Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

„Tento druh šurpku jsme objevili na horském úpatí mezi Tádžikistánem a Afghanistánem. Roste na kůře stromu a zdá se, že na rozdíl od svých příbuzných roste jen na velmi omezeném území,“ uvádí ke svému objevu docent Vítězslav Plášek, který se nedávno vrátil z další ze svých bryologických cest do Jižní Ameriky.
V listopadu jej čeká cesta do Číny. „Tamní profesoři se zajímají o podobné mechorosty, jako já, ale nedělají tento konkrétní rod. Proto pro ně bude má práce přínosná, a mi zase pomůže, že mi umožní nahlédnout do herbářů a pomůžou s logistickými záležitostmi,“ vysvětluje Plášek, který v Asii již zpracoval území Tádžikistánu, Kyrgyzstánu a Kazachstánu.
Příští týden naopak navštíví Ostravu čínští vědečtí kolegové, kteří se seznámí s vedením i studenty katedry biologie a ekologie, připraví si pro ně přednášky a semináře. Na tomto pracovním setkání dojde zejména k vymezení rolí v projektu, který Ostravská a čínská univerzita společně realizují. „Chystáme se i do Beskyd a na Pálavu, ale i tyto výlety budou mít vědecké pozadí – je možné, že zde najdeme něco zajímavého,“ připouští.
Tento výzkum umožnil individuální grant z rozpočtu Moravskoslezského kraje. Jedná se o jednu ze čtyř částí projektu česko-čínské spolupráce (č. 00955/RRC/2015) s názvem Podpora bilaterálni spolupráce v oblasti VŠ vzdělávání a vědy a výzkumu mezi univerzitami z MSK a čínskými univerzitami a výzkumnými organizacemi. Kromě výzkumu mechů tento projekt také zahrnuje spolupráci v oblasti infekčního onemocnění Leishmaniózy, rozkladu pevného odpadu a také se zaměřuje na práci s nadanými žáky (univerzity si vzájemně vymění své osvědčené metody identifikace i následné práce s nadanými studenty). Celkově kraj na všechny tyto čtyři části projektu přispěl částkou 3,5 milionu korun, Přírodovědecká a Pedagogická fakulta se podílely 350 tisíci korunami.
 

Nově objevený druh mechorostu docentem Pláškem z PřF OU

Nově objevený druh mechorostu docentem Pláškem z PřF OU