OU@live https://alive.osu.cz Živý online magazín Ostravské univerzity Sat, 24 Jun 2017 05:32:01 +0000 cs-CZ hourly 1 Sociální bydlení: Ostravská univerzita hostila seminář určený praktikům ze sociální oblasti https://alive.osu.cz/socialni-bydleni-ostravska-univerzita-hostila-seminar-urceny-praktikum-ze-socialni-oblasti/ https://alive.osu.cz/socialni-bydleni-ostravska-univerzita-hostila-seminar-urceny-praktikum-ze-socialni-oblasti/#respond Sat, 24 Jun 2017 05:32:01 +0000 https://alive.osu.cz/?p=16753 Dne 13. 6. 2017 se na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity (dále FSS OU) konal regionální seminář o sociálním bydlení. Seminář pořádala Asociace nestátních neziskových...

Příspěvek Sociální bydlení: Ostravská univerzita hostila seminář určený praktikům ze sociální oblasti pochází z OU@live

]]>
Dne 13. 6. 2017 se na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity (dále FSS OU) konal regionální seminář o sociálním bydlení. Seminář pořádala Asociace nestátních neziskových organizací České republiky, z. s. (dále ANNO ČR) ve spolupráci s FSS OU[1].

Regionální seminář umožnil nahlédnout sociální bydlení, které bylo v posledním roce diskutováno zejména s ohledem na připravovaný zákon o sociálním bydlení, třemi pohledy. Pozvání přijali zaměstnanci oddělení sociálního bydlení a sociálního začleňování Ministerstva práce a sociálních věcí (dále MPSV), poskytovatelé sociálního bydlení v regionu, a ostravští akademici z FSS OU.

Seminář měl kapacitu 30 míst, které se velmi záhy naplnily zájemci z řad poskytovatelů sociálních služeb a sociálními pracovnicemi a pracovníky. V publiku nechyběli ani lidé se zkušeností bezdomovectví.

Barbora Stašková z MPSV představila v prvním příspěvku pilotní projekt testování spolupráce ministerstva a obcí s názvem „Sociální bydlení a jeho implementace v ČR“. Zabývala se legislativním ukotvením sociálního bydlení a jeho nejasnou budoucností v nadcházejících volbách. Dále představila projekt testující systém sociálního bydlení v České republice. Ten nyní realizuje 14 obcí po celé ČR, včetně Ostravy. Jeho základními hodnotami jsou antidiskriminace a desegregace, kdy snahou je sociálně začlenit všechny potřebné občany.

Zástupkyně karvinské pobočky Slezské diakonie (dále SD) Milana Bakšová sdílela praktické zkušenosti s provozováním sociálního bydlení. Pro názornost dala k dispozici kazuistiky demonstrující úspěšnost zabydlování lidí z azylových domů do bytů, při poskytování doprovodných sociálních služeb.

Po krátké přestávce prezentovali zástupci naší fakulty, Štěpán Ripka a Eliška Černá.

Štěpán Ripka během své přednášky sdílel mezinárodní zkušenosti a inovace s ukončováním bezdomovectví ve světě. Zdůraznil potřebu zaměření se na výsledky poskytovaných intervencí sociální práce. Cílem by nemělo být poskytování velkého množství služeb, ale ukončení bytové nouze. Zmínil také výzkumnou studii, která prokazuje, že vůbec nejúčinnějším řešením bezdomovectví bývá přidělení finančně dostupného bydlení.

Evaluací a výzkumem projektu „Rapid Re-Housing – program rychlého zabydlování rodin s dětmi v Brně“ se zabývala Eliška Černá. Projekt zabydlel ve městě Brně 50 vylosovaných rodin s dětmi v bytové nouzi. Zabydlení mělo podle rodin mimo jiné dopad na zlepšení psychiky členů domácnosti, zejména dětí, zlepšení studijních výsledků dětí, návrat dospělých členů do společné domácnosti a život rodiny v hygienicky odpovídajících podmínkách.

Za město Ostravu představila řešení problematiky sociálního bydlení Lucie Škvaridlová. Město Ostrava nově realizuje projekt sociálního bydlení. K dispozici těm nejpotřebnějším je 105 bytů, z toho 5 krizových. Byty jsou standardně vybavené a bez kauce, slouží zejména rodinám s dětmi v bytové nouzi.

V závěru semináře prezentovala ředitelka Prevence bezdomovectví Armády spásy (dále AS), Marcela Stryjová. Představila fungování provozovaných nocleháren, azylových domům, domů následné péče pro osoby se závislostí a sociální bydlení jako prevenci bezdomovectví.

Po každém příspěvku měli účastnice a účastníci možnost diskuse, které hojně využívali.

Věříme proto, že seminář umožnil sdílet zkušenosti z oblasti poskytování sociálního bydlení a byl pro všechny přítomné obohacující a přínosný.

 

Eliška Černá, Barbora Jendrišáková

[1] Akce proběhla v rámci projektu „ANNO ČR jako most mezi veřejnou správou a neziskovým sektorem“, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem.

 

Příspěvek Sociální bydlení: Ostravská univerzita hostila seminář určený praktikům ze sociální oblasti pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/socialni-bydleni-ostravska-univerzita-hostila-seminar-urceny-praktikum-ze-socialni-oblasti/feed/ 0
Měsíc autorského čtení 2017 – čestný host Gruzie https://alive.osu.cz/mesic-autorskeho-cteni-2017-cestny-host-gruzie/ https://alive.osu.cz/mesic-autorskeho-cteni-2017-cestny-host-gruzie/#respond Fri, 23 Jun 2017 13:12:33 +0000 https://alive.osu.cz/?p=16747 Už poosmé v Ostravě proběhne největší středoevropský literární festival Měsíc autorského čtení. Akce, která začínala jako komorní podnik pro pár fandů do literatury, se rozrostla do pěti měst (původně kromě Brna také do Ostravy, Košic, Vratislavi a Lvova) a čtyř zemí. Už druhým rokem se na festivalu podílí aktivně také Ostravská univerzita.

Příspěvek Měsíc autorského čtení 2017 – čestný host Gruzie pochází z OU@live

]]>
Ale zpět do Ostravy na festival, který bude probíhat v Absintovém klubu Les.

„Letos je čestným hostem Gruzie, přijede třicet jedna autorů z této magické země hor a nebesky poetické, ale divoké země,“ říká ředitel festivalu Pavel Řehořík. Možná už máte sbaleno a do Gruzie se v létě chystáte, konečně je to nejnovější trendy cíl turistů, kteří chtějí poznat kulturu i přírodu v jednom, ale počkejte a zkuste si během léta vychutnat i něco z tamní literatury, třeba právě o to bude vaše cesta zajímavější.

Gruzie je pro Evropana opravdu trochu exotická a záhadná země, ovšem její obyvatelé k nám mají blíže, než si myslíme. Většina z nich ovládá totiž kupříkladu ruštinu, proto nám v průběhu MAČe budou pomáhat studenti z Katedry slavistiky FF, kteří budou s autory trávit část odpoledne a ukazovat jim krásy Ostravy, nebo s nimi mohou vést vášnivé debaty o čemkoli. „Podobně se loni zapojovali studenti romanistiky, konkrétně španělštináři, pro které to byla výborná jazyková praxe, ale také plno zážitků. Zajímavá setkání si pochvalovali i Španělé, kteří byli mile překvapeni, že mají k ruce tak příjemné mladé lidi,” říká produkční ostravské části festivalu Stanislava Schupplerová (mimochodem stále ještě studentka české literatury, která se připravuje na dokončení doktorského studia). „Vydržet jednatřicetidenní literární maraton je fuška, ale co víc bych si mohla jako studentka literatury přát, než se potkávat s tolika zajímavými básníky, prozaiky a dramatiky,“ dodává.

Měsíc autorského čtení letos do Ostravy přiveze již osvědčené literární matadory. Z českých se můžete těšit kupříkladu na Michala Viewegha, Ivana Klímu, Martina Reinera, Arnošta Goldflama, Ivana Binara nebo „domácího“ Petra Hrušku. „Je opravdu z čeho vybírat,“ říká Stanislava Schupplerová a dodává, že stejně jako v minulosti i letos jsou na všechna čtení vstupná dobrovolná a kdo si nemůže dovolit vychutnat si čtení v klubu Les, tak může vše sledovat online na www.autorskecteni.cz

Nezbývá než dodat, že to nejsilnější z příběhů českých, polských, ukrajinských, slovenských a samozřejmě gruzínských autorů můžete zažívat od 3. července do 2. srpna, denně vždy od 19.00 (gruzínské čtení) a 20:30 (domácí autor). ​

 

Příspěvek Měsíc autorského čtení 2017 – čestný host Gruzie pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/mesic-autorskeho-cteni-2017-cestny-host-gruzie/feed/ 0
Naši absolventi se požadované praxe obávat nemusí https://alive.osu.cz/nasi-absolventi-se-pozadovane-praxe-obavat-nemusi/ https://alive.osu.cz/nasi-absolventi-se-pozadovane-praxe-obavat-nemusi/#respond Fri, 23 Jun 2017 08:38:04 +0000 https://alive.osu.cz/?p=16741 Studenti Ostravské univerzity mají možnost získat praxi již během studia, a to v rámci modulu HR – personální konzultant.

Příspěvek Naši absolventi se požadované praxe obávat nemusí pochází z OU@live

]]>
Po skončení studia se mohou prokázat certifikátem o absolvování praxe ve vybrané firmě. To však není jediným přínosem modulu vyučovaném pod katedrou sociologie Filozofické fakulty. Během dvou semestrů se studenti seznámí s dalšími procesy a fungováním nejen soukromých společností, získají povědomí o způsobu testování při přijímacích pohovorech a nanečisto si vyzkouší životaschopnost vlastního podnikatelského záměru.

První absolventi pilotního ročníku si převzali diplomy ve středu 21. 6. z rukou rektora Ostravské univerzity prof. Jana Laty, který ve své úvodní řeči potvrdil, že budoucnost regionu netkví jen v technických oborech. Naopak, poptávka po absolventech humanitních a společenských věd stoupá. Důkazem je vysoký zájem ze strany firem, které se do projektu zapojily. Za necelý rok se počet participujících firem zvýšil z původních sedmi na dvojnásobek. Studenti mohou získat praxi například ve společnosti Kofola, ČEZ, v Aukční síni Galerie Národní 25, Nemocnici Šumperk, Tietu a dalších.

Co uchazeče vlastně čeká?

Především seznámení s realitou. Představy absolventů o trhu práce jsou často zkreslené. „V poslední době se setkáváme s tím, že uchazeči o zaměstnání jsou sebevědomější, při vstupních pohovorech jsou více partnery, než tomu bylo dříve. Zároveň ale u uchazečů postrádám jakousi pokoru. Je to dáno nedostatkem zkušeností,“ uvádí HR ředitelka společnosti OKIN Martina Szturc Káňová jeden z nedostatků dnešních absolventů. Díky modulu si však studenti mohou „natrénovat“ vstupní pohovor a vyvarovat se tak zbytečných chyb při hledání práce. Absolvují například dnes tolik populární Assessment a Development centrum, kde si mohou nacvičit různé modelové situace. Kromě užitečných rad pro vlastní sebeprezentaci se studenti naučí také pracovat v týmu, vyzkouší si nastartovat vlastní týmový projekt a v neposlední řadě je čeká neocenitelná zkušenost v podobě praxe ve vybrané společnosti. „Na základě praxe získala jedna z našich absolventek práci ve společnosti Continental,“ potvrzuje přínos modulu garantka dr. Lucie Dokoupilová z katedry sociologie FF OU.

Jedna z absolventek přiznává, že do modulu vstupovala se zcela jiným očekáváním, „vůbec jsem nepočítala s tím, že modul bude tolik orientovaný na praxi a že se nám podaří vybudovat funkční projekt,“ dodává Aneta Tomášová, studentka katedry germanistiky FF OU, která při závěrečných obhajobách představovala projekt „Hodinové vnouče“ zaměřený na volnočasové aktivity a zajišťování servisu osamělým seniorům. Ani v ostatních případech nešlo o složité projekty. Studenti při závěrečných obhajobách komisi představovali jednoduché a potencionálně funkční firmy, například fiktivní společnost A je to! – síť opravárenských firem a živnostníků pro domácnosti, psí školu Alík s aktivitami pro psy a veterinárním servisem, Pivobar – fiktivní sociální firma zaměřená na síť barů zaměstnávající osoby s handicapem a podobně. Aneta Tomášová ocenila především zpětnou vazbu, které se jí ze strany vyučujících a specialistů na HR dostalo. „Nejvíc mi pomohlo, že jsem si vyzkoušela i tu praktickou část a pak si třeba i vyslechla kritiku,“ přiznává studentka, která patří mezi 21 čerstvých držitelů certifikátu.

V rámci svého projektu si studenti nastavili základní pravidla a procesy nutné pro nastartování každé firmy. „V prvním semestru si vypracovali strategii společnosti, organizační struktury, kompetenční modely pracovních pozic, etické a vnitrofiremní dokumenty. V druhém semestru navázali jednotlivými personálními činnostmi, které je nutné vykonávat v každé firmě,“ přibližuje výuku dr. Marek Schneider z katedry sociologie. Studenti si během dvou semestrů výrazně rozšířili své kompetence, nyní mohou nabízet znalosti v oblasti řízení a rozvoje lidských zdrojů, jsou obeznámeni s mechanismy a kulturou společností, vyzkoušeli si vytvořit vlastní projekt a především ho obhájit před komisí složenou z odborníků na HR. S touto výbavou se do života vstupuje o něco lépe.

Příspěvek Naši absolventi se požadované praxe obávat nemusí pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/nasi-absolventi-se-pozadovane-praxe-obavat-nemusi/feed/ 0
Umělci z Ostravské stříhali v galerii PLATO https://alive.osu.cz/umelci-ostravske-strihali-galerii-plato/ https://alive.osu.cz/umelci-ostravske-strihali-galerii-plato/#respond Thu, 22 Jun 2017 07:48:10 +0000 https://alive.osu.cz/?p=16727 Stříhají kamarády, ostříhají i vás. Tak uvádí ostravská galerie současného umění PLATO svou akci S02O, která od 14. do 21. 6. dávala možnost lidem za pár korun se nechat ostříhat od umělců. Podívejte se, jak stříhali absolventi Ostravské!

Příspěvek Umělci z Ostravské stříhali v galerii PLATO pochází z OU@live

]]>

Příspěvek Umělci z Ostravské stříhali v galerii PLATO pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/umelci-ostravske-strihali-galerii-plato/feed/ 0
Kánoe, kajaky i rafty: zažijte Festival v ulicích na řece https://alive.osu.cz/kanoe-kajaky-i-rafty-zazijte-festival-ulicich-rece/ https://alive.osu.cz/kanoe-kajaky-i-rafty-zazijte-festival-ulicich-rece/#respond Thu, 22 Jun 2017 06:50:39 +0000 https://alive.osu.cz/?p=16724 30. června vznikne mezi Slezskoostravským hradem a centrem města festivalový prostor, který nezastaví ani řeka. Právě u ní totiž bude sportovní scéna Ostravské univerzity, na které si můžete zdarma vyzkoušet sjíždět řeku a soutěžit o ceny.

Příspěvek Kánoe, kajaky i rafty: zažijte Festival v ulicích na řece pochází z OU@live

]]>
Začátek prázdnin v Ostravě je už tradičně spjatý s Festivalem v ulicích, do ulic vyrážejí kapely, divadelníci i tanečníci a Ostrava zkrátka žije. Areál festivalu je rozset po různých scénách v centru města a sahá až ke Slezskoostravskému hradu. A právě řeka Ostravice, která tato dvě křídla festivalu dělí, se letos opět stane jednou ze scén: v režii Katedry studií lidského pohybu Pedagogické fakulty Ostravské univerzity se stane místem plným sportovních atrakcí.

„Stejně jako loni budou mít účastníci festivalu možnost projet se v kánoích, kajacích i na raftech, a bude příležitost soutěžit na vodě i na souši. Chystáme například Přetahovanou na raftech či soutěž Slepý zadák. Taky bude možnost změřit si rychlost běhu a ty nejrychejší pak oceníme. Nebudou se u nás nudit ani děti, pro které máme také přichystán aktivní program,” shrnuje program Jiří Skýpala z Katedry studií lidského pohybu.

Srdečně všechny zveme na toto sportovní stanoviště Ostravské univerzity, které po celou dobu festivalu najdete u řeky Ostravice pod pěší lávkou mezi Černou loukou a Slezskoostravským hradem. Sportovci z Ostravské se na vás upřímně těší!

Pár fotek z loňského vydařeného ročníku:

 

Příspěvek Kánoe, kajaky i rafty: zažijte Festival v ulicích na řece pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/kanoe-kajaky-i-rafty-zazijte-festival-ulicich-rece/feed/ 0
Jsme Ostravská! 2017: program happeningu https://alive.osu.cz/ostravska-2017-program-happeningu/ https://alive.osu.cz/ostravska-2017-program-happeningu/#respond Wed, 21 Jun 2017 21:00:34 +0000 https://alive.osu.cz/?p=16721 Přinášíme podrobný program happeningu Jsme Ostravská! 2017. Přijďte fandit v bitvě středních škol O pohár Ostravské univerzity, poslechnout si kapely Nebe a David Stypka & Bandjeez nebo scénická čtení herce Lukáše Hejlíka.

Příspěvek Jsme Ostravská! 2017: program happeningu pochází z OU@live

]]>
Už toto úterý 27. 6. 2017 se bude konat happening Jsme Ostravská! 2017, který opět na celý den zbarví Masarykovo náměstí v Ostravě do barev Ostravské univerzity. Srdečně vás zveme!

Příspěvek Jsme Ostravská! 2017: program happeningu pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/ostravska-2017-program-happeningu/feed/ 0
Mladí vědečtí studenti se opět setkali v Malenovicích https://alive.osu.cz/mladi-vedecti-studenti-se-opet-setkali-malenovicich/ https://alive.osu.cz/mladi-vedecti-studenti-se-opet-setkali-malenovicich/#respond Wed, 21 Jun 2017 20:54:53 +0000 https://alive.osu.cz/?p=16584 Ústav pro výzkum a aplikace fuzzy modelování uspořádal již osmnáctý ročník mezinárodní studentské konference.

Příspěvek Mladí vědečtí studenti se opět setkali v Malenovicích pochází z OU@live

]]>
Mezinárodní studentská konference aplikované matematiky (ISCAM) se poprvé konala v roce 1999 pod záštitou prof. Zdenky Riečanové a prof. Radko Mesiara ze Slovenské technické univerzity v Bratislavě. Tato vědecká konference vznikla za účelem setkání vysokoškolských studentů z různých oblastí matematiky. V roce 2009 se organizátoři rozhodli rozšířit tuto konferenci i o obor informatiky, a proto konference získala nové označení (ISCAMI). Zároveň ve stejném roce do spolupráce vstoupil Ústav pro výzkum a aplikace fuzzy modelování (ÚVAFM) pod záštitou prof. Viléma Nováka, tudíž se konference střídavě konala na Slovensku a v České republice.

Mladí vědci se setkali v podhůří Beskyd v malebné obci Malenovice ve dnech od 8.června do 11. června, kam zavítali studenti z Lotyšska, Slovenska, České republiky, Polska, Španělska a Rumunska. Účastníci shlédli dva tutoriály, které byly prezentovány doc. Josefem Tvrdíkem a doc. Martinem Holeňou, a sami také přednesli celkem třicet  příspěvků.

V rámci konference vědečtí pracovníci z ÚVAFM testovali chování drona, který je využíván k vědeckých aplikacím. V Malenovicích pořídil několik hromadných fotek účastníků z ptačí perspektivy.

Věříme, že na tuto dlouholetou tradici v příštím roce opět navážeme.

 

Příspěvek Mladí vědečtí studenti se opět setkali v Malenovicích pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/mladi-vedecti-studenti-se-opet-setkali-malenovicich/feed/ 0
Studenti dějin umění nadchli veřejnost pro památky https://alive.osu.cz/studenti-dejin-umeni-nadchli-verejnost-pamatky/ https://alive.osu.cz/studenti-dejin-umeni-nadchli-verejnost-pamatky/#respond Wed, 21 Jun 2017 07:46:46 +0000 https://alive.osu.cz/?p=16716 Studentům katedry dějin umění Filozofické fakulty OU se pod vedením dr. Květy Jordánové daří nadchnout široké publikum.

Příspěvek Studenti dějin umění nadchli veřejnost pro památky pochází z OU@live

]]>
Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem se studenti katedry dějin umění FF OU zapojili do příprav letního programu pro školy a veřejnost. Na hradě Rožmberk studenti organizovali speciální prohlídky pro rodiny s dětmi a žáky základních a středních škol s názvem Jeřáby táhnou na Jakobínku. Na prohlídkách se návštěvníci seznámili se středověkým stavitelstvím při obnově kamenné středověké věže Jakobínka, která v současné době prochází neobvyklou rekonstrukcí. Restaurátoři totiž postupují stejně jako středověcí mistři, využívají kopie středověkých nástrojů i dobové podmínky. Návštěvníci viděli autentickou stavbu hradu a pod vedením studentů si v prvním červnovém týdnu mohli i sami vyzkoušet, jak se ve středověku stavěla věž či jak fungoval dřevěný jeřáb. „K přiblížení pracovních postupů využíváme zmenšené funkční repliky středověkého jeřábu s otočným ramenem, nakloněnou rovinu, vozík s pákovým pohonem a podobně,“ doplňuje Eva Neprašová z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Naši studenti v roli průvodců detailně popisovali mechanismy a technologie stavby i pomocných strojů a místy vyzvali dobrovolníky z řad návštěvníků hradu, aby si vyzkoušeli například práci s rumpálem. Stavební práce budou na hradě až do roku 2019, přičemž kastelánka hradu Andrea Čekanová slibuje, že pro velký zájem plánují praktické ukázky středověkého stavitelství i během prázdnin.

Hornická minulost děti baví

Ostravští žáci základních škol zase měli možnost zažít hornickou minulost na vlastní kůži. Právě život v hornických koloniích a hornické profese, byly hlavním tématem edukačního programu studentek oboru praktického předmětu Muzeologie, kulturologie a monumentika katedry dějin umění FF OU. Program se uskutečnil v prostředí Národní kulturní památky Důl Michal, kde se žáci třetích tříd zábavnou formou seznamovali s vybavením dolu, dobovými fotografiemi i běžným životem hornické rodiny. Samy mohly vyzkoušet, jak složité bylo soužití až 14ti členné rodiny ve stísněných podmínkách hornického domku, ochutnaly typické hornické jídlo – chleba se solí a sádlem, a nebo si ověřily tíhu sebezáchranných přístrojů. „Věřím, že díky těmto edukačním programům se děti lépe identifikují s místem, v němž žijí a získávají k němu pozitivní vztah. Naši studenti se pak učí práci s veřejností, kreativitě a seznamují se s praxí. Mohou si vyzkoušet, jak je náročné připravit atraktivní program, který by bavil široké spektrum návštěvníků a zároveň jim přiblížil historii a prohloubil vztah k památkám,“ uvádí dr. Jordánová hlavní přínosy praxe.

Příspěvek Studenti dějin umění nadchli veřejnost pro památky pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/studenti-dejin-umeni-nadchli-verejnost-pamatky/feed/ 0
Konference v Manchesteru https://alive.osu.cz/konference-v-manchesteru/ https://alive.osu.cz/konference-v-manchesteru/#respond Wed, 21 Jun 2017 06:36:10 +0000 https://alive.osu.cz/?p=16697 „Každodenní revoluce v jižní a východní Evropě“, takto by se dal přeložit název konference, kterou pořádali členové katedry sociologie University of Manchester v spolupráci s Whitworth art galery.

Příspěvek Konference v Manchesteru pochází z OU@live

]]>
Everyday revolutions in Southern and Eastern Europe

„Každodenní revoluce v jižní a východní Evropě“, takto by se dal přeložit název konference, kterou pořádali členové katedry sociologie University of Manchester ve spolupráci s Whitworth art galery. Této konference se aktivně zúčastnila Dr.Šobáňová z katedry sociologie, a to jak s příspěvkem „Working with the Homeless: In search of good practice“, tak zorganizováním workshopu s názvem „Where do I stand – social exclusion in everyday life“.

Tato konference byla zorganizována v souvislosti se stým výročím revoluce v roce 1917. Spíše než o oslavu revoluce však realizátorům šlo o uvědomění si toho, že velké politické a sociální změny lze dělat i běžnými aktivitami v životě každého z nás. Proto v rámci konference vystoupili lidé, kteří se snažili představit projekty, aktivity, ideje a nápady toho, jak lze právě pomocí „každodenní revoluce“ realizovat různé myšlenky lidového protestu, aktivismu, aj. Regionální zaměření jižní a východní Evropy bylo zvoleno proto, že tyto země v současné době čelí podobným výzvám a mohou se navzájem inspirovat a podporovat.

Tento koncept konference bylo poměrně jedinečným skloubením akademického světa a každodenních aktivit, které mohou být realizovány jak jednotlivci, tak třeba neziskovými organizacemi či jinými subjekty. Prolnutím těchto dvou světů pak vznikají myšlenky a aktivity, které mohou významně ovlivnit pohled na sociální, hospodářské, politické a kulturní problémy soudobé společnosti.

Za katedru sociologie se této konference zúčastnila Mgr. Petra Šobáňová, Ph.D.

 

 

Příspěvek Konference v Manchesteru pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/konference-v-manchesteru/feed/ 0
Zveme na výstavu masožravých rostlin! https://alive.osu.cz/zveme-vystavu-masozravych-rostlin/ https://alive.osu.cz/zveme-vystavu-masozravych-rostlin/#respond Tue, 20 Jun 2017 08:16:49 +0000 https://alive.osu.cz/?p=16682 Zajímají vás "masožravky"? Na Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty OU právě probíhá výstava masožravých rostlin z celého světa!

Příspěvek Zveme na výstavu masožravých rostlin! pochází z OU@live

]]>
Každý den až do 27. června 2017 se můžete přijít podívat na masožravé rostliny z celého světa. Každá skupina masožravek je zastoupená několika významnými druhy. V letošním roce pěkně vytvořily a vybarvily láčky rostliny z rodu Nepenthes (láčkovka), které můžete vidět i kvést. Z nově vystavovaných rostlin se návštěvníci seznámí s Darlingtonia (darlingtonie), rostoucí původně v Kalifornii, a Roridula (chejlavu), která patří k tzv. nepravým masožravým rostlinám. Chcete-li se dozvědět více z tajů masožravých rostlin, navštivte Botanickou zahradu Přírodovědecké fakulty OU v čase od 10 do 17 hod (každý den až do 27. 6. 2017).

Stáhnout (PDF, 191KB)

Příspěvek Zveme na výstavu masožravých rostlin! pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/zveme-vystavu-masozravych-rostlin/feed/ 0
ZEBRA FSS v Mikulově https://alive.osu.cz/zebra-fss-mikulove/ https://alive.osu.cz/zebra-fss-mikulove/#respond Fri, 16 Jun 2017 11:22:27 +0000 https://alive.osu.cz/?p=16671 ZEBRA FSS, jako studentský kolektiv, byla pozvána na víkendový seminář „Evropské rozpory ve světle migrace“, který ve dnech 19. – 21. května 2017 pořádala kancelář...

Příspěvek ZEBRA FSS v Mikulově pochází z OU@live

]]>
ZEBRA FSS, jako studentský kolektiv, byla pozvána na víkendový seminář „Evropské rozpory ve světle migrace“, který ve dnech 19. – 21. května 2017 pořádala kancelář europoslance Jana Kellera. Pro Zebru to tak byla skvělá příležitost poznat pana profesora i v jiné rovině, než v rámci vysokoškolských přednášek nebo u zkoušek. Tohoto semináře se také zúčastnily další dvě skupiny – spolek idealisté.cz, z. s. a MSD.

Program semináře byl zajímavý. Již v pátek večer měl přednášku za velkým stolem pan profesor o migraci a teorii spravedlnosti. V sobotu dopoledne přednášel poslanec NR SR Luboš Blaha o evropské levici a o odpovědích na globální kapitalismus, odpolední přednášku věnoval Keller tématu reálné hrozby zániku střední třídy v Evropě.

Luboš Bláha se rozpovídal o rozporech v levicových stranách politické sféry v Evropě. Ve svém vyprávění se však zabýval taky multikulturalismem. Nejen jeho suchou definicí, nýbrž také tím, jak vypadá v praxi, jeho možnými přínosy i negativními dopady. Svým blokem v semináři zabrousil rovněž do problematiky často extrémních politických směrů – konzervatismu coby spícím fašismu (jak jej sám Bláha nazval), anarchismu i nebezpečí dnes tak hojného populismu. Součástí tématu byla rovněž globalizace a polemika o její podpoře či odmítání.

První přednáška pana profesora byla věnována tématům, které Keller více rozvíjí ve své nejnovější publikaci „Evropské rozpory ve světle migrace“. Hlavní linii přednášky tvořila migrační krize, na které byl ilustrován současný stav a směřování EU, zejména pak její vnitřní tenze a rozpory v rámci zaběhnutých struktur. Odhalovat možné zdroje divergencí EU Kellerovi umožňuje výchozí rámec francouzské teorie spravedlnosti. Přednáška přesáhla až k tématu, jak současná nerovnováha v evropských společnostech poškozuje střední vrstvy a jaké výzvy pro budoucnost EU shledává.

V rámci své druhé přednášky Keller více rozvíjel problematiku středních vrstev, mluvil hlavně o důsledcích neoliberalismu na ně a o jejich proměnách v evropských společnostech. Ačkoliv jsou Kellerem popisované mechanismy logické, evropským společnostem se jen ztěžka daří přímo adresovat příležitosti a výzvy k takovým intervencím, které by ty neveselé prognózy celé řady sociologů nenaplňovaly.

Nevěřte však, že by ZEBRA FSS drtila jenom teorie, na tomto výjezdu měla možnost prakticky degustovat výborné odrůdy jihomoravského vína, obdivovat nejen dominanty města, zažít oslavy dnů Mikulova a taky nasbírat různé zážitky posilující Zebřiny vzájemné vztahy. Jednotlivé členky a členové Zebry navázali další jistě obohacující kontakty a nasbírali mnoho inspirace. Prozradíme, že například se spolkem Idealisté.cz byla předjednána další zajímavá akce. Počkejte si na podzim, bude to jízda!

Troufáme si říct, že i mezi spolky mladých lidí byla Zebra FSS jedinečná. Například tím, že funguje bez „lídra“ – někoho, kdo je „víc“ než ostatní a kdo má rozhodující slovo. Taky nevěříte tomu, že partnerská spolupráce a rozhodování konsensem v dnešní době existuje? Tak se k nám přijďte podívat! Stačí kontaktovat naší Zuzku na zuzana.stankova@osu.cz nebo někoho z nás vyhmátnout na některé z budoucích akcích. Zebra FSS přímo baží po spolupráci s otevřenými lidmi J.

Studentský kolektiv ZEBRA FSS

Příspěvek ZEBRA FSS v Mikulově pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/zebra-fss-mikulove/feed/ 0
Rektor Ostravské univerzity zvolen do předsednictva ČKR https://alive.osu.cz/rektor-ostravske-univerzity-zvolen-predsednictva-ckr/ https://alive.osu.cz/rektor-ostravske-univerzity-zvolen-predsednictva-ckr/#respond Fri, 16 Jun 2017 09:43:41 +0000 https://alive.osu.cz/?p=16667 V předsednictvu České konference rektorů historicky poprvé zasedne rektor Ostravské univerzity. Profesor Jan Lata byl zvolen místopředsedou ČKR pro tvůrčí činnosti.

Příspěvek Rektor Ostravské univerzity zvolen do předsednictva ČKR pochází z OU@live

]]>
8. června 2017 byl do předsednictva České konference rektorů (ČKR) zvolen profesor Jan Lata, rektor Ostravské univerzity. Byl zvolen místopředsedou pro oblast tvůrčích činností na dvouleté funkční období a stal se tak historicky prvním rektorem Ostravské univerzity, který je členem předsednictva ČKR.

„Pro mne osobně je to velká čest. Zároveň však zvolení do předsednictva vnímám jako ocenění pro celou Ostravskou univerzitu v rámci českého vysokého školství, a to je pro univerzitu velmi důležité,“ uvádí Lata.

Kromě Jana Laty je dalším novým členem předsednictva také rektor Akademie múzických umění docent Jan Hančil, který se stal místopředsedou pro vnější záležitosti. Předsedou ČKR byl znovu zvolen rektor Univerzity Karlovy profesor Tomáš Zima, který je předsedou ČKR již od roku 2014.

Česká konference rektorů je sdružení všech rektorů veřejných a státních vysokých škol a 21 soukromých vysokých škol. Jejím posláním je řešit zásadní záležitosti v oblasti vysokého školství, vyjadřovat se a zaujímat stanoviska a zejména je pak uplatňovat v zákonodárných a výkonných institucích.

Příspěvek Rektor Ostravské univerzity zvolen do předsednictva ČKR pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/rektor-ostravske-univerzity-zvolen-predsednictva-ckr/feed/ 0
Geomorfologové na výzkumu kaňonů jižní Kréty https://alive.osu.cz/geomorfologove-vyzkumu-kanonu-jizni-krety/ https://alive.osu.cz/geomorfologove-vyzkumu-kanonu-jizni-krety/#respond Thu, 15 Jun 2017 08:51:43 +0000 https://alive.osu.cz/?p=16645 Zatímco většina lidí odjíždí na Krétu strávit dovolenou u moře, skupinka geomorfologů z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity zamířila na tento známý řecký ostrov za zcela jiným účelem – výzkum.

Příspěvek Geomorfologové na výzkumu kaňonů jižní Kréty pochází z OU@live

]]>
Při výstupu z letadla v hlavním městě Kréty Heraklionu nám stevardky popřály „příjemnou dovolenou“. Kdyby tušily, že naše „dovolená“ se bude odehrávat ve vyprahlých stržích bez vody, možná by nám popřály pevné nervy a hodně síly.

Týdenního terénního výzkumu se zúčastnili fluviální geomorfologové (Tomáš Galia a Václav Škarpich) a dendrogeomorfologové (Karel Šilhán a Radek Tichavský). Proto i plán akce byl rozdělen do dvou částí: první skupinka měla jako hlavní cíl své práce získat data o množství a distribuci říčního dřeva v kaňonu Sfakia. Výzkum říčního dřeva je aktuální vědeckou otázkou z hlediska jejich geomorfologické funkce v různých prostředích a z oblasti mediteránu tyto informace zatím chybí. Dendromani se pomocí odvrtaných jader z omamně vonících cypřišů pokusí datovat povodňové události ze dvou roklí (Sfakia a Ilingas) a určit jejich frekvenci a prostorový výskyt. Povodně se ve zdejších podmínkách vyskytují převážně od listopadu do ledna, ale chronologie událostí je nekompletní a dendrogeomorfologický výzkum na Krétě ještě nebyl nikdy aplikován.

V terénu

Červnové teploty ještě nejsou na místní poměry tak kritické, přesto 26-28°C na ostrém středomořském sluníčku není pro terénní výzkum úplně ideální počasí. Do studovaných lokalit vyrážíme z letoviska Hora Sfakion, kde máme základnu (jak ubytovací, tak stravovací). Žhavé sluneční paprsky naštěstí střídá milosrdný stín oleandrů a stromů rostoucích na dně kaňonů. Chodníčky prakticky neexistují, putujeme po vyprahlém údolním dně plném kamenů. 7 km se v takových podmínkách stává půldenní cestou. A až poté začíná opravdový terénní výzkum.

Kluci zaměřují mrtvé dřevo, značí si jejich pozici a zapisují parametry, zatímco druhá skupinka již vytahuje nebozezy a postupně naplňuje skladovací přihrádky o odvrtaná jádra živých stromů. Tuto stereotypní práci narušuje jen přítomnost plachých koz, které jsou pro Krétu typické (alespoň zde nejsme úplně sami). Jejich zdechlé kamarádky nám občas znepříjemňují putování svým nezaměnitelným odérem a varováním, že tyto kaňony nejsou rájem na zemi. Odpoledne se vracíme zpět na naši základnu, kde trávíme alespoň příjemné večery (ty už by se k dovolené přirovnat daly). Další dny se ale opakuje ten samý scénář. Kluci s fluviálky se vrací do „svého“ kaňonu Sfakia, kde pokračují v měření, zatímco dendromani zamíří do divočejší rokle Ilingas s častější přítomností koz, kde opět pokračují ve vrtání cypřišů a rekonstrukci povodní.

Závěrečné zhodnocení akce

Po týdnu přivážíme vzorky a cenná data. A jak hodnotí výsledky terénní akce sám „vedoucí výpravy“ Tomáš Galia? „Efemerní a sezónně protékané toky Středomoří jsou z hlediska říčního dřeva téměř neprobádané. Podařilo se změřit a popsat přibližně 800 kusů na 4 km délky strže, přičemž více než polovina dřev vykazovala známky přeplavení ukazující na velkou mobilitu dřeva během mimořádných povodňových událostí ve zdejším regionu. Zajímavé jistě také je, že hlavní zdrojnice říčního dřeva možná překvapivě nebudou okolní velice příkré svahy, ale samotné stromy rostoucí v údolním dně. Právě tyto živé stromy rovněž hrají velmi důležitou roli v zachytávání transportovaných kusů.“ Dodejme, že dendromani přivezli vzorky z téměř 200 cypřišů a po jejich laboratorní úpravě a analýze se snad brzy dočkáme prvních výsledků. Ukázalo se, že některé povodně ve zdejším prostředí transportovaly obrovské množství sedimentů a stromy byly poškozeny často i do výšky až 3 m (viz foto).

Poděkování

Výzkum mohl být realizován díky finanční podpoře z projektu SGS a finanční ceně děkana, kterou Tomáš Galia, Václav Škarpich a Karel Šilhán obdrželi za svou excelentní publikační aktivitu v minulém roce. Věříme, že výzkum z Kréty bude generovat další plnohodnotné vědecké články, které přispějí k obohacení vědomostí v oblastech fluviální a dynamické geomorfologie.

Cestou, necestou, kaňonem Sfakian Gorge

Šéf výpravy obhlíží terén

Milosrdný stín cypřišů lehce snižoval pocit únavy

Měření parametrů říčního dřeva je někdy otrava (zvlášť když měříte 6 h v kuse) 🙂

Hlavní šéf výpravy a zapisovatel parametrů říčního dřeva na jednom z exemplářů

Dendromani v akci – odběr vrtného jádra z povodněmi poškozeného cypřiše

Výška povodňových jizev místy dosahovala až 3 metrů!

Typický příklad povodněmi poškozeného stromu s důkazem (kamenem) místo slibů 🙂

Pohled do divočiny rokle Ilingas

Chvíle odpočinku nad pobřežím Libyjského moře

A chvíle odpočinku s druhým nejvyšším pohořím Kréty Lefka Ori v pozadí

Společná fotka obou pracovních skupin po závěrečném vrtání

Příspěvek Geomorfologové na výzkumu kaňonů jižní Kréty pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/geomorfologove-vyzkumu-kanonu-jizni-krety/feed/ 0
Je rozhodnuto. Kdo nastoupí do arény? https://alive.osu.cz/rozhodnuto-nastoupi-areny/ https://alive.osu.cz/rozhodnuto-nastoupi-areny/#respond Wed, 14 Jun 2017 12:27:10 +0000 https://alive.osu.cz/?p=16637 „Byl to dramatický boj, avšak se spravedlivým výsledkem,“ shoduje se porota, která včera dopoledne rozhodla o osudu škol přihlášených do bitvy O pohár Ostravské univerzity. Do arény se probojoval i jeden nováček. Přečtěte si, kdo bude letos bojovat!

Příspěvek Je rozhodnuto. Kdo nastoupí do arény? pochází z OU@live

]]>
Do pátku 9. června 2017 se mohly střední školy z celého Moravskoslezského kraje hlásit do bitvy O pohár Ostravské univerzity, velkolepé soutěžní show na Masarykově náměstí v centru Ostravy, ve které studenti soutěží o zájezd do zahraničí, sportovní vybavení, školení, vstupenky na veletrh Gaudeamus i další ceny v celkové hodnotě přes 100 000 korun.

Jako přihláška do soutěže sloužilo motivační video, ve kterém škola měla prokázat, proč právě její tým je tím správným pro bitvu O pohár Ostravské univerzity. A právě dnes zasedla šestičlenná porota složená ze členů oddělení PR a marketingu Ostravské univerzity, aby tato videa hodnotila a rozhodla o tom, které školy se letos bitvy zúčastní.

„Všichni členové poroty hodnotili jednotlivá videa anonymně v tajném hlasování podle stanovených, školám předem známých kritérií,“ říká tiskový mluvčí univerzity Adam Soustružník. Videa měla ukázat, proč právě daná škola je nejlepším adeptem pro bitvu O pohár Ostravské univerzity a hodnotila se v nich zejména nápaditost, originalita a nadšení, které z videa sálá. Naopak nejmenší váhu měla kvalita záznamu, kamery či střihu.

„Vůbec nebylo snadné rozhodnout, každá škola video pojala jinak, každé z nich bylo originálem, který měl něco do sebe. Nikdo z nás v tom neměl zdaleka jasno. Po sečtení bodů jsme se ale shodli na tom, že výsledek je spravedlivý, ačkoli třeba neodpovídal našemu individuálnímu hlasování,“ dodává Soustružník.

A nyní už vás nebudeme dále napínat. Do bitvy se dostalo těchto pět škol:

  1. MATIČNÍ GYMNÁZIUM

Vítěz loňského ročníku bitvy O pohár Ostravské univerzity, který si svým suverénním výkonem zajistil nejen vítězství, ale také automatickou účast v dalším ročníku. Podaří se rudým dravcům úspěch zopakovat a potvrdit tak pověst prestižního gymnázia v centru Ostravy?

  1. JAZYKOVÉ GYMNÁZIUM PAVLA TIGRIDA

Modrý maskot prvního ročníku, jednoznačně nejhlučnější, nejpočetnější a nejaktivnější fanouškovská základna, která týmu z Jazykového gymnázia Pavla Tigrida vybojovala plný počet bodů za fanoušky. Na vítězství to však nestačilo.

Letos modrý tým dostane druhou šanci. Video Jazykového gymnázia Pavla Tigrida získalo od poroty suverénně nejvyšší počet bodů, celkem 57 z 60. Členové poroty zejména oceňovali nasazení celé školy a celkovou atmosféru, která z videa srší.

  1. STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA WALDORFSKÁ

Nováček, který hned ze startu nasadil silné zbraně. Jasné poselství „každý jsme jiný, přesto jsme celek“ může sehrát klíčovou roli také v bitvě, která prověřuje všemožné aspekty osobnosti i fyzické zdatnosti.

Jak si nováčci povedou v konkurenci čtyř dalších škol, které se bitvy zúčastnily už v loňském prvním ročníku? Dokáží svou „nezkušenost“ obrátit v silnou stránku a přinést do disciplín svěží vítr? Tým a fanoušci Waldorfské od poroty získali 45 bodů z 60 a letos v bitvě tak oblečou fialovou barvu.

  1. WICHTERLOVO GYMNÁZIUM

Nechybělo mnoho a pohár by nad hlavu zvedl zelený tým. I přes sebevědomé výkony týmu Wichterlova gymnázia i jeho fanoušků se muselo porubské gymnázium smířit s druhým místem. Zájezd se nekonal.

O to větší je touha to letos otočit. Koncepčně vyvážené video představující jednotlivé členy soutěžního týmu vybojovalo 36 bodů z 60 a WiGymu tak zajistilo účast v dalším ročníku bitvy O pohár Ostravské univerzity.

  1. GYMNÁZIUM EDUCANET

Loni se to příliš nepovedlo a EducaNET obsadil poslední místo. Zdá se ale, že namísto zhrzení přišlo odhodlání a chuť začít odznova. Jinak. Lépe. A naplno. A zjevně jsou schopni pro to udělat cokoli. Přísné video si u poroty vysloužilo 36 bodů z 60. Využije žlutý tým soukromého gymnázia EducaNET druhé šance a obrátí pořadí?

 

Vybraným školám gratulujeme a těšíme se na viděnou na Masarykově náměstí 27. června 2017. A ti, kterým to letos nevyšlo, nezoufejte. Stále můžete přijít, nasát atmosféru bitvy a v příštím roce zabojovat znova.

Videa jednotlivých škol budeme zveřejňovat na facebookové události happeningu Jsme Ostravská!, stejně jako další podrobnosti a novinky. Tak nás sledujte, ať vám nic neuteče. Další informace o bitvě i celém happeningu pak najdete na www.jsmeostravska.cz.

Příspěvek Je rozhodnuto. Kdo nastoupí do arény? pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/rozhodnuto-nastoupi-areny/feed/ 0
Univerzitní knihovna zve na výstavu fotografií https://alive.osu.cz/univerzitni-knihovna-zve-vystavu-fotografii/ https://alive.osu.cz/univerzitni-knihovna-zve-vystavu-fotografii/#respond Wed, 14 Jun 2017 11:53:45 +0000 https://alive.osu.cz/?p=16550 Přijďte se podívat na výstavu jedinečných velkoformátových fotografií shrnujících 15 let působení organizace Člověk v tísni v Afghánistánu. Najdete v přízemí a v 1. patře budovy Univerzitní knihovny. Srdečně zveme :)

Příspěvek Univerzitní knihovna zve na výstavu fotografií pochází z OU@live

]]>
V budově Univerzitní knihovny  právě teď hostíme výstavu o 13 panelech velikosti 1180*1250 mm. Výstavu pořádáme do 30. 6. 2017. Vstup zdarma, registrace do knihovny není nutná.

Těšíme se na Vás 🙂

 

Příspěvek Univerzitní knihovna zve na výstavu fotografií pochází z OU@live

]]>
https://alive.osu.cz/univerzitni-knihovna-zve-vystavu-fotografii/feed/ 0