Didaktické intervence I. Ohlédnutí a výhled

Autor: , 26. 10. 2018

Přijďte v úterý 30. října ochutnat další dvě modelové hodiny, tentokrát v podání studentů dějepisu a základů společenských věd. Centrum PANT 15.50 až 17.30.

První letošní intervence proběhly 16. října a zúčastnily se jich čtyři desítky studentů, učitelé humanitních předmětů ze spolupracujících, převážně středních škol a oboroví didaktici působící na Filozofické fakultě OU. Dva studentské týmy tvořené češtinářkami a dějepisáři představily, jak lze ve výuce využívat potenciál různých výročí, v tomto případě tzv. osmičkových roků.

Dobře připravené i představené hodiny vytvořily základ pro otevřenou a podnětnou diskusi, která odrážela nejen různorodost metod, ale i nejednotnost pohledů na cíle vzdělávání, které se promítají např. do otázek proč a jak známkovat, jak pracovat s požadavky státní maturity apod.

Komunita, která se díky těmto setkáním vytvořila a stále vytváří, přitom umožňuje, abychom si v přátelské atmosféře vyměňovali zkušenosti, argumentačně podporovali nebo zpochybňovali názory a postoje, které jsou pro naše úspěšné učitelské působení klíčové.

Láska/smrt, traktor/srp. Rok 1948 a 50. léta v umění

ZDEŇKA KLIMKOVÁ – JOHANA MOJŽÍŠKOVÁ – MARKÉTA ŠINDELOVÁ – ANDREA PĚCHOVÁ – EVA RÝPAROVÁ

Časový plán hodiny (pružný, některou aktivitu lze vypustit a některou prodloužit)

• Úvod – 2 minuty – co se bude dít, zápis do třídnice