Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Studentky OU Alexandra Bočková a Lucie Petrůjová spolu s uznávanou fotografkou Ditou Pepe letos pořádají první ročník mezinárodního fotografického festivalu OstravaPhoto 2015. Když se Alexandra Bočková v Barceloně seznámila se ženou, která do svého města přinesla právě World Press Photo, rozhodla se, že i Ostrava si tento kulturní zážitek zaslouží a začala jednat s touto organizací z Amstrdamu.
„Samozřejmě největším problémem bylo sehnat dostatek financí. Dostali jsme dotaci z Moravskoslezského kraje i města Ostravy, sehnali jsme i další sponzory, ale k pokrytí všech nákladů to nestačí,“ uvádí Alexandra Bočková, vystudovaná socioložka, která si teď plní svůj sen a studuje Tvůrčí fotografii na Ostravské univerzitě pod vedením Michala Kalhouse. „Zbytek peněz budeme muset vybrat na vstupném,“ dodává.
Skoro měsíční akce vypukne 10. června a bude se konat na několika místech v Ostravě i blízkém okolí. Jde o událost pro širokou veřejnost s programem i pro děti a mládež, zahrnující nejrůznější žánry fotografie prezentované na 15 výstavách. Na programu jsou i vzdělávací akce, promítání, diskuze, trh s fotografickým příslušenstvím i výměnný trh autorských fotografií a v neposlední řadě také právě World Press Photo.
„Jsme přesvědčeni, že tento projekt mezinárodního přesahu bude mít pozitivní přínos nejen pro město Ostrava, ale že se časem stane důležitým datem v kulturním kalendáři České republiky,“ říká Alexandra Bočková a zve zájemce na web i sociální sítě.
Podrobnější informace o akci najdete na webu www.ostravaphoto.com nebo na facebookovém profilu (zde) či události (zde). Festival také usiluje o finanční podporu na hithit.cz – zakoupením permanentky za pouhých 290 korun získáte vstup na všech 15 výstav festivalu, pořídit si můžete také originální fotografie Dity Pepe, Jaroslava Kociána, Michala Kalhouse nebo Evžena Sobka. Ve hře je taky oběd u Dity Pepe nebo možnost prezentovat své portfolio na festivalu.
World Press Photo podporují Dutch Postcode Lottery a celosvětově společnost Canon. Hlavním partnerem této výstavy v Ostravě je statutární město Ostrava, dále pak Nizozemské velvyslanectví a Moravská Ostrava a Přívoz. Celý festival se koná díky dotaci Moravskoslezského kraje a finanční či institucionální podpoře Trojhalí Karolína, Polského konzulátu v Ostravě, Goethe Institutu, Ostravské univerzity, společnost Retis Group a mnoha dalších.
OU@LIVE tomuto počinu ostravských studentek fandí a proto se už příští týden v pondělí (18. května) můžete těšit na rozhovor s organizátorkami.