Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Jsem studentkou doktorského studia na katedře matematiky Přírodovědecké fakulty OU a rovněž pracuji v trainee programu na pozici IT Analytik Junior ve firmě Maxion Wheels Czech s. r. o. Na tamním IT oddělení jsem už několikátý rok sama mezi chlapy, což mi přišlo jako báječná kompenzace po letech strávených na střední škole v dívčí třídě. Letos jsem se ale díky souhře různých okolností dozvěděla, že něco oboru informačních technologií na kráse chybí. Tím chybějícím článkem jsou ženy!
Při menším průzkumu jsem zjistila, že problém začíná již při nedostatečném počtu studentek odpovídajících oborů na vysokých školách. Jejich podíl vzhledem ke všem studentům informačních technologií je pouhých 17 % (údaj ČSÚ a MŠMT, 2014). Na našem trhu práce je podíl žen pracujících v IT jen 7 %, díky čemuž se Česká republika řadí na předposlední místo všech států Evropské unie. Za námi se umístilo Slovinsko (zdroj). V České republice chybí v IT tisíce zaměstnanců. Tato poptávka díky pokroku a vývoji navíc každoročně roste. Celosvětově dnes patří IT mezi druhé nejhůře obsazované pozice (zdroj).
A právě tyto informace jsem se rozhodla předat holkám, které ještě možná neví, kudy jejich budoucí kariéra půjde. Aby se dozvěděly, kde se v současnosti nachází největší uplatnění a potenciál. Zaměřila jsem se na generaci holek, které nyní studují na středních školách, a které možná ještě ani netuší, že nové technologie milují. Jelikož svět IT nabízí spoustu zajímavých odvětví, hlavní myšlenkou bylo zprostředkovat do tohoto světa menší exkurzi.
K přetvoření myšlenek na činy jsem se nechala inspirovat různými organizacemi (například Geek Girls Carrots nebo Czechitas), které jsou zaměřené na učení, podporu a inspirování žen v nových technologiích. Nakonec vznikly čtyři workshopy, které proběhly v pátky 18. 11., 25. 11., 2. 12. a 16. 12. 2016 v čase od 8 do 12 hodin v počítačových učebnách Přírodovědecké fakulty OU. Cílem bylo, aby se holky něco nového naučily a něco samy vytvořily na počítači.
První workshop nesl název „Staň se redaktorkou“. Studentka z katedry informatiky a počítačů PřF OU, Bc. Zuzana Košťálová se podělila o své zážitky a zkušenosti z redaktorské činnosti ve sportovním prostředí. Poté přednášel copywriter a rešeršér Ing. Daniel Šácha o tom, co nabízí oblast psaní. Dozvěděli jsme se, jak vůbec začít psát, jaká pravidla je potřeba dodržovat, jak se v tomto odvětví dále vzdělávat, a jak se tím lze dnes uživit.  Nakonec MgA. Jan Hůla, doktorand z katedry matematiky PřF OU, naučil holky, jak lze tvořit časopisy a jiné publikace v programu Adobe InDesign.
Následoval workshop „HTML kodérka“, na kterém si holky vyzkoušely tvorbu webových stránek pomocí kódu HTML. Nejdříve se seznámily se samotnými základy HTML, pak se pustily do tvorby svých vlastních stránek. Druhá polovina workshopu se týkala formátování stránek pomocí CSS. Celý kurz vedl RNDr. Rostislav Miarka, Ph.D. z katedry informatiky a počítačů PřF OU.
Třetí a čtvrtý workshop vedli studenti rovněž z katedry informatiky a počítačů PřF OU. Mezi ně patřil Bc. Ondřej Pektor, Bc. Martin Prášek, Bc. Marek Malina a Bc. Petr Raunigr.
Na třetím workshopu „Web snadno a rychle“ kluci nejprve představili používání redakčních systémů, následovalo uvedení do základních funkcionalit redakčního systému WordPress. V druhé části si holky vytvořily jednoduché webové stránky a naučily se používat pluginy.
Čtvrtý workshop „A už jsi programátorka“ obsahoval úvod do algoritmizace, vytváření konzolové aplikace a seznámení se s vytvářením grafických aplikací. Ve finále si holky naprogramovaly a spustily jednoduchou hru.
Abychom se všichni o přestávce trochu odreagovali, byl do programu zařazen fotokoutek s názvem „Crazy IT Girls“. Holky s nejvíce bláznivou fotkou pak byly odměněny.
Do workshopů se zapojilo celkem 56 studentek z 9 středních škol z různých měst našeho kraje – Ostravy, Opavy, Havířova, Frýdku-Místku a Frýdlantu nad Ostravicí. Vedle studentek se do práce zapojili také jejich vedoucí učitelé.
Klíčové při tvorbě celé akce bylo sestavit organizační a realizační tým zkušených lidí, což se povedlo na výbornou. Bez nich by se workshopy nemohly uskutečnit a nenabývaly by takových kvalit, jakých dosáhly. O tom vypovídá i jeden z mnoha pozitivních ohlasů, které jsme obdrželi. Pochází od Simony Michálkové, studentky Gymnázia a SOŠ Cihelní ve Frýdku-Místku: „Moc se mi líbil přístup lektorů. Kurz byl zajímavý, poučný a pro dnešní dobu velmi užitečný. Do budoucna budu určitě uvažovat o složitějších a detailnějších postupech toho, co jsem se zde naučila. Za umožnění účasti na workshopu děkuji.
Na pokračování našich workshopů se studentky i samotní vedoucí učitelé průběžně vyptávali. Se spoustou nových nápadů a vylepšení celého konceptu si zatím pohrávám.
Chtěla bych poděkovat všem lektorům za odborné vedení svých sekcí na jednotlivých workshopech. Děkuji také Bc. Jiřímu Janečkovi z katedry matematiky za výpomoc při přípravě a organizaci.
Veškeré fotografie jsou k dispozici na Facebookových stránkách fakulty.