Společné prohlášení čtyř ústavních činitelů (prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, předseda Senátu Milan Štěch a šéf Sněmovny Jan Hamáček) o pragmatické podpoře a loajalitě k Čínské lidové republice vyvolalo vlnu nevole nejen na akademické půdě. „Dalajláma je symbolickým představitelem ochrany lidských práv a zachování kulturní identity národů. A právě Česká republika by s ohledem na svou historii a odkaz prvního demokratického prezidenta Václava Havla měla tyto myšlenky podporovat,“ komentuje jednání politiků rektor Ostravské univerzity, profesor Jan Lata.
I z tohoto důvodu se k protestu vůči pragmatické politice vrcholných ústavních činitelů přidává i Ostravská univerzita: dnes 19. října 2016 spustila ze své budovy na ulici Dvořákova tibetskou vlajku, a to přesně a také symbolicky v 11.55 („za pět dvanáct“).
„Dalajláma je člověk hlásající toleranci a vstřícnost. Jeho postoj je v naprosté většině v souladu se snahami a cíli akademického prostředí. Mimo jiné řekl: ‚Naše planeta nepotřebuje víc úspěšných lidí. Zoufale potřebuje ty, kteří tvoří mír, léčí, obnovují, vyprávějí příběhy a milují vše živé.’ O to by se měla snažit celá společnost. Záměna ideálů za čirý pragmatismus je cesta do pekel,“ dodává rektor Lata.
Tímto způsobem protestují univerzity po celé republice – odezvu tedy jednání Hradu nemá jen v médiích, na veřejnosti a v Parlamentu, ale také na akademické půdě.