Diskuzní scénu Colours obohatí Ostravská univerzita

Autor: , 25. 6. 2015

Program Ostravské univerzity na diskuzní scéně Colours of Ostrava přináší aktuální témata v podání povolaných vědců a znalců, ale také ryzích nadšenců.

BARVY OSTRAVY letos doplní i program Ostravské univerzity: diskutovat se bude o aktuálních společenských tématech, hudbě, ochraně přírody i technických památkách.

„Jakožto veřejná vysoká škola cítíme povinnost se mnohem více zapojovat do života společnosti a místního regionu, než jen pouze výchovou kvalitních absolventů,“ uvedl rektor Jan Lata před svou inaugurací.

Už krátce poté jeho slova začínají dostávat konkrétní podobu: Ostravská univerzita zajišťuje spolu s časopisem Reflex program diskuzní scény na Colours of Ostrava.

„Ostravská univerzita není ta pověstná věž ze slonoviny. Naši vědci a studenti se zabývají tématy, která mají bezprostřední dopad na život našeho regionu i širší společnosti a dokáží o tom velmi zajímavě diskutovat a vyprávět,“ vysvětluje Monika Šumberová, která program diskuzní scény za Ostravskou univerzitu zajišťovala.

Návštěvníci se mohou těšit například na zpěváka a studenta Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, Dana Bártu, který bude s veřejností debatovat na téma „Proč (ne)chránit přírodu?“. Představí se i Ondřej Šimetka z Fakultní nemocnice jako lékař bez hranic, architekti Josef Pleskot a Martin Strakoš nabídnou besedu na téma „Co se starými technickými památkami?“ a dojde také na Islám, Romy a TV Šlágr.

Podrobný program naleznete níže. V prvních třech červencových týdnech na OU@LIVE budeme také postupně zveřejňovat pozvánky na tyto besedy, ve kterých představíme jednotlivé osobnosti. Pro ty, kteří nebudou mít možnost přijít osobně, budeme každý den z těchto debat přinášet reportáže. Těšíme se na Vás na diskuzní scéně Colours of Ostrava!

ZDROJ FOTOGRAFIE: Archiv Colours.cz, ročník 2014

PROGRAM OSTRAVSKÉ UNIVERZITY NA COLOURS OF OSTRAVA

• Čtvrtek 16.7.

14.30–15.30 Proč (ne)chránit přírodu? Beseda se zpěvákem a studentem Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity Danem Bártou, přírodovědcem Alešem Dolným, filozofem Martinem Škabrahou a ochráncem přírody Vojtou Bajerem. Moderuje děkan PřF OU Jan Hradecký.

17.30–18.30 TV Šlágr jako fenomén dnešní doby. Beseda s DJ a moderátorem Českého rozhlasu Martinem Hrdinkou. Moderuje muzikolog Viktor Velek.

• Pátek 17.7.

17:00–18:00 Jaké to je být lékařem bez hranic? Beseda s doc. MUDr. Ondřejem Šimetkou, Ph.D., primářem Gynegologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Moderuje lékař a rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

18.30–19.30 Co s technickými památkami? Beseda s architektem Josefem Pleskotem a Martinem Strakošem. Moderuje sociální geograf Ondřej Slach.

• Sobota 18.7.

18.30–19.30 Máme se bát islámu? Beseda s politickým geografem Vladimírem Baarem, islamologem Danielem Křížkem a arabistou Petrem Pelikánem. Moderuje politický geograf Tomáš Drobík.

• Neděle 19.7.

11.30–12.30 Češi očima cizinců. Beseda s Danem Castenem (USA), s Pavlem Bayanovem (Rusko) a Nagavallim S. Kiranem (Indie). Moderuje sociální geografka Eva Tenzin.

13.00–14.30 Kde se vzali Romové? Beseda s historičkou Ninou Pavelčíkovou. Moderuje socioložka Kateřina Sidiropulu Janků.

Program již najdete také na stránkách Colours of Ostrava.