OU@live https://alive.osu.cz Živý online magazín Ostravské univerzity Fri, 28 Apr 2017 08:31:58 +0000 cs-CZ hourly 1 Vycestujte s námi do Mosambiku https://alive.osu.cz/vycestujte-nami-mosambiku/ https://alive.osu.cz/vycestujte-nami-mosambiku/#respond Fri, 28 Apr 2017 08:28:21 +0000 https://alive.osu.cz/?p=16038 Prostřednictvím besedy s mosambickým dokumentaristou Antóneim Cossou a výstavou fotografií.

Příspěvek Vycestujte s námi do Mosambiku pochází z OU@live

]]>
Na několik dní se pomyslně přeneseme na kouzelný ostrov Mosambik. Právě tak se jmenuje výstava fotografií novináře a antropologa Michala Josephyho. Díky jeho fotografiím se budeme moci ocitnout na místě tisíce kilometrů vzdáleném, o němž víme jen málo. Na 15 snímcích se mu podařilo zachytit drsnou krásu této africké země donedávna zužované občanskou válkou. Součástí vernisáže bude také setkání s mosambickým dokumentaristou a fotoreportérem Antóniem Cossou, který trvale žije v Praze.

Přijměte proto pozvání na vernisáž výstavy 4. května 2017 od 16 hodin v prostorách Galerie na půdě Filozofické fakulty Ostravské univerzity (Reální ulice, 7. podlaží).

Kromě setkání a fotografií jsou připraveny také ukázky z literatury autorů píšících o Mosambiku a rytmy afrických bubnů.

Proč právě Mosambik?

Mosambik je země spadající do Společenství portugalsky mluvících zemí. Výstava vznikla za podpory Portugalského centra v Praze, které úzce spolupracuje s katedrou romanistiky Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Je „ochutnávkou“ toho, s čím se budou moci seznámit posluchači nově otevřeného studijního modulu Portugalština: jazyk, reálie, kultura, do něhož je možné se přihlásit prostřednictvím elektronické přihlášky právě teď. Modul je zaměřený kromě portugalského jazyka také na kulturu a historii portugalsky mluvicích zemí, bývalých kolonií Portugalska, zemí pro Evropana více než exotických.

A byl to právě Mosambik, kde v patnáctém století zakotvila flotila Vasca da Gamy. Jak ale vypadal ostrov a místní lidé kmene Makua dávno před připlutím Evropanů a jaký je život Mosambičanů dnes zjistíte na výstavě KOUZELNÝ OSTROV MOSAMBIK/ UMA ILHA MÁGICA DE MOÇAMBIQUE.

Zájemci o studium modulu Portugalština: jazyk, reálie, kultura se mohou obrátit pro více informací na garantku modulu dr. Marianu Kunešovou (mariana.kunesova@osu.cz).

Stáhnout (PDF, 808KB)

Příspěvek Vycestujte s námi do Mosambiku pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/vycestujte-nami-mosambiku/feed/ 0
Cesta ven v Kunčičkách https://alive.osu.cz/cesta-ven-kuncickach/ https://alive.osu.cz/cesta-ven-kuncickach/#respond Thu, 27 Apr 2017 16:55:53 +0000 https://alive.osu.cz/?p=16052 Ve čtvrtek 20.4.2017 se ve Středisku sociální aktivizace Horizont v Ostravě-Kunčičkách realizovalo promítání filmu Cesta ven. Na akci se podílel Projekt komunitní práce v Osadě Míru a studentská skupina ZEBRA FSS.

Příspěvek Cesta ven v Kunčičkách pochází z OU@live

]]>
Ve čtvrtek 20.4.2017 se ve Středisku sociální aktivizace Horizont v Ostravě-Kunčičkách realizovalo promítání filmu Cesta ven. Na akci se podílel Projekt komunitní práce v Osadě Míru a studentská skupina ZEBRA FSS.

Cílem promítání bylo otevřít diskusi na téma sociálního vyloučení a romství. Film Cesta ven byl vybrán z důvodu, že pojednává o osudu mladé ženy-matky, která se snaží zabezpečit lepší podmínky pro život svůj a své dcerky. Na této cestě však naráží na mnoho bariér ve společnosti, zejména na předsudky lidí a úskalí spojené s byrokratickým systémem. Ve filmu zaznělo mnoho podnětů, které jsme pak v rámci diskuse společně s obyvateli ze sociálně vyloučené lokality v Ostravě-Kunčičkách (dále jen „SVL“) a se studentkami sociální práce z Fakulty sociálních studií OU (dále jen „studentky“) reflektovali.

Nejvíce jsme diskutovali o tom, co je to sociální vyloučení a co znamená v praxi – zabývali jsme se zejména předsudky společnosti vůči Romům a diskriminací (např. při hledání zaměstnání, bydlení nebo při jednání v různých institucích). Někteří obyvatelé SVL mluvili o tom, že mají jak negativní, tak pozitivní zkušenosti na poli zaměstnání, ale například jedna obyvatelka zdůrazňovala, že se za celý život nesetkala s diskriminujícím jednáním v zaměstnání.

Obyvatelé SVL si sami všímají rozdílů v jednání a v komunikaci. Za důležité považují to, jak člověk vystupuje. Volba vyjádření, tzn. to, jakým stylem člověk mluví, nepostačuje v přímé interakci se společností (např. pohovor do zaměstnání, prohlídka bydlení), kdy se mohou setkat s diskriminací na základě barvy kůže.

Obyvatelé SVL byli obzvláště zvědaví na postoj studentek, jakožto budoucích sociálních pracovnic, k tématům sociálního vyloučení a romství. Vyzývali je k zpětné vazbě, jak tuto problematiku vidí ony, zda mají zkušenost se sociálně vyloučenými nebo s diskriminačním jednáním.

V této vzájemné interakci jsme vytyčili důležité body pro zlepšení stávající i budoucí situace sociálně vyloučených lidí – shodli jsme se, že velmi důležitou roli má prevence a práce s dětmi, u dospělých je potřebné důkladně rozebírat rizika sociálního vyloučení, hledat možná řešení a snažit se odbourat diskriminující předsudky.

Z pohledu stran organizátorů i účastníků byla realizovaná akce povedená a přínosná – otevřela dosud neznámé pohledy, umožnila sdílení názorů i zkušeností a bude pomocí snad i při budoucím povolání našich studentek, kdy je nutné zažité předsudky odložit.

Zebra FSS a komunitní pracovnice projektu Komunitní práce v Osadě Míru

Příspěvek Cesta ven v Kunčičkách pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/cesta-ven-kuncickach/feed/ 0
VIDEO: Na plese zářil i Travolta! https://alive.osu.cz/video-plese-zaril-i-travolta/ https://alive.osu.cz/video-plese-zaril-i-travolta/#respond Thu, 27 Apr 2017 16:27:29 +0000 https://alive.osu.cz/?p=16046 Zapomeňte na nudné záznamy z parketu. Na Reprezentačním plese Ostravské univerzity to všichni roztočili s Johnem Travoltou - a naše kamery to zachytily!

Příspěvek VIDEO: Na plese zářil i Travolta! pochází z OU@live

]]>
Na YouTube kanálu Ostravské univerzity dnes přibyl další poklad: video z Reprezentačního plesu Ostravské univerzity 2017! V duchu zářivé elegance… Ladies and gentlemen, enjoy!

Příspěvek VIDEO: Na plese zářil i Travolta! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/video-plese-zaril-i-travolta/feed/ 0
Menzy OU na Facebooku https://alive.osu.cz/menzy-ou-facebooku/ https://alive.osu.cz/menzy-ou-facebooku/#respond Wed, 26 Apr 2017 12:50:53 +0000 https://alive.osu.cz/?p=16011 Obě menzy Ostravské univerzity pro vás spustily společnou facebookovou stránku, která vás bude zásobovat čerstvými informacemi. Stavte se na jídlo do Kampus Palace, La Cantine i Black Kale se na vás těší!

Příspěvek Menzy OU na Facebooku pochází z OU@live

]]>
Od března 2017 fungují v prostorách studentských kolejí Kampus Palace v centru města dvě nové restaurace, které zároveň slouží studentům Ostravské univerzity jako menzy, kde se mohou najíst za dotované ceny.

Provozovatelé obou restaurací (La Cantine a Black Kale) chtějí být studentům ještě blíže a rozhodli se připravit facebookovou stránku, na které budou zveřejňovat aktuální informace, denní menu, novinky, slevy a podobně. Zároveň ale bude sloužit i ke komunikaci opačným směrem, studenti se zde mohou zeptat na to, co je zajímá, reagovat a vyjadřovat se v různých anketách, kterými restaurace hodlají zjišťovat zájem studentů třeba i o konkrétní jídla.

Menzy nabízejí výhodné ceny nejen pro studenty, ale taky pro zaměstnance, kteří najdou podrobnosti v Portálu OU. Dejte svým menzám „like” a zajistěte si tak zásobu užitečných informací! Facebookový profil menz najdete zde.

 

 

Příspěvek Menzy OU na Facebooku pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/menzy-ou-facebooku/feed/ 0
Oceánolog Zdeněk Ďuriš z katedry biologie a ekologie PřF OU – fenomén v zemi bez moře https://alive.osu.cz/oceanolog-zdenek-duris-katedry-biologie-ekologie-prf-ou-fenomen-zemi-bez-more/ https://alive.osu.cz/oceanolog-zdenek-duris-katedry-biologie-ekologie-prf-ou-fenomen-zemi-bez-more/#respond Wed, 26 Apr 2017 12:49:32 +0000 https://alive.osu.cz/?p=16013 Zdeněk Ďuriš, profesor mořské biologie, špička ve svém oboru, patří mezi 10 oceánologů světa, kteří objevují úplně nové druhy krevet, potápí se v tropických i arktických vodách. Jak pracuje, žije a hledá nová jména pro nově objevené živočišné druhy?

Příspěvek Oceánolog Zdeněk Ďuriš z katedry biologie a ekologie PřF OU – fenomén v zemi bez moře pochází z OU@live

]]>
Už jako kluk snil o dalekých oceánech… Nejen o jeho prvním osudovém setkání se slanou vodou a s prvním mořským koníkem chyceným do dlaně vypráví reportáž v magazínu Víkend (reportáž o Zdeňku Ďurišovi začíná těsně po 23 minutě vysílání Víkend ze dne 25. 4. 2017).

Další články a rozhovory:

Dva ostrovy, dva oceány.

Náš oceánolog Zdeněk Ďuriš v rozhlasovém rozhovoru nejen o tom, jak se v zemi bez moře stát oceánologem…

Náš oceánolog prof. Ďuriš – pojďte se s ním blíže seznámit a taky putovat po Arktidě…

Oceánolog bez moře – velký rozhovor se Zdeňkem Ďurišem, profesorem mořské biologie.

Oceánolog Zdeněk Ďuriš z Přírodovědecké fakulty opět v zajímavých rozhovorech v televizi.

Účast doc. Ďuriše na mezinárodní expedici v Austrálii – ostrov Lizard, Velký bariérový útes.

 

Příspěvek Oceánolog Zdeněk Ďuriš z katedry biologie a ekologie PřF OU – fenomén v zemi bez moře pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/oceanolog-zdenek-duris-katedry-biologie-ekologie-prf-ou-fenomen-zemi-bez-more/feed/ 0
Sportovní den 2017: kruháč nebo lukostřelba? https://alive.osu.cz/sportovni-den-2017-kruhac-lukostrelba/ https://alive.osu.cz/sportovni-den-2017-kruhac-lukostrelba/#respond Wed, 26 Apr 2017 10:26:44 +0000 https://alive.osu.cz/?p=16007 Kruhový trénink, lukostřelba, sjíždění Moravy, tenis nebo beach volejbal? Přijďte v majálesový den protáhnout kosti a zasportovat si s Ostravskou univerzitou!

Příspěvek Sportovní den 2017: kruháč nebo lukostřelba? pochází z OU@live

]]>
Jako každoročně se bude i letos v majálesový den (12. 5. 2017) konat Sportovní den Ostravské univerzity, během kterého mohou studenti, zaměstnanci i jejich blízcí přijít sportovat zdarma a v dobré společnosti. Připraveny jsou turnaje pro jednotlivce, dvojice i trojice, tak řekněte svým známým, sestavte tým nebo naopak poměřte síly.

Na výběr bude badminton, beach volejbal, tenis, pétanque, sjíždění Moravy, můžete si přijít vyzkoušet lukostřelbu, zamakat si na kruhovém tréninku či vyrazit na výlet spolu s dalšími zaměstnanci Ostravské univerzity.

Celý sportovní den pro vás připravuje Katedra studií lidského pohybu Pedagogické fakulty Ostravské univerzity, která vám již brzy přinese podrobnosti ohledně přihlašování na webu programu TEP. Vše se odehraje během dopoledne, abyste pak bez problému mohli stihnout průvod nebo zahájení Majálesu.

Na celý den je na Osravské univerzitě vyhlášeno rektorské volno!

Příspěvek Sportovní den 2017: kruháč nebo lukostřelba? pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/sportovni-den-2017-kruhac-lukostrelba/feed/ 0
Majáles Ostrava 2017: Žij hudbou, buď hudbou! https://alive.osu.cz/majales-ostrava-2017-zij-hudbou-bud-hudbou/ https://alive.osu.cz/majales-ostrava-2017-zij-hudbou-bud-hudbou/#respond Wed, 26 Apr 2017 07:10:02 +0000 https://alive.osu.cz/?p=16003 12. května 2017. Poprvé v pátek, na čepu Radegast a návrat do původního areálu v Dolní oblasti Vítkovice. Těšte se na 23. ročník Majálesu Ostrava, na který je vyhlášeno rektorské volno!

Příspěvek Majáles Ostrava 2017: Žij hudbou, buď hudbou! pochází z OU@live

]]>
12. května 2017 v 11.45 hodin to všechno vypukne. Z Husova sadu v centru Ostravy vyrazí Majálesový průvod masek přes Masarykovo náměstí, Novou Karolinu až do Dolních Vítkovic, kde příchod průvodu odstartuje největší studentskou oslavu jara v Moravskoslezském kraji.

„Průvod bude letos stát za to, kromě studentů v maskách jej oživí další vystoupení, která atmosféru vytáhnout ještě výš a udělají z průvodu opravdovou show,“ říká prezident Stavovské unie studentů Ostrava Pavel Láhner, který je zároveň hlavním organizátorem Majálesu Ostrava.

Průvod si nenechejte ujít nejen pro tento jedinečný zážitek, ale také proto, že všichni v maskách v průvodu mají vstup na Majáles zdarma! Zároveň budou nejlepší masky jako každoročně oceněny na hlavním pódiu hned na začátku Majálesu, abyste se poté mohli (pokud vaše maska není příliš pohodlná), převléct do „civilu“. Téma letošního průvodu je „Žij hudbou, buď hudbou“!

Samotný program Majálesu pak zahájí v 15.00 svým folk-popovým vystoupením Pokáč. Na hlavní scéně hudba neutichne až do 2. hodiny ranní. Těšit se můžete například na Wohnout, Mandrage, Paulie Garand, No Name nebo Telekinesis.

Na místě nebude chybět ani Ostravská univerzita – její stánek najdete na travnaté ploše naproti hlavní scény. Přijďte u nás nechat odpočinout nohy, dát si vodu s citronem nebo čaj (podle počasí, ale věříme, že letos vodu s citronem!) a vysoutěžit si třeba festivalový kelímek NICK-NACK. Budeme se na vás těšit v naší chill zóně!

Vstupenky na Majáles i podrobnosti k programu najdete na webu www.majalesostrava.cz. Na celý den je na Ostravské univerzitě vyhlášeno rektorské volno, proto neváhejte ještě před Majálesem protáhnout tělo na Sportovním dnu Ostravské univerzity!

Příspěvek Majáles Ostrava 2017: Žij hudbou, buď hudbou! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/majales-ostrava-2017-zij-hudbou-bud-hudbou/feed/ 0
Prestižní ocenění Europa Nostra!!! https://alive.osu.cz/prestizni-oceneni-europa-nostra/ https://alive.osu.cz/prestizni-oceneni-europa-nostra/#respond Tue, 25 Apr 2017 12:27:19 +0000 https://alive.osu.cz/?p=15998 O prestižní ocenění Europa Nostra usilují každoročně desítky evropských institucí působící v oblasti péče o kulturní dědictví.

Příspěvek Prestižní ocenění Europa Nostra!!! pochází z OU@live

]]>
V loňském roce se podařilo týmu Národního památkového ústavu ČR zaujmout porotu s projektem „Památky nás baví“, jehož součástí byla také dr. Květa Jordánová z katedry dějin umění a kulturního dědictví Filozofické fakulty OU.

Právě ona byla koordinátorkou jednoho ze sedmi edukačních center, které byly rozmístěny po celé České republice. „Pilotními objekty pro naše centrum byly Důl Michal a Státní hrad Šternberk. Celorepublikově ojedinělá, úzká profilace centra vycházela z regionálních specifik – vysokého zastoupení technických památek nebo reliktů technologií a stop provozu nejen v zástavbě, ale i v krajině, která Ostravu obklopuje,“ přibližuje specifika památek našeho regionu dr. Jordánová.

Cílem celého projektu bylo vytvořit zábavné vzdělávací programy zaměřené na památky a jejich ochranu, které měly být určeny především dětem, studentům, rodinám, seniorům, odborné i laické veřejnosti a návštěvníkům se speciálními potřebami. Součástí její práce v rámci projektu bylo mimo jiné vytváření edukačních programů a pomůcek, které v současnosti využívají například i studenti katedry dějin umění.

„Kuchařky“ pro další vzdělávání

Výstupem projektu je pět metodik určených vzdělávacím institucím i jednotlivcům, kteří je mohou využít pro tvorbu nových vzdělávacích programů nebo se mohou inspirovat tím nejlepším, co v rámci projektu vzniklo a bylo ověřeno v praxi na všech výše jmenovaných skupinách. Aby metodiky co nejlépe sloužily svému účelu, přizvali autoři projektu také zástupce pedagogických fakult, učitelé základních škol, zástupce tělesně postižených a další odborníky v oblasti didaktiky a vzdělávání.

„Jednalo se o ojedinělý projekt, do něhož se zapojily vysoké školy i učitelé a je rozhodně přínosem při vzdělávání populace a k udržitelnému rozvoji kulturního dědictví. Z výstupů je patrné, že projekt všechny realizátory opravdu hodně bavil a osobně si myslím, že porota toto ocenila,“ uzavírá Květa Jordánová.

Europa Nostra je panevropská federace pro kulturní dědictví. Je konzultačním partnerem UNESCO. Byla založena v roce 1963 v Itálii. Má sídlo v Haagu a v Bruselu. Operuje v 50 evropských zemích a má více jak 250 členských organizací. Cílem Europy Nostry je propagace kulturních a historických hodnot Evropy nejširší veřejnosti, lobbing za kulturu v politických sférách. Každoročně uděluje Europa Nostra Awards, cenu za nejlepší počin v oblasti péče o kulturní dědictví.

Příspěvek Prestižní ocenění Europa Nostra!!! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/prestizni-oceneni-europa-nostra/feed/ 0
Celá planeta slavila Den Země https://alive.osu.cz/cela-planeta-slavila-den-zeme/ https://alive.osu.cz/cela-planeta-slavila-den-zeme/#respond Tue, 25 Apr 2017 08:34:41 +0000 https://alive.osu.cz/?p=15954 V pátek 21. dubna 2017 oslavila Země svůj den. Na programu této mezinárodní akce v Ostravě se podílí tradičně i Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity.

Příspěvek Celá planeta slavila Den Země pochází z OU@live

]]>
Studentská organizace vědeckých aktivit PřF OU (SOVA) připravila pro návštěvníky akce stánek s názvem “Život kolem nás”. V rámci tohoto stánku se pokusili dětem ukázat, jaký život existuje kolem nás – jak fauna, tak flóra. Kromě našich běžných zástupců byli k vidění i zástupci exotických druhů zvířat a rostlin. Nechyběly entomologické krabice s preparovanými zástupci hmyzu, ovšem největší zájem byl o živé exempláře – oblovky (rod Achatina), šváby (Grompharorhina potentosa) a strašilky ďábelské (Peruphasma shultei). Demonstrovány byly i bakterie, které se vyskytují všude kolem nás, pomocí nakultivovaných misek s agarem. Vzorky byly odebrány z různých předmětů – klika, paprika, klíče, hrdlo láhve, nemyté versus umyté ruce a podobně. Představen byl i levný, po domácku sestrojený mikroskop, u kterého si pomocí chytrých mobilů mohli účastníci prohlédnout živé zástupce bezobratlých živočichů – buchanky (Cyclops strenuus), perloočky (Daphnia) a také mikroskopický pohled na živý list stromu. V rámci botanické sekce byly prezentovány jak běžní zástupci našich bylin a dřevin, tak také zajímavé rostliny jako jsou masožravky (Drosera) a Aloe. Na závěr si děti mohly zasadit semínka bylinek (bazalka, pažitka, řeřicha, petržel) a odnést si je jako suvenýr domů.

Katedra chemie PřF OU dokázala přesvědčit návštěvníky o tom, že chemie může i vonět. Byl připraven aromakvíz, ve kterém si každý mohl otestovat svůj nos. Dále byly k dispozici kouzelné antokyany, které dokážou květy rozehrát všemi barvami.

Biofyzici PřF OU prezentovali na Dni Země život rostlin a fotosyntézu. Děti se dozvěděly o rostlinných barvivech (skrytých i patrných) i o změně zbarvení podle prostředí, ve kterém rostliny žijí. Díky chromatografie na tenké vrstvě mohly děti rostlinná barviva oddělovat. Poznávaly rostliny v květináčcích – semenáčky smrku, ječmen a fazol, učily se, jaké hlavní zelené pigmenty rostliny mají a zjišťovaly, zda je v zeleném listu ječmene oranžový karoten. Studenti učitelství fyziky PřF OU předváděli pokus, ve kterém měřili, jak se mění složení vzduchu při hoření svíčky. Dále se návštěvníci naučili, které fyzikální veličiny mohou měřit v přírodě (teplota, tlak, vlhkost, osvětlení, UV záření…) a také si také mohli změřit sílu stisku své ruky a pevnost svých vlasů.

Studenti učitelství geografie PřF OU si pro tento den připravili stánky, ve kterých se zabývali nejen environmentálními problémy, ale také některými aspekty globálního vzdělávání, jelikož hlavně člověk je spjat s naší planetou Zemí. V prvním stánku nazvaném „U Jedlíka“ se žáci měli zamyslet nad tím, jakou denní dávku jídla mají lidé v různých zemích na světě. Přiřazovali dle fotografií národy ke státům a pak i příslušný počet kousků chleba. Stánek nabídl ukázku kukuřičné kaše, pestrosti našeho jídla a také informace, proč je v některých zemích hladomor. Druhé zastavení „U Krasoně“ přinutilo děti přemýšlet, jak jsou testovány kosmetické výrobky, dozvěděli se, jaké symboly se používají na láhvích s kosmetikou a co znamenají. Třetí a čtvrtý stánek se věnoval vodě, žáci si uvědomili, jak plýtváme vodou, kolik vody se spotřebuje k výrobě hamburgeru či bavlněného trička.

Katedra informatiky a počítačů PřF OU umožnila dětem vyzkoušet programování robota Karla, který se pohybuje po “mapě” (pravoúhlá mřížka o rozměru 6 x 7 polí). Karel sbírá dárečky a vyhýbá se bombám. Robot umí poslouchat pouze pokyny: Krok vpřed, Vlevo v bok, Vpravo v bok, Opakuj (jeden z předchozích pokynů) a Zvedni dárek. Děti utvořily dvojici, v níž jeden z dvojice představoval robota a druhý jeho programátora. Cílem úkolu bylo posbírat všechny dárečky v mapě a vyhnout se při tom všem bombám.
Geografové PřF OU (studenti učitelství geografie) si pro tento den připravili stánky, ve kterých se zabývali nejen environmentálními problémy, ale také některými aspekty globálního vzdělávání, jelikož hlavně člověk je spjat s naší planetou Zemí. V prvním stánku nazvaném „U Jedlíka“ se žáci měli zamyslet nad tím, jakou denní dávku jídla mají lidé v různých zemích na světě. Přiřazovali dle fotografií národy ke státům a pak i příslušný počet kousků chleba. Stánek nabídl ukázku kukuřičné kaše, pestrosti našeho jídla a také informace, proč je v některých zemích hladomor. Druhé zastavení „U Krasoně“ přinutilo děti přemýšlet, jak jsou testovány kosmetické výrobky, dozvěděli se, jaké symboly se používají na láhvích s kosmetikou a co znamenají. Třetí a čtvrtý stánek se věnoval vodě, žáci si uvědomili, jak plýtváme vodou, kolik vody se spotřebuje k výrobě hamburgeru či bavlněného trička. Studenti Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje se snažili žákům nejen předat nové informace, ale zapojit je do jednotlivých aktivit a probudit zájem o zmíněnou problematiku.

I když se z důvodu nepříznivého počasí oslava Dne Země konala v prostorách Střediska volného času Moravská Ostrava namísto venkovních prostor, nic jí to neubralo na pestrosti a úspěchu. Takže žijte v přátelském vztahu se Zemí a na viděnou zase za rok!

Příspěvek Celá planeta slavila Den Země pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/cela-planeta-slavila-den-zeme/feed/ 0
Onomastický ŠRÁMEK 25. Foldynův potok, Frankův potok, Matulákův potok – mohou potoky někomu patřit? https://alive.osu.cz/onomasticky-sramek-25-foldynuv-potok-frankuv-potok-matulakuv-potok-mohou-potoky-nekomu-patrit/ https://alive.osu.cz/onomasticky-sramek-25-foldynuv-potok-frankuv-potok-matulakuv-potok-mohou-potoky-nekomu-patrit/#respond Mon, 24 Apr 2017 07:15:43 +0000 https://alive.osu.cz/?p=15880 Jak je to s majiteli potoků, které nesou jejich jména.

Příspěvek Onomastický ŠRÁMEK 25. Foldynův potok, Frankův potok, Matulákův potok – mohou potoky někomu patřit? pochází z OU@live

]]>
Názvy Foldynův potok, Frankův potok nebo Matulákův potok vypadají po formální stránce, jako kdyby patřily nějakým osobám – zde Foldynovi, Frankovi a Matulovi. Ale slyšeli jste už někdy o potoku, který by někomu úředně patřil? Pravděpodobně ne. Vodní toky jsou specifické objekty, které jsou charakteristické svou velikostí, resp. délkou. Jak by tedy mohl jeden člověk vlastnit tak dlouhý objekt? Abychom zjistili, co motivovalo vznik těchto názvů, musíme se podívat po okolí. Snad s trochou štěstí najdeme odpověď. V blízkosti Frankova potoka (katastr obce Morávka) se nachází osada s názvem Frankov, která byla pojmenována po jednom z jejích obyvatel. Osada je tedy nazvaná po osobě a potok podle toho, kudy protéká. Tento vztah bychom mohli vyjádřit i takto: osobní jméno → název osady → název potoka. Jedná se tedy pouze o formální stránku názvu, ne o vyjádření vlastnictví a stejně je tomu i v případě dalších jmenovaných potoků: Foldynův potok protékal přes pozemky, které patřily Foldynovi, a Matulákův potok přes pozemky, které patřily Matulovi.

Neustále tedy musíme mít na paměti, že každé zeměpisné jméno nám sděluje pravdu o pojmenované skutečnosti.

Osada Frankov a Frankův potok (katastr obce Morávka). Zdroj: <http://geoportal.cuzk.cz/geoprohlizec/>.

Příště: Zeměpisná jména v jazykové krajině

Příspěvek Onomastický ŠRÁMEK 25. Foldynův potok, Frankův potok, Matulákův potok – mohou potoky někomu patřit? pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/onomasticky-sramek-25-foldynuv-potok-frankuv-potok-matulakuv-potok-mohou-potoky-nekomu-patrit/feed/ 0
Příběh 60. let čtený studenty Ostravské univerzity https://alive.osu.cz/pribeh-60-let-cteny-studenty-ostravske-univerzity/ https://alive.osu.cz/pribeh-60-let-cteny-studenty-ostravske-univerzity/#respond Fri, 21 Apr 2017 15:38:22 +0000 https://alive.osu.cz/?p=15945 PLATO Ostrava zve na veřejné čtení ze slavného románu francouzského spisovatele Georgese Pereca v podání mladých, krásných a inteligentních lidí.

Příspěvek Příběh 60. let čtený studenty Ostravské univerzity pochází z OU@live

]]>
V sobotu 22. dubna od 17 hodin se v PLATO, kanceláři pro umění na Českobratrské ulici uskuteční čtení z novely Věci francouzského spisovatele Georgese Pereca (1936-1982). Autorova prvotina s podtitulem Příběh 60. let svým námětem a dobově podmíněným pohledem na životní styl a konzumní společnost šedesátých let koresponduje s výstavním projektem Přípravný portrét Mladé dívky, který bude v Kanceláři pro umění k vidění do neděle 7. května. Kniha obohacuje dnešní perspektivu návratem k jejím inspiracím a východiskům. Poprvé se s ní mohli čeští čtenáři seznámit v překladu Aleny Novotné, který byl publikovaný v roce 1966 na stránkách časopisu Světová literatura.

Samotnému čtení předcházel březnový konkurz pro veřejnost, během něhož byli vybráni mladý muž a mladá dívka, kteří budou text společně číst. Shodou okolností jsou oba studenty Ostravské univerzity.

Začínáme v 17 hodin. A pozor, bude to na dýl!

www.plato-ostrava.cz

Jan Nemček

Příspěvek Příběh 60. let čtený studenty Ostravské univerzity pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/pribeh-60-let-cteny-studenty-ostravske-univerzity/feed/ 0
Jarní koncert https://alive.osu.cz/jarni-koncert-2/ https://alive.osu.cz/jarni-koncert-2/#respond Fri, 21 Apr 2017 12:14:12 +0000 https://alive.osu.cz/?p=15938 Pozvánka na koncert studentů katedry hudební výchovy PdF

Příspěvek Jarní koncert pochází z OU@live

]]>
Studenti katedry hudební výchovy Pedagogické fakulty zvou zájemce na svůj Jarní koncert, který se uskuteční v pondělí 24. dubna 2017 v 17:30 hodin v koncertním sálu ZUŠ, Sokolská třída 15, Ostrava.

Stáhnout (PDF, 857KB)

Příspěvek Jarní koncert pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/jarni-koncert-2/feed/ 0
Patagonie – země jezer, větru a mnoha geomorfologických příběhů… https://alive.osu.cz/patagonie-zeme-jezer-vetru-mnoha-geomorfologickych-pribehu/ https://alive.osu.cz/patagonie-zeme-jezer-vetru-mnoha-geomorfologickych-pribehu/#respond Wed, 19 Apr 2017 05:30:13 +0000 https://alive.osu.cz/?p=15891 Touha poznávat daleké kraje je jednou z motivací, proč někteří lidé bádají v geografických oborech. Cestování ovšem není onou hlavní hybnou silou - je to snaha vysvětlit a poznat fungování naší Země.

Příspěvek Patagonie – země jezer, větru a mnoha geomorfologických příběhů… pochází z OU@live

]]>
Před měsícem se z expedice po jižní Americe vrátila skupina našich geomorfologů. Proč své výzkumy zaměřili zrovna na dalekou Patagonii? Proč vůbec zkoumat vývoj reliéfu na jižní hemisféře a co vlastně zjistili? Na to by měl odpovědět tento krátký článek.

Expedice se konala od 16. února do 3. března 2017 a účastnila se jí trojice geomorfologů z katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty OU: prof. Tomáš Pánek, doc. Jan Hradecký a dr. Jan Lenart. “Celá akce započala před mnoha měsíci, kdy hodiny důkladného studia satelitních snímků inspirovaly profesora Pánka k postulování hypotézy, že v prostoru Patagonie, při hranicích Argentiny a Chile, leží území s velmi vysokou frekvencí výskytu obrovských sesuvů, které dosud žádní geomorfologové nestudovali a nezabývali se vysvětlením, proč se zde s takovou hustotou a v takové velikosti sesuvy nacházejí,” přibližuje doc. Hradecký zrod této expedice.

Z vědecké literatury je toto území známo především v souvislosti s klimatickými změnami během čtvrtohor a s vývojem zalednění a následnou deglaciací. Je to území, kde po sobě ledovcová činnost zanechala obrovské množství tvarů, mimo jiné i rozsáhlé jezerní pánve. Opakovaná zalednění a odlednění vedla k významným plaoenvironmentálním změnám a masivní přestavbě hydrografické sítě. V některých obdobích voda z tajících ledovců odtékala do Atlantiku jindy zase do Pacifiku. Vše komplikoval i vývoj And, které svou sopečnou a horotvornou činností vytvořily v území bariéry a podíleli se spolu se změnami průběhu mořských proudů na vývoji klimatu dané oblasti.

Není bez zajímavosti, že geologové zkoumali toto území již ve dvacátých letech minulého století. Bádal zde světoznámý švédský kvartérní geolog Carl Caldenius, který ze sedla koně detailně zmapoval systém patagonských morén, které jsou hlavním znakem zalednění. Jeho mapy jsou v mnoha ohledech dodnes nepřekonané a jsou výsledkem nezměrné severské píle a důslednosti. Caldenius se již v té době zasloužil o chronologické poznání zalednění jižní polokoule prostřednictvím studia varv (roční sekvence jemných glaciálních sedimentů odrážející klimatické fluktuace). V posledních desetiletích je jižní cíp Latinské Ameriky stala klíčovou oblastí pro výzkum interakce kolísajícího klimatu a jeho odezvy v dalších krajinných procesech. A jednou z dosud nestudovaných souvislostí je vývoj svahových deformací v rozměrech, které si jako obyvatelé relativně klidné střední Evropy dokážeme jen stěží představit.

“Podíváme-li se na jakoukoliv krajinu, tak je v ní vepsán příběh přírodních dějin. A zpravidla ne jeden, ale celá série příběhů. Číst v krajině není snadné, protože se příběhy různě překrývají a přepisují,” přibližuje složitost zkoumání  naší Země doc. Hradecký. A právě rekonstrukcí takových příběhů se zabývají i naši geomorfologové, kteří se svým výzkumem v Patagonii pokusí rozluštit poslední fázi postglaciálního vývoje, během kterého vznikl jeden z největších shluků megasesuvů na světě. “Na konečné výsledky tohoto studia si ještě musíme počkat, ale už teď je zřejmé, že se bude jednat o příběh nesmírně zajímavý a snad i poučný pro naši budoucnost. Protože vývoj klimatického systému je nekonečným sledem změn, které mají přímé či nepřímé dopady i na naši společnost,” uzavírá příběh této patagonské expedice doc. Hradecký.

 

Příspěvek Patagonie – země jezer, větru a mnoha geomorfologických příběhů… pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/patagonie-zeme-jezer-vetru-mnoha-geomorfologickych-pribehu/feed/ 0
Jak se dělá výstava? https://alive.osu.cz/se-dela-vystava/ https://alive.osu.cz/se-dela-vystava/#respond Tue, 18 Apr 2017 12:44:11 +0000 https://alive.osu.cz/?p=15896 Studenti katedry výtvarné výchovy a jejich vypořádání se zadáním: vytvořit výstavu od prvotní myšlenky až po její finální podobu

Příspěvek Jak se dělá výstava? pochází z OU@live

]]>
Ve dnech 5. 4.–5. 5. 2017 se v prostorách národní kulturní památky Důl Michal v Ostravě koná výstava MÍ 100. Autory, teoretiky a galeristy jsou studenti Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. Čtrnáct studentů volitelného předmětu Kurátorství, galerijní provoz a trh se současným uměním se mělo v rámci výuky vypořádat se zadáním: vytvořit výstavu od prvotní myšlenky až po její finální podobu.

Náplní nově otevřeného předmětu KVV / KURSU je prohlubování a rozšiřování teoretických a praktických kompetencí jeho absolventů. Ty jsou nezbytné k tomu, aby budoucí výtvarní pedagogové byli schopni vést své žáky adekvátním způsobem, a to tak, aby je realita výtvarného provozu nestavěla před nepřekonatelné překážky jejich profesionálního růstu. Sledovaným výstupem v průběhu výuky bylo: obsazení výkonných rolí organizačního týmu výstavy, jejich průběžné plnění a finální výsledek. Výkonné role: kurátor (koncepce a název výstavní akce, úvodní slovo, biogramy vystavujících, teoretický text do katalogu), grafický vizuál výstavy (pozvánky, letáky, grafická úprava a předtisková příprava katalogu), PR strategie (komunikace s diváky a médii), technická realizace (adjustace, transport, instalace a deinstalace výtvarných děl, organizace a kulturní program vernisáže, občerstvení), technická redakce (komunikace s autory a tiskárnou, zajištění isbn, tiskové realizace a povinných výtisků), finanční strategie (sponzorské dary, volba výstavních prostor – jednání s jejich provozovatelem).

Je pro mne příjemnou skutečností, že se práce studentů Martiny Bartoňové, Zuzany Bláhové, Karolíny Čerňavové, Katky Fabiánové, Denisy Krhovjakové, Simony Macečkové, Kryštofa Myšky, Kláry Paulové, Barbory Peterkové, Caroline Poliačkové, Barbory Průdkové, Miroslavy Riedlové, Petry Rybaříkové a Marie Seibertové  v průběhu výuky volitelného předmětu Kurátorství, galerijní provoz a trh se současným uměním odehrávala v duchu mimořádného studijního i tvůrčího nasazení i  ve vzájemně obohacujícím dialogu všech zúčastněných. Vyvrcholením společného úsilí byla hojně navštívená vernisáž výstavy, která proběhla dne 5. 4. 2017 v prostorách kompresorovny Dolu Michal v Ostravě.

Mgr. Tomáš Koudela, vyučující předmětu KVV / KURSU

Mí 100

Mí 100

Mí 100

Mí 100

Mí 100

Mí 100

Mí 100

Mí 100

Mí 100

Mí 100

Příspěvek Jak se dělá výstava? pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/se-dela-vystava/feed/ 0
Mezi Berlínem a Prahou https://alive.osu.cz/mezi-berlinem-a-prahou/ https://alive.osu.cz/mezi-berlinem-a-prahou/#respond Tue, 18 Apr 2017 12:31:18 +0000 https://alive.osu.cz/?p=15893 Pozvánka na přednášku česko-kanadského umělce

Příspěvek Mezi Berlínem a Prahou pochází z OU@live

]]>
Katedra výtvarné výchovy PdF a Spreeviera Galerie Berlin zvou zájemce na přednášku česko-kanadského umělce Marka Schovánka mimo jiné o tom, čeho je umělec na osobní a společenské úrovni ještě schopen dosáhnout – ať už maluje, vytváří objekty či oboje – tváří v tvář rozličným vlivům, jimž je vystaven v kulturní a politické oblasti.

Přednáška bude probíhat ve čtvrtek 20. 4. 2017 od 15:50 v učebně SB-202 (Pedagogická fakulta, Fráni Šrámka 3).

Přednáška Schovánek

Příspěvek Mezi Berlínem a Prahou pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/mezi-berlinem-a-prahou/feed/ 0