Menza v centru města na ulici Reální byla dlouhé roky místem, kde se studenti chodili stravovat. V posledních letech však neprosperovala a ubýval počet strávníků, proto se Ostravská univerzita rozhodla přistoupit na nový systém stravování pro studenty: namísto provozování menzy budou dotované obědy pro studenty nabízet externí firmy.
„Pro studenty z toho vyplývá hned několik výhod. Systém rezervací i placení zůstává úplně stejný, jak jsou studenti zvyklí, zato nabídka je bohatší a prostory modernější. Nově bude v nabídce například veganská nebo raw strava,“ říká vedoucí oddělení PR a marketingu Adam Soustružník.
Tento týden (do pátku 24. 2. 2017) je tedy poslední, kdy si můžete dát v menze vzpomínkový oběd. Příští týden (od 27. 2. do 3. 3. 2017) bude technická pauza, během které se připraví výdej dotovaných obědů na novém místě: v prostorách studentské rezidence Kampus Palace v centru města, kde se od 6. 3. 2017 otevírají dvě nové studentské restaurace.
Tou první je Black Kale SUPERFOOD BAR, který se profiluje jako raw & vegan restaurace s fresh barem. „Jedná se o zcela nový koncept nejen v Ostravě, ale i v ČR, který bude založen na vlastní produkci a spojen s univerzitní menzou. Budeme nabízet ovesné kaše, smoothie, cold pressed juice, raw a vegan dorty, bezmasá jídla, lokální a bio potraviny… Budeme v podstatě první raw&vegan menza v České republice,“ uvádí Daniel Škubal, který bude restauraci provozovat a dodává, že zde budou pořádat také semináře a workshopy týkající se zdravého životního stylu. V nabídce bude i exkluzivní káva Black Palace, která je pražená přímo pro tuto restauraci. Podívejte se i na facebookvý profil Black Kale nebo sledujte rekonstrukci baru na youtube.
Lidé z Black Kale si pro vás připravili i dotazník, ve kterém můžete vyjádřit svá očekávání a ovlivnit tak nabídku. Najdete jej zde.
Druhou možností bude restaurace, jejíž název vybírají sami studenti (hlasování na Facebooku již brzy bude mít svého vítěze!). „Za 65 korun se mohou studenti těšit na poctivé porce okolo 400 gramů, chystáme vegetariánské i bezlepkové varianty bez umělých glutamátů,“ uvádí Vladimír Lazový, provozní restaurace. „Chceme, aby naše restaurace byla více než menzou, bude to i místo k setkávání a trávení volného času, studenti se sem mohou přijít učit nebo si dát drink. Zkrátka chceme, aby se u nás cítili jako doma,“ dodává Lazový. I zde budou studenti moci nabídku restaurace ovlivnit prostřednictvím dotazníků a anket – ať už přímo na místě nebo na facebooku. Své připomínky mohou studenti posílat také na email casaplaya@seznam.cz.
Obědy na obou místech se budou vydávat od 6. března 2017 a je možné si je objednat den předem, a to nejpozději do 13 hodin. Na menzak.osu.cz si v levém sloupci vyberte výdejnu (Casa Playa – česká kuchyně, Black Kale – raw&vegan). Doufáme, že studentům bude na nových místech chutnat!