Noc vědců je celosvětová vědecko-popularizační akce, kterou pořádají univerzity i jiné instituce. Ostravská univerzita se letos zapojí potřetí – fakulty připravily program pro veřejnost, u kterého se budete smát, divit, bát i přemítat.
Tématem letošního ročníku je světlo – právě to letos „slaví“ hned několikeré výročí (přečíst si o nich můžete na webu Noci vědců). Fakulty se tématu chytly každá po svém a výsledky rozhodně stojí za to.
Na Přírodovědecké fakultě se například budete moci vyfotit termokamerou nebo se dozvědět něco o „osvíceném nakupování“ – tedy o fair trade v textilním průmyslu. Nebudou chybět ani světelné experimenty či prezentace barevných světelných aplikací při řízení inteligentních domů.
Díky Fakultě sociálních studií si budete moci zkusit tzv. „slepeckou dráhu“ – workshop zaměřený na provázení lidí se zrakovým postižením, Lékařská fakulta jej doplní o přednášku na téma „Jak se žije nevidomým“ s praktickými ukázkami úskalí.
Na Pedagogické fakultě se zase dozvíte, proč se na chytrých telefonech při volání zhasíná displej a za pozornost stojí také aktivita provizorně pojmenovaná „Posvítíme si na vás“: Sledování fyziologických reakcí na psychické procesy. Se světlem souvisejí hlavně oči, proto se zde představí tzv. „Oční stopař“ – přístroj, který dokáže mapovat, kam se Váš zrak ubírá.
Filozofická fakulta pojala celé téma osobitě. Světlo propojila s jeho protikladem: tmou, a ta evokuje strach. Adeptem na hit letošního ročníku je výstava zoufalých studentských kreseb na obávaných zápočtových testech či výstava mučících didaktických nástrojů, pomůcek a praktik 19. a 20. století. Chybět nebudou ani hry či přednášky týkající se hororových filmů a literatury a bude zde i prostor pro překonávání strachu z neznáma – nechte se překvapit!
Fakulta umění celou akci doprovodí hudebně a v plánu je také výstava děl studentů výtvarného umění.
Toto je jen zlomek programu, který je stále ještě v procesu tvorby, neustále přibývají nápady, a proto Vás o podrobnostech budeme informovat průběžně. Jedno je ale jisté: 25. 9. si rezervujte večer od 18 do 22 hodin. Letos to totiž bude stát za to!