Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

„Samotný název debaty je mírně zavádějící, jsem přesvědčen o tom, že jakéhokoli náboženství se primárně bát nemusíme. Pokud se máme něčeho obávat, pak to jsou radikální skupiny zaštiťující se náboženstvím,“ říká moderátor diskuze dr. Tomáš Drobík z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, který se islámskému světu věnuje profesně: je pro něj předmětem výuky i vědeckých prací.
Jeho hosty budou prof. Vladimír Baar, vedoucí katedry sociální geografie a regionálního rozvoje OU. V dané problematice se pohybuje na odborné úrovni a obsah diskuse tak jistě obohatí jeho znalosti kulturní geografie, islamolog dr. Daniel Křížek z katedry blízkovýchodních studií Západočeské univerzity v Plzni a arabista dr. Petr Pelikán, bývalý velvyslanec ČR v Súdánu.
Tomáš Drobík si od této sestavy hostů slibuje fundovanou a nevypjatou diskusi. „V debatě očekávám mírnou názorovou polarizaci, nikoli vyhrocenou. Není tam člověk, který by svými postoji extremisticky vybočoval, přesto to může být velmi zajímavá beseda.“
Hlavním cílem je představit islám jako takový, ve většině případů (nejedná-li se o jeho radikální odnože) jde o nenásilnou konfesi, což mnozí lidé nevnímají nebo nechtějí vnímat. „Chci poukázat na každodennost věřících, která je v podstatě velmi nudná, stejně jako ta naše. Jsou to lidé jako my, chodí do práce a vychovávají své děti,“ směje se.
Islámů je mnoho, kupříkladu ten indonéský se liší od západoafrického, bosenský od saudskoarabského, a podobně. Zajímavé tak bude prezentovat jeho neměnné rysy, ale i společné vývojové tendence. Diskuze se dále může dotknout témat jako generalizující dichotomie západního a východního světa či recepce islámu prostřednictvím médií a nebo toho, jak k tématu islámu přistupovat ve vzdělávání.
18. 7. 2015 se na Vás i Vaše dotazy a postřehy budeme těšit. Beseda s diskuzí se bude konat v 18.30 na diskuzní scéně Colours of Ostrava.