1. listopadu 2016 navštívil Ostravskou univerzitu americký velvyslanec Andrew Schapiro. Na půdě Filozofické fakulty diskutoval s více než 200 návštěvníky z řad studentů i akademiků.

V úvodu zmínil historické okamžiky, které spojují obě země, připomenul významné americké osobnosti s českými kořeny i ty, kteří vztahy obou zemí posílili, jako například T. G. Masaryk nebo Václav Havel a vyjmenoval také šest klíčových bodů, v nichž spatřuje priority politiky – bezpečnost a Rusko-ukrajinský konflikt, klimatické změny, ekonomický růst, boj proti terorismu a Islámskému státu, transparentnost a boj s korupcí, s níž mají Spojené státy, jak sám přiznal, své zkušenosti.
Setkání mělo mít diskuzní charakter, proto hned po úvodu dal prostor studentům pro jejich dotazy. Zazněly dotazy týkající se uprchlické krize, kdy velvyslanec vyzval k podpoře prchajících rodin: . „Amerika má bohaté zkušenosti s imigrací, každá nová skupina imigrantů, která dorazila, byla jiná a na každou se místní dívali s nedůvěrou, ale všichni se přizpůsobili.“ Na závěr své přednášky vyjmenoval řadu významných podnikatelů, kteří přišli do Ameriky v pozici uprchlíků, nechyběli mezi nimi ani českoslovenští občané. I sám Schapiro je potomkem uprchlíků z Československa, kteří utíkali před nacisty.
A vzhledem k nadcházejícím volbám nechyběla ani otázka, kterého kandidáta Schapiro preferuje. „Nemohu říct, koho preferuju, jen vím, že tento pán (Barack Obama) nám bude chybět,“ odpověděl.
„Zájem studentů o toto setkání byl obrovský. Andrew Schapiro není prvním, a já věřím, že ani posledním americkým velvyslancem na půdě Ostravské univerzity. Považuji za důležité dávat studentům prostor k setkávání s osobnostmi reprezentujícími západ v době, kdy se státní politika téměř výhradně obrací k východu,“ dodává rektor univerzity profesor Jan Lata, který přednášku také uvedl.
Andrew Schapiro