Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Muset spát venku není v pořádku. Ptáte se proč? Přijďte si pro odpověď skrze vlastní zkušenost, vyjádřete svou solidaritu a přespěte s námi jednu noc na ulici.
Muset spát venku není v pořádku. Dejme lidem z široké veřejnosti možnost si vyzkoušet přespat jednu noc venku a něco se o problematice bezdomovectví dozvědět. Na tomto se shodli Fakulta sociálních studií Ostravské univerzity a Sdružení azylových domů v ČR již v roce 2012, kdy se v Ostravě konala historicky první Noc venku v České republice.
24.listopadu 2016 od 18 hodin se na hlavním nádraží v Ostravě uskuteční již pátý ročník. Ve stejnou chvíli se Noc venku bude konat také v Brně, Břeclavi, Olomouci, Praze, Bratislavě, Chomutově, Opavě, Českých Budějovicích, Liberci, Litoměřicích, ve Dvoře Králové nad Labem, Hodoníně, Berouně, Znojmě, Vsetíně, Mladé Boleslavi, Pardubicích, ve Valašském Meziříčí a Mostě.
„Noc venku není jen jedna noc, je to kampaň, která má upozornit na problematiku bezdomovectví a vést dialog napříč nejrůznějšími aktéry. Odvážlivci si mohou vyzkoušet, jaké je to spát venku a v neposlední řadě také vybereme vstupné, které poslouží zimním provozům některých zařízení a sociálních služeb”, říká koordinátorka Noci venku Ostrava Dominika Najvert.
Vstupným na Noc venku jsou komodity, ne peníze. „Účastníci akce přemýšlejí co vybrat, zajdou to koupit a přinesou jako vstupné. Tímto způsobem chceme přispět sociálním službám, které se věnují lidem bez domova, na jejich zimní provoz. Jako vstupné budou již tradičně vybírány trvanlivé potraviny – polévky, konzervy, ale taky cukr a čaj. Toto bude následně distribuováno nízkoprahovým typům zařízení ale i samotným lidem bez domova“, přiblížila akci Helena Bělasová, členka ostravského týmu Noci venku.
Důvody, proč je akce tak výjimečná vysvětluje i Evžen Vojkůvka, další člen týmu Noc venku Ostrava: „Lidé bez domova jsou nejen aktéry samotného přespání na ulici, ale podílí se také na doprovodném programu, jsou členy týmu, který připravuje celou akci v průběhu roku, a jsou těmi, o jejichž životní situaci jde v této aktivitě především.“
Solidaritu s lidmi bez domova je však možné vyjádřit i jinak skrze další aktivity, které letošní „noc“ nabízí. Ve spolupráci s Armádou spásy nabízeny veřejnosti ke kreativnímu dotvoření a zakoupení tzv. noclenky, což jsou kupóny na nocleh, které si účastník Noci venku může zakoupit a poté je během letošní zimy darovat komukoliv koho potká na ulici. „Noclenka jeho držitele opravňuje k jednomu noclehu zdarma na noclehárně Armády spásy. Mohou se pak osobně potkat a obdarovat libovolný počet lidí bez domova“, dodává k letošnímu programu jedna z organizátorů Ivana Kaniová.
V rámci letošního ostravského ročníku si budou moci návštěvníci také vyrobit a odeslat pohlednici z Noci venku. Pro návštěvníky otevřeme poradnu Jak přežít na ulici, kde se od lidí s touto zkušeností dozvědí, jak fungovat v této tíživé situaci, čemu se vyvarovat, na co si dát pozor a jak si mohou být lidé bez domova a veřejnost navzájem užiteční. V rámci fotokoutku mohou zúčastnění prostřednictvím fotografie společně diskutovat o potřebách lidí bez domova, vést dialog skrze svou fotografii a osobní přání vedoucí k lepšímu porozumění lidí bez domova a široké veřejnosti, případně i k propojení v konkrétní akci, uvedla členka týmu Nikola Drkošková. Na akci bude letos poprvé také infokoutek, kde se budou pracovníci snažit zodpovědět dotazy na nejrůznější životní situace a předají také kontakty na sociální služby. Návštěvníci si již poněkolikáté užijí výtvarný workshop a odnesou si domů batoh Noci venku. O doprovodný umělecký program se postarají už tradičně opět Mamalör, Empty Pipen a autoři časopisu Protimluv. Čaj a teplé jídlo bude zajištěno organizací Food not Bombs.
Více na: https://cs-cz.facebook.com/nocvenku/
Za tým Noc venku Ostrava Ivana Kaniová
308a1573
308a1690
308a1826
308a1870
308a2477