Atlas CHKO Pálava nově na webu

Autor: , 10. 8. 2016

Chráněná krajinná oblast Pálava letos slaví čtyřicet let od vyhlášení. Načerpat informace o přírodě, krajině i historii tohoto území mohou zájemci na nově spuštěném webovém atlasu.


Atlas původně vznikl v roce 2008 jako bakalářská práce, ovšem v klasické „tištěné“ podobě. Nově jej jeho autor – Jan Miklín z katedry fyzické geografie a geoekologie – převedl do moderní, interaktivní podoby. Na adrese www.atlaspalavy.cz najdou zájemci čtrnáct tematických kapitol, které textem, na fotkách a samozřejmě mapách popisují Pálavu doslova od skal po víno.

Webová aplikace je postavena na ArcGIS Online s využitím populární šablony Story Maps, „Mapy s příběhem“. Proti tištěné verzi jsou webové mapy trochu zjednodušené, na druhou stranu obsahují třeba vyskakovací okna s dalšími informacemi, různě mění obsah mapy při zoomování. Některé z tematických vrstev byly aktualizovány, proti původní verzi (která je na webu stále ke stažení ve formátu PDF) přibyla třeba kapitola popisující vývoj a změny krajiny za poslední dvě století.

Atlas vznikl ve spolupráci se Správou CHKO, do budoucna je v plánu postupné rozšiřování a doplňování obsahu o další témata.

Související články: