Druhá vlna akce Holky do IT! je za námi

Autor: , 3. 5. 2017

Máme za sebou druhou vlnu akce Holky do IT! organizovanou studenty Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Tato akce slaví úspěchy nejen mezi studentkami středních škol, ale i jejich učiteli. Jak se všem zúčastněným dařilo tentokrát?

Do získávání nových znalostí z oblasti IT se zapojily nejen studentky středních škol, ale i jejich vedoucí učitelé.

První vlna akce Holky do IT! proběhla na podzim loňského roku. Provedli jsme studentky středních škol redaktorskou činností, naučili jsme je tvořit webové stránky pomocí HTML a redakčního systému Word Press, a nakonec jsme společně naprogramovali jednoduchou hru pomocí programovacího jazyka C#. Vzhledem k úspěšnosti a obrovskému zájmu jsme se rozhodli pokračovat.

Během měsíce dubna proběhly 3 nové workshopy: Úvod do programování 1, Úvod do programování 2 a Webové stránky pro pokročilé. Vše koučovali naši studenti z katedry informatiky a počítačů, Bc. Marek Malina, Bc. Ondřej Pektor, Bc. Petr Raunigr a Bc. Martin Prášek.

Workshopů se zúčastnilo celkem 48 studentek a 6 doprovodných učitelů z šesti středních škol Moravskoslezského a Zlínského kraje. Jak hodnotí workshopy některé z účastnic? Například Kateřina Dudková z Gymnázia z Frýdlantu nad Ostravicí vzkazuje: „Bylo to super! Dozvěděla jsem se spoustu nových věcí. Klidně bych se zúčastnila dalšího programování.“ Také Tereza Majerová z Gymnázia a SOŠ, Cihelní 410, z Frýdku-Místku hodnotí: „Workshop se mi velmi líbil. Naučila jsem se hodně nového z oblasti IT. Lektoři byli příjemní. Moc děkuji.“

Studentky měly možnost nejen naučit se něco nového, ale dozvěděly se také o současném stavu nedostatku žen v IT, seznámily se s organizacemi, které podporují ženy v IT (Czechitas, ostravské Rails Girls, Geek Girls Carrots a PyLadies) a zjistily, jaké jsou možnosti studia informatiky na naší Přírodovědecké fakultě.

Co na akci říkají samotní koučové?

Marek: „Věřím, že si děvčata workshopy dostatečně užila, protože o tom to hlavně bylo. V těch pár hodinách šlo pouze naznačit, čemu všemu se dá u nás věnovat. A že toho je! Uznávám, že hackování a tvobě virů se u nás nevěnujeme, takže asi zklamu studentku, která si to žádala v dotazníku. Pokud vás některé naše workshopy zaujaly, tak se nebojte a dejte našemu oboru šanci!“

Ondřej: „Tyto workshopy pro nás byly do značné míry seberealizační záležitost a uspokojení naší touhy předat nabyté znalosti dál. Díky nim jsme získali cenné zkušenosti z oblasti lektorování, které budeme moct dále zúročit. Děkuji všem účastnicím za jejich snaživý a aktivní přístup. Ten nám byl po celou dobu odměnou a motivací. Věřím, že se nám podařilo některým napomoct při náročném rozhodování o budoucím studiu potažmo i kariéře a ostatním rozšířit obzory v oblasti IT.“

Petr: „Cílem bylo studentkám ukázat, že informatika je vlastně fajn, a že na to rozhodně mají. Pokud se nám podařilo zaujmout alespoň jednu z nich, o to víc to celé stálo za to. Celý tým byl parádní banda a studentky byly naprosto úžasné. Navíc – jak často máte možnost si pokecat o informatice s plnou třídou slečen, které vás se zájmem poslouchají?“

Martin: „Podle mého názoru byly workshopy přínosem jak pro nás jako lektory, tak i pro slečny studentky. Mnohé ze slečen se chtěly naučit hackovat, ale zklamáním je, že se tohle nikde neučí. Nicméně byl mezi slečnami také zájem o weby, grafiku a sítě. V každé skupině se našly šikovné slečny, které v průběhu workshopu předvedly své logické myšlení a dokonce si odnesly za své nápady drobné dárky. Těmto slečnám doporučuji využít svého myšlení a dát tomuto oboru prostor u nás na PřF OU a rozšířit tak řady ajťaček.“

Chtěli bychom poděkovat RNDr. Tomášovi Drobíkovi, Ph.D. a Ing. Beátě Kapošváry, bez jejichž vstřícnosti by se worshopy nemohly uskutečnit. Dále pak Bc. Jiřímu Janečkovi za organizační pomoc.

Tak snad někdy příště!
Mgr. Lucie Schaynová