Absolventka ostravské bohemistiky vydala svůj prozaický debut

Autor: Šárka Netolická , 21. 6. 2016

Absolventka oboru Český jazyk a literatura, Zuzana Kultánová, vydala svou pozoruhodnou prozaickou prvotinu, kterou v krátkosti představujeme.

13227560_1088739981192195_2879357950768891879_o

O recenzentech uměleckých děl se občas kousavě tvrdí, že posuzují něco, co by sami neuměli vytvořit. Absolventka oboru Český jazyk a literatura z ostravské Filozofické fakulty Zuzana Kultánová (roz. Kůrová) s úspěchem vyvrací tato klišé. Už v době svých studií publikovala literární recenze ve známých periodikách a serverech (Tvar, Literární.cz) a založila vlastní web Opičí revue, jenž reflektuje současné literární dění. Nyní se představuje také jako autorka; před nedávnem jí nakladatelství Kniha Zlín vydalo sugestivní novelu Augustin Zimmermann.

Děj tohoto nadčasového příběhu, inspirovaného skutečnou postavou Augustina Zimmermanna a jeho dětí, se odehrává v šedesátých letech devatenáctého století, v době překotných sociálních změn průmyslové revoluce, jež zdánlivě přináší šanci na lepší život všem, kteří chytnou svou příležitost „za pačesy“. O tom, že místo na výsluní nového světa není pro každého, a už vůbec ne pro pražskou chudinu bez sociálních vazeb a kontaktů, navíc bojující s temnými vášněmi alkoholismu a neklidu Augustina Zimmermanna, se rodina přesvědčí záhy. Příběh neodvratně spějící k tragickému konci umně zachycuje archetyp nešťastného člověka a vliv jeho jednání na postupné propadávání se celé rodiny na sociální dno.

Jak sama Kultánová dodává pro server literarky.cz „jedná se o jednoduchý příběh o závislostech. Na člověku, na alkoholu na sebe sama. Mým cílem bylo zobrazit totální rozklad rodiny, kdy právě závislosti, osobní neklid a pasivita vedou ke zlu a agresi, ale zároveň zobrazit i komický aspekt tohoto otročení. Zimmermann je zmáhaný nejen sebou, ale rozkládá ho vlastní ctižádost, pýcha a závist. Způsobuje chaos, narušuje přirozený řád. Vedle toho jsou spíše mimoděk zobrazeny dobové skutečnosti.“

Dodejme, že kniha byla představena již na několika čteních a akcích (Svět knihy Praha, Zlín) a je doplněna neméně zajímavými fotografiemi Terezie Foldynové, rovněž absolventky ostravské bohemistiky a oboru fotografie na Katedře umění Filozofické fakulty Ostravské univerzity v Ostravě a nynější tamní doktorandky.