Do třiceti si Monika Čapek myslela, že zůstane na Moravě, ale stále ji to táhlo k horám. Motivovaná k odjezdu pryč z Ostravy byla nakonec především kvůli čerstvě narozenému dítěti a tehdejší špatné smogové situaci. V rámci rozhodování se jim s manželem zdálo nejlepší Rakousko, které splňovalo mnohá jejich kritéria: „S manželem jsme uvažovali, kam zamíříme, aby to bylo i pro něj jazykově přijatelné. Jako většina Čechů neměl úplně kladný vztah k němčině, přesto jsme se rozhodli pro Rakousko, které je v dojezdu autem, nemusí se tedy nikam létat.“ Konkrétní destinaci k životu pak hledala, jak sama říká „poměrně překvapivě“, prostřednictvím Googlu. „Projela jsem si tehdy na Google Earth panáčkem celý Salzburg i Innsbruck a jejich okolí a rozhodla se pro tato dvě města. Manžel pak napsal na několik firem ve svém oboru a jedna z Innsbrucku se ozvala a vzala ho na tříměsíční pracovní stáž. Když jsme se balili a odjížděli, věděla jsem uvnitř, že už to je napořád,“ vzpomíná.
Když jsem přijela do Tyrolska jako vystudovaná magistra germanistiky, tak jsem dlouhé měsíce zamlčovala, že mám vystudovanou němčinu, protože jsem nerozuměla téměř nic.
Monika popisuje, že začátky pro ni byly složité. I když vystudovala na Filozofické fakultě Ostravské univerzity němčinu, jednotlivé dialekty si musí člověk prostě zažít. „Pokud mám být naprosto upřímná, když jsem přijela do Tyrolska jako vystudovaná magistra germanistiky, tak jsem dlouhé měsíce zamlčovala, že mám vystudovanou němčinu, protože jsem nerozuměla téměř nic. Pro mé děti je nyní dialekt naprosto přirozený,“ vysvětluje. Zároveň vnímá němčinu jako více strnulou a množství dialektů, které má, dokáže člověka vyvést z míry. „A přitom je to taková škoda, protože Rakousko i Německo máme tak blízko. Rakousko je nádherná země s opravdu vysokou kvalitou života po všech stránkách, plná vynikajících pracovních příležitostí, a to i na menší úvazky, s dokonalým sociálním systémem, kdy se od ženy s dětmi neočekává, že bude pracovat 40 hodin týdně, a s fantastickými možnostmi volnočasových aktivit,“ vykresluje situaci na pracovním trhu Monika a dodává, že opravdu má smysl dát němčině šanci.
K podnikání se Monika Čapek dostala po letech strávených v Rakousku, přestože nad tím ani dříve nepřemýšlela. Přihrály jí to okolnosti, které před rokem nastaly. „Myšlenka zprostředkovávat práci profesionálně přišla až v souvislosti se situací na Ukrajině. Iniciovala jsem v naší malé vesničce projekt, že začneme přijímat do obecního sálu matky s dětmi a budeme jim hledat byty a pokoje u rodin,“ popisuje Monika. Celkem se jim podařilo v jejich malé vesnici přijmou 70 ukrajinských žen s dětmi a většina z nich samozřejmě toužila po zaměstnání. „Obracely se na mě, jestli bych jim nepomohla najít práci, když už se zde vyznám. A po několika týdnech mi začaly hotely volat samy, zda bych ještě neměla další zájemce o práci, protože po dvou letech corona krize mají obrovský nedostatek,“ uvádí souhru smutných náhod.
Pro mě osobně je život v Alpách splněný sen, troufám si říct, že jsem už deset let na dovolené. Jsem s každým novým ročním obdobím trošku jako Alenka v říši divů.
Teď dokáže své znalosti z prostředí, ve kterém už dlouhou dobu žije, plně využít. „Vzhledem k tomu, že je velmi těžké a nákladné sehnat si v Tyrolsku ubytování, tak se zaměřuji především na nabídky práce v hotelích, kde vám ubytování a stravu poskytnou. Jsem schopna pomoct najít práci i v jiných oborech, ale uchazeč si musí ubytování zařídit sám, na čemž to většinou ztroskotá,“ vykresluje blíže svůj podnikatelský záměr Monika. Podle ní je práce v hotelu ze začátku ideální pro všechny, kteří uvažují, že by se v Rakousku někdy chtěli usadit. Získají zkušenosti, více si osvojí jazyk, rozkoukají se a rozmyslí si, co je pro ně nejlepší. Sama se s rodinou stěhovala třikrát, než našli to pravé.
Pro studenty a absolventy Ostravské univerzity pak Monika Čapek nabízí možnosti práce i na letní sezónu, především tedy pro ty, kteří studují germanistiku. „Jen v reálu začnou mluvit, poslouchat a rozumět,“ povzbuzuje. Tuto nabídku najdou zájemci brzy právě prostřednictvím JobTeaseru Ostravské univerzity.
Díky JobTeaseru najdete všechno na jednom místě: nabídky práce, stáží a dalších spoluprací, workshopy a eventy, profily zaměstnavatelů, kteří chtějí spolupracovat se studenty a absolventy, kurzy Poradenského a kariérního centra, rady a tipy pro osobní rozvoj a možnost domlouvat si schůzky s poradci Poradenského a kariérního centra.
Monika by ráda studenty motivovala, aby se nenechali odradit, pokud mají své sny, cíle a plány, a šli svému štěstí vstříc. „Pro mě osobně je život v Alpách splněný sen, troufám si říct, že jsem už deset let na dovolené. Jsem s každým novým ročním obdobím trošku jako Alenka v říši divů,“ hodnotí na závěr své rozhodnutí odstěhovat se do Rakouska.
Monika Čapek je absolventkou Ostravské univerzity oboru učitelství angličtiny a němčiny na Filozofické fakultě. Odjakživa měla kladný vztah k horám, a tak se před 11 lety s manželem rozhodli trvale se odstěhovat do alpské vesničky. Od roku 2022 rozjela podnikání, během kterého pomáhá zprostředkovávat práci zájemcům v rakouském prostředí.