OU@live https://alive.osu.cz Živý online magazín Ostravské univerzity Mon, 11 Nov 2019 16:50:04 +0000 cs-CZ hourly 1 Velká listopadová evoluce / Ostravská v PANTu https://alive.osu.cz/velka-listopadova-evoluce-ostravska-v-pantu/ https://alive.osu.cz/velka-listopadova-evoluce-ostravska-v-pantu/#respond Sun, 10 Nov 2019 18:49:02 +0000 https://alive.osu.cz/?p=28225 Předposlední intervence jsou za námi a před sebou máme poslední vystoupení: občankářské "Vnímání fenoménu svobody v průběhu staletí" a historické "Vnímání svobody v současné religiozitě". Zveme Vás 19. listopadu od 15.50 do 17.20.

Příspěvek Velká listopadová evoluce / Ostravská v PANTu pochází z OU@live

]]>
NA PROGRAMU

Vnímání fenoménu svobody v průběhu staletí“:  Jindřich Martínek, Lukáš Skála, Zuzana Obalová, Anna Glogarová

Vnímání svobody v současné religiozitě“: Tereza Danielová, Lucie Wygrysová, Rostislav Pavelec, Michaela Jánová

MINULE JSME ZAŽILI

Dlouho očekávaný dýchánek – aneb když se pití čaje zvrtne“: Ema Kopincová, Kateřina Černoušková, Jindřich Martínek, Pavel Šefraný

Stáhnout (PDF, 1.96MB)

Stáhnout (DOCX, 17KB)

Čeština ve válečné zóně. Sociolektologie ve středoškolské praxi“: Jarmila Mádrová, Adela Hoblíková, Tereza Danielová

Stáhnout (PPTX, 707KB)

 

Příspěvek Velká listopadová evoluce / Ostravská v PANTu pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/velka-listopadova-evoluce-ostravska-v-pantu/feed/ 0
Do Ostravy míří přes 30 odborníků na jinakost a diverzitu https://alive.osu.cz/do-ostravy-miri-pres-30-odborniku-na-jinakost-a-diverzitu/ https://alive.osu.cz/do-ostravy-miri-pres-30-odborniku-na-jinakost-a-diverzitu/#respond Sat, 09 Nov 2019 22:57:31 +0000 https://alive.osu.cz/?p=28281 V následujícím týdnu bude Ostravská univerzita hostit unikátní mezinárodní konferenci o vnímání jinakosti a diverzity ve středověké Evropě. Třicítka odborníků z celého světa se představí ve dnech 14. - 16. listopadu 2019.

Příspěvek Do Ostravy míří přes 30 odborníků na jinakost a diverzitu pochází z OU@live

]]>
Jakým způsobem se projevovala náboženská a etnická diverzita ve středověké Evropě? Jak se tehdejší společnost vyrovnávala s projevy jinakosti? V čem byla spatřována pozitiva, či naopak negativa soužití různorodých skupin i za hranicemi Evropy? Katedra dějin umění Filozofické fakulty OU vás srdečně zve na pozoruhodnou konferenci nazvanou Visualizing the Other in Late Medieval and Early Modern Art (1300 – 1550), která se uskuteční ve dnech 14. – 16. listopadu 2019 v aule Ostravské univerzity (budova B, Českobratrská 16).

Odborné veřejnosti, členkám a členům akademické obce a všem zájemcům se se svým tematicky zaměřeným výzkumem představí více než třicet odborníků z celého světa, mimo jiné i z USA, Kataru, Súdánu a Izraele. Na fenomén středověké diverzity a jinakosti budou nahlížet prizmatem dobového umění, architektury i jazyka nejen ve spojitosti se soužitím různorodých skupin obyvatelstva a jejich vzájemnou interakcí, ale i utvářením vlastní identity a prostoru.

Těšíme se na vaši účast!

Stáhnout (PDF, 472KB)

Příspěvek Do Ostravy míří přes 30 odborníků na jinakost a diverzitu pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/do-ostravy-miri-pres-30-odborniku-na-jinakost-a-diverzitu/feed/ 0
Viktor Frešo na Dole Michal https://alive.osu.cz/viktor-freso-na-dole-michal/ https://alive.osu.cz/viktor-freso-na-dole-michal/#respond Fri, 08 Nov 2019 06:42:01 +0000 https://alive.osu.cz/?p=28255 Katedra výtvarné výchovy PdF OU Vás srdečně zve na vernisáž významného slovenského umělce Viktora Freša s názvem Jump in the Fire, která se uskuteční ve středu 13. 11. 2019 na Dole Michal v Ostravě.

Příspěvek Viktor Frešo na Dole Michal pochází z OU@live

]]>
Výstava s názvom JUPM IN THE FIRE predstaví výraznú postavu súčasnej slovenskej scény – intermediálního umelca VIKTORA FREŠA. Ide o kolekciu aktuálnej tvorby autora s preferovaním objektov a inštalácií, ktoré pozostávajú z bežných a odpadových materiálov. Príznačné je ich modelovanie remoxivaním starších diel, deštruktívnymi metódami a pálením ohňom.

Vladimír Beskid, kurátor

Viktor FREŠO (*1974, Bratislava)
Studoval mezi lety 1999–2001 v ateliéru sochařství u Jozefa Jankoviče a Jána Hoffstädtera na bratislavské Vysoké škole výtvarných umění. Později (v letech 2001–2005) přešel do Prahy na Akademii výtvarných umění, kde studoval nejdříve malbu u Vladimíra Skrepla a následně nová média u Michaela Bielického. Autor žije a tvoří v Bratislavě.

Frešo patří mezi nejvýraznější postavy současného umění po roce 2000 v regionu bývalého Československa. Jeho celkový přístup k umění je velmi netypický, avšak zároveň silně reflektující společenskou a kulturní situaci. Umělec vytváří rafinované koncepty a projekty, které prezentuje jako zdánlivě jednoduchá, ukončená umělecká díla „Piece of art“. Ve své tvorbě je často kritický a agresivně vyjadřuje pohrdání samotnou výtvarnou scénou a jejími procesy, avšak s podtónem lehkosti, humoru a hry. Jedním z nejzajímavějších prvků jeho tvůrčího procesu je zdánlivý kontrapunkt důrazu na obrovské, grandiózní Ego spojené s Gestem v kombinaci s odzbrojující sebeironickou pokorou.

 

Vernisáž se uskuteční ve středu 13. 11. 2019 v prostorách Cechovny Dolu Michal v 18.00 h.

Kurátorem výstavy je Vladimír Beskid.

Výstava potrvá do 8. 12. 2019.

Otevírací doba Galerie Dolu Michal pro měsíce listopad a prosinec je út 13–17.

Výstava je realizována v rámci projektu Velvet underground jako připomínka 30. výročí 17. listopadu 1989. Výstavu pořádá Katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity a je uskutečněna díky finanční podpoře statutárního města Ostravy.

Příspěvek Viktor Frešo na Dole Michal pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/viktor-freso-na-dole-michal/feed/ 0
Speciální kouzlo Vánoc 2019 https://alive.osu.cz/specialni-kouzlo-vanoc-2019/ https://alive.osu.cz/specialni-kouzlo-vanoc-2019/#respond Thu, 07 Nov 2019 09:13:53 +0000 https://alive.osu.cz/?p=28248 Jedna z nejkrásnějších tradic na Ostravské univerzitě se opět blíží: dobročinný koncert Speciální kouzlo Vánoc se bude konat 13. prosince v aule Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava.

Příspěvek Speciální kouzlo Vánoc 2019 pochází z OU@live

]]>
Katedra speciální pedagogiky, děkan Pedagogické fakulty Ostravské univerzity docent Tomáš Jarmara a studenti třetího ročníku bakalářského studia oboru Speciální pedagogika si vás dovolují pozvat na již 6. ročník benefičního koncertu Speciální kouzlo Vánoc 2019.

Uteklo to jako voda a už se nám opět po roce hlásí Vánoce. Období klidu, lásky, setkání s blízkými, ale také čas pro zamyšlení se nad lidmi kolem nás, kteří potřebují naši pomoc.

Rozhodli jsme se převzít žezlo starších ročníků a pokračovat v krásné tradici, která pomáhá dobré věci a může nadělit pod stromeček něco potřebného těm, kteří to opravdu potřebují.

Výtěžek z letošního koncertu bude věnován dětskému domovu bl. M. A. Kratochvílové, Řepiště, a to konkrétně na elektrický zvedací systém pro děti s tělesným postižením.

Koncert se uskuteční v pátek 13. 12. 2019 v aule Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě-Porubě (17. listopadu 2172/15, Ostrava-Poruba, 708 00), která je zcela bezbariérová. Akce bude oficiálně zahájena v 17:00 hodin, prostory vám ovšem budou zpřístupněny již od 16:00 hodin, abyste si mohli před zahájením vybrat své místo a dát si nějaké to malé občerstvení.

Součástí koncertu bude bohatý program a soutěž o ceny, které nám darovali naši sponzoři.

Pojďte si společně s námi navodit vánoční atmosféru, pobavit se, zasoutěžit si a především přispět na dobrou věc.

Aktuální události a informace o zapojených sponzorech můžete sledovat na FB stránkách akce https://www.facebook.com/specialnikouzlovanoc/.

Srdečně vás na tuto akci zveme a těšíme se na vás!

 

Za studenty třetího ročníku bakalářského studia oboru Speciální pedagogika

Příspěvek Speciální kouzlo Vánoc 2019 pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/specialni-kouzlo-vanoc-2019/feed/ 0
Několik vět jako připomínka 17. listopadu https://alive.osu.cz/nekolik-vet-jako-pripominka-17-listopadu/ https://alive.osu.cz/nekolik-vet-jako-pripominka-17-listopadu/#respond Thu, 07 Nov 2019 08:44:17 +0000 https://alive.osu.cz/?p=28244 Srdečně Vás zveme na vernisáž výtvarného projektu k připomenutí 17. listopadu 1989. V rámci Několika vět budou svá díla prezentovat umělci z Katedry výtvarné výchovy PdF OU a Fakulty umění OU.

Příspěvek Několik vět jako připomínka 17. listopadu pochází z OU@live

]]>
Výstavní projekt Několik vět je přehlídkou výtvarných prací renomovaných umělců Ostravské univerzity, v některých případech výrazně participujících na událostech 17. listopadu roku 1989 či úzce spjatých s polistopadovou kulturní scénou Československa, respektive České republiky. Ostravští umělci budou své výtvarné realizace prezentovat ve Sprchách Národní kulturní památky Dolu Michal v Ostravě. Jejich prezentace budou mít charakter angažované vizuální intervence nejen k politické situaci v Československu před rokem 1989 a k listopadovým událostem roku 1989, ale budou taktéž autorskou interpretací současného kulturně-politického stavu ve střední Evropě.

 

Vystavující autoři: Daniel Balabán, Pavel Forman, Tomáš Koudela, František Kowolowski, Jiří Kuděla, Petr Lysáček, Ivo Sumec, Jiří Surůvka

 

Vernisáž se uskuteční ve středu 13. 11. 2019 v prostorách Cechovny Dolu Michal v 18.00 h společně s vernisáží výstavních projektů Viktor Frešo: Jump in the Fire, Co se do země vejde: Nostalgia (remix) a Oskar Ostrava 2019.

Výstava potrvá do 8. 12. 2019.

Otevírací doba Galerie Dolu Michal pro měsíce listopad a prosinec je út 13–17.

Výstavu pořádá Katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity ve spolupráci s Fakultou umění Ostravské univerzity, Galerií Student a Galerií Dolu Michal.

Příspěvek Několik vět jako připomínka 17. listopadu pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/nekolik-vet-jako-pripominka-17-listopadu/feed/ 0
Osm excelentních vědců obdrželo Cenu Neuron, mezi nimi i vědec z Ostravské univerzity https://alive.osu.cz/osm-excelentnich-vedcu-obdrzelo-cenu-neuron-mezi-nimi-i-vedec-z-ostravske-univerzity/ https://alive.osu.cz/osm-excelentnich-vedcu-obdrzelo-cenu-neuron-mezi-nimi-i-vedec-z-ostravske-univerzity/#respond Wed, 06 Nov 2019 19:00:37 +0000 https://alive.osu.cz/?p=28228 Ve středu 6. listopadu obdržel vědec z Ostravské univerzity, RNDr. Michal Šimíček, Ph.D., Cenu neuron v oblasti medicíny. Úspěch si vysloužil za zkoumání procesů, které způsobují zhoubná onemocnění a jejich lékovou rezistenci.

Příspěvek Osm excelentních vědců obdrželo Cenu Neuron, mezi nimi i vědec z Ostravské univerzity pochází z OU@live

]]>
Ačkoliv získal Šimíček vzdělání a dlouhodobě působil na prestižních zahraničních pracovištích v Belgii, Londýně a Cambridge, neváhal se vrátit zpět do rodné Ostravy, aby zde rozjel špičkové vědecké centrum ve Fakultní nemocnici Ostrava, kde vyvíjí unikátní technologii buněčné terapie pro léčbu rakoviny. Sám považuje toto rozhodnutí jít z Cambridge zpět do Ostravy za jeden z nejodvážnějších kroků ve svém životě.

Konkrétně vědec pracuje na pomezí základního a aplikovaného medicínského výzkumu. Primárně se zabývá studiem molekulárních procesů, které způsobují maligní transformaci a lékovou rezistenci hemato-onkologických nádorů. S celým svým týmem z Lékařské fakulty Ostravské univerzity vyvíjí unikátní technologie buněčné terapie pro různé typy rakoviny.

Ocenění převzal RNDr. Michal Šimíček, Ph.D. ve středu ve večerních hodinách a velice si ho váží. „Především je to velká pocta, povzbuzení a závazek do budoucnosti. Zároveň toto ocenění boří zažité předsudky o Ostravě jakožto čistě průmyslovém městu. Pokud se podaří sestavit kvalitní tým a vybudovat potřebné zázemí, špičkový biomedicínský výzkum lze dělat i v regionech mimo etablovaná vědecká centra,“ říká vědec, který měl možnost pracovat po boku nositelů Nobelových cen.

Ceny Neuron jsou prestižní vědecká ocenění udělovaná nejlepším českým vědcům a vědkyním. Cílem nadace je pozvednout prestiž vědců v naší zemi a upozornit na jejich důležitost pro celou naši společnost. Za deset let předal NF Neuron ocenění 85 vědcům ze sedmi vědeckých oborů. Michal Šimíček je v řadě 2. vědcem z Ostravské univerzity, který ocenění získal. Mezi oceněnými jsou pak slavná jména české vědy, jako je Bohdan Pomahač, Josef Koutecký a další.

 

Příspěvek Osm excelentních vědců obdrželo Cenu Neuron, mezi nimi i vědec z Ostravské univerzity pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/osm-excelentnich-vedcu-obdrzelo-cenu-neuron-mezi-nimi-i-vedec-z-ostravske-univerzity/feed/ 0
Movember: Ostrava si nechává narůst knír! https://alive.osu.cz/movember-ostrava-si-nechava-narust-knir/ https://alive.osu.cz/movember-ostrava-si-nechava-narust-knir/#respond Tue, 05 Nov 2019 15:11:07 +0000 https://alive.osu.cz/?p=28222 Ostrava se letos oficiálně připojuje k dalším českým městům, která si nechávají každoročně narůst knír a podpoří tak boj za mužské zdraví. A co je pro Vás připraveno?

Příspěvek Movember: Ostrava si nechává narůst knír! pochází z OU@live

]]>
Studenti medicíny si pro Vás pod záštitou IFMSA CZ Ostrava připravili v rámci projektu Movember Ostrava hned několik akcí! Rovnou příští středu, 13.11., za nimi můžete přijít do OC Nová Karolina a dozvědět se něco o samovyšetření varlat, podstatě nádorových onemocnění prostaty a varlat a obecně o celém významu „Movemberu“. Na místě, ale také celý měsíc na Instagramu, se můžete zapojit do fotosoutěže #movemberostrava2019 a vyhrát tak například poukaz do Barbershopu nebo třeba stylové pánské doplňky.

Na 14.11. je pro Vás připravena v 16:45 beseda v S-zóně OU (budova Univerzitní knihovny na ul. Bráfova 3) s onkologem MUDr. Jaroslavem Hájkem a bývalým onkologickým pacientem, zakladatelem Nadačního fondu nesoucí jeho jméno, Ing. Pavlem Novotným. Jelikož jde o otevřenou besedu, můžete si i Vy sami na hosty připravit jakýkoliv dotaz.

A aby toho nebylo málo, tak je pro Vás jako vyvrcholení celého dobročinného projektu připravená Movember párty! Ta se bude konat 20.11. v centru Ostravy v Barrák music club od 21:00. Vstupné na párty je dobrovolné.

Aktuální informace sledujte na Facebooku Movember Ostrava.

Příspěvek Movember: Ostrava si nechává narůst knír! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/movember-ostrava-si-nechava-narust-knir/feed/ 0
Koncert pro violoncello a klavír https://alive.osu.cz/koncert-pro-violoncello-a-klavir-2/ https://alive.osu.cz/koncert-pro-violoncello-a-klavir-2/#respond Tue, 05 Nov 2019 14:06:36 +0000 https://alive.osu.cz/?p=28215 Předního českého violoncellistu a vítěze soutěže Pražské jaro, Michala Kaňku doprovodí skvělá ostravská klavíristka patřící ke špičce naší klavírní školy, Eliška Novotná.

Příspěvek Koncert pro violoncello a klavír pochází z OU@live

]]>
Katedra strunných nástrojů Vás srdečně zve na koncert pro violoncello a klavír, který se uskuteční ve středu 20. listopadu 2019 od 18 hodin v Komorním sále Fakulty umění na ulici Českobratrská č. 16.

Vystoupí přední český violoncellista, vítěz soutěže Pražské jaro, Michal Kaňka, který je pedagogem na Akademii múzických umění v Praze a od roku 2013 také profesorem na Pražské Konzervatoři. Na klavír jej doprovodí skvělá ostravská klavíristka, laureátka celé řady českých i mezinárodních soutěží, Eliška Novotná, která v současnosti také působí jako docentka klavírní hry na Fakultě umění Ostravské univerzity.

Program: L. v. Beethoven, B. Martinů, F. Chopin

Vstup volný

 

Michal Kaňka http://www.kankamichal.cz/ 

Pravidelně nahrává pro rozhlasy v Čechách, Německu, Holandsku, Japonsku, Francii, Itálii. Nahrál více než 40 sólových CD. Vedle sólové činnosti se již od mládí intenzivně věnuje komorní hře: nejprve hrál se svými bratry v klavírním triu, dále na konzervatoři založil Havlákovo-později Martinů kvarteto. Nyní je členem našeho předního reprezentanta v oboru smyčcových kvartet – Pražákova kvarteta. Mezi nejvýznamnější ocenění ze soutěží patří laureátství na mezinárodní soutěži P. I. Čajkovského v Moskvě (1982), první cena na soutěži Pražského jara (1983) a vítězství na rozhlasové soutěži ARD v Mnichově (1986).

 

Eliška Novotná

Vystudovala klavír na ostravské konzervatoři pod vedením Marty Toaderové a na AMU v Praze u Prof. Ivana Klánského. V letech 1996 až 1998 absolvovala studijní stáž ve švýcarském Luzernu, kde získala diplom s vyznamenáním. Obdržela přední ocenění na mnoha národních i mezinárodních soutěžích. Eliška Novotná koncertuje po celé České republice, v Evropě a USA. Vystupovala s našimi i zahraničními orchestry, významná je její spolupráce s Českým rozhlasem. Vyučuje klavírní hru na Fakultě umění Ostravské univerzity.

Příspěvek Koncert pro violoncello a klavír pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/koncert-pro-violoncello-a-klavir-2/feed/ 0
Planeta Merkur za bílého dne? Je to možné! Přijďte pozorovat! https://alive.osu.cz/planeta-merkur-za-bileho-dne-je-to-mozne-prijdte-pozorovat/ https://alive.osu.cz/planeta-merkur-za-bileho-dne-je-to-mozne-prijdte-pozorovat/#respond Tue, 05 Nov 2019 11:44:25 +0000 https://alive.osu.cz/?p=28209 Přijďte pozorovat, jak planeta Merkur přechází přes sluneční disk. 11. listopadu od 13:35 před budovou Katedry studií lidského pohybu na ulici Varenské na vás čekají dalekohledy, které vám to umožní.

Příspěvek Planeta Merkur za bílého dne? Je to možné! Přijďte pozorovat! pochází z OU@live

]]>
Planetu Merkur za bílého dne často neuvidíte. Čeká nás jedinečné pozorování! Planeta Merkur bude dne 11. 11.2019 prostřednictvím speciálních slunečních dalekohledů pozorovatelná na pozadí slunečního disku. Pokud bude příznivé počasí, namíříme astronomické dalekohledy se slunečními filtry z prostoru před budovou Varenská a uvidíme to, co pouhým okem vidět není – tranzit planety přes sluneční disk.

Vše začne vstupem Merkuru přes okraj slunečního disku ve 13 hodin 35 minut SEČ. Zbytek raritní podívané bude viditelný až do západu Slunce. V našich dalekohledech to bude jen drobná tečka, ale zajímavá tím, že je zrovna tam, kde má být…

Bude-li pěkně, nenechte si tuto akci ujít! První pozorování tohoto jevu se uskutečnilo v roce 2016. Na další přechod Merkuru viditelný z našeho území si pak počkáme do roku 2032.

 

 

Příspěvek Planeta Merkur za bílého dne? Je to možné! Přijďte pozorovat! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/planeta-merkur-za-bileho-dne-je-to-mozne-prijdte-pozorovat/feed/ 0
Sametová Ostrava očima Jana Malury: Byli jsme pěšáky revoluce https://alive.osu.cz/sametova-ostrava-ocima-jana-malury-byli-jsme-pesaky-revoluce/ https://alive.osu.cz/sametova-ostrava-ocima-jana-malury-byli-jsme-pesaky-revoluce/#respond Tue, 05 Nov 2019 00:26:03 +0000 https://alive.osu.cz/?p=28197 O trnité cestě ke svobodě a roli ostravských studentů v této přelomové události vypráví profesor Jan Malura, účastník listopadového dění a nyní vedoucí Katedry české literatury a literární vědy na Filozofické fakultě Ostravské univerzity.

Příspěvek Sametová Ostrava očima Jana Malury: Byli jsme pěšáky revoluce pochází z OU@live

]]>
Letos uplyne 30 let od doby, kdy se lidé v čele se studenty znovu chopili svých hodnot a vyrazili do ulic s cílem získat zpět svobodu, možnosti volby a smysluplnou budoucnost. Každému se vybaví euforické listopadové snímky zaplněných pražských ulic a náměstí – jak ale probíhala sametová revoluce v Ostravě, tedy ve městě, kde otěže moci až do poslední chvíle pevně svíral komunistický režim?

Když se podíváte zpět do roku 1989, kým jste byl a jaký byl svět kolem vás

Byl jsem osmnáctiletým klukem na hrozném gymnáziu, kde vládli pevnou rukou ortodoxní komunističtí kantoři. Byly to často absurdní šaškárny, měli jsme například ruštináře, hrůzostrašného stalinistu, který nám dokola vyprávěl o hrdinech Sovětského svazu. Jeden z mých spolužáků u jeho plamenného výkladu usnul, což dotyčného kantora rozzuřilo tak, že ještě na půl spícího studenta vytáhl za ucho z lavice a začal mu strašně nadávat a mlátit ho. Bral to jako znevážení posvátné pravdy!

A mimo školní lavice?

Nemohli jsme se ani dostat k hudbě, kterou jsme měli rádi, odevšad se ozýval Karel Gott, Michal David a Helena Vondráčková. To, že v obchodech nebyl toaletní papír nebo pomeranče mě v mém věku moc netrápilo. Jako rodina jsme to pocítili spíše ve vážných situacích, kdy bylo třeba sehnat důležité léky, což se někdy ani nepodařilo. Věděli jsme, že ty léky existují, ale kromě komunistických papalášů k nim běžní občané neměli přístup. Právě v takových chvílích mi nejvíce docházelo, že to u nás není v pořádku. Vůči světu, který mě obklopoval, jsem cítil velkou nechuť. Roli hrálo i to, že můj otec byl po roce 1968 kvůli svým názorům a angažovanosti perzekuován a vyhozen z Katedry hudební výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity, kde do té doby pracoval.

Na tutéž fakultu jste právě v roce 1989 nastoupil vy jako student – jaká zde vládla atmosféra?

Právě tady jsem si uvědomil, že většina gymnázií byla mnohem uvolněnější. Najednou jsem se ocitl mezi lidmi ze svobodnějšího světa. Na fakultě jsem ale ještě zažil obskurní předměty jako dějiny dělnického hnutí, marxismus-leninismus a někteří kantoři nám neustále podsunovali komunistickou ideologii. Na denním pořádku byly i drobné konflikty, které se například týkaly mých dlouhých vlasů – právě vyučující marxismu-leninismu mi nadával do „feťáků“. A i když jsme oficiálně nestudovali ruštinu, pořád pro nás byla od prváku povinná, takže jsme si k ní vytvořili naprostý odpor.

Tou dobou už se ale muselo schylovat k revoluci…

Na pražských fakultách už, předpokládám, před listopadem vládla daleko přívětivější atmosféra. V Ostravě to běželo v zajetých normalizačních kolejích až do posledních chvil. Vůbec první protest se uskutečnil až v pondělí 20. listopadu 1989 před divadlem Jiřího Myrona a posléze se přesunul na Masarykovo náměstí, tehdejší náměstí Lidových milicí. Zpočátku se scházela jen hrstka lidí, s Prahou nebo Brnem se to nedalo srovnat, Ostrava byla pořád komunistickou baštou.

V sametové revoluci sehráli zásadní roli právě studenti. Jak tedy vypadaly studentské protesty v Ostravě?

Vyhlásili jsme studentskou stávku a přestali jsme chodit na výuku. Místo toho jsme na fakultě a na kolejích opisovali letáky, pořádali jsme diskuze, mnohdy vyhrocené, protože spousta kantorů byla úzce spjatá s komunistickým režimem. Já jsem nebyl žádný lídr, předseda stávkového výboru byl Ivo Kaleta. Úkolem nás, „pěšáků revoluce“, bylo hlavně roznášet letáky do ostravských továren a dolů, beskydských vesnic a zemědělských družstev a diskutovat tam s lidmi. Chtěli jsme lidem mimo centra dění vysvětlit, za co stávkujeme, že nejde pouze o abstraktní ideály jako je svoboda, ale i o životní prostředí, bytovou politiku a ekonomickou situaci, což se dotýkalo úplně všech. Nutno však dodat, že jsem se v předlistopadových měsících nijak zvlášť dobře neorientoval v politické situaci.

Takže jste rozpoutali informační válku…

Ano, akorát jsme neměli internet, což je pro dnešní studenty zavalené informacemi ze všech stran asi nepředstavitelné. Oficiální kanály jako televize, rozhlas, Rudé právo a podobně stále šířily, že jsme neonacisti nebo alespoň zaplacení nepřátelským Západem, že je nás jen pár.

Jak na to lidé z továren, dolů a beskydských vesnic reagovali?

Někde si s námi radostně povídali a chtěli letáky pro celou vesnici, jinde nás doslova vykopli už na vrátnici továrny. Slýchali jsme argumenty typu „studujete za naše peníze, tak seďte na zadku a učte se“. Dostávali jsme se i do velmi konfliktních situací, měli jsme sice v kapse krásný leták ​Osm pravidel dialogu​, ale na dialog místy vůbec nedošlo…​ N​ěkteré z mých kolegů zadržela v Karviné policie, vyhrožovali jim, bouchali zuřivě pendreky do stolu a sepisovali s nimi absurdní protokoly, i když je nakonec museli pustit. V prvních dnech jsme se trochu báli, šířilo se, že právě v Ostravě policie a Lidové milice vůči protestujícím zasáhnou. Nakonec k tomu nedošlo, na demonstrace začaly chodit tisíce lidí a my jsme věděli, že je vyhráno…

Musely to být nepředstavitelně silné momenty, které lidi spojovaly. Jak protesty vypadaly?

Bylo to euforické období, kdy lidé táhli za jeden provaz. Protesty na náměstí byly nabité zvláštní energií – lidé byli šťastní, drželi se za ruce a křičeli jedním hlasem „Nejsme sami!“. Vypadalo to, že se všichni cítí stejně, mají podobné názory. Ale pak se společnost velmi brzo začala dělit na různé skupinky. Vstoupily do toho politické boje a nesváry, které nás rozdělovaly, což je asi normální – byla to spíše naše naivita, když jsme si mysleli, že přetrvá ta harmonie. Revoluci jsme vlastně prožívali jako takový euforický večírek. Jako studenti jsme byli pořád spolu, chodili jsme na demonstrace, diskuze a koncerty, třeba když v Ostravě poprvé zpíval Karel Kryl a tisíce lidí v kostele s ním, protože jsme to všichni znali nazpaměť… Zkrátka mezi námi panovalo radostné souznění.

Jako vysokoškolský pedagog se denně setkáváte se studenty – jsou stejní, nebo jiní, než jste byli vy?

Řekl bych, že jsou naprosto odlišní. Dnešní studenti se už narodili do svobodné doby a spoustu věcí berou jako samozřejmost. My jsme si vážili toho, že najednou vychází knížky, které jsme chtěli číst, ale dřív byly zakázané, že můžeme chodit na vysněné koncerty, a otevřeně mluvit o věcech, o kterých se dříve lhalo. Měli jsme z toho upřímnou radost. Současná generace se i díky sociálním sítím jinak spolčuje, žije si tak trochu ve vlastním světě. Nemyslím, že by se o dění kolem sebe nezajímali. Obzvláště v poslední době, po vlně studentských stávek za klima, si říkám, že studentům není svět lhostejný. Vlastně mám pocit, že se ty naše demonstrace i okolní reakce v lecčem podobají. Také jim říkají, ať sedí raději ve škole, nebo že jsou zaplacení. Jde především o to, jestli dnešní studenti dovedou přesvědčit zbytek společnosti, jako jsme se o to snažili před třiceti lety my, že jde o důležité téma a je potřeba něco pořádně změnit.

Měli jste jasnou či naivní představu o tom, jak by svět mohl vypadat po sametové revoluci?

Jako mladý student jsem měl spíše jasno v tom, co mi na režimu vadí a v čem žít nechci, než v jakém světě bych rád žil. Naivních představ jsme měli určitě spoustu. Mysleli jsme si, že někteří lidé aktivní v komunistickém režimu se už prostě ve veřejném životě nebudou angažovat, protože jim to morální zásady nedovolí. To z naší strany bylo hodně naivní.

O roli studentů a jejich hlasu v naší společnosti bude Jan Malura debatovat spolu s bývalým členem studentského stávkového výboru a nyní středoškolským učitelem Liborem Magdoněm, studentkou a organizátorkou ostravských stávek za klima Emou Ostřížkovou a moderátorem Danem Konczynou již v sobotu 16. listopadu ve 20.00 na Masarykově náměstí. Jste srdečně zváni k oslavám 30 let svobody a demokracie!

Příspěvek Sametová Ostrava očima Jana Malury: Byli jsme pěšáky revoluce pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/sametova-ostrava-ocima-jana-malury-byli-jsme-pesaky-revoluce/feed/ 0
Jiřina Šiklová: Kam jsme se to dostali? https://alive.osu.cz/jirina-siklova-kam-jsme-se-to-dostali/ https://alive.osu.cz/jirina-siklova-kam-jsme-se-to-dostali/#respond Mon, 04 Nov 2019 15:16:50 +0000 https://alive.osu.cz/?p=28181 Na půdu Ostravské univerzity zavítá významná česká socioložka a publicistka Jiřina Šiklová. Nenechte si ujít besedu, kterou vás provede Roman Vido.

Příspěvek Jiřina Šiklová: Kam jsme se to dostali? pochází z OU@live

]]>
V rámci oslav 30 let svobody vás zveme na debatu s významnou českou socioložkou a bývalou disidentkou Jiřinou Šiklovou na téma proměn české společnosti po roce 1989. Podařil se Česku „návrat do Evropy“? Vyrovnalo se se svou minulostí? A co nejvíce trápí dnešní českou společnost? Je skutečně tak hluboce „rozdělená“, jak se říká? Debatu, která se soustředí nejen na uvedené otázky, moderuje Roman Vido z Katedry sociologie Filozofické fakulty.

Těšíme se na vás v úterý 19. listopadu 2019 ve 13.00 na ul. Českobratrská 16 (budova B, místnost B-303).

 

Příspěvek Jiřina Šiklová: Kam jsme se to dostali? pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/jirina-siklova-kam-jsme-se-to-dostali/feed/ 0
Už je to tady… aneb Erasmus studenti dorazili do Grazu! https://alive.osu.cz/uz-je-to-tady-aneb-erasmus-studenti-dorazili-do-grazu/ https://alive.osu.cz/uz-je-to-tady-aneb-erasmus-studenti-dorazili-do-grazu/#respond Mon, 04 Nov 2019 13:51:06 +0000 https://alive.osu.cz/?p=28174 Ostravští erasmáci právě dorazili do Grazu - jak vypadají jejich první dny? Čtěte dále!

Příspěvek Už je to tady… aneb Erasmus studenti dorazili do Grazu! pochází z OU@live

]]>
Velké množství zařizování před cestou, balení, doprava, shánění ubytování – to vše je minulostí. Erasmus studenti úspěšně dorazili a konečně se setkávají tváří v tvář s těmi, kteří se snažili jejich pobyt zorganizovat a připravit. Na prvním setkání probíhají první seznamovací aktivity a studenti získávají organizační a důležité informace. Na dalším se plánuje celý semestr, včetně zapisování předmětů, které si předtím vybrali a zapsali do svého Learning Agreementu. Dostat se do univerzitního systému a vyhledat správné předměty podle zájmu není vždy jednoduché. Mnohé kurzy jsou totiž omezeny počtem studentů, a proto se proces zapisování táhne zhruba ještě týden, než se vše usadí.

Co se kurzů týče, mají studenti na této univerzitě (Pädaogische Hochschule Steiermark) předem připravený studijní program vedený v anglickém jazyce, který je doplněn a obohacen o volitelné předměty. Některé kurzy studenti tedy navštěvují s rodilými mluvčími. Jedná se o velmi dobře promyšlený program zahrnující všechny oblasti (návštěva školy „Neue Mittelschule“, vzdělávací systémy a zajímavosti o ostatních zemích, praxe, další cizí jazyky, rozmanité události a konference pořádané univerzitou). Jediný problém vidím v  tom, že přijíždějí studenti nejen Učitelství pro I. stupeň, ale i studenti studující Učitelství pro II. stupeň se zaměřením na německý jazyk a ti potřebují mnohdy větší spektrum kurzů a hlavně vedení v německém jazyce. Vše se ale dá vždy nějak vyřešit a studenti se zaměřením na německý jazyk si tedy nemusí zapisovat všechny předem připravené kurzy s ostatními Erasmus studenty.

Každý týden probíhá pravidelné setkání se studenty tzv. Incoming Tutorial, kde získávají informace o nadcházejících událostech, řeší své aktuální problémy s kurzy nebo Learning Agreementem.

Hlavním výstupem pro studenty je elektronické portfolio, do kterého zapisují své očekávání, průběh a zpětnou vazbu všech absolvovaných kurzů za celý semestr. Některé kurzy, zejména ty zájmové, jsou hodnoceny známkami.

V porovnání s běžnými univerzitními kurzy se ty pro Erasmus studenty konají pouze párkrát za semestr (4x). Studenti mají tudíž větší množství času pracovat na svých portfoliích a připravovat se na další kurzy. Myslím si, že toto je ideální možnost pro studenty, kteří si plánují ze svého Erasmus pobytu odnést co nejvíc nového, ale také pro studenty, kteří si svůj pobyt chtějí pouze užít a poznat vzdělávací systém jiné země.

Co je podle mého názoru jedinečný zážitek, je Welcome weekend, který univerzita každý semestr pořádá pro své Incoming studenty. První nebo druhý víkend semestru vyrážejí Erasmus studenti s některými učiteli na společný víkend, kde se prostřednictvím rozmanitých seznamovacích aktivit všichni navzájem lépe poznají.

Teď už zbývá jenom doufat, že si to Erasmus studenti užijí podle svých představ, minimálně stejně dobře jako já před rokem.

 

 

Příspěvek Už je to tady… aneb Erasmus studenti dorazili do Grazu! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/uz-je-to-tady-aneb-erasmus-studenti-dorazili-do-grazu/feed/ 0
Josef Jařab: Od normalizovaného ke svobodnému vzdělávání https://alive.osu.cz/josef-jarab-od-normalizovaneho-ke-svobodnemu-vzdelavani/ https://alive.osu.cz/josef-jarab-od-normalizovaneho-ke-svobodnemu-vzdelavani/#respond Mon, 04 Nov 2019 13:01:33 +0000 https://alive.osu.cz/?p=28168 Listopadový maraton připomínkových akcí ke 30 letům svobody završí debata s významným hostem Josefem Jařabem. Těšíme se na vás 21. listopadu v 18.00 v Centru PANT!

Příspěvek Josef Jařab: Od normalizovaného ke svobodnému vzdělávání pochází z OU@live

]]>
O (ne)svobodě ve škole i ve společnosti před listopadem 1989 i po něm bude s amerikanistou, překladatelem a literárním historikem Josefem Jařabem debatovat Petr Kopecký z katedry anglistiky a amerikanistiky. Po Sametové revoluci byl Josef Jařab prvním svobodně zvoleným rektorem v Československu, a to na Univerzitě Palackého v Olomouci. Svou učitelskou dráhu však započal během šedesátých let v Ostravě. Jak se podle něj změnilo vzdělávání v průběhu uplynulých 30 let?

Srdečně vás zveme na debatu nazvanou Od normalizovaného ke svobodnému vzdělávání, která se uskuteční ve čtvrtek 21. listopadu 2019 v 18.00 v Centru PANT.

Příspěvek Josef Jařab: Od normalizovaného ke svobodnému vzdělávání pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/josef-jarab-od-normalizovaneho-ke-svobodnemu-vzdelavani/feed/ 0
Normální je darovat: Přidejte se k výzvě! https://alive.osu.cz/normalni-je-darovat-pridejte-se-k-vyzve/ https://alive.osu.cz/normalni-je-darovat-pridejte-se-k-vyzve/#respond Mon, 04 Nov 2019 12:06:20 +0000 https://alive.osu.cz/?p=28162 Darovat krev a plazmu by mělo být stejně samozřejmé, jako je třídit odpad, uvolnit starším lidem místo k sezení v MHD, podržet dveře přítelkyni či zastavit u přechodu pro chodce. Zjistěte, jak se můžete stát superhrdinou, který zachrání život.

Příspěvek Normální je darovat: Přidejte se k výzvě! pochází z OU@live

]]>
Normální je sportovat, cestovat, sdílet fotky i pomáhat. A normální je taky darovat. Právě to je poselství kampaně Normální je darovat, kterou spustil Moravskoslezský kraj a ke které se Ostravská univerzita hrdě hlásí coby podporovatel.

„Ostravská univerzita při různých příležitostech získává nové dárce ze svých řad, nábor jsme dělali také do národního registru dárců kostní dřeně třeba na ostravském Majálesu. Věřím, že tato kampaň pomůže těm, kteří nad dárcovstvím přemýšlí, ale dosud se neodhodlali udělat první krok,” říká tiskový mluvčí Ostravské univerzity Adam Soustružník.

„Pokud někdo váhá, nebo má jakékoli obavy, doporučuji je hodit za hlavu. V Krevním centru Fakultní nemocnice Ostrava je velmi příjemné prostředí i personál, který se vším poradí, všechno vysvětlí a člověk se necítí jako pacient, ale spíše jako host. Odběr není bolestivý, nemám pak žádné zdravotní problémy a po zbytek dne odpočívám, protože v den darování máte ze zákona nárok na pracovní volno,” říká zaměstnankyně Ostravské univerzity Markéta Slivková, která chodí krev darovat pravidelně a je zapsaná také v registru dárců kostní dřeně.

Do kampaně se zapojilo několik významných sportovců, jako Petra Kvitová, Simona Vrzalová nebo florbalisté FBC Ostrava. Její tváří je ale také Petr Filipec, který stojí na druhé straně břehu – je příjemcem kostní dřeně.

Na webu normalnijedarovat.cz tak najdou všichni zájemci informace o dárcovství – jak odběry probíhají, kde všude se provádějí, co odběr obnáší a jaké z dárcovství plynou výhody (příspěvky pojišťoven, pracovní volno, slevy na daních a podobně).

Až příště tedy potkáte Petru Kvitovou na billboardu, chytněte se za nos, otevřete diář a naplánujte si cestu třeba právě do Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava nebo kteréhokoli jiného pracoviště, které odběry provádí. Můžete tak někomu zachránit život, a to je pocit, se kterým se velmi dobře usíná.

Příspěvek Normální je darovat: Přidejte se k výzvě! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/normalni-je-darovat-pridejte-se-k-vyzve/feed/ 0
Ostravská pobočka Evropské geografické asociace se hlásí o slovo https://alive.osu.cz/ostravska-pobocka-evropske-geograficke-asociace-se-hlasi-o-slovo/ https://alive.osu.cz/ostravska-pobocka-evropske-geograficke-asociace-se-hlasi-o-slovo/#respond Sun, 03 Nov 2019 18:09:45 +0000 https://alive.osu.cz/?p=28150 Ostravská univerzita se může nově pochlubit vlastní pobočkou Evropské geografické asociace (EGEA). Geografové Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity se zapojili do aktivit této mezinárodní organizace.

Příspěvek Ostravská pobočka Evropské geografické asociace se hlásí o slovo pochází z OU@live

]]>
Organizace EGEA je plná mladých geografů – v současnosti působí ve více než 30 zemích Evropy, 100 městech a sdružuje zhruba 5000 studentů. Pravidelně pak pořádá kongresy, semináře, exkurze i různé tematické akce a výměnné pobyty. Jejím cílem je pak setkávání zástupců z různých koutů Evropy, práce na studentských workshopech a obohacení znalostí geografie jinu formou než sezením ve škole.

EGEA Ostrava navazuje na aktivity Spolku studentů geografie a sdružuje studenty z Přírodovědecké fakulty OU – a to z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje a katedry fyzické geografie a geoekologie. Snaží se obohatit studentský život studentů na těchto katedrách a vytvořit takové aktivity, aby se studenti měli šanci seznámit a poznat navzájem napříč ročníky i obory. Zároveň chtějí pořádat akce, které studentům rozšíří rozhled a pokoušejí se vytvořit platformu pro jednání s vedením kateder.

Ostravští studenti v roli pořadatelů

Právě nováčci z EGEA Ostrava uspořádali tradiční “Team Management Training (TMT), který se pravidelně koná v různých koutech Evropy. Ten účastníkům přinesl třídenní program pro zlepšení týmové spolupráce a získání nových poznatků těm, kteří budou v následujícím roku v rámci EGEA  zastávat vedoucí funkce v různých oblastech. Kromě toho na účastníky čekaly také nejrůznější exkurze po Ostravě.

Už v září se v Česku konal mezinárodní celoevropský kongres na Jesenicku – v malebné vesnici Loučná nad Desnou. Role pořadatelů se ujali zástupci EGEA Praha a EGEA Brno, kteří přilákalo na sever Moravy více než 200 geografů, mezi nimiž nechyběli ani zástupci ostravské pobočky. Letošní kongres nesl název „Forgotten Homeland“. A jak již název napovídá, kongres byl zaměřen na témata migrace, mezinárodní spolupráce v rámci euroregionů nebo turismus v periferních regionech. Nechyběly zde ani workshopy zaměřené na digitalizaci dat pomocí GIS a v poslední době dost atraktivní formu mapování s využitím dronů. Jeden z workshopů s názvem „Migration as an inevitable destiny“ vedla přímo zástupkyně EGEA Ostrava Kristýna Zsemlovicsová, která se zaměřila na odsun německých obyvatel z měst v oblasti bývalých Sudet.

Nejen workshopy ale i poznávání krás Česka

Tradiční kongres, kromě workshopů, přináší také mnoho dalších aktivit. Nedílnou částí každého kongresu jsou exkurze. Někteří z účastníků se podívali na nejvyšší vrchol Jeseníků – Praděd. Další mohli poznat okolí Zlatých Hor, dozvědět se více o výskytu zlata v této oblasti a navštívit Zlatokopecký skanzen. Někteří studenti si udělali procházku k národní přírodní rezervaci Rejvíz. Další exkurze pak účastníky zavedly do jeskyně Na Pomezí, do Priessnitzových lázní v Jeseníku, do papírny ve Velkých Losinách, do města Šumperk nebo do elektrárny Dlouhé Stráně.

V průběhu kongresu měli účastníci možnost se zapojit do několika studentských vědeckých diskuzí na různá témata, prezentovat své zajímavé bakalářské práce nebo jiné vlastní výzkumy. Na kongresu nechyběl ani večer nazvaný „cultural fair“, kdy studenti představovali svou kulturu – především pak tradiční kroje, typické jídlo a pití.

EGEA Ostrava uvítá další členy

Zástupci EGEA z Ostravské Přírodovědecké fakulty se nebrání novým členům. Zapojit se mohou všichni, kteří mají zájem se účastnit podobných akcí, poznávat nové lidi, země, kultury a rozvíjet jak sami sebe, tak i ostravskou pobočku této mezinárodní organizace. Zástupce EGEA Ostrava mohou kontaktovat na facebookové stránce (EGEA Ostrava) nebo na mailu ostrava@egea.eu.

Příspěvek Ostravská pobočka Evropské geografické asociace se hlásí o slovo pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/ostravska-pobocka-evropske-geograficke-asociace-se-hlasi-o-slovo/feed/ 0