Fantom Ostravy aneb Pche, to by namalovala i moje dcerka v první třídě

Autor: , 13. 5. 2016

Staňte se svědky vynoření Fantoma Ostravy na veřejnosti. 18. května 2016 se Jiří Surůvka zjeví v Komorní scéně Aréna a nechá vás nahlédnout do světa performance.


Fantom Ostravy Jiří Surůvka odhalí něco ze své performance. Stavte se 18. května do Komorní scény Aréna.

Docent Jiří Surůvka je přední tuzemský malíř, fotograf a performer, který stál v 90. letech u zrodu ostravské umělecké scény. Skvěle ho popisuje kunsthistorik Tomáš Knoflíček: „Jeho tvorba vyniká humorem a ironií a v první řadě je kritikou současné společnosti. Surůvka vstoupil na umělec­kou scénu s jasnou hodnotovou orientací a z této perspektivy začal nahlas pojmenovávat a rozkrývat skutečnosti, které jsou v rozporu s obecnou morálkou. Získal respekt rovněž díky svému přímému osobnímu nasazení, které je popisováno ‚jakýsi dada-body-art’.“

Od roku 1994 je jedním z kurátorů ostravského festivalu akčního umění a performance Malamut, kterého se účastní umělci z celého světa. V roce 2001 jeho projekt Pozvání na návštěvu reprezentoval Českou a Slovenskou republiku na benátském bienále, prestižním festivalu současného výtvarného umění.

Zveme vás na přednášku Ostravské univerzity, která si cení toho, že právě tento nekonvenční umělec působí v jejích řadách. Jiří Surůvka se představí 18. května 2016 v 18 hodin v sále Komorní scény Aréna jako Fantom Ostravy.

Plakát akce

Plakát akce

Související články: