OU@live https://alive.osu.cz Živý online magazín Ostravské univerzity Tue, 26 May 2020 10:40:53 +0000 cs-CZ hourly 1 Knihovna je tu pro vás! https://alive.osu.cz/knihovna-je-tu-pro-vas/ https://alive.osu.cz/knihovna-je-tu-pro-vas/#respond Tue, 26 May 2020 10:18:36 +0000 https://alive.osu.cz/?p=29959 Skvělá zpráva z knihovny! Můžete využívat prostory fakultních studoven a navštívit budovu Univerzitní knihovny.

Příspěvek Knihovna je tu pro vás! pochází z OU@live

]]>
S postupným rozvolňováním omezení se i Univerzitní knihovna vrací do normálu. Jsme rádi, že jste využívali naše rozšířené on-line služby a zejména bohatou nabídku e-zdrojů a e-knih. Vyzkoušeli jste naše nové služby – on-line konzultace nebo tisk TO GO.

Od 20. dubna 2020 si mnozí z vás vypůjčili knihy z půjčovny a ze studoven „bezkontaktním způsobem“ po předchozím objednání.

Od pondělí 25. května 2020 můžete po dlouhých týdnech navštěvovat knihovnu a fakultní studovny jako dříve. Nabízíme plný rozsah našich služeb. Seznamte se před svou návštěvou knihovny či studovny s pokyny k výpůjčním službám a organizaci provozu. Je nutné nadále dodržovat některá opatření – roušky, rukavice, rozestupy. Děkujeme za trpělivost, pochopení a podporu a těšíme se na vaši návštěvu.

Podívejte se na aktuální otevírací dobu a také na to, jak bude otevřeno během léta.

Přejeme hodně štěstí u zkoušek a u státnic!

Po-Pá 8-16   Přijďte si půjčit!

Příspěvek Knihovna je tu pro vás! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/knihovna-je-tu-pro-vas/feed/ 0
Živý přenos koncertu Karla Dohnala https://alive.osu.cz/zivy-prenos-koncertu-karla-dohnala-klarinet/ https://alive.osu.cz/zivy-prenos-koncertu-karla-dohnala-klarinet/#respond Mon, 25 May 2020 10:01:06 +0000 https://alive.osu.cz/?p=29945 Harlekín v mistrovském podání Karla Dohnala, pedagoga Fakulty umění.

Příspěvek Živý přenos koncertu Karla Dohnala pochází z OU@live

]]>
Divadlo pod rouškou uvede živý přenos koncertu z Cyklu komorních koncertů, pořádaných uměleckou agenturou Presto.

Ve slavnostním sále Karla Küglera zazní hudba Karlheinze Stockhausena v mistrovském podání Karla Dohnala. Ten jako harlekín v kostýmu hraje na klarinet, tancuje a dělá pantomimu.

Živý přenos bude k dispozici 26. května v 18:30 hodin na www.ndm.cz

Tradiční figura Harlekína je znovuzrozená v nové formě: hráč na klarinet. Harlekín je nyní muzikant. Přichází z výšek, odvíjí se od spirály – klečí před publikem – přináší svoji melodii. A poté je odnášen větrem do výšek, znovu ve spirálách….

Z kouzelného snění přináší posel další postavy hravého konstruktéra, zamilovaného lyrika, pedantického učitele, darebáckého posměváčka, vášnivého tanečníka a nakonec ve výšinách se točícího ducha s ptačími výkřiky. Ze začátku je Harlekín posel snění. Hraje, taní a otáčí se v opakujících se figurách, tvořících spirálu, která se zmenšuje. Harlekín se stává hravým konstruktérem. Ze spirál staví melodii, notu po notě. Melodie se rozšiřuje postupně do spodních registrů. Za stálého zpomalování se stává zřetelnější a jasnější. Harlekín přichází velmi blízko a mění se v zamilovaného lyrika. Všechny okouzluje svou melodií a ti, kteří poslouchají velmi pozorně, budou moci věčně zpívat tuto melodii ve svých snech. Budou pak schopní přetvářet všechno zlé v něco krásného. Když se Harlekín probudí, stane se pedantickým učitelem. Svoji melodii vezme po částech a začne ji psát do prostoru od začátku do konce. Když něco pokazí, zlobí se a neskončí, dokud nenapíše celou melodii do prostoru bez chyb. Když učí, dělá si ale ze sebe i ze všech kolem trochu legraci a než se nadějeme, přemění se na darebáckého posměváčka. Nestoudně žertuje a přisprostle si utahuje ze všeho. Mlátí do klarinetu, aby ho udělal kratším, když nemůže zahrát dost vysoko; nohou počítá noty, jde proti větru i když tam žádný vítr není a mnoho dalších věcí. I když Harlekín při hraní vždy trošku tancoval, stává se nyní vášnivým tanečníkem. Je tak zaujat tancem že zapomíná stále častěji na noty a jeho melodie má čím dál více děr. Když už nezůstane z melodie skoro ani nota, Harlekín si vzpomene na malou opakující se figuru. Ve velké spirále, která šplhá nahoru a postupně se narovnává, se Harlekín mění na točícího se ducha. Mezi rychlými melodickými křivkami vyloudí 12 dlouhých uplakaných ptačích výkřiků, tak aby v nich rozpustil celou melodii. Nakonec přichází 13. ptačí výkřik, který je nejvyšší ze všech.

Karel Dohnal je neúnavný a nadšený propagátor klarinetu jako sólového nástroje. Zároveň se tento jeden z nejrespektovanějších klarinetistů současnosti snaží přinášet na své koncerty i do nahrávacích studií díla objevné dramaturgie. Představil se publiku v mnoha zemích Evropy, Asie, Severní i Jižní Ameriky. Je laureátem řady významných mezinárodních soutěží – Premio Valentino Bucchi v Římě 2004, Pražské jaro 2002, Bayreuth 2001, Ostende 1999, Sevilla 1997, Londýn 1997. Pravidelně vystupuje s našimi i zahraničními orchestry a komorními soubory. Natočil několik CD jak sólového, tak komorního repertoáru. Vyučuje hru na klarinet na Ostravské univerzitě, pravidelně také vyučuje na kurzech u nás i v zahraničí. Karel je oficiálním hráčem prestižního výrobce klarinetů  francouzské firmy Selmer americké firmy D’Addario Woodwinds.

Za všechny ke zhlédnutí srdečně zve Halina Františáková (Umělecká agentura Presto)

Abonentky 2019/2020 na Cyklus komorních koncertů agentury Presto budou platit také na koncerty podzimu 2020.

Příspěvek Živý přenos koncertu Karla Dohnala pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/zivy-prenos-koncertu-karla-dohnala-klarinet/feed/ 0
Za výjezd na prestižní univerzitu rektorátní stipendium https://alive.osu.cz/za-vyjezd-na-prestizni-univerzitu-rektoratni-stipendium/ https://alive.osu.cz/za-vyjezd-na-prestizni-univerzitu-rektoratni-stipendium/#respond Mon, 25 May 2020 08:52:12 +0000 https://alive.osu.cz/?p=29924 Za semestr strávený na jedné z TOP 500 univerzit obdrželo dodatečné rektorátní stipendium 15 studentů Ostravské univerzity.

Příspěvek Za výjezd na prestižní univerzitu rektorátní stipendium pochází z OU@live

]]>
Letos poprvé bylo v rámci programu Erasmus+ přiděleno studentům rektorátní stipendium na podporu výjezdů na kvalitní univerzity. Jak probíhá výuka na prestižních univerzitách v zahraničí? O své dojmy se podělili studenti Ostravské univerzity Filip, Radka, Kateřina, Ondřej a Lucie.

Vyjet na Erasmus + na prestižní univerzitu mohou studenti napříč všemi obory a fakultami. Lucie studuje dvojobor Matematika-Fyzika a pro svůj pobyt si vybrala University of Liverpool ve Velké Británii. Filip je studentem oboru Angličtina a literatura, semestr strávil na Tallinn University v Estonsku. Radka s Kateřinou studují psychologii a vyjely na University of Jyväskylä ve Finsku. Ondřej je na OU zapsaný v oborech Německý jazyk a literatura a Anglický jazyk a literatura, jako germanista vyrazil na německou Friedrich Schiller University Jena.

Studenti Ostravské univerzity obdrželi kromě klasického Erasmus+ stipendia ve výši 300–500 euro/měsíc také průměrně cca 15 000 Kč rektorátního stipendia právě za výjezd na kvalitní školu. Mezi další TOP 500 univerzity, na které v podzimním semestru studenti s nárokem na rektorátní stipendium vyjeli, patří University of Eastern Finland ve Finsku, University of Tartu v Estonsku, University of Graz v Rakousku, Ludwig Maximilian University of Munich v Německu či National University of Ireland v Irsku.

V čem se lišilo studium na prestižní univerzitě oproti tomu, na které jste zvyklí v Česku?

Filip: Největší výhodou určitě bylo, že jsem měl univerzitu dvě stě metrů od kolejí a v budově univerzity byla obrovská, plně vybavená studovna, kde jsem trávil hodně času. Ve většině předmětech nám učitelé poskytli veškeré skripta, tudíž jsme si nemuseli v hodině nic psát.

Kateřina: Už jen přístup ke studentům se nedá srovnávat. Studenti jsou ve Finsku zasypáni několika výhodami. Mají je na každém kroku, od různých slev přes zajímavé studentské akce až po vstupy zdarma. Nemluvě o přístupů kantorů a obecně pracovníků školství. Studentů si zde kantoři váží a mají k nim respekt. Berou je jako sobě rovné, finský student zřejmě nikdy nepocítí ze strany vyučujících nějakou povrchnost nebo ponižování.

Radka: Většina hodin vyžadovala aktivní účast studentů, ne jen pasivní poslouchání. Museli jsme debatovat, plnit společné úkoly, navzájem si posuzovat odvedenou práci, jeden druhého motivovat a pomáhat si k jejímu úspěšnému dokončení. To může být pro mnohé studenty strašák – na univerzitě v Jyväskyle se však pedagogům vždy povedlo vytvořit uvolněnou a přátelskou atmosféru. Pedagogové jednají se studenty jako se sobě rovnými, studenti je nazývají křestními jmény, jsou vždy otevření všem názorům a připomínkám a rádi přizpůsobí výuku požadavkům studentů.

Lucie: Studium na University of Liverpool bylo hodně odlišné tomu, co znám odsud. Mohli jsme mít pouze čtyři předměty za semestr, takže jsme trávili méně hodin ve škole. Mnohem více času než tady v Ostravě jsem tedy musela věnovat škole doma. Další rozdíl byl v přístupu učitelů a systému v tom, že vám všichni okolo pomáhali učivu porozumět a posunout vás dopředu. Nevede se žádné ústní zkoušení.

Kateřina vyjela na University of Jyväskylä ve Finsku.

Bylo studium na prestižní univerzitě hodně náročné oproti vašim představám?

Kateřina: Právě že vůbec! Naopak jsem byla až překvapená, jak všem přednáškám rozumím, jak bez velkých obtíží plním úkoly. Před odjezdem bylo právě studium v angličtině mojí noční můrou. Říkala jsem si, že to nemůžu zvládnout a do čeho jsem se to dala. Neříkám, že to bylo hrozně jednoduché, to ne, ale dalo se to úplně v pohodě zvládnout.

Ondřej: Nebudu tajit, že studium na zahraniční univerzitě bylo náročnější než u nás. Zásadní rozdíl byl ale v přístupu učitelů, kteří se snažili být studentům při plnění jednotlivých studijních úkolů více nápomocní, a rozdílný byl také způsob výuky, který mě překvapil, jelikož byl mnohem více zaměřený na studenty. Díky těmto pozitivním vlivům bylo splnění náročných studijních povinností jednodušší než na domácí univerzitě.

Filip: Čekal jsem to horší. Učitelé ale uměli vše naprosto srozumitelně vysvětlit a na začátku každé hodiny ještě objasnili učivo z minulé hodiny.

Radka: Náročnější bylo spíš časově. Bylo nám zadáváno poměrně dost úkolů, které bylo nutné vypracovávat z hodiny na hodinu – což ovšem osobně považuji za veliké plus. Donutilo mě to pracovat průběžně, zjišťovat si informace “na vlastní pěst” a tím pádem hlouběji a efektivněji proniknout do probírané látky. Díky tomuto aktivnějšímu přístupu pro mně byly hodiny zábavnější.

Filip strávil semestr na Tallinn University v Estonsku.

Co pro vás bylo při studijním výjezdu do zahraničí největším přínosem?

Filip: Určitě zlepšení jazykových dovedností, poznání nové kultury, nových zemí a kamarádů z celého světa.

Radka: Za největší přínos považuji velký posun v anglickém jazyce a samozřejmě i osobnostní rozvoj. Kdyby mi někdo před rokem řekl, že zvládnu vystudovat semestr ve Finsku, vysmála bych se mu. Nikdy jsem si nemyslela, že bych na něco takového mohla najít odvahu, ale bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí v mém životě. Jistě, každý je nejistý, má obavy, ale všechny ty vzpomínky, příběhy a noví přátelé za tu trochu strachu stojí.

Kateřina: To, že jsem se do toho vůbec dala a zvládla jsem to, ten pocit, že když něco chci, tak to opravdu zvládnu a nic není tak strašné, jak se třeba na první pohled zdá. Cítím se teď v mnoha ohledech jistější a vím, že je to díky téhle zkušenosti.

Lucie si pro svůj studijní pobyt vybrala University of Liverpool ve Velké Británii.

Co vás na studiu na kvalitní univerzitě nejvíce bavilo?

Ondřej: Tato zkušenost mi kromě zlepšení jazyka přinesla větší všeobecný přehled, větší samostatnost a také poznání německé kultury na vlastní kůži, která se mi jako budoucímu učiteli němčiny bude hodit. Skvělý byl také jiný přístup k vysokoškolské výuce, který mi ukázal, že i náročnější studijní úkoly se dají zvládnout se správným přístupem. Velkým přínosem byly také zajímavé informace z mého oboru, které nejsou součástí výuky v Ostravě.

Lucie: Studium mě velice bavilo. Konečně jsem viděla a vyzkoušela, jak fungují školní kluby jako ty v amerických filmech. Celkově to bylo studium jako z amerických filmů: méně hodin, víc času na socializaci a mimoškolní aktivity. Díky tomuto jsem také stihla procestovat okolí.

Kateřina: Asi to, že jsme neměli zkouškové období a testy psali průběžně během semestru. Líbil se mi také zájem univerzity, neustálé pořádání akcí pro studenty. Bylo o nás dobře postaráno.

Je ještě něco, co chcete vzkázat studentům a budoucím účastníkům programu Erasmus+, kteří třeba i zvažují výjezd na prestižní univerzitu?

Filip: Studium v zahraničí může být pro někoho nepředstavitelná věc, z které má strach, nebo ho nezajímá. Podle mě by si to měl každý vyzkoušet. Studentské organizace na univerzitách a noví kamarádi se postarají o to, aby to byl jeden z vašich nejlepších zážitků. 🙂

Lucie: Mrzí mě, když si někdo o Erasmu myslí jen to, že to vypadá dobře v životopise. Je to mnohem víc. Jsou to zážitky, zkušenosti, noví přátelé, rozšíření obzoru a možností… Kdy jindy se dostanete sami na tak dlouho do jiné země a sblížíte se s místní kulturou a lidmi na takové úrovni?

Radka: Někdy ty největší hranice, které máme, jsou ty, které si stavíme ve vlastní hlavě. Zkuste se zhluboka nadechnout a překonat je. Stojí to za to.

Za kvalitní univerzitu je pro potřeby obdržení stipendia považována univerzita, která se umístila do 500. místa, popř. do 300. místa včetně dle studovaného oboru, v žebříčcích THE nebo QS. Přehled všech partnerských škol, kam můžou studenti OU vyjet na Erasmus+, včetně jejich postavení v rankingu, je k prohlédnutí na webu Ostravské univerzity. Informace o možnosti získat rektorátní stipendium se studenti mohou dozvědět u svých fakultních koordinátorů.

Příspěvek Za výjezd na prestižní univerzitu rektorátní stipendium pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/za-vyjezd-na-prestizni-univerzitu-rektoratni-stipendium/feed/ 0
Česká Noc vědců se dostane na evropskou mapu https://alive.osu.cz/ceska-noc-vedcu-se-dostane-na-evropskou-mapu/ https://alive.osu.cz/ceska-noc-vedcu-se-dostane-na-evropskou-mapu/#respond Thu, 21 May 2020 12:52:44 +0000 https://alive.osu.cz/?p=29913 Koordinátorům z Ostravy se podařilo získat významný evropský grant a zařadit se tak na mapu European Researchers’ Night. Kvůli koronavirové pandemii se konání Noci vědců přesouvá z původního zářijového termínu na 27. listopadu, a to v celé Evropě.

Příspěvek Česká Noc vědců se dostane na evropskou mapu pochází z OU@live

]]>
Národním koordinátorům Noci vědců z Ostravy, a to především zásluhou VŠB-TUO, se podařilo získat prestižní evropský grant Marie Curie Sklodowska. Díky němu se dostává Česká republika na mapu European Researchers’ Night a bude tak ve společnosti Finska, Německa, Slovinska, Maďarska, Islandu nebo Velké Británie. Kvůli koronavirové pandemii, která zasáhla celou Evropu, se konání Noci vědců přesouvá z původního zářijového termínu na 27. listopadu, a to v celé Evropě.

Dvouletá práce lídra a národního koordinátora Noci vědců v ČR Ostravské univerzity a VŠB-Technické univerzity Ostrava přináší další výsledky. Kromě zařazení do evropské struktury organizací pořádající European Resarchers’ night, získají také koordinátoři finanční grant H2020-MSCA-NIGHT-2020, označovaný jako Marie Skłodowska-Curie actions, který dokáže Noc vědců posunout zase o kus dál. „Už loni jsme se snažili na tento prestižní grant dosáhnout a neuspěli jsme, takže víme že, není lehké ho získat. Konkurence je velká a šance na úspěch byla kolem 10 %. Díky společnému úsilí týmu NV a našeho oddělení mezinárodní projektové spolupráce jsme letos byli úspěšní,“ komentuje vynaložené úsilí Petra Halíková, mluvčí VŠB – Technické univerzity Ostrava.

 „Ačkoli je změna termínu v době, kdy organizátoři i vědci dávno pracovali na konkrétním programu a rezervaci míst pro konání akce nemalou komplikací, organizátoři Noci vědců po celé republice se téměř jednomyslně shodli, že kvůli grantu to stojí za to,“ říká Jitřenka Navrátilová, manažerka národního koordinátora s tím, že organizátorů z řad univerzit, science center a dalších vědeckých institucí je v Česku přes 40.

Každoročně čeští pořadatelé vymyslí ústřední téma, které prolíná většinu programu. Tím letošním je ČLOVĚK A ROBOT, které připomene výročí 130 let od narození Karla Čapka a 100 let jeho díla R.U.R., kde se slovo „robot“ objevilo poprvé.

„Pohlédneme na téma ze všech možných úhlů, protože robot není jen humanoid, je to i kuchyňský mixér, mobilní telefon nebo online reklama. Nabízí se ale i pohled na robotizaci jako potenciálního konkurenta na trhu práce, jako společníka v domácnosti a jeho případné dopady na sociální vazby,“ přibližuje téma Navrátilová a dodává: „Věříme, že program na všech místech bude natolik lákavý, že návštěvníkům přesun termínu nebude vůbec vadit.“

Letošní ročník celorepublikové Noci vědců zastřešuje už potřetí jako národní koordinátor seskupení 2 ostravských vzdělávacích institucí (Ostravská univerzita, VŠB – Technická univerzita Ostrava).

Video pozvánka je k nahlédnutí už teď:

Noc vědců jako taková vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.

Příspěvek Česká Noc vědců se dostane na evropskou mapu pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/ceska-noc-vedcu-se-dostane-na-evropskou-mapu/feed/ 0
Ukážeme vám, jak na online pohovor https://alive.osu.cz/ukazeme-vam-jak-na-online-pohovor/ https://alive.osu.cz/ukazeme-vam-jak-na-online-pohovor/#respond Thu, 14 May 2020 16:59:32 +0000 https://alive.osu.cz/?p=29903 V době pandemie i nějakou dobu po ní bude většina výběrů zaměstnanců probíhat na dálku. Ukážeme vám, jak na to!

Příspěvek Ukážeme vám, jak na online pohovor pochází z OU@live

]]>
V době pandemie i nějakou dobu po ní bude většina výběrů zaměstnanců probíhat na dálku. Není to žádná novinka, mnoho mezinárodních organizací, které mají vedení v zahraničí, nebo firmy, ve kterých je home office běžná praxe, dělaly online neboli distanční pohovory už dávno. Poradenské centrum OU pro vás nachystalo dva rozsáhlé články, jak se připravit a jak takový pohovor vypadá.

Na co se nachystat?

Distanční výběr kandidáta má některé metody, které se využívají často. Jsou to například psychologické testy, distanční úkoly nebo samotný pohovor přes webkameru. Detailní popis všeho, co vás může potkat i tipy na co se nachystat najdete v článku Jak se připravit na online pohovor.

Vyzkoušeli jsme online pohovor za vás

Online pohovor má řadu věcí, které jsou stejné jako u osobního pohovoru, ale také řadu specifik, která většinou souvisí s technikou. A protože nic nenahradí osobní zkušenost, tak Lenka Lapišová, naše karierní poradkyně, vyzkoušela jeden ostrý online pohovor za vás a o všem se s vámi podělí v reportáži Vyzkoušela jsem si online pohovor za vás. Jaké to bylo?

Příspěvek Ukážeme vám, jak na online pohovor pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/ukazeme-vam-jak-na-online-pohovor/feed/ 0
Test na COVID-19 pro studenty Ostravské univerzity zdarma https://alive.osu.cz/test-na-covid-19-pro-zahranicni-studenty-zdarma/ https://alive.osu.cz/test-na-covid-19-pro-zahranicni-studenty-zdarma/#respond Thu, 07 May 2020 14:45:49 +0000 https://alive.osu.cz/?p=29891 Zahraniční studenti Ostravské univerzity se budou moci po překročení hranic otestovat v ostravské Fakultní nemocnici zdarma. Umožní to jejich rychlé zařazení do studijního režimu.

Příspěvek Test na COVID-19 pro studenty Ostravské univerzity zdarma pochází z OU@live

]]>
Od 7. května je nutné při překročení hranic (tedy při vstupu do České republiky) doložit do 3 dnů výsledek testu na nemoc COVID-19. To se velmi úzce dotkne nejen zahraničních studentů přijíždějících na Ostravskou univerzitu, ale také českých studentů OU, kteří se vrací ze zahraniční mobility.

Vedení Ostravské univerzity se proto dohodlo s Fakultní nemocnicí Ostrava a firmou Spadia lab s.r.o na zajištění bezplatného vyšetření pro tyto studenty.

Zájemci o testování se musí nejdříve objednat na konkrétní termín testu na telefonním čísle +420 703 183 339, a to v pracovní dny v době od 7:30 do 14:30.

Následně se ve smluvený termín dostaví do Fakultní nemocnice Ostrava na Odběrové místo č. 2, tedy před budovou Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy. V jiných odběrových místech si studenti test hradí sami.

Na místě se student prokáže dokladem totožnosti i dokladem, který potvrzuje, že jde o studenta Ostravské univerzity. Nahlásí také svůj email, na nějž mu budou výsledky testu zaslány do 30 hodin. V případě, že by výsledek nedorazil do tří dnů, je možné se znovu obrátit na sestru Odběrového místa č. 2 na výše uvedeném telefonu. Testování pro studenty zdarma platí až do navršení určité kapacity, o jejím případném vyčerpání budeme informovat.

Příspěvek Test na COVID-19 pro studenty Ostravské univerzity zdarma pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/test-na-covid-19-pro-zahranicni-studenty-zdarma/feed/ 0
Koncert k devadesátinám světově proslulého česko-švédského houslového pedagoga Zdenka Goly https://alive.osu.cz/koncert-k-devadesatinam-svetove-prosluleho-cesko-svedskeho-housloveho-pedagoga-zdenka-goly/ https://alive.osu.cz/koncert-k-devadesatinam-svetove-prosluleho-cesko-svedskeho-housloveho-pedagoga-zdenka-goly/#respond Thu, 07 May 2020 10:26:28 +0000 https://alive.osu.cz/?p=29882 Divadlo pod rouškou a umělecká agentura Presto uvádí záznam koncertu na kterém se podílela také Fakulta umění.

Příspěvek Koncert k devadesátinám světově proslulého česko-švédského houslového pedagoga Zdenka Goly pochází z OU@live

]]>
Koncert proběhl v březnu roku 2019 v sále Slezskoostravské radnice a vy máte možnost jej shlédnout ze záznamu 12. května 2020 v 18:30 hodin pod tímto odkazem záznam koncertu .
Program:
L. van Beethoven, E. Ysaye, P. de Sarasate, L. Janáček
Účinkují:
Martina Bačová, Petr Benda, Petr Grabovský, Petr Maceček, Jiří Vodička – housle,
Eliška Novotná, Alexandr Starý – klavír
Rodák z osady Bystré z podhůří Beskyd Zdeněk Gola (25. 3. 1929) byl od útlého dětství obklopen hudbou a dodnes živě vzpomíná na fyzické útrapy, které mu jako malému chlapci působila hra na celé housle. Jeho otec, lidový muzikant a první učitel, byl však nesmlouvavý. Cvičit se muselo. S houslovým profesionálem se setkává poprvé až ve 13 letech, kdy na hudební škole ve Frýdku-Místku poznává skvělého učitele Gabriela Štefánika. Na brněnskou konzervatoř jej připravil během dvou let tak dobře, že do třídy Josefa Jedličky nastoupil už do druhého ročníku, to bylo v roce 1945. První praktickou zkušenost získává Zdeněk Gola v brněnské opeře. Po absolutorium odchází do Bratislavy za Václavem Talichem, který ho neuvěřitelně inspiroval v hledání hudební pravdy. Poté odchází Zdeněk Gola do Olomouce jako hráč Moravské filharmonie a dirigent, později se stává pedagogem na konzervatoři v Ostravě, v té době také studuje dálkově JAMU ve třídě Františka Kudláčka. V roce 1966 vycestuje Zdeněk Gola do Švédska, kde oficiálně setrval do roku 1972. Přijal bolestné rozhodnutí. Do své vlasti se na výzvu úřadů nevrátil. Pro tehdejší režim v Československu byl už nepřijatelnou osobou a vyučovat by nesměl, stejně tak jeho paní. Od roku 1975 se stupňovaly zdravotní problémy s páteří a Zdeněk Gola byl nucen opustit kariéru výkonného umělce. Od té doby se naplno začal věnovat pedagogické činnosti. V roce 1982 s velkou dávkou rizika otevírá v Helsingborgu Mezinárodní houslové kurzy a zde začíná poměrně záhy jeho světová proslulost. Pedagogem ve své rodné zemi se stává až v roce 1991, kdy přijíždí zpět do Ostravy na pozvání profesora Rudolfa Bernatíka. Zdeněk Gola se stále pohybuje mezi Českou republikou a Švédskem, kde má už velkou část své rodiny. Jeho houslová literatura se vydala v mnoha jazycích v Evropě i Japonsku.
K jeho nejznámějším žákům patří Jiří Vodička: „Začal jsem s ním pracovat, když mi bylo dvanáct a stal se vlastně mým druhým tatínkem. Je to naprosto zásadní člověk v mém životě, člověk s velkým srdcem, laskavý, plný taktu, respektu, ale přesto jsem vždy cítil tu vážnost situace. Z jeho hodin jsem odcházel vyřízený, naprosto vyždímaný, ale s pocitem, že je to krásný člověk. Vždy uměl pomoci, nikdy nedělal rozdíly, ať byl hráč na jakékoli úrovni, vždy uměl vyřešit jeho problém.“Žákyní profesora Goly se Martina Bačová stala až ve svých 22 letech a vzpomíná na něj jako na osobnost naprosto výjimečnou: přísnou k sobě i ostatním, pokornou, pracovitou, systematickou. Jako na učitele, který se dobírá pravdy, jako na člověka, u kterého jednoznačně víte, co je dobře a co je špatně. „Také si pamatuji, že se uměl postavit vůči jakémukoli bezpráví, a vůbec to nemuseli být jeho žáci.“
V rámci Gratulačního koncertu, byla představena kniha houslisty Petra Macečka Profesor Zdeněk Gola a jeho pedagogické mistrovství. Ten oceňuje nejvíce jeho nesmírnou pracovitost, obětavost, cit rozpoznat pravou podstatu problémů svých žáků a umět je vyřešit.
Za všechny ke zhlédnutí srdečně zve Halina Františáková (Umělecká agentura Presto)
Příště: Koncertní představení Harlekín s klarinetistou Karlem Dohnalem, živě 26. května 2020 v 18.30 hodin.

Příspěvek Koncert k devadesátinám světově proslulého česko-švédského houslového pedagoga Zdenka Goly pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/koncert-k-devadesatinam-svetove-prosluleho-cesko-svedskeho-housloveho-pedagoga-zdenka-goly/feed/ 0
Získejte certifikát na výuku šachů zdarma https://alive.osu.cz/ziskejte-certifikat-na-vyuku-sachu-zdarma/ https://alive.osu.cz/ziskejte-certifikat-na-vyuku-sachu-zdarma/#respond Wed, 06 May 2020 04:50:00 +0000 https://alive.osu.cz/?p=29873 Studenti Ostravské univerzity mohou zdarma získat certifikát pro výuku šachů. Na online školení základů výuky šachů se můžete hlásit nyní.

Příspěvek Získejte certifikát na výuku šachů zdarma pochází z OU@live

]]>
V únoru letošního roku bylo uzavřeno čtyřstranné Memorandum o spolupráci v rámci projektu „Šachy do škol“. Společným cílem Statutárního města Ostrava, Šachového svazu České republiky,  Ostravské univerzity a Střediska volného času Korunka v tomto memorandu je zvyšování kvality vzdělávání a odborné úrovně výuky šachů na základních a mateřských školách. Budoucí pedagogové studující na Ostravské univerzitě mají proto jedinečnou příležitost zdarma získat oprávnění vyučovat šachy na základních školách v rámci výuky.

„Naší ambicí není za každou cenu vychovávat šachové mistry, i když samozřejmě podpoříme mimořádné talenty. Tou hlavní snahou je nabídnout dětem již v raném věku možnost, aby pomocí hry všestranně rozvíjely své mentální schopnosti, které se jim budou hodit nejen během školní docházky, ale i v dalším životě. Šachy je učí soustředěnosti a rozvíjejí jejich kombinační schopnosti, které mají dopad i na výuku matematiky a technických oborů,“ uvedla náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová.

Šachy jsou součástí osnov už ve více než třiceti zemích světa a poptávka po instruktorech a vedoucích šachových kroužků na základních školách roste také v Česku. Po absolvování online kurzu zdarma budou studenti Ostravské univerzity disponovat certifikátem „trenérů 4. třídy“, který by měli stihnout absolvovat do září 2020.

„Tuto možnost pro naše studenty velmi vítáme, je to pro ně příležitost rozšiřovat si obzory a třeba najít i způsoby, jak dětem výuku zpestřit. Zároveň považuji za důležité, aby školy nejen učily fakta a souvislosti, ale dávala dětem také příležitost posilovat své další schopnosti,” dodává rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

Veškeré informace k projektu Šachy do škol a další informace naleznou na webových stránkách Šachového svazu České republiky. Informace a přihlášení se k Online školení trenérů 4. třídy jsou k dispozici zde. Pokud budete mít zájem získat další informace k vedení šachových kroužků nebo budete již disponovat certifikátem trenéra 4. třídy, můžete kontaktovat ředitelku SVČ Korunka Mgr. Janu Secovou: jana.secova@svc-korunka.cz;  tel.775 104 422.

Příspěvek Získejte certifikát na výuku šachů zdarma pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/ziskejte-certifikat-na-vyuku-sachu-zdarma/feed/ 0
Výprodej knih: Univerzitní knihkupectví se připravuje na rekonstrukci Mlýnské https://alive.osu.cz/vyprodej-knih-univerzitni-knihkupectvi-se-pripravuje-na-rekonstrukci-mlynske/ https://alive.osu.cz/vyprodej-knih-univerzitni-knihkupectvi-se-pripravuje-na-rekonstrukci-mlynske/#respond Tue, 05 May 2020 11:46:04 +0000 https://alive.osu.cz/?p=29868 18. května vypukne historicky největší výprodej knih z produkce Ostravské univerzity. Čekají vás ceny od 10 korun a hlavně proměna Mlýnské na nový (nejen) studentský prostor.

Příspěvek Výprodej knih: Univerzitní knihkupectví se připravuje na rekonstrukci Mlýnské pochází z OU@live

]]>
Rozsáhlá rekonstrukce, která se ve Welcome centru Ostravské univerzity připravuje na léto, promění přízemí budovy na ulici Mlýnské na prostor pro studenty i veřejnost. Vznikne zde nová studentská kavárna a univerzitní obchod, který kromě knih nabídne taky merch Ostravské univerzity založený na kvalitě a designu.

Kavárna vznikne v prostorách současné studentské místnosti dOUpě a bude sloužit zároveň jako neformální odpočinkový prostor pro studenty. Univerzitní knihkupectví se po rozšíření promění v nový obchod a také místo, ve kterém se budou konat kulturní a vzdělávací akce, jako například autorská čtení, diskuzní setkání s vědci, kreativní workshopy a podobně. V přízemí vznikne také zázemí pro Centrum Pyramida, které nabízí servis studentům se specifickými potřebami. Vizualizace připravované rekonstrukce najdete ve fotogalerii na webu univerzity.

Rekonstrukce přízemí Welcome centra vypukne už v létě, proto potřebuje stávající Univerzitní knihkupectví vyprázdnit své sklady. 150 titulů z produkce Ostravské univerzity proto bude od 18. května nabízet za extrémně nízké ceny – od 10 korun. Historicky největší výprodej bude probíhat fyzicky v obchodě (za stanovených hygienických podmínek dle aktuálních nařízení k tomuto datu) i prostřednictvím e-shopu Univerzitního knihkupectví.

Sledujte proto web Univerzitního knihkupectví i jeho facebookový profil, aby vám neutekly podrobnosti a vaše vytoužené tituly! Do výprodeje půjdou například knihy z produkce Filozofické fakulty, Pedagogické fakulty, Fakulty sociálních studií, ale také například propagační předměty Přírodovědecké fakulty.

 

Příspěvek Výprodej knih: Univerzitní knihkupectví se připravuje na rekonstrukci Mlýnské pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/vyprodej-knih-univerzitni-knihkupectvi-se-pripravuje-na-rekonstrukci-mlynske/feed/ 0
Bookport – studujte z e-knih zdarma a z pohodlí domova (přístup do celé kolekce do konce roku 2020) https://alive.osu.cz/bookport-studujte-z-e-knih-zdarma-a-z-pohodli-domova-pristup-do-cele-kolekce-do-konce-roku-2020/ https://alive.osu.cz/bookport-studujte-z-e-knih-zdarma-a-z-pohodli-domova-pristup-do-cele-kolekce-do-konce-roku-2020/#respond Mon, 04 May 2020 13:39:10 +0000 https://alive.osu.cz/?p=29850 On-line knihovna Bookport je dostupná pro všechny studenty a zaměstnance Ostravské univerzity zdarma odkudkoliv a kdykoliv, 24 hodin denně!

Příspěvek Bookport – studujte z e-knih zdarma a z pohodlí domova (přístup do celé kolekce do konce roku 2020) pochází z OU@live

]]>
E-knihy si snadno a rychle vypůjčíte odkudkoli, nemusíte do knihovny a nemusíte být v univerzitní knihovně ani registrovaní. Stačí znát své přihlašovací údaje do Portálu OU a ihned máte přístup k celé kolekci titulů z nakladatelství Grada, Galén, Karolinum a dalších.

Pro přístup můžete použít PC, nebo jakékoli jiné chytré zařízení. Je nutné identifikovat se pomocí služby eduID a jména a hesla do Portálu OU. A číst můžete i off-line! Stáhnete si aplikaci Bookport (funguje pro Android i iOS), kterou je možné mít autorizovanou až na třech zařízeních (smartphone, tablet), a čtete. V off-line režimu můžete mít vypůjčeno maximálně šest titulů. Jinak však není čtení z kolekcí nijak omezeno – čtěte, kolik knih zvládnete a svým tempem, nejste časově omezeni!

Samozřejmostí je u těchto e-knih i práce s textem – můžete si měnit velikost písma, psát si a sdílet poznámky, zvýrazňovat atd. A magickým Ctrl + F můžete přejít rovnou k tomu, co vás zajímá. Výhodou je i to, že se pozice v knize automaticky ukládá a synchronizuje napříč zařízeními – vždy se vám zobrazí stránka, kde jste skončili.

Aby pro vás bylo vyhledávání a používání našich e-knih co nejsnazší, připravili jsme pro vás pár návodů a tipů. Pokud si ani přesto nebudete vědět rady, dejte nám vědět a my vám rádi pomůžeme.

Přístup: Bookport

Návod na přístup: https://dokumenty.osu.cz/knihovna/bookport.pdf

Odkaz na e-knihy v našem katalogu: BOOKPORT ebooks

O e-knihách univerzitní knihovnyhttp://eknihy.osu.cz

Top tituly:

 1. Čihák: Anatomie
 2. Kittnar: Lékařská fyziologie
 3. Ferko: Chirurgie v kostce
 4. Fischer: Sociální patologie
 5. Čapek: Třídní klima a školní klima
 6. Čábalová: Pedagogika
 7. Langmeier: Vývojová psychologie
 8. Chráska: Metody pedagogického výzkumu
 9. Valenta: Metody a techniky dramatické výchovy

 

 

Výhody:

 • On-line i off-line čtení ve vašich počítačích a mobilních zařízeních.
 • Knihy jsou dostupné 24/7.
 • Práce s textem (vyhledávání, změna velikosti písma, poznámky, vkládání záložek, zvýrazňování).
 • Pozice v knize se automaticky synchronizuje napříč zařízeními.
 • Identifikace přihlašovacímu údaji jako do Portálu OU.

 

Vaše Univerzitní knihovna

Příspěvek Bookport – studujte z e-knih zdarma a z pohodlí domova (přístup do celé kolekce do konce roku 2020) pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/bookport-studujte-z-e-knih-zdarma-a-z-pohodli-domova-pristup-do-cele-kolekce-do-konce-roku-2020/feed/ 0
Nextbike – Registrujte se a získejte kredit 200 Kč https://alive.osu.cz/nextbike-registrujte-se-a-ziskejte-kredit-200-kc/ https://alive.osu.cz/nextbike-registrujte-se-a-ziskejte-kredit-200-kc/#respond Mon, 04 May 2020 12:22:34 +0000 https://alive.osu.cz/?p=29846 Pro všechny studenty a zaměstnance  Ostravské univerzity máme kredit 200 Kč na sdílená kola Nextbike zdarma. Stačí se zaregistrovat univerzitním emailem. 

Příspěvek Nextbike – Registrujte se a získejte kredit 200 Kč pochází z OU@live

]]>
Osvědčená spolupráce Ostravské univerzity se společností Nextbike i letos přináší výhody pro studenty i zaměstnance univerzity v podobě dvousetkorunového kreditu na sdílená kola zdarma. Stačí se registrovat doménou @osu.cz nebo @student.osu.cz v aplikaci na Vašem mobilním telefonu nebo na webu nextbikeczech.com. Po registraci už jen potvrdíte na mailu verifikaci a automaticky získáte 200 Kč kreditu na jízdu na kolech Nextbike zdarma.

Při půjčení kola je vždy prvních 15 minut jízdy zdarma, poté prvních 45 minut za 20 Kč a pak každých započatých 30 minut stojí také 20 Kč. Maximálně však zaplatíte za denní výpůjčku 150 Kč.

V současnosti Nextbike funguje ve 26 zemích světa a ve více než 200 světových městech jako jsou například Berlín, Glasgow, Praha či Budapešť. V Moravskoslezském kraji kromě Ostravy můžete jezdit na kolech Nextbike v Havířově, Opavě a Hlučíně. Více informací o společnosti i konkrétní místa, kde se nachází více než 250 stanic na kola v Ostravě, se dozvíte zde.

Příspěvek Nextbike – Registrujte se a získejte kredit 200 Kč pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/nextbike-registrujte-se-a-ziskejte-kredit-200-kc/feed/ 0
Výchova a vzdělávání za časů koronaviru aneb Každý děláme, co umíme a můžeme https://alive.osu.cz/vychova-a-vzdelavani-za-casu-koronaviru-aneb-kazdy-delame-co-umime-a-muzeme/ https://alive.osu.cz/vychova-a-vzdelavani-za-casu-koronaviru-aneb-kazdy-delame-co-umime-a-muzeme/#respond Mon, 04 May 2020 08:40:06 +0000 https://alive.osu.cz/?p=29835 Studentky a studenti Pedagogické fakulty pomáhají dětem s výukou a starají se o náplň jejich volného času.

Příspěvek Výchova a vzdělávání za časů koronaviru aneb Každý děláme, co umíme a můžeme pochází z OU@live

]]>
V současné době se některá opatření pomalu uvolňují a náš život se alespoň v omezené míře a v určitých oblastech dostává do běžného tempa. To se však netýká výchovných a vzdělávacích aktivit na základních a středních školách, ty stále probíhají v domácím prostředí nebo jiných improvizovaných podmínkách. V mnoha rodinách domácí vyučování realizují rodiče dle svých individuálních možností se svými dětmi sami. Nicméně pravděpodobně se shodneme na tom, že jde o úkol přinejmenším nesnadný, který si zaslouží pozornost a podporu profesionálů, respektive budoucích profesionálů na poli edukačních činností, kterými studenti Pedagogické fakulty Ostravské univerzity bezesporu jsou.

Studenti PdF OU se podobně jako studenti ostatních fakult a v podstatě jako většina českého národa v období pandemie zapojili do různých podpůrných aktivit. Jelikož nás zajímalo, jaké konkrétní služby budoucí pedagogové poskytují, oslovili jsme je, aby s námi sdíleli své osobní zkušenosti a zážitky. Cenné informace o činnostech studentů v době koronaviru nám rovněž poskytla Bc. Jitka Sršňová, která koordinuje reciproční aktivity na PdF OU.

“Na základě vlastní iniciativy nebo prostřednictvím portálu OU pro dobrovolníky či pod záštitou jiných organizací studenti nejen šijí a distribuují roušky, pomáhají seniorům a osobám se specifickými potřebami v jejich domácím prostředí i v institucích, poskytují intervenci po telefonu, ale dělají tuto situaci snesitelnější i různými drobnými službami. Zkrátka, mnozí z nich skutečně pomáhají, kde mohou. Především však dělají to, co umí nejlépe, pomáhají dětem s výukou a starají se o náplň jejich volného času v této době omezeného pohybu a snížené možnosti sociálních kontaktů. Výchovné a vzdělávací činnosti studenti realizují jednak na základě recipročních aktivit organizovaných PdF OU, případně pracovní povinnosti, jednak prostřednictvím aktivního vyhledávání rodin ve svém okolí, které potřebují s edukací svého dítěte pomoci.”

Pedagogické činnosti našich studentů započaly iniciativou Pedagogické fakulty OU ve spolupráci s Lékařskou fakultou, ve které byli budoucí pedagogové vyzváni, aby dětem zdravotníků v době jejich plného nasazení zajistili individuální péči. Postupně studenti začali poskytovat podobné služby i dětem hasičů a policistů. Hlídání a doučování dětí v rámci této iniciativy probíhá nejčastěji v místě bydliště rodin. V jedné z nich se od začátku karantény na výuce aktivně podílí i studentka sociální pedagogiky Terezie Červená. Výuka však probíhá také v institucích a organizacích, jejichž režim a hygienické podmínky jsou tomu uzpůsobené. Velmi pestrým a inspirujícím prostředím, kde rovněž výchovné a vzdělávací činnosti probíhají, je Velký svět techniky v DOV, kde jako jediný dobrovolník působí Eva Jorníčková, studentka učitelství pro 1. stupeň ZŠ.

Nejen rodiče, kteří jsou tzv. v první linii potřebují pomoc s výukou svých dětí, velmi potřebnou skupinou v této oblasti, a zvláště v současném období, jsou děti ze sociálně znevýhodňujícího prostředí. Studentka sociální pedagogiky Kateřina Klímová, která v rámci neziskové organizace S.T.O.P. doučuje děti z domova k tomu sděluje následující: „Mám pocit, že je to opravdu potřeba, zvláště u dětí, které mají se zvládáním školních povinností potíže i za normálních okolností. Občas je to dost náročné, ale jsem za to ráda, dává mi to smysl.“ Rovněž Daniela Juřičková, studentka speciální pedagogiky, se velmi aktivně a intenzivně zapojila do vzdělávání dětí se sociálním znevýhodněním. Ve srovnání s Kateřinou má o něco příznivější podmínky k výuce, neboť děti jsou umístěny v ústavním zařízení a Daniela je s nimi v osobním kontaktu. Daniela sama neshledává výuku dětí v dětském domově nijak specifickou, má pocit, že děti jsou dobře adaptované, a především mají osvojené návyky, v tomto případě i ve vztahu k plnění školních povinností: „…děti, které doučuji, jsou v dětském domově už tak čtyři roky, takže jsou zvyklé a fungují, a fakt ‘šlapou, jak hodinky’. Nevidím tam žádný problém. Je pravda, že některé děti se učí podle minimálních výstupů, ale obecně jsou opravdu zvyklé se učit. Ví, že škola je důležitá a proč.“

Náročnost výchovně-vzdělávacího procesu je neoddiskutovatelná i za běžných podmínek, natož v období plném nejistot a rizik, kdy je výuka přenesena do domácího prostředí a veškerá zodpovědnost za její průběh i výsledek dopadá nepřirozeně na samotné děti a jejich rodiče. Vzhledem k tomu, že role pedagoga rodičům primárně nepřísluší, považujeme za zcela přirozené, že jim a jejich dětem byla a je v tomto ohledu poskytována podpora ze strany studentů (nejen) PdF OU.

A nyní se tedy pojďme podívat na specifické nároky výukového procesu právě z pohledu studentů PdF OU, kteří zmíněnou podporu rodinám v oblasti výchovy a vzdělávání poskytují. Oni sami vnímají jako jeden z nejzásadnějších úkolů děti motivovat k výukovým činnostem a překonat každodenní stereotyp.

Eva: „Alespoň hodinku se věnujeme úkolům, to jsme se museli domluvit, protože děti moc nechtějí. Snažím se tedy učit zábavnou formou, aby děti byly v kontaktu s učivem a opakovaly si základní věci. Zpočátku jsme pilovali i matiku, ale ta pro ně není tak hravá, takže jsme se přiklonili k češtině. Takže opravdu učíme spíš hravou formou. No, není to jak ve škole. To jsme zkoušeli, ale nejde to. Hodně také chodíme ven, ale vždycky se snažíme zapojit i tu školu, ať nezakrní.“

Daniela: „S učením je to jak kdy, většinou je to motivováno tím, že strejda (vychovatel) jim něco slíbí. Například, že když budou fungovat, tak půjdou ven, nebo někam pojedou.“

Terezie: „Jde o ten pedagogický přístup je trochu namotivovat, aby ještě něco dělaly. Oni toho mají už teďka ‘plné kecky’ a nechce se jim učit. Já jim vždycky vysvětlím, že je to potřeba, že se teď musí věnovat škole. Maminka jednoho motivovala nanukem, to bylo vtipné. Někdy je nalákám na to, že pak budeme dělat angličtinu a matiku, které mají rády.“

Současná situace přinesla nepřeberné množství příležitostí zapojit se a být prospěšný. Samozřejmě také nás zajímalo, co studenty primárně motivuje k pomoci druhým a co jim to přináší. A jak už to s pomáháním obecně bývá, je přínosné nejen pro druhé, ale i pro samotného pomáhajícího.

Daniela: „Na doučování do dětského domova jsem se přihlásila nejdříve ze zvědavosti. V současné době mě to hlavně naplňuje, protože jinak by mi ten čas přišel takový protékající.“

Eva: „Já to tady beru jako velkou zkušenost, bylo mi tady hodně ukázáno. Kontakt s dětmi vnímám hodně pozitivně a cítím to také jako dobrý skutek. A hlavně nesedím pořád doma. Ale opravdu v tom vidím to dobro, dobro pro společnost a taky, že děcka jsou fakt nadšené. Jsem užitečná a beru to jako posun v pedagogické sféře, získala jsem hodně zkušeností. Je to pro mě plus, duševně i psychicky. A také to vidím na těch dětech, že je to tady baví, že jsou rády, že tady jsou a nemusí sedět doma.“

Terezie: „Je to skvělá zkušenost a baví mě to, moc. Motivuje mě, že vím, že někde je pedagog potřeba a já na to mám čas. Když je někde potřeba a já můžu, tak proč nepomoct. A ještě mi to i sedlo, tak je to super pocit. Kluci mají i lepší výsledky ve škole. Moc ráda chodím do té rodiny. A taky smysluplně trávím čas.“

A závěrem ještě pozitivní sdělení od Evy pro potěchu duše nás vysokoškolských pedagogů:

Eva: „Teď bych dala všechno za to, kdyby mi zazvonil budík a já si řekla, že musím na přednášku nebo na cvičení nebo na seminář. Takže opravdu ta prezenční výuka hodně chybí.“

Děkujeme vám všem za veškeré aktivity, kterými jste přispěli a stále přispíváte.

Za kolegy PdF OU

Hana Kubíčková

 

 

Příspěvek Výchova a vzdělávání za časů koronaviru aneb Každý děláme, co umíme a můžeme pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/vychova-a-vzdelavani-za-casu-koronaviru-aneb-kazdy-delame-co-umime-a-muzeme/feed/ 0
Hledání práce v době pandemie https://alive.osu.cz/hledani-prace-v-dobe-pandemie/ https://alive.osu.cz/hledani-prace-v-dobe-pandemie/#respond Wed, 29 Apr 2020 12:28:35 +0000 https://alive.osu.cz/?p=29825 Doba mimořádných opatření s sebou může přinést výpadek přivýdělku. Dobrá zpráva však je, že s výpadkem zaměstnanců, se potýká také mnoho zaměstnavatelů. Jaké jsou možnosti si přečtěte v našem článku!

Příspěvek Hledání práce v době pandemie pochází z OU@live

]]>
Zavírání firem a podniků, omezení provozu, práce z domova … Doba mimořádných opatření s sebou může přinést výpadek pracovního přivýdělku pro všechny z nás, studenty nevyjímaje. Dobrá zpráva však je, že s výpadkem zaměstnanců, kteří odešli do karantény nebo na ošetřování člena rodiny, se potýká také mnoho zaměstnavatelů. Vyrojila se tedy široká škála pracovních nabídek a zaměstnavatelé sáhnou po výpomoci z řad studentů ještě raději než kdykoliv předtím.

Okamžité řešení – brigáda či práce na dohodu

Pokud jste přišli o pravidelný příjem, jsou pro vás aktuálně příznivější krátkodobé brigády nebo dohody. Firmy jsou v této oblasti mnohem pružnější než předtím, odpadají zde sáhodlouhé několikakolové výběry kandidátů. Posily hledají třeba různé kurýrní a doručovatelské služby i eshopy, které potřebují lidi do skladů nebo na zákaznické linky. Šikovné ruce se hodí také prodejcům nebo výrobcům potravin. Nástup do těchto provozů je během nouzového stavu jednodušší, protože vláda zrušila nutnost dokládat potravinářský průkaz nebo absolvovat zdravotní prohlídky.

Pokud si chcete vyčistit hlavu a změnit prostředí, tak v zemědělství je nyní velký nedostatek sezónních pracovních sil a všude vás rádi zaměstnají. Stačí projít portály nabízející práci a podívat se do sekce zemědělství. A když by vám spíše než pole učarovala vůně lesa, tak i Lesy ČR nabízejí studentskou brigádu na výsadbu stromů.

Nábor na dlouhodobé práce stále funguje

Zaměstnavatelé a další organizace neobsazují jen krátkodobé práce, ale otevřeno je i mnoho pozic na dlouhé období. Pokud zaměstnavatel trvá na pohovoru osobní formou, myslete v první řadě na své bezpečí. Není vůbec od věci, když se zaměstnavatele zeptáte, jakou formou bude pohovor probíhat, kolik lidí se ho bude účastnit a jakým způsobem budou zajištěny bezpečností podmínky. Rouška je zde samozřejmostí, hodit se budou ochranné rukavice a připravte si i vlastní psací potřeby pro případ, že budete něco vyplňovat.

Jak se připravit na pohovor „na dálku“?

Mnohem pravděpodobněji se ale setkáte s nějakou formou distančního pohovoru. Na brigády a krátkodobé práce zaměstnavatelům většinou postačí pohovor po telefonu. Na dlouhodobé práce však chtějí uchazeče vidět alespoň přes kameru. Online techniky výběru zaměstnanců nejsou žádnou novinkou. Zahraniční firmy, které mají vedení tisíce kilometrů daleko, je využívají poměrně hojně. Z vaší strany to obnáší připojení se k některé aplikaci umožňující videokonference, důležité je se na všechny technické podmínky předem připravit. Detailnější informace najdete v mém příštím článku „Jak se připravit na online pohovor“.

Ačkoliv forma kontaktu bude jiná, než běžně bývá, většina dalších věcí bude víceméně stejná a platí zde stejná pravidla jako u osobního pohovoru. I tu se vyplatí zjistit si předem maximum informaci o organizaci, do které se hlásíte, udělat si jasno, co nabízená práce obnáší, mít po ruce důležité dokumenty, něco k psaní i seznam připravených otázek. A i na pohovor přes kameru si oblečte něco formálnějšího, než je domácí oděv.

Jaké mi budou klást otázky?

… článek je převzat z webu Poradenského centra OU. Celou verzi si můžete přečíst zde.

 

Ing. Lenka Lapišová

Autorka je kariérní poradkyně, koučka a personální konzultantka. Ve své práci se zabývá osobním rozvojem. Má za sebou více než 13 let zkušeností v personalistice a vzdělávání. Ve své předchozí práci spolupracovala s firmami na výběru a rozvoji zaměstnanců, vylepšovala jejich personální procesy a odškolila celou řadu kurzů.

Příspěvek Hledání práce v době pandemie pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/hledani-prace-v-dobe-pandemie/feed/ 0
Změny v opatřeních k prevenci šíření COVID-19 od 27. dubna 2020 https://alive.osu.cz/zmeny-v-opatrenich-k-prevenci-sireni-covid-19-od-27-dubna-2020/ https://alive.osu.cz/zmeny-v-opatrenich-k-prevenci-sireni-covid-19-od-27-dubna-2020/#respond Fri, 24 Apr 2020 17:29:59 +0000 https://alive.osu.cz/?p=29820 Vážené studentky, vážení studenti, vážené kolegyně, vážení kolegové, vzhledem k rychle se měnící situaci na vládní úrovni si vás dovolujeme operativně informovat o změnách v povolených aktivitách vysokých škol, ke kterým...

Příspěvek Změny v opatřeních k prevenci šíření COVID-19 od 27. dubna 2020 pochází z OU@live

]]>
Vážené studentky, vážení studenti, vážené kolegyně, vážení kolegové,

vzhledem k rychle se měnící situaci na vládní úrovni si vás dovolujeme operativně informovat o změnách v povolených aktivitách vysokých škol, ke kterým došlo v souladu s Usnesením vlády České republiky ze dne 23. dubna 2020, č. 455.

Opatření rektora č. 95/2020 Ke způsobu individuálních aktivit studentů pro akademický rok 2019/2020 ze dne 17. dubna 2020, jehož shrnutí najdete rovněž níže v původně uveřejněném textu, se od 27. dubna rozšiřuje o následující bod:

 • … je možná osobní přítomnost VŠECH studentů na konzultaci nebo zkoušení za přítomnosti nejvýše 5 osob, na laboratorní, experimentální nebo umělecké práci (zejména pro realizaci závěrečných prací) v rámci studia v bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu za přítomnosti nejvýše 5 osob, na klinické a praktické výuce a praxi, to vše při respektování všech pravidel a opatření souvisejících se stavem nouze.

Aktuálně zkoumáme provázanost s dalšími opatřeními vlády, například s ohledem na knihovny, či zasedání samosprávných orgánů. O dalším vývoji vás budeme informovat.

Konkrétní implementace vládních opatření přímo do výuky a zkoušení je v rukou jednotlivých fakult. Prosíme všechny studenty a studentky o trpělivost, neboť situace se opravdu v tuto chvíli mění velmi rychle a ne úplně předvídatelně.

Děkuji.

 

Jan Lata, rektor OU

 

Vážené studentky, vážení studenti, vážené kolegyně, vážení kolegové,

na základě Mimořádného opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 15. dubna 2020, č. j. MZDR 16184/2020-1/MIN/KAN a Opatření rektora č. 95/2020 Ke způsobu individuálních aktivit studentů pro akademický rok 2019/2020 se od 20. dubna 2020 povoluje:

 1. U studentů závěrečných ročníků osobní účast:
  1. na státních závěrečných zkouškách,
  2. na státních doktorských zkouškách,
  3. na jiných zkouškách než těch uvedených v písm. a) a b),
  4. obhajoby prací zejména závěrečných,
  5. na laboratorní, experimentální nebo uměleckou práci zejména pro realizaci závěrečných prací,
  6. na klinické a praktické výuce a praxi.
 2. U všech studentů:
  1. individuální návštěvy knihoven a studoven za účelem vyzvednutí nebo odevzdání studijní literatury,
  2. přítomnost v budovách OU za účelem vyřízení záležitostí, které přímo nesouvisí se studiem (např. vyřízení potvrzení o studiu),
  3. doučování v rodinách, stáží, apod. probíhající u třetích osob, konání dobrovolnické činnosti včetně dobrovolnické činnosti vykonávané na OU.

Pro všechny aktivity odst. 1) a) až e) platí, že se mohou konat za přítomnosti nejvýše 5 osob.

Nadále je zakázána:

 1. Osobní přítomnost studentů na výuce a zkouškách při studiu na vysoké škole, mimo těch studentů, u kterých je osobní přítomnost povolena.
 2. Pořádání hromadných akcí OU a akademických obřadů OU.
 3. Vysílání studentů a zaměstnanců do zahraničí.
 4. Přijímání zahraničních návštěv.

 

Jan Lata, rektor OU

Příspěvek Změny v opatřeních k prevenci šíření COVID-19 od 27. dubna 2020 pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/zmeny-v-opatrenich-k-prevenci-sireni-covid-19-od-27-dubna-2020/feed/ 0
Dobrovolník na telefonu: Studenti nabídnou povídání seniorům https://alive.osu.cz/dobrovolnik-na-telefonu-studenti-nabidnou-povidani-seniorum-v-socialnich-sluzbach/ https://alive.osu.cz/dobrovolnik-na-telefonu-studenti-nabidnou-povidani-seniorum-v-socialnich-sluzbach/#respond Fri, 24 Apr 2020 14:52:08 +0000 https://alive.osu.cz/?p=29814 Popovídat si o tom, co je zajímá nebo trápí, budou moci klienti některých domovů pro seniory díky dobrovolníkům z Ostravské univerzity. Nahradí tak činnost personálu i dobrovolníků, kteří teď nemohou se seniory trávit čas a povídat si.

Příspěvek Dobrovolník na telefonu: Studenti nabídnou povídání seniorům pochází z OU@live

]]>
Absence osobního kontaktu u seniorů je tématem dnešních dní. Právě to se rozhodla reflektovat Ostravská univerzita, která spouští službu Dobrovolník na telefonu pro seniory a klienty sociálních služeb. Proškolení studenti Ostravské univerzity budou volat seniorům ze sociálních služeb a suplovat tak práci volnočasových dobrovolníků, kteří teď do zařízení fyzicky docházet nemohou.

Do projektu je zapojeno v tuto chvíli pět studentů. Přestože se nejedná o psychologickou pomoc, jde většinou o studenty psychologie na Filozofické fakultě Ostravské univerzity, kteří si tak mohou splnit i potřebnou praxi pro státní závěrečnou zkoušku.

„Iniciativa vzešla z poptávky pečovatelské služby ve Vratimově. Pečovatelky za běžného provozu si se seniorem popovídají, stráví s ním i nějaký čas. Nyní, vzhledem k riziku nákazy, tráví se seniorem minimum času a tato možnost popovídat si starým lidem často chybí,“ vysvětluje důvody vzniku služby Dobrovolník na telefonu koordinátorka Kateřina Žvaková z Poradenského centra Ostravské univerzity.

„Situace je náročná pro všechny a zejména pro ty, co mají nedostatek osobního kontaktu, jako například senioři. Pro mne to bude zajímavá zkušenost, já už zkušenosti na lince mám. Očekávám, že to bude uvolněný rozhovor o všem možném, o čem si bude senior chtít popovídat. Popřípadě, když bude potřebovat, tak mu můžeme pomoci najít nějaké informace, případně ho nasměrovat na další služby,“ vysvětluje.

„V tuto chvíli probíhá oslovení dalších zařízení sociálních služeb, které by měly o tuto pomoc zájem,“ vysvětluje Žvaková a připomíná, že se zapojit může jakékoliv zařízení v Ostravě a blízkém okolí. Kontakty najdou na webu pomahame.osu.cz, který je rozcestníkem dobrovolnické činnosti na celé Ostravské univerzitě.

Studenti budou seniorům volat od 9 do 17 hodin. Zázemí včetně telefonu jim poskytne Ostravská univerzita ve svých prostorách za přísných bezpečnostních opatření, kdy se studenti budou v této činnosti střídat tak, aby se vzájemně nesetkávali. Celá akce je dobrovolná, jak ze strany studentů, tak ze strany uživatelů sociálních služeb.  Studenti volají jen klientům, kteří vyplnili své telefonní číslo do letáčku, kdy samozřejmostí je zachování anonymity, mlčenlivosti a pravidel GDPR.

Příspěvek Dobrovolník na telefonu: Studenti nabídnou povídání seniorům pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/dobrovolnik-na-telefonu-studenti-nabidnou-povidani-seniorum-v-socialnich-sluzbach/feed/ 0