Jsme tu, abychom propojili přání studentů a vize univerzity, říká ambasador Filip

Autor: , 1. 7. 2020

Když děláte, co vás baví, dají se při studiu zvládat i tři práce. Představujeme Filipa Kotalu, jednoho z ambasadorů Ostravské univerzity, jehož životním pohonem je optimismus a jehož tvář možná znáte ze sociálních sítí univerzity.


Ambasador OU Filip Kotala

Filip Kotala je jeden z aktuálně šesti univerzitních ambasadorů, které postupně představíme.

Filipa i Bailey možná znáte z Facebooku nebo Instagramu Ostravské univezrity. Dvě známé tváře, jedna lidská a jedna psí, jsou nedílnou součástí akcí Ostravské univerzity. Filip totiž pro univerzitu pracuje jako takzvaný studentský ambasador. Je členem týmu, který stojí za oficiálními eventy Ostravské univerzity, jako je UniverCity stage na Colours of Ostrava, Reprezentační ples, Akademický den a podobně. Seznamte se se studentem, který vedle studia s přehledem zvládá práci pro univerzitu, cestovku a ještě píská fotbalové zápasy. Jak to? Vybral si totiž správně a dělá to, co ho doopravdy baví.

Ahoj Filipe, na začátku otázka na tělo: kdo je větší ambasador – ty nebo tvůj pes Bailey?

Já bych řekl, že jsme na tom stejně, s tím rozdílem, že já pracuji a ona (Bailey je fenka) se „jen“ fotí a ukazuje na některých akcích univerzity. Každopádně jsem rád, že jsme společně s dalšími ambasadory a lidmi z univerzity začali Bailey spontánně přezdívat OUpes. Je to zase něco jiného a nového a ne každá univerzita může říct, že svého psa má, no ne?

Jak jsi se vůbec k ambasadorství na Ostravské univerzitě dostal? Naplňuje tě to?

K ambasadorství jsem se dostal přes mého dobrého kamaráda, spolužáka a kolegu Ondru Perneckého. Pracoval pro univerzitu na jejich akcích a i u mě to začalo to jako možnost přivýdělku ke studiu. Lidi z Centra marketingu a komunikace (CMK) si všimli, že je na nás s Ondrou spolehnutí a přešlo to v nabídku práce ambasadora. Ambasadorství je na OU poměrně mladé, vzniklo přibližně rok zpátky a za vznikem stojí CMK a Poradenské centrum. Pořád mě tato práce naplňuje a překvapuje. Každá akce je jiná, což mě osobně motivuje.

Máš pocit, že tě ambasadorství připravuje na život po škole? Nebo jinak: Jaká jsou pro tebe pozitiva toho, co děláš, kdybys je měl vysvětlit studentům, kteří do tvé práce nemají vhled?

Myslím si, že ambasadorství je super zkušenost do života. Jelikož máme v popisu práce aktivity zaměřené na uchazeče ale i studenty, tak se pohybujeme na různých akcích, kde získáváme cenné zkušenosti a hodně se toho dozvíme. Musíme dokonale znát svou fakultu (katedry, obory, zdroje informací). Také často radíme uchazečům a studentům, předáváme jim své pocity a dojmy ze studia, třeba na sociálních sítích anebo na veletrzích. Často fotíme promo fotky, točíme videa a podobně. Řekl bych, že jsme tu, abychom propojili přání studentů a vize univerzity, představy jejich zaměstnanců. Jsme jejich mezičlánek a snažíme se vnést do akcí a kampaní pohled studentů – co je pro ně důležité a zaujme je.

Kromě toho, že studuješ tělocvik a ICT se zaměřením na vzdělávání na Pedagogické fakultě, jsi univerzitní ambasador, zvládáš souběžně s tím i pracovat. Vím o tobě, že jsi fotbalový rozhodčí a zástupce cestovní kanceláře, což na jeden život není zrovna málo. Jak se to dá všechno skloubit?

Je pravda, že na jeden život toho není málo a někdy bych se potřeboval naklonovat. Ale když si člověk dobře rozvrhne svůj čas a energii, tak se to dá zvládnout vše a myslím, že na vynikající úrovni. Zároveň mě všechny mé práce, ale i studium neskutečně baví a díky tomu se mi všechno zvládá lépe a jednodušeji. Co se týče studia na univerzitě, tak to jsem nedávno úspěšně ukončil, ale rozhodně chci pokračovat na navazující magisterské. Fotbalového rozhodčího dělám už od 15 let, stalo se to součástí mého života a naučil jsem se podle toho plánovat svůj čas. Po gymnáziu do toho přibyla univerzita a musel jsem mnohem více času a úsilí věnovat studiu. A aby toho nebylo málo, tak zhruba 2 roky zpět jsem se čirou náhodou dostal k cestovní kanceláři, kde jsem ze začátku pracoval jako řadový instruktor. Jezdit jako instruktor na akce s dětmi jsou zkušenosti k nezaplacení a všem studentům z oborů, které k tomu mají blízko, to velmi doporučuji. Po první půl sezóně instruktora jsem dostal nabídku od vedení, zda nechci být zástupce cestovní kanceláře a mít kompletně na starost jednotlivé akce. To byl další postup v mé kariéře a v současně době organizuji a zabezpečuji všechny akce převážně na Moravě. Sháním instruktory, zajišťuji ubytování, dopravu, komunikaci a program pro děti na celou akci. Samozřejmě pod dohledem zkušeného majitele, který nám věří a zároveň hodně pomáhá. To mě přivádí na myšlenku, že v létě pořádáme pro děti dva perfektní tábory a pořád máme volná místa. Takže pokud nevíte, co s dětmi, koukněte na náš web a pošlete je s námi. Určitě si to s námi užijí!

Máš vlastně práci, která tě baví a vydělává ti peníze. Spousta lidí by mohla říct, že už vlastně nemusíš studovat. Co pro tebe možnost studovat znamená?

To je vlastně pravda, ale má práce je provázána se studiem a jsem za to moc rád. Ta provázanost mi dodává velkou motivaci do studia i práce zároveň. V cestovní kanceláři pořádám akce pro děti a abych mohl tyto akce pořádat perfektně, musím se vzdělávat v tom, jak s dětmi pracovat, tak aby to mělo smysl a bylo to prospěšné. Zároveň mě baví studentský život. Mám sice spoustu práce, ale pořád jsem student a účastním se většiny studentských akcí. Studium je pro mě momentální životní styl, který je okořeněný prací a moc mě to baví. Klidně bych se znovu přihlásil a taky jsem to právě udělal – podal jsem si přihlášku na navazující magisterské studium a doufám, že mi to vyjde.

Je nějaká srdcová záležitost spojená s Ostravskou, na kterou nikdy nezapomeneš? 

Těch akcí, které jsme organizovali je bezpočet a každá ta akce byla parádní. Mezi nejlepší patří plesy OU nebo veletrhy Gaudeamus. Nejvíce mi v srdci ale zůstává organizace Kotle OSU na Ostravském derby. Spolu s Ondrou Perneckým a dalšími lidmi do toho dáváme spoustu energie a když pak vidíme, jak si to lidé v aréně a hokejisti na ledě užívají, tak je to neskutečná odměna. S organizátory Derby, kteří to mají celé na povel, jsme už několik měsíců před zápasem v kontaktu a za naši univerzitu plánujeme soutěže o merch, lístky, vymýšlíme chorea, pochod před utkáním, prostě všechno, aby se Ostravské derby líbilo a lidé z Ostravské fandili. A musím říci, že v posledních letech se to opravdu daří a naši fanoušci jsou nejlepší.

Na závěr, bych se tě, Filipe, ráda zeptala, jaké životní motto tě definuje?

Vzhledem k tomu, že ho mám dokonce vytetované i na těle, je to určitě NADĚJE JE SILNĚJŠÍ NEŽ ZOUFALSTVÍ, což zkrátka vypovídá o tom, že jsem optimista, který věří, že všechno vždycky dobře dopadne.