18. listopadu do Ostravy dorazí studenti operního studia Akademie múzických umění Feliksa Nowowiejskiego v Bydgoszczy, aby v Aule VŠB-TU Ostrava představili své nastudování tohoto Mozartova díla. Vstup je zdarma, je ale potřeba si rezervovat místo u Bc. Leony Pavlíkové (leona.pavlikova@osu.cz). Všechny srdečně zveme a přinášíme více podrobností o opeře:
Námětem díla je jedna z Ovidiových Proměn. Bůh Apollon miluje sparťanského královského syna, krásného Hyacinta tak, jak bohové milují vše krásné a čisté v člověku. Při nehodě je chlapec usmrcen a Apollon, vázán vyšším zákonem, jej nemůže probudit k životu, ale promění jej v květinu Hyacint.
V 17. století se revidovaná verze příběhu objevila jako divadelní kus a 13. května 1767 byla bajka o smrti a kouzelném znovuzrození chlapce Hyacinta poprvé uvedena jako opera. Knížecí biskup Schrattenbach udělil zakázku jedenáctiletému geniálnímu dítěti, Wolfgangu Amadeovi Mozartovi. Latinský text k dílu s původním názvem Apollo et Hyacinthus seu Hyacinthi metamorphosis napsal páter Rufinus Widl, profesor benediktinské akademie v Salcburku. Tři dějství Apolla a Hyacintha sloužila jako intermezza při školním představení mravoličné Widlovy hry Clementia Croesi. Z Ovidiových Metamorfóz převzal Widl příběh o lásce boha Apollóna k Hyacinthovi, jehož žárlivý bůh větru Zephyrus smrtelně zraní při závodu v hodu diskem. Zoufalý Apollón promění tělo přítele na památku ve stejnojmennou vonnou květinu.
Intermezzo nastudoval Wolfgangův otec Leopold Mozart. Po duchovním singspielu Die Schuldigkeit des ersten Gebotes (Povinnost prvního přikázání), uvedeném v Salcburku 12. 3. 1767, se premiéra uskutečnila o dva měsíce později, 13.5.1767 ve velké aule salcburské univerzity.
Čerpáno z: http://www.ensembledamian.com/ [9.11.2015]