Hledání domova – téma aktuální nejen v souvislosti s festivalem Jeden svět, který letos nese právě tento podtitul, ale také v souvislosti s vlnou migrace, která se v uplynulém roce zvedla. Přijďte si rozšířit obzory – od 1. do 8. dubna 2016 bude v Minikině, klubu Atlantik, Cooltouru a Cineportu probíhat festival Jeden svět.
Festival 1. dubna v 17:30 zahájí film o krizi na Ukrajině – Zajatci, po kterém bude následovat debata s dr. Vincencem Kopečkem z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, Romanem Staňkem, jedním z koordinátorů prvního českého humanitárního konvoje do Slavjansku a novinářem Tomášem Brolíkem z Respektu. Na závěr večera vystoupí zářivá hvězda frýdecko-místecké hudební scény, kapela David Stypka & Bandjeez, která zahraje od 20:30.
Podrobný program celého festivalu naleznete na webu festivalu Jeden svět. Nenechte si ujít například sobotní „ochutnávku světa“ – své tradiční pokrmy pro vás uvaří cizinci žijící v Ostravě. Můžete zde ochutnat například lahůdky z Řecka, Vietnamu, Thajska, Ukrajiny, Ruska nebo Argentiny.
Součástí festivalu je i program pro školy – pro studenty Ostravské univerzity je připravena speciální projekce filmu Můj džihád, po kterém bude prostor pro diskuzi s Vladimírem Šmehlíkem, dramaturgem klubu Atlantik. Bude se konat 5. dubna ve 12 hodin právě v klubu Atlantik.
„Ještě před samotným začátkem festivalu Vás zveme do našich festivalových Friendly Places spřátelených míst festivalu, kde najdete různé výstavy, vždy čerstvé informace o festivalu a dáte si něco dobrého,“ zve závěrem Kristýna Konczyna, hlavní koordinátorka festivalu Jeden svět Ostrava a koordinátorka školních projekcí.