OU@live https://alive.osu.cz Živý online magazín Ostravské univerzity Mon, 19 Mar 2018 13:33:44 +0000 cs-CZ hourly 1 100 let od vzniku republiky: Slavit budeme celý rok https://alive.osu.cz/100-let-od-vzniku-republiky-slavit-budeme-cely-rok/ https://alive.osu.cz/100-let-od-vzniku-republiky-slavit-budeme-cely-rok/#respond Mon, 19 Mar 2018 13:33:44 +0000 https://alive.osu.cz/?p=19906 Ostravská univerzita bude celý rok slavit 100. výročí vzniku Československé republiky. Začala vskutku slavnostně - plesem v barvách trikolóry. Filozofická fakulta navazuje cyklem přednášek nazvaným Osudové osmičky.

Příspěvek 100 let od vzniku republiky: Slavit budeme celý rok pochází z OU@live

]]>
Filozofická fakulta a Fakulta umění sází na divadlo a historii

První z cyklu přednášek nazvaného Osudové osmičky zazní už 29. března od 16 hodin, a ačkoli se může zdát, že rok 1648 je příliš vzdálený, než aby měl nějaký dopad na současnou společnost, opak je pravdou. Přednášející z řad akademiků katedry historie FF OU uvedou v pěti přednáškách roky 1648, 1848, 1918, 1938, 1948 a 1968 v zajímavých a nevšedních souvislostech, jak je neznáme ze školních lavic

Přednášky se budou konat každý měsíc od března do září, s výjimkou prázdninových měsíců, vždy v Centru PANT a zvaní jsou zájemci o historii z řad veřejnosti, učitelé základních i středních škol a především studenti historie. Přednášející ukážou, jaké měly vybrané roky dopad na náš region, jak rozdílně byl například vnímán vznik Československé republiky v Praze a jak v Ostravě, jak se proměnila skladba obyvatel po roce 1648 a po tragických letech 1938 a 1948 a jaký měly tyto klíčové roky vliv na dnešní vnímání historie i společnosti. Jaká byla ekonomická situace po rozpadu Rakouska Uherska, kdo ze zániku monarchie nejvíce těžil, a kdo se naopak obával budoucnosti. Celkem nás čeká pět přednášek a vyvrcholením celého cyklu bude program Fakulty umění, která se do oslav zapojí nastudováním dobové divadelní hry Josefa Skupy Jak plzeňský Kašpárek pochovával Rakousko.

Akademie aneb fenomény let 1918 a 1919

Opravdovou historickou lahůdkou pak budou krátké divadelně historické vstupy, v nichž se posluchači posunou časem zpět do let 1918 a 1919. Fenomény let 1918 a 1919 budou součástí takzvané „Akademie“, která následuje bezprostředně po představení „Jak plzeňský Kašpárek pochovával Rakousko“. Divadelní Akademie bude především zábavným kabaretem, jehož premiéra je plánována na říjen 2018. V krátkých vstupech ukážeme, jaká byla zdravotní a sociální péče, s jakými sociálními problémy spojenými s bytovou krizí či nezaměstnaností se musely naše prababičky potýkat. Hrané vstupy budou obohaceny o krátké komentáře akademiků OU, aby divákům neunikl dobový kontext. Celou akademii doplní písně a hudba, která dokreslí atmosféru počátku dvacátých let. Těšte se proto na krásný soprán Emy Destinové i svérázný humor dobrého vojáka Švejka či sokolské cvičence. Iluze doby kolem roku 1918 a 1919 bude dokonalá.

Příspěvek 100 let od vzniku republiky: Slavit budeme celý rok pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/100-let-od-vzniku-republiky-slavit-budeme-cely-rok/feed/ 0
Mezinárodní den žen a dívek ve vědě v Ostravě – účast akademiček z Fakulty sociálních studií OU https://alive.osu.cz/mezinarodni-den-zen-divek-ve-vede-ostrave-ucast-akademicek-fakulty-socialnich-studii-ou/ https://alive.osu.cz/mezinarodni-den-zen-divek-ve-vede-ostrave-ucast-akademicek-fakulty-socialnich-studii-ou/#respond Mon, 19 Mar 2018 12:00:09 +0000 https://alive.osu.cz/?p=19896 V rámci Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě proběhlo v sobotu 10.2.2018 ve Světě Techniky v Dolní oblasti Vítkovic setkání vědkyň. Mezi prezentujícími byly také akademičky z Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity.

Příspěvek Mezinárodní den žen a dívek ve vědě v Ostravě – účast akademiček z Fakulty sociálních studií OU pochází z OU@live

]]>
V rámci Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě proběhlo v sobotu 10.2.2018 ve Světě Techniky v Dolní oblasti Vítkovic setkání vědkyň, které prezentovaly výsledky své vědecké práce. Zazněla řada zajímavých přednášek z různých vědních oborů. Mezi prezentujícími byly také akademičky z Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity. Tým sestávající z  Moniky Chrenkové, Ph.D., Mgr. Aleny Vaňharové a Kateřiny Cilečkové, Ph.D. seznámil přítomné s výsledky projektu v příspěvku s názvem „Jaké je postavení dětí v soudních řízeních, jež se jich týkají?“ Výsledky jsou o to významnější, protože v České republice dosud nebylo empiricky zkoumáno, jakým způsobem se názor dítěte v řízeních, jež se ho týkají, fakticky zjišťuje a zda se bere v úvahu v rozhodnutích, jež mají na další život dítěte vliv. Dále prostřednictvím příspěvku „Známá, neznámá ostravská sociální práce – střípky z historie“ doc. Marie Špiláčkové zazněly výrazné mezníky ve vývoji profese v Ostravě. Autorka konstatovala, že sociální práce v Ostravě byla v mnoha ohledech jedničkou v rámci celé republiky. A v neposlední řadě Eliška Černá, Ph.D. v příspěvku „Rapid Re-Housing: aby domov nebyl pouhým snem“ představila možnost, jak pomoci vyřešit problémy s bezdomovectvím na základě modelu housing first, tedy bydlení především.
Všechny prezentované příspěvky sklidily velký zájem přítomných. Popřejme tedy ženám a dívkám ve vědě hodně sil do dalších vědeckých projektů!

Doc. Marie Špiláčková
Proděkanka pro zahraniční a vnější vztahy FSS OU

Příspěvek Mezinárodní den žen a dívek ve vědě v Ostravě – účast akademiček z Fakulty sociálních studií OU pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/mezinarodni-den-zen-divek-ve-vede-ostrave-ucast-akademicek-fakulty-socialnich-studii-ou/feed/ 0
Centrum pro výzkum vzdělávání a talentmanagement PřF OU v akci: Proč chodí rodiče pořád do školy? https://alive.osu.cz/centrum-vyzkum-vzdelavani-talentmanagement-prf-ou-akci-proc-chodi-rodice-porad-skoly/ https://alive.osu.cz/centrum-vyzkum-vzdelavani-talentmanagement-prf-ou-akci-proc-chodi-rodice-porad-skoly/#respond Mon, 19 Mar 2018 12:00:05 +0000 https://alive.osu.cz/?p=19864 Centrum pro výzkum vzdělávání v přírodovědných oborech a talentmanagement (CVVPT) připravilo v rámci svého dalšího představování se (nejen) veřejnosti celodenní akci s názvem "Proč chodí rodiče pořád do školy?".

Příspěvek Centrum pro výzkum vzdělávání a talentmanagement PřF OU v akci: Proč chodí rodiče pořád do školy? pochází z OU@live

]]>
Akce se koná 28. března 2018 a má dvě části. Dopolední část je věnována odborným prezentacím a diskuzi na téma práce s talenty a spolupráce mezi CVVPT i dalšími subjekty. Na odpoledne je připravena zábavně-vzdělávací akce pro děti zaměstnanců OU (věk dětí 5 až 9 let).

Dopolední program se uskuteční od 9.00 do 12.00 hod v místnosti L 105 v budově PřF OU na Chittussiho 10 ve Slezské Ostravě. Půjde o pilotní setkání pracovníků CVVPT s oslovenými partnery Centra. Tuto akci moderují doc. Jana Škrabánková a dr. Jiří Rozehnal. Se svými prezentacemi vystoupí ředitel Gymnázia Nový Jičín Mgr. Zbyněk Kubičík, ředitel Gymnázia Mikuláše Koperníka Bílovec Mgr. Vít Schindler, ředitel Wichterlova gymnázia v Ostravě – Porubě Mgr. Jan Netolička, ředitelka Slezského gymnázia Opava Ing. Milada Pazderníková, ředitel ZŠ Vrbno pod Pradědem Mgr. Zdeněk Bártek, ředitelka Planetária Ostrava dr. Ivana Marková, vedoucí oddělení změny klimatu a český zástupce v IPCC dr. Radim Tolasz, za Mensu ČR Ing. Hana Kalusová a dále hosté z řad zástupců MSK, NIDV, NÚV, CTM a dalších institucí.

Odpolední zábavný a zároveň vzdělávací program, určený dětem (ve věku 5 až 9 let) zaměstnanců OU, se uskuteční od 14.00 do 16.30 hod v budovách Přírodovědecké fakulty OU na ul. 30. dubna 22 v Moravské Ostravě. Děti čeká zajímavé interaktivní odpoledne protkané biologií, fyzikou, chemií a informatikou – pozorování a poznávání nejmenších organismů pod mikroskopem, ukázka práce kriminalisty – otisky prstů (urči pachatele), úkoly z biogeografie (přiřazování zvířat ke správnému kontinentu), sledování stop zvířat, ukázka laboratorních pomůcek včetně vyzkoušení pipetování, kouzla fyziky (přeměníme šrouby v pingpongové míčky), chemické kreslení (kreslíme barevně, kouzelně, elektřinou, světlem a teplem) a hraní s roboty (nejkratší a nejzábavnější cesta ke skutečnému programování i robotice).

Děti budou rozděleny do skupin (max. 10 dětí na skupinu) a poté budou našimi studenty PřF OU provázeny po stanovištích, kde se seznámí se zajímavými experimenty či exponáty z jednotlivých oborů a samy si je vyzkouší. Děti si budou moci vyluštit malou hádanku díky indiciím, které na jednotlivých stanovištích dostanou. Maximální počet účastníků akce (děti 5 – 9 let) je 50.

Pro děti bude přichystáno malé občerstvení. Na závěr akce proběhne vyhodnocení a děti obdrží drobné dárky.

Zaměstnanci OU mohou své děti ve věku 5 až 9 let na tuto akci přihlásit v jednoduchém registračním formuláři, v němž vyplní příjmení, jméno a počet dětí, které se akce zúčastní, a dále fakultu, ze které jsou. Odkaz na registrační formulář na akci pro děti. 

Stáhnout (PDF, 596KB)

Příspěvek Centrum pro výzkum vzdělávání a talentmanagement PřF OU v akci: Proč chodí rodiče pořád do školy? pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/centrum-vyzkum-vzdelavani-talentmanagement-prf-ou-akci-proc-chodi-rodice-porad-skoly/feed/ 0
Dali jsme zelenou Ostravě. Připojte se k nám! https://alive.osu.cz/dali-zelenou-ostrave-pripojte-se-k-nam/ https://alive.osu.cz/dali-zelenou-ostrave-pripojte-se-k-nam/#respond Fri, 16 Mar 2018 13:01:24 +0000 https://alive.osu.cz/?p=19872 Ostravská univerzita, VŠB-TUO a město Ostrava daly hlavy dohromady a přišly s novým projektem, který se odvíjí od kandidatury Ostravy na Evropské zelené město 2020. Účelem projektu je vylepšení životního prostředí a veřejného prostoru.

Příspěvek Dali jsme zelenou Ostravě. Připojte se k nám! pochází z OU@live

]]>
Debata nazvaná Zelená Ostravě se uskutečnila 21. února v Centru PANT, ústředním tématem byla zeleň a veřejný prostor. Hlavními hosty byli náměstkyně primátora Mgr. Kateřina Šebestová, za VŠB-TUO architektka Ing. arch. Eva Špačková, Ph.D., a za Ostravskou univerzitu Mgr. Ondřej Slach, Ph.D. z Katedry sociální geografie. Jedním z hlavních bodů debaty byl význam a využití zeleně v Ostravě. Diskutující se shodli, že funkce zeleně není čistě estetická, ale zásadně ovlivňuje kvalitu životního prostředí a odvíjí se od ní volnočasové vyžití obyvatel města.

Řeč byla také o roli vysokých škol ve vytváření veřejného prostoru. „Univerzita by měla mít možnost experimentovat a hledat nové cesty. Samozřejmě by měla vychovávat studenty, kteří se budou výborně orientovat v daném tématu,“ uvedla Eva Špačková. Neméně důležité je poskytování informací a komunikace s veřejností, kterou by taktéž měly zprostředkovat právě vysoké školy. Zelená Ostravě se setkala s úspěchem, hosté a návštěvníci diskutovali do pozdních hodin. Na další Večer s vědci se pak se připravte v dubnu, tentokrát se zaměříme na kvalitu ovzduší v Ostravě.Čeká nás celkem pět setkání pod názvem Večery s vědci, kdy se bude diskutovat o vybraných tématech, která se dotýkají každého z nás. Diskuze volně navazují na Ostravskou Noc vědců.

Tvořte svůj fajnOVý prostor!

Všichni občané, neziskové instituce i aktivní studenti, kteří ke svému okolí nejsou lhostejní, se můžou od ledna podělit o své nápady na zlepšení veřejného prostoru v Ostravě, ať už v parcích, ulicích či jinde. Stačí vyplnit formulář na stránkách www.fajnova.cz a můžete získat až 500 000 Kč na realizaci projektu podle vašich představ.

 

 

 

 

 

Příspěvek Dali jsme zelenou Ostravě. Připojte se k nám! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/dali-zelenou-ostrave-pripojte-se-k-nam/feed/ 0
Za druhým doktorátem do Ostravy: Rozhovor s íránskou doktorandkou Parisou Changizi https://alive.osu.cz/za-druhym-doktoratem-ostravy-rozhovor-iranskou-doktorandkou-parisou-changizi/ https://alive.osu.cz/za-druhym-doktoratem-ostravy-rozhovor-iranskou-doktorandkou-parisou-changizi/#respond Tue, 13 Mar 2018 14:20:04 +0000 https://alive.osu.cz/?p=19860 Írán je pro nás stejně exotický, jako byla ještě donedávna Česká republika exotická a neznámá pro studentku prvního ročníku doktorského studijního programu Anglická a americká literatura Parisu Changizi.

Příspěvek Za druhým doktorátem do Ostravy: Rozhovor s íránskou doktorandkou Parisou Changizi pochází z OU@live

]]>
Parisa sama přiznává, že není cestovatelka. Výprava do Evropy pro ni byla první velká zkušenost a tak trošku cesta do neznáma.

Proč jste se rozhodla studovat anglický jazyk a literaturu?

Rozdělila bych svou odpověď na dvě části. Co se týče anglického jazyka, slovy Johna Donna: „Žádný národ není ostrovem“. Angličtina, jako nejčastěji používaný jazyk, otevírá bránu do nesmírně rozmanitého světa, který leží za hranicemi vaší domoviny. Já říkám: „Poznejte druhé, nechte je poznat Vás a zapište se do jejich paměti.“  Znalost anglického jazyka je nástroj, díky němuž vyhloubíte studnu k nezměrné zásobárně informací a znalostí, ke kterým byste se jinak nedostali. Také vás zbaví závislosti na překladech a titulcích, na něž se nedá vždy spolehnout.

Pokud se týká literatury, tu bych přirovnala k zamlženému zrcadlu, v němž můžete spatřit záblesky sebe sama, ovšem pouze za předpokladu, že se naučíte dívat pozorně. Pokud hledáte něco hlubšího, co by rozšiřovalo vaše obzory o tom, co znamená opravdu „žít“ na této planetě, literatura je odpovědí. Kromě toho, že představuje neutuchající zdroj radosti, literatura je místem setkávání kultury, historie, politiky a psychologie. Proto jsem přesvědčena, že jsem měla velké štěstí, když jsem se rozhodla právě pro studium anglické literatury.

Co Vás vedlo k doktorskému studiu právě na Katedře anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Ostravské univerzity?  

Já jsem si nenašla Ostravu, ona si našla mne! Zhruba před rokem jsem hledala školitele, jehož specializace by korespondovala s oblastí mého výzkumu. Tehdy jsem narazila na jméno doc. Petra Kopeckého, současného vedoucího mé disertační práce. Jeho prostřednictvím jsem se seznámila s Ostravskou univerzitou. Měla jsem několik dalších možností (Vídeň, Varšava, Lisabon), ale vybrala jsem si Ostravu. Rozhodla jsem se tak proto, že mi doc. Kopecký připadal vstřícný a chápavý. Nakonec jsou to lidé, kteří vytvářejí prostředí. A spolupráce s doc. Kopeckým již nese ovoce. V dubnu budeme vystupovat na významné amerikanistické konferenci v Londýně, která je tematicky zaměřená na environment.

Věnujete se ekokritice, oboru ne tolik probádanému v ČR. Můžete čtenářům přiblížit, oč se jedná a co Vás na ní tolik zaujalo?

Ekokritika zaujímá environmentálně uvědomělý postoj ke studiu literárních textů a zkoumá vztahy mezi těmito texty a prostředím. Metodologicky vzato se ekokritika podobá ostatním formám kulturní kritiky, jako je feministická kritika, s níž byste mohli být více obeznámeni. Renomovaný americký ekokritik Lawrence Buell tvrdí, že řešení problému udržitelnosti životního prostředí na naší planetě je nyní, více než kdy jindy, odpovědnost všech věd, ty humanitní nevyjímaje. Domnívám se, že rozhodující úloha humanitních oborů a vysokoškolského vzdělání při podpoře kritického myšlení, tvořivosti a aktivismu se nedá pominout. Ekologicky informovaná literární studia mohou hrát klíčovou roli při odkrývání kořenů našeho destruktivního chování vůči přírodě, a tím ukázat cestu pro nápravu škod způsobených lidmi. Ve svém vlastním výzkumu v rámci doktorského studia na FF OU se věnuji zejména reprezentaci ekoapokalypsy v americké literatuře 21. století.

Jak vnímáte češtinu jako jazyk? Vidíte nějakou podobnost s Vaší rodnou perštinou?

Perština, stejně jako čeština, patří do skupiny indoevropských jazyků. S potěšením jsem zaznamenala řadu slov, které máme zřejmě společné: koule, země, žena, klíč, zima, pero, rostlina, mozek, papuče, sto a jiné. Nicméně jazyková bariéra je anti-hrdinou mého příběhu v České republice. Stala jsem se tady negramotnou, němou a hluchou na všech úrovních svého konání. Doporučovali mi, ať jedu raději do anglicky mluvící země. Ale já již angličtinu ovládám a neviděla jsem důvod, proč bych se ji měla učit podruhé. Učení se novému jazyku může být velmi obohacující, jelikož vám to dává nový úhel pohledu na svět. Chtěla bych si jednoho dne přečíst Čapka v češtině. Nejsem si úplně jistá, jestli je to proveditelné, nebo ne, ale doufám, že ano.

Vidíte něco, co mají i přes řadu rozdílností Češi a Íránci společné? V čem by si opravdu rozuměli?

Čím více přemýšlím nad dějinami obou zemí, tím silnější nabývám přesvědčení, že se za mnoha viditelnými rozdíly ukrývá řada podobností. Poznali jsme slasti hojnosti, prosperity a míru i strasti nedostatku, utlačování a války. A pátráme-li dále, najdeme paralely mezi našimi zdánlivě nesourodými zkušenostmi. Jde vlastně o pověstný paradox lidského bytí. Jsme odlišní, a přesto máme mnoho společného. Bohužel se neznáme navzájem natolik dobře, abychom se sblížili. Měli bychom hledat a nacházet, co nás spojuje, ať už jde o přednosti či slabiny. Když už nic jiného, jistě můžeme společně nad šálkem černého čaje s medem žehrat nad tím, jak nedoceněné jsou humanitní vědy. Vlastně bychom na několika banálních příkladech podobností mohli začít stavět mosty mezi dvěma vzdálenými národy a pokoušet se lépe poznat jeden druhého. Domnívám se, že vaše pohostinnost a společenskost jsou vlastní i nám. V některých západoevropských zemích bych asi takovou zkušenost neudělala. Příkladů spřízněnosti by se dalo najít vícero, kdybychom se navzájem lépe poznali. A to je také cesta k přátelštějšímu vztahu mezi našimi zeměmi.

 

Parisa Changizi je studentkou prvního ročníku doktorského studijního programu Anglická a americká literatura na Katedře anglistiky a amerikanistiky FF OU.  Vysokoškolská studia absolvovala v íránském Shirazu, kde v loňském roce získala titul Ph.D. v oboru Anglická literatura. Po dvanácti letech studií v Íránu (standardní doba studia je tam 4 roky pro bakalářský, 3 roky pro magisterský a 5 let pro doktorský program) se vydala do Ostravy. S výjimkou několikadenního výletu do Dubaje to pro ni byla první cesta za hranice rodné země.    

 

Za odpovědi děkuje Veronika-Elisabet Virta (studentka 2. ročníku katedry anglistiky a amerikanistiky FF OU)

Příspěvek Za druhým doktorátem do Ostravy: Rozhovor s íránskou doktorandkou Parisou Changizi pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/za-druhym-doktoratem-ostravy-rozhovor-iranskou-doktorandkou-parisou-changizi/feed/ 0
Pavel Forman – Krásné nové světy https://alive.osu.cz/pavel-forman-krasne-nove-svety/ https://alive.osu.cz/pavel-forman-krasne-nove-svety/#respond Tue, 13 Mar 2018 11:31:18 +0000 https://alive.osu.cz/?p=19855 Výstava je k vidění v Galerii současné malby v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě a potrvá do 10. května 2018.

Příspěvek Pavel Forman – Krásné nové světy pochází z OU@live

]]>
Katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity Vás zve na výstavu umělce a pedagoga Pedagogické fakulty Ostravské univerzity Pavla Formana s názvem KRÁSNÉ NOVÉ SVĚTY, která je k vidění Galerii současné malby v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě od 12. března 2018 do 10. května 2018.

Vernisáž proběhla 12. března 2018 v 18.00 hod. a zahájil ji Mgr. Martin Mikolášek, kurátor výstavního projektu.

Příspěvek Pavel Forman – Krásné nové světy pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/pavel-forman-krasne-nove-svety/feed/ 0
Voda není rum https://alive.osu.cz/voda-neni-rum/ https://alive.osu.cz/voda-neni-rum/#respond Tue, 13 Mar 2018 11:19:04 +0000 https://alive.osu.cz/?p=19843 Kolektivní výstava Pedagogické fakulty a Fakulty umění ve výstavní síni Viléma Wünscheho v Havířově Podlesí, potrvá do 28.3.2018

Příspěvek Voda není rum pochází z OU@live

]]>
Katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity vás zve na kolektivní výstavu umělců a pedagogů Pedagogické fakulty a Fakulty umění Ostravské univerzity s názvem VODA NENÍ RUM, která je k vidění ve Výstavní síni Viléma Wünscheho v Havířově Podlesí od 6. do 28. března 2018.

Vernisáž proběhla dne 5. března 2018 v 17.00 hod a úvodní slovo k ní přednesl Daniel Balabán.

Text k výstavě obrazů pěti malířů v galerii Wunscheho síň v Havířově:

Milí přátelé,

Voda není rum a obraz není realita. Žijeme v říši mediálních obrazů a někteří teoretici dokonce tvrdí, že tato říše je naší jedinou realitou. Není to však naštěstí úplně pravda, stačí, když člověk onemocní nebo, když najednou začne foukat od severu, tak člověk realitu pocítí. Obraz není realita a malíř je strážcem, ale i tvůrcem rozdílu mezi realitou a obrazem. Obraz nás k realitě vrací tím, že nám otvírá její neuchopitelnost, hloubku a posvátnost. Dá se říct, že bez obrazů by si lidí realitu, která je všední a jaksi samozřejmá ani neuvědomili. Malíř je však zároveň mág a iluzionista, který užívá svoji techné a poiesis, aby nás i sama sebe uvedl na cestu svého snu a intuice.

Výstava prací pěti autorů narozených v rozmezí jedné dekády a tedy generačně blízkých vykazuje rozdílnost výpovědí danou odlišným temperamentem a zkušeností. V jakési vážné, existenciální notě se však jejich obrazy potkávají. Výstava tak odpovídá pocitu komplikovanosti uchopení současného světa. Regionů duše, místa i společnosti.

Obrazy Pavla Formana mají silné téma, kterému odpovídá jejich kontrastní barevnost, světelnost a vypjatá tvarová artikulace. Autor v obrazech hovoří o křehké hranici mezi krásou a ošklivostí, o nebezpečí mutace a malformace. Onoho hybris, jehož se báli už staří Řekové. V obrazech je silná fascinace malovaným i kritická nota zároveň. Dílo tak odráží nebezpečí narcizmu současné západní společnosti, tak jak se projevuje v kultu krásy, síly a mládí. Prenatální myslitel „Fistkind“ se v obrazech mění v  osamoceného hrdinu Buffalo Billa, malíře ohroženého vlastní malbou.

Na téma smutného hrdiny navazuje svými obrazy Václav Rodek. Figury v jeho obrazech procházejí vrstevnatým prostorem malby, kresby, lazury, ve kterém se ztrácí, a který zároveň nějak konstituují. Obrazy se dotýkají holistického chápání univerza, kde všechno spolu souvisí. Kvanta a prázdna. Václav Rodek spojuje zobrazující s absolutním vědom si nebezpečí ztráty pevné půdy pod nohama na jedné straně i nebezpečí řádu a stylu na straně druhé.

Milan Cieslar představuje sérii introspektivních obrazů. Ponoru do nitra odpovídá i čtvercový formát obrazů. Jde o zkoumané pole, ve kterém se objevuje cyklická forma, uvnitř které na některých obrazech vibrují stíny nebo piktogramické prvky. Pastózní gestické i vzdušné, sprejové malování a tvarosloví odpovídá ochranným obalům ega i ne zcela uchopitelným i pochopitelným vnitřním dějům psýché. Malíř tyto formy nabízí ke svému i divákovu prožívání i detekci.

Ivo Sumec maluje obyčejné věci. Ve svých malbách je oprošťuje z původního utilitárního kontextu a dává zaznít jejich mlčenlivému jestvování a možná i bytí. Pracuje s barevnou a tvarovou redukcí i  posunutým měřítkem. Tištěnými i  malovanými rastry malované přepodstatňuje a nabízí jeho nové, rozšířené vnímání. Pracuje se strukturálními materiály, které podtrhují pocit hapticity. Svou malbou i pohledem snad nejvíce souznívá s poezií Tomáše Koudely, obsažené ve výstavním katalogu.

Tomáš Koudela se na výstavě představuje zároveň jako malíř. Jeho obrazy „Tres faciunt kolegium“ vyjadřují únavu, bezradnost i tragikomičnost nahého mužského kolegia. Jeho reduktivní básně míří pod povrch funkčního, instrumentálního chápání světa, spojeného s nepsaným konsenzem a konformitou názorů, představ, pojmenování a řeči. Ve svých krátkých básních, často jen jedné větě, rehabilituje subjekt, vnímavého člověka, člověka žijícího tady a teď, přesto napadaného ozvami minulých zážitků. Člověka s jeho místnými i nemístnými konotacemi, glosami a útržky paměti, výroky a řečmi, nápisy latinkou i azbukou. Z obyčejných věcí a situací se v jeho básních a jejich dozvucích v myslích posluchačů stávají věci kromobyčejné. Zároveň je v nich často paradoxní humor, který prostředkuje osvobodivý nadhled nad tím existenčním, existenciálním i poetickým pachtěním.

Výstava „Voda není rum“ svědčí o silné tvůrčí potenci těchto pěti umělců a vysokoškolských pedagogů. Jejich přítomnost v regionu nese a ponese dobré ovoce.

V Ostravě 3.3. 2018 Daniel Balabán

Příspěvek Voda není rum pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/voda-neni-rum/feed/ 0
Kvalita nestojí jen na penězích https://alive.osu.cz/kvalita-nestoji-jen-penezich/ https://alive.osu.cz/kvalita-nestoji-jen-penezich/#respond Mon, 12 Mar 2018 08:08:56 +0000 https://alive.osu.cz/?p=19840 Filozofická fakulta se připravuje na volbu nového děkana. Kdo je kandidátem na další funkční období? Seznamte se s doc. Robertem Antonínem v krátkém rozhovoru.

Příspěvek Kvalita nestojí jen na penězích pochází z OU@live

]]>
Doc. Robert Antonín působí na Filozofické fakultě pátým rokem. Z toho dva roky v roli proděkana pro vědu, výzkum a rozvoj. Nyní je jediným kandidátem na funkci děkana FF OU. Zda přesvědčí akademický senát k jeho zvolení, bude jasné 15. března.

Vy sám jste sice z Brna, přesto je obecný problém českých vysokých škol takzvaný inbreeding. Týká se i naší fakulty?

Nejsem dobrý příklad inbreedingu a nemyslím si, že bych byl výjimka. Inbreeding je problém, ale nikoli nepřekonatelný. Zrovna na katedře historie je hned několik kolegů odjinud a i díky nim na katedře stoupá vědecký výkon, přestože nás bohužel opustil vědecky velmi činný prof. Myška († 8. 7. 2016 pozn. red.) V rámci případných pracovních nabídek ale cítím potřebu lákat i lidi,kteří studovali mimo OU, a myslím, že tomu nic nebrání. V některých oborech je hlad po akademických místech a už nyní jsou na FF průniky zvenčí, a netýká se to jen katedry historie. Rád bych tento trend rozvíjel, protože FF má co nabídnout.

Problém je spíše Ostrava, která je spojena s mýty ohledně kvality života, což jsou často reminiscence z minulých dob. Inverze není celoročním jevem, je však součástí mediálního obrazu, který snižuje atraktivitu studia v Ostravě. Praha nebo Brno trpí obdobným problémem, ale nepíše se o tom. Další problém vidím též prezentaci univerzity. Z vlastní zkušenosti vím, že mnoho lidí mimo akademickou sféru žijících mimo náš region ani neví, že nějaká Ostravská univerzita nebo Filozofická fakulta vůbec existuje – spojují si ji stále s Báňskou. V tomhle ohledu se něco zanedbalo a je potřeba to změnit. A my jako Filozofická fakulta bychom v tom měli podniknout samostatné kroky, vyvinout vlastní strategii.

Akademikům často nezbývá čas ani energie zapojovat se do PR aktivit…

Přesto, pravdou je, že marketing vědy už dávno není okrajová aktivita. Marketing vědy je něco, co je pro nás absolutně nezbytné. Celý problém je mnohem širší a tkví především v celkovém postavení humanitních a společenských věd. Panuje zkreslená představa, že Filozofické fakulty produkují nezaměstnatelné lidi. Tohle není boj pouze naší fakulty, ale humanitních věd jako celku. I akademici se musí snažit bořit mýty a musí se v tomto ohledu angažovat.

V regionu máme spoustu kvalitních lidí, ale odcházejí do Brna či Olomouce. Proč nejdou do Ostravy?

To není mnohdy o kvalitě univerzity. Je to o nějakém vnitřním hledání, které zažívá většina mladých lidí, vzdoru, či prosté snaze podívat se jinam.

Proč tedy studenti z Brna nejdou do Ostravy?

Ano, to je ten problém, který bychom měli řešit.

Jak?

Ta přibližně třetina oborů, kterou v porovnání s Brnem nebo Olomoucí nabízíme, musí být naprosto špičková. To je hlavní myšlenka. Musíme stavět na tom, co máme a vytáhnout to na špičkovou úroveň tím, že propojíme základní stavební kameny – finance, podporu vědy, fundraising, vize, strategii, ale taky hodnoty a ideály, protože kvalita nestojí jen na penězích. A následně toto všechno s určitým odstupem, ale v konkrétním časovém horizontu zpropagovat, abychom informace přenesli k uchazečům. Máme vynikající obory, například naše polonistika v řadě ohledů předčí polonistiku na velkých univerzitách. Máme velmi silnou historii, lingvistické obory, filozofii, dobře se rozvíjející dějiny umění, vědecky aktivní katedru latiny…

Když jsme u těch hodnot a ideálů, i v politice se hájí určitě ideály a hodnoty. Patří politika na akademickou půdu?

To je obecně zajímavý problém, který generuje otázku, jaká by měla být míra zapojení akademických pracovníků do politiky. Politická propagace na univerzitu podle mě nepatří, na druhou stranu by intelektuálové měli vstupovat do veřejného prostoru, míra tohoto zapojení je věcí k celouniverzitní diskuzi. Za nepřípustné považuji prosakování vlastních politických názorů například do výuky. Na druhou stranu si však myslím, že úlohou akademika je vést mladé lidi k přemýšlení a kritickému uvažování o světě, který je obklopuje, politiku nevyjímaje, a v tomto ohledu pak k odhalování jevů, jakými jsou například populismus, extremismus. Politická propaganda však do akademického prostoru nepatří.

Příspěvek Kvalita nestojí jen na penězích pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/kvalita-nestoji-jen-penezich/feed/ 0
Stěhování studovny Filozofické fakulty aneb kulový blesk přichází :) https://alive.osu.cz/stehovani-studovny-filozoficke-fakulty-aneb-kulovy-blesk-prichazi/ https://alive.osu.cz/stehovani-studovny-filozoficke-fakulty-aneb-kulovy-blesk-prichazi/#respond Fri, 09 Mar 2018 13:14:29 +0000 https://alive.osu.cz/?p=19400 Znáte český film Kulový blesk? Je totiž skvělým příkladem akce, která čeká nejen studovnu Filozofické fakulty, ale také některé katedry Filozofické fakulty. Studovna najde své zázemí v přízemí budovy DM, na ul. Reální v centru Ostravy.

Příspěvek Stěhování studovny Filozofické fakulty aneb kulový blesk přichází :) pochází z OU@live

]]>
Z důvodů plánované rekonstrukce budovy E Filozofické fakulty, která začne v červnu 2018, je potřeba přestěhovat studovnu Filozofické fakulty. Pro potřeby studovny využijeme velkorysého prostoru bývalé menzy (budova DM), která je dobře dostupná studentům a pracovníkům fakulty. Čeká nás přestěhování knihovního fondu v rozsahu 10 tisíc svazků. Dále nás čeká stěhování vybavení studovny –  regály, židle, stoly a technika. Již nějakou dobu probíhají ve studovně přípravné práce s přesunem knih, děkujeme za pochopení.

Od 16. dubna rozjedeme ve studovně FF velmi oblíbenou letní výpůjčku knih, s termínem vrácení do 14. září. Od 1. května budou prostory studovny uzavřeny. Předpokládané otevření studovny na ul. Reální nejpozději od 3. září. O aktuálním stavu otevření studovny v nových prostorech Vás budeme informovat na webu Univerzitní knihovny, na sociálních sítích (facebook, instagram, G+) a na alive.

Fond studovny, který nebude umístěn v novém prostoru, si budete moci vypůjčit na 1 měsíc v půjčovně. O přístup ke knihám nepřijdete a samozřejmě se budeme snažit nadále o aktualizaci a rozšíření knihovního fondu ve spolupráci s katedrami Filozofické fakulty.

Více o rekonstrukci budovy E informuje tento článek.

Po dobu stěhování studovny Filozofické fakulty Vás rádi uvidíme ve studovně časopisů, 1. patro budovy Univerzitní knihovny, kde můžete využít PC a další techniku (tisk-barevný/černobílý, kopírování a skenování). Pro nerušené studium doporučujeme studijní koutek 🙂 Ve 2. patře budovy Univerzitní knihovny pak máte k dispozici pohodové prostředí mediotéky a prostor školicího střediska. Půjčit si zde můžete audioknihy, hudební CD či vyzkoušet čtečku e-knih. Součástí mediotéky je prostor pro relax, který propojuje služby klasické studovny s příjemným prostředím pro neformální setkávání. Ve školicím středisku je k dispozici projekční a prezentační technika a 23 studijních míst vybavených notebooky. Nabízíme moderní, vybavený prostor pro Vaše aktivity, nápady a setkání. Studentům a zaměstnancům Ostravské univerzity nabízíme pronájem zdarma k nekomerčním účelům.

Těšíme se na Vaši návštěvu v Univerzitní knihovně a fakultních studovnách.

Vaše Univerzitní knihovna

Příspěvek Stěhování studovny Filozofické fakulty aneb kulový blesk přichází :) pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/stehovani-studovny-filozoficke-fakulty-aneb-kulovy-blesk-prichazi/feed/ 0
Filosofické myšlení Egona Bondyho https://alive.osu.cz/filosoficke-mysleni-egona-bondyho/ https://alive.osu.cz/filosoficke-mysleni-egona-bondyho/#respond Thu, 08 Mar 2018 21:27:18 +0000 https://alive.osu.cz/?p=19832 Katedra filozofie FF OU zve na přednášku Petra Kužela (Filosofický ústav AV ČR), která se uskuteční 12. března od 15.50 na E204 (Reální 5).

Příspěvek Filosofické myšlení Egona Bondyho pochází z OU@live

]]>

Příspěvek Filosofické myšlení Egona Bondyho pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/filosoficke-mysleni-egona-bondyho/feed/ 0
Jarní koncert https://alive.osu.cz/jarni-koncert-3/ https://alive.osu.cz/jarni-koncert-3/#respond Thu, 08 Mar 2018 09:24:33 +0000 https://alive.osu.cz/?p=19826 V úterý 20. března v 19 hodin ve studiu 1 Českého rozhlasu Ostrava

Příspěvek Jarní koncert pochází z OU@live

]]>
Fakulta umění si Vás dovoluje opětovně srdečně pozvat na druhý komorní koncert, který se bude konat tradičně v úterý, tradičně v 19 hodin a tradičně ve studiu 1 Českého rozhlasu Ostrava. 

Netradičně vystoupí i zahraniční host Gavriel Lipkind, který v současné době působí na Fakultě umění jako hostující profesor.

interpreti:

Igor Františák – klarinet (nominovaný na cenu Jantar v kategorii sólista roku za artificiální hudbu)

Gavriel Lipkind – violoncello (hostující profesor)

Martin Kasík – klavír

 

program:

Robert Schumann: Tři romance pro klarinet a klavír, op. 94

Ludwig van Beethoven: Sonáta č. 3 A dur pro violoncello a klavír, op. 69

Johannes Brahms: Trio a moll op. 114 pro klarinet, violoncello a klavír

Vstupné je dobrovolné. Abychom zajistili dostatek míst pro návštěvníky, rezervujte si prosím vstup (nikoli vstupenku), buď elektronicky na e-mailové adrese vstupenky.fu@osu.cz , nebo telefonicky na čísle 553 46 2931.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

Příspěvek Jarní koncert pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/jarni-koncert-3/feed/ 0
Smrt – věčná společnice lidstva https://alive.osu.cz/smrt-vecna-spolecnice-lidstva/ https://alive.osu.cz/smrt-vecna-spolecnice-lidstva/#respond Thu, 08 Mar 2018 08:33:13 +0000 https://alive.osu.cz/?p=19818 Katedra sociologie FF OU zve na cyklus přednášek Smrt v současné společnosti. Přednášky o proměnách vnímání smrti.

Příspěvek Smrt – věčná společnice lidstva pochází z OU@live

]]>
Smrt je pro současného člověka něco děsivého, vzdáleného a obávaného, zvláště v době, kdy je opěvováno mládí a krása. Ne vždy a všude tak tomu bylo. Čím je vlastně smrt pro dnešní společnost se pokusíme přiblížit ve čtyřech přednáškách, na smrt nahlédneme z pohledu různých oborů.

Smrt byla jinak vnímána v minulosti, jinak v Evropě, v Asii či Africe. Smrt a umírání je v moderní době odsunuta na okraj, stává se z ní tabu. Pro naše předky, stejně tak jako pro lidi z cizích kultur, byla však dalším přechodem z mnoha, který byl zařazen do smysluplného celku kulturních a náboženských významů. I v dnešní společnosti se ale vztah k smrti mění. Současný člověk nachází nové způsoby, jak se s ní vyrovnávat, mění se rituál pohřbívání, zacházení s umírajícími i její prezentace a zastoupení v umění.

vždy od 10.50, Filozofická fakulta OU, místnost E 108

  1. 3. Adam Gajdoš (FSS MUNI) – Pohřby bez obřadu

11.4. Monika Brenišínová (FF UK) – Smrt z antropologického hlediska, pojetí smrti u původních mexických kultur

17.4. Monika Brenišínová (FF UK) – Smrt a její reprezentace ve středověkém výrvarném umění

  1. 4. Ludmila Wladyniak (FSV UK) – Vizualizace smrti v současné kultuře

Stáhnout (PDF, 707KB)

 

Příspěvek Smrt – věčná společnice lidstva pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/smrt-vecna-spolecnice-lidstva/feed/ 0
Gradus ad Parnassum – festival, který nemá v kraji obdoby https://alive.osu.cz/gradus-ad-parnassum-festival-ktery-nema-v-kraji-obdoby/ https://alive.osu.cz/gradus-ad-parnassum-festival-ktery-nema-v-kraji-obdoby/#respond Tue, 06 Mar 2018 10:07:46 +0000 https://alive.osu.cz/?p=19802 Festival se věnuje klavírní tvorbě pro děti. Je určený žákům a učitelům ZUŠ a studentům Katedry klávesových nástrojů. Letošní 3. ročník byl věnovaný Iljovi Hurníkovi a Petru Ebenovi.

Příspěvek Gradus ad Parnassum – festival, který nemá v kraji obdoby pochází z OU@live

]]>
V prvních dnech měsíce února ožila opět budova Fakulty umění mimořádným ruchem. Na pozvání Katedry klávesových nástrojů přijely děti ze základních uměleckých škol Moravskoslezského kraje, jejich učitelé a řada posluchačů, kteří se chtěli blíže seznámit s klavírní tvorbou Petra Ebena a Ilji Hurníka. Toto byli hlavní protagonisté festivalu Gradus ad Parnassum, festivalu instruktivní klavírní literatury, který se stává pravidelnou součástí kulturního života kraje, jehož prezentace je součástí rozhlasového pořadu Slovo o hudbě na stanici Vltava a o jehož konání stále častěji čteme také v odborném tisku (Ostravan, Harmonie, Hudební rozhledy). Letošní 3. ročník festivalu proběhl ve dnech 2. – 3. února 2018.

Koncepce festivalu je svým způsobem ojedinělá. Programová osa prochází třemi základními body: interpretační seminář (letos vedený jedním z našich nejlepších klavíristů Martinem Kasíkem), přednášky o životě a díle skladatelů (o Ilji Hurníkovi přednášel Věroslav Němec, přednášku o Petru Ebenovi zpracovala Kateřina Vondrovicová) a koncert v Českém rozhlase. Akce je doplněná nabídkou hudebnin a návštěvou Muzea hraček pro mladé klavíristy.

Na celém konání festivalu se významně podílejí studenti Katedry klávesových nástrojů. Vedle organizační pomoci získávají nové poznatky z oblasti literatury pro klavír českých autorů, jejichž záběr obsahuje jak díla instruktivního charakteru, tak obsáhlé koncertní skladby. Během interpretačního semináře mohou studenti pozorovat metodické uchopení nastudování skladeb a konfrontovat své postupy s postupy zkušeného klavíristy a pedagoga. Z přednášek si odnášejí řadu vědomostí a zážitky z místy vskutku velmi osobních vzpomínek přednášejících. (Pan Věroslav Němec byl jedním z prvních interpretů skladeb pro čtyři ruce jak Ilji Hurníka, tak Petra Ebena, osobně je znal, paní Kateřina Vondrovicová je autorkou monografie o Petru Ebenovi, ukázala nám fotografie z archivu rodiny Ebenů atd.) Nejvýznamnější je pak pro studenty přímé účinkování na semináři a koncertě, které jim přináší nové pohledy na jejich vlastní interpretaci a také zkušenost s nahráváním v rozhlasovém studiu.

Pro případné zájemce připojuji odkaz na článek, který vyšel v Harmonii a obsahuje nejen informace o samotném festivalu a jeho historii, ale také malou recenzi interpretačních výkonů dětí, studentů i kolegů z Katedry klávesových nástrojů Jany Vondráčkové a Lukáše Michela, kteří nejen vystoupili na závěrečném koncertě, ale zároveň jsou mými neúnavnými společníky v organizaci a samotném pořádání Festivalu Graduss ad Parnassum. Již nyní se můžeme těšit na další ročník, který bude věnován Bohuslavu Martinů a Vítězslavě Kaprálové.

https://www.casopisharmonie.cz/komentare/moravskoslezske-tajemstvi-festival-gradus-ad-parnassum.html

Příspěvek Gradus ad Parnassum – festival, který nemá v kraji obdoby pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/gradus-ad-parnassum-festival-ktery-nema-v-kraji-obdoby/feed/ 0
Otevíráme dveře: Přijďte se podívat na výuku portugalštiny přímo do hodiny https://alive.osu.cz/otevirame-dvere-prijdte-se-podivat-vyuku-portugalstiny-primo-hodiny/ https://alive.osu.cz/otevirame-dvere-prijdte-se-podivat-vyuku-portugalstiny-primo-hodiny/#respond Mon, 05 Mar 2018 15:46:42 +0000 https://alive.osu.cz/?p=19794 Nekupujte zajíce v pytli a přijďte se podívat, jak se učí portugalština na Filozofické fakultě Ostravské univerzity.

Příspěvek Otevíráme dveře: Přijďte se podívat na výuku portugalštiny přímo do hodiny pochází z OU@live

]]>
V rámci celoživotního vzdělávání katedra romanistiky otevřela v loňském roce nový modul Portugalština: jazyk, reálie, kultura. Nyní se případní zájemci o studium z řad široké veřejnosti mohou podívat, jak výuka probíhá. Katedra romanistiky totiž „otevírá dveře“ všem zájemcům o studium portugalštiny.

Pokud se obáváte, že by na vysoké škole byla výuka oproti komerčním poskytovatelům příliš náročná a v rychlém tempu, stačí se přijít podívat a ověřit si, jak vlastně v rámci modulu hodiny probíhají. Zvaní jsou opravdu všichni – studenti, cestovatelé, maminky na mateřské, zaměstnanci, senioři, středoškoláci, vysokoškoláci…Modul Portugalština: jazyk, reálie, kultura je určený začátečníkům i pokročilým a případní zájemci o studium se v tomto případě nemusí omezovat věkem. Modul je otevřen opravdu každému, kdo má chuť naučit se něčemu novému.

Filozofická fakulta OU patří dlouhodobě ke špičce ve výuce jazyků. Modul je přizpůsoben individuálním potřebám zájemců z řad široké veřejnosti, není proto cílem ovládnout všechny záludnosti a detaily gramatiky, ale seznámit posluchače se základy jazyka a s kulturou portugalsky mluvicích zemí.

Dny otevřených dveří zvou především zájemce, kteří ještě neovládají základy portugalštiny, ukázkové hodiny jsou proto vedeny v českém jazyce.

Navštivte předmět Reálie, dějiny a kultura Brazílie, portugalsky mluvící Afriky a Asie, kde se v češtině seznámíte s brazilskou kulturou, s africkými i asijskými portugalsky mluvícími zeměmi.

Vždy od 17:30 hodin, Filozofická fakulta, Čs. legií 9, Ostrava, učebna E224

Středa 14.3. – Brazilská hudba. Tanec a fenomén capoeira.

Středa 21. 3. – brazilská literatura

Středa 28. 3. – dějiny Brazílie

Přijměte pozvání na tento trojboj, popřípadě na kterýkoli uvedený den. Zdarma si můžete poslechnout přednášky našich vyučujících a zjistit, zda by vás bavilo studovat portugalštinu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity.

Stáhnout (PDF, 207KB)

Příspěvek Otevíráme dveře: Přijďte se podívat na výuku portugalštiny přímo do hodiny pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/otevirame-dvere-prijdte-se-podivat-vyuku-portugalstiny-primo-hodiny/feed/ 0
Onomastický ŠRÁMEK 42. Živ(ý) potok, nebo Zyf? https://alive.osu.cz/onomasticky-sramek-42-zivy-potok-zyf/ https://alive.osu.cz/onomasticky-sramek-42-zivy-potok-zyf/#respond Mon, 05 Mar 2018 10:42:17 +0000 https://alive.osu.cz/?p=19786   Vodní toky byly v minulosti velmi důležitými orientačními objekty, které mnohdy určovaly hranice mezi zeměmi, kraji, ale i mezi městskými částmi či pozemky. Podíváme se...

Příspěvek Onomastický ŠRÁMEK 42. Živ(ý) potok, nebo Zyf? pochází z OU@live

]]>
 

Vodní toky byly v minulosti velmi důležitými orientačními objekty, které mnohdy určovaly hranice mezi zeměmi, kraji, ale i mezi městskými částmi či pozemky. Podíváme se na původ názvu ostravského Zyfu, který od sebe odděluje Ostravu-Hrabůvku a Ostravu-Hrabovou.

Podle dokladu názvu získaného ze stabilního katastru pro Moravu a Slezsko z 1. poloviny 19. století – Ziw – by mohl být název interpretován jako Živ(ý) potok – tedy potok bystrý, často se rozvodňující – ale to pouze v případě, že bychom neznali okolnosti vzniku a charakter okolní krajiny.

Strouha pojmenovaná Zyf, která tvoří hranici mezi již zmíněnými městskými částmi, vznikla jako nástroj k odvodňování pozemků již na přelomu 16. a 17. století. Jedná se tedy o uměle vytvořený odvodňovací kanál, který sváděl vodu vypouštěnou z rybníků pryč z polí.

 

Je tedy mnohem pravděpodobnější, že název Zyf vznikl úpravou původního středohornoněmeckého obecného pojmenovaní pro mokré místo či bažinatý terén s potůčkem – Seifen, které se na území České republiky vyskytuje v několika adaptacích (např. Zejf, Zajfa), než že vznikl chybným zápisem názvu Ziw / Živ(ý). Je třeba zmínit, že podobu názvu, která je již několik desítek let oficiální, silně ovlivnilo místní nářečí, a tak se ze Seife stal Zyf.

 

Zdroj: <http://geoportal.cuzk.cz/geoprohlizec/>.

 

Příště – Karlův most v Beskydech?

Příspěvek Onomastický ŠRÁMEK 42. Živ(ý) potok, nebo Zyf? pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/onomasticky-sramek-42-zivy-potok-zyf/feed/ 0