedmém ročníku Festivalu evropské vědy a kultury na Akademii im. Jakuba z Paradyża v Gorzówě Wielkopolskim v Polsku. Rozmanitý program koncertu zahrnoval např. díla Antonína Dvořáka, Dmitrije Stěpanoviče Bortňanského, úpravy lidových písní Zdeňka Lukáše a černošské spirituály. Sbor dirigovali tentokrát samotní studenti, posluchači oboru Sbormistrovství z KHV PdF. Na letošním ročníku festivalu vystoupily ve stejný den i folklórní soubory z Polska a Ukrajiny.

Spolupráce mezi Pedagogickou fakultou a Akademií začala podepsáním interinstitucionální smlouvy v rámci programu Erasmus+ v roce 2014. Delegace z Gorzowa v čele s rektorkou prof. dr hab. Elżbietou Skorupskou-Raczyńskou a dr. Halinou Uchto ze zahraničního oddělení navštívily fakultu v roce 2015, 2016 a také v letošním roce. Zahraniční spolupráce se díky účasti vysokoškolského pěveckého sboru v čele s vedoucím katedry hudební výchovy doc. PhDr. Jiřím Kusákem, Ph.D., a sbormistrem doc. Mgr. Janem Spisarem, Ph.D., na Festivalu evropské vědy a kultury dále prohlubuje.

http://pwsz.pl/wydarzenia/3824-koncert-artystow-z-polski-republiki-czeskiej-i-ukrainy-w-ramach-vii-festiwalu-nauki-i-kultury-europejskiej.html

VŠPS

VŠPS

VŠPS

VŠPS

VŠPS

VŠPS

VŠPS

VŠPS

Příspěvek Koncertní vystoupení Vysokoškolského pěveckého sboru OU v Gorzowě pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/koncertni-vystoupeni-vysokoskolskeho-peveckeho-sboru-ou-v-gorzowe/feed/ 0
Ptalo se mě jaro… https://alive.osu.cz/ptalo-se-me-jaro/ https://alive.osu.cz/ptalo-se-me-jaro/#respond Mon, 21 May 2018 10:04:31 +0000 https://alive.osu.cz/?p=20655 Dne 5. dubna se v Mléčném baru NAPROTI v Ostravě ve spolupráci s katedrou speciální pedagogiky Pedagogické fakulty Ostravské univerzity uskutečnila vernisáž básní a kreseb Alžběty Stuchlé, ženy s kombinovaným zdravotním postižením

Příspěvek Ptalo se mě jaro… pochází z OU@live

]]>
Ptalo se mě jaro…

Ptalo se mě jaro, když na mě zaklepalo

jestli už jsem vstala, pusu někomu dala

ptalo se mě jaro, co nového se stalo

když na mě tak klepe, proč netvářím se lépe

Alžběta Stuchlá

 

Dne 5. dubna se v Mléčném baru NAPROTI v Ostravě ve spolupráci s katedrou speciální pedagogiky Pedagogické fakulty Ostravské univerzity uskutečnila vernisáž básní a kreseb Alžběty Stuchlé, ženy s kombinovaným zdravotním postižením.

Alžběta Stuchlá je kromě básnířky také jedním ze zakládajících členů dnes již dobře známé ostravské hudební skupiny osob s postižením s názvem Trigon Band. Kapela původně začínající s lidovou hudbou (r. 2008) postupně přešla na vlastní tvorbu a časté koncerty a úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Trigon Band vystoupil v Národním divadle moravskoslezském, v renomovaném klubu Parník, na dnech hendikepu v Kulturním domě Vítkovice, hráli společně s Bárou Basikovou, kapelou Sonic Halo atd. Nedělá jim problém vystoupit před stovkami diváků. Již dříve Alžbětu limitoval její zhoršující se zdravotní stav, ale to nijak neomezovalo její fantazii a schopnost vyjádřit se písní. Na konci roku 2010 již Trigon Band hrál její první píseň, kterou nazvala: „Jeden rok“. Dodnes se jedná o jednu z nejoblíbenějších písní skupiny. Alžběta ji také nazpívala na CD. Později nastaly přidružené vážnější zdravotní problémy, které již této mladé ženě neumožnily s Trigon Bandem dále vystupovat. Avšak talentovaná Bětka je bojovnice a pokračuje ve skládání. Její písně nepostrádají poetiku a nadhled, vyjadřují touhy (např. po jaru) a neschází jim ani humor.

 

Je to vážně prima, že už skončila zima

mám chuť na polárku a na rohlík v párku

jaro je za oknem, honem musím jít ven

krásně to tu voní, snad ještě víc než loni…

 

Myšlenka zrealizovat výstavu vznikla se záměrem seznámit širší veřejnost s tvorbou této jedinečné mladé ženy, zároveň ji tímto překvapit a umožnit jí oslavit její nedávné kulaté narozeniny mezi přáteli a obecně v kruhu lidí, neboť Alžběta žije po většinu roku (a svého života) v nemocničním prostředí, v LDN nebo v domovech. Vernisáž byla zahájena krátkým hudebním vstupem Daniely Kilduff, následně ji provázela skupina Trigon Band. Skutečnost, že se jednalo o první veřejnou výstavu Alžběty a že si zazpívala vlastní písně se svou milou kapelou, dojaly Alžbětu (a nejen ji) k slzám. Všichni, kdo Alžbětu znají, doufají, že se její závažné zdravotní problémy zlepší natolik, že bude moci zase s kapelou zpívat pravidelně a účastnit se koncertů. Také doufají, že pramen fantazie a tvořivosti neuhasne tíživým zdravotním stavem, stejně jako spousta pozitivní energie, kterou tato žena přes všechny své zdravotní útrapy vyzařuje.

 

Výstavu a hudební produkci zorganizovala Mgr. Daniela Kilduff, Ph.D., z katedry speciální pedagogiky PdF OU, expozici pomohli připravit studenti speciální pedagogiky: Kateřina Marťáková a Josef Hartoš. Na vernisáži vystoupila kapela TRIGON BAND se svým vedoucím Jiřím Neduhou. Mléčný bar NAPROTI, založený Asociací TRIGON, umožnil ve svých prostorách expozici tvorby Alžběty Stuchlé po dobu jednoho měsíce a zajistil občerstvení na vernisáži.

Více o hudebním uskupení Trigon Band na https://www.facebook.com/asociacetrigon.eu/

Družstvo NAPROTI zajišťuje pracovní integraci osob se zdravotním postižením prostřednictvím sociálního podnikání. Minimální podíl těchto osob je 50 % z celkového počtu zaměstnanců. Více na http://www.asociacetrigon.eu/

Daniela Kilduff, Jiří Neduha a Alžběta Stuchlá (zleva)

Kapela TRIGON BAND v akci

Jiří Neduha a Alžběta Stuchlá při sólovém zpěvu

Příspěvek Ptalo se mě jaro… pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/ptalo-se-me-jaro/feed/ 0
Osudové osmičky – veřejná přednáška pro zájemce o historii https://alive.osu.cz/osudove-osmicky-verejna-prednaska-pro-zajemce-o-historii/ https://alive.osu.cz/osudove-osmicky-verejna-prednaska-pro-zajemce-o-historii/#respond Mon, 21 May 2018 08:37:43 +0000 https://alive.osu.cz/?p=20647 Všechny zájemce o historii zveme na přednášku s názvem Rozpad Rakouska Uherska – dopad na Evropu, Čechy, region.

Příspěvek Osudové osmičky – veřejná přednáška pro zájemce o historii pochází z OU@live

]]>
Přednáška je v pořadí třetí z celého cyklu přednášek pořádaných Filozofickou fakultou k výročí 100 let od založení ČSR. Historik prof. Aleš Zářický v ní rozkryje události, které bezprostředně předcházely vzniku ČSR. Zaměří se zejména na příčiny vypuknutí první světové války, s jakými ambicemi a předpoklady vcházely jednotlivé strany do válečného konfliktu. Nastíní průběh první velké války z pohledu utváření české, respektive československé státnosti. Přednese politické, hospodářské i společenské dopady v kontextu středoevropského prostoru, které s sebou válka a zánik monarchie přinesli. Posluchači mají možnost nahlédnout na události kolem roku 1918 v kontextu evropském i regionálním. Co znamenala první světová válka pro náš region a jak zánik monarchie ovlivnil například průmysl i složení obyvatel na Ostravsku?

Přednáška bude 31. května od 16 hodin v centru PANT na ulici Československých legií.

Příspěvek Osudové osmičky – veřejná přednáška pro zájemce o historii pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/osudove-osmicky-verejna-prednaska-pro-zajemce-o-historii/feed/ 0
Korchem má svého vítěze! https://alive.osu.cz/korchem-ma-sveho-viteze/ https://alive.osu.cz/korchem-ma-sveho-viteze/#respond Thu, 17 May 2018 07:31:36 +0000 https://alive.osu.cz/?p=20590 Pro všechny žáky ZŠ, které baví chemie, je určena soutěž KORCHEM (Korespondenční chemický kurz), kterou pro Moravskoslezský kraj organizuje Katedra chemie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

Příspěvek Korchem má svého vítěze! pochází z OU@live

]]>
Jedná se o písemnou soutěž, která má dlouholetou tradici. Soutěž probíhá ve třech kolech od října do dubna. Letošního ročníku Korchemu (2017/2018), který byl zaměřen na téma „Látky nezbytné pro život“, se zúčastnilo celkem 98 žáků ZŠ (67 děvčat a 31 chlapců) z 19 základních škol Moravskoslezského kraje.

Vyhodnocení 20 nejlepších Korchemáků se uskutečnilo ve středu 16. 5. 2018 na Katedře chemie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Podobně, jako i v minulých letech, byla tato akce spojena s chemickou show, které se zúčastnili vybraní žáci ZŠ za doprovodu svých učitelů. Letos se všichni nechali společně unášet fantazií a demonstrované pokusy byly spojeny s vývojem planety Země. Takže byla k vidění sopečná činnost, dále vývoj života v oceánech (žížalky v roztoku, difúze thiokynatanu draselného a žluté krevní soli do chloridu železitého), vznik prvotní atmosféry (plyny CO2, O2, vodní pára,…), uhlí (saze unikající zapálením acetylenu), obrovské rostliny a živočichy (pokusy sloní pasta, had), náraz asteroidu (jodičnanové hodiny = „světlo“ se náhle mění „v tmu“), hromy, blesky (hořící hořčík), duha (hra s indikátory thymolftaleinem, fenolftaleinem a p-nitrofenolem) a tikající hodiny (barevné hodiny) pro naši modrou planetu Zemi (korál z modré skalice, pokus demonstrující zeměkouli). Všichni vyhodnocení žáci obdrželi diplom, tašku s propagačními předměty Ostravské univerzity, karetní hry s chemickou tematikou (Pexesotrio, Černý Petr, Kvarteto), příručku domácích pokusů a minisoupravu Mladý Chemik. Pět nejúspěšnějších soutěžících získalo také vědomostní hry. Zvláštní cena (stolní kalendář s efektními pokusy) byla udělena za nejkrásnější tričko vyrobené z přírodního barviva kurkuminu obsaženého v kurkumě.

Ze zájmu a nadšení žáků je patrné, že řešení netradičních motivačních úloh je baví. Během řešení úloh žáci pracují s informačními zdroji, učí se vyhledávat a třídit informace. Každé kolo obsahuje i praktickou úlohu, při které žáci rozvíjejí svou kreativitu a manuální dovednosti. Pevně věříme, že touto soutěží prohloubíme anebo i probudíme u žáků zájem o tento nádherný a zajímavý přírodovědný obor, jakým chemie je!

Už dnes se můžete těšit na další ročník soutěže, tentokrát s názvem „Uhlík základ života“.

Na závěr akce byli všichni přítomní pozváni na další popularizační aktivity katedry chemie (Přírodní vědy na Slezskoostravském hradě, Jsme Ostravská!!!, Noc vědců, Mikulášská besídka) a byli informováni o připravovaném projektu, který je zaměřený na nové trendy v chemickém vzdělávání.

Příspěvek Korchem má svého vítěze! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/korchem-ma-sveho-viteze/feed/ 0
Onomastický ŠRÁMEK 45. Karviná, nebo Arnoldsdorf? https://alive.osu.cz/onomasticky-sramek-45-karvina-nebo-arnoldsdorf/ https://alive.osu.cz/onomasticky-sramek-45-karvina-nebo-arnoldsdorf/#respond Thu, 17 May 2018 06:55:51 +0000 https://alive.osu.cz/?p=20547 Současné město Karviná, které leží v Moravskoslezském kraji a jehož území je z části tvořeno státní hranicí s Polskem, vzniklo spojením několika historických obcí a nově vzniklých osad...

Příspěvek Onomastický ŠRÁMEK 45. Karviná, nebo Arnoldsdorf? pochází z OU@live

]]>
Současné město Karviná, které leží v Moravskoslezském kraji a jehož území je z části tvořeno státní hranicí s Polskem, vzniklo spojením několika historických obcí a nově vzniklých osad – Fryštát, Karvinná, Darkov, Ráj a Staré Město. Karvinná byla původně malá ves západně od Fryštátu, který je dnes považován za centrum celé aglomerace. Název Karviná vznikl ze staropolského apelativa (rozuměj obecného jména) karw, karwa – česky kráva.

Většina míst ve Slezsku byla dvoujmenná. Vedle českých toponym se objevovaly ekvivalenty polské (Jáma Barbora/Szyb Barbory) nebo německé (Svinov/Schönbrunn). Německý ekvivalent toponyma Karviná doložený v Listináři Těšínska (1331), Arnoldsdorf, je kompozitem vzniklým z osobního jména Arnold a německého apelativa das Dorf. Arnoldsdorf je tedy doslova „Arnoldova vesnice“, srovnej Arnoltice.

 

Výřez z map I. vojenského mapování (2. polovina 18. století).
Zdroj: <http://oldmaps.geolab.cz/>.

 

Výřez z map III. vojenského mapování (2. polovina 19. století).
Zdroj: <http://oldmaps.geolab.cz/>.

 

 

Příště: Zeměpisná jména jako nástroj v rukou nacionalistů

Příspěvek Onomastický ŠRÁMEK 45. Karviná, nebo Arnoldsdorf? pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/onomasticky-sramek-45-karvina-nebo-arnoldsdorf/feed/ 0
Nejnovější pohled na život na Valašsku https://alive.osu.cz/nejnovejsi-pohled-na-zivot-na-valassku/ https://alive.osu.cz/nejnovejsi-pohled-na-zivot-na-valassku/#respond Wed, 16 May 2018 11:26:58 +0000 https://alive.osu.cz/?p=20575 Téma obživy a dennodenní zápas o přežití je ústředním motivem konference s názvem Valašsko – historie a kultura II Obživa, kterou pořádá Filozofická fakulta Ostravské univerzity a Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Příspěvek Nejnovější pohled na život na Valašsku pochází z OU@live

]]>
O tom, jak se hospodařilo na Valašsku a v dalších srovnatelných regionech, jaká řemesla se zde rozvíjela, či jak docházelo postupně k industrializaci regionů, budou přednášet přední, nejen čeští a slovenští badatelé. Výstupem třídenní konference pak bude rozsáhlá publikace, která především široké veřejnosti přiblíží region Valašska v jeho proměnách za posledních 200 let.

Přednášející se zaměří na samotnou existenci člověka spjatého s konkrétní horskou přírodou, na jeho kořeny, obrazotvornost, mýty i lidovou tvořivost v souvislosti právě s obživou. Oproti předchozí konferenci z roku 2013 se ta letošní více soustředí na nedávnou minulost, kdy docházelo k výrazným proměnám regionu, v přetavení do moderní společnosti, která prolamuje její dosavadní uzavřenost, mění populační zvyklosti, přináší migraci, přesuny obyvatel z vesnic do měst a v neposlední řadě umožňuje přechody k novým druhům zaměstnání, zejména v souvislosti s industrializací regionu.

Rozsáhlá publikace Valašsko – historie a kultura

Publikace Valašsko – historie a kultura vydaná v roce 2014 je výsledkem předchozí konference z roku 2013, která se tematicky soustředila na horské pastevectví a salašnictví. Čtenář se však v monografii Valašsko – historie a kultura seznamuje rovněž s historií, etnografií, jazykem, literaturou, výrobou i samotným životem na Valašsku. Letošní konference tematicky naváže, ale důraz bude tentokrát kladen především na témata spojená s reálným životem, na fenomén obživy jako jeden z klíčových ekonomických, sociálních i kulturních faktorů uplatňujících se v životě obyvatel Valašska v minulosti i současnosti.

Monografie Valašsko – historie a kultura vydaná Ostravskou univerzitou v roce 2014

 

Konference se koná 23.–25. května 2018 ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

 

Příspěvek Nejnovější pohled na život na Valašsku pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/nejnovejsi-pohled-na-zivot-na-valassku/feed/ 0
Ostravská univerzita chystá na Majáles soutěže a zábavný program https://alive.osu.cz/ostravska-univerzita-chysta-na-majales-souteze-a-zabavny-program/ https://alive.osu.cz/ostravska-univerzita-chysta-na-majales-souteze-a-zabavny-program/#respond Tue, 15 May 2018 14:50:30 +0000 https://alive.osu.cz/?p=20571 V pátek 18. května startuje Majáles Ostrava a my u toho se stánkem Ostravské budeme taky!

Příspěvek Ostravská univerzita chystá na Majáles soutěže a zábavný program pochází z OU@live

]]>
Program ostravského Majálesu začíná průvodem v maskách z Husova sadu ve 12:30. Celý průvod se postupně přesune do areálu Dolní oblasti Vítkovice, kde už najdete i stánek Ostravské univerzity a to pod Vysokou pecí č. 1.

Co jsme si pro vás letos nachystali?

Jednou z aktivit našeho stánku je instagramová soutěž o lístky na Coloursy. Cesta k výhře je jednoduchá. Udělejte si z Majálesu fotku, umístěte ji na Instagram a označte @Ostravska_uni (nezapomeňte přidat #majalesostrava). Pro 2 šťastlivce máme nachystaný lístek na Colours of Ostrava, o který budeme losovat v 19:30 na stánku Ostravské univerzity pod Vysokou pecí. Naše skvělé studentské pivo IQač je ale pro každého, kdo příspěvek na Instagram nasdílí. Stejně tak všechny vaše fotky vytiskneme, takže si po večerním losování odnesete svůj krásný instagramový výtvor domů.

Poté, co si dáte náš výborný IQač, potěšte své tělo a mysl v naší relax zóně, kde pro vás chystáme barevná pohodlná lehátka a sedací pytle. Není to od nás ale zdaleka všechno. Vyzkoušejte si hádanky a obrázkové šifry nebo poznejte prostřednictvím předmětů v krabici historická povolání. Zapojit se můžete i kreativněji. Naše nové poradenské centrum hledá název, pomozte jim pomocí lístečků se svými nápady vytvořit strom. Třeba právě vaše myšlenka sklidí úspěch a bude přivedena k životu.

Hudební smršť na pěti scénách

Majáles je o zábavě a taky o hudbě, proto si nenechejte v pátek 18. května ujít program na pěti scénách. Hlavní hvězdou letošního ročníku je Tomáš Klus, dále všechny návštěvníky potěší kapely jako Mirai, Vypsaná Fixa nebo Mucha. Více o Majálesu Ostrava se dozvíte zde.

Příspěvek Ostravská univerzita chystá na Majáles soutěže a zábavný program pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/ostravska-univerzita-chysta-na-majales-souteze-a-zabavny-program/feed/ 0
Nenechte si ujít nové kurzy čínštiny na Ostravské univerzitě! https://alive.osu.cz/nenechte-si-ujit-nove-kurzy-cinstiny-na-ostravske-univerzite/ https://alive.osu.cz/nenechte-si-ujit-nove-kurzy-cinstiny-na-ostravske-univerzite/#respond Tue, 15 May 2018 12:17:47 +0000 https://alive.osu.cz/?p=20564 Zajímá vás jazyk a kultura dálného východu? Nepromeškejte příležitost zapsat si nový kurz čínštiny, který Ostravská univerzita otevře pro své studenty již v září!

Příspěvek Nenechte si ujít nové kurzy čínštiny na Ostravské univerzitě! pochází z OU@live

]]>
Se začátkem nového akademického roku představí Ostravská univerzita ve spolupráci s Konfuciovou třídou nabídku výuky čínského jazyka. Zájemci si mohou zapsat kurz Čínštiny pro praxi.  Hodiny budou probíhat v budovách Filozofické fakulty a Přírodovědecké fakulty pod taktovkou kvalifikovaných rodilých mluvčích.

Studenti dostanou možnost seznámit se se základy čínského jazyka, reáliemi a uměním. Pro dychtivé zájemce jsou pak připraveny i navazující kurzy na vyšších jazykových úrovních. Úspěšní absolventi kurzu mají šanci zúročit své jazykové znalosti na trhu práce, nebo pak přímo v Číně, kam se mohou s Ostravskou univerzitou podívat díky mobilitnímu programu VIA.

Kurz Čínština pro praxi si můžete právě nyní zapsat v sekci „C“ předmětů pod zkratkou FF/KLA/OCP1X.

Nepromarněte možnost rozšířit si své obzory za hranice našeho světadílu!

Více informací o Konfuciově třídě získáte na následujících odkazech:

Příspěvek Nenechte si ujít nové kurzy čínštiny na Ostravské univerzitě! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/nenechte-si-ujit-nove-kurzy-cinstiny-na-ostravske-univerzite/feed/ 0
Koordinační setkání CEEPUS – SOWOSEC https://alive.osu.cz/koordinacni-setkani-ceepus-sowosec-3/ https://alive.osu.cz/koordinacni-setkani-ceepus-sowosec-3/#respond Tue, 15 May 2018 07:48:15 +0000 https://alive.osu.cz/?p=20558 Ve dnech 10. - 12. května 2018 se na Ostravské univerzitě, Fakultě sociálních studií uskutečnila koordinační schůzka v rámci programu Social work and Social Economy (SOWOSEC).

Příspěvek Koordinační setkání CEEPUS – SOWOSEC pochází z OU@live

]]>
Ve dnech 10. – 12. května 2018 se na Ostravské univerzitě, Fakultě sociálních studií uskutečnila koordinační schůzka v rámci programu Social work and Social Economy (SOWOSEC), které se zúčastnili zástupci těchto partnerských vysokých škol:
• FH CampusWien, Rakousko
• Debreceni Egyetem, Maďarsko
• Uniwersytet Slaski w Katowicach, Polsko
• Universitatea Babeş-Bolyai of Cluj-Napoca, Rumunsko
• Hochschule für angewandte Wissenschaften München, Německo
• Trnavská univerzita v Trnave, Slovensko
• Ostravská univerzita, Česká republika.

V úvodu jednání zástupci prezentovali zprávy ze svých domovských univerzit. Následně diskutovali o zkušenostech z Jarní školy a z kurzu Interkulturní projektový management (ICPM) včetně možností financování v příštím roce. Dalším bodem setkání byly výjezdy
a příjezdy vyučujících i studentů a diskuze o současných učebních osnovách na každé univerzitě. V závěru setkání se zástupci dohodli na příští schůzce koordinačního výboru SOWOSEC, která se uskuteční 7. prosince 2018 ve Vídni.

Mgr. Šárka Dořičáková
koordinátor SOWOSEC
Fakulta sociálních studií
Ostravská univerzita

Příspěvek Koordinační setkání CEEPUS – SOWOSEC pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/koordinacni-setkani-ceepus-sowosec-3/feed/ 0
Onomastický ŠRÁMEK 44. Wlazlův kopec https://alive.osu.cz/onomasticky-sramek-44-wlazluv-kopec/ https://alive.osu.cz/onomasticky-sramek-44-wlazluv-kopec/#respond Tue, 15 May 2018 07:20:59 +0000 https://alive.osu.cz/?p=20540 Po formální stránce by se mohlo zdát, že Wlazlův kopec (katastr obce Frýdlant nad Ostravicí) je kopec, který patří nějakému Wlazlovi, ale motivaci pro toto...

Příspěvek Onomastický ŠRÁMEK 44. Wlazlův kopec pochází z OU@live

]]>
Po formální stránce by se mohlo zdát, že Wlazlův kopec (katastr obce Frýdlant nad Ostravicí) je kopec, který patří nějakému Wlazlovi, ale motivaci pro toto nově vzniklé neoficiální pomístní jméno je třeba hledat jinde. Podnětem pro jeho vznik byla nehoda cyklisty, který se na tomto místě vážně zranil, a jeho přátelé po něm tento kopec pojmenovali – jedná se o tak zvaný honorifikační motiv, kdy je místo pojmenováno na počest osoby, skupiny osob, organizací, hnutí či významných událostí. Tento motiv se nejčastěji realizuje v rámci pojmenování ulic – Janáčkova ulice, Dvořákova ulice, ulice 5. května atd.

Jméno do té doby nepojmenovaného kopce se velmi dobře ujalo, čemuž jistě přispělo i vyvěšení cedulí (viz foto), a v komunikaci začíná fungovat i ve variantě Vlazlák, která má podobu tzv. živých vlastních názvů, jinak také názvů používaných v rámci neformální komunikace.

                                                      

 

Příště: Karviná, nebo Arnoldsdorf?

Příspěvek Onomastický ŠRÁMEK 44. Wlazlův kopec pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/onomasticky-sramek-44-wlazluv-kopec/feed/ 0
Rapid Re-Housing Brno opět oceněn! Projekt získal první cenu SozialMarie https://alive.osu.cz/rapid-re-housing-brno-opet-ocenen-projekt-ziskal-prvni-cenu-sozialmarie/ https://alive.osu.cz/rapid-re-housing-brno-opet-ocenen-projekt-ziskal-prvni-cenu-sozialmarie/#respond Tue, 15 May 2018 05:55:50 +0000 https://alive.osu.cz/?p=20551 Projekt vědců z Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity, který pomáhá ukončovat bezdomovectví rodin s dětmi, získal další prestižní ocenění.

Příspěvek Rapid Re-Housing Brno opět oceněn! Projekt získal první cenu SozialMarie pochází z OU@live

]]>
Projekt Rapid Re-Housing vzbuzuje pozornost nejen u nás, ale i v zahraničí.  Je inovativním projektem, který si klade za cíl ukončování bezdomovectví rodin s dětmi metodou „Bydlení především” (Housing first), která je v České republice testována poprvé. Bydlení v tomto přístupu představuje základní lidskou potřebu, která je podmiňující pro fungování lidí ve společnosti. Zúčastněným rodinám je poskytnuto bydlení, přičemž s nimi intenzivně spolupracují sociální pracovníci, kteří je podporují a pomáhají jim ve všech jejich potřebách. Hlavním řešitelem projektu je Magistrát města Brno, spolupracuje na něm výzkumný tým Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity a nezisková organizace IQ Roma Servis, která poskytuje sociální podporu rodinám.

Projekt byl již v minulosti několikrát oceněn. Mezi jeho největší úspěchy se řadí první cena organizace FEANTSA za nejlepší evropský projekt ukončování bezdomovectví nebo například zařazení do příručky Evropské komise pro využívání evropských fondů k řešení bezdomovectví jako příklad dobré praxe.

Nyní obsadil první místo v SozialMarii, soutěži udělující ceny projektům představujícím inovativní řešení sociálních problémů. Projekty svým přístupem reagují na výzvy společnosti, vytvářejí trvale udržitelná řešení a jsou inspirací pro ostatní. Mezi hodnotící kritéria patří inovativnost projektu, jeho dopad a účinnost pro vybranou cílovou skupinu a také efektivní realizace daných cílů. Cena je oceněním dobrých myšlenek a projektů, podporuje jejich propojování a podněcuje diskuze na téma sociálních inovací. Odbornou komisí vybraných patnáct nejlepších projektů získá finanční odměnu, ale také se zviditelní. SozialMarie byla zavedena v roce 2005 a má již tradici v Rakousku, Maďarsku, České republice, Chorvatsku, Německu, Polsku, Slovensku i Slovinsku.

Letos bylo přihlášeno přes 200 projektů. Ocenění projektu Rapid Re-Housing proto znamená obrovský úspěch, velkou čest, další zviditelnění a finanční podporu, která by měla pomoci v boji proti bezdomovectví rodin s dětmi v České republice.

Příspěvek Rapid Re-Housing Brno opět oceněn! Projekt získal první cenu SozialMarie pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/rapid-re-housing-brno-opet-ocenen-projekt-ziskal-prvni-cenu-sozialmarie/feed/ 0
Majáles Ostrava 2018: Oslavíme příchod máje! https://alive.osu.cz/majales-ostrava-2018-oslavime-prichod-maje/ https://alive.osu.cz/majales-ostrava-2018-oslavime-prichod-maje/#respond Fri, 11 May 2018 07:38:22 +0000 https://alive.osu.cz/?p=20527 24. ročník Majálesu Ostrava, největší studentské akce v Moravskoslezském kraji, vypukne 18. května v Dolní oblasti Vítkovice. Ostravská univerzita vás srdečně zve z pozice partnera Majálesu Ostrava 2018!

Příspěvek Majáles Ostrava 2018: Oslavíme příchod máje! pochází z OU@live

]]>
Tradiční Majáles Ostrava, který pořádá studentská organizace  Younie, tedy studenti Ostravské univerzity a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, už doslova klepe na dveře. V pátek 18. května 2018 v areálu Dolních Vítkovic vystoupí Tomáš Klus, Mirai, Vypsaná fixa, PSH, Pipes and Pints nebo dynamické seskupení N.O.H.A.

Do 16. května je možnost pořídit vstupenky v předprodeji za 250 Kč. Zájemci si mohou koupit online vstupenky, nebo jejich tištěné verze na prodejních místech: Kavárna Maleda Avion Shopping Park, kavárna Maleda areál VŠB (pavilon D), Ostravanka Coffee shop centrum Ostrava na ulici Milíčova, klub Vrtule areál studentských kolejí a všechny pobočky Ostravského informačního servisu (OIS). V den konání akce pořídí návštěvníci vstupenky za 290 Kč.

Letos se bude hrát na pěti žánrově různorodých scénách. Interpreti vystoupí na U&SLUNO scéně, Druhé scéně, Younie scéně, D&B scéně a EDM scéně. Kompletní program i s časy naleznete zde. Kromě oficiálního webu Majálesu Ostrava najdete aktuální informace také na jeho facebookové události.

Majáles navíc letos získal certifikát Čistý festival, bude se zde poctivě třídit odpad, čehož mohou návštěvníci využít ve svůj prospěch: za sesbírané plastové kelímky mohou dostat pivo zdarma. Oficiálním pivem Majálesu Ostrava 2018 je letos Budweiser Budvar, který je spolu se společností U&SLUNO generálním partnerem. Partnery Majálesu jsou obě zmíněné univerzity v Ostravě, Moravskoslezský kraj i Statutární město Ostrava.

Pro návštěvníky bude v areálu kromě hudby nachystáno spousty atrakcí a zábavy. Za zmínku stojí například zóna od Ostravské univerzity a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Mnozí jistě také ocení spolupráci s Čistým festivalem, který si pro žíznivé návštěvníky připravil pivní žeton na jedno pivo zdarma, a to při odevzdání 20 pivních kelímků.

Zájemci o největší studentskou akci v Moravskoslezském kraji mají hned několik možností, jak se dopravit do Dolních Vítkovic. První možností je tradiční Majálesový průvod, který pro letošní rok nese téma „Vzhůru do pohádky“. Ten začíná ve 12:30 v Husově sadu a pokračuje přes náměstí, Novou Karolinu až do Dolních Vítkovic. Na účastníky průvodu v masce je připravena odměna v podobě vstupu zdarma na Majáles Ostrava. Druhá možnost, jak se dopravit do Dolních Vítkovic, je pomocí Majálesové tramvaje, která vznikla s pomocí Ostravské univerzity. O hudební doprovod a výbornou atmosféru se postará duo S&M. V tramvaji zazní průřez popových a rockových songů od osmdesátek do současnosti v jednoduché a chytlavé úpravě na akustickou kytaru a cajon. Historicky první jízda započne ve 3 hodiny na zastávce Důl Jindřich. Kompletní jízdní řád naleznete zde.

Poslední tóny Majálesu Ostrava dozní ve 2 ráno. Tím to ale neskončí. Pro neúnavné a tancechtivé, kterým nebude stačit hudební nadílka pod širým nebem, bude otevřen klub BrickHouse DOV až do osmé hodiny ranní. Uskuteční se zde oficiální Majálesové afterparty.

Pro více informací zavítejte na web http://www.majalesostrava.cz/.

 

 

Příspěvek Majáles Ostrava 2018: Oslavíme příchod máje! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/majales-ostrava-2018-oslavime-prichod-maje/feed/ 0
Ostravská univerzita dýchá pro Ostravu https://alive.osu.cz/ostravska-univerzita-dycha-pro-ostravu/ https://alive.osu.cz/ostravska-univerzita-dycha-pro-ostravu/#respond Wed, 09 May 2018 11:51:04 +0000 https://alive.osu.cz/?p=20524 V pátek 27. 4. 2018 se v Centru PANT uskutečnila již druhá debata z cyklu Večery s vědci se zástupci ostravských univerzit a primátorem města Ostravy. Tentokrát se diskutující zaměřili na kvalitu ovzduší v Ostravě.

Příspěvek Ostravská univerzita dýchá pro Ostravu pochází z OU@live

]]>
O palčivých otázkách a problémech, které se týkají současného stavu a kvality ostravského ovzduší, debatovali primátor města Ostravy Tomáš Macura, Martin Tomášek z Ostravské univerzity a Jiří Bílek z VŠB-Technické univerzity Ostrava. Do diskuze se zapojilo velké množství zájemců z řád široké veřejnosti, kteří přispěli svými zkušenostmi, názory i nápady na možná řešení.

Město Ostrava i nadále pokračuje ve svém dosud úspěšném dlouhodobém plánu na snižování emisí. Na zlepšení situace se podílí i městská hromadná doprava, jež postupně omezuje počty autobusů s dieselovými motory, ty by pak měly z ostravských komunikací zmizet úplně do roku 2020. K čistějšímu ovzduší významně přispěla výměna více než 1 000 kotlů v ostravských domácnostech, která proběhla díky dotačnímu programu na omezení emisí z lokálních topenišť.

„Je důležité, aby se i škola změnila v postoji k Ostravě. Studenti by neměli být zavřeni ve školách a mluvit o těchto záležitostech pouze teoreticky. Měli by být ve středu dění, aby mohli reflektovat. Patří k tomu i posilování vědomí, že někam patřím, jsem Ostravanem, znám Ostravu i její problémy a že jsem součástí nejen toho problému, ale i řešení,“ uvedl Martin Tomášek.

Bikesharing: Na kole do práce i do školy

K lepší kvalitě ovzduší můžete přispět i vy! Od 1. května v Ostravě funguje zbrusu nový systém sdílení jízdních kol. Výhodou je nulové znečištění i hlučnost.  K dispozici je prozatím celkem 39 lokalit, kde si můžete nezaměnitelné růžové jízdní kolo vypůjčit. Podpoříte tak nejen rozvoj ekodopravy, ale i své zdraví.

 

Příspěvek Ostravská univerzita dýchá pro Ostravu pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/ostravska-univerzita-dycha-pro-ostravu/feed/ 0
Očekávaná rekonstrukce začne v červnu https://alive.osu.cz/ocekavana-rekonstrukce-zacne-v-cervnu/ https://alive.osu.cz/ocekavana-rekonstrukce-zacne-v-cervnu/#respond Wed, 09 May 2018 08:40:39 +0000 https://alive.osu.cz/?p=20514 Už od poloviny května se budova a dvorní trakt Filozofické fakulty postupně změní ve staveniště. Exteriér a zejména interiér budovy E projde výraznou modernizací.

Příspěvek Očekávaná rekonstrukce začne v červnu pochází z OU@live

]]>
O plánované rekonstrukci budovy FF OU jsme psali už dříve. Jaké změny ji čekají, se můžete dočíst například v článku Filozofickou fakultu čeká rozsáhlá rekonstrukce na OUlive, který jsme publikovali v loňském roce, kdy se fakultě podařilo získat dotaci ve výši 57 milionu korun.

I fakultu čeká akce „kulový blesk“

Od konce dubna postupně dochází ke stěhování studovny v přízemí budovy, odkud zaměstnanci univerzity přemisťují tisíce knih, skript a časopisů. Po celou dobu prázdnin bude studovna uzavřená a od září 2018 bude znovu přístupná v provizorních prostorách bývalé menzy.

Zkouškové období letního semestru a převážná část výuky v roce 2019 bude z části probíhat mimo budovy FF. K dispozici budou učebny budov B a G na Českobratrské a Mlýnské ulici. Studenti se tak stále budou pohybovat výhradně v centru v města a v blízkosti Filozofické fakulty, čímž se vedení FF OU snaží minimalizovat nepohodlí při studiu během stavebních úprav. Veškeré stavební práce by měly být dokončeny k 31. 8. 2019. Zimní semestr 2019 bude zahájen už v nových, moderních prostorách.

V první fázi dojde k demolici budov ve dvoře fakulty, čímž se uvolní prostor pro vybudování prostorného parkoviště i relaxační zóny v další fázi rekonstrukcí Filozofické fakulty. Dvůr tak bude od 15. května zcela uzavřen. Od začátku června započnou stavební práce v budově E přístupné z ulice Čs. legií. Vchod do budovy bude proto z této ulice po celou dobu rekonstrukce uzavřen.

Přívětivá fakulta pro studenty se specifickými potřebami

Cílem rekonstrukce je zásadní modernizace učeben a zpřístupnění budov FF studentům se specifickými vzdělávacími potřebami. Fakulta díky rekonstrukci získá moderní velkokapacitní přednáškový sál, nové tlumočnické laboratoře i konferenční sál, vše s ohledem na zrakově a sluchově postižené a na studenty s omezením pohybu. Především jim bude sloužit i nově zbudovaný výtah umístěný na vnější plášť budovy ve dvoře fakulty. Samozřejmostí je i nové vybavení v podobě špičkové audiovizuální techniky, výpočetní techniky, 3D tiskárny i mobiliáře.

Rekonstrukci provede společnost HOCHTIEF CZ, a. s., která vzešla z výběrového řízení na zhotovitele celé této první fáze přestavby. Celý projekt je financován z OP VVV: Zkvalitnění vzdělávací infrastruktury FF OU a zlepšení její dostupnosti pro studenty se specifickými vzdělávacími potřebami.

Příspěvek Očekávaná rekonstrukce začne v červnu pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/ocekavana-rekonstrukce-zacne-v-cervnu/feed/ 0