Když jsem v okruhu svých přátel oznámila, že jsem se rozhodla vyrazit na Erasmus, většina z nich si představovala  pouhé užívání si života v zahraničí. Ale opak byl pravdou.  Veškeré vyplňování papírů, zápisy a výběr předmětů, zajišťování ubytování a záležitostí na zahraniční univerzitě mi zabralo značné množství času nejen před odjezdem, ale také v průběhu pobytu a trvalo dobrých 14 dní, než se vše zaběhlo. Pak ovšem začal ten pravý život.
Výběr rakouského Grazu pro mě byla jasná a velmi dobrá volba. Rakouská univerzita měla pro Erasmus studenty připravený studijní program plný zajímavých přednášek, poznávacích a sportovních aktivit a událostí v průběhu semestru. Mezi návštěvou přednášek se nám volný čas snažili zpříjemnit naši „buddy“ (studenti rakouské univerzity, kteří byli předchozí semestr na Erasmu v zahraničí). Absolvovali jsme s nimi filmové večery, turistiku a byli nám kdykoliv ochotní pomoci i při jednání s úřady. Také univerzita se starala o řadu výletů a událostí, které nám z velké části financovala.
Rakousko samo o sobě je nádherná země s horami a oblast Steiermark je navíc ještě „nejzelenější“ spolkovou zemí. Ještě nikdy v životě jsem nepoznala tolik milých lidí, kteří by vám pomohli kdykoliv a s čímkoliv. Ze zahraničních studentů jsme se sešli dva studenti z Kanárských ostrovů, čtyři Češky, dvě Němky, dvě Maďarky, jeden Řek, Chorvatka a studentka z Estonska. Všichni byli velice milí a společně jsme si moc užili všechny akce a výlety.
Závěrem bych chtěla říci, že vyjet za studiem do zahraničí se mi opravdu vyplatilo. Získala jsem řadu nových informací o vzdělávání dětí v cizích zemích, světových problémech, zlepšila jsem si svou jazykovou úroveň a hlavně jsem měla možnost vykonat dvanáctidenní praxi v běžném prostředí rakouské školy, kde jsme odučili některé předměty. Vytvořila jsem si také řadu celoživotních přátelství, která překonají nejednu hranici. A zároveň jsem si ověřila, že když člověk něco chce a jde za tím, dosáhne toho, i když to zpočátku nemusí být lehké.
Mé poděkování patří Pedagogické fakultě Ostravské univerzity za to, že mi umožnila pobyt, a učitelům, kteří mě ve všem podporovali a vyšli mi vstříc s dodatečným plněním studijních povinností letního semestru.
Jitka Hrbáčková, studentka 5. ročníku oboru Učitelství pro 1. stupeň ZŠ

Erasmus (autorka článku horní řada, 4. zleva)