OU@live https://alive.osu.cz Živý online magazín Ostravské univerzity Wed, 20 Mar 2019 18:12:47 +0000 cs-CZ hourly 1 Sluncem zalitý Majáles se blíží mílovými kroky https://alive.osu.cz/sluncem-zality-majales-se-blizi-milovymi-kroky/ https://alive.osu.cz/sluncem-zality-majales-se-blizi-milovymi-kroky/#respond Wed, 20 Mar 2019 18:05:36 +0000 https://alive.osu.cz/?p=26003 Květen se nenese pouze ve znamení zkouškového období a státnic – už 17. května rozežene všechny chmury i neduhy tradiční Majáles se svým rozkvetlým programem!

Příspěvek Sluncem zalitý Majáles se blíží mílovými kroky pochází z OU@live

]]>
Jubilejní 25. ročník ostravského Majálesu už klepe na dveře – do diářů si rozhodně zapište 17. května 2019, protože to opravdu bude stát za to! Ani tento rok pořadatelé ze studentské organizace YOUNIE nezklamali, a připravili si pro nás opět nespočet novinek. Nejmarkantnější změnou je místo konání. Ve snaze přispět k oživení centra města se Majáles přesouvá na Slezskoostravský hrad, takže se můžete těšit na program v ještě velkolepějším a majestátnějším stylu.

Za zmínku rozhodně stojí i atraktivní grafika letošního ročníku, která doslova křičí “jaro!” – květinami posetými, rozkvetlými vstupenkami se můžete kochat i vy, v předprodeji je seženete za méně než hubičku. S koupí vstupenek moc neotálejte, mohli byste totiž přijít s křížkem po funuse! V tuto chvíli už známe letošní hvězdné obsazení a zaručeně každý si přijde na své. Vybírat budete moci celkem ze čtyř scén a více než třiceti vystupujících. A kdo vlastně zazáří pod ostravským hvězdným nebem? Mig 21, Sto zvířat, Poetika, Ventolin či Ben Cristovao, zkrátka – držte si klobouky, bude to neopakovatelná jízda!

Dny můžete začít odpočítávat už teď, protože majálesové oslavy odstartují za necelé dva týdny. Již 3. dubna nesmíte chybět u zahájení Majálesového měsíce na Masarykově náměstí, následně vás čeká nespočet rozmanitých doprovodných akcí. Nezapomeňte omrknout oficiální  událost Majáles 2019 a zůstaňte v obraze!

 

Lístky můžete zakoupit online či osobně na následujících místech:

 • Ostravské pobočky charitativního obchodu Moment
 • CøKafé (centrum města i Poruba)
 • Colliers Crossfit Ostrava

Příspěvek Sluncem zalitý Majáles se blíží mílovými kroky pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/sluncem-zality-majales-se-blizi-milovymi-kroky/feed/ 0
Registrace spuštěna! Přihlaste svou střední do bitvy O pohár Ostravské univerzity https://alive.osu.cz/registrace-spustena-prihlaste-svou-stredni-do-bitvy-o-pohar-ostravske-univerzity/ https://alive.osu.cz/registrace-spustena-prihlaste-svou-stredni-do-bitvy-o-pohar-ostravske-univerzity/#respond Tue, 19 Mar 2019 16:09:53 +0000 https://alive.osu.cz/?p=25995 Další ročník soutěže škol v Moravskoslezském kraji o ceny v hodnotě téměř 200 tisíc korun je tady! Přihlaste se a užijte si jedinečnou soutěžní show přímo na Masarykově náměstí v Ostravě.

Příspěvek Registrace spuštěna! Přihlaste svou střední do bitvy O pohár Ostravské univerzity pochází z OU@live

]]>
Vědomosti, kreativita, pohybová zdatnost a týmový duch. To jsou čtyři základní atributy, které vám mohou přinést vítězství v bitvě O pohár Ostravské univerzity, ve které se soutěží o zájezd, sportovní vybavení, praktické workshopy pro studenty i další ceny v hodnotě téměř 200 000 korun. Jak se do bitvy přihlásit krok za krokem najdete na konci tohoto článku.

Podívejte se na fotoreportáž nebo video z minulých ročníků!

Jde o velkolepou soutěžní show, která se bude konat 27. června 2019 (tedy den před vysvědčením) přímo v centru Ostravy na Masarykově náměstí. Je součástí happeningu Jsme Ostravská! (www.jsmeostravska.cz), který po bitvě pokračuje kapelami a dalším programem. Každoročně se v ní utká pět středních škol, které se do bitvy probojují z prvního výběrového kola. Některé školy se v bitvě úspěšně drží již několikátým rokem, jiné se v ní střídají. Kromě loňského vítěze (tedy Matičního gymnázia Ostrava), který má účast v následujícím ročníku automaticky zajištěnou, jsou další čtyři soutěžní školy otazníkem. Může to být třeba i vaše střední.

V bitvě soutěží šestičlenné smíšené týmy (alespoň dvě děvčata) složené ze studentů 3. ročníků (tedy ročníků před maturitou). První část bitvy prověřuje jejich vědomosti, zejména znalost souvislostí a všeobecný přehled. Druhá část dává prostor studentům popustit uzdu fantazii a prokázat kreativní myšlení a přístup. A třetí část testuje fyzickou výkonnost a pohybové nadání. Během celé bitvy ale hraje roli ještě jeden zásadní faktor – a to jsou fanoušci. Každá škola vysílá na Masarykovo náměstí své fanoušky, jejich nadšení, hlučnost, vybavení transparenty, originálními hesly, sladění do barvy školy – to všechno hraje roli a zajišťuje týmu další plusové body, které mohou i rozhodnout o výsledku celé bitvy.

A proto pokud i vy máte na střední dobrou partu, která chce táhnout za jeden provaz, neváhejte ani minutu a přihlaste se! Zde najdete podrobný návod, jak na to:

 1. Potřebujete souhlas vedení: Budete reprezentovat svou školu, samozřejmě je nutné, aby o tom vedení školy vědělo. Ze všeho nejdříve tedy zjistěte, zda je vedení vaší školy této akci nakloněno (aby ne, vždyť můžete svou střední proslavit v celém Moravskoslezském kraji!), jestli uvolní 6 soutěžících a ideálně několik tříd (nebo rovnou celou školu, jako to dělají ty největší hvězdy) fanoušků. Pokud bude souhlasit, máte dveře otevřené!
 2. Sežeňte garanta z řad učitelů: Bitva probíhá z velké části v době vyučování, proto je nutné, aby s vámi na Masarykovo náměstí dorazil i doprovod, tedy někdo z učitelů. Obvykle jde o výchovné poradce nebo třídní učitele, ale může to být kterýkoli váš oblíbený učitel, který se s vámi do toho ponoří. Je důležité mu říct, že z této akce pro něj nevyplývají žádné povinnosti, jen vás (soutěžící studenty i fanoušky) na Masarykovo náměstí jako zástupce vaší školy dovede jako doprovod. Případně vám taky může pomoci s přípravami na bitvu, při komunikaci s vedením školy i dalšími učiteli.
 3. Bez přihlášky ani ránu: Potřebujeme o vás vědět, proto pokud o účast v bitvě stojíte, stáhněte si přihlášku (najdete ji na konci tohoto příspěvku), vyplňte všechny údaje, nechte podepsat vedením školy a pošlete elektronicky na adresu andrea.wantulova@osu.cz (Andrea Wantulová je organizátorka bitvy a hlavní kontaktní osoba pro všechny soutěžící i vedení školy). Přihlášku zašlete nejpozději do konce května 2019!
 4. Ukažte, že jste nejlepší: V bitvě je místo jen pro pět týmů, takže abyste se dostali do samotné arény (tedy přímo na podium na Masarykovo náměstí), musíte pro to ještě něco udělat: natočit motivační video, kterým prokážete týmového ducha na své škole – tedy že jste správným týmem pro bitvu. Zapojte co nejvíce lidí z vaší školy a natočte video, kterým ohromíte porotu. Letošní ročník bitvy bude provázet téma svobody, jejího hledání, nacházení i ztrácení, a právě svoboda (ať už z jakéhokoli úhlu pohledu) by měla být pojící linkou vašeho videa. Na vašem videu budeme hodnotit zejména nasazení a originalitu. Video nahrajte na YouTube a odkaz na něj pošlete ideálně rovnou s přihláškou do konce května na andrea.wantulova@osu.cz.
 5. Vyčkejte výsledků poroty: Následně zasedne porota, která bude videa anonymně hodnotit a přidělovat jim body za originalitu pojetí, celkovou myšlenku (ať už vsadíte na humor nebo hloubku), nasazení školy a náročnost zpracování. Do bitvy postoupí celkem 4 týmy s nejvyšším počtem bodů (jedno místo v bitvě patří každoročně vítězi předchozího ročníku). Jestli jste se probojovali až do samotné bitvy O pohár Ostravské univerzity se dozvíte v prvním červnovém týdnu.
 6. Příprava na bitvu: A jakmile patřičně oslavíte úspěch z prvního kola, je čas se připravit na druhé kolo, tedy na samotnou bitvu O pohár Ostravské univerzity. A tady začíná legrace. Zburcujte celou školu, přemluvte učitele výtvarky, abyste hodiny věnovali přípravě transparentů a maskotů (pro účely bitvy dostanete vlastní barvu vaší školy), vymyslete v češtině hesla a zkuste je v hudebce zhudebnit, přesvědčte učitele a vedení, aby na Masarykovo náměstí poslali co největší počet fanoušků, domluvte se na pravidelném vysílání ve vašem školním rozhlasu, vytapetujte školu plakáty, zapojte všechny, od prváků až po maturanty – zkrátka využijte všech dostupných prostředků k tomu, aby o bitvě celá škola věděla, aby se všichni těšili, až vás budou moci povzbuzovat přímo na podiu na Masarykově náměstí. Dostat se do bitvy je totiž velká čest a prestiž pro celou školu. Připravit se může také šestičlenný tým – třeba tím, že začne pracovat na své fyzičce, zopakuje si co nejvíce informací týkajících se tématu svobody v Česku i v celém světě a začne trénovat také svou pravou hemisféru, aby vám to pálilo i u kreativní části bitvy.
 7. Samotná bitva: Pak už zbývá jediné: přijít 27. června na Masarykovo náměstí s hromadou barevně sladěných a transparenty vybavených fanoušků, vydat ze sebe maximum na podiu i pod ním a sbírat co nejvíce bodů ve všech disciplínách. Ale nebojte se, vítěz nebere vše. Každý účastník bitvy se může těšit na hodnotné ceny za své výkony a odvahu.

Dosud se bitvy O pohár Ostravské univerzity zúčastnily tyto školy: Matiční gymnázium, Jazykové gymnázium Pavla Tigrida, Wichterlovo gymnázium, Gymnázium Hrabůvka, SŠ waldorfská, gymnázium EDUCAnet i GSOŠ Frýdek-Místek. Vrátí se letos do bitvy staří gladiátoři, nebo se můžeme těšit na svěží vítr? Je to hlavně na vás, studentech.

Přihláška do bitvy O pohár Ostravské univerzity 2019:

Stáhnout (DOCX, 2.67MB)

Příspěvek Registrace spuštěna! Přihlaste svou střední do bitvy O pohár Ostravské univerzity pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/registrace-spustena-prihlaste-svou-stredni-do-bitvy-o-pohar-ostravske-univerzity/feed/ 0
Přednášet na vysoké škole byl můj sen https://alive.osu.cz/prednaset-na-vysoke-skole-byl-muj-sen/ https://alive.osu.cz/prednaset-na-vysoke-skole-byl-muj-sen/#respond Tue, 19 Mar 2019 09:24:27 +0000 https://alive.osu.cz/?p=25991 Na splnění svého snu musela prof. Nina Pavelčíková čekat dlouhých třicet let. Letos v dubnu slaví osmdesátiny. Zažila válku, kolektivizaci, bezpráví, nadšení šedesátých let, normalizaci…

Příspěvek Přednášet na vysoké škole byl můj sen pochází z OU@live

]]>
V roce 1995 nastoupila na ostravskou katedru historie, kde aktivně působí dodnes. V letošním roce vydá Filozofická fakulta knižně její paměti. Můžeme se těšit na poutavé vyprávění plné vtipných příhod a vzpomínek s reflexí profesionálního historika.

Jaké bylo učit v padesátých letech dějepis?

Velice záhy jsem zjistila, že dějepis nemohu učit tak, jak bych si představovala. Některá témata byla během padesátých let tabuizovaná do té míry, že se o nich vůbec nemluvilo. Dějiny Československa se například přednášely jako dějiny KSČ. Už během studia bylo velice obtížné dostat se k nějaké relevantní literatuře, ale až jako učitelka na základní škole jsem plně pochopila, že nejsem schopná pokračovat ve výuce dějepisu, protože už v té době jsem byla silně protikomunisticky založená.

Kolektivní nadšení padesátých let vás minulo?

Během své poměrně divoké puberty jsem byla nadšenou komunistkou, což byla spíše taková opozice vůči rodičům, ale velice rychle jsem vystřízlivěla. Poměrně intenzivně jsem prožila poslední etapu kolektivizace na vesnicích, což mě velmi zasáhlo. Byla jsem svědkem strašného chování vůči rolníkům, to v mých očích vyvrcholilo v roce 58, kdy jsem byla doslova zhnusena. Nedokázala jsem vůbec vyučovat dělnické hnutí, takže jsem výklad ukončila někdy na začátku 19. století a některým dějinným etapám jsem se záměrně zcela vyhýbala. Dlouhodobě bych si to ale nemohla dovolit. Velice jsem proto uvítala, když mi krajan z Lipova Bedřich Čerešňák, který v Brně vyučoval na katedře historie, navrhl, abych se přihlásila do konkurzu na místo historika do Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně (tehdy Gottwaldova). Věděla jsem, že se jako historik v muzeu mohu realizovat, proto jsem uvítala, když mě přijali. V muzeu jsem pak působila od roku 63 do roku 66 a velmi ráda na to období vzpomínám.

Tam začala ta skutečná práce historika?

V muzeu mě velmi ovlivnil Josef Přikryl, už v té době se zabýval orální historií, o které se ještě moc nemluvilo. On mě naučil pracovat s historickými prameny a práce v muzeu se pro mě stala tou pravou školou, ačkoli v té době jsem už dálkově studovala historii na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně (dnešní Masarykově univerzitě) v Brně. U dálkového studia se tolik neřešil můj původ, bylo pro mě jednodušší se tam dostat. Josef Přikryl mě opravdu hodně naučil a také mě ovlivnil při volbě tématu mé diplomové práce, což bylo Odboj na Zlínsku v letech 1938 – 1941. On sám se zabýval mimo jiné partyzánským hnutím v Beskydech a na Zlínsku, měl velmi zajímavé názory a přístupy. Později mě kolegové z muzea přesvědčili, ať se ucházím o místo historika ve Slezském ústavu v Opavě, kde jsem uspěla a zabývala se obdobím druhé světové války.

V sedmdesátých letech jste ale ústav musela nedobrovolně opustit. Proč?

V roce 1968 jsem měla těsně před obhajobou kandidatury věd, splnila jsem všechny zkoušky a napsala i kandidátskou práci. Jenže obhajoby prací byly po 21. srpnu pozastaveny. Po roce 68 mě vyloučili z KSČ a při následných prověrkách v roce 70 jsem uvedla, že nesouhlasím se „vstupem“ vojsk Varšavské smlouvy na území Československa. Nakonec jsem přišla o práci a byla nějakou dobu nezaměstnaná. Nesměla jsem publikovat a novou smlouvu se mnou neuzavřeli. Po mateřské jsem si sama sehnala práci v Sigmě Opava.

Přemýšlíte někdy nad tím, jak by se váš život ubíral, kdybyste mohla pokračovat ve své práci?

Mým cílem a životním snem bylo přednášet na vysoké škole. Měla jsem kontakty na Ostravu a Milana Myšku. Snažila jsem se dostat do Ostravy na Pedagogický institut, ale nakonec kvůli politickým postojům vyhodili i Milana Myšku, takže tím jsem přišla i já o možnost nastoupit na pozici vysokoškolského pedagoga.

Říkáte, že učit na vysoké škole byl váš sen. Dalo by se říct, že po roce 90 jste si sen splnila? Naplnila ta práce vaše očekávání, nepřišlo nějaké zklamání?

Určitě naplnila a obohatila na nejvyšší míru, jakou si lze představit. Samozřejmě, že jsou dílčí zkušenosti, které nejsou úplně příjemné, ale jsou to spíše drobnosti. Jsem bytostný optimista, takže tyhle věci jsem vždy přešla. Čeho si nesmírně považuji a myslím, že mám na tom také jistou zásluhu a dobrý pocit, že v těch 10 letech působení v čele katedry se mi dařilo udržovat dobré vztahy mezi lidmi. Za celou dobu nedošlo na pracovišti k žádnému vážnějšímu konfliktu, k ničemu, co by narušilo harmonii, a to přesto, že jsme zde na katedře velmi rozdílné osobnosti.

Bohužel ale vnímám zhoršující se úroveň studentů i zájem o studium z jejich strany, ale možná je to jenom náš dojem. Neprojevují zájem o některé předměty, které v devadesátých letech byly na vrcholu, jako jsou třeba národnostní otázky, romská problematika a další.

Přečíst celý rozhovor

Příspěvek Přednášet na vysoké škole byl můj sen pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/prednaset-na-vysoke-skole-byl-muj-sen/feed/ 0
VI. ročník interpretačních kurzů v oboru housle https://alive.osu.cz/vi-rocnik-interpretacnich-kurzu-v-oboru-housle/ https://alive.osu.cz/vi-rocnik-interpretacnich-kurzu-v-oboru-housle/#respond Mon, 18 Mar 2019 12:25:05 +0000 https://alive.osu.cz/?p=25984 Lektorem kurzů bude český houslový virtuóz prof. Ivan Ženatý

Příspěvek VI. ročník interpretačních kurzů v oboru housle pochází z OU@live

]]>
Katedra strunných nástrojů Fakulty umění Ostravské univerzity si Vás dovoluje pozvat na VI. ročník interpretačních kurzů v oboru housle, který se uskuteční ve dnech 15. – 17. dubna 2019 na  Fakultě umění (Sokolská tř. 17, Ostrava)

Lektorem kurzů bude český houslový virtuóz a hudební pedagog prof. Ivan Ženatý, www.ivanzenaty.com

Kurzy jsou určeny pro žáky a pedagogy základních uměleckých škol a pro studenty konzervatoří a vysokých uměleckých škol.

Individuální lekce (60 min): 300,-Kč

Přihlášku naleznete v galerii. Přihlášku zašlete mailem na adresu: michaela.weimann@osu.cz.

Uzávěrka přihlášek je 10. dubna 2019.

Těšíme se na vás!

Katedra strunných nástrojů

Příspěvek VI. ročník interpretačních kurzů v oboru housle pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/vi-rocnik-interpretacnich-kurzu-v-oboru-housle/feed/ 0
Koncert pro violoncello a klavír https://alive.osu.cz/koncert-pro-violoncello-a-klavir/ https://alive.osu.cz/koncert-pro-violoncello-a-klavir/#respond Mon, 18 Mar 2019 10:17:17 +0000 https://alive.osu.cz/?p=25979 21. března 2019 v 18 hodin v prostorách obřadní síně Slezskoostravské radnice

Příspěvek Koncert pro violoncello a klavír pochází z OU@live

]]>
Fakulta umění Ostravské univerzity si Vás dovoluje srdečně pozvat na koncert 21. března 2019 v 18 hodin do prostor obřadní síně Slezskoostravské radnice.
Na violoncello zahraje uznávaný český violoncellista Tomáš Jamník za klavírního doprovodu vynikající Renáty Ardaševové.

Zazní skladby od Antonína Dvořáka, Johannese Brahmse, Roberta Schumanna a Bohuslava Martinů.

Vstupné je 0,-Kč.
Rezervace míst na e-mailové adrese michaela.weimann@osu.cz

Těšíme se na vás!

Tomáš Jamník
(*1985, Praha) je český violoncellista, v současnosti žije v Berlíně. V roce 2006 zvítězil na mezinárodní soutěži Pražské Jaro, kde obdržel řadu dalších zvláštních cen, včetně Ceny Českého rozhlasu, Ceny Olega Podgorného, Ceny Nadace Gideona Kleina, Ceny Nadace Pro Harmonia Mundi a Ceny Nadace Život Umělce. Stal se též finalistou a držitelem zvláštní ceny na soutěži Pierre Fourniere Award 2011 v Londýně. Je uměleckým vedoucím Akademie komorní hudby a uměleckým ředitelem Ševčíkovy akademie. V roce 2016 spustil projekt Vážný zájem na podporu domácích koncertů vážné hudby, který úspěšně vyhledává nové publikum vážné hudby. V sezóně 2019/20 čeká Tomáše velký Dvořákovský projekt. V rámci něj bude rekonstruovat a veřejně provede téměř neznámý Dvořákův violoncellový koncert A dur na festivalu Dvořákova Praha. Také se ujme jeho nové edice tohoto koncertu pro nakladatelství Bärenreiter. Pro firmu Supraphon natočí kompletní dílo Antonína Dvořáka pro violoncello a klavír.
Tomáš hraje na nástroj Lorenzo Storioni z roku 1784 laskavě zapůjčený ze sbírky pana Aleše Voverky.

Příspěvek Koncert pro violoncello a klavír pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/koncert-pro-violoncello-a-klavir/feed/ 0
Česko-německé kulturní dny startují https://alive.osu.cz/cesko-nemecke-kulturni-dny-startuji/ https://alive.osu.cz/cesko-nemecke-kulturni-dny-startuji/#respond Mon, 18 Mar 2019 08:30:22 +0000 https://alive.osu.cz/?p=25976 Od 20. března do konce května se koná v klubu Atlantik 9. ročník Česko-německých dnů v Ostravě. Naskýtá se jedinečná šance seznámit se s tím nejnovějším a nejzajímavějších z kultury německy mluvících zemí.

Příspěvek Česko-německé kulturní dny startují pochází z OU@live

]]>
I letos je spolupořadatelem festivalu katedra germanistiky FF OU. Česko-německé kulturní dny odstartuje audiovizuální projekce rakouského umělce Maria Rotta, který spolupracuje s Kunsthistorickým muzeem ve Vídni i se světovými značkami jako je Renault nebo Nike, pro něž navrhuje. Je všestranným inspirativním umělcem, jenž nezná hranice mezi designem, architekturou a módou. Jeho umělecká díla mají silný vizuální charakter, Rott sází na digitální úpravu fotografií, tiskovou postprodukci a optimalizaci. Součástí programu bude do češtiny tlumočená beseda. Začínáme ve středu 20. 3. v 18 hodin v Klubu Atlantik.

Přesně za týden (27. 3.) bude následovat snímek Toni Erdmann, který je dílem mladé německé režisérky, scénáristky a producentky Maren Ade. Autorčin v pořadí třetí snímek si z letošní hlavní soutěže v Cann vysloužil Cenu Fipresci, která se uděluje soutěžním filmům považovaným za přínosné.

V měsíci dubnu pokračuje festival řadou dalších akcí. K vidění budou nejnovější německé filmy, zájemci si mohou otestovat, jak dobře znají naše německy mluvící sousedy nebo je připravena tematická procházka s Lenkou Kocierzovou po stopách zmizelých židovských obyvatel Ostravy. Festival se koná za finanční podpory Magistrátu města Ostrava a MOaP. Aktuální informace o programu naleznete na facebooku Ostrau Der Kulturpunkt Festival.

Příspěvek Česko-německé kulturní dny startují pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/cesko-nemecke-kulturni-dny-startuji/feed/ 0
Stávající i budoucí absolventi, získejte ODISku na rok zdarma! https://alive.osu.cz/stavajici-i-budouci-absolventi-ziskejte-odisku-na-rok-zdarma/ https://alive.osu.cz/stavajici-i-budouci-absolventi-ziskejte-odisku-na-rok-zdarma/#respond Sun, 17 Mar 2019 19:08:01 +0000 https://alive.osu.cz/?p=25967 Absolventi, zbystřete! Moravskoslezský kraj aktivně podporuje zaměstnaneckou mobilitu, v rámci které můžete získat ODISku na celý rok zdrama - pokud jste z Havířova, Karviné či Orlové, čtěte dále!

Příspěvek Stávající i budoucí absolventi, získejte ODISku na rok zdarma! pochází z OU@live

]]>
Moravskoslezský kraj se dlouhodobě snaží zastavit vyprazdňování Havířova, Karviné a Orlové, a proto přišel s projektem Zaměstnanecká mobilita, který by měl motivovat především mladé lidi k setrvání v těchto oblastech a zároveň jim usnadnit dojíždění z domova do zaměstnání. Zájemci, kteří splňují níže uvedené podmínky, mají možnost obdržet ODIS kartu na celý rok zdarma. Pokud jste nebo brzy budete absolventy střední či vysoké školy, pak je tato výzva určena právě vám!

Jaké podmínky tedy musíte splňovat?

 • Jste hlášeni trvalým bydlištěm v Havířově, Orlové či Karviné.
 • Denní studium na střední, vyšší odborné či vysoké škole jste ukončili před méně než 1 rokem.
 • Je nutné, abyste současně byli zaměstnáni na pracovní smlouvu (částečný či celý úvazek).

Podrobné informace o tom, jaké dokumenty je potřeba doložit, naleznete zde. Pokud si nejste jisti, zda-li máte na ODIS kartu zdarma nárok, můžete se informovat prostřednictvím mailu mobilita@msid.cz či na tel. +420 770 194 950.

Projekt Zaměstnanecká mobilita je určen taktéž zaměstnancům ve zdravotnictví či novým obyvatelům Havířova, Karviné nebo Orlové, kteří se zde přestěhovali z jiných měst v rámci České republiky nebo z cizí země. Více informací opět naleznete na oficiálních stránkách Moravskoslezského kraje.

Příspěvek Stávající i budoucí absolventi, získejte ODISku na rok zdarma! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/stavajici-i-budouci-absolventi-ziskejte-odisku-na-rok-zdarma/feed/ 0
Filda baví středoškoláky https://alive.osu.cz/filda-bavi-stredoskolaky/ https://alive.osu.cz/filda-bavi-stredoskolaky/#respond Fri, 15 Mar 2019 13:35:46 +0000 https://alive.osu.cz/?p=25963 Katedra sociologie každoročně pořádá pro středoškoláky Sociologické dny. O některé přednášky byl ze strany maturantů tak vysoký zájem, že kapacita učeben nestačila. Sociologové proto vyrazili přímo na střední školy.

Příspěvek Filda baví středoškoláky pochází z OU@live

]]>
Největší zájem projevovali středoškoláci o seminář Assessment Centrum, kde si sami mohli vyzkoušet, čím prochází uchazeč o zaměstnání. Nejde o to připravit středoškoláky na trh práce, většina z nich míří na vysoké školy, ale především jim umožnit najít v sobě silné stránky, odhalit znalosti a kompetence, které jsou dnes žádané a ukázat, jak tyto dovednosti prohlubovat. Smysl semináře nejlépe vystihuje Veronika: „V semináři jsem se o sobě dozvěděla něco nového, ale také se mi potvrdilo, kde mě tlačí bota.“

Ani další studenti neskrývali nadšení. „Zjistili jsme, jakou funkci bychom měli ve skupině zastávat. Navíc se nejednalo pouze o teoretický výklad, ale měli jsme možnost seznámit se i s dotazníkem z praxe. Seminář hodnotím velice kladně a určitě bych uvítala jeho pokračování,“ dodává Anežka.

Seminář se konal v rámci Humanitního týdne, který pořádalo Matiční gymnázium a za Filozofickou fakultu jej navštívili vyučující katedry sociologie dr. Lucie Dokoupilová a dr. Marek Schneider, kteří shodili mýtus o zdlouhavých teoretických přednáškách. „Seminář hodnotím jako skvělý začátek Týdne humanitních věd ve škole. Seminář byl velice poutavý a nenapadá mě žádná věc, kterou bych mohl vytknout. Přednášející byli velmi milí a vtipní,“ napsal po skončení semináře Filip a jeho spolužák Marek doplňuje: „Čekal jsem něco jiného, možná nudnou přednášku, nábor na VŠ…., ale nakonec jsem byl příjemně překvapen.“

Příspěvek Filda baví středoškoláky pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/filda-bavi-stredoskolaky/feed/ 0
Antika se nás stále dotýká https://alive.osu.cz/antika-se-nas-stale-dotyka-7/ https://alive.osu.cz/antika-se-nas-stale-dotyka-7/#respond Thu, 14 Mar 2019 11:43:29 +0000 https://alive.osu.cz/?p=25958 Srdečně zveme všechny zájemce z řad studentů, pedagogů a ostatních univerzitních pracovníků na další setkání tohoto cyklu, jehož hlavním cílem je hledání kořenů naší evropské civilizace....

Příspěvek Antika se nás stále dotýká pochází z OU@live

]]>
Srdečně zveme všechny zájemce z řad studentů, pedagogů a ostatních univerzitních pracovníků na další setkání tohoto cyklu, jehož hlavním cílem je hledání kořenů naší evropské civilizace.

Setkání se opět uskuteční v příjemném prostředí hudebního sálu KMO v úterý 19. března 2019 v 16 hodin. Podrobnější informace naleznete v přiloženém letáku.

Děkujeme za vaši přízeň.

Stáhnout (PDF, 477KB)

Příspěvek Antika se nás stále dotýká pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/antika-se-nas-stale-dotyka-7/feed/ 0
III. ročník mezinárodních interpretačních kurzů v oboru VIOLONCELLO https://alive.osu.cz/iii-rocnik-mezinarodnich-interpretacnich-kurzu-v-oboru-violoncello/ https://alive.osu.cz/iii-rocnik-mezinarodnich-interpretacnich-kurzu-v-oboru-violoncello/#respond Wed, 13 Mar 2019 11:57:38 +0000 https://alive.osu.cz/?p=25946 Účastníci se mohou hlásit do 19. března 2019.

Příspěvek III. ročník mezinárodních interpretačních kurzů v oboru VIOLONCELLO pochází z OU@live

]]>
V pořadí III. ročník mezinárodních interpretačních kurzů v oboru violoncello pořádá Fakulta umění Ostravské univerzity ve dnech 21. – 22. března 2019.

Lektory kurzů budou:

Michaela Fukačová (DN) http://www.fukacova.com/index.php

Tomáš Jamník http://www.tomasjamnik.cz/biography.php

Jiří Hanousek https://fu.osu.cz/jiri-hanousek/14285/#1-zakladni

Zpestřením kurzů bude přednáška violoncellisty Tomáše Jamníka na téma „Otakar Ševčík – Škola smyčcové techniky op. 2“ a koncert Tomáše Jamníka za doprovodu klavíristky Renáty Ardaševové dne 21.3. v 18 hodin v v přívětivých prostorách obřadní síně Slezskoostravské radnice.

Pro více informací o kurzech, programu a přihlášce navštivte stránky Fakulty umění: https://fu.osu.cz/ksn/23316/3-rocnik-interpretacnich-kurzu-v-oboru-violoncello/

Těšíme se na Vás!

Příspěvek III. ročník mezinárodních interpretačních kurzů v oboru VIOLONCELLO pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/iii-rocnik-mezinarodnich-interpretacnich-kurzu-v-oboru-violoncello/feed/ 0
Katedra matematiky finišuje s přípravou dalšího ročníku prestižní soutěže https://alive.osu.cz/katedra-matematiky-finisuje-s-pripravou-dalsiho-rocniku-prestizni-souteze/ https://alive.osu.cz/katedra-matematiky-finisuje-s-pripravou-dalsiho-rocniku-prestizni-souteze/#respond Mon, 11 Mar 2019 15:41:19 +0000 https://alive.osu.cz/?p=25931 Do Ostravy znovu zamíří matematická elita z celého světa. Přírodovědecká fakulta bude od 27. do 30. března hostit další ročník Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka.

Příspěvek Katedra matematiky finišuje s přípravou dalšího ročníku prestižní soutěže pochází z OU@live

]]>
Už po 29. tak naše Katedra matematiky uvítá desítky talentovaných vysokoškolských studentů z různých koutů světa. Vedoucí katedry doc. RNDr. Jan Šustek, Ph.D., teď se svým týmem finišuje s přípravami.

Jak moc se těšíte na letošní ročník?

Hodně! Zatím je ten letošní ročník trochu začarovaný a měli jsme hodně technických problémů. Potíže byly hlavně s registrací soutěžících na našem webu. Věřím ale, že se to obrací k lepšímu.

Neobáváte se nižšího počtu přihlášených?

Zatím to i přes ty problémy nevypadá špatně. Během pár dnů po spuštění registrace se nám přihlásilo zhruba 70 lidí, a to číslo se pořád zvyšuje. Teď máme nějakých 106 přihlášek a zájemci se můžou hlásit až do konce tohoto týdne. Když bude kolem 150 soutěžících a 40 členů poroty, tak by to mohlo být v pohodě.

Jak velké jméno dnes soutěž má?

Troufám si tvrdit, že má dost velký zvuk. Sjíždějí se nám tady soutěžící z celé Evropy a v posledních letech také z dalších koutů světa. Když se pak studenti hlásí na doktorské studium, často si účast v naší soutěži píší do životopisu, na což slyší nejen univerzity.

Musela za těch téměř 29 let soutěž projít nějakou proměnou?

Když si vzpomenu, jaké to bylo v době, kdy jsem byl jedním ze soutěžících, tak je to celkem skok. V počátcích se vše zpracovávalo ručně, což je dnes nemyslitelné. Hodně jsme zapojili počítače, které nám pomáhají i s opravami a vyhodnocováním. Snažíme se být moderní a dělat i něco pro soutěžící, kterým třeba v průběhu nabízíme přednášky předních matematiků.

Jaký přínos má soutěž pro katedru matematiky?

Myslím, že je to pro nás velká reklama. Kromě toho nám přináší soutěž kontakty, které se hodí třeba když potřebujeme něco řešit v zahraničí. Pomáhá nám také s navázáním mezinárodní spolupráce, která pak může přerůst třeba ve výměnu studentů v rámci Erasmu. Kromě toho se kontakty v zahraničí hodí, když potřebujeme přeložit nějaké články do angličtiny.

Jak vzpomínáte na dobu, kdy jste byl aktivním soutěžícím?

Je to sice už hodně dávno, ale když si na to vzpomenu, tak to bylo dobré. Započítal jsem si a jako student jsem se navíc ulil ze školy (smích)

Role pořadatele už asi tak pohodová není?

Nevydechneme si, jsme vším docela zavalení. Abych řekl pravdu, celkem se i těším, až letošní ročník dotáhneme do konce a zajdeme si s kolegy po slavnostním vyhlášení na sodovku.

Co jste letos pro soutěžící připravili?

Tak jako v minulosti to budou čtyři příklady, které vybere porota až těsně před startem soutěže ze zaslaných návrhů od jednotlivých zúčastněných univerzit. Určitě to bude jako vždy vyvážené. Od těžkých a středně těžkých úloh až k nějaké té lehčí. Jde nám totiž také o to, aby účastníci posbírali nějaké body a měli i nějakou radost ze soutěže. Nechceme, aby z Ostravy odjížděli naštvaní a bez jediného bodu, ale zároveň potřebujeme najít toho nejlepšího. Kvůli těm problémům s registrací jim jako takové bolestné navíc nabídneme přednášky Pawla Gladkeho z Katowic a Viléma Nováka z našeho Ústavu pro výzkum a aplikaci fuzzy modelování.

Jak velký boj mezi soutěžícími očekáváte?

Matematici jsou samozřejmě hodně soutěživí, takže jsem sám zvědavý na výsledky. Celá akce má ale také společenský přesah, kdy soutěžící naváží nové kontakty, které se jim třeba v budoucnu můžou hodit.

Zmínil jste roli porotců. Jak složitá bude?

Není zrovna jednoduchá. Porotci nejprve vybírají ty příklady, a pak mají takový skrytý úkol, který moc na první pohled není vidět. Musí zadání v angličtině společnými silami doladit natolik, aby bylo všechno jasné. Často tak řeší třeba i jediné slovíčko. Kromě toho musejí vše samozřejmě vyhodnotit. Sem tam tak připomínají luštitele hieroglyfů, protože na krasopis soutěžící moc nedají.

Více informací a možnost registrace zde

 

 

 

 

 

 

Příspěvek Katedra matematiky finišuje s přípravou dalšího ročníku prestižní soutěže pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/katedra-matematiky-finisuje-s-pripravou-dalsiho-rocniku-prestizni-souteze/feed/ 0
Ande Nesmith: Doufám, že Ostravská univerzita bude hostit co nejvíce z nás (část druhá) https://alive.osu.cz/ande-nesmith-doufam-ze-ostravska-univerzita-bude-hostit-co-nejvice-z-nas-cast-druha/ https://alive.osu.cz/ande-nesmith-doufam-ze-ostravska-univerzita-bude-hostit-co-nejvice-z-nas-cast-druha/#respond Mon, 11 Mar 2019 09:01:14 +0000 https://alive.osu.cz/?p=25864 Pokračování rozhovoru s Fulbright stipendistkou dr. Ande Nesmith o rozdílech Ostravy a Minnesoty a zkušenostech z Ostravské univerzity.

Příspěvek Ande Nesmith: Doufám, že Ostravská univerzita bude hostit co nejvíce z nás (část druhá) pochází z OU@live

]]>
Dr. Ande Nesmith je docentkou na University of St. Thomas v Minnesotě, USA. Titul Ph.D. získala v oboru sociální péče a její výzkumné zájmy zahrnují problematiku dospívajících v pěstounské péči, environmentální spravedlnost, zapojování vysokoškolských studentů do výzkumu a využití technologií k podpoře sociálně znevýhodněných mladých lidí a dospívajících. Dr. Nesmith byla vybrána pro Fulbrightův grant, aby rozšířila svůj výzkum do České republiky. V rámci tohoto stipendia spolupracuje s Fakultou sociálních studií na Ostravské univerzitě.

O životě v Ostravě

Jak hodnotíte svůj dosavadní pobyt v Ostravě?

Mám Ostravu ráda a svou lásku k městu sdílím se všemi Američany, které znám, a stejně tak se všemi Čechy, kteří tady nebyli. Ostrava možná má pověst zastaralého průmyslového města bez velké kultury s nečistým prostředím, ale nic nemůže být pravdě vzdálenější. Ano, v zimě jsem zažila několik dní se zhoršeným stavem ovzduší, ale jinak jsem v Ostravě objevila nesčetně krásných věcí. Cyklistické stezky, nedaleké hory, vysoce rozvinutou uměleckou a hudební scénu a vynikající jídlo.

 • Na kterém místě se vám líbilo nejvíce?

Byl jsem v tolika muzeích a na tolika historických památkách, koncertech, hrách a operách, že to ani nedokážu spočítat. Nejhezčí zážitek mám z Vánoc, kdy jsem pozvala svou rodinu do Ostravy. Zdejší vánoční trh byl nádherný a opravdu nám nechyběla turistická bláznivost Prahy. Fascinující jsou Dolní Vítkovice, nikdy jsem neviděla nic podobného. Vzala jsem tam několik amerických návštěvníků a všichni říkají, že je to vrchol jejich ostravské návštěvy.

Na exkurzi v Dolní oblasti Vítkovice.

 • V USA žijete v aglomeraci Minneapolis-Saint Paul, která má 3,5 milionů obyvatel. Jaký je oproti tomu život v Ostravě s necelými 300 tisíci lidmi?

V některých ohledech je to velmi podobné, protože Minneapolis a St. Paul se skládají z mnoha malých čtvrtí, podobných zdejším sousedstvím. Stejně jako v Ostravě mým městem protéká řeka. Nicméně, protože jsme větší, máme k dispozici více možností. To obnáší více velkých akcí a více obchodních oblastí. V USA je vše dražší a více přeplněné. Ostravu považuji za perfektní kombinaci, která nabízí spoustu aktivit, aniž by trpěla zvýšeným provozem.

 • Je ještě něco, co vás v Ostravě mile překvapilo?

Miluju zdejší pocit bezpečí. V USA není vhodné chodit venku po setmění, obzvlášť když jste žena a obzvlášť proto, že spousta lidí u sebe nosí zbraň. Kromě toho na mě v Ostravě zapůsobil způsob hromadné dopravy. Přiložím bankovní kartu a můžu jezdit všemi prostředky, jak snadné! To je mnohem jednodušší než v Minneapolisu. Podobně nadšena jsem byla z meziměstských vlaků, je jich tolik a jsou cenově dostupné. Pokud chci zážitek z velkého města, je snadné se dostat do Brna nebo dokonce do Prahy. Spojené státy jsou oproti tomu tak obrovské, že není reálné cestovat do různých oblastí a náklady jsou nesnesitelné.

S dcerou při návštěvě Vyšehradu.

 • Jak jste spokojena se zkušeností na Ostravské univerzitě?

Na Fakultě sociálních studií jsou na mě všichni laskaví a příjemní. Mile překvapena jsem byla, když krátce po mém příjezdu univerzita organizovala společenskou událost v galerii Plato. Večeře a zábava proběhly v rodinném stylu a já oceňuji úsilí takhle budovat komunitu. Prostředí bývalého Bauhausu bylo umělecké a velmi se mi tam líbilo.

 • Je naopak něco, co byste na Ostravské univerzitě vylepšila?

 Překvapila mě knihovna, alespoň ta v blízkosti budovy FSS. Asi na tom není nic špatného, ale je tam jiná atmosféra, než jsem zvyklá. Na amerických univerzitních knihovnách studenti studují hromadně ve skupinách, užívají si navzájem svou společnost a mají volný přístup k většině materiálů. Prostory knihoven jsou záměrně zařízeny pohodlně a na hlavním patře nemusí být studenti potichu. Jsou to živá místa, knihovny slouží pro budování komunity mezi studenty. Když jsem navštívila zdejší knihovnu, byla jsem překvapená, že ve studovně musí být studenti potichu a že knihy se objednávají předem. Nelze chodit mezi regály a volně si jimi listovat. Když jsem se ptala studentů, kam chodí společně studovat, řekli, že se učí sami doma. To je pro mě úplně jiný druh kultury.

Na výletě ve Štramberku.

Porovnání Česka a USA

 • Jak se vypadá oblast sociální práce v České republice a v USA?

Vzdělávání sociálních pracovníků, učební osnovy a očekávání studentů jsou v obou zemích podobné. V obou zemích je důraz na děti, rodiny a sociální spravedlnost pro okrajové skupiny obyvatelstva jakými jsou stárnoucí lidé, chudí, postižení a lidé odlišné barvy pleti. V USA sice nemáme tak významnou romskou populaci jako je tady, ale máme velké množství Afroameričanů, Latinoameričanů, Asiatů a domorodých Američanů, kteří všichni čelí velmi podobným výzvám jako Romové zde. Lidé z oblasti sociální práce s těmito skupinami pracují velmi podobně.

 • Existují v oboru mezi oběma zeměmi i nějaké rozdíly?

V USA dáváme velký důraz na adopci a sjednocení rodin. V ČR je častější, že děti zůstávají u pěstounů nebo v domovech až do 18 let. Někdy dokonce do 26 let, pokud chodí na univerzitu. Pozitivní je, že jim to přináší mnohem větší stabilitu, než jakou mají děti v USA. Je tady také méně obvyklé ukončit rodičovská práva a děti tak mají nadále kontakt se svými biologickými rodinami, což je pro ně velmi důležité. Ale žádný systém není dokonalý. Vláda ČR dává poměrně malou částku peněz na prevenci. Z toho důvodu mnoho dětí, které by možná vyrůstaly s vlastními rodiči, vyrůstá v institucích. Kdyby měli rodiče lepší podporu dříve, nemuselo by to tak být a týká se to i dětí se závažným postižením. Ve Spojených státech děláme mnohem víc proto, aby děti s postižením vyrůstaly ve svých domovech a komunitách a ne v institucích.

V muzeu loutek v Českém Krumlově.

 • Mimo váš obor, postrádáte v Česku něco z amerických zvyklostí?

Chybí mi volně přístupná voda v restauracích. Chybí mi výtahy v hotelech a dvoulůžkové postele, které nejsou jen dvěma lůžkovými postelemi sraženými k sobě. Jako vegetariánka mám občas problém najít v restauraci pokrm, který není založený jen na sýru. Postrádám aktuálnost online informací – aby když si najdu, že podnik má být otevřen, byl skutečně otevřený. Běžně se mi stává, že v Česku přijdu na místo, které by mělo být podle internetu otevřeno, ale není. Naučila jsem se mít vždy nachystaný plán B.

 • Doporučila byste stáž v Česku svým americkým kolegům?

 Stoprocentně. Určitě se pokusím přesvědčit své americké kolegy, aby sem přijeli. Stejně tak studenty, protože Fulbright podporuje mnoho čerstvých absolventů vysokých škol, kteří mohou vyjet a například vyučovat angličtinu. Doufám, že Ostravská univerzita bude hostit co nejvíce z nás.

Rozhovor zpracovala Andrea Černá. První část rozhovoru naleznete zde:

Ande Nesmith: Doufám, že Ostravská univerzita bude hostit co nejvíce z nás (část první)

Příspěvek Ande Nesmith: Doufám, že Ostravská univerzita bude hostit co nejvíce z nás (část druhá) pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/ande-nesmith-doufam-ze-ostravska-univerzita-bude-hostit-co-nejvice-z-nas-cast-druha/feed/ 0
Výzkum Přírodovědecké fakulty ukázal, co vadí obyvatelům centrálního ostravského obvodu https://alive.osu.cz/vyzkum-prirodovedecke-fakulty-ukazal-co-vadi-obyvatelum-centralniho-ostravskeho-obvodu/ https://alive.osu.cz/vyzkum-prirodovedecke-fakulty-ukazal-co-vadi-obyvatelum-centralniho-ostravskeho-obvodu/#respond Mon, 11 Mar 2019 08:38:34 +0000 https://alive.osu.cz/?p=25903 Centrum městského a regionálního managementu, které funguje při Katedře sociální geografie a regionálního rozvoje, dokončilo průzkum spokojenosti obyvatel centrálního ostravského obvodu.

Příspěvek Výzkum Přírodovědecké fakulty ukázal, co vadí obyvatelům centrálního ostravského obvodu pochází z OU@live

]]>
Ve spolupráci s Magistrátem města Ostravy a obvodem Moravská Ostrava a Přívoz vytvořilo unikátní dotazník, ve kterém lidé vyjadřovali svou spokojenost nebo nespokojenost s nejrůznějšími aspekty života v obvodu. Samotný výzkum pak naši výzkumníci realizují s univerzitou z německého Erfurtu.

„Při tvorbě dotazníku jsme se zaměřili hlavně na identifikaci faktorů, které vedou ke stěhování obyvatel z tohoto obvodu. Celkem jsme připravili 14 otázek, přičemž 2 z nich byly otevřené. Výsledky tohoto šetření mají vysokou sociální relevanci, neboť se počet obyvatel Ostravy každoročně snižuje,“ přibližuje za Centrum městského a regionálního managementu Mgr. Ondřej Slach Ph.D.

Dotazník lidé vyplňovali online a do průzkumu se nakonec zapojilo 513 obyvatel obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Právě centrálnímu ostravskému obvodu se za posledních třicet let počet obyvatel snížil rapidně. Zatímco v roce 1991 v MOaP žilo 46 376 obyvatel, v roce 2018 to bylo již pouze 36 881, což představuje úbytek ve výši 20,5 %. Dynamika úbytku obyvatel v tomto obvodě je tedy vyšší než úbytek za celou Ostravu, který za stejné období činí něco okolo 12 %.

Z odpovědí obyvatel centrálního obvodu je patrné, že kromě špatného ovzduší jim vadí nízká dynamika rozvoje centra i jeho nekoncepčnost a absence jakékoliv dlouhodobější vize. Zároveň podle dotazníků lidé ztrácejí důvěru k místním politikům a úředníkům, kteří podle nich nejsou schopni řešit nejpalčivější problémy a zlepšit stav v městském centru.

„Právě tato situace podle nás může vést k určitému pocitu beznaděje a ztrátě perspektivy, což v místních může posilovat vystěhovalecké tendence,“dodává za Centrum městského a regionálního managementu Mgr. Alexandr Nováček.

Výsledky dotazníkového šetření teď mají k dispozici zástupci veřejné správy, kteří data mohou využít k nastavení opatření pro zvýšení kvality života a zamezit tak stěhování obyvatel. Pracovníci Centra městského a regionálního managementu pak chtějí získaná data rozebrat více do hloubky a v současnosti připravují na danou problematiku odborný článek.

Výsledky dotazníkového šetření si lze prohlédnout zde.

 

 

Příspěvek Výzkum Přírodovědecké fakulty ukázal, co vadí obyvatelům centrálního ostravského obvodu pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/vyzkum-prirodovedecke-fakulty-ukazal-co-vadi-obyvatelum-centralniho-ostravskeho-obvodu/feed/ 0
Ande Nesmith: Doufám, že Ostravská univerzita bude hostit co nejvíce z nás (část první) https://alive.osu.cz/ande-nesmith-doufam-ze-ostravska-univerzita-bude-hostit-co-nejvice-z-nas-cast-prvni/ https://alive.osu.cz/ande-nesmith-doufam-ze-ostravska-univerzita-bude-hostit-co-nejvice-z-nas-cast-prvni/#respond Mon, 11 Mar 2019 08:30:10 +0000 https://alive.osu.cz/?p=25863 Rozhovor s Fulbright stipendistkou dr. Ande Nesmith o výzkumu v oblasti sociální práce a rozdílech Ostravy a Minnesoty.

Příspěvek Ande Nesmith: Doufám, že Ostravská univerzita bude hostit co nejvíce z nás (část první) pochází z OU@live

]]>
Dr. Ande Nesmith je docentkou na University of St. Thomas v Minnesotě, USA. Titul Ph.D. získala v oboru sociální péče a její výzkumné zájmy zahrnují problematiku dospívajících v pěstounské péči, environmentální spravedlnost, zapojování vysokoškolských studentů do výzkumu a využití technologií k podpoře sociálně znevýhodněných mladých lidí a dospívajících. Dr. Nesmith byla vybrána pro Fulbrightův grant, aby rozšířila svůj výzkum do České republiky. V rámci tohoto stipendia spolupracuje s Fakultou sociálních studií na Ostravské univerzitě.

 Jaké je téma vašeho výzkumu, který v Ostravě provádíte?

Výzkum zkoumá české zkušenosti s odchodem mladých lidí z náhradní péče. Zahrnuje výsledky o psychických pocitech mladých dospělých po opuštění pěstounských domovů či podobných institucí. Snažím se zároveň rozvíjet trvalá partnerství s českými odborníky v oblasti náhradní péče, které by časově přesáhly můj pobyt v Česku.

 • Jak dlouho tento váš pobyt trvá?

Dohromady 7 měsíců. Přijela jsem do Ostravy v září a odjíždím v dubnu. Výzkum budu ukončovat koncem března a poté pojedu na konferenci o výzkumu sociální práce v Bruselu.

 • Znala jste někoho v Ostravě předtím, než jste sem přijela?

Ve městě jsem osobně neznala nikoho, ale s Ostravskou univerzitou jsem komunikovala více než rok před mým příjezdem skrze e-maily, abychom se společně připravili na můj výzkum. V Evropě jsem byla už dříve v mnoha evropských zemích, stejně jako v Praze. Mimo vaše hlavní město jsem nikde jinde v Česku nebyla, ale v Minnesotě máme velkou českou komunitu. Trávila jsem čas v místním sokolu a absolvovala roční jazykový kurz od rodilého českého mluvčího.

S dcerou v Praze.

Fulbrightovo stipendium – proces a výběr destinace

 • Na základě čeho jste si pro svůj výzkum vybrala Českou republiku?

Kvůli její jedinečné historii. Sociální práce jako profese zde byla v době komunismu silně omezena. Po roce 1989 měla příležitost se znovu vzchopit a zlepšit se, ale stále je kvůli své novosti neprobádaná v rámci vědeckého výzkumu. Kontext postkomunistické země je odlišný od systému v USA. Tím nechci říct, že horší. Ačkoli jsme ve Spojených státech pokročili, jsme stále daleko od dobrého systému pro děti v pěstounské péči. Role mezinárodní politiky a Evropské unie pravděpodobně České republice přináší jiné vlivy, než jaké jsou v USA. Věřím, že se můžeme hodně naučit od sebe navzájem.

 • Jak jste se dozvěděla o možnosti spolupráce s Ostravskou univerzitou?

Fakulta sociálních studií (FSS) na Ostravské univerzitě se už dříve zapojila do mezinárodního výzkumu v oblasti sociální práce. Proto jsem předpokládala, že můj výzkum by mohl být podpořen. Sídlí zde Evropský výzkumný institut sociální práce a jsou tady odborníci na téma sociální práce a rodinného práva. V rámci tohoto projektu spolupracuji s dr. Monikou Chrenkovou, dr. Kateřinou Cilečkovou a s doktorandkou Terezou Polochovou. Později se přidala ještě dr. Jitka Navrátilová z Masarykovy univerzity a tuto meziuniverzitní spolupráci si nemůžu vynachválit.

 • Zvažovala jste pro svůj výzkum i jinou českou univerzitu?

Přemýšlela jsem o Masarykově univerzitě a Univerzitě Hradec Králové, ale Ostrava byla mou první volbou. Všichni z FSS, včetně proděkanky Špiláčkové, se mnou komunikovali bezprostředně a nadšeně. To je přesně to, co chci a potřebuji ve výzkumném týmu – lidi, kteří jsou zapálení pro svou práci.
A jeden důvod byl i osobní. Chtěla jsem si zkusit žít na Moravě, daleko od Prahy a turistických center, protože jsem chtěla prožít autentičtější zážitek z opravdového českého prostředí.

Objevování českých hobby – sbírání hřibů v Beskydech.

 • Jak probíhá získání Fulbrightova stipendia?

Je to velmi náročný proces. Musela jsem si zařídit hostitelskou univerzitu, která bude se mnou spolupracovat, plus podrobně popsat projektový plán, který ospravedlňuje mou práci a prokazuje, že je realistická a má smysl ji dělat v této lokalitě. Děkan z mé americké univerzity musel napsat doporučující dopis a vzhledem k tomu, že můj výzkum probíhá s lidmi, jsem musela mít schválené i další protokoly. Chtěl jsem realizovat i rozhovory s dětmi, ale dostal jsem souhlas pouze pro výzkum s dospělými.

 • Jak dlouho tento proces trvá?

Na žádosti jsem pracovala šest měsíců, ale měla jsem velkou časovou rezervu. Mnoho lidí to stihne v kratším časovém rámci. Přesto musím říct, že mám štěstí, že jsem stipendium získala a chci, aby zaměstnanci Ostravské univerzity věděli, že Fulbright nabízí granty i pro ně a pro lidi z neziskových organizací. Můžete tak uskutečnit svůj výzkum v USA! Právě se snažím přesvědčit některé ostravské kolegy, aby požádali o přijetí na Univerzitu of St. Thomas. Mohu nabídnout i výpomoc s žádostí o zisk finanční záštity.

Výhled z Bolt Tower.

 • Kdybyste nebyla vybrána pro Fulbrightovo stipendium, jaký byl váš záložní plán pro uskutečnění výzkumu?

Do Česka bych odjela, i kdybych grant nezískala. Výzkum by ale proběhl v menším měřítku během pouhých tří a půl měsíců a čas bych musela rozdělit mezi Ostravskou a Masarykovu univerzitu.

 • Běží výzkum podle plánu?

Dokonce lépe, než jsem si představovala. Výzkum měl velmi pomalý start, což bylo frustrující, ale jakmile se rozběhl, už to bylo jen lepší. Velká část mého výzkumu zahrnuje rozhovory s lidmi, kteří mají znalosti o pěstounské péči. Často s sebou potřebuji tlumočníka, díky čemuž jsem zjistila, jak moc záleží na jeho kvalitě – opravdu hodně.

 • Dopadlo ve výzkumu něco jinak, než bylo zamýšleno?

Mým cílem bylo provést dvacet kvalitativních rozhovorů a řeknu to takhle, výzkum dosud neskončil a těch rozhovorů jsem uskutečnila už pětačtyřicet. Chtěla jsem získat perspektivy z Ostravy, Brna a Prahy a nakonec jsem shromáždila údaje z 13 měst po celé republice. Rozšířila jsem okruh respondentů o lidi, kteří pracují a řídí dětské instituce (dětské domovy, školy, jesle), i o vládní úředníky z ministerstev a magistrátů. Strávila jsem hodně času ve vlacích, ale bylo to neuvěřitelně obohacující. Svůj výzkum jsem již prezentovala na třech konferencích. Náš tým pěti spolupracovníků plánuje ve výzkumu pokračovat i po mém odjezdu z Ostravy.

Rozhovor zpracovala Andrea Černá. Druhou část rozhovoru naleznete zde:

Ande Nesmith: Doufám, že Ostravská univerzita bude hostit co nejvíce z nás (část druhá)

Příspěvek Ande Nesmith: Doufám, že Ostravská univerzita bude hostit co nejvíce z nás (část první) pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/ande-nesmith-doufam-ze-ostravska-univerzita-bude-hostit-co-nejvice-z-nas-cast-prvni/feed/ 0
Výstava na Přírodovědecké fakultě připomíná osud Tibeťanů https://alive.osu.cz/vystava-na-prirodovedecke-fakulte-pripomina-osud-tibetanu/ https://alive.osu.cz/vystava-na-prirodovedecke-fakulte-pripomina-osud-tibetanu/#respond Fri, 08 Mar 2019 15:15:32 +0000 https://alive.osu.cz/?p=25865 Atrium budovy L na Hladnovském kopci v březnu patří Tibetu. V rámci letošního Festivalu pro Tibet můžou návštěvníci ostravské Přírodovědecké fakulty zhlédnout unikátní výstavu fotografií PhDr. Zuzany Ondomišiové „Mizející Tibet – vjemy změny“.

Příspěvek Výstava na Přírodovědecké fakultě připomíná osud Tibeťanů pochází z OU@live

]]>
Vystavené fotografie připomínají přítomnost Tibetu z přelomu století a naznačují, jak se čínská okupace promítla do života místních. Letos Festival Pro Tibet přibližuje už 60. výročí povstání Tibeťanů ve Lhase a odchod Jeho Svátosti dalajlamy do exilu v Indii.

Zatímco čínští představitelé dlouhodobě tvrdí, že do Tibetu přivezli pokrok, mezinárodní komise právníků v návaznosti na tamní situaci konstatovala, že lidská práva byla porušena šestnácti různými způsoby. Ty zahrnovaly vraždy, znásilnění, mučení, destrukci rodinného života nebo deportaci.

Tibeťané dodnes zůstávají ve své zemi občany druhé kategorie bez přístupu k vyššímu vzdělání a k lepší práci. Osud jejich země, uprchlíků i mučených už 18 let přibližuje právě Festival ProTibet. Tradičně nabízí výstavy, filmové projekce, ochutnávky tradičních pokrmů, workshopy, přednášky i besedy. Více o programu na webu: https://www.protibet.cz/blog/archiv-prispevky/informujeme/festival-protibet-2019-v-ostrave/

Festival už tradičně zastřešuje nezisková organizace MOST ProTibet, o. p. s., která od roku 2004 podporuje vzdělávání a zlepšuje životní podmínky lidí žijících v indických Himálajích a v Tibetu. Pomáhá tisícům dětí, tibetským uprchlíkům, mnichům a mniškám, nomádům a starým lidem bez rodin. Realizuje projekty na podporu vzdělanosti a zlepšování životních podmínek tibetských dětí a seniorů. Tibeťanům už nezisková organizace pomohla částkou 25 milionů korun a ovlivnila tak více než 4 tisíce lidských osudů.

Výtěžek letošního ročníku Festivalu ProTibet podpoří tibetské seniory prostřednictvím nadace The Dalailama Trust.

Příspěvek Výstava na Přírodovědecké fakultě připomíná osud Tibeťanů pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/vystava-na-prirodovedecke-fakulte-pripomina-osud-tibetanu/feed/ 0