Colours of Ostrava, proslulý multižánrový hudební festival světového formátu, už zdaleka není jen o hudbě. Jeho nedílnou součástí se stává i Meltingpot, mezinárodní diskuzní fórum realizované v areálu festivalu, které každoročně nabízí největší světová jména z oblasti současné politiky, ekonomie, designu, vědy, umění i filozofie.
Jednou z jeho scén je i UniverCity Experience Stage, jejíž program zajišťuje společně Ostravská univerzita s VŠB – Technickou univerzitou Ostrava. Jinými slovy – tuto scénu sdílí. A právě proto se sdílení stalo tématem letošního programu Ostravské univerzity na Colours of Ostrava.
Na kafe s vědci
Během pátku a soboty, kdy program zajišťuje Ostravská univerzita, na vás čeká šest setkání s vědci z cyklu „Na kafe s…“, kteří mají ke sdílení co říct z různých úhlů pohledu.
Na webu Meltingpotu již nyní najdete řečníky z Ostravské univerzity, kterými letos jsou Eliška Černá, Marek Eliáš, Nicole Horáková Hirschler  nebo Miriam Prokešová. Tušili jste například, že geny se mohou přenášet nejen vertikálně z rodičů na potomka, ale také horizontálně z organismu na organismus? A že právě to je způsob, jakým si bakterie pěstují obranyschopnost vůči antibiotikům? Slyšeli jste o projektu Rapid Re-housing, který i díky vědě vrací rodiny z ulice zpátky do hry života a přitom může sociálnímu systému ušetřit peníze? A je sdílená ekonomika nadějí, nebo jen formou hyperkapitalismu?
Těšit se můžete na fascinující fakta ze světa vědy, dobrou kávu i pohodlné posezení. Tato diskuzní setkání s vědci z Ostravské univerzity z cyklu „Na kafe s…“ se budou odehrávat ve Velkém světě techniky, a to v patře v Divadélku vědy.
Vědecké i umělecké workshopy
Před hlavním vstupem do Velkého světa techniky najdete také workshopovou sekci UniverCity Experience Stage. Zde na vás čekají kutečné zážitky: budete si moci vytvořit vlastního hopíka či parfém pod vedením odborníků z katedry chemie, vytvoříte si vlastní motiv třeba na plátěnou tašku pomocí grafické metody sítotisku, oprášíte základy první pomoci, vyzkoušíte si práci chirurga (amozřejmě jen nanečisto!), ve fotoworkshopu se dozvíte, jak správně fotit a jak s fotkou dále pracovat, připravíte si svůj vlastní ručně vázaný blok, svíčku z včelího vosku a nebo prozkoumáte vlastní zrak pomocí eyetrackingového přístroje, který se využívá při zkoumání nadaných dětí i při přípravě marketingových kampaní. Workshopy probíhají každý festivalový den po celé odpoledne.
Na UniverCity Experience Stage se zkrátka bude pořád něco dít a vy budete kdykoli vítáni. Posaďte se u nás v pohodlných lehátkách, odpočiňte si a nasajte do sebe něco ze světa vědy.
Podrobný program celé scény, tedy časy jednotlivých přednášek a dny, kdy probíhají jednotlivé workshopy, přineseme již brzy právě zde na OU@live. Proto zůstaňte s námi, těšíme se na vás!